Artiesten overstemd op rumoerige Uitdag Vlet zaklantaarns dwalen door duistere bunkers Julius Caesar: galmend en hollend door nieuw Haags stadhuis Cultuur Kunst ia tnge garde triomfeert op filmfestival van Venetië Figuranten verstoren sterfscene met protest Rennes' Nozze drijft op sterke cast .JNDAG 11 SEPTEMBER 1995 chef cert visser, 071 -356441 ter [udeamus-prijs voor componisten kpDAMDe Spaanse componist Jesus Torres (1965) en de trïkaanse componist Michael Oesterle (1968) hebben de in- jationale Gaudeamus-muziekprijs 1995 gewonnen. Dat heeft JJhichting Gaudeamus Centrum Hedendaagse Muziek giste- bekendgemaakt. Dat gebeurde aan het einde van de Gau- [nus muziekweek, die van 4 tot en met 10 september in Am- Ham werd gehouden. De jonge componisten krijgen ieder aonstefbedrag van 5000 gulden en een opdracht voor een nieuwe rdagnipositie die volgend jaar tijdens de Gaudeamus muziekweek at in ifremière moet gaan. De prijs is bedoeld als een aanmoedi gen mg voor zeer talentvolle componisten onder de 30 jaar om zich zag Jer te ontwikkelen. lak pi "Cins Snoek- en Puckprijs uitgereikt I1 c'c IcanAM De theatergroep Victoria uit Gent heeft gistermid- vaarsifjn |iet Rotterdamse jeugdheater Hofplein de Hans Snoek- gekregen voor haar uitvoering van het stuk 'Moeder en in diejj- pe puckprijs ging naar de voorstellingBrandweerman - 1'eef van het Amsterdamse gezelschap Wederzijds.Moeder en 1 ^jd' shockeerde, omdat het ons confronteerde met onze eigen wel$rien en waarden", aldus het juryrapport. Het stuk geeft een ve levensechte voorstelling van het leven op de rand van de jtschappij, dat volgens de jury helder en met hedendaagse Idelen werd vertolkt. De persoonlijkheidsprijs ging naar Kim ipes voor haar rol in het stuk 'Heimelijk' van Inez Derksen. speelde daarin de rol van Mik. r leaterfestivalprijs 'Virgina Woolf jTERDAMDe theaterproduktie "Who's afraid of Virgina Woolf •ft gisteren de grote Theaterfestival prijs voor 1995 gewonnen, stuk, gespeeld door Malpertuis, stond onder regie van Dirk 11 pghe. De prijs bedraagt 50.000 gulden en is bedoeld voor de nulering van het Vlaamse en Nederlandse toneel. De erejury tond dit jaar uit Schelto Patijn, Ed van Thijn en Joop en Phi- van Tijn. Tijdens de uitzending van het VPRO-kunstprogram- De Plantage maakten zij hun selectie uit elf produkties be id. De jury reikt de prijs 11 september in de Stadsschouwburg 3ekei i Amsterdam uit. bij a wie, Weinig belangstelling voor Leids uurtje Voor liefhebbers van gratis presentjes, optredens, folders en andere buitenkansjes was het zaterdag een heerlijke dag. Het gemeentebestuur hield 'open huis', het was mo numentendag en ook nog eens Uitdag. Veel Leidenaars grepen de activiteiten aan om op hun vrije dag 'lekker op sjouw' te gaan. onge garde heeft zaterdag telangrijkste prijzen in de tt gesleept aan het slot van jaarlijkse Filmfestival van 'tië. De organisatie was blij dit antwoord op kritiek dat festival niet meer bij de tijd achtergeraakt op de festi- in Cannes en Berlijn, lor het tweede achtereen- i jiw en op het festival heerste [([aantal opkomende talenten landen als Iran en Cuba. tan Anh Hung, een 33-jarige Parijs wonende Vietnamese -ooifcseur, nam zaterdagavond ■er Couden Leeuw in ontvangst zijn 'Cyclo', het verhaal een onschuldige jonge be- van een fietstaxi die te- htkomt in een maalstroom i geweld in Ho Chi Minh- d. ei| Het festival eindigde op de j gr 'e bevredigende wijze, met louden Leeuw voor de enige die verhinderde dat het in vergetelheid zou zakken," [j ommentarieerde het linkse te A L'Unita gisteren. „Cyclo zal 7jet lijven, het is de eerste grote ieb imationale prijs voor een tnamese regisseur. ommige veteranen deden ook niet slecht. Zij kregen zen voor hun hele oeuvre, ar tot ontsteltenis van velen svoor de 83-jarige Michelan- o Antonioni geen onder- Een reeks Hollywood-zwaar- gewichten onder wie Tom Hanks, Kevin Costner, Jack Ni cholson en Mel Gibson gaf dit jaar acte de presence, volgens organisator Gillo Pontecorvo om het predikaat „variëteit" te onderstrepen. Maar de critici beloonden hen niet. Zij schre ven Sean Penn's 'The Crossing Guard' met Nicholson weg. De topprijzen voor acteurs gingen naar Europeanen: Goetz George in Romuald Karmakar's 'Der Totmacher', en Sandrine Bonnaire en Isabelle Huppert in 'La Ceremonie' van Claude Chabrol. Kleinere prijzen reikte de jury uit aan de Japanse regis seur Koreeda, zijn Iraanse colle ga Jalili en de Brit Kenneth Bra- nagh. De meestgewilde onderschei ding na de Gouden Leeuw, de speciale jury-prijs, ging naar de Portugees Joao Cesar Monteiro voor 'A Comedia De Deus' en de met een Oscar onderschei den Italiaanse regisseur Giusep pe Tornatore voor 'L'Uomo del- Ie Stelle' (Sterreman). Het Amerikaanse contingent ging niet met lege handen naar huis. Woody Allen en Martin Scorsese namen oeuvre-prijzen in ontvangst. Zij komen daar- mge in de erelijst die groten als Luis Bunuel, Charlie Chaplin en Steven Spielberg omvat. Aliens romantische komedie 'Mighty Aphrodite' was een van de po pulairste films maar werd bui ten de competitie vertoond. leiden erna straatsma Met volle tassen liepen de be zoekers van de Uitdag zaterdag middag door de Pieterskerk. Ruim honderd verenigingen en organisaties waren er bijeen om reclame te maken voor hun ac tiviteiten. Wie geïnteresseerd was in al wat Leiden het ko mend seizoen heeft te bieden, kwam handen te kort voor alle flyers, bonnen en boekjes die werden uitgedeeld. Van 's ochtends elf uur tot na middernacht werden twee po dia in de Pieterskerk gebruikt om het publiek op te warmen voor het nieuwe theaterseizoen. Naast een groot aantal Leidse en regionale groepen, traden dit jaar voor het eerst ook veel pro fessionele artiesten op. Badkamerkoor Overdag kregen vooral de plaat selijke amateurverenigingen de kans iets van hun kunnen te de monstreren. Het 'Badkamer koor' zong oud-Hollandse lied jes, de meisjes van balletstudio Giselle mochten een een ruim kwartier dansen. Van de profes sionele acts trok Les Ballets Afri- cains de Guinée met een werve lende show de meeste belang stelling. Een beetje vreemde eend in de bijt was het wel, die exotische dansers tegen een de cor van het Academiegebouw, voorzien van een kartonnen af beelding van een Hollands 'melkmeisje'. „Tja, dat is toch heel wat anders dan een volks dansgroep uit Hazerswoude," aldus de presentator van 'podi um zuid'. Muzikanten en vocalisten kwamen in de meeste gevallen helaas niet tot hun recht. Het lukte hen vrijwel niet om op te boksen tegen het lawaai van de omliggende stands. Wat dat be treft hadden de koren die in de naastgelegen Lokhorstkerk mochten optreden het veel makkelijker. Het Leids Vocaal Ensemble dat om drie uur aan de beurt was, kreeg alle aan- Jordaan De belangstelling voor het 'Leidse uurtje', tussen zes en ze ven, was gering. Tijdens het 'happy hour' bleef het akelig stil in de Pieterskerk. Leidse Kees trakteerde een kleine groep trouwe fans op een flinke 'por tie Jordaan', maar kon niet voorkomen dat het merendeel toch voor een warme hap uit week naar elders. De standwerkers hielden er in de loop van de avond mee op, waardoor het avondprogramma wel goed was te volgen. De or ganisatie van de Uitdag wilde de professionele artiesten geen haarbreed in de weg leggen en verbood de verkoop van con sumpties. Om het zo stil moge lijk te houden en geloop van het publiek te voorkomen. Een keu ze waar de artiesten wellicht blij mee waren, maar de meeste be zoekers niet. Om de lange zit wat te verge makkelijken werden als com promis enkele extra pauzes in gelast. Zodat er tussen de optre dens van Plattèl, de zanggroep Mrs. Einstein en Jo Lemaire (die na afloop van haar concert in de Kleine Komedie in Amsterdam nog even naar Leiden kwam) toch nog de gelegenheid was om de dorst te lessen. den haag anp theater Twee boze Hagenaars hebben vrijdagavond in de hal van het nieuwe stadhuis van Den Haag de toneelvoorstelling Julius Caesar verstoord. De Hagenaars deden als figurant mee aan het speciaal voor de opening van het stadhuis geschreven stuk. Zij grepen de gelegenheid aan om hun onvrede te uiten over de ..megalomane politiek" van het Haagse stadsbestuur. Tijdens de sterfscene van Caesar vielen zij uit hun rol: ze ren den over het toneel en gooiden pamfletten het publiek,in. De 'undercover demonstranten' protesteerden hiermee tegen de bouw van het stadhuis, dat volgens hen de stad „Hagenum" aan de rand van het faillissement heeft gebracht. De senatoren van de stad trekken slechts facades van prestige op en zijn van het zuchtende en steunende volk vervreemd geraakt, aldus het pamflet. De twee figuranten van 35 en 36 jaar werden na afloop van het stuk door de politie aangehouden, verhoord en weer vrijgelaten. recensie max smith "Julius Caesar' van Shakespeare Gezelschap: Het Natio nale Toneel Bewerking Ger Thijs. Regie: Johan Does burg. Toneelbeeld André Joosten. Licht: Reinier Twee- beeke. Kostuums: Rien Bekkers. Vertolkers: Lou Landré, Will van Kralingen, Josée Ruiter, Johan Ooms en honder den figuranten. Gezien 8/9, Atrium stadhuis, Den Haag Nog te zien aldaar, t/m 21/9 (behalve zo). 'Ook jij Brutus!?' klinkt het vertwijfeld uit de mond van Lou Landré in de hoedanigheid van Julius Caesar. Kort daarop valt hij gesti leerd dood neer op de vloer van het atrium in het fonkelnieuwe Haagse stadhuis. Julius Caesar verwierf te veel macht en vertoonde dictatoriale neigingen. Daarom werd hij vermoord. Zijn beste vriend en vertrouwe ling Brutus zat in het complot. In het kader van de officiële opening van dit gebouw vond vrijdagavond de première plaats van Julius Caesar door Het Nationale Toneel. Doden waren er niet gevallen bij de ver wezenlijking van dit Haagse stadhuis/bibliotheekcomplex. Al ging het - net zoals in de tragedie van Shakespeare - gepaard met tal van intriges, machtsspelle tjes en verraad. En kostte de daaruit voort woekerende 'Haagse wethouderskwestie' uiteindelijk de kop van linkse wethouders als Duyvestein en Otterlo. Niet dat Ger Thijs die het stuk tot zo'n anderhalf uur heeft ingedikt, daar in eerste instantie op doelt, maar het illustreert wel dat Shakespeare's kernthema's van alle tij den zijn. Van de aanduiding 'spektakel' wil regisseur Johan Doesburg absoluut niet we ten, hoewel hij in de voorstelling zo'n twee honderd Haagse figuranten verldeed als Ro meinen inzet en er zo nu en dan zes donke re paarden met gesluierde ruiters dwars door de binnenruimte draven. Het immen se, ruim veertig meter hoge door elf étages omsloten atrium benut Doesburg optimaal. Ook op de verdiepingen wordt er geacteerd. De vertolkingen van bijvoorbeeld Menno van Beekum als Brutus en Hans Dagelet in de rol'van Marcus Antonius, vooral in diens vermaarde rede bij het lijk van Caesar, zijn krachtig genoeg om met aandacht te blijven kijken. Daarentegen is de enscenering vaiï de in rode gewaden geklede figuranten zo klungelig, dat het haast een farce wordt. Het ergste is het geluid. Het galmt veelvoudig na. Door de centraleopstelling van de luid sprekers klinkt een stem van ver weg èvén luid als die van dichtbij. Vooral bij de hoger gelegen locaties moet je soms zoeken waai de speler(s) zich precies bevinden. I Juist omdat hij die enorme oppervlakte bij de interpretatie wil betrekken, moet er door opvoerenden gehold en gedraafd wor den om die grote afstanden tijdig te kunnen afleggen. Dat geforceerde gedo« werkt op de lachspieren. De massa-scènes en de 'special-effects' middels belichtingen trom geroffel versterken de indruk dat er gekozen is voor een opvoeringswijze die naar ver wachting de mensen zal pakken. Maar voor mij is het resultaat niet meer dan een Julius Caesar als galmend en hollend gelegen heidsstuk. •el belangstelling voor Wassenaars Rijksdorp mi issenaar sjoerd de jong rde ie de wijk Rijksdorp in Wasse- akl ar binnenrijdt, merkt al gauw del t hier iets bijzonders aan de ind is. De Vleysmanlaan en de Ji der Doeslaan staan vol ge- bt rkeerde auto's van bezoekers iis« n het bunkercomplex Rijks- las irp. Op het 50.000 vierkante vei eter grote complex dwalen ele mderden mensen tussen en in t< i ongeveer 25 bunkers. „Zater- eil ig en zondag zijn de bunkers en lor het eerst en waarschijnlijk i G ok voor het laatst opengesteld dei lor het publiek," zegt Peter d in Deursen van Staatsbosbe- ei ier. „Het is dus inderdaad iets he jzonders. Maar dat er zoveel )el ensen zouden komen had ik ■rk et verwacht." rd as Aan het toegangshek van het tnkercomplex hangt een bord ai iet de tekst 'Betreden op eigen sico'. Enig risico is zeker aan wezig. Een aantal van de in Jie euveltjes verborgen bunkers is ar amelijk niet verlicht. Vele be at )ekers waren hiervan op de al oogte en dwalen nu met zak- df ntaars door de duistere ruim- H< van de ondergrondse bun- II. ers. Zij worden op de voet ge it- Dlgd door mensen zonder zak- m tntaarns, waardoor botsingen ifde smalle gangen onvermij- jd elijk zijn. Maar dat mag de iret niet drukken. Integendeel. ooral kinderen vermaken zich le irima in de onverlichte bun- v ers, waar een sfeer hangt die i- oet denken aan een spookhuis n neen doolhof. d Als een generaal temidden •- an zijn manschappen, in het [rijs-groene 'uniform' van staatsbosbeheer, vertelt Van beursen aan geïnteresseerden In de veelal onverlichte bunkers hing een sfeer die deed denken aan een spookhuis en een doolhof. over de historie van de bunkers, de Nederlandse luchtmacht het plaats, onder andere voor schil- „Het complex is in de Tweede lange tijd in gebruik gehad, derijen, een archief en de spul- Wereldoorlog door de Duitsers waarschijnlijk als communica- len van een strandtenthouder, gebouwd, als onderdeel van de tiecentrum. Nu zijn een aantal De rest van de bunkers staat Atlantik-wall. Na de oorlog heeft bunkers verhuurd als opslag- leeg." FOTO DICK HOGEWONING Eén van de toehoorders van Van Deursen, een oudere gedis- fingeerde man, begint plotse ling zenuwachtig zijn hand sa men te knijpen. Met een trotse glimlach op zijn gezicht opent hij zijn hand en laat een knijp kat zien. „Deze is ouder dan de bunkers hier, maar doet het nog steeds!," zegt hij luid. Hij is naar het bunkercomplex gekomen om „een beetje historie op te snuiven". Of hem dat zal lukken is de vraag, want de lege kamers van de bunkers verraden niet waar ze ooit voor gebruikt zijn. Alleen met behulp van de plat- tegrondjes kan men er achter komen waar de water- en provi siebergplaats, de gevechts schuilplaats, het keukengebouw en de commandopost waren. De bezoekers van de bunkers hebben allemaal zo hun eigen ideeën over wat er met de onge bruikte bunkers moet gebeuren. Een groepje kinderen vindt dat op het terrein een soort pret park moet komen met glijbanen en klimrekken. Drie opgescho ten pubers roepen in koor: „Een paintball-centrum." Daar kan oorlogje worden gevoerd met geweren waar verfldodders uit komen. Een oudere mevrouw tenslotte meent dat het bunker complex de ideale plaats is voor een museum over de verschrik kingen van oorlogen. Van Deur sen moet ze allemaal teleurstel len: de bunkers zullen worden verhuurd als opslagruimtes en zijn dan niet meer toegankelijk voor het grote publiek. Misschien is dat maar goed ook. Want het bos waarin de bunkers liggen, is een be schermd natuurgebied. Hon derden bezoekers die bij gebrek aan paden hun eigen koers tus sen de bomen uitzetten, dragen niet bij aan de instandhouding van dit stukje natuurschoon. muziek recensie arthur van duk Nationale reisopera, Le Nozze di Figaro (Mozart) Het Gelders Orkest o.l.v Law rence Rennes Gezien: schouwburg, Arn hem. Nog te zien in onder meer: Amster dam (20/9), Den Haag (23/9), Rotterdam (10/10en 12/10) Doorgewinterde voetballiefheb bers kijken altijd met angst en beven naar het jonge talent van Ajax. Je geniet van het prachtige voetbalballet en je weet tegelij kertijd dat met elke show de kans groter wordt dat ze naar het buitenland verdwijnen. Met jong Nederlands zangtalent is iets dergelijks aan de hand. Op het moment dat ze de sterren van de hemel gaan zingen, wor den ze zo duur dat ze alleen nog maar voor grote buitenlandse operahuizen betaalbaar zijn. Deze gedachte speelt door mijn hoofd sinds de première zaterdagavond van Mozart's Le Nozze di Figaro door de Natio nale Reisopera. Miranda van Kralingen neemt daar de rol van Gravin voor haar rekening, zoals Charlotte Margiono dal een paar jaar geleden deed bij De Nederlandse Opera. Margio no valt in Nederland nauwelijks nog te beluisteren en als Miran da van Kralingen op deze weg doorgaat, is de kans groot dat ook zij steeds meer op de bui tenlandse velden te zien zal zijn. Haar karakterisering van de rol van Gravin is zeer door leefd: de ontwikkeling van droe fenis en wanhoop naar zelfver zekerde trots is niet alleen in haar spel maar vooral vocaal goed te volgen. Naast en met haar excelleert de internationaal vermaarde Elzbieta Szmytka als haar dienstmeid Suzanna. Deze Suzanna, in de regie van Marina Wandruszka, maakt een soortgelijke ontwikkeling door: van wat nerveuzig-bang naar kordaat en gerijpt. De duetten tussen Van Kralingen en Szmyt ka behoren tot de hoogtepun ten van deze voorstelling. De Graaf én Figaro, respectievelijk gezongen door Wolfgang Rauch en Mare Claesen (de ontdekking van de avond) zijn van eenzelf de niveau. Met deze sterke cast nebben we de belangrijkste verdiensten van de Nationale Reisopera ver meld. Uiteraard moet dit uit de as van Opera Forum herrezen gezelschap worden afgemeten aan haar voorganger, omdat duidelijk moet worden dat de langdurige en pijnlijke operatie zinvol is geweest. Op andere punten is dat nog zeker niet het geval: het gehavende koor heeft nog lang niet het niveau van een paar jaar geleden, het decor heeft een zeer hoog Forum-ge halte en de choreografie is ronduit truttig. De meeste voorpubliciteit was er rond het opera-debuyfi van Lawrence Rennes. In een interview deed deze jonge diri gent een paar uitspraken over Gardiner en Harnoncourt, die je dwingen tot een onzinnig ver gelijkend warenonderzoek. Gar- diners 'Nozze' was 'karikaturaal, slapstick-achtig, vreselijk, ver schrikkelijk' en die van Harnon court 'heeft zulke rare tempi'. Laten we constateren dat bij de 'Nozze' van Rennes de noten goed onder elkaar staan, dat hij mooie dingen doet met de dy namiek en dat hij de zangers adekwaat begeleidt. Dat is al heel wat. Nu nog de extra's, die de uitvoeringen van Gardiner en Harnoncourt zo schrijnend- prachtig en onvergetelijk ma ken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11