Drugoorlog Rotterdam escaleert Arnoud Koot worstelt en komt boven In de bureaustoel van Amsterdam naar Tokio Randstad Katwijker gewond na steekpartij Eerste vluc KLM naar te, Sint Maarti fc Rampbotsing boten was merkbaar tot in Breda MAANDAG 11 SEPTEMBER 1995 -iit CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071-356484. PLV.-CHEF DICK VAN DER PLAS, 07j Auto 's drugtoeristen met stenen bekogeld Soms loopt de actie tegen het drugtoerisme uit de hand, maar daardoor laten de bewoners van de Rotterdamse wijk Spangen zich niet afschrikken. „We gaan door tot het niet meer nodig is", zegt actieleidster An Verdoold. Wekelijks voeren de Spangenaren actie tegen drugover last. Alle buitenlandse auto's die bij het Van Nelle-via- duct de wijk binnenkomen, worden tegengehouden. Rijdt de automobilist toch door dan krijgt hij een steen door de ruit. Autokraker »u bedreigt vrouw met rotterdam gpd Dat lot overkwam zaterdag avond een Franse drugtoerist die het 'dringend advies' om te rug te keren naast zich neerleg de. „Dat is het risico van het vak", vindt An Verdoold. „Alle automobilisten met een buiten lands kenteken krijgen een pa pier waar duidelijk op staat dat ze hier niet moeten komen om drugs te kopen. Als ze dan door rijden, moeten ze het zelf maar weten." Het kan natuurlijk zo zijn dat Fransen echt op bezoek komen bij familie of vrienden in Span gen, erkent Verdoold. „We vra gen bij welk adres ze moeten zijn. Als ze een bestaand adres noemen, mogen ze doorrijden. Maar vaak zeggen ze dat ze er gens bij de bomen moeten zijn, of dat ze vrienden in de wijk gaan zoeken. Die mensen moe ten dus terug." Door de confrontaties met de drugrunners en drugtoeristen zijn al drie actievoerders ge wond geraakt. „Verleden week werd er iemand over zijn voet gereden", vertelt de actievoer ster. „Een ander moest opzij springen voor een auto en viel tegen het trottoir. Hij zit nu met zijn knie in het gips". Zaterdagavond viel er op nieuw een slachtoffer op 'slag veld-Spangen'. Tijdens de schermutseling rond een drugs runner die ondanks de blokka de door wilde rijden, raakte een bewoner gewond toen hij een nummerbord van de auto wilde trekken. Hij heeft een openge scheurde hand. De drugrunners en hun Fran se klanten hebben alweer nieu we methoden gevonden om de actievoerders te misleiden. De drugtoeristen laten hun auto achter in een andere wijk, waar ze door de runners worden op gehaald in een auto met een Nederlands kenteken. Op die truc hebben de Spangenaren al weer een antwoord klaar. „We noteren sinds twee dagen alle nummers van drugrunners", zegt Verdoold. Die worden straks dus ook allemaal tegen gehouden. „Maar we moeten het eerst zeker weten", bena drukt Verdoold. Zij zegt dat de Spangenaren vastbesloten zijn hun actie door te zetten. „We hadden zaterdag veertig of vijftig mensen op de been", verklaart Verdoold. „Er zijn vorige week wat dingetjes gebeurd in de wijk. Een bero ving, een gewelddadige overval op een oude wouw, inbraken in een woning en auto's. Dan zie je dat weer meer mensen zich aansluiten." De Spangenaren wachten met spanning op het raadsdebat over drugs, aanstaande donder dag. Als daar niets uitkomt, dreigt Verdoold, gaat Spangen uit een ander vaatje tappen. „Dan nemen we het recht in ei gen hand", klinkt het strijdvaar dig. „Dan wordt de hele wijk schoongeveegd.' leiden hiu bai Een 26-jarige inwoonstefbe Voorschoten is zaterdagnfpc op de Korevaarstraat in door een dief met een m) dreigd. De vrouw zag man een auto-inbraak en gaf daar commentaar man trok' vervolgens waarna de wouw op de sloeg en de politie de. De politie hield kort dj een 21-jarige man aan diel buurt liep, maar dat blei de dader te zijn. Uit del werden zeven CD's umuiden/katwuk» Gehuld in slechts een lendedoek werpt deze deelnemer aan de klassieke vijfkamp de speer door Archeon. FOTO HENK BOUWMAN Minister opent brandweerkazerne Minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft zaterdagoch tend de geheel vernieuwde brandweerkazerne in Leiderdorp offi cieel geopend, 's Middags konden belangstellenden een kijkje ne men in de kazerne aan de Simon Smitweg. Daarbij kon de speciaal opgetrommelde helikopter van het trauma-team van de ANWB worden bezichtigd. De kazerne is groter en voldoet beter aan de ei sen van deze tijd dan het vorige pand, dat op dezelfde plek stond. alphen aan den rijn jan winde Nog zichtbaar vermoeid van de sportieve krachtmeting pro beert atleet Arnoud Koot van at letiekvereniging De Spartaan uit Lisse een beetje op verhaal te komen. De jonge Spartaan kan het zelf nog maar nauwelijks ge loven, maar hij heeft zojuist de worstelpartij op punten gewon nen van zijn rivaal Miguel van Schoonhoven van atletiekver eniging Gouda. Worstelen was gisteren het laatste onderdeel van de klas sieke vijfkamp, die in het ar cheologische themapark Ar cheon in AJphen werd afge werkt. De .Romeinse stad was gisteren de hele dag het toneel van de Pentathlon, zoals de ou de Grieken het noemden. Tien atleten van atletiekverenigingen uit de regio namen het tegen el kaar op bij het speerwerpen, hardlopen, verspringen, discus werpen en worstelen. De kersverse winnaar geniet van alle aandacht die op hem gericht is. Glimmend van olie en zweet en slechts gekleed in een lendendoek staat hij uitge breid de filmploeg van SBS 6 te woord.'Nee, hij had tevoren niet verwacht dat hij het zo ver zou schoppen. „Maar als je dan eenmaal in die arena staat, dan ga je er ook voor." En Arnoud Koot gaf zich voor het volle pond. Even dreigde hij nog het onderspit te delven te gen de sluwe atleet uit Gouda. Maar Koot worstelde en kwam boven. Zijn beloning bestond uit een antieke Romeinse kruik als hoofdprijs en een massage in het Romeinse badhuis als toegift. De klassieke vijfkamp, die in 708 voor Christus voor het eerst op het programma van de Olympische spelen stond, is een afvalrace. Aan het eind van elk onderdeel verlaten de slechtste deelnemers het strijdtoneel. Totdat er na hét discuswerpen nog twee atleten zijn overgeble ven. Een afsluitende worsteling bepaalt uiteindelijk wie van de twee met de hoogste eer gaat strijken. Een belangrijk verschil met de moderne atletiek is, dat de prestaties niet geniéten wor den, maar onderling vergeleken. Degene die de minst verre sprong heeft gemaakt of de minst verre worp, die valt af. Heel simpel, er komt geen klok of meetlat aan te pas. De sportman uit Lisse kijkt met veel plezier terug op de vijf kamp. „Het is een hele leuke er varing geweest. En meer dan dat, want de overwinning in de vijfkamp is voor mij een teken dat het met de vorm wel goed zit. Ik ben moe maar voldaan." Niet alleen de atleten zijn aan het eind van de dag moe. De drie muzikanten die de sporters de hele dag muzikaal begeleid hebben, zijn bekaf. Met Etruski- sche fluiten en de tympanum, een soort trom, hebben zij de atleten opgezweept tot het leve ren van prestaties. Eigenlijk hebben zij net zoveel recht op een massage in het Romeinse badhuis als de atleten. Een 51-jarige man uit wijk aan Zee is dit weekei gewond geraakt bij vechtpartij aan de Trawie de in IJmuiden. De 51-ja had al langere tijd ruzie een 35-jarige Katwijker i. een ligplaats aan de k;!| Het conflict liep uit de ha U De 35-jarige stak de zesi jaar oudere Katwijker een mes in de zij. De poP heeft de dader gearresteij0 Het slachtoffer is naar ziekenhuis gebracht, ji schiphol anp [a De KLM vliegt zondag vooir1 eerst na de orkaan* weer ip' het eiland Sint Maarten, t boord bevinden zich 115 IJ tairen, een aantal speurhoffi en hulpgoederen. Er gaan S andere passagiers of vrl mee. P Vanaf het getroffen eil worden volgens de KLM oi veer 150 gestrande toeristen gehaald die het eiland ui1 verlaten. Zij vliegen in eerste stantie mee naar Curasao. D1 krijgen ze een injectie te mogelijke besmetttelijke ziel diè zij op St. Maarten heb opgelopen. Dat is een v<1 waarde van de autoriteiten Curasao. Voorschotens team crasht op Europese kampioenschappen flightsimulation schiphol «gpd Houd flight-simulator-piloten niet voor dat ze een computer spelletje spelen. Want het na spelen van de situatie in de cockpit van een DC-9 is veel meer dan dat. „Dit benadert de werkelijkheid", vertelt Jaap Kor- teweg. En deze Haarlemmer kan het weten, want hij is piloot bij de KLM. Korteweg is daarnaast in zijn vrije tijd een enthousiast flights- imulator, maar tijdens de Eu ropese flightsimulator kam pioenschappen, afgelopen za terdag en zondag in het lucht vaartmuseum Aviodome op Schiphol, maakte hij deel uit van de organisatie. Als verkeers leider controleerde hij of de deelnemers van de zes teams, van elk zo'n vijftien man, zich aan de vliegregels hielden. „Alles gaat met echte naviga- tiekaarten", vertelt Korteweg. „En de teams moeten rekening houden met het weer en met de snelheidsbeperkingen in ver band met geluidshinder en an dere regels die in de vliegerswe reld gelden". Korteweg laat als verkeersleider de teams die zich niet aan de regels houden een strafrondje maken, waardoor ze de ten onrechte gewonnen tijd op de concurrenten weer verlie zen. Cockpitstoelen Vooral het Belgische team laat zien dat er met dit spel niet te spotten valt. De Belgen zitten in heuse cockpitstoelen van lucht vaartmaatschappij Sabena ter wijl de andere teams het ge woon met bureaustoelen doen. De Belgische 'piloot' en Naviga tor' praten met elkaar via kopte lefoons met microfoons, als in een echte cockpit. Terwijl de andere teams het geroezemoes moeten overstemmen van de concurrentie en het nieuwsgie Het spel van de 'piloten' benadert de werkelijkheid zeer dicht, zegt KLM-vlieger Jaap Korteweg. rige publiek in Aviodome. De Belgen hebben bovendien ge- zagvoerderskleding aan: wit ge steven overhemden met epau letten met gouden strepen. Waar de anderen gewoon in T- shirts zitten te zweten. Want zweten doen de deelne mers, overigens allemaal man nen. In 24 uur moeten ze van Amsterdam naar Tokio vliegen met tussenstops in onder meer Boedapest, Karachi, Calcutta en Hongkong. Elk team zit achter een reeks van computerschermen. Op drie ervan is het uitzicht vanuit de cockpit te zien. Op het mid delste computerscherm zijn bo vendien alle meters van het dashboard zichtbaar. Een vierde computer is de automatische piloot. Via echte stuurknuppels en voetensturen moeten de deelnemers hun 'DC-9' zo snel en veilig mogelijk naar Tokio brengen. De zes teams zitten pal naast elkaar, elk met hun eigen com puters. Op een groot scherm aan de muur is te zien hoe de koers van de verschillende vliegtuigen is ten opzichte van elkaar. Het team uit Amsterdam ligt op zondagmiddag, vlak voor de finish, voorop, op de voet ge volgd door een ander Neder lands team uit Voorschoten. Het derde Nederlands team ligt ver achterop, net als de Belgen en Duitsers en het gemengd Oostenrijks-Amerikaanse team. De organisatie van de flightsi mulator-race maakt het de deelnemers moeilijk door ze via het computernetwerk te con fronteren met allerlei proble men. Uitvallende motoren, pro blemen met de elektriciteit en slecht weer moeten de vliegers kunsten van de flightsimulators nog meer op de proef stpllen. Slaapzakken Op de grond, voor de compu ters, liggen rug- en slaapzakken. Want verschillende deelnemers van deze 24-uursrace hebben in de nacht van zaterdag op zon dag toch nog even geprobeerd te slapen in luchtballonmandjes en cockpits van historische vliegtuigen, in de museumhal van Aviodome. Maar de deelne mers zijn zo vlak voor de finish vergeten dat ze in het Aviodome zitten. Ze wanen zich mijlen bo ven de plaats van bestemming, Tokio. Het Amsterdamse team dat lange tijd op kop lag, blijkt vlak voor de landing problemen met de motor te krijgen. En ook het team uit Voorschoten heeft een uitvallende motor. Het Voor- schotense team passeert in deze consternatie met grote snelheid het Amsterdamse team en landt als eerste, maar... te hard. Het toestel crasht. Alle aanwezigen houden de adem in en velen hebben hun handen voor de ogen. Het Am sterdamse team heeft de Eu ropese kampioenschappen flightsimulatorvliegen gewon nen, maar de schrik zit er goed in. Dan klinkt er een aarzelend applaus voor de winnaars. Blijkt het toch een spelletje. rqtterdam gpd) Tot uit Breda kwamen op woensdag 23 augustus stank klachten binnen na de aanva ring tussen dé autovrachtboot Endeavour en.de binnenvaart- tanker Concilius in jde Vijfde Petroleumhaven. De botsing waarbij lpg-leidingen werden vernield en nafta uit de bin nen vaarttanker het water in stroomde. leidde tot 223 klachten, voornamelijk afkom stig uit het zuidelijk deel van het Rijnmondgebied. Volgens een maandover zicht van -de DCMR Milieu dienst Rijnmond kwamen in augustus 1385 klachten bij de meldkamer van de dienst bin nen. Dat zijn er 349 meer dan in dezelfde maand in '94. In totaal, meldt het overzicht, werden in de maanden januari tot en met augustus 6045 stankklachten geregistreerd 524 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Veel stankklachten, 130, kwamen volgens de milieu dienst binnen in de nacht van 25 op 26 augustus. Ze hadden betrekking op een geur van verbrand plastic en kwamen uit geheel Zuid-Holland. Uit voerig onderzoek leverde geen dader op. M,ede gezien de heersende noordwestenwind en het feit dat op de stranden van Noord-Holland enkele da gen later grote hoeveelheden gele vetachtige bolletjes aan spoelden, neemt de DCMR aan dat de oorzaak van de stankklachten op de Noordzee heeft gelegen. Op 29 en 30 augustus kreeg de meldkamer 51 klachten binnen over de Nerefco-raffi- naderij in Rotterdam-Euri poort. Onderzoek wees uit d de raffinaderij bezig was m i groot onderhoud en divers fabrieken met stoom werde gereinigd. Dat veroorzaak! volgens het DCMR-.overzicl een gas- en olielucht. Verspreid over heel maand augustus was het bi drijf Farm Frites in Berniss een bron van stankoverlas Terzake het aardappelverwei kende bedrijf rinkelde de tele foon in de meldkamer in tc taal 34 maal. Farm Frites werl inmiddels aan een inter milieuzorgsteem en heeft vol gens de DCMR maatregelei genomen die de stank van bakoven aanzienlijk moet vei minderen. Ook de branche vereniging van de aardappel verwerkende industrie werk aan een pakket standaard maatregelen om stankoverlasi van Farm Frites te beperken, Over het vliegverkeer van Rotterdam-Airport kwamei over de maand augustus 2 stankklachten binnen, dit hoofdzakelijk werden veroor zaakt door kerosinestank var vertrekkende vliegtuigen. Vol gens de DC-MR kan, zolang de vliegmachines zich aan alle (veiligheids)regels houden, weinig tegen deze hinder wor den ondernomen. Wel is aan de commissie milieuhygiëne van de luchthaven gevraagd zich nadrukkelijk met de pro blematiek bezig te houden. In augustus behandelde de meldkamer 923 andere klach ten, die veelal in kleinere aan tallen vielen toe te schrijven aan één bedrijf of een bepaald industriegebied waar de stank bron niet viel te achterhalen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10