Leidsch Dagblad chipholwerkers mokkelen mensen Alleen op de wereld he Shoes: a 20 jaar ieuwe CD Luis verandert St. Maarten in slagveld nu grote occasionopruiming NAJ AARS-KOOPZONDAG Ziekenverzorgster bekent zeven moorden Elke dag 'Uitgaan' Sleutelhof wordt een 'loopvierkant' Slimme Carpoolers kennen Baalbergen BnalberQen GOED NIEUWS J)AG f SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Ibiten en Meningen Greet Hofmans een toverkol met hokus pokus? Welnee k Buitenland Bosnisch vredesoverleg in Genève onder Amerikaanse regie NR. 40872 LOSSE NUMMRs St.65 «Kunst Leidse Uitdag bol van grote namen -Sport Jalabert breidt zijn erelijst uit Iets te verkopen? Vechaussee erkent betrokkenheid medewerker zestig mensen die op de luchthaven Schiphol wer- houden zich bezig met het binnensmokkelen van tieke en economische vluchtelingen. Dat zei de cri- oloog Bruinsma gisteren tegenover de parlementaire uêtecommissie naar de opsporingsmethodes van de tie. De Koninklijke Marechaussee erkent dat ten min- Één van haar medewerkers betrokken is bij de men- imokkel via Schiphol. AAG-SCHIPHOL schatting worden per dag lot 25 vluchtelingen illegaal irland binnengesmokkeld, isma onderzocht als lid :en team van vier crimino- de betrokkenheid van :hillende branches bij de janiseerde misdaad. De en ad van kaam ike up your make up' tte het album dat destijds d als de allerlaatste plaat de legendarische Leids- iterwoudse groep The oes maakte. Maar zie, de nderen zijn de wereld nog ■t uit. Want twintig jaar na to ligt er nu plotseling een linternieuwe CD in de win- Is van de formatie die zijn ogtepunt in de beginjaren kende. De naam van de Gewoon 'Do it'. Theo van Es, Wim Huis an en de tweeling Henk en Versteegen scoorden ooit s met nummers als ;Na, Na', 'Standing and Sta- en 'Osaka'. Na die suc- svolle periode zocht Van het in een solo-carrière en Drtten de broers Versteegen :h met succes op de horeca bezitten in Leiden meer- re eetgelegenheden. Maar de groep op zich ird nooit opgeheven en dde een sluimerend be- aan om op gezette tijden Shoes weer voorop te lo- Van platen of CD's vam niets meer, totdat de ind in aanraking kwam met populaire zanger Hessel. zijn studio op Terschelling amen The Shoes twaalf euwe nummers en twee ivers op. Op 26 september esenteert de band de nieu- eCD in de Pieterskerk. laatste maanden werd door op sporingsdiensten het netwerk op Schiphol in kaart gebracht. Naast douaniers en marechaus sees is volgens Bruinsma ook personeel van andere afdelin gen ('van beveiliging tot cate ring') bij de mensensmokkel be trokken. Op Schiphol werken in totaal ongeveer 20.000 mensen. Woordvoerder overste Date- ma van de marechausse erkent de betrokkenheid van één van zijn medewerkers. ,,De uitspra ken van Bruinsma zijn geba seerd op een intern onderzoek van de marechaussee zelf. Dat rapport ligt nu bij justitie in Den Haag." Bruinsma zei verder dat ne gentien drugorganisaties cocaï ne uit Colombia via Suriname langs Schiphol smokkelen. Vol gens Bruinsma is bij deze smok kel ook personeel op Schiphol betrokken. Op Schiphol wer kende mensen bieden niet al leen, ongetwijfeld goed betaal de, hulp bij het binnenlaten van illegalen, maar ook bij de smok kel van drugs. Dan gaat het meestal om cocaïne, die vanuit Colombia via Suriname of de Antillen in ons land terecht komt. Volgens Bruinsma lopen daarover op dit moment negen tien onderzoeken. Opvallend is dat dergelijke gevallen van corruptie, voor zo ver Bruinsma bekend, in de ha ven van Rotterdam niet voorko men. Weliswaar erkent hij dat via de haven per container 'soms tienduizenden kilo's soft drugs' en ook wel in mindere mate harddrugs ons land bin nen komen, maar van betrok kenheid daarbij van in de Rot terdamse haven werkende mensen is hem niets gebleken. Pagina 3:De Zwarte Piet ligt in Kennemerland, advocaten be trokken bij misdaad. pieterburen Voor het eerst in het bijna vijfentwin tigjarig bestaan van de zeehondencrèche in Pieterbu ren was er beschuit met muisjes: gisteren werd er een zeehondenbaby, Polleke, geboren. Aan de ge boorte van het dier ging nog een barre geschiedenis vooraf. Moeder Nete raakte vorige week in een Bel gisch binnenwater in moeilijkheden, doordat de te rugweg naar zee afgesloten was door sluizen. Na een zwerftocht van enkele dagen werd de onfortuinlijke zwemster vorige week donderdag door de brandweer bij Turnhout gevangen en naar Pieterburen overge bracht. mm l f \M' dfefev v* De familie Andrews zit verslagen op wat Luis van willemstad anp De schade die de orkaan Luis op St. Maar ten heeft aangericht, is veel groter dan aan vankelijk was gedacht. Ooggetuigen die gis teravond met een vliegtuig van de Konink lijke Marine op Curasao aankwamen, te kenden een dramatisch beeld van de situa tie. „Het is een compleet slagveld, geen huis hun huis heeft overgelaten. lijkt door de orkaan onberoerd te zijn gela ten." Het officiële dodental ligt op zeven, maar er worden nog diverse mensen vermist. „Vooral onder de 15.000 illegalen, die slecht zijn behuisd, moeten er slachtoffers zijn ge vallen", zei een medewerker van het Rode Kruis. De volksgezondheid en dan vooral een FOTO REUTER JOHN KUNTZ centraal geregelde voedselvoorziening staan de komende dagen hoog op het prio riteitenlijstje voor Sint Maarten. Door voed seltekorten eten sommigen al bedorven voedsel. Sinds gistermiddag hebben de Antilliaan se organisaties in Nederland een gironum mer (9504, onder vermelding van Orkaan- hulp Bovenwindse Eilanden) opengesteld. Reserveer nü deze koopvideo bij "The Music Store ïn ontvang een CD-waardebon van 7.SO THE ~x/ iel TITM'TT" "mbij ok;ob^r 00 3 j7oo MUSIC STORE delfzul anp-gpd 4. AUTO-HEEMSKERK "TrffRi I immenschansweg 128 Tel. 071-310811 LEIDEN in NISSAN ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Tel. 01713-12866 a.s. zondag 10 september van 11.00-17.00 uur ten laste is gelegd. Van euthana sie is volgens Bronsvoort geen sprake. „Euthanasie kan alleen op verzoek van de betrokkene en als aan strenge criteria wordt voldaan." Justitie werd ingeschakeld na dat op 3 augustus een hoogbe jaarde bewoner onder verdach te omstandigheden was overle den. Sectie wees uit dat een in jectie met insuline de doodsoorzaak was. De verdach te had uit hoofde van haar func tie vrij toegang tot de medicijn kast. Haar handelwijze had tot begin augustus nooit argwaan gewekt bij collega's en de direc tie. Verpleeghuisdirecteur Kuiper: „We hebben te maken met 160 veelal hoogbëjaarde mensen met psychische en lichamelijke klachten. Dus er gaan regelma tig mensen dood. Bovendien is insuline zeer moeilijk op te spo ren in een lichaam." Een 42-jarige ziekenverzorgster van het geriatrisch verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl die maan dag werd opgepakt voor moord op demente bewoners, heeft in middels zeven gevallen van 'eu thanasie' bekend. Volgens offi cier van justitie Bronsvoort gaat het openbaar ministerie onder zoeken of zich in verleden meer merkwaardige sterfgevallen hebben voorgedaan. „Het on derzoek zal vele jaren terug gaan in de tijd", aldus Brons voort. De ziekenverzorgster werkte ruim twintig jaar in het ver pleeghuis. Ze heeft bekend haar bejaarde slachtoffers met een overdosis insuline orp het leven te hebben gebracht. Dat deed ze volgens eigen zeggen uit menslievendheid en medelijden met de bewoners. De vrouw is gistermiddag voorgeleid, waarbij haar moord Met ingang van morgen is dage lijks de pagina Uitgaan in deze krant te vinden. Daarop een uit gebreid overzicht van de uit gaansmogelijkheden in de Leid se regio: films, theater, musea, exposities, restaurants en eve nementen. Lezers kunnen bo vendien profiteren van kortin gen op tal van activiteiten. Daartoe staat op de pagina 'Uit gaan' een speciale kortingsbon. Morgen in deze krant ook aandacht voor het nieuwe cul turele seizoen in Leiden en om geving. In de bijlage 'Uit' staat een uitgebreide impressie van activiteiten die vanaf 10 sep tember op de planken worden gebracht. Wie meer wil weten over de uitgaansactiviteiten kan morgen de Uitmarkt in de Leidse Pieter skerk (van 11.00 tot 23.30 uur) bezoeken. leiden wim koevoet De Sleutelhof is een Sleutelrand geworden. In nieuwe plannen die het Leidse college vanoch tend heeft gepresenteerd voor een nieuw winkelcentrum in het hart van de stad, blijft het binnengebied tussen Aalmarkt, Breestraat, Vrouwensteeg en Mandenmakerssteeg buiten schot. Burgemeester en wet houders zetten nu in op een 'loopvierkant' van deze straten, met meer kwaliteitswinkels aan vooral de Vrouwensteeg en Aal markt. Hierdoor komt er meer samenhang tussen Breestraat en Haarlemmerstraat. Belang rijk onderdeel van de nieuwe versie van de plannen is de bouw van één bevoorradings poort aan de Aalmarkt voor V &D, Stadsgehoorzaal en het Leids Vrijetijdscentrum. Boven de poort kunnen woningen ko men. In de nota wordt definitief af scheid genomen van de Sleutel hof. De plannenmakers komen Snuif lavendel en slaap zacht londen ap Mensen met slaapproblemen moeten 's avonds gewoon eventjes aan lavendelolie rui ken. Een heerlijk diepe slaap is het resultaat. Dat zegt David Stretch, onderzoeker van de universiteit van Leicester. De bevindingen van Stretch ver schenen vrijdag in het Britse medische tijdschrift The Lancet. Aan het onderzoek werkten vier bewoners van verzorgings tehuizen mee van boven de 65 jaar. Drie van de vier proefper sonen namen iedere avond slaappillen, maar stopten daar twee weken voor het onderzoek mee. Zij konden niet in slaap komen, totdat zij de geur van lavendel opsnoven. De vierde proefpersoon, die geen pillen slikte, sliep veel beter met la vendel. Volgens de onderzoekers acti veert lavendel het zenuwcen trum van de neus, dat dicht bij het hersengebied ligt dat de cy clus van slapen en wakker zijn regelt. Hf r f' #f*N r. AAM Eileen Tulin Vriendschap is als een zilve ren theepot. Soms stoppen we haar langer weg dan we beseffen en wordt ze dof. Maar als we haar oppoetsen, is ze weer als nieuw. fï l VT De verassing was groot toen bleek dat de zeehond een kleintje baarde. Ze was weliswaar erg dik bij aankomst, zo'n 200 kilo, maar nergens was aan te zien dat ze drachtig was, aldus de medewerkers van de zeehondencrèche. Helaas kan de baby niet rekenen op veel moeder liefde. Nete heeft hoegenaamd geen belangstelling voor haar jong. Dat kan er op wijzen dat het zee hondje te vroeg geboren is. Polleke wordt daarom in een aparte ruimte verzorgd. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD af en ioe een bu( r v~-.o l1720° 12719° "719° 40% 60% 40% 30% 10% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q Binnenland, Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving, Randstad .16 .13,14,15,17 hiervoor twintig miljoen gulden tekort. In de nieuwe plannen blijft het LVC, waar voorheen een toegangspoort voor het met winkels te bebouwen binnen terrein werd gedacht, gewoon op zijn plek. Burgemeester en wethouders houden wel vast aan de uitbreiding van de Stadsgehoorzaal met een kleine zaal. Die komt met winkels, kof fiekamers en een grand café op de plek waar nu nog de Aal- marktschool staat. Nieuwe win kels worden gedacht in onder meer de panden van de drukke rij op de hoek van de Aalmarkt en Vrouwensteeg en een stu- dentenpand op de hoek van de Aalmarkt. Ook op de Breestraat moeten meer winkels komen, in de pan den van de Raad voor de Kin derbescherming, de Leidse Wel zijnsorganisatie en het Gulden Vlies. RTV/programma's11 Sport19,21,23 Strips10 Weg en wiel9 HAASNOOT MANNENMODE Gelegenheid Wilvorst Masterhand Boetiek Love News 600 m2 nieuwe wintermode VOORSTRAAT 14 KATWIJK TELEFOON (01718)14417 Carpoolen kunt u met deze bank ook thuis. U vindt hem uiteraard bij Baalbergen. Leverbaar als fauteuil, 2 en 3 zitsbank in ca. I00 leeruitvoeringen. KATWIJK-LEIDERDORP-DIEMEN PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Hallenweg 11, Leiden, tel 071-230184 (naast Groenoordhal)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1