Leidsch Dagblad Storm van rotest na ernproef b »33S® Boycot dreigt voor Beaujolais Primeur businessplan Fokker laar minister Wijers Kaasmarkt 'aan de bak' Weer ingrepen in Leids busnet GOED NIEUWS ionderden tonnen drugs via politie Haarlem verhandeld -X WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40870 LOSSE NUMMERS 1,65 Binnenland Buitenland Leiden Sport BVD luisterde mee in woning CPN- leider NAVO-vliegtuigen nemen posities Serviërs weer op de korrel Ron Hillebrand: Het is allemaal te veel poppenkast Schultz maakt overuren op US Open ids-den haag gpd ik de politieke partijen ver- rdelen de proef. De PvdA emt de kernproef een brutale een schande. Het CDA rdeelt dat gezien de interna- nale situatie het niet nodig |s dat Frankrijk tot de kern- lef overging. Voor D66 is het ige lichtpuntje in de affaire nog nooit zo'n grootschalig et tegen de Franse kern- iven is geuit. st Tweede-Kamerlid Poppe de Socialistische Partij, die en met parlementariërs uit ïre landen op Tahiti protes- t tegen de kernproeven, iidt dat Frankrijk zich nu bui- i de wereld heeft geplaatst, e tijd voor sancties is geko- :n. Van Mierlo kan niet meer ,staan met papieren protes- \ctievoerders van Greenpea- hebben vanmorgen vroeg ;t hekken een kordon gelegd ld de Franse ambassade in in Haag. Greenpeace wil op ie manier het gebouw isole- 'omdat Frankrijk zich met kernproef buiten de interna- nale gemeenschap heeft ge- latst'. De Haagse politie lakte aan het eind van de itend een einde aan de blok- de. Meuw-Zeeland en Chili, rie- vanmorgen hun ambassa- s terug uit Parijs, en ISTERDAM stuursvoorzitterB. vanSchaik n Fokker heeft vanmiddag in ;n Haag het lang verwachte sinessplan aan minister Wij- (economische zaken) aange- den. Wijers had om dit toe- mstperspectief gevraagd om beldjken of steun aan de odlijdende onderneming zin eft. Het kabinet heeft min of BRASSERIE Voor geen franse wijn moet je bij Annie's Verjaardag zijn. HOOGSTRAAT IA. 2312 JA LEIDEN TEL. 071-12 57 37 Leidse middenstand merkt nog weinig van reactie consumenten op kemproef leiden. rudolf kleun de hele wereld is woedend gereageerd op de kernproef e Frankrijk afgelopen nacht heeft gehouden op het atol lururoa. Parijs is niet onder de indruk en is vast van jan de komende maanden nog zeven proeven te hou- in. De Nederlandse regering 'betreurt' de proef, maar iderneemt geen verdere stappen tegen Frankrijk. „Het de Fransen inmiddels genoegzaam bekend wat Neder- id er van vindt", aldus minister Van Mierlo (buiten- idse zaken) vanmorgen. Nederlandse grootwinkelbedrijven, wijnhandels en slij terijen overwegen om in reactie op de Franse kernproef op Mururoa de Beaujolais Primeur te boycotten. Albert Heijn, de grootste wijnhandelaar van Nederland, on derzoekt of het de Primeur dit jaar helemaal laat vallen of het alleen maar rustiger aan zal doen met de recla mecampagne. Voordat een definitief besluit wordt ge nomen, wacht het bedrijf af hoe het publiek de komen de tijd reageert. Een woordvoerder van Albert Heijn zegt een defini tief besluit binnenkort te verwachten. De campagne zou eind van deze maand van start moeten gaan. Half november ligt de Beaujolais Primeur in de winkels. Het is de eerste nieuwe wijn van het jaar; de commerciële betekenis van de promotiecampagne is zeer groot. Andere wijnhandelaren en winkelketens overwegen soortgelijke stappen als Albert Heijn. De Leidse wijn handelaar en eigenaar van een slijterijketen Kees Klerks is al geruime tijd terughoudend met de promotie van Franse produkten. „Over de campagne voor de Beaujo lais Primeur beraden wij ons nog. Doorslaggevend voor alles wat wij doen is de wens van de klant." Klerks con stateert overigens dat 'iedereen' op het ogenblik terug houdend is met Franse produkten. A. Kleijs van de Leidse wijnhandel Noordman zegt dat vooral als het gaat om relatiegeschenken de omzet van Franse wijnen al enige tijd terugloopt. Particulieren en de horeca kopen nog wel Franse wijn, maar ook uit die hoek komen klachten. Een woordvoerder van slijte rij De Gouden Leeuw in Voorschoten, onderdeel van het Van der Valk-concern ziet een soortgelijke ontwik keling. „Bij de restaurants merken we er niet veel van. Maar de Franse wijnboeren zijn al compleet in de stress geschoten als het gaat om de Primeur. Ik weet dat vanuit Duitsland al grote orders zijn afgezegd." M. Hoogvliet van de gelijknamige in Alphen gevestig de supermarktketen geeft aan dat ook haar bedrijf Masayoshi Takemura, Japans minister van financiën, brieste: „Dit is dwaas. Dat is alles wat ik kan zeggen". Nauru, een piep klein eilandje in de Stille Zuid zee, verbrak zijn betrekkingen met Parijs. Paul Keating, de premier van Australië, waarschuwde Chirac vannacht dat de wereldwijde protesten door zullen gaan. „We willen niet minder proe ven", zei Keating, „we willen helemaal geen kernproeven." De Franse premier Alain Juppé deed laconiek over de wereld wijde protesten. „Ik vind ze niet erg verrassend", zei hij, „en ze grenzen soms een beetje aan hypocrisie en hysterie." De kernbom werd gister avond om 23.30 uur Europese tijd tot ontploffing gebracht in een tunnel op Mururoa, een atol in de Grote Oceaan. De ex plosie werd op het atol begroet met gejuich en applaus van Franse militairen, technici en wetenschappers. Het Franse ministerie van defensie liet later weten dat de bom een kracht had van 20.000 ton TNT, 5.000 ton meer dan de atoombom die een halve eeuw geleden Hiros hima vernietigde. De resultaten van de explosie zouden tot 'te vredenheid' hebben gestemd. Pagina 2: Frankrijk houdt de tails kernproeven strikt ge heim. meer toegezegd Fokker niet te zullen laten vallen, maar ver langde een gedegen business plan waarin uitzicht wordt ge boden op herstel van de onder neming. Fokker wil inhoudelijk niet ingaan op het business plan. Het eigen vermogen van Fokker is de laatste twee jaar, ondanks alle steun van de over heid en DASA volledig ver dampt. leiden Dapper trekt een eenzame schoonmaker ten strijde tegen de monsterlijke berg afval, die zich heeft verzameld bij een vuilcontainer aan de Leidse Kaasmarkt. De schoon maak is het begin van de gemeentelijke campagne 'Samen aan de bak' tegen de ernstige vervuiling die vaak rondom deze afvalbakken te vinden is. De campagne gaat zaterdag officieel van start en voorziet onder meer in voorlichting aan de gebruikers van de bakken en een harde aanpak van de vervuilers. Pagina Leiden: Vervuiler gaat niet langer vrijuit. FOTO HIELCO KUIPERS Kind ernstig verwond door herdershond wilsum anp Een 10-jarig jongetje uit Wil- sum, gemeente IJsselmuiden, is gisteravond ernstig gewond ge raakt, toen een herdershond hem greep. De hond beet de jongen in zijn schouders en hoofd. Daarbij werd de schedel huid voor een groot deel losge trokken en opengescheurd. Specialisten in een ziekenhuis in Zwolle hebben de jongen drie uur lang geopereerd. De eigena resse van de hond heeft tegen over de politie verklaard de vier voeter te laten afmaken. Wethouder niet blij met door rijk opgelegde bezuinigingen De rijrichting van de bussen in de Leidse Merenwijk (lijn 45 en 46) wordt omgedraaid en de bussen in de Stevenshof (lijn 15 en 16) zullen in de avonduren niet meer om het kwartier maar om het half uur rijden. Met deze twee maatregelen wil de wet houder openbaar vervoer en verkeer, D66'er P. Langenberg, de aanhoudende bezuinigingen van het rijk in Leiden opvangen. Langenberg moet de komen de drie jaar de exploitatiekosten met anderhalf miljoen gulden terugbrengen. Het budget voor het openbaar Leidse bedraagt zo'n 21 miljoen gulden. Het rijk betaalt daarvan dertien miljoen gulden en de andere acht miljoen gulden ko men uit reizigersinkomsten. Wethouder Langenberg neemt de maatregelen met te genzin. In een toelichting op de besluiten van het college zei hij 'dat ondanks de mooie woor den in het regeerakkoord het rijk op openbaar vervoer blijft bezuinigen'. Toch vindt hij de schade die hij gedwongen is aan te richten meevallen en 'verde digbaar'. De Stevenshof is de enige Leidse wijk waar de bus sen in de avonduren kwartier diensten rijden. In alle andere delen van de stad is die fre quentie al een half uur. Het omdraaien van de rijrich ting van dé Merenwijkbussen, is bedoeld om de doublure, ter hoogte van de brandweerkazer ne, uit het rijschema te halen. Door deze maatregelen gaan er minder bussen rijden, zonder dat de reiziger daar iets van merkt. Overigens kost de maat regel in de Merenwijk ook geld, want de bushaltes moeten aan de andere kant van de weg ko- De verwachting is beide in grepen neerkomen op een be sparing van zo'n vier ton. HET WOORD IS AAN Tadeusz Mazowiecki Wie snel helpt, helpt dubbel. voorlopig voorzichtig is met Franse produkten. „Wij nemen waarschijnlijk deze week een besluit over de Primeur-campagne." De meeste bedrijven die Franse produkten verkopen, merken weinig van een boycot. „Nee, er is nog geen klant geweest die aankondigde dit jaar maar een Toyo ta te kopen inplaats van een Citroën", zegt directeur Van der Velde van het gelijknamige autobedrijf in Lei den. „Er wordt wel eens over gesproken als een klant tijdens een reparatie een kopje koffie drinkt." Plaatselijke reisbureaus hebben tot op heden niets gemerkt van een boycot van reizen naar Frankrijk. De ervaringen van bedrijfsleider B. Simon van croissante- rie Deli France aan de Leidse Haarlemmerstraat zijn niet anders. „Er is één klant geweest die er wat over zei. Verder merken we er niets van. Terecht, wat ik verkoop lijkt wel Frans maar wordt gewoon in Ridderkerk ge maakt." VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Natuur en Milieu Ombudsman Randstad 16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport 19,20,21 Strips10 Referendum Noorderpark komt er niet Het Leidse college van B en W heeft gistermiddag unaniem de aanvraag voor een referendum van de stichting Vrienden van het Noorderpark afgewezen. Hoewel de stichting meer dan het vereiste aantal handteke ningen heeft verzameld, is het dagelijks bestuur tegen een volksraadpleging over de bouw van een verpleeghuis plus aan leunwoningen aan de Willem de Zwijgerlaan. Daarmee is de kans dat Lei den dit jaar een tweede referen dum beleeft, nihil geworden. De Noorderpark-vrienden wilden met het referendum onder meer de kap van 34 bomen te genhouden. De meest betrokken wethou ders, PvdA'erT. van Rij (ruimte lijke ordening) en D66'er P. Langenberg (bestuurlijke ver nieuwing) zeiden gisteren dat het bouwplan in het Noorder park 'urgenter' is dan het bouw plan bij het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Aan het Invali denhuis is eerder dit jaar wél een referendum gewijd. Man onder koe Een inwoner van Leiderdorp heeft gistermiddag rugletsel op gelopen toen een koe op hem terechtkwam. De koe moest op de Hondsdijk in Koudekerk aan den Rijn in een veewagen wor den ingeladen, maar sprong weg en belandde op de man. De Leiderdorper is overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. orgdrager laakt handelwijze CID: 'Dit kan nooit de bedoeling zijn PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. |~ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement.""j I Naam:Voorletters:m/v I let medeweten van de crimi- ile inlichtingendienst van de ilitie Kennemerland (Haar- m) zijn van 1991 tot en met >rig jaar 100.000 tot 400.000 ki- softdrugs op de markt ge acht. Minister Sorgdrager van stitie heeft dat gistermiddag de Tweede Kamer toegege- Het gaat om hoeveelheden die voldoende zijn om heel Ne derland een jaar lang van soft drugs te voorzien. „En dat kan nooit de bedoeling zijn", aldus Sorgdrager noemde de cijfers, nadat die eerder deze week wa ren uitgelekt uit een besloten bijeenkomst van de minister met de 25 korpschefs en de 25 korpsbeheerders, de burge meesters van de belangrijkste gemeenten in de politieregio's. Sorgdrager is woedend omdat 'nu ook al op het hoogste ni veau' geen vertrouwelijke infor matie meer kan worden uitge wisseld. „Ik vind dit zeer ernstig", al dus de minister. Zij acht het zinloos een officieel onderzoek naar het lek te starten, omdat er daarvoor teveel korpschefs en burgemeesters aanwezig waren. Maar indien de lekkende burge- of korpschef kan wor den getraceerd, dan vliegt hij of zij de laan uit. Sorgdrager kon slechts een ruwe schatting maken van de hoeveelheid drugs die met me deweten van de politie op de markt zijn gekomen, omdat het onderzoek van de rijksrecher che daarnaar nog niet is afge rond. Dat onderzoek ging begin dit jaar van start na publicaties dat de CID-Kennemerland erg gemakkelijk drugs op de markt liet brengen. Drugs worden soms willens en wetens doorge laten om beter in een misdaad organisatie te kunnen infiltreren en dichter bij de bazen van zo'n organisatie te kunnen komen. Tot op heden was onbekend dat het om zulke grote hoeveelhe den ging. Gisteren werd ook bekend dat het openbaar ministerie in Am sterdam onlangs twee onder zoeken van het politiekorps Gooi- en Vechtstreek heeft stopgezet. Volgens de top van het Amsterdamse OM heeft de Hilversumse CID informatie voor officieren van justitie ach tergehouden. Binnen de CID in Hilversum wordt dit ontkend. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Leidsch Dagblad, Aboi OF BEL 071-12 80 30 712141 maandag t/

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1