iEIDEN Irritatie over parkeerterrein Haagweg Universiteit pakt [rouwsluier aan Ouderen Japan vaak buiten de maatschappij' Zien zonder radar. HAN DAG 4 SEPTEMBER 1995 Belasting 9 Leiderdorpers krijgen volgend jaar te maken met een beperkte verho ging van de gemeentelijke belastingen. jongeren gooien fietsen in het water De| door tuk vrEN* De had zaterdagnacht handenvol werk aan balda- jfge jongeren. Rond half twee was het raak op de Aalmarkt waar htietrf. Foep,e jon8eren zich had verzameld. Agenten zagen dat een j°ngen - een 17-jarige Wassenaarder - een fiets in het water n %oide. De dader is aangehouden. Rond vijf uur liepen vijf jon- ifns over ^et ^aPenhurg, onderweg fietsen in het water gooi- e eror in 'eehiJ^ van 19 en 20 Jaar-uit Amsterdam, zi' Par'em en Bloemendaal - werden aangehouden. Ze zegden toe •rs u scha<^e te vergoeden, en dei "ije bromfietser onderuit opnen |den« Een 45-jarige bromfietser uit Oude Wetering is zaterdag- irgen vroeg op de kruising Willem de Zwijgerlaan /IJsselmeer- ongjan gewond geraakt. De man moest plosteling hard remmen ir een 17-jarige bromfietser uit Leiden, die hem geen voor- :stelijling verleende. De 45-jarige kon door het krachtige remmen laksrnn brommer niet overeind houden. Hij is naar een ziekenhuis 1NNO 1895 Woensdag 4 September e Katwijk aan Zee is de Chr. school, uitgaande van de Vereeni- hg voor Gereformeerd Onderwijs, in gebruik genomen. Daar- Je kwam een 40 tal leerlingen in het nette schoolgebouw sa- 3uen. De hoofdonderwijzer verbond zich met een kort woord 4n de ouders der leerlingen, terwijl het hoofd der bestaande efiristelijke school enkele nuttige wenken gaf. vrijdag 4 september ken kpen weken na oprichting heeft de Leidse stichting Huisvesting Jongeren haar eerste pand aangekocht. Het pand, het kjantage 24, zal worden verbouwd tot woonruimte voor werken- jongeren tot ongeveer dertig jaar. Met de aankoop en de ver- iten tmwing is een bedrag van 140.000 gulden gemoeid. Voor dat n totpld gaat de stichting beschikken over twaalf kamers, variërend drie bij vier meter tot vier bij zeven meter. Voor het kleinste 000 gpnertje moet nog altijd een huur worden neergeteld van 130 ilden per maand en dat terwijl veel werkende jongeren niet leer dan zes- tot zevenduizend gulden per jaar verdienen. £EN CAROLINE VAN OVERBEEKE 16.5] q jtn universiteit is geen Centraal staan niet de ^chines maar de mensen en ï.sji persoonlijke ontwikkeling. 2 8| moeten het gelijkheidsden- doorbreken dat de afgelo- -fi decennia de universiteiten eft veranderd in producenten confectie-onderwijs. Het is hoogste tijd voor een andere irs, een koers op kwaliteit." lollegevoorzitter Loek Vrede- van de Leidse Rijksuni- siteit liet er vanmiddag tij- ïs de opening van het acade- ich jaar geen twijfel over be an. De Leidse Rijksuniversi- wil geen massa-universiteit Het hoger onderwijs begint gens Vredevoogd teveel te lij- op een huishoudbeurs of markt. Maar: „Niet elke uni- sitaire studie is gelijk, niet ie- e student is even gemoti- /:rd en niet elke onderzoeker ?ft werkelijk vernieuwende eën." Tot nu toe ligt er over de we- van het hoger onderwijs grauwsluier", aldus Vrede- ;d. „In Nederland zijn aan- iLEN MD tallen de maat aller dingen: aantallen prömoties, aantallen studenten, aantallen studiejaren per student, aantallen publika- ties per medwerker. De kwalita tieve verschillen zijn vaak zeer groot, maar worden verdoezeld door de macht van de getallen. Het gelijkheidsdenken heeft er toe geleid dat de bezuinigingen werden gerealiseerd met de kaasschaaf. Elke medewerker heeft zijn stille frustraties." Leiden wil toe naar 'maat werk' waar 'confectie' de norm was. „Excellente prestaties ver dienen bijzondere faciliteiten. Onze universiteit wil zich niet alleen in onderzoek maar ook in onderwijs onderscheiden." De Rijksuniversiteit wil meer geld binnenhalen uit andere bron nen. „Kwaliteit maakt ons tot een aantrekkelijke partner voor het bedrijfsleven." „De koers is uitgezet, maar de weg is lang. In de afgelopen 420 jaar hebben we echter wel voor hetere vuren gestaan. Als er één Nederlandse universiteit is die talent kan koesteren, dan is het wel de Leidse universiteit." Treintje blijkt publiekstrekker - Razend druk was het zaterdag nog niet op het voormalige Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg. Weliswaar wisten tientallen automobilisten de nieuwste parkeergelegenheid van Leiden - met gratis vervoer naar de binnenstad - te vinden maar daarmee was het terrein dat zeshonderd auto's kan ber gen nog lang niet vol. „Ik denk dat het de komende dagen van zelf nog beter gaat lopen. We moeten het vooral hebben van mond tot mond-reclame", zegt C. Verplancke van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden. „Maar toch valt het me nu, deze eerste zaterdag, beslist niet te gen." Veel automobilisten stalden voor vijf gulden hun voertuig op het tot Labruyèreplein (naar de voorzitter van de stichting) om gedoopte terrein vanwege het elektrische treintje, dat als pu- bliektrekker naar de binnenstad rijdt. Het busje - sneller, maar minder een attractie - trok min der winkelend publiek. „De kin deren wilden heel graag mee", zegt Corrine Waslander uit de Stevenshof, die op de Boom- markt is ingestapt. „En eigenlijk vind ik het zelf ook een leuk idee. In die Zuideuropese ste den zie je het overal. Daar rijd je in treintjes overal naar toe. Nee, dit is hartstikke leuk. Al lijkt het me niks als het regent, als het koud is." Ze gaat vaak met de auto naar het centrum, maar dat is niet al tijd even plezierig, zegt ze. „Soms rijd ik wel drie, vier rondjes langs de Apothekers- dijk. Geen plekje te vinden, heel irritant. Dan word ik inwendig zo boos..." Peter Labruyère, eigenaar van ccn dumpzaak aan de Haarlem merstraat en een van de initia tiefnemers, trekt met zijn trein tje veel bekijks. Waren er eerst nog wat zorgen of de trein zich wel goed zou houden in het ver keer, de steile Kippenbrug tus sen de Apothekersdijk en de Peter Labruyère had geen moeite zijn treintje - hier op de kruising Noordeinde/Kort Rapenburg - door het drukke verkeer te sturen. Boommarkt wel zou halen, za terdag reed Labruyère zonder te ontsporen zijn rondjes. Een 'spiegelei', cadeau gekre gen van wethouder Walen kamp, komt goed van pas bij het aangeven van de richting. En de snelheid - het treintje lijk om heen." meestal naar Alphen aan den haalt zestien kilometer per uur - J. Bey uit Hazerswoude is met Rijn voor de boodschappen, blijkt geen probleem al rijden vrouw en kinderen naar Leiden „Minder parkeerproblemen", fietsers en auto's links en rechts gekomen voor een gezellige zegt hij. „In Leiden was het wat voorbij. „Ik pak af en toe de middag winkelen. Een uitzon- dat betreft altijd ellende. Ik fietsstrook", zegt Labruyère. dering, want hoewel hij een ge- vond dat altijd wel jammer. Ik „Dan kan het verkeer er makke- boren Leidenaar is, gaat hij toch woon al vijftien jaar in Hazers- FOTO HIELCO KUIPERS woude maar Leiden blijft toch trekken. Dit is een prima pro ject. Vijf gulden voor een hele dag parkeren vind ik echt niet te duur. Bij de Bristol betaal je één gulden vijftig voor een half uur." Bewoners Rijn- en Schiekade niet blij met 'auto's in achtertuin' Bewoners van de Rijn- en Schiekade zijn niet blij met het parkeerterrein van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden op het voormalige Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg. zijn weggehaald. „Nu kijken de mensen vanaf het parkeerter rein recht in onze achtertui nen", zegt Barbara Westerink. Volgens haar zijn bij het maaien van een strook opgeschoten groen boompjes gesneuveld, die door bewoners zelf langs de LEIDEN ANNET VAN AARSEN Niet alleen klagen ze er over dat ze met vier dagen te kort van te voren zijn ingelicht over de plannen, ook zijn ze boos om dat naast onkruid ook bomen langs de slootkant op het terrein slootkant zijn geplant om 'in kijk' in de woningen te voorko men. „Die hadden ze toch best wel kunnen laten staan", aldus Westerink, die het ook jammer vindt dat het onkruid is gesneu veld. Het onkruid was na tijden niet maaien zo hoog geworden, dat het als afscherming prima functioneerde. De initiatiefnemers van de Stichting Stadsparkeerplan Lei den schrikken van de kritiek. Maar wie er zo rigoureus heeft huisgehouden met een maaier, weten ze niet. „Dat moeten we maar eens grondig gaan uitzoe ken", zegt bestuurslid M. Los. Zijn collega C. Verplancke: „Misschien kunnen we het goed maken door nieuwe boompjes langs de sloot te planten." Wal De klagers bevinden zich vooral op het eerste stukje van de Rijn en Schiekade. Verderop hebben de bewoners geen last van het nieuwe parkeerterrein omdat daar een aarden wal is aange legd om overlast van het naast gelegen spoor te voorkomen. Volgens Westerink zou het een goed idee zijn om na vier maan den proefdraaien de omwonen den uit te nodigen voor een ge sprek over de door hen gevrees de overlast. „Natuurlijk is nie mand er hier echt blij mee. De auto's staan nu bij wijze van spreken in je achtertuin. Als het hier straks helemaal volstaat, dan denk ik niet dat je echt nog rustig buiten kunt zitten. Dichtslaande portieren, uitlaat gassen... We snappen het alle maal wel. Natuurlijk was het terrein te huur en voor de Stich ting een prima plek voor een parkeerterrein." „Maar voor ons was het een beetje de laatste druppel. We hebben de laatste tijd ook al veel last gehad van de NS. De werkzaamheden aan het spoor waren nogal lawaaiig." ipanse delegatie bestudeert in Leiden sociale voorzieningen >EN MARINA VAN DEN BERG n enorme groene koffer rolt hoek om van de Van Duiven- destraat. Een kleine vrouw schijnt achter het gevaarte duwt het richting het NIKI liningscenter. Zij is één van groep Japanse artsen, ver- legkundigen, managers en j^jj identen die een paar dagen in 10*70 iden verblijft. Ze zijn hier op )8.60 idiebezoek om kennis te ma- n met de Nederlandse sociale orzieningen, met name de uo jaardenzorg. Zo zullen ze op aandag een verzorgingstehuis Warmond bezoeken. Beleefd 9,20 rontschuldigen ze zich omdat Q.50 een half uur te laat te zijn. De ischauffeur durfde de Heren- 2*30 aat niet in te rijden en zette i,30 groep in de Doezastraat af. &]jjelkom in Leiden, met zijn 8;50ooie singels en typische ver- loo ersproblematiek. 5,oo De groep is hier op uitnodi gt ig van de Stichting Interna- Jongeren Uitwisseling oo IJU), maar er zit een groot ntal ouderen bij. P. van Oers i'go UU): „Onze stichting is aan- 30 sloten bij een organisatie die t twisseling tussen verschillen 1 culturen bevordert, ook voor 130 ideren. Deze mensen verblij- n daarom in gastgezinnen, "dat ze de Nederlandse cul- 90 ur leren kennen." Hij heeft i.oo If al een korte introductie in t panse omgangsvormen gekre- 55 Ti van medewerkers van het IKI-trainingscenter. „Je mag et met je handen wapperen n mensen duidelijk te maken it ze naar je toe moeten ko len, dat doe je in Japan om je and te roepen." Hij weet ook Een Leids gastgezin maakt kennis met Japanse logés. alles van de overlegcultuur in Japan. „Een vragenuurtje van een half uur is niet voldoende, want iedereen moet het eens zijn over de vraag en daar moet eerst over gepraat worden. En dan moet het antwoord nog voor iedereen vertaald worden." De Japanners logeren bij Leidse gastgezinnen. Volgens Van Oers is het aantal aanmeldingen van gastgezinnen gering. „We krij gen ze met pijn en moeite; veel mensen zien er tegen op om een vreemd iemand uit een an dere cultuur in huis te nemen." Mevrouw A. Toledo vindt het niettemin een buitenkansje, want zij is bijzonder geïnteres seerd in Japan. Zij en haar man zijn de komende dagen gastge zin. „Ik heb Japans gestudeerd en ik wil het graag spreken", zegt ze. Vorig jaar hadden zij al een paar Japanners in huis en dat is goed bevallen. „Ze moe ten wel loskomen, want ze zijn erg gereserveerd in het begin. Dan kan je alleen praten over het weer en dat het zo mooi is in Nederland", volgens haar echtgenoot B. Toledo. Boven- FOTO HIELCO KUIPERS dien geven ze alleen antwoord in het Engels, want zij willen hun Engels oefenen. „Maar la ter hebben we heel persoonlijke gesprekken gehad." Het contact was veel beter dan ze op hun reizen naar Japan hebben erva ren. „Het is een ethisch gesloten samenleving, als toerist kom je daar niet tussen." Het echtpaar heeft een buitenlands kind gea dopteerd en dat vonden de Ja panse gasten erg bijzonder. „Dat zouden ze zelf ook wel wil len, maar dat komt daar nauwe lijks voor." Er zijn ook kleinere verschillen die een cultuurschok veroorzaken bij Japanners. „Dat we hier op onze schoenen in huis lopen, dat is echt schok kend voor ze. Daar trek je altijd slofjes aan." Het menu wordt bij de Toledo's niet aangepast aan Japanse gewoonten. „Gewone Hollandse kost hoor, nou ja, geen erwtensoep hoor. Morgen eet ik ratatouille met rijst." Eén van de bezoekers is S. Ka- ijumi, student beleidsweten schappen. Hij heeft het koud. In Osaka waar hij woont, is het kli maat een stuk beter dan hier. Hij vertelt dat Japan in een cul turele omwenteling zit. Er is een grote invloed van westerse idee- en. „In Japan is het nu heel complex; we importeren allerlei westere gewoontes, maar de oosterse cultuur blijft bestaan." Sommige verschillen zitten diep. „In het westen zijn de mensen veel directer, wij hou den er niet van om onze gevoe lens meteen te uiten. Wij maken dat veel omslachtiger duide lijk." Op scholen worden trai ningen gegeven om meer van de westerse leefwijze te begrij pen. De Japanse sociale voorzienin gen zijn volgens hem niet zo ontwikkeld als bij ons. „Japan is economisch wel een groot suc ces, maar ouderen en gehandi capten staan vaak buiten de maatschappij en leven soms volledig geïsoleerd." Hij wil graag leren van de aanpak hier. Maar nu moet hij weg. want zijn gastgezin staat al te wachten. Tijd voor de Nederlandse rata touille. Je hoeft niet te vliegen om te winkelen op Schiphol Plaza Eert winkelcentrum met 40 winkels, van een speciaalzaak met zonnebrillen tot aan Levi's en Esprit. Open voor iedereen, iedere dag tot 10.00 uur 's avonds en 7 dagen per week. sc:iuphol PLAZA «Je winkelt er werelds. Vechtpartij op Apothekersdijk Bij een massale vechtpartij op de Apothekersdijk in Lei den zijn zaterdagnacht vier personen dusdanig gewond geraakt dat zij naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. De vechtpartij ont stond in een café in de Vrou- wensteeg, nadat vermoede lijk een 25-jarige Leidenaar een biertje van een blad had gepakt dat door een ander bij de bar was opgehaald. Bui ten zette het gevecht zich voort, waarbij twee partijen ontstonden. De politie haalde de vech tersbazen uit elkaar en hield vier personen aan, twee Lei- denaars, 25 en 24 jaar oud, en twee Amsterdammers van 19 en 22 jaar. Omdat de poli tie nog geen duidelijk beeld heeft van de vechtpartij, wordt getuigen verzocht zich te melden, tel.: 258888. Oegstgeestenaar beroofd van horloge Een 18-jarige jongeman uit Oegstgeest is in de nacht van vrijdag op zaterdag onder bedreiging van een mes beroofd. Het incident ge beurde in de Sint Ursulasteeg in Leiden. Een jongeman met vol gens het slachtoffer een onverzorgd uiterlijk dwong de Oegstgees tenaar zijn horloge af te geven. Man valt in gat Een 43-jarige Leidenaar is zon dagmiddag in een gat gevallen in de omgeving van de Rijn- straat/Kraaierstraat. De man moest daar een waterpomp ver plaatsen maar verloor zijn even wicht waardoor hij in het gat duikelde. Hij raakte bij de valpartij gewond aan zijn rech terbeen en besloot vervolgens zelf naar het politiebureau aan de Langegracht te rijden. Dienstdoende agenten belden de ambulance.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7