Leidsch f Dagblad Geen reactie op ultimatum 21 Bewoners Bavo geëvacueerd na felle brand X BEL: 071-128030 oionel uitgejouwd -P Bosnië-congres laadslid Progressief iegstgeest stapt op an gaat er met taxi vandoor 'Studenten bepalen karakter universiteit' GOED NIEUWS iNDAG 4 SEPTEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40868 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Binnenland Supermarkten vrezen nieuwe prijzenslag Buitenland Franse marine entert derde schip van protestvloot Sport Guus Hiddink gooit het roer van Oranje om Cultuur en Kunst Bolkestein: Cultuur moet tijd krijgen om wortel te schieten Nog geen abonnee? Nederlandse kolonel De Jon- n emgisteren uitgejouwd tijdens internationale Bosnië-con- Bonn. De Jonge trad de dagen heel behoed- op. Geduldig legde hij in individuele gesprekken het irlandse standpunt uit en leerde zo Dutchbat van alle pi te zuiveren. pens een plenair debat n echter bij het, voor een t deel uit Bosnische mos- bestaande, publiek de op ril ipte woede weer naar bo- De Jonge werd opnieuw Sfronteerd met verhalen lutchbat-soldaten die kin- i met chocolade in een rnveld zouden hebben ge- Onzin", aldus De Jonge, werd De Jon- ontvangen dat de op Srebrenica niet kon voorzien. 1 Jonge was door minister [hoeve van defensie als nemer naar het congres atejjiurd. De organisatoren -jjojlen Nederland gevraagd in ijhbat-militairen als oogge in te sturen, maar Voorhoe- !t|^d dat geweigerd, omdat hij en] de resultaten van het ei- lacj Nederlandse onderzoek e afwachten. ït conflict met Nederland I aangewakkerd door voor zitter Zülch van de organiseren de vereniging voor bedreigde volkeren (GfbV), die hardnekkig een parallel bleef trekken tussen de Nederlandse rol in Srebreni ca en de Duitse rol in de Holo caust. Een gesprek tussen Zülch en De Jonge, voorafgaand aan de discussie, leverde niets op. „Dutchbat heeft zich niet moe dig gedragen, en De Jonge heeft alleen maar shit gezegd", aldus Zülch. Een anonieme, 30-jarige vluchteling uit Srebrenica nam gisteren daarentegen Duchtbat in bescherming. „De Neder landse soldaten hebben zich al tijd correct gedragen jegens mijn familie, en van onze buren heb ik hetzelfde gehoord." Ook bij de val van de enclave had Dutchbat volgens de timmer man niet veel méér kunnen doen: „De Nederlanders had den maar één bataljon, de Ser viërs hadden een heel leger." Gisteren werd de 50-jarige Nederlandse EU-waarnemer Peter Schoonenwolf vrijgelaten, die woensdag met vier anderen werd gegijzeld door de Bosni sche Serviërs. Gezond, maar overweldigd door emoties belde hij gisteren naar zijn gezin in Amersfoort, kort nadat hij was aangekomen in de ambtswo ning van de Spaanse ambassa deur in Belgrado-.- _>en verwijdering van eigen woonboot jjTGEEST WIM KOEVOET is de combinatie die het slid Joar van Raalte van ressief Oegstgeest niet lan- an verdragen. Ze had al problemen met de bouw- nen voor de Broek- en Si- tjespolder aan de ene kant taar woonboot in de Haar- nertrekvaart. Nu aan de an- kant de bouw dreigt van brug (om de nieuwbouw-» te ontsluiten) en mogelijk [haar ligplaats wordt opge- fn, lukt het haar niet meer lshet algemeen belang boven ?n| persoonlijk belang (en dat igjde buurt) te stellen. En dus ze op als raadslid van itgeest. lar besluit om er na ruim jaar mee te stoppen is een e bevalling geweest. De af- |pen vakantieweken is ze er toe gegroeid'. Ze ervaart besluit nu als een bevrij- Niet dat ze blij is dat ze islid-af is, want het werk be- haar prima. Maar ze heeft N. ANNET VAN AARSEN nog onbekende man is er rdagnacht in Leiden met taxi vandoor gegaan, die draaiende motor in de rlemmerstraat stond gepar- d. De chauffeur had zijn tuig even in de steek gela- om een klant op te halen, n hij op straat terugkwam, zijn taxi verdwenen. De politie trof bij het zoeken naar de auto een man, die zei zojuist van de joy-rider een bos autosleutels had gekregen met het verzoek de politie op de hoogte te brengen van het feit dat de taxi in de Koestraat stond geparkeerd. Daar werd de auto inderdaad teruggevonden. De joyrider is vooralsnog niet ge vonden. VN geven Serviërs tot vanavond de tijd om zware wapens terug te trekken De Bosnische Serviërs hadden vandaag rond het middag uur nog niet gereageerd op het ultimatum dat de Vere nigde Naties gisteren hebben gesteld. Ze hebben tot van avond 23 uur de tijd om een serieus begin te maken met de verwijdering van hun zware wapens uit de omgeving van Sarajevo. Doen ze dat niet, dan worden de NAVO- luchtaanvallen meteen hervat. BOEDAPEST-BONN GPD Behalve het weghalen van zwa re wapens rond Sarajevo eisen de VN ook dat de Serviërs hun aanvallen op Sarajevo en de drie andere Veilige gebieden' Tuzla, Gorazde en Bihac on middellijk staken en dat de VN en internationale hulporganisa ties weer vrije toegang tot Sara jevo krijgen. Het vliegveld van Sarajevo, dat al sinds april gesloten is, moet bovendien weer worden opengesteld. De weg van het vliegveld naar het centrum van de stad, de zogeheten 'blauwe route', is gisteren wéér door de VN in gebruik genomen. De NAVO en de VN besloten vrijdag de luchtaanvallen tijde lijk op te schorten om een ont moeting tussen Mladic en VN- opperbevelhebber Janvier mo gelijk te maken. Het gesprek verliep volgens VN-zegslieden 'niet bevredigend' omdat Mla dic voorwaarden wilde verbin den aan terugtrekking van de Servische zware wapens. Het vredesproces in het voor malige Joegoslavië lijkt de afge lopen dagen in een stroomver snelling te zijn geraakt. De Amerikaanse onderminister Holbrooke repte vrijdag van 'een spectaculaire vooruitgang' nadat Bosnië, Kroatië en Servië hadden ingestemd met vredes overleg eind volgende week in Genève. Tijdens dat overleg moeten de basisvoorwaarden voor verdere besprekingen wor den vastgelegd. Die zullen lang gaan duren, zo wordt verwacht. Holbrooke zet zijn pendeldi plomatie ondertussen voort. Gisteravond sprak hij in Belgra do opnieuw met de Servische president Milosevic, die de sleu tel voor het welslagen van het vredesproces in handen heeft. Holbrooke noemde de ontmoe ting 'zeer produküefmaar gaf geen details. Hij deed in het Politie houdt ernstig rekening met opzet na wéér brand in psychiatrisch centrum geen last meer van haar gewe ten. Ze kan nu vrijuit, met de andere woonbootbewoners, ten strijde trekken tegen de brug- plannen. „Ik ga nog deze week mijn handtekening zetten", zegt ze. De standpunten van haar partij, een combinatie van Groen Links en PvdA, kan ze van zich afschudden. Ze maakt zich trouwens grote zorgen over haar partij, die in het Oegst- geester college nu alleen nog is vertegenwoordigd door Guus van Eisen. Die moet samenwer ken met WD, CDA en D66. Sa men vormen ze de kleinst mo gelijke meerderheid. Voorop staat dat de eenheid bewaard moet blijven om de oppositie van Leefbaar Oegstgeest het hoofd te kunnen bieden. „Het is zo heel moeilijk voor de enige linkse partij van Oegstgeest om zich te profileren." Pagina 9: Ik wil niet het zwarte schaap van de buurt zijn'. Brandweerlieden konden niet meer voorkomen dat de voormalige toneelzaal van Sint Bavo in vlammen opging. NOORDWUKERHOUT PETER VAN DER HULST Zo'n vijftig bewoners van het centrum voor psychiatrie Sint Bavo in Noordwijkerhout zijn gisteravond laat in allerijl geëva cueerd. Een enorme vonkenre gen vormde een bedreiging voor het gebouw waarin de mensen verbleven. Het vuur was afkomstig van een naastge legen toneelzaal. Dit gebouw, dat al geruime tijd leegstaat en moet worden gesloopt, brandde volledig uit. Er vielen geen ge wonden. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het pand, dat was afgesloten van elektriciteit en gas, in brand is gestoken. Ondanks dat diverse brand weerlieden de boel nathielden, werd na half elf toch besloten de meeste afdelingen en de zie kenzaal van het gebouw Sint Marie te ontruimen. Alleen de afdeling crisisopvang mocht met ongeveer tien bewoners be neden in de huiskamer blijven. Alle andere mensen werden uit voorzorg overgebracht naar het centrale activiteitencentrum. Na anderhalf uur konden zij weer terug naar de afdeling. Om de brand in de toneelzaal te kunnen bestrijden, heeft de brandweer van Noordwijker hout een beroep gedaan op de korpsen uit Voorhout, Lisse, Noordwijk, Sassenheim en Lei den. Zo'n zestig brandweerlie den waren, in touw om te voor komen dat het vuur naar belen dende panden zou overslaan. Zo hield het korps van Sassen heim in het dorp een oogje in het zeil. De enorme vonkenre- igelsman in «Ierland twee ïer beroofd IVOORT PAULINE VAN DER MUE -jarige Engelsman die op fiets door Europa reisde, zal bezoek aan Nederland niet [1 vergeten. Nadat hij half Eu- la probleemloos had door- ist, werd hij in Amsterdam andvoort beroofd. Pe man begon zijn reis op 22 in België en reisde vervol- ps door Duitsland, Zwitser- d, Frankrijk, Italië, Honga- Slowakije, Polen en tenslot- Nederland. Vorige week werd 'Amsterdam zijn rugzak ge len. Nadat hij de nacht had bij het Leger des reisde hij verder naar Daar werd zaterdag «fiets gestolen. Hester Los zorgt met opening academisch jaar voor primeur in Pieterskerk LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Studenten zijn niet de consumenten waarover zo vaak in Zoetermeer gespro ken wordt: zij zijn volwaardige deelnemers aan de activiteiten van de Leidse universi teit. Deze sfudenten bepalen voor een groot deel het karakter van de universiteit. Zij consumeren niet alleen het onderwijs, zij geven ook kleur en inhoud aan het on derwijs, denken mee over studieprogram ma's, evalueren die en zijn bezig met stu dentenzaken, opvang en inspraak." De 23-jarige Leidse studente Hester Lós opende vanmiddag het academisch jaar van de Leidse Rijksuniversiteit. Los, voor- - zitter van de Plaatselijke Kamer van Ver enigingen, benadrukte in haar rede de band tussen student, verenigingen en uni versiteit. Het was de eerste keer dat een studente de eerste rede in de Pieterskerk hield. Los: „De Leidse universiteit is trots op haar studenten. Een student in Leiden wordt serieus genomen en is een volwaar dig lid van de universitaire gemeenschap. Daarom is het niet verbazingwekkend dat u vandaag op deze plaats een student aantreft." Los sprak verder haar zorgen uit over de plannen van minister Ritzen. „Het nieuwe prestatiebeurzen-stelsel, dat voor onbe paalde tijd uitgesteld is, zal opnieuw be perkingen voor studenten met zich mee brengen. Ook de universiteit zal hiervan de nadelen ervaren. De tijd om ervaringen buiten de studie op te doen wordt nog ge ringer, wat nadelig is voor student, univer siteit en maatschappij." „Samen met studenten moet de univer siteit zoeken naar oplossingen", zo vindt Los. „Waar mogelijk dient zij ervoor te zorgen dat de verschillende ontplooiings mogelijkheden voor de studenten blijven bestaan. De universiteit kan niet zonder haar studenten en haar verenigingen." Los vindt wel dat iedereen (dus ook studen ten) offers moet brengen. „Als dat niet ge beurt, verwordt de universiteit tot een slagveld voor belangengroeperingen en loopt 'Koersen op kwaliteit' op niets uit." Pagina Leiden: Universiteit wil af van grauwsluier. gen dreef over Noordwijkerhout waar in het centrum al de ker mis was opgebouwd voor de naderend^ feestweek. „Maar gelukkig hoefden in het dorp geen verdere maatregelen te worden getroffen. Ook zijn er op het gebied van het milieu geen problemen geweest", al dus burgemeester j.R. Andel. Over de oorzaak van de brand, die even na half tien be gon en om kwart over elf onder controle was, durfde politie woordvoerder A.N. Stuifbergen nog niets met zekerheid te zeg- Winkelier geeft dagopbrengst aan nep-agenten KATWUK VALERIE LEENHEER Twee nep-agenten hebben za terdagmiddag de bedrijfsleider van een supermarkt aan de Kat- wijkse Melkweg opgelicht. De twee mannen die een soort politie-uniformen droe gen, vertelden de bedrijfsleider dat zij waren getipt dat de win kel zou worden overvallen. Om die reden zou de winkel ook worden geobserveerd. Uiteinde lijk wisten de 'agenten' de man te overtuigen de dagopbrengst mee te geven. De oplichters verdwenen met een witte auto die geparkeerd stond op de Boogschutter. De Katwijkse politie zoekt nog ge tuigen. HET WOORD IS AAN Lina Morgan Er zijn meer goede dan slechte mensen. Alleen ma ken de slechten meer herrie dan de goeden. weekeinde verder Genève, Bonn en Brussel aan om vertegen woordigers van de islamitische wereld, de NAVO en de Con tactgroep voor Bosnië in te lich ten over de gesprekken die hij heeft gevoerd met Milosevic en diens Kroatische ambtgenoot Tudjman. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Kinkel, toonde zich zaterdag na een ontmoe ting met Holbrooke 'gematigd optimistisch' over de kansen om een vredesregeling voor Bosnië te bereiken. Kinkel waar schuwde echter tegen euforie. FOTO HIELCO KUIPERS gen. De politie houdt er reke ning mee dat het vuur het werk is van een brandstichter. In de laatste maanden hebben zich op het terrein van het psychia trische centrum meer branden voorgedaan. Zo brandde er een keet af bij de Hafakker, ging een houten voetbalkantine in vlam men op en brandde een cara van uit. „We hebben de indruk dat die branden zijn aangesto ken door eenzelfde dader. Dat maken we op uit de manier waarop de brandhaard is ont staan en ook uit het materiaal dat is aangetroffen", aldus Stuifbergen. af en-toe r een bui S 12718° «7-190 137-190 60% 50% 60% 3$ 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -| 2 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport13 t/m 20 Strips12 'Schrap Franse zender vanwege atoomproeven' LEIDEN WlftA KOEVOET Progressief Oegstgeest wil een van de twee Franse zenders, TV 5 of France 2, uit het plaatselijke zender aanbod schrappen. De fractie wil hiermee stelling nemen tegen de kernproeven die Frankrijk wil houden bij het eiland Mururoa. Bovendien ont staat op deze wijze de mo gelijkheid om de Oegst- geester kabel-abonnees SBS 6 aan te bieden. Vlak voor de vakantie viel in Oegstgeest het besluit van de nieuwe zenders al leen Veronica ruimte op de kabel te geven. Voor méér zenders is onvoldoende ca paciteit. En in zenders wis selen, dat per definitie neerkomt op tijdelijke ver anderingen, had het ge meentebestuur geen trek. Pas in januari 1996 is een verdere uitbreiding met acht zenders mogelijk. Door dit alles is in het dorp de nieuwkomer SBS 6 nog altijd niet te ontvangen. Hierin wil Progressief Oegstgeest verandering brengen. Wat de fractie be treft verdwijnt een van de twee Franse zenders om wille van het Nederlandsta lige SBS 6. Het is niet be kend of Progressief Oegst geest na 1 januari 1996, dus na de kernproeven, weer Franse zenders wil toelaten. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Voorletters:m/v I Naam: Nr. bank/giro: I Handtekening:. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1