^SMEl Sjevardnadze wil doorregeren a Halvering Frans begrotingstekort oor '99 lijkt onhaalbare zaak Buitenland 3 m Tamme opening van vrouwenconferentie Protest-schip mag Parijs niet in Waarnemers EU ten onrechte vergeten in ex-Joegoslavië Proces O.J. Simpson staat op springen Nederland stuurt extra F16's naar Villafranca ONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 EN 'roces ramp warenhuis Seoul begint Seoul Vijfentwintig Zuidkoreanen die schuldig geacht worden lande instorting in juni van een warenhuis in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, zijn gisteren voor een rechtbank verschenen. Bij de instorting kwamen meer dan 500 mensen om het leven. Terecht staan onder meer de stichter en eigenaar van het waren- iiuis, diens zoon, de directeur van het warenhuis, en leden van je bouwmaatschappij die het gebouw neerzette. Honderden doden na kapseizen boot ■AGOS» Ongeveer 200 mensen zijn afgelopen vrijdag voor de cust van Nigeria om het leven gekomen toen een boot uit Ka- Tieroen kapseisde. Het nationale persbureau van Nigeria (NAN) naakte het nieuws pas gisteren bekend. Volgens een overleven de waren er meer dan 300 mensen aan boord van de boot. Zo'n londerd passagiers werden door een patrouilleboot van de ma rine gered. .^liNazarbajev wint ruimschoots SE llma ata Een overweldigende meerderheid van de kiezers van tazachstan heeft gisteren ingestemd met een nieuwe grondwet 'lie uitgebreide bevoegdheden toekent aan president Nazarba- ;v. In totaal 89 procent stemde in het referendum voor, zo blijkt lit de eerste resultaten die vandaag bekend zijn gemaakt. Defi- itieve resultaten worden volgende week verwacht. Doden onder nationalisten Corsica iastia Twee Corsicaanse nationalisten zijn gisteren omgeko- nen bij een schietpartij in de havenstad Bastia. Daarmee is het üodental van de broederstrijd tussen rivaliserende nationalisti- _iche groeperingen MPA en Cuncolta Nazionalista dit jaar opge- open tot tien, aldus de politie. Ontploffing in Spaanse kolenmijn iAieres In een kolenmijn in Mieres, in het noorden van Spanje, leeft zich vanochtend een zware ontploffing voorgedaan. Vol gens de eerste berichten zijn daarbij acht mijnwerkers om het even gekomen. Het aantal slachtoffers kan nog oplopen. Op het noment van de explosie, rond drie uur in de nacht, waren tus sen de tien en vijftien mijnwerkers in de schacht aan het werk. Cheque nadeel voor president Samper iogotaEen cheque van 12.000 dollar legt een verband tussen resident Ernesto Samper en beschuldigingen dat hij de verkie zingen van 1994 heeft gewonnen dankzij onwettige campagne- )ijdragen. Dit meldde gisteren de Colombiaanse krant El Tiem- 90. Het bericht dreigt Samper verder te verwikkelen in een ichandaal dat is begonnen met de arrestatie van zijn campagne- eider en -penningmeester op beschuldiging dat zij miljoenen lollars hebben geaccepteerd van het Cali-drugkartel. ii «ING YVONNE VAN DER HEUPEN jRRESPONDENT induizend duiven die onder klanken van het traditionele Aïild Lang Syne het lucht- kozen, markeerden gister- ind in Peking het einde van tamme openingsceremonie de Schaduwconferentie ir vrouwen. In het stadion tgen de deelnemers aan het 10 Forum voor niet-over- (idsorganisaties een weinig rrassend programma voorge- IOuufp0teld- Een aantal Chinese minder- !den verzorgden een culturele ow met zang en wervelende insen. Deze 'ambassadeurs n goede wil voor China' ga- n daarmee een fraaie indruk h de rijk geschakeerde Chine- samenleving. De show kreeg n enthousiast onthaal van de Duwen. „Laat ons de komende tien gen de. boodschap van hoop tzenden dat wouwen de mdzakelijke verbindingen zul- i leggen in de wereld die aan It einde van de twintigste iiw dringend een gedaante- rwisseling behoeft", zei' de orzitter van het NGO Forum, lunying Supatra Masdit. De lorp nwezigen leken er niet koud Jing warm van te worden in de foele, vochtige avondlucht n de Chinese hoofdstad. Het ontmoedigingsbeleid van Chinezen onder meer jor het krijgen van visa zo beilijk mogelijk te maken ct te werken. Lege rijen op de parus De Beluga, een actieschip van Greenpeace, is door de Franse politie geconfisqueerd. De Beluga was op de Seine op weg naar Pa rijs om morgen in het centrum van de Franse hoofdstad mee te doen aan het protest tegen de kern proeven op Mururoa. Het schip kwam echter niet verder dan een sluis bij Andresy. De politie heeft het schip in beslag genomen 'uit vrees voor verstoring van de openbare orde. Voor de grootscheepse demon stratie is geen vergunning ver leend, maar morgen gaat Green peace toch 'een grote actie' voe ren. Hoe die eruit zal zien is nog punt van discussie. „Een ding is zeker we laten ons niet blokkeren door de 12-mijlszone die Chirac nu om Parijs schijnt te willen leg gen," aldus Greenpeace-woord- voerster Loggers. Op Tahiti (foto) wordt al enkele dagen gedemon streerd tegen de kernproeven, die vanaf morgen gehouden kunnen worden. foto reuter LOS ANGELES Rtr-AP De voortgang van het proces- Simpson is gisteren op het spel komen te staan door de racisti sche uiüatingen van de kroon getuige. De verdedigers van de van moord verdachte football- ster O.J. Simpson willen deze uitlatingen gebruiken om de ge tuigenissen van deze getuige in twijfel te trekken. Rechter Ito moet beslissen of hij geluids banden, waarop de voormalige politieagent Mark Fuhrman ra cistische taal spuit, laat horen aan de jury. De bandopnamen van de on dervragingen van Mark Fuhr man, de voormalige recher cheur van de politie van Los An geles, duren twaalf uur. In totaal gebruikt Fuhrman naast al lerlei beledigingen aan het Georgische president na aanslag toch beschikbaar voor herverkiezing De Georgische president Sjevardnadze stelt zich kandidaat voor de presidentsverkie zingen in november. Dinsdag overleefde hij ternauwernood een aanslag. ,,God is met ons, het volk is met ons, de wereld is met ons en wij zullen winnen", zei de manhaftige 67-jarige voormalige Sovjet-minister van buitenlandse zaken tot 2.000 aanhangers in het centrum van de Georgische hoofdstad Tbilisi. De Georgische leider noemde de aanslag 'een poging de democratische hervormingen in Georgië te stoppen'. TBILISI AFP-Rtr-DPA Sjevardnadze, die een sterke kandidaat is om de post te blij ven bekleden, zag er fit uit hoe wel de snijwonden die hij dins dag opliep nog zichtbaar waren. Honderden manschappen van de oproerpolitie stonden bij de bijeenkomst op wacht en scherpschutters hielden vanaf gebouwen het centrum van de hoofdstad van de woelige Kau- kasische republiek in de gaten. De nieuwe president die de Georgiërs in november kiezen, krijgt grotere bevoegdheden dan het huidige staatshoofd. De uitbreiding van zijn macht is vastgelegd in de nieuwe grond wet. De Georgische minister Geor- gadze (binnenlandse zaken) meldde gisteren tijdens een buitengewone zitting van het parlement dat veiligheidstroe pen een groep van tien mannen hadden gearresteerd. De arres tanten hadden plattegronden op zak van het parlementsge bouw en het huis van Sjevard nadze. Volgens Georgadze staat nog niet vast of de groep iets met de aanslag van dinsdag te maken had. De speciale parlementszitting was belegd in verband met de aanslag. Een groep afgevaardig den had aangedrongen op het uitroepen van de noodtoestand. tribunes gaven aan dat er waar schijnlijk veel minder deelne mers aan het NGO Forum in de buitenplaats Huairou zullen zijn dan de veertigduizend die heb ben ingeschreven. Er zijn aan wijzingen dat in de speciaal aangewezen hotels in Peking slechts iets meer dan de helft van het aantal verwachte gasten zich inmiddels heeft gemeld. Curieus blijft dat de ope ningsceremonie van het NGO Forum gisteren in een stadion in Peking zelf werd gehouden. De vergaderingen zelf zijn naar het vakantieoord Huairou ver bannen, op bijna een uur rijden van Peking. De officiële reden was dat het door constructie fouten in het Arbeidersstadion in de hoofdstad onverantwoord zou zijn daar de openingsessie te houden met tienduizenden aanwezigen. De Chinezen hadden zichzelf gezichtsverlies, internationale kritiek en heel wat logistieke problemen en kosten kunnen besparen, als ze slechts de plaats voor de openingsfestivi teiten hadden veranderd. Er lijkt nu helemaal geen enkele goede reden meer te bedenken om de lokaties van de officiële Vrouwenconferentie en de Schaduwconferentie te schei den. De Thaise voorzitter van het NGO Forum, Khunying Supatra Masdit, verricht de opening van de alter natieve vrouwenconferentie door een toorts te ontsteken. foto epa emmanuel dunand ZAGREB-DEN HAAG GPD VERVOLG VOORPAGINA De waarnemers van de Eu ropese Unie die in het voor malige Joegoslavië werkzaam zijn worden wel 'witkielen' of 'witmannen' (naar hun witte uniformen) genoemd. De 'EU-monitoren', zoals hun of ficiële naam luidt, zijn meestal diplomaten of oud officieren. Hun taak is zoveel mogelijk diplomatieke en hu manitaire hulpverlening te geven en toe te zien op de na leving van de mensenrechten. Ze zijn per definitie ongewa pend en vallen binnen het EU-apparaat onder de verant woordelijkheid van Eurocom missaris Yan den Broek. Arie Oostlander, CDA-buitenland- woordvoerder in het Euro pees Parlement in Brussel, zei gisteravond al te vrezen dat domweg vergeten is de EU- monitoren te waarschuwen voor de massale NAVO-aan- vallen op de Bosnisch-Servi- sche stellingen bij Sarajevo en Pale. Alle VN-personeel, in clusief de VN-waarnemers, zou wel op de hoogte zijn ge bracht van de naderende aan vallen. „Het zou kunnen zijn dat de Verenigde Naties niet aan hen hebben gedacht. Als dat zo is, zou dat een enorme, Door racistische taal kroongetuige adres van Latino's en vrouwen 41 keer de term nigger. Tot nu toe had hij steeds volgehou den dit woord de afgelopen tien jaar niet te hebben gebezigd. Fuhrman schept ook op hoe hij als politieagent in Los Angeles bewijsmateriaal verzon om zwarten veroordeeld te krijgen. De politie van Los Angeles heeft gisteren geschokt gereageerd op de uitlatingen van Furhman. De bandopnamen zijn giste ren buiten de rechtszaal afge draaid. Bij de aanklagers van Simpson bestaat de vrees dat de jury, die grotendeels uit zwarten bestaat, Fuhrman na het horen van de bandopnamen zal be schuldigen van meidneed en Simpson zal vrijspreken. Fuhr man is de kroongetuige in het proces. Hij is degene die op de ochtend na de moord op de vrouw van van Simpson en haar vriend, een bebloede hand schoen vond in de woning van de verdachte. Volgens de verde diging van Simpson heeft Fuhr man uit haat tegen zwarten de handschoen, die Simpson tij dens het proces niet precies bleek te passen, zelf achter het huis heeft neergelegd. Ito zal mogelijk slechts be paalde passages laten horen, maar rechtsgeleerden denken dat die voor de jury voldoende zullen zijn om de getuigenis van Fuhrman buiten het proces te laten. De jury zou door de harde taal van Fuhrman ook aan de verklaringen van andere agen ten kunnen gaan twijfelen. De deskundigen zijn het er niet over eens of na het horen van de banden door de jury de hele aanklacht van het openbaar mi nisterie op losse schroeven zal zijn gezet en er een kans is dat Simpson wordt ontslagen van rechtsvervolging. Het proces-Simpson, in de Amerikaanse media betiteld als het proces van de eeuw, kwam eerder al in gevaar toen de be langrijkste aanklaagster eiste dat rechter Ito zou worden ver vangen. Hij zou niet onpartijdig kunnen blijven'na beledigende uitlatingen van Furhrman aan de vrouw van Ito, die bij de po litie van Los Angeles boven Fuhrman stond. De aanklaag ster trok haar eis vervolgens in en Ito bleef aan als rechter. Premier Otar Patsatsia, die eer der had gezegd dat de regering zich over die vraag zou beraden, kwam daar op terug. Bij de ope ning van de parlementszitting raadde hij de afgevaardigden aan 'aan het werk te gaan alsof er niets is gebeurd'. Met name riep hij de afge vaardigden op de nieuwe kies wet voor de presidents- en par lementsverkiezingen van 5 no vember volgens plan aan te ne men. tragische nalatigheid zijn", al dus Oostlander. Hoe dan ook vormden de EU-monitoren de laatste tijd in zijn woorden al „een vergeten groep, hoe wel ten onrechte". Zeker in het begin van het conflict in ex-Joegoslavië is er volgens Oostlander door de EU-waarnemers op het vlak van de 'micro-diplomatie' veel gedaan. In de Krajina zorgden zij er onder meer voor dat destijds achtergeble ven Kroaten in contact kon den blijven met hun familie leden elders. Bovendien wis ten ze vaak burgemeesters van aan elkaar grenzende dorpen bij elkaar te brengen voor gesprekken en regelin gen, ook al behoorden ze tot verschillende bevolkingsgroe pen. Oostlander erkent dat de micro-diplomatieke rol van de EU-waarnemers aan ge wicht heeft verloren, sinds de grootscheepse etnische zuive ringen in ex-Joegoslavië. Des ondanks vindt hij het onte recht dat er de laatste tijd zo weinig over het werk van de 'witkielen' is gesproken. „Ze hadden meer aandacht ver diend. Ze zijn ondergewaar deerd". Er zijn 314 EU-waar- nemrs in voormalig Joegosla vië actief. Kok en Kohl: aanvallen onvermijdelijk MÜNSTER ANP De luchtaanvallen van de Vere nigde Naties in voormalig Joe goslavië waren onvermijdelijk. Ze vormden een reactie op be stiale acties tegen burgers, mis daden tegen de mensheid. Niet temin was het besluit tot het nemen van de luchtaanvallen moeilijk, gezien de mogelijke gevolgen voor burgers en mili tairen, zo verklaarden premier Kok en de Duitse bondskanse lier Kohl gisteravond na afloop van de officiële installatie van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps. De regeringsleiders erkenden dat de escalatie van geweld de situatie in voormalig Joegosla vië heeft verslechterd. De ge weldsspiraal is naar hun over tuiging alleen te doorbreken via overleg. Kohl: „We hebben haast bij het vinden van vrede, want over tien weken is het winter. De situatie wordt er dan alleen maar erger op." tel.*- 1US»CEES VAN ZWEEDEN •n. StarfeRESPONDENT formal) idi bi) |jrac ZX)U jg 00ri0g verklaren n de werkloosheid schreef 19 ti commentator verleden lek in het weekblad Nouvel ion iservateur. Maar in plaats arvan heeft hij de oorlog MBMrklaard aan de volkeren in Stille Oceaan. Dat hun pre- lent de woede van de halve ireld over zich heeft afgeroe- n door een hervatting van de tnproeven aan te kondigen, It veel Fransen koud. Wat zij m niet zullen vergeven, is onomisch wanbeleid. ques Chirac plaveide tijdens verkiezingscampagne zijn g naar het Elysée-paleis met reeks van ogenschijnlijk te- istrijdige beloften. Hij be- ïfde het wettelijk minimum- in te verhogen en tevens de jrkloosheid terug te dringen. ging de belastingen verlagen toch het begrotingstekort >i verminderen. Afgelopen vrijdag verloor Chirac zijn minister van financiën, Alain Madelin. Drie maanden lang had Madelin gepoogd de beloftes van Chirac te verwe zenlijken, en drie maanden lang waren zijn voorstellen wegge hoond door premier Juppé en Chirac zelf. „Je kunt de minister van financiën aan de kant schuiven", zei Madelin na zijn geruchtmakende ontslag, „maar niet zijn dilemma". Dat dilemma is: hoe kan Frank rijk zijn begrotingstekort van bijna zes procent terugdringen tot drie procent (het percentage waarbij het land in 1999 de franc mag verruilen voor een Europese eenheidsmunt), ter wijl het tevens miljarden uit geeft voor het scheppen van ba nen? De oplossing die Juppé op 12 juli bood, was een schending van een andere belofte: een ver hoging vap de BTW met twee procent. Maar de belastingdruk (44 pro cent van het bruto nationaal produkt) was al hoger dan die van enig ander groot industrie land, en de verdere toename er van kan het economisch herstel belemmeren. Een herstel dat juist weer nodig is om de werk loosheid terug te dringen. Als rechtgeaard thatcheriststel de Madelin voor het begrotings tekort te verminderen door het aantal ambtenaren te kortwie ken. Juppé zei 'nee'. Toen wilde de minister het mes zetten in de secundairearbeidsvoorwaarden van de staatsdienaren. Juppé wildq eerst overleg met die ambtenaren. Daarna eiste Ma delin dat de collega van defen sie met de stofkam door zijn militaire uitgaven ging. Juppé steunde de minister van defen sie. Alain Madelin had gekozen voor Chirac omdat Chirac iemand was die zwanger ging aan daad kracht. Anders dan zijn voor ganger Mitterrand kon Chirac rekenen op een meerderheid in de Assemblée Nationale, het parlement. Maar, zoals de com mentator in Nouvel Observa- teur opmerkte: „In plaats van de orkaan die hij beloofd had, heeft Chirac een lichte bries los- Jacques Chirac liet de kans lig gen op een fundamentele koerswijziging van de econo mie, en Madelin stapte op. Het gevolg was een val van de franc, waarmee het perspectief van een rentedaling verbleekte. En die rentedaling had juist nieuw leven moeten blazen in de eco nomie, die al weer onrustbaren de tekenen van afnemende groei vertoont. Juppé beloofde in juni dat Frankrijk aan het einde van 1996 (netto) 700.000 extra ba nen zou hebben. Juppé nam een deel van de sociale lasten van het bedrijfsleven over; en bedrijven die langdurig werklo zen in dienst namen, zagen zich zelfs geheel vrijgesteld van beta ling van sociale premies. Maar Juppé: inkomstenbelasting en sociale voorzieningen saneren Frankrijk gaat ook na het ontslag van 'superminister' Madelin volgend .jaar de inkomstenbelasting aanpak- - ken en proberen het tekort bij de sociale voorzieningen te halveren. Wat betreft de inkomsten belasting bestaan er op het ogenblik zoveel mogelijkhe den voor aftrek en zoveel spe ciale toelagen, dat er vrijwel geen Fransman is die het vol le tarief betaalt. De aftrekmo gelijkheden zullen geleidelijk worden afgeschaft. In plaats daarvan komt een verlaging van de tarieven bij de inkom stenbelasting. Het tekort bij de sociale voorzieningen moet volgend jaar worden gehalveerd tot dertig miljard franc, zo'n 9,75 miljard gulden. Het is de be doeling dat de uitgaven wor den verminderd, maar als dat niet lukt gaan de premies om hoog. Vooral de gezondheids zorg zal worden aangepakt, omdat daar ruim de helft het tekort zit. Volgens ingewijden ver mindert het tekort op de be groting voor volgend jaar van 321 miljard tot 290 miljard franc (92,25 miljard gulden), voornamelijk door te korten op de uitgaven. Vooral defen sie zal moeten inleveren. de bedrijven zagen zich tezelf dertijd gesteld voor een verho ging van het minimumloon met vier procent. Nu Chirac en Juppé geweigerd hebben de weg in te slaan die Madelin hun had gewezen, zal het moeilijker worden om het begrotingstekort voor 1999 te halveren. Maar als bezuinigin- Voor acties in Bosnië gen a la Madelin zijn uitgeslo ten, lijkt een begrotingstekort van maximaal drie procent van het bruto nationaal produkt on haalbaar. Dat was althans de opvatting van de beleggers, die na het ontslag van Madelin hun francs begonnen te verkopen. DEN HAAG ANP Defensie heeft gisteren de twee F16-gevechtsvliegtuigen naar het Italiaanse Villafranca ge stuurd die Nederland voor ope raties boven Bosnië achter de hand hield. Minister Voorhoeve besloot daartoe na een verzoek van de Amerikaanse admiraal Leighton Smith, bevelhebber van de NAVO-zuidflank. De twee fotoverkenningsvliegtui gen gaan volop meedraaien in de NAVO-acties tegen Bosnisch-Servische doelen. Nederland heeft nu achttien toestellen in Villafranca. Dins dag vlogen al vier toestellen naar Noord-Italië om het deta chement van twaalf F16's te versterken. Het Nederlandse contingent bestaat nu uit vijf fo toverkenners en dertien toestel len die bombardementen kun nen uitvoeren. Alle Nederlandse toestellen zijn nu bij de luchtaanvallen be trokken. In tegenstelling tot dinsdagnacht voerden de F16's van de luchtmacht gisteren overdag ook bombardementen uit, zo bevestigde Defensie. De Nederlandse toestellen kunnen 's nachts niet bombar deren omdat zij niet over de be nodigde infrarood-apparatuur beschikken. De vliegtuigen be perkten zich de afgelopen nacht tot de begeleiding van de toe stellen die wel bommen konden afwerpen. De fotoverkenners vliegen na de aanvallen over de bestookte doelen om de schade op te nemen. In totaal kan de NAVO voor acties in Bosnië een beroep doen op ruim 180 toestellen uit zes landen (VS, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Spanje, Turkije). De vliegtuigen nemen normaliter deel aan de operatie Deny Flight, waarmee de VN en de NAVO het vliegver bod boven Bosnië afdwingen. De toestellen zijn echter ook be schikbaar voor luchtacties en luchtaanvallen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5