Blauwhelmen: Leiding misbruikte haar macht Pil tegen vergeetachtigheid Kohl en Kok bij installatie nieuw gezamenlijk korps Binnenland PvdA wil met 'overval' afraffelen voorkomen Protesttocht in invalidenwagen Leider en 'rechterhand' hadden hechte vriendschap door 'criminele geheimen' Eis negen maanden voor fataal ongeluk met jet-ski STEEKT ER MET KOP EN SCHOUDERS BOVENUIT. ÏPONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 Stier drukt boer dood norg» Een 67-jarige boer uit Een (gemeente Norg) is dinsdag doodgedrukt door een stier. Dat gebeurde toen de man samen met zijn zoon in de loopstal koeien aan het opdrijven was. De vier jaar oude stier met een gewicht van ongeveer duizend kilo, die achter de boer liep, drukte de boer klem tegen de stang van een hek. De man overleed ter plekke. Campagne voor nieuwe telefoonnummers den haag PTT Telecom geeft de komende weken zestig miljoen gulden uit aan een campagne om iedereen op de hoogte te brengen van de nieuwe telefoonnummers. Met ingang van 10 oktober krijgt driekwart van Nederland een ander nummer. Via radio, TV, kranten en huis-aan-huis-folders wordt iedereen ver trouwd gemaakt met het nieuwe tiencijferige telefoonnummer. Internationale veiling telefoonkaarten Maastricht» Voor het eerst wordt een internationale veiling van telefoonkaarten gehouden. Dat gebeurt op de internationale te- lefoonkaartenbeurs Cardex 95, die van 15 tot 17 september in Maastricht wordt gehouden. De veiling heeft op 16 september plaats. Producenten van telefoonkaarten, verzamelclubs, hande laren en tijdschriftenuitgevers uit binnen- en buitenland zullen aanwezig zijn op meer dan honderd stands. Telefoonkaarten verzamelen is een snel groeiende hobby. Nederland kent circa vijftigduizend actieve verzamelaars en twee landelijke verzamel clubs. Wim Passtoors volgt De Korte op den haag Kamervoorzitter Deetman beëdigt dinsdag de 51-jari ge WD'er Wim Passtoors als nieuw lid van de Tweede Kamer. Passtoors wordt de opvolger van Rudolf de Korte die tot vice- president van de Europese Investeringsbank in Luxemburg werd benoemd en deze week afscheid nam. Passtoors was tot nu toe werkzaam als rector van een scholengemeenschap in Voorburg en studeerde wis- en natuurkunde, sterrenkunde en rechten. Hans Jeekel volgt Groenman op den haag Kamervoorzitter Deetman heeft gisteren de 40-jarige Hans Jeekel beëdigd als nieuw lid van de Tweede Kamer voor D66. Jeekel is de opvolger van Louise Groenman, die deze week afscheid nam. Hij studeerde sociale geografie in Utrecht en pla nologie in Amsterdam. Jeekel was als ambtenaar zeer nauw be trokken bij de totstandkoming van het eerste milieubeleidsplan. Ook was hij eindredacteur van het nationale natuurbeleidsplan. Binnen D66 was Jeekel onder meer voorzitter van de program commissie (1987 tot 1990) en lid van het hoofdbestuur (1990 tot 1994). D66 vindt dat homo moet kunnen huwen den haag D66 vindt in navolging van de PvdA dat homo's hun relatie bij de burgerlijke stand moeten kunnen vastleggen, met alle juridische gevolgen van een normaal huwelijk. Daarbij moet worden gedacht aan zorgplicht, alimentatieplicht en nabestaan- denwetgeving. D66 wil dat doen door het burgerlijk huwelijk open te stellen voor homoseksuele paren. Staatssecretaris Schmitz van Justitie presenteert volgende week haar plannen voor het partnercontract. Brand verwoest buitenlands centrum gorinchem» Het Marokkaanse gedeelte van het Internationaal Ontmoetingscentrum in Gorinchem is vanmorgen uitgebrand. De politie sluit brandstichting niet uit. Niemand raakte gewond. Het centrum wordt gebruikt door verschillende buitenlandse verenigingen. 'Nadenken over deelname VN-operaties' Samen inspecteren premier Kok en bondskanselier Kohl de erewacht i het Eerste Duits/Nederlandse legerkorps. foto munster gpd Duitsland en Nederland moe ten 'nadenken' over gezamenlij ke deelname aan VN-vredes- operaties. Dat zei premier Kok gisteren bij de officiële installa- het Eerste Duits/Neder landse Legerkorps in Munster. De officiële plechtigheid werd ook bijgewoond door bonds kanselier Kohl. Of het gisteren geïnstalleerde Duits/Nederlandse korps aan VN-acties zal meedoen, staat vast. Dat hangt af van de parlementen van beide landen als iets derge lijks aan de orde komt. De installatie van het korps in Münster, waar in 1648 Neder land zijn onafhankelijkheid ver kreeg, werd met een militaire parade omkleed. De eerste commandant van het leger- Officiële klacht ingediend tegen Karremans en Franken Tegen de leiding van Dutchbat is een officiële klacht in gediend wegens machtsmisbruik. Twaalf blauwhelmen, onder wie twee kolonels, beschuldigen overste Karre mans en zijn plaatsvervanger majoor Franken van een 'wraakactie' tegen het eigen personeel en 'stelselmatige intimidatie'. haag/utrecht gpd Dat blijkt uit onderzoek van de ze krant. Tot nu toe deden mi nister Voorhoeve (defensie) en landmachtbevelhebber Couzy voorkomen dat het met de een heid binnen Dutchbat prima was gesteld. Maar volgens bron nen binnen de Krijgsmacht Hospitaal Organisatie (KHO), het medisch legeronderdeel in Potocari, is het tegendeel waar. Tussen Karremans en Fran ken enerzijds en 45 blauwhel- Drugnota kwam per ongeluk bij fracties terecht men anderzijds heeft sinds mei van dit jaar een slepend conflict bestaan. Artsen en verplegers verschilden onder meer van mening over de wijze waarop humanitaire hulp aan moslims moest worden verleend. Ook waren er conflicten over 'de on beschofte manier' waarop met name Franken leiding zou heb ben gegeven. De problemen escaleerden na een van de radio-uitzendingen voor Dutchbat, verzorgd vanuit een oude accufabriek in Potoca ri. Twee artsen grepen uit op perste irritatie de microfoon en lazen limericks voor waarin de leiding werd bespot. Daarbij werd Franken 'Franco' genoemd en Karremans 'Karrespoor'. Volgens de blauwhelmen wij zigde de leiding daarna uit wraak het schema voor de aflos sing van het bataljon. De blauwhelmen zouden na drie maanden dienst op 12 mei naar huis terugkeren. Maar dat ging niet door. De verbaasde militairen kre gen te horen dat dit gebeurde 'op last van de crisisstaf in Den Haag'. Navraag leerde dat de staf van niets wist. De twaalf blauwhelmen concluderen daarom dat er sprake is geweest van een 'doelgerichte wraakac tie', waarbij het personeel uit 'persoonlijke rancune is voorge logen'. Het bataljon keerde als gevolg van het toenemende oorlogsgeweld uiteindelijk pas 17 juli in Nederland terug. Met de landmachttop in Den Haag zijn inmiddels indringen de gesprekken gevoerd over het interne conflict. Het ministerie van defensie zegt op de hoogte te zijn van de beschuldigingen. Alle betrokkenen worden bin nenkort gehoord ,,als onderdeel van het grote onderzoek dat Voorhoeve heeft gelast", aldus een woordvoerder. Voorzitter Gooijers van de militaire vakbond Acom, die de twaalf blauwhelmen bijstaat, eist van Defensie dat 'er een of andere vorm van excuses komt'. Debat over Srebrenica is toch dinsdag ..Waarom gaat de PvdA met elf mensen naar een procedu revergadering. als in een soort overvalstrategie. Waarom wil len de coalitiepartijen het de bat pas volgende week voe ren. Waar is men zo bang voor?", vroeg fractieleider Ro- senmöller van Groen Links zich gisteren hardop af. Sa men met CDA-Jeider Heerma probeerde hij het Srebrenica- debat te vervroegen naar van daag. Dinsdag werd besloten dat pas volgende week dinsdag door de fractieleiders zou worden gedebatteerd over Srebrenica en de toekomstige rol van Nederland in Bosnië. Een belangrijke reden daar voor was dat minister Van Mierlo van buitenlandse za ken pas morgen van het staatsbezoek aan Indonesië zou terugkeren. Dinsdagavond bleek echter ineens dat Van Mierlo van ochtend al terugkeert. Reden voor de fracties o turn van het plenai spreken. Wederom bijna ?r de da- debat te verd ech- m be sloten vandaag alleen de spe cialisten te laten praten en pas volgende week de fractie leiders. De belangrijkste re den: het kabinet praat mor gen nog over de vraag hoe het nu verder moet. De PvdA was gisteren tij dens de procedurevergade ring met maar liefst elf men sen komen opdagen om ver vroeging van het debat te voorkomen. Welk partijpoli tiek doel streefde de PvdA na? Geen, zei PvdA fractiesecreta ris Jan van Zijl gedecideerd. Angst was het volgens hem ook niet. „Wij hadden signa len gekregen dat CDA en Groen Links de zaak wilden forceren. Wij wilden per se een zorgvuldige procedure, eerst de fractiespecialisten, dan tijd voor beraad en pas dan de fractieleiders. Geen vluggertje." De drugnota van de i Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) die morgen in het kabinet ter sprake komt, is per ongeluk bij fracties be land die geen deel uitmaken van de regeringscoalitie. Een foutje van de ambtenaren van Sorgdrager, zo lijkt het. Zowel het CDA als de Socialistische Partij (SP) kregen dinsdag een telefoontje van justitie of zij de nota onmiddellijk wilden inle- Fractievoorzitter Marijnissen van de SP sneert: „Ik ga toch ze ker geen nota teruggeven, waar van de inhoud de afgelopen da gen in allerlei kranten te lezen was." Ook het CDA laat lachend weten „te hopen dat het kabinet de openheid die het met de drugnota aan de dag heeft ge legd, in de toekomst voortzet". Volgens Marijnissen hebben de fracties de nota afgelopen vrijdag op vertrouwelijke basis toegestuurd gekregen. Maandag hadden premier Kok en de mi nisters Sorgdrager en Borst overleg in het Torentje met de fractievoorzitters van PvdA, WD en D66. smilde» De gehandicapte Groninger Lex Coblijn rijdt in zijn invalidenwagentje een 330 kilometer lange protesttocht van Groningen naar Den Haag. Hij wil daarmee de aandacht vestigen op nieuwe wetgeving, die voorzieningen voor gehandicapten verder beperkt. Coblijn, hier rijdend langs de Drentse Hoofdvaart, hoopt op 12 september in Den Haag aan te komen. foto anp peter wassing Personeel DAF Trucks leggen werk even stil EINDHOVEN ANP Een groep van zo'n tweehon derd werknemers van DAF Trucks heeft gistermiddag het werk gedurende twee uur neer gelegd. Daardoor kwam de eindproduktie enige tijd stil te liggen. Dat heeft een bestuurder van de Industriebond FNV laten weten. Na een toelichting van president-directeur Baan op het eerder die dag gesloten akkoord werd het werk rond vier uur 's middags weer hervat. Met deze spontane actie on dersteunden de werknemers er werken drieduizend mensen bij DAF Trucks de bezwaren van de Industriebond FNV te gen flexibilisering en de door de bond gewenste verruiming van de inzet van vast personeel. DAF Trucks sloot gistermorgen vroeg alleen een akkoord met Industrie- en Voedingsbond CNV, Unie BLHP en VHP. De Industriebond FNV, veruit de grootste vakbond binnen het bedrijf, stapte voortijdig uit het overleg. DAF Trucks heeft de werkonderbreking bevestigd. Volgens een woordvoerder is de produktie in de loop van de middag weer op gang gekomen. Beurt aan psychiaters in rechtszaak Bende van Venlo rotterdam anp De 22-jarige leider van de Ben de van Venlo was voor zijn 19- jarige rechterhand de personifi catie van iemand die deed wat hijzelf graag wilde, maar niet durfde. Omgekeerd maakte de 19-jarige indruk op de bendelei der omdat hij zo'n goed stel hersens had. Daardoor kon een hechte vriendschap ontstaan, die zich gaandeweg ontwikkel de tot een wederzijdse afhanke lijkheid omdat ze samen 'crimi nele geheimen' deelden. Op de negende dag van het proces tegen de Bende van Ven lo was gisteren het woord aan de psychiaters. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum in Utrecht karakteriseerden de uit een crimineel milieu afkomstige bendeleider als 'sociaal onaan gepast'. Ondanks het feit dat hij hardnekkig had geweigerd zich te laten onderzoeken ('Ik wil geen TBS'), durfden een psy choloog en een psychiater die kwalificatie wel voor hun reke ning te nemen. Voor de rest moest de recht bank het doen met een vergeeld reclasseringsrapport. Daarin werd het beeld geschetst van een verdachte die al jong met justitie in aanraking kwam. Dat leverde hem een verblijf op de tuchtschool op. Hij ging serieus op dievenpad nadat hij zijn baan als metselaar kwijtraakte en geen uitkering kreeg. De bendeleider pleegde bij voor keur inbraken in bedrijven. Hij zou nooit in woningen inbreken beroven, zo ver trouwde hij destijds de reclasse ring toe. Over zijn rechterhand, opge groeid in een betere buurt, lag wel een uitgebreide psychiatri sche rapportage op tafel. Daar uit bleek dat deze een 'onver draaglijk negatief beeld' van zichzelf heeft en zich voortdu rend te kort gedaan voelt. Vol gens de onderzoekers wordt dat veroorzaakt door de situatie thuis. Inhoudelijk werd daar niet verder op ingegaan, maar het schijnt dat de jongen de dood van zijn biologische vader nooit heeft kunnen verwerken. Hij werd verder bestempeld als een uiterst kwetsbaar persoon die lijdt aan verlatingsangst en verminderd toerekeningsvat baar is. De deskundigen adviseerden de rechtbank de 19-jarige te veroordelen tot TBS met dwangverpleging. Met die aan beveling was de verdachte het grotendeels eens. Dat gold niet voor een 23-ja- rig bendelid, voor wie hetzelfde advies werd verstrekt. De man, die volgens eigen zeggen al van af zijn negende verslaafd is aan verdovende middelen, prefe reerde opname in een speciale (drugs)kliniek. „Gebeurt dat niet, dan bega ik een ongeluk. Ik ben één bonk zenuwen", zei hij. Volgens de onderzoekers is de man in zijn ontwikkeling blijven steken bij de tweede klas lagere school. Intellectueel reikt hij niet verder dan het niveau de biel. Tegen de eigenaar van een jet ski waarmee een 52-jarige vrouw vorig jaar zomer dodelijk werd verwond, is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank ne gen maanden cel geëist waar van drie voorwaardelijk. Een 23-jarige man uit Deurne had op 17 juli vorig jaar bij Ouddorp zijn jet-ski uitgeleend aan een toen 12-jarige jongen uit Spijkenisse. Bij de Brouwers- dam voer de jongen met de wa terscooter tegen een vrouw uit Krabbedijke op, die daar aan het zwemmen was. Kort na het ongeval overleed zij in het zie kenhuis aan een door een shock veroorzaakte inwendige bloe ding. De jet-ski raakte haar in haar middel. Volgens officier van justitie mevrouw mr. Y. van der Meer is de eigenaar van het vaartuig „door zijn roekeloze, grovelijke, onachtzame en onvoorzichtige handelen" verantwoordelijk voor de dood van de vrouw. Verder acht de officier de ver dachte schuldig aan de opzette lijke uitlokking van. het gele genheid geven tot en het be hulpzaam zijn bij een aantal overtredingen van de verkeers regels op het water. De waterscooter heeft een vermogen van 70 pk en kan een snelheid van 80 kilometer per bereiken. Op de plaats het ongeluk tuigen. Dat i aangegeven. Volgens G. Knoops verboden en andere vaar- ook met borden advocaat mr. zijn cliënt niet schuldig, omdat bij het ongeluk geen sprake was van opzet. Bo vendien zou hij de jongen heb ben uitgelegd hoe de jet-ski werkte. Uitspraak op 12 september. Voedingssupplement werkt als 'facelift voor het brein korps, luitenant-generaal R. Reitsma, nam gisteren de nieuwe korpsvlag in ontvangst van landmachtbevelhebber H. Couzy. Het Duits/Nederlandse Le gerkorps, dat zijn hoofdkwartier in Münster heeft, maakt deel uit van de Main Defence Forces van de NAVO en telt in vredestijd 28.000 militairen. Nederland en Duitsland leveren allebei een divisie en ondersteunende troe pen aan het korps. De staf, die circa vierhonderd leden telt, be staat voor de helft uit Duitsers en voor de helft uit Nederlan ders. Tot de oprichting van het korps werd besloten omdat een allesomvattend defensie-appa raat voor beide landen veel te duur zou worden. Bovendien is een puur nationale verdediging verleden tijd. Over twee weken is ook in Nederland een voe dingssupplement tegen vergeetachtigheid te koop. Het middel werd ontwildceld in het Israëli sche Geriatrie Institute for Education and Re search. Het geneest geen ziekten, doet geen won deren, maar functioneert als een face-lift, een an ti-rimpelcrème voor het brein, aldus dr. Jacob Gindin, bedenker van het middel. Het middel heet Brain Bow. De werkzame stof erin is phosphatidyl serine (PS). Deze stof vormt 20 procent van de menselijke hersencellen. Na het dertigste levensjaar verliest de mens elk jaqr een half procent van zijn geheugen. Als je de tachtig nadert, is een kwart van het geheugen en de stof PS verloren gegaan. Om geheugenverlies tegen te gaan, moet die stof dus worden aange vuld. Voorheen was dat alleen mogelijk door PS te winnen uit hersencellen van kalveren. Dat is ech ter een onbetaalbare methode (voor één pilletje zou de consument 800 gulden moeten neertel len). Het Israëlische instituut slaagde erin het preparaat PS relatief goedkoop te winnen uit na- tuurprodukten als soyabonen en kool. Dr. Gindin is hoofd van het Israëlische Geriatrie Institute en arts in het Kaplan Hospital in Reho- vot. Hij heeft het middel de afgelopen jaren op honderden mensen getest. In vergelijking met mensen die een placebo kregen, waren de geheu genfuncties van mensen die Brain Bow slikten, aanmerkelijk verbeterd. Brain Bow werkt echter uitsluitend gedurende de kuur. Als iemand het in nemen stopt, vallen zijn geheugenfuncties weer terug. Gindin benadrukt dat het middel geen oplos sing biedt voor mensen die aan de ziekte van Al zheimer lijden. „Dat is geen natuurlijk proces, maar een ziekte. Dat proces is onomkeerbaar, omdat het geheugen en het aantal PS-cellen in een abnormaal tempo vermindert. Brain Bow kan slechts de bestaande cellen 'repareren', zodat de kwaliteit van het leven van een Alzheimerpatiënt enigszins wordt verbeterd", aldus de arts. De medische wereld buigt zich nog over de vraag of Brain Bow een geneesmiddel is. Daarvan hangt het af of het middel door verzekeraars zal worden vergoed. Roker is minder vergeetachtig maastricht «GPD Mensen die roken, hebben minder last van vergeet achtigheid dan niet-ro- kers. Dat blijkt uit een groot onderzoek van de Rijksuniversiteit Limburg in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis Maastricht naar geheugen en veroudering. Het is nog niet bekend waardoor rokers minder vergeetachtig zijn. Prof. dr. J. Jolles die het onderzoek uitvoerde, kan niet aange ven of stoffen in de rook waar vergeetachtigheid voorkomen of dat het te maken heeft met de aard van mensen die roken. Hij houdt de komende jaren een vervolgonderzoek. 'Beste koop' volgens Test anti-roos shampoo's Consumentengids aug. 1995.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3