H 'Verliefdheid is een list van de natuur 'Creatief met priestertekort omgaan' Leiden Regio Kerk Samenleving Dabar in Leiden Benoeming DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 por Hoogleraar medische ethiek Heieen Dupuis: eleen Dupuis is stipt op tijd de lunchafspraak bij res- taurant Allemansgeest in Voor schoten. Vlak voor ze een stukje stokbrood bebotert, kijkt ze met een schattende blik op haar horloge. Een vrouw met een over volle agenda. Niet zo vreemd misschien in een tijd waarin het redelijk denken een veelgevraagd artikel is. ..Ik heb het inderdaad behoorlijk druk", zegt ze. „Maar mijn baan is interessant en leuk. Zo leuk dat ik heb besloten om geen kinderen te nemen. Als ik kinderen zou hebben, denk ik dat ze aandacht tekort zou den komen of dat ik zelf zou sneuvelen. Misschien krijg ik er later wel spijt van, maar als je een kind op de wereld schopt, moet je daar een absoluut optimale situatie voor scheppen. Voor iemands latere leven is het van het grootste belang dal hij een evenwichtige jeugd krijgt. Als mensen uit elkaar gaan. vinden kinderen dat verschrik kelijk. Als je samen besluit kinderen te ne men, moet je zorgen dat je minstens twintig jaar samen voor hen beschikbaar bent. Een kind dat op voorhand wordt opgevoed door een moeder alleen, bijvoorbeeld omdat die moeder bewust ongehuwd is, vind ik tra gisch. Ik ben misschien ouderwets, maar ik vind dat een kind moet worden opgevoed door een moeder én een vader. Ik hoor van collega's op het werk dat kinderen het ver schrikkelijk vinden om te worden opgevoed door bijvoorbeeld twee moeders. Want een kind wil gewoon zijn. En ik zeg dit niet zo maar. Er is enorm veel wetenschappelijk bewijs voor de juistheid van dit standpunt." „Heteroseksuele paren nemen vaak een kind omdat het zo leuk staat. En als het kind er dan eenmaal is, is er geen plaats meer voor. Ik ben heel cynisch over de mo tieven van sommige mensen om kinderen in deze wereld te schoppen. Niemand vraagt om geboren te worden en als je er dan eenmaal bent, vind ik dat je ook een zekere claim hebt op je omgeving. Ik be grijp ook niet dat mensen zo vreselijk moei lijk doen als iemand afscheid wil nemen van het leven. We hebben toch zelf niet ge kozen om er te zijn? Kinderen vind ik net als dieren zulke kwetsbare wezens dat ik er een maximaal gevoel voor heb. Ik vind dat ze niet geschaad mogen worden." „Er is een soort rose wolk in onze samen leving die hangt om het krijgen van kinde ren, het idee dat je niet echt vrouw bent als je dat niet ook hebt meegemaakt. Dat is nog een vrij hardnekkig vooroordeel in onze cultuur. En een ander punt is dat er zelden mensen zijn die achteraf toegeven dat ze die kinderen liever niet gehad hadden. Mensen die dat wel durven te zeggen vind ik moedig. Het is een taboe in onze cultuur dat je achteraf niet kunt zeggen dat het je tegenvalt." „Een heleboel mensen hebben achteraf Heieen Dupuis (50) is hoogleraar medische ethiek aan de Rijksuniversiteit Leiden. Regelmatig wordt zij bij kwesties over leven en dood door de Nederlandse media geraadpleegd als 'het geweten van de natie', hoewel zij die term zelf zwaar overtrokken vindt en het naar haar bescheiden mening alleen gaat om 'een kwestie van redelijk denken'. Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie joeg zij met haar uitgesproken standpunten menigeen in de gordijnen. Enkele bespiegelingen aan de Vliet, uitgesproken door een ethica die vindt dat onze moraal vooral wordt bepaald door eigenbelang. Bi liep ook spijt van hun relatie. Ze worden verliefd op elkaar, maar verliefdheid is natuurlijk een staat van waanzin. Wat erna komt, is pas leefbaar. Op het moment dat je verliefd bent, ben je niet in staat om rationele beslissingen te nemen over de rest van je leven. Toch gebeurt dat meestal. In zo'n periode be sluiten mensen vaak om met el kaar te gaan trouwen. En nader hand hebben ze dan spijt. Ver liefdheid is de list der natuur. Het is chemie." „De Nederlandse filosoof Cor nells Verhoeven heeft iets heel treffends gezegd over de liefde. Liefde is volgens hem de troost voor de eindigheid van het be staan. En het is waar: een goede relatie doet je de wereld zoveel meer gekleurd zien. Je kunt nog zoveel mooie dingen zien, prachtige landschappen of zo, maar het is altijd leuker om er met zijn tweeën naar te kijken. Een mens in zijn eentje komt minder tot zijn recht. De men sen willen ervaringen met elkaar delen. Waarom? Dat weet ik niet, dat is de aard van het beestje." Heieen Dupuis is in 1945 ge boren in Rotterdam. Haar vader was huisarts. „Hij had een hele drukke praktijk met meer dan vierduizend patiënten. Je werd als kind al heel vroeg vertrouwd met de facts of life. We woonden in een oud stadsdeel van Rotter dam. Wij, kinderen, wisten al precies wat ontsluiting was. Die dingen gingen gewoon over ta fel. Mijn vader was een vrij be kend protestants seksuoloog die in die krin gen erg veel heeft gedaan voor de anticon ceptie en zo. Bij ons lagen de pessaria en condooms in grote stapels in de spreekka mer. Je leefde bewust met leven en dood, je vroeg je als kind af wat er met al die men sen die bij je vader kwamen aan de hand was. Wat ik me nog kan herinneren, is een geval van een meisje van vijftien dat hevige buikkrampen kreeg. Mijn vader ging naar haar toe en het bleek dat ze aan het beval len was. Als we naar school gingen, moes ten mijn broer en ik ons door rijen patiën ten heen ploegen. Wij noemden dat gek scherend de rijen van Smart en Zorgen." In 1976 promoveerde Heieen Dupuis tot doctor in de Godgeleerdheid. „Ik heb theo logie gestudeerd in Leiden. In zekere zin werd daar iedere student afgebracht van een naïef godsgeloof, van dingen zoals he mel, hel en vagevuur. Bij mij thuis waren ze gelovig. Ik ben zelf lid van de Hervormde Kerk, maar dat dan wel op een heel vrijzinnige ma nier. In een voortbestaan na de dood geloof ik niet. Ik geloof wel dat er meer is tussen hemel en aarde dan wij kunnen be grijpen. Als je gelooft dat het bestaan niet zo plat is als het lijkt, is dat een gunstige zaak. Ik vind de kerk een goede plek om die dingen te overdenken. Ik was laatst in een klooster. Daar sprak ik met monseig neur Bar, een buitengewoon aardige man. En ik vroeg aan hem: 'Waarom toch dat boos ter? Waarom dat uit de wereld teruggetrokken leven?' Hij zei me dat het een manier was om de stem van God beter te ho ren. Daar kan ik mij in vinden. Maar wie die God nu eigenlijk is, is mij een raadsel. Misschien wel 'Hij die alles ziet, ook al be staat Hij niet', om met de dich ter Jan Eijkelboom te spreken. Fokke Sierksma heeft gezegd dat godsdienst projectie is. En daar zit wat in. Ik denk dat godsdienst niet een boodschap van bovenaf naar beneden is, maar dat het gaat om onze ge dachten, onze waarnemingen, waar we dan een systeem om heen maken." Als het gesprek te persoonlijk wordt, haakt Heieen Dupuis af. Als doctor in de Godgeleerd heid moet zij ongetwijfeld veel hebben nagedacht over het wezen van God, maar als daar over wordt doorgevraagd ont wijkt ze de vragen behendig, zoals een skiër de paaltjes tij dens een slalom. Dupuis was jarenlang lid van D66 maar is onlangs overgestapt naar de WD. Zij is het vaak eens met Frits Bolkestein. Ook met de manier waarop hij aankijkt tegen de asiel- zoekersproblematiek. „Iedereen moet knokken voor zijn eigen leven. Ik vind het M best hoor, dat mensen hier vanuit een kans j- arm land naar toe komen om het beter ti0yg krijgen. Maar als het dan een beetje tegen loopt, moeten ze dat wel incalculeren. Als il naar Saoedi-Arabië verhuis, gaat het mijVl niet goed. Dat weet ik nu al. Je mag er al vrouw niet eens achter het stuur. 'It's all iij^. the game', zou ik dan zeggen. Ik heb daa('.9r dan toch willen zijn." zlJn „Maar er is op dat gebied en op anderaan gebieden in de jaren zestig in Nederlan<'ani een softheids-ideologie ontwikkeld. Eei ideologie die ik immoreel zou willen noe men. Er is in de jaren zestig en zeventig ge protesteerd tegen een aantal stoffige opvat Alpf tingen in Nederland, tegen de hiërarchisch de 1 structuur bijvoorbeeld. Dat daartegen pro bee test is gekomen, is begrijpelijk. Maar het i reir doorgeslagen. Als het resultaat van die tiji|en. is dat er nu een miljoen mensen in Neder ser land in de WAO zitten, dan denk ik dat epe iets waanzinnigs is gebeurd. Ik weet ui Woi mijn omgeving zo tien mensen op te noe men die in de WAO terecht zijn gekomei^ zonder dat daar enig argument voor „Ik begrijp best dat sommige mensei geen leuk beroep hadden en dat die d^| WAO in wilden. Maar iedereen moet zorgeiS,a* voor zijn eigen leven en ik vind het heel onj>et) menselijk om die prikkel er uit te halen. D^or lopende band, achtendertig uur per weekelx schoonmaken, ik weet niet of dat nou zirea' erg is. Als je daarmee maar je eigen bestaaivver onder controle hebt! Er zijn mensen di zich naast een weinig boeiende baan uitle Jp ven op het voetbalveld. Nou, fantastisc toch! Er zijn toch in onze samenleving vocalpi mensen die weinig geld hebben ontzetten nac leuke dingen te doen." der Dupuis is jarenlang voorzitter geweeszijn van de Nederlandse Vereniging voor Vri: willige Euthanasie. In die functie heeft z vaak gewezen op het onnodig rekken va levens door de medische wetenschap. ,,H( gebrek aan tolerantie naar mensen toe di T< overwogen om zichzelf een zachte dood t bezorgen vond ik onaanvaardbaar", zegt z nu. „Ik vind dat het moet kunnen. Zoal mijn vader heeft gevochten voor een zekei den vrijheid van seksuele beleving, zo heb i daarvoor gevochten. Ach, onze moral bei wordt voor een groot gedeelte bepaald doe 0p eigenbelang. Als je weet datje door promi; de, cuïteit een griezelige ziekte kunt oplopei hel zul je dat snel afleren. Dan zul je snelk dal monogaam gaan leven. Ik ben als ethica g< var interesseerd in wat mensen drijft. Als ik ei Ha gens op een terras zit en al die mensen zii bej denk ik vaak: hoe zou het met hen gaai dri wat maken ze van hun leven? En de dood zes de dood vind ik niet zo'n groot probleen De enige les die je moet trekken uit de aloi vvu aanwezige dood is dat je altijd moet leve ger alsof volgende week de laatste week ka dei zijn. De dood is niet erg, nee, wel de wegw0 naartoe." de BUITENLAND KORT DE ROEPING Staatskerk De Evangelisch-Lutherse Kerk in Zweden is vanaf het jaar 2000 geen staatskerk meer. De synode heeft met grote meerderheid (251 voor en 28 tegen) ingestemd met een voorstel van de re gering. Met ingang van 1996 zijn de Zweden al niet lan ger bij hun geboorte auto matisch lid van de Lutherse Kerk. Al vele jaren is er kri tiek op het religieuze mono polie van de Zweedse luthe ranen. Eerder dit jaar spra ken alle partijen in het par lement zich uit voor een principiële scheiding tussen kerk en staat. Daarmee ver liest de kerk onder meer haar recht op inning van de kerkelijke bijdragen door de overheid. Ook komt er een einde aan de bemoeienis van de regering met het ker kelijk beleid. Minister van binnenlandse zaken Marita Ulvskog, die ook gods dienstzaken in haar porte feuille heeft, toonde zich te vreden over de instemming van de lutherse synode. „Een veel duidelijker resul taat dan we verwacht had den." De sociaal-democrate kondigde een gedetailleerd plan aan voor alle prakti sche consequenties van de scheiding. Kaukasus IKV-medewerker Marten van Harten wordt in de loop van dit jaar directeur van het nieuwe internationale vredesbureau voor de Kau kasus in de Georgische hoofdstad Tbilisi. Het kan toor is een initiatief van het Interkerkelijk Vredesberaad en de vredes- en mensen rechtenorganisatie Helsin ki's Citizens Assemblee (HCA). Vanuit het bureau wordt gewerkt aan vreedza me oplossingen voor de conflicten in Georgië, Arme nië, Azerbeidzjan en Nagor- no-Karabach, meldt IKV-se- cretaris Mient Jan Faber na terugkeer van een reis naar de Kaukasus. Het moet de verschillende nationalitei ten binnen de Kaukasus bij een brengen en is alleen daarom al een bijdrage aan (redespro- Voor een vrouw heeft zij binnen de Rooms-Katholieke Kerk een opmerkelijke functie. Mevrouw A.M.A.A. Schugard-van den En den (1942, Dordrecht) is coördinatrice van het dekenaat Leiden. In 1965 studeerde ze af in de sociologie. Na een driejarig bestaan als huisvrouw en moeder ging Schugard het vak kinderverzor ging geven aan een lerarenopleiding. In 1978 werd zij gevraagd het programma van het nieuwe vak omgangskunde op te zetten voor het MBO. Vijf jaar later ging ze op freelance-basis cursussen geven aan allerlei groepen. Daarnaast werd Schugard een actief vrijwilligster in de kerk en bracht het tot lid van het dekenaats- bestuur. In 1991 besloot ze te stoppen met werken om zich ge heel aan haar hobby schilderen te wijden. Maar lang heeft ze niet van deze rust kunnen genieten. Toen deken L.A.M. Banning in april 1992 naar Den Haag ver trok en er geen opvolger kon worden gevonden, werd Schugard samen met priester P. van 't Walderveen op het dekenaat Leiden door de toenmalige bisschop Bar geïnstalleerd. Elk voor tien uur per week. Toen Van 't Walderveen binnen een half jaar overleed bleef Schugard het werk alleen doen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen:teZuidwolde: E.J. Boste Vlagtwedde; te Ridderkerk: W. van Weelden te Rockanje. Aangenomen: naar Biezelinge: mevr. I.D. Hogeweg, kandidaat te Bunnik, naar Almelo (SoW) W.P.J. Janssen te denhil te Emmen. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Nunspeet (part-t me).- J.C. Schaeffer te Apeldoorn. yï v# O F mMl O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? jrnabezorging: nt vri 8.00-19.30 ui Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 ui ger 071- 323 5 s,(-' 023-317 3 jon 023-3202 me 071-321 9 Lai 071-3159 Kai „Ik heb altijd met mannen ge werkt. Al tijdens mijn studie ontmoette ik weinig vrouwen. In die tijd studeerden er immers weinig meisjes. In het onderwijs zijn het mannen die de leiding gevende posities bekleden en (oen ik freelance werkte het ook altijd mannen die bij mij in de klas zaten. Zo gaf ik een cursus aan directeuren bejaardenhuizen: mannen. Zij wilden mij uitproberen. Een keer vroeg één van de ergste klieren me wat hij moest doen als hij vervelende mensen in het bestuur had. Ik antwoordde: 'El ke directeur krijgt het bestuur dat hij verdient'. Toen was het meteen afgelopen. Het is heel bijzonder om als vrouw in de leiding van de ka tholieke kerk te zitten. Bij de de kenaatsvergaderingen werd ik meteen al de eerste keer serieus genomen, hoewel het voor veel dekens natuurlijk niet makkelijk moet zijn geweest om met een 'leek', en dan ook nog een vrouw, te moeten samenwer ken. Ik merkte aan sommigen ook dat ze het eng vonden. Ik liet ze blijken dat ik ze in hun waarde liet en vooral dat ik het zelf de normaalste zaak van de wereld vond dat ik daar zat. Bo vendien bereidde ik me altijd goed voor op die vergaderingen. En omdat ik dus echt iets te melden had, kwam het respect ook. Het leukste vond en vind ik nog steeds om die mannen pootje te haken met argu menten waar ze niet omheen kunnen. Ar gumenteren met mannen heb ik moeten le ren. Vrouwen vatten een discussie persoon lijk en detaillistisch op. Na de vergadering ben je het nog steeds oneens met ze omdat ze zich persoonlijk aangesproken voelen. Om met mannen te kunnen vergaderen heb ik dit af moeten leren. Hoewel het ui teraard een goede zaak is dat steeds meer vrouwen verantwoordelijke posities krijgen, erger ik me als een vrouw louter om haar vrouw-zijn wordt benoemd. Het dekenaat Leiden is de schakel tussen Mevrouw A.M.A.A. Schugard-van den Enden: „In de toekomst zullen leken steeds meer ingeschakeld worden." foto henk bouwman zeventien parochies in de gemeente Leiden en het bisdom Rotterdam. Ik verzorg het personeelsbeleid, coördineer vieringen rond jubilea eh probeer allerlei praktische problemen op te lossen. Ik regel ook twee jarige opleidingen voor parochianen die kerkewerk willen gaan doen. In Voorscho ten is er bijvoorbeeld elke week wel een be grafenis. De familie moet bezocht worden, de begrafenis zelf kost tijd en dan is er nog de rouwbegeleiding. Dat kan de pastoor toch lang niet in zijn eentje? Dit regelwerk om een parochie draaiende te houden wordt steeds meer door het dekenaat ge daan. De pastores hebben geen tijd, ze moeten zich aan het pastoraat wijden. Om deze reden probeer ik ook te be werkstelligen dat parochies meer gaan samen werken. De ene parochie heeft een aantal goede catecheten, de andere een goed kerkkoor. Dit moet uitgewisseld worden. Je kunt ook creatief met het te kort aan priesters omgaan. Een pastoraal werker mag de zie kenzalving geven zolang hij zegt dat het geen sacrament is. Ik weet dat dit behelpen is en ik hoop dat Rome eens een keer tot inkeer komt en toestaat dat getrouwde mannen en vrouwen tot priester worden gewijd. Het celibaat heeft trouwens geen echt kerkelijke achtergrond, de kerkelijke argumenten die er voor worden gegeven zijn ver zonnen. Het is pas in de mid deleeuwen ingesteld en dan al leen nog maar voor bisschop pen omdat zij er een puinhoop van maakten. Iemand moet toch zelf kunnen kiezen of hij wel of niet wil trouwen? In Zuid- Amerika zijn al heel wat pries ters getrouwd, dat gebeurt ge woon. En de kerk moet het wel goed vinden. Waarschijnlijk zal het nog zo'n twintig jaar duren voor het celibaat wordt afge schaft; dan zijn alle oude, con servatieve mannen die er nu zit ten dood. Voor mij is er een duidelijk ver schil tussen de katholieke kerk als instituut en het katholieke geloof. Het instituut is af en toe slecht maar dat doet niets af aan het geloof. Het feit dat ik in dat instituut werk lijkt een tegenstelling, maar dat is het niet. Als je iets wilt veranderen moet je er middenin zitten. Ik heb al iets bereikt: een dekenale herindeling. De werkuren van de coördinatoren van de de kenaten gaan van vijftig procent naar hon derd procent en zij krijgen dus veel meer verantwoordelijkheid. Bovendien streef ik ernaar dat alle parochies een coördinator krijgen. Op deze hervormingen wordt erg weinig commentaar geleverd. Zelfs pastoor Vreeburg accepteert mij." carine damen Op het programma van de actie-evangelisatieweek 'Da- bar in Leiden' - die op 26 au gustus is begonnen en nog duurt tot en met 3 september - staan vanavond en mor genmiddag activiteiten voor tieners. In het Huigpark wordt vanavond om 19.00 uur een softbaltoernooi geor ganiseerd en morgen volgt op het Stadhuisplein een pannekoeken-hindernisrace (aanvang 15.00 uur). Op deze vrijdag heeft ook het gospel concert van Ralph van Ma nen in de Marekerk plaats (20.00 uur). Voor dit 'unplug ged' optreden zijn onder meer via de telefoonnum mers 071-126623 en 071- 318783 nog kaarten te reser veren. Het sluitstuk van de Da- bar-week vormt de open dag in de Marekerk op zaterdag, van 10.00 tot 16.00 uur. Eén van de programma-onderde len is een optreden van het poppentheater van André Verhagen dat het spel 'De wijde wereld in' opvoert. Zaterdag 10.00-12 00 ui DIRECTIE G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, ,H. G. van der Post (adjunct) 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17 ui PUBLIC RELATIONS W. H. C M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 per Tel. dag 9 30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst n Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere leesh; J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben). N H U I 1-143 5,^j tofASS1 87, 86,uite '/336*rfe f itch /I34,erd LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND L.|h( mensen die moeilijk lezen, slechte og(. nn M hlinH 7Ün In toon anHoro looctridU prde bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) il (NL) ONGEVALLENDIENST ïn en Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en var^( t woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu, n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. 16 s BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pa ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uur. na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende vr pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 u II daarnaast ook 11.15—12.00 u Kraamafdeling: 14.30-15.30 u uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 1 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 i nacht geopend De Nijmeegse pastoraal-theo- loog prof. dr. J. van der Ven is gisteren in het Duitse Freising gekozen tot voorzitter van het Europese genootschap voor ka tholieke theologie. Hij wordt de opvolger van de Tübinger dog maticus Peter Hünermann. Van der Ven (54) is sinds 1985 hoog leraar aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. i 18.30-19.30 uur, klas| ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(l leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitcj voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhJ kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundej 1 18.30-19.00 u r; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. grote kinderen: 15.15-171

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14