Leiden Ook andere buurthuizen bedreigd Elk hok bezet in overvol dierenasiel Parkeerplan van links tot rechts met gejuich begroet Niet meer dwalen over Leidato Leidenaar moet vrouw een jaar met rust laten Woutertje Pieterseschool kan leerlingen niet bergen 12 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 13 in itI Roze wolk /t a Er hangt een roze I wolk om het krijgen van kinderen, vindt hoog leraar medische ethiek He- leen Dupuis. Digitaal /t Het grondgebied I 3 van Alphen is digi taal in kaart gebracht. Alle gegevens staan najaar zes meten in de computer. LACHEN t Wi Vervolg van voorpagina -luie ,e ccAte Flapper, directeur van de Leidse Welzijnsorganisatie, en £egt dat ook andere buurthuizen worden getroffen door r knie bezuinigingen. Al kan hij nu nog niet aangeven welke ^buurthuizen het betreft. J-Eiden wim koevoet De zogeheten accommoda tienota zal wat dat betreft meer duidelijkheid verschaffen over kri- de toekomst van de verschillen- jf gr' "houding tot datgene wat kw^„„_ doen?- ajdus flappe- zijn s Nes l, ond Man steekt zichzelf met mes leiden Een 29-jarige bewoner van de Van der Werfstraat in Lei- -n den moest gisteren worden behandeld in het AZL, nadat hij oen. zichzelf had verwond. De man had zichzelf met een mes in hals en borst gestoken, vermoedelijk onder invloed van drugs. Daar- r Cok verl°or hij een grote hoeveelheid bloed. [erian Inbraak in shoarmazaak e-ijs fl leiden Bij een inbraak in een shoarmazaak aan de Morsstraat Ola in Leiden zijn gisteren een onbekend geldbedrag en een aantal nzet CD's gestolen. Het geld verdween uit een aantal speelautoma ten, die de inbrekers hadden opengebroken. Om het pand bin nen te komen, werd de toegangsdeur geforceerd. Vechtpartijtje in opvangcentrum leiden Twee mannen zijn vannacht aangehouden na een 2 vechtpartijtje in het opvangcentrum voor vluchtelingen aan de t Willem van der Madeweg. De eerste, een 23-jarige man, werd 7 opgepakt omdat hij met bewoners en beveiligingsmensen had 23 gevochten. De tweede persoon zou zich agressief hebben gedra- i, gen tegen de politie. ANNO 1895 Zaterdag 31 Augustus De gemeente Alkemade werd bezocht door den Commissaris 3 der Koningin in de prov. Z.Holland, mr. C. Fock. Na zich ter se- q cretarie overtuigd te hebben van den voorbeeldigen gang der ge- 0 meente-administratie, maakte de hooge bezoeker eene wande- 1 ling langs Roelof-Arendsveen. Mr. Fock, die ook een bezoek zou brengen aan de gemeente Leimuiden, kon, dewijl te Hoogmade een der wielen van zijn rijtuig vastliep en eerst na eene krachts- inspanning van meer dan twee uren losgeraakte, zijne reis niet voortzetten en ging dan ook te voet naar Leiderdorp terug. ANNO 1970 maandag 31 augustus Om zes uur vanmorgen hebben een kleine veertig zwaarbewa- pende jeugdige Zuid-molukkers de residentie bezet van de Indo- tj nesische ambassadeur aan de Kerkeboslaan in Wassenaar. Tij dens deze onverwachte actie werd de 41-jarige hoofdagent J. Molenaar doodgeschoten. Voordat hij stierf slaagde hij erin het politiebureau van Wassenaar telefonisch te alarmeren. Ambas- sadepersoneel en de vrouw van de ambassadeur zijn gegijzeld. 4 De Indonesische ambassadeur wist te ontkomen. iGELU Leidse kelner beste wijnkenner q t jpden/zoetermeer 3{)e 21-jarige Jeroen van de 3|chenk is uitgeroepen tot wijn- 2jenner van het jaar. De ex-leer- ing van de Streekschool Leiden j (erkende bij een proeverij de igneeste wijnen en won de Truus 2looft-bokaal, een wisseltrofee 2;oor middelbare hotel- en hore- ascholen. Aan deze wijnwedstrijd, een 0><hitiatief van een grote wijnhan del in Tilburg, deden de twaalf I3ieste leerlingen van de middel- lare hotel- en horecascholen an het land mee. Jeroen van Ier Schenk is tweede restau rant-kelner en kan met de prijs, een studiebeurs van 3500 gul den, de opleiding volgen aan de wijnacademie voor vinologen in Maarn. De prijs is tien jaar gele den in het leven geroepen om jong 'wijn'-talent de kans te ge ven hier te studeren. Volgens leraar Ton Wortelboer van de Leidse Streekschool stak Jeroen van der Schenk bij de wedstrijd met kop en schouders boven de anderen uit. „Van de zeven blind geproefde wijnen herkende Jeroen er vijf, en hij beantwoordde 27 van de 30 theorie-vragen goed." ese {jHeramnjoustra and. >rkocfe Sjouwen vervullen. Dat in begin oktober worden 'n ge'samenhan8 met bezuinigin- wacht, aldus Flc 'iiim ^en" vraa8 's: staan de kos- Ook Kokke be de gebouwen in ver- alleen Groenoord gevolgen zal ondervinden van de bezuinigin gen. In zijn werkgebied zullen ook delen van de drie andere buurthuizen - Mirt-Honken, Op Eigen Wieken en 't Spoortje - worden afgestoten. Kokke denkt niet dat zijn accommodatienota de doodsteek voor activiteiten betekent. „We gaan uit van een nieuwe filosofie. We moeten kleinschaliger opereren. Niet el ke activiteit hoeft tot in de eeu wigheid te worden voortgezet. Evenmin is het een vereiste dat buurthuiswerk per se in buurt huizen wordt verricht." E. van Aelst, bestuurslid van de speeltuinvereniging in Groenoord, betreurt het moge lijke einde van het buurthuis. Dat het buurthuis in gevaar is, leidt hij onder meer af uit het feit dat het programmaboekje maar tot het einde van dit jaar loopt. Buurthuis Van Aelst meent dat Kokke alles op alles moet zetten om voor Groenoord een buurthuis te be houden. „Liever overal wat van af halen dan er één sluiten", is zijn credo. „Deze wijk ligt geïso leerd. De mensen hier gaan niet naar de Merenwijk of De Kooi voor activiteiten. En wat de speeltuinvereniging betreft: wij dan straks bij wild vreemden aankloppen om te vragen of we naar binnen mo gen?" Het buurtcomité Groenoord komt vandaag nog bijeen om een standpunt te bepalen. Dat de toekomst voor het buurthuis hoogst onzeker is, was niet he lemaal onbekend. „Dat het nu zo hard naar buiten komt, is nogal onverwacht", aldus D. van der Linden van het buurt comité. Ook de exploitante van het buurthuis, mevrouw I. van Bu ren, weet dat haar buurthuis van de vier in Leiden-Noord het laagst scoort. Zij is in dienst van de Leidse Welzijnsorganisatie en heeft daarom weinig trek om haar mening te ventileren. „Ik weet wel dat de buurtbewoners dit op z'n zachtst gezegd niet weten te waarderen. Er wordt vooral buiten het buurthuis veel over gepraat." „Mij rest niets anders dan er met de 42 vrijwilligers het beste van te maken. Aan het pro gramma ligt het niet, dat zit goed in elkaar. Ook zijn er voortdurend nieuwe initiatie ven. Zelf moeten we zo min mogelijk aanleiding geven om het buurthuis te sluiten." leiden» annetv Er kan bijna geen hond of kat meer bij in dierenasiel Stevens- hage aan de Kenauweg. De zo merperiode heeft gezorgd voor een grote toestroom van nieuwe bewoners. Elk hok is bezet, be heerder Leen Gottschal heeft zelfs een aantal nieuwe onder komens moeten bestellen. Door het grote aantal zwerf dieren, dat de afgelopen perio de is binnengebracht, geldt er momenteel een stop voor zoge naamde afstandsdieren, dieren waarvan afstand wordt gedaan door de baas. „Toen ik net in het dieren asiel kwam werken, had ik nog de hoop dat in de loop van de tijd het aantal zwerfdieren zou dalen", zegt Gottschal. „Ver keerd gedacht. Vorig jaar was het weliswaar redelijk rustig, maar dat wreekt zich dit jaar De beheerder van het dieren asiel zag deze zomer bijvoor beeld maar liefst 190 katten worden binnengebracht. „Een vermindering van het aantal zwerfdieren, daar ben ik inmid dels achtergekomen, zit er niet in. Zolang er nog van die idio ten zijn als die aan het begin van de zomer... Toen vonden voorbijgangers vijf katten in een verhuisdoos, waarvan een hoogzwanger. Die dieren waren met doos en al het water inge gooid." Marmotten De kattenverblijven zitten mo menteel overvol en hetzelfde geldt voor de hondenkennels. In de gangen van het splinternieu we asiel, vervanging voor het oude aan de Besjeslaan, staan kooien met knaagdieren en een enkele papegaai. Twee marmot ten laten hoge fluittonen horen. „In beslag genomen, samen met drie hondjes, een kat en een kip. De baas had ze zonder verzorging thuisgelaten, terwijl hij zelf op vakantie was", zegt Gottschal. „De marmotten ho ren eigenlijk niet in zo'n kooitje. Die zijn van nature dol op gra- Mensen die hun huisdier niet meer kunnen of willen verzor gen, kunnen momenteel niet bij het dierenasiel terecht. Er is simpelweg even geen ruimte meer. „Ook met die afstands dieren zie je vaak dat hun eige naren ze net voor de vakantie komen brengen. Ik vind dat ei genlijk vervelend. In zo'n druk- 5qe ';iden herman joustra iezoekers hoeven niet meer te ïjwalen door een woud van stof- liigerslangen en bruidsjurken. Je Leidato is niet langer een bolhof. Dit jaar krijgt iedereen lie deze huishoudbeurs in de 2iroenoordhallen bezoekt een Qattegrond in de handen ge- jrukt. Daarop staan alle stands eurig aangegeven. Met het te- «foonnummer van de stand- 3|ouder erbij. Voor als later toch og tot een koop mocht worden esloten. „Met opbouwende kritiek pnnen wij iets doen", zegt A. e Jong, directeur van de iroenoorhallen, aan de voor bond van de 34ste Leidato die iBn 8 tot en met 17 september 'ordt gehouden. „We hadden jegrepen dat het ontbreken van pn plattegrond als een gemis ferd ervaren. Vandaar." De )ng beseft dat zo'n overzicht &ker geen overbodige luxe is, let 250 stands die over de hele al zijn verspreid. „En er komen og steeds aanmeldingen bij." 'ie bedrijven krijgen echter al leen nog een plaatsje als een ander bedrijf uitvalt. De Jong noemt het verheu gend dat in vergelijking met vo rig jaar dertig procent nieuwe bedrijven een plaatsje op de huishoudbeurs hebben verwor ven. „Dat betekent een grotere diversiteit. Zo hebben we nu veel keukens. En ook veel be drijven die gespecialiseerd zijn in isolatie, vloerbedekking en plafonds. Voor die laatste drie hebben we zelfs een stop in moeten stellen. Een bepaalde branche moet natuurlijk niet de overhand krijgen." Scooters Maar behalve genoemde bedrij ven telt de Leidato nog meer nieuwigheidjes, die inhaken op maatschappelijke ontwikkelin gen. Zo zijn daar de mo torscooters waar de hedendaag se jeugd in groten getale mee door de straten tuft. Ook com puters en software hebben deze keer een prominente plaats ge kregen. Een regionale zangwed strijd is ook een nieuwigheidje. En in een van de paviljoens zijn Beheerder Leen Gottschal tussen de katten die de afgelopen maanden zijn binnengebracht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ke periode hebben de dieren voor de vakantie een beslissing minder kans op een goed nieuw hebben genomen, terwijl al lan- tehuis. Veel mensen komen ger vaststaat dat ze hun dier toch liever in een rustige perio- niet kunnen of willen houden", de kijken. Het lastige is dat zegt Gottschal. vaak al een half jaar „Maar dan wachten ze toch tot de vakantieperiode voor ze zo'n dier komen brengen. Dat is lastig voor ons en vervelend voor de dieren. Want die krijgen zo veel minder snel een nieuwe baas." Een klacht van lezers is soms dat er zo weinig te lachen valt over de inhoud van de krant. Toch zijn er geregeld krante- berichten die om te bescheuren zijn. Maar, dat geef ik toe, je moet het even zien. Zelfben ik gistermiddag welhaast bul derend van het lachen van de bank gevallen om berichtge ving in mijn krant. De kwestie op zich is absoluut in en in triest. De City Run, een activiteit in het centrum van de stad voor hardlopers en wielrenners, gaat zondag 10 september niet door. De reden is dat de gemeente Leiden tamelijk onverwacht en heel laat toestemming heeft gegeven voor een koopzondag op dezelf de datum, niet wetende dat eerder was ingestemd met een sportactiviteit op die dag. Slenterend kooppubliek en spor ters, dat moet wel botsen. Vandaar dat de organisatie van City Run haar activiteit heeft afgelast. Nu de humor. Bij de gemeente Leiden zijn tal van ambtena ren aangesteld en wethouders ingehuurd om samen te wer ken. Zo is er is een ambtenaar die zich intern met allerlei ac tiviteiten bezighoudt. Dan is er een ambtenaar die met de externe organisatie is belast. Ook is er nog een hoofd com municatie. Die titel wekt tenminste de indruk dat nog meer mensen in het gemeentehuis zich met communicatie bezig houden. Bovendien mag je toch verwachten dat burgemeester en wethouders in hun agenda hebben staan dat op een bepaal de dag - 10 september dus - een activiteit als de City Run plaatsheeft. Nee hoor, niets van dit alles. Het was niet te ver hoeden dat er in Leiden twee evenementen op een dag - dat is sowieso uniek voor de stad dat het een krantebericht waard is - werden gepland. Hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat een activiteit als een koopzondag, die maanden, zelfs jaren van tevoren is te plannen, op de valreep wordt beslist zonder dat iemand weet dat er iets anders gebeurt op die dag? Wat zegt het hoofd communicatie van de gemeente daarover? Er moet beter worden overlegd! In het tijdperk van de computer gaan ze op het Leidse gemeen tehuis praten over data voor evenementen! Een simpele per sonal computer van 2000 gul den, waarin data van activitei ten worden opgeslagen, is af doende. Begrijpt u nou dat ik bulderend van het lachen... P.S. In mijn column van dins dag heb ik een stomme fout ge maakt. Het is natuurlijk niet Luchtwachtplein, maar Lucht- mansplein. Ik was er gisteren nog even en ik kan u verzekeren dat het niet in de Stevenshof was. Mea culpa! Zoontje terug naar moeder den haag/leiden taalt kan hij dertig dagen opge sloten worden. De vrouw vroeg de rechter om een contactverbod omdat zij zegt door de man mishan deld te worden. Het zoontje zou bij zijn moeder moeten terug keren omdat de man, die in een caravan woont, geen geschikte huisvesting heeft. Bovendien vroeg de vrouw de inboedel terug, die door haar ex-partner tijdens haar vakantie uit de woning was weggehaald. Deze eis is door rechter Punt af gewezen omdat hij in een kort geding niet kan beslissen welke spullen aan wie toebehoren. Een Leidenaar mag v duur van een jaar geen opnemen met zijn gewezen partner. Dit heeft de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. B. Punt, gisteren beslist in een kort geding dat de vrouw tegen de man had aangespan nen. Daarnaast moet de Leide naar hun tienjarige zoontje Leon weer terug naar zijn moe der brengen. Als de Leidenaar toch contact opneemt met de vrouw of het zoontje niet terugbrengt moet hij een dwangsom van 1000 gul den per dag betalen. De dwang sommen kunnen oplopen tot maximaal 200.000 gulden. Als de man de opgelegde dwang som niet binnen twee dagen be- Volgens de rechter kunnen de man en vrouw het best in on derling overleg tot een eerlijke verdeling van hun gezamenlijke inboedel komen. bovendien bedrijven samenge bracht op het gebied van body en lifestyle: fitness, huid- en haarverzorging, sauna's en leer- mode. Het geheel wordt omlijst met evenementen die de afgelopen jaren zeer in de smaak zijn ge vallen bij het publiek. Zo zijn er wederom de bruidsshow, de modeshow van zelfgemaakte kleding en de Rijnland Model- lenwedstrijd. Verschillende ar tiesten moeten de sfeer op de Leidato extra feestelijk maken. De Rijnsons, de Valentina's ('De Rotterdamse Andrew Sisters') brengen elke middag een pro gramma onder het motto 'Breng eens een zonnetje'. Ben Cramer en Imca Marina nemen elk een avond voor hun reke ning. Dat alles is dus een stuk een voudiger te vinden met een plattegrond. Vooral de oudere klant mag zich deze keer nog meer koning wanen. Voor deze groep geldt de vorstelijke aan bieding dat zij op doordeweekse middagen gratis de beurs mag binnenwandelen. leiden caroline van overbeeke De Leidse Woutertje Pieterse school verwacht binnen enke le maanden extra ruimte no dig te hebben. De basisschool aan de Houtlaan barst met 250 leerlingen nu al bijna uit haar voegen. „We hebben nu ruim acht groepen en even zoveel lokalen. Er is boven in ons ge bouw nog extra ruimte voor een negende groep, maar dan heb je het wel gehad. Als het zo doorgaat, zullen we binnen enkele maanden op zoek moe ten naar andere ruimte buiten de school", aldus directeur Pe ter Bosman. De Woutertje Pieterseschool is een nog betrekkelijk jonge, openbare basisschool die sinds drie jaar beschikt over een eigen schoolgebouw aan de Houtlaan. De school krijgt jaarlijks 45 aanmeldingen van kleuters. „Dat zijn maar liefst drie nieuwe groepen per jaar. Als openbare school werken we niet met wachtlijsten maar nemen we iedereen aan. In vijf jaar tijd is ons leerlingen-aan tal meer dan verdubbeld. Er komen hier niet alleen kinde ren uit de Leidse Hout maar ook andere wijken zoals de Merenwijk, Transvaal, Noord en de binnenstad." Op 1 oktober is er een offi ciële telling van de ingeschre ven leerlingen op scholen. Di recteur Bosman: „Als op dat moment blijkt dat we negen groepen hebben, moeten we, in overleg met de gemeente, snel gaan uitkijken naar extra klasruimte. Het liefst zou ik natuurlijk een mooie vleugel aan ons gebouw hebben, maar daarvoor krijgen we nooit toe stemming. Ik denk dat we zijn aangewezen op het huren van lege lokalen van de Leidse Houtschool of de MTS." Honderdduizend gulden willen burgemeester en wethouders van Leiden eventueel bijdragen aan de exploitatie van het par keerterrein Haagweg in de pe riode september tot en met de cember. Voor verzet in de ge meenteraad, die het voorstel op 12 september behandelt, hoeft wethouder Joop Walenkamp (CDA/financiën) niet beducht te zijn. Hij heeft alle fracties te lefonisch gepolst. „En die jui chen van links tot rechts het plan toe." Walenkamp is opgetogen over het initiatief van de mid denstand, die Leiden met het voormalige Van Gend Loos terrein 550 extra parkeerplaat sen schenkt. Vooral de bereid heid van de winkeliers om bij te dragen in de kosten heeft de wethouder aangenaam getrof fen. Nog voordat de mailing de deur uit ging had de stichting Parkeerplan Leiden al voor 35.000 gulden aan steun van de middenstand binnen. „En dat is meer dan de middenstand in de afgelopen jaren aan welk pro ject dan ook heeft bijgedragen", weet Walenkamp. Het parkeerterrein Haagweg, de bewaking en het vervoer naar de binnenstad kosten de eerste vier maanden 165.000 gulden. Als er 350 automobilis ten per dag gebruik van maken is de stichting uit de kosten. Parkeren kost vijf gulden, inclu sief treinritje naar de binnen stad. .Driehonderdvijftig auto's lijkt veel", zegt voorzitter Peter I^bruyère van de stichting Par keerplan, „maar de onderne mers in het centrum kunnen er zelf ook gebruik van maken. Veel mensen die in de binnen stad werken zetten hun auto nu nog buiten het betaald parkeer gebied en gaan dan verder lo pen." Helemaal uitgewerkt zijn de plannen van de stichting nog niet. Fietsenverhuur op het par keerterrein hoopt Parkeerplan Leiden in de nabije toekomst te regelen en ook aan een bood- schappenservice - waarbij grote aankopen op het parkeerterrein worden afgeleverd - wordt nog gewerkt. Maar het parkeerplein moest koste wat het kost op za terdag 2 september open. „Het einde van de zomervakantie is hét moment om hiermee te be ginnen", zegt bestuurslid Chris Verplancke. „En om dat te be reiken hebben we de zaak wat moeten forceren." Met het nieuwe parkeerter rein en gratis openbaar vervoer naar de binnenstad wil de stich ting het winkelend publiek uit de regio teruglokken naar de Sleutelstad. En volgens La- bruyère is de middenstand nu al overtuigd van het succes. „Ie dereen zit met zijn ogen wijd open en zegt: er kan weer geld verdiend worden."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13