Wie wil een blauwe roos met vierkante blaadjes? Wetenschap Techniek 0 0 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 Steriliteit en zelfbescherming Onze bloemenstalletjes zien er binnen een paar jaar nog kleuriger uit. Met gentechnologie is het mogelijk om ie dere gewenste bloemkleur te maken. Blauwe anjers, paarse rozen en gele petunia's liggen in het verschiet. Vo rige maand nog beleefde kweker Kees Spek uit Heerde een wereldprimeur. Hij ontwikkelde als eerste een gele fuchsia. Tot nu toe worden nieuwe bloemvarianten ver kregen door tijdrovende kruisingen. Dat kan binnenkort gemakkelijker door gen-technologie. R DE JAEGER. CPD Aan de gele fuchsia gingen ja renlange kruisbestuivingen vooraf. Gregor Mendel, grond legger van de erfelijkheidsleer, deed al in de vorige eeuw seri eus onderzoek hiernaar. Maar veredeling langs deze klassieke weg heeft zijn nadelen. Zo ver anderen met de kleur ook onge wild andere eigenschappen van de plant. De nieuwe variant is bijvoorbeeld gevoeliger voor ziektes dan de moederplant of is minder lang houdbaar. En dat is niet de bedoeling. Veredeling via gentechnologie voorkomt dergelijk ongemak. Sinds een paar jaar is studie van kleurontwikkeling tot op mole culair niveau mogelijk. Dankzij ingewikkelde DNA-technieken zijn de enzymen en de genen bekend die zorgen voor kleur- vorming. Deze kennis wordt nu ingezet om gewenste bloem- kleuren te krijgen zonder de rest van de plant aan te tasten. De commerciële bloemenhandel staat te trappelen van ongeduld. De eerste getransformeerde snijbloemen liggen over twee a drie jaar in de winkel. De hele biochemische route van bloemkleurvorming is inmid dels in kaart gebracht. Onder meer door het Centrum voor Plantenveredelings- en Repro- duktie-onderzoek (CPRO-DLO) in Wageningen. Flavonoïden blijken de belangrijkste groep kleurstoffen te zijn in bloemen. Deze pigmenten zorgen voor een schakering tussen licht oranje en diep paars. De uitein delijke bloemkleur wordt be paald door het mengsel van de verschillende flavonoïden. Als vuistregel geldt: hoe hoger het suikergehalte hoe donkerder de kleur. Ook de zuurgraad van een bloemblad speelt een rol, net als licht en temperatuur. Naast flavonoïden spelen caro- tenen een kleinere rol. Dit kleurpigment leidt bij chrysant, gerbera en hyacint tot gele en oranje variaties. Biochemici we ten inmiddels niet alleen welke stof waarin wordt omgezet, maar ook welke enzymen en genen daarbij zijn betrokken. Uit onderzoek bij petunia, leeu- webek en mais is vast komen te staan dat minstens 35 genen te maken hebben met bloem kleurvorming. Deze zijn, op een uitzondering na, allemaal al gëi- soleerd. Knutselen Die informatie geeft de bloem- veredelaar de kennis om in te grijpen in de kleur. Dat kan op verschillende manieren. Niet al le plantesoorten komen in alle spectrumkleuren voor. Simpel weg omdat die planten het no dige erfelijke materiaal hiervoor missen. Een gewenste nieuwe variant kan echter worden ver kregen door een kleurgen van de ene plant over te zetten naar een andere plant. Dit is voor het eerst gelukt met petunia's. Een petunia is niet in staat om de oranje kleurstof pelargonidine te produceren. Mais en leeuwe- bek kunnen dit wel. In 1987 slaagde Peter Meyer van het Max Planck Instituut erin om het verantwoordelijk gen uit mais over te zetten naar petu nia. Een oranje bloeiende petu nia was het resultaat. Dit genetisch knutselen wordt pas interessant bij commerciële siergewassen. Dezelfde techniek is succesvol toegepast bij roos, chrysant en anjer. Het lukt, om onduidelijke redenen, niet bij bolgewassen zoals tulp, narcis en lelies. Voor bolgewassen pro beert men daarom een andere aanpak. In plaats van transfor matie via de cel bewerkt men rechtstreeks de pollenkorrel. Een pollenkorrel is het manne lijk zaad van de plant. Via microbeschieting wordt vreemd DNA in het stuifmeel gebracht. In Wageningen is voor de witte kelklelie deze methode al ge lukt. Patronen Als een enzym dat gekleurde pigmenten aanmaakt, op non- actief wordt gezet, ontstaat een witte bloem. Maar die uitscha keling is lang niet altijd volledig. In bepaEilde delen van de bloem blijven restjes rood achter. Die resulteren in mooi getekende ringen, sterren of waaiers. Pa tronen die niet in natuurlijke variëteiten voorkomen. Langs dezelfde manier, blokkeren van bepaalde genen, is patroonvor ming mogelijk in snijbloemen. Naast kleur zou ook de vorm zijn te beïnvloeden. Bij petunia zijn enkele genen gëisoleerd die de vorm van de bloemblaadjes regelen. Alleen is nog niet be kend wat die genen precies doen. Als dat eenmaal bekend is slaat de fantasie evht op hol. Een dieppaarse tulp met ronde bladeren of een blauwe roos met vierkante bloemblaadjes zijn niet langer science fiction. Maar of dergelijke bloemen er ooit komen hangt grotendeels af van de consument. Vegetarische krokodillen In China leefden 120 miljoen jaar geleden krokodillen die vreedzaam de rivieroevers af graasden. Dat blijkt uit de fos siele delen van skeletten die door een Chinees-Canadees on derzoeksteam zijn gevonden in de provincie Hubei langs de Jangtse-rivier. Over de vondsten wordt gepubliceerd in het nieuwste nummer van het Brit se wetenschapelijke tijdschrift Nature. Het kaakgewricht was zo ge bouwd dat de krokodillen de planten net als de huidige plan- teneters kauwend konden ver malen. Verder hadden de dieren in hun gebit een parallelle rij tanden om de planten te ver kleinen. De onderzoekers van de univer siteit van Toronto en het Ko ninklijke Museum van Ontario, en hun collega's van het Insti tuut voor Paleontologie van de Gewervelde dieren in Peking hebben de tot dusverre onbe kende dieren Chimaerasuchus paradoxus genoemd omdat zij niet passen in het beeld van de roofdierachtige reptielen. De Griekse Chimaera was een fa beldier dat van voren leeuw, in het midden geit en achter draak was. Suchus (Sebek) was de Egyptische watergod met een krokodillekop. •ARCHIEFFOTO Steriliteit bij mannelijke i wordt veroorzaakt door proble men bij de paring van de chro mosomen tijdens de vorming van zaadcellen. Systematische koppeling van erfelijke informa- functionele kopie van een gen ontbreekt. Op deze manier wordt voorkomen dat het nage slacht met een ongelukkige er fenis zit opgescheept. Dit ontdekte biologiestudente Annemieke Plug tijdens haar stage aan de Yale University in de Verenigde Staten. Het onder zoek is gepubliceerd in het ge zaghebbende vakblad Cell. An nemieke Plug deed haar ont dekking tijdens een studie naar dikke-darmkanker. Hiervoor werden muizen gebruikt waar aan genetisch is gesleuteld. Bij een bepaalde vorm van darm kanker ligt de oorzaak in genen die betrokken zijn bij DNA her stelprocessen. Deze processen kunnen worden bestudeerd door beide kopieën van het kankergen in muizen uit te schakelen. Normaal krijgt elke bevruchte eicel van elk chromosoom een kopie van de moeder en een van de vader. Tijdens de vor ming van zaad- en eicellen pa ren deze kopieën, om vervol gens weer uit elkaar te gaan. Maar bij de transgene muizen trad geen systematische koppe ling op tijdens de eerste celde ling. De cellen herkennen deze verkeerde gang van zaken en richten zichzelf ten gronde. Ste riliteit is dus een vorm van zelf bescherming. Gemanipuleerd maïs toegestaan Een Amerikaans en een Zwit sers bedrijf hebben van de Amerikaanse overheid toestem ming gekregen om volgend jaar. genetisch veranderd maïs op de markt te brengen. Het gaat om maïs waarvan in het erfelijk ma teriaal DNA een gen is inge bracht, dat de aanmaak van een gifstof tegen de Europese boor- kever regelt. Alleen al in de VS veroorzaakt dit insekt jaarlijks een schade van tussen de an derhalf en twee miljard gulden. Volgens de betrokken bedrijven stelt het telen van deze transge ne maïssoort de boeren in staat (aanzienlijk) minder pesticiden te gebruiken. De Amerikaanse Unie van Verontruste Onder zoekers is echter bevreesd, dat door de invoering van deze ge netisch veranderde maïssoort de kans op resistentie van de boorkever tegen deze gifstof zal toenemen. Het kan overigens nog jaren duren voordat deze maïs in popcorn zal worden verwerkt. 1 J 0 A 0 P K 0 N 2 H V E R T E B K 3 K 0 E U N A W U 4 H E 0 E N R V A 5 A T N R 0 E G E 6 T N 0 L G U C A 7 H W T I K E A G 8 K S L T U E N S 9 E V L 0 V L E K 10 K R 0 L G 0 S T 11 J E A E C H N T 12 G T 0 A L E K D 13 T A E R A C H M 14 I P T •j E C T P OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. jurk; 2. gierigaard; 3. manwijf; 4. uitroep van blijdschap; 5. voe derbak 6. ambtskleed; 7. baby bedje; 8. sukkel; 9. natie; 10. gevaarte; 11. zeilschip; 12. huidsmeer; 13. sportploeg; 14. rookartikel. KRUISWOORDRAADSEL -speling- e-elite-v vete-aker as-val -lij -tee-are- aleoma -ark-lee- nn-ala-ne adem-rats t-gebit-p -oordeel- HEINZ KUN JE wat j ZCffV MATROOS J 5v 7 «kV O ST—rrei" TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Ollie staarde lange tijd zwijgend naar de vreemd gevormde druip steen. Vreemd", mompelde hij ten slotte. „Als je goed kijkt lijkt dat ding op iemand, zie je wel? Een gezet ie mand met een jas aan. Een akelig ding, jonge vriend. Het drukt me, als je begrijpt wat ik bedoel!" „Ja", gaf Tom Poes toe. „Het is vreemd..." Heer Ollie ging op een steen zitten en luisterde naar het vallen van de waterdruppels uit de zoldering. „Het is hier geen plaats voor een heer", hernam hij. „Ik kan wel kou vatten! Wat moeten we nu verder doen?" „We moeten die stalagmiet tot leven wekken", zei Tom Poes peinzend, maar hoe doen we dat?" „Aan jou heb ik ook niets", mopperde heer Bommel. „Men staat toch ook overal alleen voor!" Hij trok het oude pa pier, dat hij van de geschiedkundige gekregen had, uit zijn zak en begon het te beduimelen. „Als ik maar eens zou kunnen praten met die voorva der van mij die dit geschreven heeft", prevelde hij voor zich heen. Dat zou een mooi contact zijn..." „Ik heb een idee!" riep Tom Poes uit. „We gaan met Sickbock praten! Ik weet zeker, dat deze druipsteen en alles wat er bij hoort iets met zijn klokken te ma ken heeft!" Zo sprekende trok hij zijn vriend overeind en sjorde hem mee in de richting van de uitgang. „Ik be grijp het niet!" protesteerde heer Ol lie. „Wat heeft mijn voorvader nu te maken met klokken?" Zijn stem riep doffe echo's op en nog lange tijd na dat ze de grot verlaten hadden rom melde het woord 'klokken' door de ruimte. H W E R door Hans van Es Dankzij de toegenomen invloed van een hogedrukgebied bi) Ierland werden de opklaringen gistermiddag breder. Bij een temperatuur van 19 graden en een minder sterke noordenwind werd het een heel ac ceptabele nazomerdag. De lucht was polair van oorsprong en dus zeer helder; een mooie dag voor liefhebbers van fraaie Hollandse luchten met stapelwolken. De verdeling van de bewolking was typisch herfstachtig. Terwijl landinwaarts veel blauw te zien was, verzamelden zich nog een aantal buienwolken voor de Hollandse kust, waar een voortdurende dreiging van uit ging. Afgezien van een verdwaald exemplaar, dat over de dui- j nenrij trok, bleven de meeste gietbuien buitengaats. Vandaag is de kans op neerslag zelfs nog wat kleiner, omdat de stro- j ming wat geruimd is naar noord noordoost. Ons land ligt in de be- schutting van de Noorse bergen met als effect dat een deel van de j Noordzee 'schoongeveegd' wordt. Een opvallend actieve depressie ontplooit zich boven Polen. Het neerslaggebied, dat aanvankelijk een; bedreiging vormde voor ons land, blijft toch op veilige afstand. Dit keer zijn de Oostzeekusten aan de beurt, die de rekening moeten betalen voor een warme zomer. Het zeewater was daar de afgelopen weken nog hoger dan bij ons en door de aanwezigheid van de depres sie vallen er nu veelvuldig zware buien. Wij ontspringen de dans om dat het Ierse hogedrukgebied hardnekkig weerstand biedt tegen het slechte weer uit het oosten. Tijdens het weekeinde zal het weer nog niet bar veel veranderen. De kustgebieden krijgend nog wel een enkele bui, maar de zon laat zich j regelmatig zien bij een aanhoudend gematigde temperatuur van 17 tot 21 graden. Begin volgende week komt de beschermende nogedrukcel in de ver drukking. De westcirculatie op de oceaan wordt gestimuleerd door de injectie van tropische luchtmassa's van de storm Iris en de orkaan Humberto, die al uitdovend in gematigde wateren terecht komen. Op de weerkaart voor maandag wordt een diepe actieve depressie voor ds Schotse westkust ingetekend, die met wind en regen in de richting van de Noordzee trekt. Ondertussen blijft het tropische stormseizoen uiterst productief. Met de geboorte van Karen en Luis (nummers 11 en 12) en de bovenge- noemde cyclonen zijn er nu vier tropische stormen gelijktijdig actief boven de Atlantische oceaan; volgens orkaandeskundigen een zeldza; me gebeurtenis. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Langs dew velden en kans op wat re gen. Elders zonnige perio den en droog. Geleidelijk iets warmer met morgen maxima van 15 graden langs de noordwestkust tot rond 20 in het zuidoosten. maar langs de Oostzee- nu en dan regen. Veel wind. Middagtemperatuur rond 17 graden. Denemarken: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen Schotland R O P A kV 1 H J y 1 öT y cVÉs 15&vj 19dn ij v\ 29 Jf. VsÉï 29 yV" ■%rrv 5% i"^. bewolkt c£& regen £#5 opklannge onweer sneeuw hagel L lagedruk H hogedruk i 19 temperatuu hecto pascal j p mist. In hier en daar regen of motregen. Maxima ongeveer 19 graden, vandaag in het zui den van Engeland nog 24 graden. België en Luxemburg: Vandaag wolk'envelderï, morgen meer zonnige perioden. Langs de kust nog kans op een bui, elders droog. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, maar naar het oosten toe meer wolken en in de berggebieden nog een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 21 graden, in ook enkele wolkenvelden en kans op een lokale regen- of I. Nog steeds vrij warm met ssen 27 en 33 graden. Perioden met zon maar morgen meer wolken en kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden maar in het bin nenland en langs de costa's in het oos ten en zuidoosten ook wolken en kans op een enkele regen- of onweersbui. Langs de Golf van Biskaje maxima rond- 25 graden. Elders 27 tot 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur omstreeks 29 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden maar ook stapelwolken en in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur rond 28 graden. Perioden met zon maar ook kans op een lokale bui. Middagtemperatuur langs de kust rond 28 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Vandaag in de Franse Alpen mogelijk nog een bui, ver der droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 21 graden in de omgeving van Lyon tot 27 plaatselijk in de Languedoc. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon maar ook stapelwol- ken en kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur circa 28 gra den. Italië: Flinke zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Ten zuiden van Rome vooral vandaag kans op een fikse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uit eenlopend van 20 graden in het noorden tot plaatselijk 26 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Malta: Perioden met zon en kans op een regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur ongeveer 27 graden. Griekenland en Kreta: Langs de meeste stranden flinke zonni ge perioden en droog. In het binnenland meer wolken en enkele regen- en on weersbuien. De meeste buien komen in de middag- en avonduren. Middagtem peratuur tussen 25 en 28 graden. Turkije en Cyprus: Bij zee tamelijk veel zon en waarschijn lijk droog. In het binnenland bewolkt en buiig met kans op onweer. Temperatuur langs de kusten ongeveer 28 graden. Duitsland: Tamelijk veel bewolking en in het oosten af en toe regen, in het westen ook opkla ringen en geleidelijk droger. In de Zuid- Duitse bergen mogelijk sneeuw. In het oosten veel wind. Maxima rond 19 gra- Zwitserland: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag in het noorden eerst nog plaatselijk regen of sneeuw. Middag temperatuur van ongeveer 16 graden in Noord-Zwitserland tot 23 bij Locarno. Morgen iets hogere temperatuur. Oostenrijk: Geleidelijk opklaringen maar eerst nog regen 3 op c 1200 r 13 graden in het noorden tot 17 in hi zuiden, morgen minder koud. Polen: Herfstachtig weer met veel bewolking e geruime tijd flinke regen. Stormachtig wind. Koel met middagtemperatuil rond 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel v koel r Hongarije: HILV Tamelijk bewolkt en vooral morgen ge ruime tijd regen. Vandaag in het zuide^ eerst nog wat zon. Vrij koel; middagterTjri peratuur dalend tot ongeveer 16 gradei^ bar VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1995 en Zon- en maanstanden (ne: Zon op 06.51 Zon onder 20.2^ Maan op 14.14 Maan onder23.2r Waterstand roe IJmuiden Katwijk [}aj Weerrapporten 31 augustus 0 Maastricht Athene Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Istanbul Klagenfi Kopenhi Las Palm; 19 14 8 18 10 Ojede 19 13 O^iei ihagen 24 18 0>er1 18 7 «lij 17 14 qnaj 15 8 d>eu 31 23 don 27 16 diek Een rode roos valt toch niet te verdringen?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10