Bedrijven hebben moeite om personeel te vinden Economie &Beurs Opvallende stijging orders voor Stork Winst De Telegraaf stijgt Minder winst MeesPierson WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 ECONOMISCH KORT DE KOERS VAN DE DOLLAR is vanmorgen verder gestegen. De Amerikaanse munteenheid wist een winst van bijna, een cent te pakken. Op de wisselmarkt in Amsterdam noteerde het groe ne biljet om tien uur 1,6580 gul den vergeleken met 1,6490 gis termiddag. TIME WARNER, het Ameri kaanse mediaconcern, is van plan een bod van 8,5 miljard dollar (veertien miljard gulden) uit te brengen op Turner Broad casting System (TBS), het kabel televisiebedrijf van Ted Turner dat vooral bekend is van de zender CNN. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van informatie van topfunctionaris sen van de twee concerns. Als het tot een overneming komt, ontstaat het grootste media- en amusementsconcern ter wereld. DUITSLAND heeft vorig jaar de meeste importtomaten uit Spanje (inclusief de Canarische Eilanden) gehaald. Spanje lever de de Duitsers 237.000 ton to- maten en passeerde daarmee Nederland als traditioneel grootste leverancier. Van de Ne derlandse tomaten ging 215.000 ton naar Duitsland, zo heeft de Zentrale Markt- und Preisbe- richtstelle (ZMP) in Bonn giste ren laten weten. STAD ROTTERDAM, de verze keringsmaatschappij, breidt haar belang in de Europeesche Verzekering Maatschappij uit van 48 procent naar zeventig procent. Stad Rotterdam heeft het pakket aandelen overgeno men van de Union Rückver- sicherungs-Gesellschaft uit Zü- rich. De Zwitsers houden na de verkoop nog dertig procent Sterke groei banen in midden- en kleinbedrijf Het aantal banen in het midden- en kleinbedrijf (MKB) blijft groeien. Voor dit jaar schat MKB-Nederland, de or ganisatie van werkgevers, de toename van het aantal ar beidsplaatsen op 70.000. Vorig jaar kwamen er 47.500 ba nen bij. Wel constateert MKB-Nederland dat het steeds meer bedrijven moeite kost de vacatures op te vullen. Het aantal moeilijk opvulbare vacatures steeg van 9.000 in juli 1994 tot 16.000 in juli van dit jaar. den haag gpd NEDERLANDSE verenigd in NABU (Vereniging van Nederlandse Aannemers met Belangen in het Buiten land) hebben in 1994 een bui tenlandse omzet behaald van 6,7 miljard gulden. Dat is acht procent meer dan in 1994. Voor dit jaar wordt enige daling ver wacht. Het MKB heeft de wind mee. Voor dit jaar wordt op een groei van de produktie gerekend van 3,75 procent, tegenover 2,5 pro cent over 1994. Vooral in de bouw, de industrie en bij de fi nanciële en zakelijke dienstver lening zit de groei er goed in. De detailhandel en de horeca kunnen nog steeds niet profite- Plan voor aardgas-terminal in Europoort Rotterdam gpdde totale Nederlandse aardgasconsumptie. De nieuwe terminal zal, als de plannen doorgaan, worden gebouwd bij Kemira dat in Rozenburg kunstmest maakt uit aardgas. Dit bedrijf zal een deel van de produktie afnemen. Volgens een woordvoerder van het project is het 'niet uit te sluiten' dat een gedeelte wordt bestemd voor de vaderlandse consumentenmarkt. „Dit is volledig nieuw voor Nederland", zegt de woordvoerder van het project, die opmerkt dat de plannen nauwelijks risico's met zich meebrem gen. „Als we naar het milieu-aspect kijken, zeg ik: dit moeten we vooral doen. Aardgas is de schoon ste vorm van energie. En wat de veiligheid betreft: de gevaren zijn uiterst gering." Drie internationale concerns hebben onder de naam Gaia Gas plannen voor de bouw van een j terminal voor vloeibaar aardgas (LNG) in het Eu ropoort-gebied. De betrokken bedrijven, het Fin- chemieconcern Kemira Agro, de Amerikaanse II brandstofhandelaar Fathom Fuels en het Zuid hollandse energiebedrijf Eneco, willen een bedrag i tussen de één en anderhalf miljard gulden I steken in het project, waarnaar eerst nog een stu die zal worden verricht. Gaia Gas wil in ondergrondse opslagtanks jaar- I lijks ongeveer zes miljard kubieke meter aardgas 'aanlanden'. Dat is ongeveer vijftien procent van ren van de economische ople ving. Die groei vertaalt zich di rect in het aantal vacatures dat het MKB heeft. Tussen juli 1994 en juli 1995 steeg dit aantal met 35.000 tot 340.000. Een toenemend probleem wordt de vervulbaarheid van al die banen. Meer en meer be drijven hebben moeite geschik te mensen te vinden voor de va catures. Vooral de bouw en de groothandel hebben meer moeite geschikte mensen te vinden. Voor J. ten Hoopen, vice- voorzitter van MKB-Nederland, reden te pleiten voor een ver soepeling van de regels voor het leerlingwezen. Vooral de maat regel dat leerlingen die meer dan 130 procent van het mini mumloon verdienen, geen sub sidie krijgen is MKB-Nederland een doorn in het oog. „Het zijn juist de leerlingen in de bouw en aanverwante sectoren die hier onder vallen. In die tak blijkt het vinden van geschikte mensen steeds moeilijker. Wij pleiten dan ook voor het af schaffen van die 130 procent- grens." Ook de kabinetsplannen om de arbeidsbureaus alleen nog maar voor moeilijk bemid delbaren in te zetten, moeten van tafel, vindt Ten Hoopen. Dertig procent van de bedrijven die een vacature aanmeldden bij het arbeidsbureau werden beter dan voorheen geholpen, zo was hun ervaring. Slechts één procent vond het arbeids bureau er op achteruitgegaan. Bedrijven die moeilijk vervulba re vacatures bij het arbeidsbu reau meldden, kwamen in 46 procent van de gevallen met een nieuwe werknemer via het arbeidsbureau thuis. In 1994 konden de arbeidsbureaus slechts 35 procent van die be drijven helpen. 1 gpd Het Stork-concem (machine bouw en industriële dienstver lening) rekent dit jaar op een nettoresultaat van rond de hon derd miljoen gulden. Vorig jaar was dat ruim 81 miljoen. Voor zitter J. Hovers van de raad van bestuur zei gisteren in een toe lichting op de halljaarcijfers dat hij een winstgroei voorziet over 1995 van 24 procent. Dat is ge lijk aan de winststijging in de eerste helft van dit jaar, waarin het resultaat uitkwam op 33,2 miljoen gulden. Het optimisme van Hovers is gebaseerd op de sterke groei van de orderportefeuille in de laatste acht weken. In de eerste 24 weken van dit jaar wist Stork voor ruim twee miljard gulden orders binnen te halen (een stij ging van 13,8 procent), waarvan vèrreweg het grootste deel in Europa. Nederland is met vijftig procent de belangrijkste afzet markt voor Stork. Wordt echter gekeken naar de eerste 32 we ken van dit jaar, dan blijkt de Amsterdam ANPwat voor een deel te danken is aan toename van het adverten tievolume in De Telegraaf met 4,9 procent. Daarmee stijgen de advertentie-inkomsten van Ne derlands grootste dagblad snel ler dan die van de concurren ten: gemiddeld is het adverten tievolume met 3,3 procent toe genomen. "Het resultaat van HDC (Hol landse Dagblad Combinatie), waarloe ook deze krant be hoort, is verder verbeterd. Holdingmaatschappij De Tele graaf, uitgeefster van het gelijk namige dagblad en enkele re gionale kranten, heeft de netto winst in de periode van 1 janua ri tot 16 juli met 13,9 procent zien stijgen tot 54,4 miljoen gul den. De betaalde oplage ligt slechts iets boven die van vorig jaar. De omzet steeg met 4,5 pro cent tot 613,4 miljoen gulden, orderportefeuille te zijn ge groeid tot bijna 2,9 miljard. „Dat is ruim achthonderd miljoen gulden aan orders in acht weken", aldus Hovers die er al voorzichtig op rekent dat de totale orderontvangst over 1995 wel eens op 4,5 miljard gulden uitkomt. Een beperkt gedeelte daarvan zou de effec tuering zijn van intentieverkla ringen, die tijdens de handels missie naar Indonesië zijn gete kend. Een groeimarkt waarop Stork de komende jaren een behoor lijke omzet verwacht te maken, is die van het verhuizen van complete fabrieken of produk- tiesystemen naar de andere kant van de wereld. Stork heeft daarin al de nodige ervaring. De onderneming verplaatste een walserij uit Noord-Amerika naar China en is nu bezig met de verhuizing van een melamine- fabriek van DSM naar Indone sië. Ook zal Stork worden be trokken bij de verplaatsing van twee Hoogovens-installaties naar Indonesië. amsterdam zes maanden zijn lagere provi sie- en valutaresultaten en een zeer matige ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkten in vooral het eerste kwartaal. De baten daalden met zes procent tot 573 miljoen gulden. Het pro visieresultaat daalde met 11,3 procent tot 235 miljoen gulden door minder gunstige omstan digheden op de effectenbeurzen en door het effect van lagere va lutakoersen op de in het buiten land verdiende provisiebaten. Overigens is in de halfjaarcij fers, evenals in dezelfde periode van 1994, geen rekening gehou den met kosten die samenhan gen met de fusie tussen Mees en Pierson. Deze kosten zullen in het tweede halfjaar worden verantwoord samen met een deel van de nabetaling van de verkoopprijs van Lease Plan. Het saldo van deze twee bijzon dere posten zal waarschijnlijk een positief effect op het netto resultaat hebben. De nettowinst van de zaken bank MeesPierson (dochter van ABN AMRO Bank) is in de eer ste helft van 1995 met dertig procent gedaald. Vergeleken met de eerste helft van 1994 kel derde de winst van 113 miljoen gulden tot 79 miljoen. In verge lijking met de tweede helft van 1994 was echter sprake van een winststijging met ruim negen tien procent. Het bestuur verwacht dat de winst over geheel 1995 niet veel zal afwijken van die over 1994. Deze lag overigens met 187 mil joen gulden ruim onder die van 1993 (223 miljoen gulden). Door onverwachte omstandigheden kunnen echter relatief grote af wijkingen, zowel naar beneden als naar boven, in het resultaat optreden, zo waarschuwt het bestuur. De belangrijkste oorzaken van de winstdaling in de eerste BINNENLANDSEAANDELEN MEEST ACTIEVE FONDSEN OPTIEBEURS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7