Sjevardnadze licht gewond SM k Greenpeace werkt als een rode lap op stier Buitenland Calvin Klein krabbelt terug na protesten tegen 'kinderporno' Spierballen rollen om vrede te stichten Kazachstan referendum Kazachstan moet president via referendum nog meer macht geven WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Aantal immigranten in VS stijgt Washington Het Amerikaanse volkstellingsbureau heeft giste ren bekend gemaakt dat het percentage in het buitenland gebo ren inwoners van de VS het hoogste niveau heeft bereikt sinds de Tweede Wereldoorlog. Inwoners wier wieg elders heeft ge staan vormden vorig jaar 8,7 procent van de bevolking. Dat wil zeggen dat 22,6 miljoen mensen, bijna één op de 11 m het buitenland zijn geboren. Eenderde van die groep v California. Eenvijfde van de immigranten, 4,5 miljoen is in de afgelopen vijfjaar aangekomen. Bananenarbeiders Colombia vermoord bogota Onbekende schutters hebben gisteren in het noord westen van Colombia 25 bananenarbeiders in koelen bloede neergeknald. Volgens de politie en de autoriteiten was de slach ting het werk van linkse guerrillastrijders van de Gewapende Re volutionaire Strijdkrachten van Colombia (FARC)Het bloedbad had plaats in de stad Carepa in de gewelddadige regio Uraba, die grenst aan Panama. Ook het Vaticaan gaat Internet op rome» Het Vaticaan heeft een Internet-nummer geopend waar op jongeren uit de hele wereld boodschappen kwijt kunnen die bestemd zijn voor de paus. Directe aanleiding is de gebedsnacht EurHope op 9 september. Het Vaticaan heeft besloten dat jonge ren via het nieuwe Internet-adres http: /www.split.interbusiness.it/eurhope.html de laatste informatie over het evenement, waar 400.000 mensen worden verwacht, kunnen krijgen. Gebruikers kunnen via het nieuwe nummer eveneens mededelingen naar de paus sturen. Het is niet bekend, of de jongeren ook antwoord van de paus krijgen. Vietnam verleent gevangenen amnestie hanoi Vietnam geeft ter gelegenheid van de viering van de vijf tigste verjaardag van de onafhankelijkheid (op 2 september) 1.664 gevangenen amnestie. Het gaat vooral om ouderen en zie ken alsmede om gedetineerde familieleden van verdienstelijke onafhankelijkheidstrijders, zo schreven kranten gisteren in Hanoi. TV-ploeg medeplichtig aan uitbraak kopenhagen De Deense politie heeft de televisieploeg van TV- Stop die zondag opnamen maakte van de spectaculaire uitbraak uit een gevangenis bij Kopenhagen beschuldigd van medeplich tigheid. De politie is woedend dat de journalisten haar niet op de hoogte hebben gesteld, nadat zij een tip hadden gekregen dat er iets stond te gebeuren bij de gevangenis in Kopenhagen. Twaalf gevangenen ontsnapten, nadat een handlanger met een bulldozer een gat in de buitenmuur had gemaakt. Portugese pyromanen opgepakt gestoken. Minister Loureiro (binnenlandse zaken) zei dat crimi nelen verantwoordelijk zijn voor het record aantal bosbranden dit jaar. Volgens Loureiro is dit jaar al ongeveer 60.000 hectare bos vernietigd; het dubbele van vorig jaar.-Inliet noorden en midden van Portugal zijn al 32.000 bosbranden geweest, veroor zaakt door pyromanen, onoplettendheid en extreme hitte. Zes kwamen deze maand bij de bestrijding ervan om. Twee doden door aanslag in Ulm ulm» Door een aanslag met een brandbom op een Turkse win kel in het Zuidduitse Ulm zijn gisterochtend twee doden en drie gewonden gevallen. De doden zijn een Ghanees en een Tsjadiër. De Duitse autoriteiten gaan ervan uit dat de aanslag het werk is van de verboden Koerdische Arbeiderspartij PKK. Napalm om naam Hoxha uit te wissen tirana Een Albanese legereenheid heeft napalm gegooid op de reusachtige stenen letters op de flank van een berg, die eer be toonden aan de vroegere dictator Enver Hoxha. Nadat eerdere pogingen de letters met dynamiet op te blazen waren mislukt, werd besloten napalm te gebruiken om de letters in ieder geval onleesbaar te maken. De 140 meter lange, 65 meter hoge en acht meter dikke letters werden 24 jaar geleden opgericht als eerbe toon aan de stalinistische^ dictator. Marine achtervolgt gekaapte veerboot colombo Srilankaanse oorlogsschepen hebben vandaag de achtervolging ingezet van de veerboot die Tamil-rebellen heb ben gekaapt met 129 mensen aan boord. De rebellen gebruikten de veerboot Irish Mona gisteren om twee kanonneerboten te lokken die vervolgens werden aangevallen en tot zinken werden gebracht. Vanochtend was niets bekend over het lot van de 121 passagiers en 8 bemanningsleden van de veerboot. washington hans de b correspondent Op de foto's zijn schaarsgeklede tie ners te zien. Een jongen in zijn witte onderbroekje. Een meisje van een jaar of 16 in een strak wit truitje met een flink stuk blote buik eronder. Op de vi deo's worden diezelfde jongeren door een 'stem' ondervraagd over hun uiter lijk. Wat vooral opvalt is hoe dun de kinderen zijn. Schriel en bleek en met ingevallen gezichten. Amerika kan het niet aanzien. De fo to's op reclameborden in New York of Los Angeles en in de kranten, de vi deo's op de TV. Er is een golf van pro test. Want dit is pure kinderporno. Schandelijk. Het uitbuiten van de li chamen van onschuldige kinderen voor commercieel gewin. Voor het ver kopen van onderbroekjes, truitjes of jeans. Is dan niets meer heilig voor Amerika's reclamemakers? En dus plaatste mode-ontwerper Calvin Klein maandag een paginagrote advertentie in The New York Times, een van de kranten die de foto's had geplaatst, waarin hij aankondigde zijn laatste, en geruchtmakende campagne voor zijn nieuwste tienermodelijn te zullen stopzetten. Omdat zijn campag ne, waarin Klein miljoenen dollars had gestoken, 'door sommigen verkeerd was begrepen'. Calvin Klein heeft het dus weer eens gedaan. Net zoals de Italiaanse mode makers van Benetton erin slagen tel kens weer met reclamecampagnes te schokken, zo houdt ook de beroemde Amerikaanswe ontwerper ervan om de grenzen van wat kan en niet kan te ver leggen. En in Amerika kan nu eenmaal weinig. Reclamemakers klagen dan ook dat opnieuw conservatief Amerika een overwinning heeft geboekt. Tieners en erotiek zijn dingen die in de ogen van vele conservatieve Ameri kanen niet samengaan. Dat driekwart van de Amerikaanse kinderen van de leeftijd als de fotomodellen in Kleins campagne, ervaring met sex hebben vinden zij al vreselijk. Tieners dienen kort gehouden te worden. En Klein portretteerde tieners als 'sexuele ma de handen van volwasse- Calvin Klein Jeans Een van de gewraakte advertenties van Calvin Klein. Schandelijk, aldus Amerikanen die de modellen te jong vinden en bovendien gefotografeerd in suggestieve poses. FOTO »AP nen', luidde de kritiek. Het is een teken des tijds, zeggen reclamemakers die minder aanstoot hebben genomen aan de campagne van Klein. Amerika wordt steeds conservatiever en dus maken mensen meer bezwaar tegen dit soort zaken", zei reclameadviseur Neil Craft. Maar dat deze campagne nu erotischer was dan wat Klein eerder op de markt heeft gebracht? ,,De modellen zien er niet jonger uit dan Kate Moss". Twee jaar geleden baarde Calvin Klein ook al opzien door een campag ne waarin de toen razendpopulaire popzanger Marky Mark te zien was met blote borst en zijn (Calvin Klein) jeans op de knieën om zijn (Calvin Klein) onderbroekje te laten zien. De borden hingen op bushaltes en zelfs meer dan levensgroot op reclamebor den op Times Square in New York, tot zij na protesten werden weggehaald. Advertenties voor ondergoed dienen in Amerika van elke toespeling op ero tiek te worden ontdaan. Bij foto's van doorschijnende lingerie wordt driftig geretoucheerd zodat 'niets' te zien is. Amerikaanse ouders verbieden kinde ren in de buurt van zaken van de linge rieketen Victoria's Secret te komen. Ze zouden eens op ideeën kunnen ko men. Je zult er ook zelden een man Ook nu heeft Klein weer ingebon den. Volgens sommigen omdat de rel gevolgen zou kunnen hebben gehad voor de opening van zijn nieuwste winkel op de chique Madison Avenue in New York. Maar Klein heeft al ge zegd niet terug te schrikken voor nieu we, controversiële campagnes. Wetend dat het jonge publiek waarop hij zich richt er minder aanstoot aan zal ne men dan hun ouders. Alle aandacht voor de jongste campagne zal de ver koop zeker niet schaden. Georgië overweegt uitroepen noodtoestand na aanslag op president Geschrokken, gewond en ontdaan komt de Georgische president Sjevardnadze bij de aanslag op zijn leven. FOTO REUTER Het Georgische parlement is vandaag in spoedzitting bij eengekomen om te praten over de krachtige bomexplo sie waarbij president Sjevardnadze gisteren licht gewond raakte. Sjevardnadze zelfwas thuis nog aan het bijkomen maar woont vanmiddag een protestdemonstratie bij in Tbilisi. De regering overweegt de noodtoestand af te kon digen. heeft, had verlaten en op punt stond in zijn auto te stappen. Hij liep enkele schrammen en snijwonden op door rondvlie- Sjevardnadze raakte lichtge wond toen een bomauto achter het parlement in Tbilisi ontplof te. De bom explodeerde vlak nadat Sjevardnadze het ge bouw, waar hij zijn kantoor Zichtbaar aangedaan noemde Sjevardnadze de daders voor de televisie terroristen len die het land willen destabili seren. ,,Ze willen dat de maffia het land beheerst, maar het zal hen niet lukken. Het volk zal opstaan en hen met de grond gelijkmaken." De regering riep de bevolking op kalm te blijven en verzeker de dat de presidents- en parle mentsverkiezingen in novem ber volgens plan doorgaan. Die worden gehouden conform de nieuwe grondwet die het parle ment vorige week aannam en Sjevardnadze grotere bevoegd heden verleent. Sinds de onafhankelijkheid eind 1991 wordt Georgië geteis terd door etnisch geweld, crimi naliteit en economische malai se. Sjevardnadze kwam begin 1992 aan de macht nadat de ge kozen president Gamsachoer- dia was vefjaagd. Hij kreeg ech ter te maken met opstanden van de deelgebieden Abchazië en Zuid-Ossetië en van aanhan gers van Gamsachoerdia. Na de afscheiding van Abcha zië in 1993 zag Sjevardnadze zich door Russische druk ge dwongen toe te treden tot het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten. Daarmee haalde hij zich'de woede van Georgische nationalisten op de hals. correspondent De VN-vredesmissie in het voormalige Joegoslavië is sinds afgelopen nacht in een nieuwe fase gekomen. Voor het eerst sinds het begin vim de vijande lijkheden in Bosnië heeft de VN gekozen voor grootschalig machtsvertoon om de Bosni sche Serviërs tot de orde te roepen. Weliswaar heeft de NAVO in het verleden op verzoek van de VN eerder luchtaanvallen op Bosnisch-Servische doelen uit gevoerd, maar die waren ver geleken met de omvang van de huidige operatie niet veel meer dan speldeprikken. Spel- deprikken die bovendien meestal contra-produktief ble ken. Door het gijzelen van honder den blauwhelmen, als vergel ding voor de bombardementen, toonden de Bosnische Serviërs eerder dit jaar de onmacht van de VN genadeloos aan. En pas sant maakten ze van de verwar ring en onmacht gebruik om honderden van hun zware wa pens terug te halen uit VN-de- pots. Daarmee kwam de facto een einde aan de vorig jaar ingestel de 'veilige zones'. De daarop volgende val van moslim-encla ves als Srebrenica en Zepa dwongen de VN, de NAVO en de internationale gemeenschap tot een grondige herziening van de onmogelijke VN-vredesmis- sie in Bosnië. In Londen werd eind juli nood gedwongen besloten tot een nieuwe lijn. De kwetsbare blauwhelen werden gedeeltelijk teruggetrokken uit Gorazde bijvoorbeeld en gehergroe peerd. En er werd besloten tot massale NAVO-luchtaanvallen, al dan niet in combinatie met de inzet van de zogenoemde snelle-reactiemacht. Na lang aarzelen en geprovoceerd door de slachting die de Bosnische Serviërs maandag in Sarajevo aanrichtten, heeft de VN nu daadwerkelijk naar dat ultieme wapen gegrepen. De luchtaanvallen betekenen dat de VN de illusie dat het mo gelijk is om vrede te handhaven waar geen vrede is, opgeven. De VN willen en kunnen de strij dende partijen geen vrede op leggen, maar de zeer zware strafexpeditie tegen de Bosni sche Serviërs heeft wel een dui delijke signaalfunctie. Het maakt generaal Ratko Mladic en de zijnen duidelijk dat er gren zen zijn aan wat de internatio nale gemeenschap wenst te to lereren en dat het nu echt de hoogste tijd is om te gaan on derhandelen. De Verenigde Naties stonden na de slachting van maandag voor een immens dilemma. Hard re ageren op de zoveelst Bosnisch- Servische provocatie zou de be reidheid van die laatsten om se rieus te gaan onderhandelen over het jongste Amerikaanse vredesplan op korte termijn kunnen schaden. Maar niet of slechts 'cosmetisch' reage ren zou de bodem onder dat vredesplan totaal hebben weg geslagen. De Bosnische regering zou in dat geval met reden niet meer verder willen onderhan delen. Maar nog belangrijker was dat het laatste beetje ge loofwaardigheid van de VN, de NAVO en de volledige interna tionale gemeenschap op het spel stond. De Bosnische Serviërs kunnen, als ze hun wonden gelikt heb ben en de woede over de aanval gekoeld is, waarschijnlijk slechts tot de conclusie komen dat de internationale gemeenschap niet altijd met zich laat sollen. Dat zal de bereidheid om seri eus te gaan onderhandelen wel licht ook in Pale (het hoofd kwartier van de Bosnische Ser viërs) vergroten. De VN hand haven geen vrede meer die er niet is, maar proberen nu met het vertoon van spierballen vre de te stichten. Het is een door braak die hoopgevend is. Internationale protestvloot Vijf van de dertig schepen zijn in de directe nabijheitfvan de verboden Ve6a militaire zone. Greenpeace heeft de verboden militair Greenpeace /""SBifrost (Denemarken) ainbow Warrior II Vijftien Franse marineschepen bewaken de militaire zone. De ingang van de lagune is d.m.v. een staalkabel afgesloten Soldaten van het vreemdelingen legioen, uitgerust met rubberboten kunnen zo nodig worden ingezet. J toren ^werkterrein Mururoa Ruim drie miljoen handtekeningen den haag diederik kramers Nazarbajev: De uitvoerende macht moet sterk zijn parus «jan van etten anp Voor het eerst heeft Greenpea ce gisteren Franse bedrijven gevraagd de voorgenomen kemproeven te veroordelen, om te voorkomen dat hun pro- dukten op een lijst terechtko men van te boycotten produk- ten. De bedrijven hebben tot eind deze maand de tijd om te reageren. Greenpeace zag aan vankelijk niet veel in zo'n boy cot. Vooral consumentenorga nisaties in landen in de buurt van het atol Mururoa en in Noord-Europa deden en doen dat wel. De eerste proef is vanaf vrij dag te verwachten, zo heeft mi nister Millon (defensie) begin deze week nog eens gezegd voor de televisie. Het helpt* niets dat de burgemeester van Hiroshima naar Parijs komt om er bij Chirac op aan te dringen dat hij zijn houding herziet; of dat de Japanse mi nister van financiën, de Zweedse minister van cultuur en parlementariërs uit Nieuw- Zeeland in Polynesië tegen de proeven protesteren. Greenpeace werkt in Frank rijk als een rode lap op een stier. In de ogen van veel Fran sen heeft de organisatie in 1985 Frankrijk door het slijk gehaald na het opblazen door de geheime dienst DGSE'van de eerste Rainbow Warrior, in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland). Nu, tien jaar later, wordt Greenpeace in de Franse pers hoe langer hoe meer afgeschil derd als een ondemocratische, ongecontroleerde multinatio nal met verschrikkelijk veel geld, die als enige uitmaakt wat goed is voor de wereld. Dikwijls valt de suggestie te horen dat Greenpeace door met name Australië en Nieuw- Zeeland wordt gebruikt om Frankrijk uit dat deel van de wereld weg te werken, en steun te verlenen aan onafhankelijk heidsbewegingen als die van de Kanaken op het naburige Nieuw-Caledonië. Een veroordeling, enkele ja ren geleden, van Frankrijk door de VN wegens kolonialisme in de Stille Oceaan, is Parijs vol strekt in het verkeerde keelgat geschoten. Frankrijk vraagt zich af waarom Greenpeace nooit actie tegen Canberra of Wellington onderneemt. De enige Noordeuropeanen die momenteel in Franse ogen gratie vinden wegens hun hou ding jegens Greenpeace, zijn de Noren. Daar is de organisa tie niet erg geliefd wegens ac ties tegen de voortgaande na tionale walvisvangst. Parijs ver geet daarbij dat het zich juist hard heeft ingespannen om die verboden te krijgen. De weerstand in de wereld tegen de Franse kernproeven is hypocriet, zo heeft minister De Charette van buitenlandse za ken een paar dagen geleden nog eens gezegd. De Franse ra dio- en televisiestations zijn in tussen al begonnen aan hele serieé over het hoe en wat van de Franse kernmacht en de noodzaak ervan. Grote nadruk is ook gelegd op een onderzoek van Australische specialisten. Die komen tot de conclusie dat de radio-activiteit in eigen land hoger is dan op en rond Mururoa. Het gaat er bij de Franse re gering moeilijk in dat de kritiek toeneemt, nu Parijs voor het eerst grote openheid rond de proeven betracht. In eigen land komt die kritiek vooral van de vroegere, linkse machthebbers. Jacques Attali, de voormalige adviseur van oud-president Mitterrand die de proeven in 1992 stopte, vindt dat Chirac tegen de ontwikkelingen in- roeit. Hij is bang dat de Franse Greenpeace heeft tot nu toe meer dan drie miljoen hand tekeningen binnengehaald te gen de voorgenomen Franse kernproeven in de Stille Zuid zee. Alleen al in Oostenrijk ondertekenden 750.000 men sen de petities van Greenpea ce; dat is bijna een tiende van de bevolking. Daarmee is Oostenrijk het land waar de meeste handte keningen werden verzameld, aldus een woordvoerder van Greenpeace-Oostenrijk. In Nederland haalde de milieu beweging 400.000 handteke ningen op en in Frankrijk zelf zo'n 62.000. proeven andere landen juist aanzetten tot méér proeven. Dat geldt voor China, maar nog sterker voor 'ongecontroleerde' landen buiten de heel besloten 'nucleaire club' zoals Pakistan en India. En wat te denken van de nieuwe, onafhankelijke sta ten van de voormalige Sovjetu nie? De Australische minister voor de Pacific, Gordon Bilney, vreest dat ook. Voor de televi sie zei hij dat India al heeft ge dreigd weer proeven te nemen als Frankrijk en China dat ook doen. President Nazarbajev van Ka zachstan zet vandaag de twee de stap om zijn macht te ver groten. Nadat de kiezers in april al bepaalden dat hij tot 2000 mag aanblijven, stem men ze ditmaal over een nieu we grondwet die hem ruimere bevoegdheden zal toekennen. Weinigen twijfelen er aan dat hij ook deze keer zijn slag zal halen. Het gaat Nazarbajev niet zozeer om de macht, alswel om het doorvoeren van economische hervormingen. Dat zegt hij ten minste. ,,In een democratisch land zou het niet zo moeten zijn dat één man of één instelling al les bepaalt. Maar we gaan nu door een moeilijke periode van hervormingen onder leiding van de president. Een parle mentaire republiek kan die her vormingen niet doorvoeren. De uitvoerende macht moet sterk zijn, daar mag niemand aan twijfelen." De nieuwe grondwet moet daarvoor zorgen. De ontwerp tekst die in het referendum wordt voorgelegd, bepaalt dat de president het parlement kan ontbinden. Hij stelt alle minis ters aan, behalve de premier en de president van de centrale bank, zonder dat hij daarvoor goedkeuring aan de afgevaar digden hoeft te vragen. Het nieuwe parlement, dat voortaan uit twee kamers bestaat, wordt later dit jaar gekozen. Dat Nazarbajev zich niet laat dwarsbomen door de volksver tegenwoordiging, liet hij in maart al blijken toen hij het parlement ontbond. Dit gebeur de op gezag van het constitutio nele hof, dat bepaalde dat de verkiezingen niet correct waren verlopen. Het kwam de presi dent evenwel goed uit, omdat de Kamer verscheidene van zijn hervormingsprojecten had te gengehouden. Sindsdien voert hij zijn plannen per decreet door. De oppositie klaagde over fas cisme en totalitarisme, vormde een alternatief parlement, maar slaagde er niet in een vuist te maken. Ze zijn verder verzwakt nadat hun voorman, de filmre gisseur Olzjas Soeleimanov, een post als ambassadeur in Rome aanvaardde. De ontwerp-grondwet, die mede is opgesteld door Wester se experts als de Franse oud minister Roland Dumas en Mit- terrands vroegere adviseur Jac ques Attali, oogstte kritiek van het constitutionele hof. Zes van de tien rechters klaagden in een open brief dat de mensenrech ten onvoldoende zijn gewaar borgd en het principe van de scheiding der machten met voeten wordt getreden. Ook Westerse waarnemers twijfelen aan het democratische gehalte van de tekst. De kiezers lijkt het weinig uit te maken: de grote meerderheid weet niet wat er in het ontwerp staat, maar van degenen die naar de stembus gaan zal 70 procent vóór stemmen, zo bleek afgelopen week uit een opinie peiling. In april kreeg Nazarba jev al 95 procent van de stem mers mee voor zijn voorstel zijn ambtstermijn tot 2000 te verlen gen. De meeste Russen in Kazach stan, die 38 procent van de be volking vormen, zullen het ont werp steunen, verwacht Joeri Lavrinenko, bestuurder in het noordelijke Oest-Kamenogorsk. Om hen gunstig te stemmen, erkent de nieuwe grondwet het Russisch als administratieve werktaal. De uittocht van Rus sen gaat echter door, zegt Lavri nenko, niet zozeer wegens etni sche spannningen, alswel door de economische problemen. Westerse investeerders, die op de olie en mineralen van Ka zachstan azen, zijn echter en thousiast over Nazarbajevs eco nomische koers. „Nazarbajev heeft het oponthoud in de de mocratie gebruikt om een stel zinnige wetten erdoor te krij gen", zegt een zakenman. Zo ramde hij er decreten door over de oliesector, de bescherming van investeringen en een sim peler belastingstelsel. ,,De am bassadeurs in Alma-Ata zijn er niet blij mee, maar wij in het za kenleven zijn opgetogen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5