Meeste Nederlanders wonen in gezin Binnenland Criminele junk zonder Sïbreng rechter opnemen Tandarts moet 'schonere' apparaten aanschaffen Nog even zwaaien naar de koningin kabinet wil eigen risico ["Ij ziekenfonds aanpassen 4e: fieuwe aantijgingen in oces Bende van Venlo 'Illegale dierenhandel vaak gedekt door bonafide zaken' Reclame van bietjes en bloemetjes Kamer: Geef patiënt meer invloed op kwaliteit zorg Stukken Greet Hofmans worden niet openbaar —VOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Mishandelverbod afgewezen [.elystad Een mishandelverbod voor haar echtgenoot, waarom pen inwoonster van Ens twee weken geleden in kort geding iroeg, is gisteren in Lelystad afgewezen. Volgens de rechter Ivordt dan aan de vrouw overgelaten een ontmoeting met haar Iman en de eventueel daaruit voortvloeiende gevolgen te be stempelen als mishandeling, zonder dat daar onderzoek naar wordt gedaan. Een straat-en erfverbod moet de vrouw nu be- jchermen. Incassobureau werpt zich op zwartrijders .itrecht» De Nederlandse Spoorwegen willen incassobureaus in |e hand nemen om boetes bij notoire wanbetalers snel en effi- LUiënt te kunnen innen. Dit nieuwe beleid gaat in januari in. De •crpjpoorwegen stellen dat het soms maanden duurt als zij boetes /ia de rechter willen verhalen. Via een civiele procedure zijn IStljwartrijders aanzienlijk sneller aan te pakken. "Kind komt om bij brand caravan rï Apeldoorn Bij een uitslaande brand in een caravan op de cam- pïngWesterwolde in Assel (gemeente Apeldoorn) is gisteravond löen vijfjarig jongetje om het leven gekomen. Zijn zevenjarig jh'oertje raakte licht gewond, de moeder liep ernstige brandwon den op aan handen en armen. De oorzaak van de brand is nog inbekend. Kamer zwaait De Korte en Groenman uit or- s pden haag De Tweede Kamer heeft gisteren afscheid genomen >ldjan de leden De Korte (WD) en Groenman (D66). De Korte is in opLtli na meer dan zeventien jaar op en rond het Binnenhof be- erkdoemc^vice-president van de Europese Investeringsbank ernP^B) in Luxemburg. Groenman wil het na ruim veertien jaar ka merlidmaatschap wat rustiger aan gaan doen. Drol] i d4cht jaar voor doodslag in winkel TpriijTRECHT» De Utrechtse rechtbank heeft gisteren een 30-jarige kt otmersfoorter veroordeeld tot acht jaar cel. De man schopte in rm&nuari een Algerijnse alsielzoeker dood in een Amersfoortse su- jk isiermarkt voor de ogen van het winkelende publiek. Tegen de ft oijpn was twaalf jaar geëist. De Algerijn, die met psychische pro- zer «lemen kampte, sloeg de vriendin van de man zomaar in haar onjezicht. Daarop ging de verdachte volgens omstanders volko- iracpen door het lint. sn téi tlaiejaarde veroordeeld wegens ontucht :ichOtterdam» Een 75-jarige man uit Hellevoetsluis is gisteren door en (Je rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot dertig maanden cel, Dij tyaarvan tien voorwaardelijk, wegens het plegen van ontucht ichtjiet vijf meisjes. Hij verlokte de meisjes tot de ontucht door hen zijjeld te geven. De man gaf toe anderhalfjaar lang seksspelletjes pet de meisjes uit zijn woonplaats te hebben gedaan. Ook had isteiij tegen betaling gemeenschap met twee van hen. •erdi. i l 4uto tegen boom: drie doden arrifrEESPOp de provinciale weg Weesp-Bussum is vannacht een ag lersonenauto met zeer hoge snelheid tegen twee bomen ge- r niejotst. Alle drie inzittenden waren op slag dood. Volgens een po nd Qtiewoordvoerder is met zo'n hoge snelheid gereden dat alle in- len. jttenden uit de auto zijn geslingerd-en dat de wrakstukken over in fel vijftig meter verspreid lagen. took nhij •ne al cl; is£i9 jÊmbnal 90 nj ten haag gpdgaande liberalisering is vrijwel geen sprake. Wel zal de overlast Ie K^igverslaafden die worden harder worden bestreden, zijn idacht van een misdaad moe- De ministers schrijven lovend ipeni zonder tussenkomst van de over de huidige aanpak in Rot- ent dhter een jaar kunnen worden terdam, waar politie, bestuur en et omgesloten in een inrichting, justitie afgelopen maanden een jartoe zal het verouderde hard offensief tegen de drug- der-tsartikel voor opsluiting van overlast hebben ingezet. Ook verapelaars en landlopers worden metfrgepast. Dit staat in de uitge- irzide drugnota, waarover het ^rzofünet vrijdag vergadert. De ichting wordt in Rotterdam /estigd en biedt plaats aan hderd junks. pe nota behelst geen ingrij- nde wijzigingen van het hui- (e drugbeleid. Van verder- Werkgroep tandheelkunde adviseert: den haag gpd Tandartsen moeten investeren in nieuwe apparaten, zeker als die nog niet aan moderne eisen voor hygiëne voldoen. Anders bestaat gevaar voor versprei ding van door bloed overdraag bare ziekten als HIV, hepatitis, en infectieziekten. Dit staat in de Richtiijn tand heelkunde van de Werkgroep Infectiepreventie (WIP), een club van vier instituten die zich met infectieziekten en hygiëne bezighouden. Volgens de WIP zijn de betrokken tandartsen zich bewust van de risico's die aan het werken met verouderde apparaten zitten. Op het ministerie van volks gezondheid wordt de richtlijn gezien als norm voor de tand artsen. De inspectie zal de prak tijk aan de hand daarvan ook beoordelen. Specifieke maatre gelen worden nu niet nodig ge acht. Pas in 1997 zal de inspec tie een landelijk onderzoek doen naar de hygiëne bij tand artsen. Het probleem van mogelijke neemt de nota het plan van de Rotterdamse kamerleden Van Heemst (PvdA) en Korthals (WD) over om drugpanden makkelijker te kunnen sluiten. In Rotterdam mag ook worden geëxperimenteerd met vrije ver strekking van heroïne aan een kleine groep van vijftig hopelo ze verslaafden. besmetting bestaat vooral bij apparaten die water terugzui- gen. Daardoor kan speeksel en bloed van de patient in het sys teem komen. Het terugzuigen gebeurt om nadruppelen te voorkomen. In de richtlijn staat dat bij bestaande apparaten dat terugzuigen onmogelijk moet worden gemaakt. Bij aankoop van nieuwe apparaten moet er op worden gelet dat terugzui gen onmogelijk is. Er ontstaan ook risico's op be smetting, omdat water in de ap paraten van de tandarts vaak langdurig stilstaat. Bacteriën vermenigvuldigen zich dan. In de leidingen onstaat een soort 'bacterie-film' waardoor het wa ter niet meer aan de norm voor drinkwater voldoet. Het WIP adviseert de leidingen met chloor of waterstofperoxide door te spoelen. Lukt dat niet dat moeten de leidingen voor de eerste patiënt aan de beurt is twee minuten lang worden doorgespoeld. Na elke patiënt staat daar twintig seconden voor. palembang Duizenden schoolkinderen zwaaiden gisteren naar koningin Beatrix en haar gevolg op de weg van Palembang naar het museum Balaputradewa. Morgen keert de koninklijke delegatie terug uit Indonesië. FOTO» ANP» COR MULDER Opel haalt weer Astra's terug rüsselsheim dpa Opel ziet zich voor de derde keer dit jaar genoodzaakt auto's naar de garage terug te roepen. De Duitse autoproducent liet gisteren weten dat het ditmaal gaat om de Opel Astra met een 1.7 liter dieselmotor van 68 pk. De bekabeling onder de mo torkap moet worden gecontro leerd en eventueel opnieuw worden vastgezet. Volgens een woordvoerder in Rüsselsheim zou er anders kortsluiting kun nen ontstaan. Het gaat om on geveer 15.000 Astra's Diesel, die van september 1994 tot april 1995 van de band zijn gelopen. In februari moest Opel al op grote schaal auto-eigenaren vragen zich bij hun garage te vervoegen. Bij 2,3 miljoen As tra's moest er bij de tankope ning een extra massaverbinding worden gemonteerd om bij het tanken brandgevaar als gevolg van statische elekticiteit te voor komen. Verder moest er bij 1,3 miljoen Opeis met airbag een stekker worden gecontroleerd. Al met al kostte dat de autopro ducent 90 miljoen mark (100 miljoen gulden). In Nederland ging het destijds om 140.000 auto's. meest betrokken bewinds- len uit het kabinet-Kok be ien voorstellen tot matiging het inkomensverlies als ge- ng van invoering van een ei- 1 m(Trisico in de ziekenfondsver- r v^.fering van maximaal 200 gul- m j" per jaar. Dat eigen risico f." iet volgens het regeerakkoord vnl 1 I3111131'* 1997 ingaan. Het ebrt 900 miljoen gulden aan en betalingen van zieken- j edsverzekerden op en 100 -- oen door een verminderde ag naar medische dienstver- 5 te iing' |m met name de lager be- ^-jden te ontzien worden alter- me jeven bekeken voor het sys- n me 3 teem waarin de patiënt alller- eerst 200 gulden voor eigen re kening moet nemen alvorens het ziekenfonds met vergoedin gen over de brug komt. Te den ken valt aan eigen bijdragen tot een bepaald, bescheiden per centage van de rekening van de arts. Nadat de verzekerde in to taal over diverse rekeningen aan de 200 gulden eigen bijdra gen is gekomen, vergoedt het ziekenfonds de hele rekening. Minister Borst (volksgezond heid) heeft onlangs een onder zoeksopdracht gegeven om dit systeem op zijn (financiële) ef fecten na te lopen. Het systeem bestaat al voor ambtenaren die een ISA-verzekering kennen. 1mond. anp roofmoord aanwezig was ge weest, maar dat hij zelf nie mand om het leven had ge bracht. Justitie houdt er nog altijd re kening mee dat de Bende van Venlo meer moorden heeft ge pleegd dan de zeven waarvan de vijftien verdachten officieel zijn beschuldigd. Officier van justitie K. Janssen zei gisteren dat inmiddels weer ingeslikte verklaringen van sommige bendeleden dat er veel meer slachtoffers zijn gemaakt, nog steeds worden nagetrokken. De 22-jarige bendeleider, zijn 15-jarige broertje, maar vooral een 23-jarige verslaafde beken den tijdens langdurige verhoren dat er 'voor de kick' nog zeker tien andere mensen zijn ver moord. leeft; ïeid moeder van een van de ver- siteitfhten in het proces tegen de orhüidc van Venlo heeft tegen- ïeel r de politie een nieuwe be veel jende verklaring afgelegd, lout bleek vanmorgen bij de mige rtzetting van het proces voor echtbank in Roermond, algens de wouw heeft haar arige zoon haar herhaalde- vanuit het huis van bewa- ischilj gebeld. Bij die gelegenhe- zou hij haar in geuren en iren hebben verteld wat zich :ies heeft afgespeeld in de ling van een bejaard echt- De echtelieden zijn op itachtige manier om het le- gebracht en beroofd van 100 gulden. Eerder al had de zijn moeder geschreven hij weliswaar bij de dubbele Ministers verdedigen zich tegen kritiek van Tweede Kamer Het is niet eenvoudig om de illegale handel in be dreigde uitheemse diersoorten op te sporen, omdat de handelaar vaak de legale handel als dekmantel ge bruikt. Daarmee verdedigden de ministers Van Aarts- en (landbouw) en Sorgdrager (justitie) zich gisteren in de Tweede Kamer tegen het verwijt dat een Nederlan der twintig jaar lang ongemoeid illegaal handel in zeldzame diersoorten heeft kunnen bedrijven. Volgens PvdA-kamerlid Swildens is het wettelijk in strumentarium om handelaars aan te pakken vol doende en heeft de politiek geregeld haar bezorgd heid uitgesproken over de handel. Zij plaatste vraagte kens bij de internationale samenwerking tussen de opsporingsinstanties. Swildens wees erop dat er in de illegale dierenhandel twintig tot veertig miljard gulden per jaar omgaat. Het is daarmee na de drug- en wa penhandel de lucratiefste bezigheid van criminelen. Volgens Sorgdrager hebben de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) en de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw in het onderhavige geval geen verzoeken om samenwerking van de Belgische en Britse opsporingsinstanties gekre gen. Verder wees zij erop dat de aanpak van de handel in bedreigde uitheemse diersoorten is aangescherpt, waardoor de straffen hoger zijn. Sorgdrager wil wel weten welke Nederlandse instituten en bedrijven af nemerwaren van de aangehouden handelaar. De 40-jarige Nederlander zit sinds vorige week don derdag vast in Groot-Brittannië nadat de Britse justitie tijdens een inval begin deze maand in zijn huis in Wales duizenden nog niet geprepareerde lijken en op gezette kadavers had aangetroffen. Volgens de Britten en het Wereld Natuurfonds (WNF) s de Nederlander de belangrijkste handelaar ter wereld. De Belgische politie deed afgelopen weekeinde in het plaatsje Des- sel een inval in een loods van dezelfde verdachte. Daarin trof ze eveneens duizenden kadavers aan. Beweringen over uiteenvallen samenleving kloppen niet met cijfers Ondanks beweringen van het tegendeel is en blijft het ge zin de hoeksteen van de samenleving. Het overgrote deel van de Nederlanders (79 procent) woont nog steeds in een 'gewoon' gezin dat bestaat uit twee volwassenen, al dan niet met kinderen. En zo ziet Nederland er ook in 2010 nog uit. Dat zeggen bevolkingsdeskundigen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op een congres over de plaats van 'het individu en het gezin in de toekomst' zetten twee CBS- demografen vandaag kantteke ningen bij de populaire opvat ting dat Nederland uiteen valt in steeds meer alleenlevende in dividuen. ,,Er doet zich de komende vijftien jaar geen sterke indivi dualisering voor", stelt J. de Beer van het CBS. Het percenta ge mensen dat in een 'gewoon' gezin leeft met of zonder bo terbriefje, al dan niet met kin deren blijft grosso modo ge lijk. Ook het percentage kinderen dat twintig jaar of langer bij de eigen ouders woont, is veel ho ger dan vaak wordt gedacht: 80 procent. Het aantal gezinnen met kinderen zal, ondanks een lichte toename van de kinder loosheid, niet teruglopen. De mate van individualisering wordt vaak afgemeten aan de enorme groei van het aantal éénpersoonshuishoudens. Maar volgens het CBS vertroebelen die cijfers het beeld. Want uit onderzoek blijkt dat het aantal éénpersoonshuishoudens voor al groeit door de vergrijzing. Ouderen zijn immers vaak noodgedwongen alleenstaand. Daarnaast schuiven jongeren het moment waarop ze gaan sa menwonen of trouwen steeds verder voor zich uit. Zij wonen in tegenstelling tot vroeger een behoorlijke tijd alleen, maar slechts een kleine minderheid blijft z'n hele leven vrijgezel. Al leen weduwen en weduwnaars blijven vaak alleen wonen. Óp het congres werden ook nieuwe cijfers gepresenteerd over de groei van het aantal tweeverdieners. Het CBS rekent af met de mythe dat tweever dieners een groep 'nieuwe rij ken' vormen. Want van de twee miljoen tweeverdieners heeft zestig procent van de partners van de hoofdkostwinner een in komen dat beneden het sociaal minimum ligt. Vaak gaat het zelfs om minder dan de helft van het sociaal minimum. Slechts in één op de negen ge vallen heeft de partner een in komen dat bovenmodaal is. Het is tot slot ook een misvat ting dat tweeverdieners hun ho gere inkomen besteden aan uit eten gaan en dure vakanties. In tegendeel: de helft van het tweede inkomen wordt opge spaard. Gemiddeld gaat het om achtduizend gulden per jaar. De andere helft gaat voor een be langrijk deel op aan extra uitga ven die tweeverdieners hebben, zoals extra vervoerskosten, de stomerij en de hulp-in-de-huis- houding. Resteert 2.500 gulden voor luxe uitgaven zoals vakan tie, meubilair en verbeteringen aan het huis. Patiënten moeten meer in spraak krijgen bij het vaststellen van normen voor verantwoorde zorg. In het wetsvoorstel dat de kwaliteit in zorginstellingen moet gaan garanderen, ont breekt die invloed. Kamerbreed vinden de fracties dat minister Borst (volksgezondheid) in de tekst moet opnemen dat er over de normen voor verantwoorde zorg overeenstemming moet zijn tussen zorgaanbieders, zorgverzekeraars en patiënten- /consumenten. Dat bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de Kwaliteitswet Zorginstellin gen. De wet past in het rijtje van wettelijke maatregelen om rechten en plichten van zowel de gebruikers als leveranciers van zorg vast te leggen. Eerder al passeerden de Klachtwet, de Wet beroepen individuele ge zondheidszorg en de Wet op de geneeskundige behandelings overeenkomst de Kamer. De wet is niet bedoeld om de kwaliteit van de Nederlandse gezondheidszorg te verbeteren, want die is goed, zo stelden de fracties. Wel zijn er wettelijke middelen nodig om in te kun nen grijpen als een ziekenhuis of andere zorginstelling tekort schiet of structureel steken laat vallen. Hoofdverdachte in Alanya-zaak weer onderzocht istanbul gpd De hoofdverdachte in het moord- en verkrachtingsproces van drie Hilversumse verpleeg sters, dat morgen in het Turkse Alanya wordt voortgezet, zal op nieuw naar Istanbul worden ge stuurd voor medische observa tie. Dit zal het proces met een maand vertragen. Voorafgaand aan de tweede zitting in het proces, die vorige maand plaatsvond, was de man twee weken psychisch onder zocht. Nu blijkt dat dit een an dere verkrachtingszaak gold, namelijk die van een Duitse vrouw. Gisteren ontving de recht bank een schrijven van de kli niek, waarin opnieuw om de verdachte wordt gevraagd. Uit de brief blijkt dat de verdachte per ongeluk terug naar het 800 kilometer zuidelijker gelegen Alanya is gestuurd. Kamerleden vormen 'enige echte' AOV-fractie De kamerleden Verkerk en Van Wingerden willen in de Tweede kamer verder als de 'enige echte AOV-fractie'. Kamervoorzitter Deetman neemt binnenkort een besluit over hun verzoek. Vol gens Verkerk en Van Wingerden zijn zij na de AOV-ledenverga- dering van 10 juni in Utrecht de enige van de oorspronkelijk zes AOV-kamerleden die nog lid zijn van het Algemene Ouderen Verbond. Op die ledenvergade ring werden drie andere kamer leden, Nijpels, Aiking en Boog aard, geroyeerd. Eind vorig jaar werd Hendriks al door een le denvergadering van het AOV geroyeerd. Kamervoorzitter Deetman be sliste voor de zomer echter dat het trio rond Nijpels aanspraak mocht maken op het parlemen taire gebruik van de naam AOV, omdat zij via een AOV-lijst in de Tweede Kamer waren gekozen. Hendriks, Verkerk en Van Win gerden opereren sindsdien als drie éénmansfracties. Maandag maakten Nijpels, Aiking en Boogaard bekend dat zij inmiddels zijn toegetreden tot de nieuw opgerichte partij Senioren 2000. Het Eerste-Ka- merlid Hendriks blijft op eigen titel werken. Historicus verliest zaak bij Raad van State den haag - arthur maandag Het Algemeen Rijksarchief hoeft stukken die betrekking hebben op de affaire-Greet Hofmans niet openbaar te maken. Dit heeft de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State gisteren bepaald. De historicus mr. drs. L. J. Giebels ziet daar mee een poging de stukken bo ven water te krijgen tot in hoog ste instantie stranden. De gebedsgenezeres Hof mans zorgde tussen 1948 en 1956 voor hoog oplopende spanning op paleis Soestdijk. De toenmalige premier Beel be noemde een commissie van wijze mannen die een oplossing moest brengen in het conflict tussen koningin Juliana en prins Bernhard. Tot op heden is het rapport van deze commissie nooit openbaar gemaakt. Volgens onderzoeker Giebels heeft premier Drees opdracht gegeven alle exemplaren te ver nietigen. Hij vermoedt echter dat zich in het Algemeen Rijks archief toch nog een exemplaar bevindt. Het gaat hier echter om particuliere schenkingen die op grond van de wil van de ge vers in principe niet openbaar zijn. Giebels verloor eerder een procedure bij de rechtbank in Breda. De rechters daar stelden vast dat het hier om particuliere stukken ging: in zo'n geval mo gen beperkingen aan de open baarheid worden gesteld. Gie bels ging daarop in hoger be roep. Ook de Afdeling bestuurs rechtspraak stelde gisteren ech ter vast dat het hier gaat om stukken waarop de openbaar heidswetgeving niet van toepas sing is. oterleek Bedrijven die handelen in land- en tuinbouwprodukten hebben een nieuwe manier gevonden om reclame te maken. Het bedrijf Growing Images heeft het middel van Seed-printing ontwikkeld en alvast voor zichzelf toegepast met bietjes, bloemen en koolsoorten. FOTO ANP PAUL VREEKER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3