'Nieuwe ontslaggolf onacceptabel' 1ANGENV0L HAAR Randstad Marechaussee beschuldigt politie van kofferincident Het gevecht op de kabel breekt los KLM: samenwerking met Indiase Jet Airways Vrije markt maakt- huren in Randstad: flink stuk duurder! Vrouw schiet man dood Morgensterren moeten imago sterrenkunde verbeteren vakverenigingen er van over tuigd zijn dat er voor Fokker in Nederland een goede toekomst is weggelegd. „Marktherstel te kent zich af. De dollarkoers stijgt langzaam naar een nor maal niveau." Het lijkt Van Bers daarom onvoorstelbaar dat er vanuit Den Haag en München geen steun voor Fokker kor Van Bers verlangt verder DASA opnieuw de toeleveriri prijs van vliegtuigonderdelerj rompen verlaagt. Van de rL^ van bestuur wil Van Bers inzT- in de salarissen en een verL0 ring waarom die kosten geL^ gen zijn. L Met de aller nieuwste uitvinding (haarextensions) Voor dames met dun of slap haar is dit het einde. Ook kort haar in een paar uur lang en vol. Nieuwe technieken en eengrotere deskundigheid zorgen ervoor dat elk haarprobleem onzichtbaar wordt opgelost. Haarcentrum VAN TONGEREN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 KLM gaat vergaand samen werken met de Indiase regio nale luchtvaartmaatschappij Jet Airways. Het is de bedoe ling dat Jet Airways passagiers die KLM naar India vervoert, verder vliegt op het subconti nent. Andersom zal Jet Air ways reizigers naar aansluiten de KLM-vluchten transporte ren. Het Indiase bedrijf heeft het incheck- en vluchtafhan- delingssysteem Codeco van KLM aangeschaft. Dat heeft KLM gisteren bekendgemaakt. KLM vliegt wekelijks met Boeing 747-vliegtuigen zeven keer op en neer naar India: vier keer op Delhi, drie keer op Bombay en één keer op Cal cutta (via Delhi). Jet Airways is in 1992 opgericht en vliegt op negentien bestemmingen. Vo rig jaar vervoerde de onderne ming 1,7 miljoen passagiers. Er werken 1600 mensen. Behalve van afstemming van vluchtschema's en het ge zamenlijk gebruik van reserve- rings-, incheck- en operatio nele systemen, zal er ook wor den samengewerkt op het ge bied van marketing en ver koop. De samenwerking geldt ook voor het vrachtvervoer en onderhoud en vliegtrainingen. KLM maakte gisteren ook bekend dat KLM Cargo weke lijks gaat vliegen op Madras in het zuiden van India. Het gaat om een verleniging van de vlucht tussen Columbus (Ohio) naar Amsterdam, die voortaan doorgaat naar Dubai en Madras en vice versa. In Madras zitten tal van vooraan staande multinationals met vestigingen. De stad is een be langrijk exportcentrum van textiel en lederwaren. De vlucht wordt uitgevoerd met een Boeing 747 vrachttoestel van Atlas Air. Officieren van de Koninklijke Mare chaussee beschuldigen de Nederland se politie van kwade opzet bij het kof ferincident op Schiphol. Niet iemand van de Marechaussee, maar een gede tacheerde politieman van het Korps Landelijke Politiediensten in Drieber gen liet de explosieven 'doorlopen'. Volgens een woordvoerder van de Marechaussee Vereniging is het hoog tijd dat het onderzoek naar het inci dent wordt afgerond. ,,We zijn wereld wijd in een kwaad daglicht gesteld. Weliswaar is de Marechausseeleiding verantwoordelijk, maar we weten van hoge officieren dat die de politie van een beschadigingsactie beschuldigen. Dan moet dat worden bekendge maakt. Nu lijdt het hele Marechaus see-personeel onder opmerkingen als: 'Stopt u niets in mijn tas?'" De bewuste politieman met de ex- plosieven-hond deed in plaats van twee ons, vier ons exlosief C4 in de koffer van een Amerikaanse hoogle raar. De hond haalde de bewuste kof fer weliswaar tussen de andere bagage vandaan, maar de politieman werd daarop voor een haastklus weggeroe pen. Daardoor konden de explosieven passeren. Een politieman die tot enkele jaren geleden op Schiphol dienst deed, vraagt zich af waarom geen Mare chaussee in burger is gebruikt om de koffer langs de controle te voeren. „Zo gebeurde het toen wij daar nog werk ten: gewoon iemand in burger langs de controle sturen met die explosieven in de tas. Waarom men de spullen nu in koffers van passagiers doet, is me een raadsel." De woordvoerder van de Mare chaussee Vereniging bevestigt dat er tussen de politie en Marechaussee nog een hoop oud zeer ligt. Zo werd on langs door de Marechausse om een onderzoek door de Rijksrecherche ge vraagd naar vermeende omkoping bij het afsluiten van contracten tussen po litie en beveiligingsdiensten. De Mare chaussee zag zich met deze contracten geconfronteerd toen zij op Schiphol aan het werk ging. Zowel het onderzoek naar het koffe rincident als naar de omkoping is nog niet afgerond. FNV vraagt Kok steun voor Fokker Breestraat 32 Leiden tel. 071 - 12 52 12 afspraak. Graag ontvang ik de gratis VERVOLG VAN VOORPAGINA Als de markt voor huurwonin gen volledig wordt vrijgegeven, zullen de prijzen van huurwo ningen vooral in de Randstad fors toenemen. De gemiddelde maandhuur in de vier grote ste den stijgt dan van 400 naar 707 gulden. In de rest van Neder land gaat de gemiddelde huur van 454 naar 659 gulden. Dat blijkt berekeningen van het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) in de Sociale en Culturele Verkenningen 1995. Het SCP is daarbij uitgegaan van een volle dig vrije woningmarkt. De forse huurstijgingen bij marktwerking geven aan dat de huren in Nederland gemiddeld genomen ver onder kostprijsni veau liggen. Dit is niet verwon derlijk, gezien de omvangrijke bouw- en exploitatiesubsidies in de huursector de afgelopen jaren, aldus het SCP. De huren op dit moment, zijn vooral be rekend op basis van objectieve kwaliteit (aantal kamers, uitrus ting en ouderdom), verleende bouwsubsidies en huurontwik- keling. Voor de koopsector daarente gen is de kwaliteit van de wo ning belangrijk maar niet prijs- bepalend. De status van de buurt en de schaarste op de re- woningmarkt bepalen eveneens de prijs. Het Plan reau stelt dat de huren ii Randstad en vooral in de grote steden flink zullen stij als status en schaarste ook ii huursector een rol zouden len. Voor delen van No< Oost- en Zuid-Nederland dat niet gelden. Het huidige huurbeleid veel woningcorporaties is g< seerd op het zogeheten ningwaarderingsstelstel, wa; de minimaal en maximaal r lijke huur per kwaliteitsi zijn vastgelegd. Het staat hi op het model van een markt. De huren in schaarst! bieden zouden in het Woni waarderingsstelsel juist minst stijgen. Dit komt om het stelsel vooral de objecti kwaliteit (ruimte in en buiten woning), woningtype en oui dom meet. De huren gaan meest omhoog buiten de Ra stad waar de meeste eenge; woningen met relatief grote nen zijn te vinden. Hoewel de Randstad meeste oude woningen heel dit geen belangrijke factor oj vrije woonmarkt. Schaarste- omgevingsfactoren (status wijk) wegen veel zwaarder. Woningwaarderingsstelsel derhalve geen goede graai ter zijn voor de kwaliteit een huurwoning op de m; zo concludeert het Planburei in j rtr< rib, s tb ub In m t n. Do da chti Ide, fe er ip )k c j, ege Lan ed hi ale dc nde ekn jan aarr rent Aad Een 58-jarige Haagse vrouw heeft tegenover de politie bekend li 59-jarige vriend te hebben doodgeschoten. Ze loste het fatale sc in het huis van het slachtoffer aan de Valkenboskade. De vrouw in een depressieve toestand te hebben gehandeld, aldus een p tiewoordvoerder. HILVERSUM/VOORBURG ANP De Nederlandse televisiekijker hoeft niet alles te zien, maar wil wel alles kunnen ontvangen. Bas Eenhoorn, de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Kabelexploitanten VECAI, vindt dat de kabelexploitanten zo veel mogelijk moeten doorgeven. De schaarste op de kabel is van tij delijke aard. „Ruzie is kennelijk de vanzelf sprekende reactie op die huidi ge schaarste", zegt Eenhoorn. Hij verwijst naar Amsterdam. AT5 en Veronica waren het krap een week voor de start nog niet eens over de voorwaarden waaronder de uitzendingen worden doorgegeven. Daardoor bestond de kans dat Veronica, op 1 september commercieel, niet op de Amsterdamse kabel te zien zou zijn. Maar zover komt het niet. KTA, de exploitant van het ka belnet in Amsterdam, en Vero nica zijn tot overeenstemming over doorgifte van de nieuwe zender gekomen. Door het ak koord is Veronica in 98 procent van de Nederlandse huishou dens via de kabel te volgen. De kijker wordt deze week be proefd. SBS, dat televisie op het puntje van je stoel belooft, be gon maandag. Veronica, nog steeds jong en wild, volgt eind deze week. SBS moet naam ma ken via advertenties in kranten en abri's. Veronica doet hetzelf de, maar komt bovendien met een magazine. Het Commissari aat voor de Media heeft Veroni ca bezworen in het publieke be stel geen reclame te maken voor haar toekomstige status. Via de partners in de Holland Media Groep, RTL 4 en 5, worden de kijkers op de hoogte gesteld van Veronica's plannen. En dan is er TV 10 Gold, The Music Factory, Euro 7... Van Eenhoorn mogen ze alle maal op de kabel. Dat exploi tanten en aanbieders nu een robbertje gaan vechten over de toegang, vindt hij maar energie verspilling. Op termijn zal elke kabelexploitant een basispakket van vijf tot tien zenders bieden. Uit de rest van het aanbod kan de kijker tegen betaling een keuze maken. Dat is globaal ook het idee van staatssecretaris Nuis. De Nederlandse publieke omroepen alsmede BRTN 1 en BRTN 2 en mogelijk een of meer BBC zenders zijn verze kerd van een plaatsje in het ba sispakket. De VECAI, de overkoepelende organisatie van de kabelexploi tanten, sluit met de stations die op de kabel willen principe overeenkomsten. Bij de VECAI zijn 130 exploitanten aangeslo ten. De stations die op de kabel willen, moeten met de plaatse lijke exploitanten in onderhan deling. De zeggenschap van de exploitanten over de toegang is beperkt. In meerderheid is de stem van de gemeenteraad be slissend. De programmabladen kiezen in de strijd tussen SBS 6 en de Keiharde Ob6sie vooralsnog nog voor de vroegere piraat. Bij de vermelding in de gidsen volgt Veronica veelal onmiddel lijk na Nederland 1, 2 en 3 en de twee bekende commerciële zenders van RTL. Veronica op zes dus. EO Visie is als laatste door de bocht gegaan. „Indien het aantal aansluitingen zich beperkte tot een miljoen, zou den we afwachten", zegt hoofd redacteur Leendert de Jong. „Nu zetten we SBS keurig in het rijtje bij de overige aanbieders. Minder prominent dus dan Ve ronica, dat toch een bekende naam heeft opgebouwd." De voorsprong is vooral belangrijk voor de reclamemakers. Voor Veronica is snel een landelijk marktaandeel te berekenen. Maar Veronica-voorzitter Joop van der Reijden zei deze maand toch vooral SBS te zien als de gevaarlijke outsider. Eenhoorn heeft zijn leden op geroepen te investeren om de kabelnetten te moderniseren. Hij schat dat er voor vijf miljard gulden aan kabel in de grond zit. Om tegemoet te komen aan de huidige eisen, is er nog twee miljard nodig. Gemeenten kun nen dat bedrag niet opbrengen. De kabelnetten gaan dus in de verkoop. Zo kon het gebeuren dat een consortium A 2000 (Phi lips en US West) het Amster damse kabelnet voor 700 mil joen gulden kocht. De schaarste is tijdelijk. Op termijn kan de kijker zelf beslis sen welke beelden hij in huis haalt. Zeker als er via het televi siescherm een verbinding wordt gemaakt met Internet, zoals bij de in Naaldwijk gevestigde CAI Westland al het geval is. Stations en reclameverkopers wachten de reacties van de kij kers af. Verwacht wordt dat het aanbod van zenders die zich op een breed publiek richten (Ne derland 1, 2 en 3, RTL 4 en 5, SBS en Veronica) te groot is. Binnen twee jaar wordt een her verkaveling verwacht. Een sha ke-out, in het televisiejargon. „Er zal zeker bloed vloeien", zei TROS-voorzitter Karei van Doodewaérd al eerder. De Nederlander koopt er een toestel bij. Uit cijfers van de dienst Kijk- en Luister Onder zoek (KLO) van de NOS blijkt dat het aantal huishoudens dat over slechts een televisie be schikt snel afneemt. Twee of drie televisies in een huishou den is een snel groeiend feno meen. In 1984 had 15 procent van een tweede toestel, nu is dat een kwart. Zes procent van de Nederlandse huishoudens heeft nu drie toestellen in huis. Tien jaar geleden was dat nog maar twee procent. Voor Rob Out, in de piraten tijd de man van Veronica en te genwoordig nog steeds advi seur, is dat niet genoeg. Hij heeft er meer. „Ik dacht dat ik er zeven had, het kunnen er ook zes zijn.", zei hij tegen de VARA-gids. „In een stad als Los Angeles heb je 97 radiostations en 26 televisiestations die alle maal overeind blijven en te eten hebben. Wij zijn in dit kleine land nog niet overmatig be deeld. Maar het zal toch een struggle for life worden." Vervolg van voorpagina De Industriebond FNV vraagt in een brief aan premier Kok, economie-minister Wijers en de kamercommissie voor economische zaken steun voor vliegtuigbouwer Fokker. „Vermogensversterking dient in enigerlei vorm te komen van de belangrijke aandeelhouders: Daimler- Benz Aerospace (DASA) en de Nederlandse overheid," zo schrijft bestuurder P. van Bers in de brief. Van Bers waarschuwt tevens dat zowel uitholling van Fokkers leidinggevende positie binnen het samenwerkingsverband met DASA als een nieuwe ontslag golf voor de vakbonden onaan vaardbaar is. Hij zegt dat zijn bond zich sterk zal maken voor de overleving van Fokker door de werknemers opnieuw offers in de arbeidsvoorwaardelijke sfeer te vragen. Offers die kun nen neerkomen op een bespa ring van tien procent op de per soneelskosten. In dat geval dient volgens de vakbond het beleid gericht te zijn op het be houd van zoveel mogelijk werk gelegenheid. „Het kan niet zo zijn dat de werknemers eerst in leveren om vervolgens ontsla gen te worden." De Industrie bond FNV zegt in actie te ko men als opnieuw het mes in de organisatie wordt gezet. De vakbeweging wil nauw be trokken worden bij de besluit vorming rond Fokker. Tot nu toe staan de bonden een beetje langs de zijlijn. Zij worden vol gens Van Bers nauwelijks geïn formeerd door de raad van be stuur. De vier pagina's tellende brief van de Haagse politiek wijst er verder op dat ondanks alle inspanningen van de afge lopen jaren de problematiek bij Fokker onoplosbaar lijkt. „Halvering van de omvang van de onderneming, offers van het personeel, prijsverlagingen door leveranciers, niets heeft geholpen om Fokker weer uit het dal te halen. Het vertrouwen in Fokker bij de eigen medewer kers, maar ook bij de buitenwe reld, heeft bovendien fors te lei den van de aanhoudende stroom negatieve berichtgeving en speculaties over Fokkers toe komst." Van Bers vreest dat ook in Den Haag de steun voor Fokker zal afbrokkelen. „Politici heb ben de afgelopen maanden her haaldelijk gemeld dat er geen overheidsgeld meer naar Fokker mag stromen. De overheid wenst reële zekerheden inzake de levensvatbaarheid van Fok ker op middellange termijn." Dat is volgens Van Bers wel be grijpelijk. „De bedragen die no dig zijn om Fokker financieel weer op de been te brengen, zijn groot." Van Bers eist van DASA dui delijkheid inzake Fokker. „Fok ker lijkt in plaats van een strate gische toekomstkans te zijn ver worden tot een probleem. Het is daarom te betreuren dat DASA en Fokker tot op heden niet succesvol zijn geweest in het dichter bij elkaar brengen van FOTOf Onder de titel Morgensterren is een cursus sterrenkunde begonnen waaraan alleen meisjes mogen deelne men. FOTO ANP Nederland mag in de wereld het grootste aantal sterrenkundigen per hoofd van de bevolking tel len, het aandeel vrouwen in de ze tak van wetenschap blijft zeer gering. Reden voor het Sterrenkundig Instituut aan de Universiteit van Utrecht om zelf een poging te doen vrouwelijke scholieren te bewegen 'exact' te kiezen. Onder de titel Morgen sterren is een vierdaagse cursus opgezet waaraan alleen meisjes mogen meedoen. Veertien VWO-scholieren krijgen in Utrecht via praktica, theorieles sen en eigen waarnemingen de kans aan het vak van astronoom te ruiken. En dat is nodig ook, aldus profesor Jan Knijpers van de fa culteit. De hele afdeling telt slechts twee vrouwelijke assis tenten in opleiding. Niet meer dan 12 procent van de leerlin gen die zich jaarlijks voor na tuur- of sterrenkunde meldt, is vrouw. „We hopen dat deze cursus het imago van de facul teit positief zal veranderen", al dus Kuijpers. Volgens Lynsday Fletcher, die als post-doctorandus uit Schot land naar ons land is gekomen en nu de cursus mede-organi seert, is het goed om vrouwen hun eigen cursus te geven. „An ders blijven ze tijdens practica en het bedienen van de kijkers op de achtergrond en zitten de jongens toch weer aan de knop pen. Nu moeten de vrouwelijke leerlingen wel uit de schaduw van de mannen treden. Dan blijkt dat ze het net zo goed kunnen en dat ze het ook in eens veel leuker gaan vinden." De cursus richt zich op scho lieren van de vijfde en zesde klas van het VWO. De veertien deelneemsters mogen zelf door de kijkers van de volkssterren wacht in Utrecht de nachthe mel onderzoeken. Als het be wolkt is, zal het accent meer op computersimulatie en practica liggen. „Ze moeten zoveel mo gelijk zelf overal aan zitten", legt Kuijpers uit. Hoeveel van de dames ook daadwerkelijk zullen kiezen voor sterrenkunde, vindt Flect- cher niet eens zo belangrijk. „Hoe meer hoe beter, maar het is vooral de bedoeling dat ze het leuk vinden, dat ze er met buur meisjes, medescholieren en an dere meisjes over praten. Mond-tot-mond-reclame is de beste reclame." De produktiehal van Fokker op Schiphol. de Europese vliegtuigbouwers om een eind te maken aan de moordende concurrentie. De Industriebond is het ver der oneens met de opvatting van de Duitse staatssecretaris van economische zaken N. Lammert dat Fokker zijn con tractueel vastgestelde leidingge vende rol moet prijsgeven. „Als het gaat om marktaandeel en kwaliteit van het produkt is Fokker nog steeds toonaange vend. Het enige nadeel dat Fok ker tegenover andere vliegtuig bouwers heeft, is de relatief ge ringe overheidssteun. Van Bers schrijft verder dat de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16