DE BESTE DEAL Kluivers verhuist opslag papier naar Leiderdorp Bubis: angst herenigd Duitsland ongegrond Korfbalveld vereniging De Algemene voorlopig bestemd voor schoolsport ;lL L - - 1m )l li Leiden Regio Audi A4 i.6 Itr. 101 pk Kerk Samenleving Logos II in Rotterdam Christelijk opvoeden Kerkbode WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -35« Het Leidse recyclingbedrijf Kluivers verhuist zo snel mo gelijk de opslag van oud papier naar het Verto-terrein in Leiderdorp. De overlast van containers die parkeerplaat sen bezetten op de Admiraal Helfrichweg moet daarna tot het verleden behoren. Kluivers hoopt met de verhui zing te ontkomen aan de dreiging van een dwangsom, die de gemeente Leiden in het vooruitzicht heeft gesteld als aan de overlast geen einde wordt gemaakt. hoopt dat terrein nog in sep tember in gebruik te kunnen nemen, maar zeker is dat niet. Het Verto-terrein moet nog ge saneerd worden. Weliswaar is het stuk grond dat het Leidse bedrijf heeft aan- van Kluivers leidde tot verloede ring. In oktober 1994 dreigde de gemeente voor het eerst me.t sancties. Een actie waarover woordvoerder F. Kluivers zich toen zeer verbaasde. ..De ge- gekocht al afgegraven, maar of meente heeft acht jaar goed ge- leiden aad rietveld Kluivers en de gemeente troffen elkaar gisteren voor de Raad van State. Als het aan Leiden ligt gaat het recyclingbedrijf met ingang van 15 september een boete van 250 gulden betalen voor elke dag dat er materiaal buiten de hekken van het ter rein aan de Admiraal Helfrich weg wordt opgeslagen. Kluivers wil het probleem wel oplossen, maar zegt meer tijd nodig te hebben. „De oplossing zit eraan te ko men'. zei raadsman J. Hinnen van Kluivers tegen staatsraad J. van der Does. „In Leiderdorp wordt een perceel grond met een loods gekocht op het voor malige Verto-terrein." Kluivers operationele lease, 4 jr/80.000 km. ƒ1.189 per maand excl. BTW het daarmee ook 'schoon' is staat nog niet vast. Bovendien is het wachten nog op een milieu vergunning. Die heeft het be drijf begin deze week aange vraagd bij de gemeente Leider dorp. Vandaar dat Kluivers de Raad van State vroeg om uitstel van het moment waarop de dwangsom ingaat. Verloedering Al in augustus van het vorig jaar gaf Leiden Kluivers te verstaan, dat het afgelopen moest zijn met het plaatsen van containers op de openbare weg. Andere bedrijven op het industrieter rein De Waard hadden ge klaagd, dat de manier van doen vonden dat die containers daar stonden. Nu moet ineens alles weg." Woordvoerster A. Offereins van de gemeente zei gisteren bij de Raad van State, dat Leiden lang genoeg heeft gewacht met maatregelen tegen Kluivers. „Sinds de eerste aanschrijving is een jaar verstreken en *het pro bleem is nog niet opgelost. Wij zijn Kluivers voldoende tege moet gekomen." Offereins wilde namens de gemeente het recyclingbedrijf nog wel twee weken extra tijd geven, maar daarmee was wat haar betreft de koek op. „De dwangsombeschikking blijft van kracht." Staatsraad Van der Does Als ga 1 oktober nog materiaal buiten d< dag betalen aan de gemeente Leiden. lekken ligt bij Kluivers, dan moet het recyclingbedrijf aan de Admiraal Helfrichweg 250 gulden boete |P foto henk bouwa prees de inschikkelijkheid van vinden wij in dit huis prachtig." de gemeente. „Die komt uw Aan de nieuwe uiterste datum cliënt vrij ver tegemoet", hield van 1 oktober leek hij niet meer hij raadsman Hinnen voor. „Dat te willen morrelen. Op de vraag of Kluivers ermee uit de voeten kon antwoordde Hinnen: „Dat is onzeker, vanwege die sane ring. Wij hopen dat we het ha- leiden henny van egmondkeipolder en het voormalige „Daar is in Leiden een wacht- ding. Hij benadrukt echt Ai len." „En als die hoop niet vervulling gaat is dat een zlp^ van uw cliënt", besloot Van ^ou Does streng. VRIJE TIJD leiden henny van egmond Het veld van de gefuseerde korfbalvereniging De Algemene in de Leidse Hout blijft voorlo pig alleen in gebruik als school- sportveld. De korfbalvereniging heeft het veld niet meer nodig omdat zij is opgegaan in de fu sieclub Sporting Trigon. Moge lijk zal het veld in de toekomst worden gebruikt voor de uit breiding van de tennisvereni ging De Leidse Hout. Volgens J. Duivesteijn, hoofd van de dienst sport en recreatie, is het veld hard nodig voor de schoolsport. „In de toekomst verdwijnt het schoolsportveld aan de Eijmerspoelstraat. Dan blijft in die buurt alleen de Kik kerpolder en het voormalige veld van de korfbalvereniging over." Het huidige schoolsport veld aan de Eijmerspoelstraat moet wijken omdat de gemeen te woningen op die plek wil bouwen. Hoewel er in het Hout kwartier verzet is tegfen de komst van zo'n 50 woningen, stemde de politiek eerder dit jaar in met een bestemmings plan dat de bouw mogelijk maakt. Duivesteijn wil dan ook het veld van De Algemene voorlo pig voor schoolsport gebruiken. De kantine van de korfbalvere niging is overgenomen door de gemeente, maar zal worden ver huurd aan een vereniging die op zoek is naar clubruimte. „Daar is in Leiden een wacht lijst voor. Verhuur zal wel op tij delijke basis zijn, want ik sluit een ander gebruik van het veld in de toekomst niet uit", aldus Duivesteijn. Zo heeft de tennis vereniging die nu vier banen heeft een tijd geleden al eens belangstelling getoond voor een stuk van het veld. Toen ging het nog om één baan. „Het liefst hebben wij dat het gehele ter rein een andere bestemming krijgt", aldus Duivesteijn. „Op het korfbalveld kunnen mini maal vier tennisbanen worden aangelegd." Voorzitter H. van Beers van De Leidse Hout bevestigt dat de tennisvereniging nog steeds be langstelling heeft voor uitbrei ding. Hij benadrukt echter dat er nog geen besluiten zijn geno men. „Dat moet de algemene ledenvergadering doen", zo be klemtoont hij. „We moeten het gesprek met sport en recreatie nog aangaan. Als bestuur zullen we dat ook doen. Om voorwerk te verrichten voor de ledenver gadering." Van Beers plaatst wel direct een kanttekening bij het aantal banen. „Onze wachtlijst is niet zo groot dat we voldoende le den hebben voor vier extra ba nen. Bovendien zou het karak ter van de vereniging daardoor veranderen. Maai- ook die be slissing is aan de ledenvergade ring." LEIDEN Computers. De Hobby Computer Club houdt op zondag 3 septeiBüfy ber van 13.30 tot 16.00 uur een open dag in het tafeltenniscentruiKijp Docos aan de Hoge Morsweg. Er zijn onder meer demonstraties itiad Internet en de Digitale Stad Leiden. autc kon BUITENKAAG nchi Wijn. De vinologen Ton Möllers en Udo Göebel uit Buitenkaag bflner ginnen in september met wijncursussen. Een basiscursus, de oplèen ding voor het SVH-Wijncertificaat en de cursus Master Winetastefrioi zijn bij het tweetal te volgen. Naast de theorie wordt tijdens de ci*lee susavonden ook een flink aantal wijnen geproefd. Inlichtingen: 02524-4278. LEIDERDORP Ikebana. In de bibliotheek aan d Cor Gordijnsingel is van woensd; 30 augustus tot zaterdag 2 september een tentoonstelling van de panse bloemsierkunst Ikebana. Op vrijdag en zaterdag zijn twee frLI bana-leraressen aanwezig om uitleg te geven. De tentoonstelling te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. vzer; jesbi Volksuniversiteit. De Leiderdorpse Volksuniversiteit houdt op do derdag 31 augustus en vrijdag 1 september informatie- en inschrfe ge vonden voor het nieuwe cursusseizoen in het sociaal-cultureel cejid t trum de Sjelter aan de Heemraadlaan. De informatie-avonden duor van 19.30 tot 21.30 uur. Inlichtingen: 071-411732. gntr oud "ëdri tn c jch v REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -35itrej LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) BUITENLAND KORT Boerenfamilies De Braziliaanse bisschoppen hebben de verdrijving van landeigenaren in de deelstaat Rondonia in het noorden van Brazilië door de militaire po litie scherp veroordeeld. De verdrijving van zevenhon derd families docy Brazi liaanse militairen had begin augustus plaats. De raad van de bisschoppenconferentie in de hoofdstad Brasilia spreekt van een 'volkomen barbaarse gebeurtenis'. Bij de actie zijn zeker elf mensen om het leven gekomen, zo hebben de militaire autori teiten toegegeven. Maar vol gens de kerkelijke autoritei ten ligt het dodental veel ho ger: de militairen zouden bij na veertig mensen hebben vermoord. De bisschoppen willen dat de schuldigen van de moordpartij worden op gespoord. „Land mag niet slechts dienen ter bevredi ging van het gierige egoïsme van enkele machthebbers, zodat ze hun rijkdom nog verder kunnen vergroten", aldus de geestelijken. T erughoudendheid De Kroatische kardinaal Franjo Kuharic heeft de Kroaten. die terugkeren naar de heroverde gebieden in Kraijna opgeroepen niet voor eigen rechter te gaan spelen. De Kroatische geestelijke deed zijn uitspraken tijdens een mis in het door de Kroaten bevrijde plaatsje Hrastovica, in de buurt van Petrinja. „Als er in een rechtsstaat recht moet wor den gesproken, moet dat ge beuren door een rechtbank, waai; een beschuldiging met bewijzen hard moet worden gemaakt." Kuharic waar schuwde tegen wraakacties tegen de Kroatische Serviërs die in de regio zijn blijven wonen. „Geen enkele ge meenschap of natie draagt collectief schuld", aldus de kardinaal. „Niemand, abso luut niemand heeft de be voegdheid om eigen rechter te zijn.", benadrukte hij. De aartsbisschop van Zagreb riep de regering van zijn land op de rechten van ieder indi vidu in Kroatië te bescher men, ongeacht zijn nationa liteit of religie. munster. kna Voorzitter Ignatz Bubis van de Centrale joodse raad in Duitsland vindt dat de angst van joden en een aantal Eu ropese landen voor het herenigde Duitsland ongegrond is gebleken. bij politiek, zo heeft Bubis ge merkt. Bovendien is het aandeel van de mensen die op een rechtsradicale partij hebben ge stemd langzaam teruggelopen. Wel is volgens de joodse voor man vijandigheid tegenover vreemdelingen sterker ontwik keld in het westen van Duits land dan in het oosten. Niet al leen buitenlanders worden er De voorman van de Duitse jo den zei tijdens een spreekbeurt in Münster dat Duitsland zich heeft ontwikkeld tot een 'geves tigde democratie'. Het land speelt zelfs een voortrekkersrol bij de verwerkelijking van Eu ropese eenheid. De jonge gene ratie Duitsers is zeer betrokken als vreemdeling behandeld, maar ook Duitsers die vreemd overkomen. „En ook de joden worden als vreemden be schouwd, hoewel ze sinds de middeleeuwen in Duitsland wo nen", aldus Bubis. Hij signaleerde dat rechtsex- tremistische ideeën in de krin gen van conservatieve intellec tuelen de laatste tijd meer in gang vinden. Daarom riep hij op grond van de ervaringen van Duitsland met het nationaal-so- cialisme op tot waakzaamheid. w ■,n5 U Rotterdam Het evangelisatieschip Logos II ligt van 1 september tot en met 11 september afge meerd bij de Mullerpier in Rotterdam. Het schip voer de afgelopen jaren voornamelijk in Zuidameri- kaanse en Westafrikaanse wateren en heeft - sa men met het zusterschip Doulos - in september precies 25 jaar van trouwe dienst achter de rug. Beide boten worden geëxploiteerd door de organi satie 'Operatie Mobilisatie'. De Logos II heeft een bemanning van 195 koppen, allemaal vrijwilligers met een gemiddelde leeftijd van 25 jaar en afkom stig uit 35 landen. Door middel van optredens en seminars verkondigen zij in de havens die het schip aandoet de christelijke boodschap. Om de ontwik keling van de bevolking in Tweede- en Derde We reldlanden te bevorderen fungeert de Logos II ook als een drijvende boekhandel. Het schip is in Rotterdam dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur ('s zondags vanaf 14.00 uur). De toegang is gratis. foto pr DE KERKBLADEN Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING ggg petrus injoqpjkj Tegenwoordig worden overal vraagtekens achter geplaatst, constateert dominee Jaap van der Wilden in de rubriek 'Ter zijde' van de Rijnlandse Kerk bode. Hij heeft daar wel een ver klaring voor. „Daarmee kun je je ei gen afstan delijkheid in breder kader plaatsen en dat geeft sommigen toch wel wat gemoeds rust." Als we nu ook bij het gegeven van 'christelijk opvoeden' vraagtekens gaan plaat sen, laten we ons dan niet door de stroom van de tijd meesleu ren?, waagt de predikant zich vervolgens af. Hij dacht zelf van niet. „Ik ontmoet nogal eens heel integer-gelovigen mensen die toch met die waag rondlopen. Ze hebben hun kinderen laten dopen, maar vragen zich ook af: hoe breng je zo'n doopbelofte nu in de praktijk?" Dat vindt de dominee nu een goede waag. „Zodra ou ders met elkaar in gesprek ko men, blijkt dat die opdracht heel verschillend wordt inge vuld. Er zijn er die vooral for mele punten aandragen: leren bidden, naar een christelijke school brengen, mee laten doen aaji de clubs en catechi satie. En., zo lang ze nog wil len, mee naar de kerk. Méér kun je van ouders kennelijk niet eisen. Anderen zijn hun eigen opvoeding niet vergeten. Bij sommigen onder hen speelde het geloof daarin hele maal of nauwelijks een rol, maar ze kijken toch dankbaar terug op wat ze van hun ou ders aan levenswaarden heb ben meegekregen. Anderen re aliseren zich dat juist de per soonlijke inzet van hun ouders hen het meeste geholpen heeft, of ze betreuren een on nodig 'zware' opvoeding, waarbinnen weinig speelruim te was. Al partners dat uiterlijkhe den en re gels een mens maar tot op zekere hoogte kun nen helpen een juiste le vensoriënta tie te vinden. Dus: wat is het nu, dat christelijke opvoeden?" Van der Wil den gaat daar geen inhoudelijke antwoorden op geven. Want: „Zo simpel is het allemaal niet." Maar hij is er wel van overtuigd, dat het een opdracht is die Christus aan de gemeente gegeven heeft. „Het is 'elkéar leren wat Hij óns geleerd heeft'. Vóórop gesteld: dat is geen éénrich tingsverkeer. 'Leren' doe je van en met elkaar. Interessant in dit verband is dat in de nieuwe 'Proeve' van dooplitur gie die door de SoW-kerken wordt voorgesteld, er bij de doophandeling de waag wordt gesteld of de ouders hun eigen geloof willen laten versterken door het kind dat hen van God is gegeven. Eigenlijk heel ver frissend, zo'n waag! Want we hebben altijd andersom ge dacht. Hün geloof moest wor den versterkt door het voor beeld van de ouders. Het kan verkeren! Maar er had nog wel een andere waag gesteld kun nen worden: willen de doop- ouders ook samen leren met andere gemeenteleden, over wat nu geloofsopvoeding in de praktijk is. Want christelijke geloofsopvoeding kan, maar we hebben elkaar daarbij hard nodig." Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging. Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F Nypels, H. G van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J..B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-32 Familieberichten: 023-31 023-32 Redactie: 071-32 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-351 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) I bie ƒ2 /I LEIDSCH DAGBLAD OPCASSETTEBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechtei hebben of blind zijn (of een andere leei dicap hebben), is een samenvatting vat regionale nieuws uit het Leidsch Dagbic geluidscassette beschikbaar. Voor inforfia 08860-82345 (Centrum voor Gesproker tuur. Grave). HHMH N H U I ZIEK ONGEVALEENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen| en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS L (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor f ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 uur lel vc Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uijnda na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. j^.-r Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende' K pleegkundige Dudl Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth [tjr (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassë' 'c II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2^"^ uur-). I Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). E Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uii^ 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend >QRS< RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoorc (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 i en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.0 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur. 19.00-20.00 i leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslufel gr voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. attin Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimf[)e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. feest Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorfi kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkun<jleen heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. cht i Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-atie. uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. aker kap] In pc bre r S! 5.00 uii )Jeel, pn 1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14