Leiden Speciaal onderwijs voor hoogbegaafde kinderen 'In Den Leidschen Salon niet failliet' Treinverkeer Leiden- Amsterdam weer stil De Kooi moet het voorlopig doen met maandelijkse rommelmarkt 'Soort museumpje' voor foto's Nico van der Horst Samen op de foto met burgemeester Goekoop 'We moeten werken aan afstemming meer evenementen' WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Rolstoel gevonden leiden Buurtbewoners hebben op de Meerhof een rolstoel ge vonden. Omdat niemand bij de stoel werd aangetroffen is het vervoermiddel aan de politie overhandigd. De rolstoel verkeert in goede staat. Vier gewonden bij aanrijding leiden Vier personen zijn gisteren gewond geraakt bij een aan rijding op de A4, ter hoogte van de afrit Europaweg. Een 25-jari- ge Delftenaar zag te laat een voor hem rijdende auto afremmen. De door hem geraakte auto vloog door de klap tegen de daar voor rijdende wagen. De Delftenaar en een 57-jarige vrouw uit Rotterdam raakten gewond. Ook twee passagiers, een 44-jarige vrouw uit Etten-Leur en een 62-jarige vrouw uit Hoofddorp lie pen verwondingen op. De vier zijn met letsel aan rug, nek en be nen overgebracht naar het AZL, het Rijnlandziekenhuis en het Diaconessenhuis. Kleuter geschept door auto leiden Een 4-jarig Leids jongetje is gisteren aan het hoofd ge wond geraakt toen hij werd aangereden door een auto bestuurd door een 33-jarige Leidse. Dit gebeurde op de Stevensbloem, tussen de TrixTerwindtstraat en de Ina Boudier-Bakkerstraat. De jongen is mogelijk plotseling de rijbaan opgelopen. De politie zoekt getuigen. Hoofdletsel fietsster leiden Een 18-jarige fietsster uit Leiden is gisteren aan het hoofd gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. Een 20- jarige Leidenaar verleende haar met zijn auto geen voorrang toen hij vanaf de Drontermeerlaan rechtsaf de Merendonk wilde inrijden. De fietsster is overgebracht naar het Diaconessenhuis. Inbraak in woning leiden Een viderecorder, videocamara, antieke beeldjes en che ques zijn gisteren gestolen uit een woning aan het Violaduin. De inbrekers vernielden eerst een ruit van de bij de woning gepar keerde auto en vonden daarin een sleutel van het huis. Hardrijders op de bon leiden Bij verkeerscontroles op de Lammenschansweg en de Oegstgeesterweg in Leiden en de Veurseweg in Voorschoten zijn 55 hardrijders op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snel heid was 83 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. In totaal werd de snelheid van ongeveer 1500 auto's gecontroleerd. Bij een controle op de kruising van de Doctor Lelylaan en de Haagse Schouwweg con stateerde de politie dat 19 bestuurders het rode licht negeerden. Zij krijgen een proces-verbaal. ANNO 1895 Vrijdag 30 Augustus Officiëele Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemene kennis dat bij gelegenheid van den 15den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin op Zaterdag 31 Augustus a.s. eene uitvoering zal plaats hebben van het muziekcorps der dienstdoende Schutterij dezer gemeente op de Beestenmarkt, des avonds van halfacht tot halftien. Burge meester en Wethouders voornoemd, H.C. Juta, Weth., lo.-Bur- gem., E. Kist, secretaris. ANNO 1970 maandag 31 augustus De Alphense zeskampploeg, met captain Ad van Ommen, is in West-Berlijn, waar zij woensdagavond Nederland zal vertegen woordigen in de laatste serie van het NCRV-spel „Spel zonder grenzen". De Alphenaren vertrokken zaterdagmiddag van Schip hol. Daarvoor was men in het raadhuis bijeengekomen, waar zij door burgemeester mr. R.M. Gallas werden toegesproken. „Heel Alphen leeft met n mee. We wensen u bijzonder veel succes toe en hopen, dat u als eerste van de Nederlandse ploegen wat pun- tenaantal betreft zult eindigen". pe unieke collectie van de Leid se fotograaf Nico van der Horst, [lie twee maanden geleden op 75-jarige leeftijd overleed, wordt mogelijk deels tentoongesteld. Het is de bedoeling dat een deel van de collectie samen met ou de fototoestellen die Van der Horst verzamelde worden ge loond in de winkel van zijn zoon aan de Doezastraat. „Er zijn plannen voor een soort klein museumpje", aldus M. van der Horst, de broer van pverleden fotograaf. Sinds 1933 fotografeerde Nico fan der Horst als persfotograaf Een ochtend per week les in klas Leidse Houtschool Hoogbegaafde Leidse kinderen tussen de 10 en 12 jaar kunnen vanaf half september terecht in een speciale klas van de Leidse Houtschool. Gedurende één ochtend in de week krijgen zij speciaal onderwijs dat aansluit bij hun hoge intelligentie. Het onderwijs wordt verzorgd door een leraar van de Stichting HINT, de belangenvereniging van ouders van hoogbegaafde kinderen. 12 jaar hoogbegaafd is, spreek je al gauw over een groep van tachtig leerlingen. En dat is best fors", aldus L. de Jonge van de afdeling onderwijs. „We hebben een lokaal ge huurd van de Leidse Hout school en beginnen op donder dagochtend met een kleine groep, zo'n 10 tot 15 kinderen, uit de hoogste groepen. Basis scholen in Leiden kunnen de leiden caroline v Het onderwijs-project is een ex periment van de gemeente Lei den. „Als je aandacht geeft aan kinderen in achterstandssitua ties, moet je als gemeente ook inspelen op andere behoeftes zoals die van hoogbegaafde kin deren. Als je bedenkt dat 1 pro cent van de achtduizend Leidse kinderen in de leeftijd van 4 tot kinderen aanmelden. Zij krijgen over dit project informatie van de Stichting HINT. Het is ver volgens aan de ouders om aan te tonen dat hun kind inder daad'uitzonderlijk slim is. Met 'een beetje slim' nemen we geen genoegen. Er bestaan spe ciale tests om dat uit te zoeken. Die tests kan de Schoolbegelei dingsdienst afnemen." Kennis Volgens De Jonge krijgen de hoogbegaafde kinderen in Lei den straks de mogelijkheid om op een andere, 'meer prikkelen de' manier met hun kennis en vaardigheden om te gaan. „Ze krijgen bijvoorbeeld de volgen de opdracht: het is 1792, je bent in Kongo en je moet binnen twee weken het land uit zijn. Hoe doe je dat? De kinderen moeten al hun kennis aan el kaar knopen en zijn weken be zig met zo'n opdracht. Dat is leuk." De gemeente Leiden betaalt HINT voor het speciale onder wijs. De stichting zorgt zelf voor een leerkracht. „Als het experi ment slaagt en de mensen en thousiast zijn, kunnen we het uitbreiden. Dan stel ik me voor dat ook hoogbegaafde kinderen uit bijvoorbeeld Oegstgeest en Rijnsburg naar de school kun nen. In dat geval moeten die ge meenten ook bijdragen in de kosten." In Den Leidschen Salon mag dan stevig in de schulden zitten, de n Ik heb grootse plannen met deze zaak." tal van activiteiten. In de nala tenschap bevinden zich 750.000 negatieven. Slechts een deel van de negatieven is uitgezocht. Het gaat om een unieke verzame ling. Volgens M. van der Horst blijft de collectie familiebezit. „Het is niet de bedoeling dat we de foto's aan anderen overdra gen", aldus Van der Horst. Volgende maand komt wel weer de kalender uit met foto's uit het archief van Van der Horst. Er zijn inmiddels zeven kalenders verschenen. „We hebben die voor volgend jaar afgehandeld. En we hopen die voor de komende jaren ook zelf te kunnen afwikkelen." Het Broodje Thatcher en de Ba guettes Ronaldo of Baggio staan nog gewoon op het menu en bijna alle tafels zijn bezet in grand-café In Den Leidschen Salon aan de Steenstraat. Eige naar R. van Leeuwen sluit niet uit dat de drukte mede het ge volg is van het bericht over een naderend faillissement. „Hoe zou het zijn om te lunchen in een restaurant waarover wordt verteld dat het failliet gaat? Dat maakt nieuwsgierig en levert klandizie op. Maar heus, ik zit niet om zulke publiciteit verle gen, ook zonder die verhalen is het hier eigenlijk altijd druk." Van Leeuwen is sinds kort ei genaar van het etablissement, dat in het nieuws is gekomen door het kort geding dat schuld- leiden aad rietveld Niet voor het eerst ligt het treinverkeer tussen Leiden en p Amsterdam het komende weekeinde gedurende lange tijd stil. Op zaterdag- en zon dagavond rijden er vanaf ne- tot de volgende och tend zes uur geen treinen van Leiden naar Amsterdam- Schiphol en Haarlem. De reizi gers worden vervoerd met bus- in. De oorzaak van de strem ming is opnieuw de verbou wing van het Leidse NS-sta- tion. Twee balken waaraan tot voor kort de bovenleidingen hingen worden verwijderd. De balken lopen aan de noordzij- het station over de volle breedte van het emplacement. En omdat bij het wegzagen van de balken brokstukken naar beneden kunnen vallen mogen daar geen treinen rijden. Net als bij eerdere werk zaamheden worden de trein reizigers met snel- en stopbus sen naar hun bestemming ge bracht. Reizigers naar Haarlem worden per bus naar Heemste- de-Aerdenhout gebracht. Daar kunnen zij weer op de trein stappen. Ook de verbinding met Hoofddorp wordt verzorgd met stopbussen. Die vertrek ken allemaal vanaf de Rijns- burgersingel. De snelbussen naar Amster dam-Schiphol vertrekken za terdag- en zondagavond vanaf bushaltes bij het ZWN-kantoor op het Stationsplein in Leiden. De bussen die de nachtdienst overnemen vertrekken echter weer vanaf de Rijnsburgersin- gel, aan de achterzijde van het station. Omdat die verandering van vertrekplaats verwarring zou kunnen opleveren wordt er extra personeel ingezet, dat de reizigers naar de bussen leidt. Reizigers op het traject Leiden- Utrecht moeten zaterdag reke ning houden met vertragingen. Die dag begint om één uur 's middags het werk aan een spoortunnel bij Woerden. Er blijft één spoor beschikbaar. De vertraging zal, zo verwacht de NS, hoogtuit een kwartier bedragen. eiser Horecavo bv. uit Leider dorp, een horecagroothandel, heeft aangespannen vanwege onbetaalde rekeningen van ruim 34.000 gulden. De advocaat van Horecava zei bij die gelegenheid tegen de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Punt, dat hij vreesde dat het grand-café fail liet gaat. Van In Den Leidschen Salon was op dat moment nie mand aanwezig om die veron derstelling tegen te spreken dan wel te bevestigen. Dat weerhield de rechter niet van zijn uit spraak dat er moet worden be taald. Hoewel de uitspraak nog maar een paar dagen oud is, re kent Van Leeuwen haar 'tot problemen uit het verleden'. „Voor deze en andere schuldei sers wordt door onze advocaat Bus 48 deze week voor het laatst door Breestraat Tot zondag 3 september rijdt bus 48 nog door de Breestraat. Op die dag begint de proef, die 26 mei volgend jaar afloopt, met een andere route voor de bus lijn tussen Leiderdorp en Leids- chendam. De proef past in het streven van het stadsbestuur het hoge aantal bussen dat de probleemstraat Breestraat door kruist - zeventig per uur in de spits - terug te dringen. Bus 48 rijdt nu nog via Vijf Meilaan, Vrijheidslaan, Heren straat, Koninginnelaan, Lam menschansweg, Korevaarstraat en Breestraat hartje Leiden in. Vanaf zondag gaat hij via de Vijf Meilaan, Sweelincklaan, Corne- lis Schuytlaan, Telderskade, Boshuizerkade, Haagweg en Noordeinde naar het station. Wel bijft bus 48 een halfuurs- dienst. gewerkt aan een voorstel. Als dat allemaal rond is, wil ik snel weer rust in de tent en kan ik me op de toekomst richten en ik kan iedereen verzekeren dat die zonnig is. Hier sla ik me heus wel doorheen. Ik heb grootse plannen met deze zaak." Volgens Van Leeuwen stelt de uitspraak van de rechter niet zo veel voor. „Hij heeft alleen maar gezegd dat de rekeningen moe ten worden betaald. Over mid delen om die betalingen af te dwingen is niet gesproken. We zijn dus net zo ver als vóór het kortgeding." De schulden zijn volgens Van Leeuwen ontstaan in een perio de dat Van Hornsveld en Engel- vaart de eigenaren waren. „Ik heb alleen maar de activa over genomen. Die openstaande re keningen zijn voor mij uit de lucht komen vallen. Ik wil nog wel wat zeggen over de opmer king van de Horecavo-advocaat dat In Den Leidschen Salon on der wanbeheer gebukt zou gaan. Een schuldeiser die het geldbedrag tot 35.000 gulden laat oplopen en gewoon ander halfjaar lang doorgaat met leve ren, gaat toch zelf ook niet vol ledig vrijuit." Veel interessanter dan de schulden vindt hij de aanstaan de verbouwingen. Van Leeuwen wil onder meer een serre aan de Steenstraat-kant zodat het grandcafé 'dichter op de straat' komt te liggen. „De drempel moet nog lager. In den Leids chen Salon kan iedereen te recht: de lunchende zakenman, de huisvrouw voor haar koffie en de student voor zijn biertje." Korfbalveld yt a Het veld van korf- 11 balvereniging De Algemene blijft voorlopig alleen in gebruik als schoolsportveld. HuizeJacobus 1 I* Nieuwbouw van I J verzorgingshuis St. Jacobus Roelofarendsveen is noodzakelijk en onver mijdelijk. Open dag gemeente op 9 september leiden herman joustra Leuk voor het nageslacht, zo'n fotootje. „Kijk, dit ben ik. En dat is de toenmalige burge meester Goekoop. In 1995 was dat." U moet er natuurlijk niet bij vertellen dat iedereen die de open dag van de gemeente Leiden in dat jaar bezocht op de foto mocht met de burger vader, mits hij of zij maar tus sen twaalf en één het stadhuis binnenwandelde. In elk geval heeft de ge meente Leiden deze keer voor een wat andere invulling van de gemeentelijke open dag ge- kozen, die op zaterdag 9 sep tember wordt gehouden. De open dag is een landelijk ini tiatief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en is bedoeld om bur gers meer inzicht te geven in de manier van werken van de gemeente. „Maar de vorige ke ren sloeg het niet zo aan", zegt woordvoerster C. Schoemaker. „Daarom is het nu wat meer low profile." Waarmee ze bedoelt te zeg gen dat de gemeente zelf niet zo op de voorgrond treedt. „De burger denkt in het alge meen negatief over de ge meentepolitiek en het ge meentebestuur. Dat proeven we uit de klachten die we bin nenkrijgen." Ze zijn bekend die klachten. Politici die niet naar de burgers luisteren. Ge brekkige voorlichting. Daarom nu krijgt de gemeentelijke open dag een feestelijk tintje. Met muziek bijvoorbeeld. En met een stadsomroeper die de hele dag vanuit een zoge heten roepstoel in de Bree- straat raadsbesluiten en ge- meentelijke mededelingen voorleest. Desirée van, Keulen. van de Leidse Vertelkring, i heeft bovendien een verhaal over het stadhuis geschreven dat zich afspeelt in het verle- den. Zij zal dat een paar keer I voorlezen. De open dag heeft nu ook plaats begin september en niet zoals de voorgaande vier keren f aan het eind van de maand, j „Tc kwaï iet zo veel stadhuis", t verzucht Schoemaker. „De I dag viel natuurlijk ook vlak j voor de drie-oktoberfeesten, i Dit is beter. Deze dag sluit zo goed aan op de Open Monu- mentendag. En de Leidse Uit- dag. Die worden ook op 9 sep- I tember gehouden. Dat zijn Dok feestelijke da gen, zo zegt zij. De gemeente politiek staat dus wal meer op I de achtergrond. Dat neemt i niet weg dat raadsleden en i wethouders rondleidingen verzorgen die de burger langs j de karakteristieke zalen en ka- i mers van het stadhuis voeren. Vragen mogen ook worden ge- steld. Over de gemeentepoli- j tiek bijvoorbeeld. „Maar het is I niet zo dat de raadsleden en wethouders de hele dag klaar- 1 zitten om vragen te beant- woorden." En dan is er nog de tentoon- stelling van portretten. Van j een stuk of veertig burgers van i Leiden. Het zijn de beeltenis- j sen van de raadsleden en wet houders. Zij vertegenwoordi gen, dat mag bekend zijn, de j andere burgers van Leiden. Hoofd communicatie J. Maat trekt wijze les leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina Hoofd communicatie J. Maat van de gemeente Leiden wil slechts een wijze les trekken uit de kwestie rond de dubbele planning van de koopzondag en de City Run op 10 september. „Het is duidelijk dat meer eve nementen dan alleen Laken- feesten, 3M-marathon en de 3 Oktoberfeesten afstemming no dig hebben. Ik denk dat we daar ook aan moeten werken." Heel even heeft de organisatie overwogen de City Run toch door te laten gaan op koopzon dag 10 september. Voorname lijk op aandringen van de Sa menwerkende Ondernemers in Leiden (SOL), die het hardloop- en wielrenevenement een leuk verzetje leek voor-het winkelend publiek. Bij nader inzien vinden Aad van der Luit en Wim van Duivenbode de combinatie te gevaarlijk. „Het zal zondagmiddag i de het c trum. Dan moet je het hele par cours afzetten met hekken, an ders gebeuren er ongelukken. Er zal maar net iemand oversteken terwijl een fietser met vijftig per uur voorbijraast. Maar het hele parcours afzetten, dat kun je niet maken. Dan wordt het hele winkelgebied tussen de Bree straat en Markten afgesloten en onbereikbaar voor het publiek. Ja, je kunt wel op elke hoek een mannetje neerzetten dat de hekken sluist, maar zoveel vrij willigers krijgen wij niet op dé been", zegt Van Duivenbode. Maar er zouden nog meer be- lemmeringen voor de koopzon dag zijn bij het doorgaan van de wedstrijden. De bussen mogen tussen twee en zes uur 's mid dags niet stoppen in de Bree straat en belangrijke parkeer plaatsen langs de Boommarkt, de Botermarkt en Het Gangetje komen te vervallen. „Al met al was dat voor ons reden om af te zien van het evenement." De derde editie van de Leidse City Run op zondag 10 septem ber zou een echt volksevene ment worden. Met natuurlijk wedstrijden voor wielrenners en hardlopers, maar ook met trim- lopen over verschillende afstan den en een speciale kinderloop. „Het gaat dit jaar niet door, maar volgend jaar komen we zeker terug. Want we hebben nu wel bereikt dat het bedrijfs leven ons dan financieel gaat steunen", kondigt Van Duiven bode aan. Pand voor kringloopwinkel moeilijk te vinden leiden annet van aarsen Het plan is volkomen uitge werkt en de mensen die het moeten uitvoeren zijn er; alleen de ruimte ontbreekt nog. De Stichting Welzijnswerk De Kooi is dringend op zoek naar een pand om daar een kringloop winkel in te beginnen. Lege ge bouwen in de wijk naast de Kooilaan zijn echter schaars. „We zouden liever gisteren dan vandaag al beginnen", zegt voorzitter D. Fakkel van de stichting, tevens bestuurslid van het wijkcomité. „Maar het is ontzettend moeilijk om een ge schikte ruimte te vinden. Een nieuw pand is onmogelijk, dan zouden we niet rendabel kun nen draaien. Het lastige is dat we voor een kringloopwinkel behoorlijk wat ruimte nodig hebben. We hebben besloten om nu alvast te beginnen met een rommelmarkt in het buurt huis aan de Drifstraat. Zondag 3 september houden we de eerste rommelmarkt, en die komt eens per maand terug. In de tussen tijd blijven we hard op zoek naar een geschikt onderkomen voor de kringloopwinkel." De behoefte aan een kring loopwinkel, aan handel in twee dehands goederen is groot in de wijk. „Heel veel mensen bezoe ken de kringloopwinkel in de Merenwijk, lopen de grote rom melmarkten in de omgeving af. En voor aanstaande zondag hebben we al op voorhand der tig kraampjes verhuurd. Dan staan er nog heel wat op de wachtlijst", aldus Fakkel. „Ik weer zeker dat een kring loopwinkel in onze wijk ontzet tend goed zal draaien." De initiatiefnemers hebben inmiddels contact gezocht met Carel Cusell, baas van de Buurt Ontwikkelings Maatschappij, die in Leiden-Noord werkgele genheidsprojecten op poten moet gaan zetten. Ook bij de BOM bestaat enthousiasme voor het kringloopproject in De Kooi. „De kringloopwinkel sluit goed aan bij het werk van de BOM. Natuurlijk komen er in de winkel vrijwilligers te werken, maar het is ook de bedoeling dat er straks wsw-er of banen pooler komen. En misschien is er ruimte voor zelfs meer men sen", aldus Fakkel. Het werk zit hem onder méér in het repare ren van kapotte tweedehands spulletjes. Tijdens de eerste rommel markt zondag willen de initia tiefnemers van de Stichting Welzijnswerk De Kooi vrijwilli gers gaan werven die straks, als er eenmaal een pandje is ge vonden, aan de slag willen in de kringloopwinkel. Fakkel: „En met de rommelmarkten blijven we doorgaan. In ieder geval een jaar en als er dan nog animo voor is, langer." De eerste rommelmarkt in De Kooi is te vinden in buurtcen trum De Mirt Honken aan Drifstraat, zondag van 10.00 16.00 uur. de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13