=E Paddestoelen dupe van zuur milieu Zoetwaterkwallen uniek fenomeen Natuur Milieu Tankstations pakken bodemvervuiling niet aan Watertoerisme bedreigt ruiende vogels regen WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Nederland is nog rijk aan pad destoelen. Er zijn ruim 3.500 soorten waargenomen. Toch gaat het niet goed met de 'kin deren der duisternis'. Sommige soorten zijn uitgestorven, ande re staan op hel punt te verdwij nen. Het wel en wee van de va derlandse paddestoelen is nauwkeurig in beeld gebracht in de 'Atlas van de Nederlandse paddestoelen'. Die wordt maan dag in Wageningen gepresen teerd, tijdens de openingssessie van het (12e) Europese Mycolo- gencongres. In de atlas zijn verspreidings- kaarten opgenomen van bijna vierhonderd voor ons land re presentatieve soorten padde stoelen. Het betreft grote, op vallende paddestoelen, die ook door leken gemakkelijk op naam kunnen worden gebracht. Naast uitgebreide beschrijvin gen van standplaatsen wordt boeiende informatie over de paddestoelen zelf gegeven. Van de meeste soorten zijn dank zij intensieve inventarisaties be trouwbare gegevens voorhan den. Door het jarenlange speur werk kunnen ook de verande ringen in de paddenstoelenflora van Nederland heel precies worden aangegeven. Dat maakt de atlas bij voorbaat tot een uniek boek. Overigens gaan paddestoelen niet alleen in Nederland achter uit. Het is een probleem dat el- ders in Europa eveneens wordt waargenomen. De oorzaak is de beruchte 'VW' die de natuur op tal van fronten parten speelt: verzuring, verdroging, vermes ting. Tijdens het mycologen- congres, waaraan 150 Europese paddestoelendeskundigen deel nemen, zaJ de Nederlandse on derzoeker Jim Field uitleggen De lange warme zomer heeft in het Alkmaardermeer geleid tot een uniek fenomeen: dui zenden zoetwaterkwalletjes. Het i: r het e t dat e waterkwaliteitsbeheerder in Noord-Holland, in dit geval het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Hol lands Noorderkwartier, derge lijke kwalletjes heeft aange troffen. Vorig jaar, met even eens een lange periode van heet weer in juli en begin au gustus, waren ze al wel waar genomen in het beheersge bied van Rijnland (Zuid-Hol land). De zoetwaterkwal craspeda- custa leeft normaliter een ver borgen bestaan. Slechts in een lange warme zomer slaagt de kwal er in zich zó massaal voort te planten dat er grote gelei-plakkaten van ontstaan. De zoetwaterkwal letjes hebben -net als de kwallen in zee- een paraplu- vorm, maar zijn aanzienlijk kleiner: tot 25 millimeter. Aan de rand van de 'hoed' zitten honderden tentakels, waaron der 4 lange. De craspedacusta is een vleeseter, die zich met plankton voedt. Met in de tentakels aanwezige netelcel- len verlammen ze de prooidi ertjes. Mensen ondervinden er nauwelijks hinder van, teil- zij ze allergisch zijn voor ne- telcellen. Kwallen bestaan voor 95% uit water, slechts 5% is organische stof. Ze planten zich voort yia polie pen. Volgens het hoogheemraad schap is de aanwezigheid van de zoetwaterkwalletjes een te ken dat ef vooruitgang wordt geboekt in de strijd tegen eu trofiëring (vermesting) van het oppervlaktewater. Want de kwalletjes komen in sme rig water met een gering zuurstofgehalte niet voor. PUZZEL 123456789 mm OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. ruimte; 2. uitgelezen groep; 3. durende vijandschap, putemmer; 4. spil, tuimeling, van de wind afgekeerde zijde; 5. afslag bij golf, vlaktemaat; 6. Engels bier, grootmoeder; 7. woonschip, we tering; 8. de ondebekende, op de manier van, neon; 9. levens lucht, moeilijkheid; 10. tanden en kiezen; 11. mening. Verticaal: 1. bijbelse vrouw, vochtig; 2. Eu ropees land; 3. hoofddeksel, voordat, ik; 4. leerling, vertrek; 5. Chinese maat, buiten dienst; 6. bijbelvertaling, onzin; 7. deel v.d. hals, strafwerktuig, onheils godin; 8. enkelvoudige stof; 9. ongebonden, boom. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. zorgelijk; 2. wroeging; 3. ab soluut; 4. chantage; 5. harmo nie; 6. trilogie; 7. educatie; 8. li monade. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: ZWACH- TELen ROSARIUM. Het sleutel woord luidt: BOSWACHTER. op welke manier sommige op dood hout levende schimmels gechloreerde koolwaterstoffen niet alleen kunnen afbreken, maar ook kunnen produceren. Het gewone zwavelkopje, een nog zeer algemene soort in Ne derland, kan bij voorbeeld grote hoeveelheden gechloreerde koolwaterstoffen produceren. De atlas is een uitgave van Balkema Rotterdam. Auteurs zijn MM. Nauta en E.C. Vellin- ga. Verkrijgbaar in de boekhan del, prijs 85 gulden. ISBN-num- mer 90-5410-623-9. Tankstations doen nog te wei nig om vervuilde bodems onder hun terrein schoon te maken en het station vervolgens in te rich ten volgens de nieuwste milieu- eisen. De bedrijven zijn vooral te laat begonnen met de voor bereidingen voor bodemonder zoek. Maar ook blijkt dat con trolerende instanties onvol doende de vinger aan de pols houden. De Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM zegt dit na onderzoek bij 76 tanksta tions. De stations hadden de milieumaatregelen voor 1 maart vorig jaar moeten uitvoeren. Het gaat om tankstations met een hoog milieurisico gezien de kwaliteit van de opslag van de tanks. Daarvan zijn er 218 in Nederland. Veertien pompen hebben nog helemaal niets ge daan. Slechts 37 procent vol doet aan alle verplichtingen. Benzinepompen zijn verplicht om gefaseerd tot 1999 veront reinigde bodems te saneren en het tankstation opnieuw in te richten. Uit het onderzoek van de inspectie blijkt dat er wel veel is gebeurd, maar dat echte saneringsplannen in veel geval len achterwege zijn gebleven. Ongeveer een vijfde van de sta tions heeft nog geen plan of is er nog mee bezig. Slechts de Een zeilend notedopje verdrijft duizenden rustende aalscholvers van de zogeheten 'Steile Bank', voor de Friese IJsselmeerkust ter hoogte van Nije Mirdum. In de nazomer is dit voor veel vogels, naast aalschol vers onder andere sterns, ganzen en futen, een favo riete stek om te rusten en te ruien. De ondiepe kust met zandbanken is als natuurreservaat in beheer bij de Friese landschapsstichting It Frieske Gea. Helaas trekken sommige watersporters zich weinig aan van de beschermde status. Ze zorgen, uitgerekend in een voor de vogels zeer kwetsbare periode, voor veel ver- STRIPS helft van de tankstations is daadwerkelijk begonnen met het uitvoeren van een sane ringsplan. De inspectie meent dat ge meenten voortaan strikter moe ten toezien op een snelle beoor deling van de uitkomsten van bodemonderzoeken en van de uiteindelijke saneringsplannen. De voorschriften voor een milieuvriendelijke inrichting van stations moeten beter be kend worden. Gemeenten moe ten bovendien de voortgangs controles beter regelen. storing. Dergelijke situaties beperken zich niet tot de Friese Usselmeerkust. Elders in waterrijke gebieden doen zich soortgelijke situaties voor. Waterrecrean ten beseffen nog onvoldoende dat ze ruime afstand moeten houden van rustende en ruiende vogelcon centraties. Onderzoek en voorlichting op dit gebied is dringend noodzakelijk. Enerzijds door de positieve effecten van natuurontwikkeling en -herstel, ander zijds door de groei van het aantal watersporters, dreigen zich steeds meer knelpunten voor te doen. FOTO MARTIJN DEJONCE Onderzoek naar sterfte van egels Jaarlijks worden in Neder land duizenden egels slachtoffer van het verkeer. Maar hoeveel? En wat is de invloed van al die platgere- den egels op de totale po pulatie? Zijn er ook plekken waar verhoudingsgewijs veel meer egels sneven dan elders en waarom? De Ver eniging voor Zoogdierkun- de en Zoogdierbescher ming (VZZ) gaat de relatie onderzoeken tussen wegen- /verkeer en egelpopulaties in ons land. Het onderzoek wordt ge daan in opdracht van Rijks waterstaat. Voor het onder zoek is het belangrijk dat er veel gegevens op tafel ko men over egels die worden doodgereden. Het betreft informatie over het aantref fen van dode egels, de loca ties en de aantallen. Op ba sis van de verkregen infor matie wil de VZZ ontdek ken welke relatie er is tus sen egels die onder auto banden belanden en het landschap naast de weg. Zijn er bijvoorbeeld speci fieke 'egeloversteekplaat sen', waar de stekeldragers extra risico lopen? Als dat zo is, kun je die wellicht be veiligen. Wie een dode egel ziet lig gen (of per ongeluk zelf één overrijdt) kan dat melden bij de VZZ: Emmalaan 41, 3581 HF Utrecht, tel. 030- 544642. Daarbij gaat het om datum, informatie over de locatie (bij/in welk dorp of welke stad, naam/num mer weg, rijrichting en dichtstbijzijnde hectome- terpaal). Wie met grote re gelmaat gebruik maakt van hetzelfde stuk weg kan zich in het kader van het onder zoek aanmelden voor het onder zijn hoede nemen van een zogeheten 'monitoringroute'. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel had zich lusteloos mee laten voeren naar de bedolven druip steengrot en nu stond hij daar vaag met een houweel te zwaaien. „Zwaar werk", prevelde hij na een poosje. „Ik geloof niet, dat het iets voor mij is. Waarom zou ik dit grond werk eigenlijk doen?" „Omdat u iets met de legende te ma ken hebt", zei Tom Poes, die ijverig doorwerkte. „Ja, ja", gaf heer Ollie toe. „Maar wat? Dat is voor mij de vraag." Hij trad terug en sloeg zwaar ademend gade hoe Tom Poes de ingang open- hakte. „Dat is voor mij de vraag", herhaalde hij op gewichtige toon. „Men zegt dat nu wel, maar er wordt zo veel be weerd. Ik zie het verband niet, hoe diep ik ook denk, als je begrijpt wat ik bedoel!" Tom Poes luisterde niet. Hij ontstak de olielamp die hij meegenomen had en verdween in de duistere opening. „Kom, heer Bommel!" riep hij. Heer Ollie slofte hem met grote te genzin na en keek beklemd rond. Ze bevonden zich in een vochtige spelonk waarin druipstenen van al lerlei vormen het voortgaan bemoei lijkten. Het was er stil en koud en de lamp wierp vreemde schaduwen. „Laten we teruggaan, jonge vriend", zei heer Bommel. „Ik denk dat Joost eh... ik bedoel... de thee is klaar!" „De thee is klaar de thee is klaar..." riepen de echo's om hem heen en hij zweeg bedremmeld. Maar nu was het Tom Poes, die een uitroep slaakte. „Daar!" riep hij. „Daar staat de druipsteen uit uw legende! Ziet u nu wel dat u iets met het verhaal te ma ken hebt?" H E W R door Hans van Es De weersatelliet liet gistermiddag een herfstachtig Europa zien. Grot wolkenplukken boven Oost-Europa markeerden de grens, waar de koude, polaire lucht botste op de nog resterende, warme zomerlucht Er valt daar al dagenlang erg veel regen. De uitbraak van koude lucht heeft in de Alpen boven 1500 meter en in de Schotse en Noorse ber gen boven 1000 meter al de eerste laag sneeuw afgeleverd. In het Noordzeegebied waren fraai gerangschikte noord-zuid gerichte wolkenslierten te zien. Dit waren buienstraten, die in de noordelijke stroming boven het warme zeewater waren ontstaan. Vooral de kust strook heeft de afgelopen dagen te maken met de voortdurende afwi; seling van kortstondige opklaringen en buienwolken. De wind, die aan zee geruime tijd kracht zes tot zeven haalde, neemt vandaag langzaam wat af en het aantal buien wordt in aantal en in- stensiteit ook minder. Er zullen nog wel stapelwolken onstaan, maar de toppen komen met erg hoog meer en kunnen zich soms zijwaarts uitspreiden. Als dit gebeurt wordt de stijgende luchtbeweging belem merd; een teken dat de bovenlucht warmer is geworden; de atmosfee wordt stabieler. Op de weerkaart zien we, dat een hogedrukgebied bij Ierland, verant- woordelijk voor de geleidelijke weersverbetermg, langzaam uitbrei ding ondergaat naar het Europese vasteland. In de voorbije twee maanden ging dit proces vrij gemakkelijk, maar nu ondervindt het hoog tegenwerking van een felle depressie boven de zuidelijke Oost- 6" zee. Na morgen breidt het systeem zich wat naar het westen uit. Daa mee versterkt de noord-tot noordwestelijke stroming zich opnieuw er wordt de buienkans weer groter. De temperatuur loopt morgen nog tot dichtbij 20 graden op, maar za darna weer een stapje terug moeten doen naar 17a 18 graden. De ontwikkeling heeft iets weg van de situatie in de eerste junihelft, toe tot twee keer toe een Midden-Europese depressie een tegendraadse beweging maakte in de richting van de Noordzee. Dat gaf toen een jar paar weken veel te lage temperaturen, weinig zon en af en toe veel ne neerslag. :ro' De slechte start van deze zomer kwam voor rekening van een koude- ge put - een bel kou hogerop in de atmosfeer - die rondjes draaide bovei^'g West-en Middeneuropa en zachtere oceaanlucht buitensloot. Ook mitu hebben we af te rekenen met een portie kou in de bovenlucht, maar fea wellicht wordt deze weggedrukt door mildere Atlantische lucht, als rl begin volgende week de westcirculatie vanaf de oceaan meer vaart krijgt. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Enkele wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Vandaag vrijwel overal droog, morgen langs de westkust af en toe regen. Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden droog. In het oosten meer bewolking en kans op eni ge tijd regen. Middagtem peratuur rond 16 graden Denemarken: Perioden met zon en op de plaatsen droog. Middagtemperatuur om- 17 graden. Engeland, Schotland, Wales Engeland af Schotland en langs de Engelse Noord- zee-kust meer bewolking en kans op en kele buien Maxima tussen 16 en 22 België en Luxemburg: Zon afgewisseld met wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en vooral in het noordoosten en in de berggebieden en kele buien. Elders droog en nu en dan zon Middagtemperatuur omstreeks 21 graden, in het noordwesten iets lager Portugal: Zonnig en warm Middagtemperatuur tussen 29 en 36 graden. Langs de west- Portugal mogelijk enkele wol- lagere temperatu- Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Spanje: Zonnig en droog. In het zuiden vandaag mogelijk enkele wolkenvelden. Langs de Golf van Biskaje maxima rond 25 gra den Elders 28 tot 37 graden Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog Mid dagtemperatuur omstreeks 29 graden Marokko: Westkust: overwegend zonnig, maar vooral vandaag ook stapelwolken. Kans op een bui blijft klein. Middagtempera tuur rond 28 graden. Flinke perioden met zon en kans op een lokale bui. Middagtemperatuur langs de kust rond 30 graden Zuid-Frankrijk: In de Franse Alpen vandaag nog een en kele bui. Verder op de meeste plaatsen droog en flink wat zon Middagtempera,- tuur rond 24 graden, langs de Middel landse Zee ongeveer 28 graden. De Mistral kan morgen later op de dag even Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig, maar vandaag later op de dag ook enkele wolkenvelden. Kleine kans op een bui Middagtemperatuur. circa 28 graden. Italië: Flinke zonnige perioden, maar vooral langs de Adriatische kust ook een enke le regen- of onweersbui. Morgen meer buien, maar in het noordwesten waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 22 graden in het noor den tot 28inhet zuiden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur rond 27 graden Malta: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen opnieuw stapelwolken en een enkele re gen- of onweersbui. Maximumtempera tuur rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar langs de westkust ook enkele regen- en onweersbuien. Meeste buien in de middag- en avonduren Mid dagtemperatuur tussen 25 en 28 gra- Turkije en Cyprus: Vandaag langs de westkust enkele re gen- of onweersbuien. Elders in Turkije en op Cyprus vrij veel zon en droog. Temperatuur langs de kusten ongeveer 29 graden Duitsland: Flinke wolkenvelden en perioden met re- 30 cLCi bewolkt -V- warmtefroif -T-koufront opklaringen hagel tfh ogedruk 19 temperat 1 '100°" hedoSd Oostenrijk: Overwegend bewolkt en vooral i noordkant van de Alpen van tijd tot tj regen en kans op onweer Boven cirj 1200 meter ook sneeuw. Morgen o( enkele opklaringen Maxima van 13 gn den in het noorden tot 17 in het zuidei Polen: Herfstachtig weer met veel bewolking j perioden met regen, in het zuiden mog lijk ook onweer. Vandaag veel win) Middagtemperatuur rond 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en van t tot tijd regen, misschien ook onwefyER Middagtemperatuur ongeveer 14 gii Hongarije: Half tot zwaar be> daag regen- en on temperatuur ongev< 'ooral vcfl t 1. Middel, r 17 graden Lj, DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zon onder 20. Maan op 13.02 Maanonder22. Waterstand limuiden Katwijk Hoog 07.37 19.59 07.10 19 Laag 03.14 15.36 02.55 15. Weerrapporten 29 augustus 20 u regenbui isPalmas half bew gen, gen boven 1200 meter ook s het noorden vandaag meer zoi rond 16 graden. In c ber- Vrij k Zwitserland: Tamelijk bewolkt en vooral aan de noordkant van het Alpenmassief van tijd tot tijd regen, boven circa 1500 meter ook sneeuw Morgen van het westen uit opklaringen Middagtemperatuur van ongeveer 16 graden in Noord-Zwitser land tot rond 23 in Tessin. WAA& 3EMOE/ JE JE MEE, MATROOS ALS /E" AA/V STOC/E0OOEP U//L EOEE/V OA/V POE /Ar PAT &TAP/TE//V&00/< AAA/ BA/ABOOeP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10