Perfecte zit in produktie Consument Randjes kunnen ook los van het behang DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 SASKIASTOELINGA Talloze voorwerpen fleuren op als ze versierd zijn met be- hangranden. foto gpd Verf de binnenkant in een kleur die bij de sierrand past en be plak de buitenkant met ge kleurd (effen) papier of vinyl. Plak de sierrand op de onderste helft van de doos. Knip enkele onderdeeltjes uit een restje sier rand en plak die mooi verdeeld op de bovenste helft. Zo kunt u ook een plastic bloempot als opbergbak gebrui ken. Koop die in de gewenste kleur of schilder de binnenkant met Decorfin hobbyverf. Verf de boven- en onderrand van de buitenkant in dat geval ook. Vaak lopen bloempotten naar onderen iets schuin toe, dus u kunt er niet zonder meer een reep sierband omheen plakken. Snijdt daarom van het band ge lijke stukken, bijv. steeds met één figuurtje. Plak ze één mm overlappend over elkaar en let goed op dat de bovenrand overal even breed wordt. Plastic 'stapelkratten' zijn ideaal om speelgoed, knutselspullen of wat rommeltjes netjes in op te bergen. Beplak de kratten met stukken sierband en ze zijn meteen helemaal in stijl. Maak van een gewoon, goed koop schemerlampje iets heel bijzonders door enkele figuur tjes uit een sierraad te knippen en op de lamp te plakken. Als er een gekleurd randje aan de sier band zit, kunt u dat gebruiken om de randen van de lampekap mooi af te werken. Op deze ma nier kunt u natuurlijk talloze andere voorwerpen decoreren. Lege conservenpotten zijn zo om te toveren in handige voor- raadpotjes en een simpel mapje met postpapier krijgt een heel eigen karakter. Een leeg blikje kan, beschilderd en beplakt, dienst doen als pennen- en pot lodenbakje. Verder kunt u nog denken aan het beplakken van een schoenendoos, multomap of schriften. Een metalen pruile- bak in een neutrale kleur veran dert in een handomdraai in een fleurig exemplaar dat precies in r past. Ze zijn een tijdje weggeweest, maar nu weer helemaal terug: de sierranden waarmee vroeger vooral het wat deftiger behang werd afgewerkt. De variatie is groot, allerlei dessins en kleu ren, van heel chique in pastel tinten tot modern in felle, vrolij ke kleuren. Ook voor kinderka mers zijn aparte randen te koop en met deze 'behang-randen' valt heel wat meer doen dan al leen behangen! Bijna alle schilderspeciaalzaken en interieurwinkels verkopen een uitgebreide collektie be- hangsierranden. Vaak zijn ze in kleur goed op het behang afge stemd en daardoor mooi te combineren en soms is er zelfs verf in bijbehorende tinten te koop. De sierranden zijn gedrukt op een zwaar soort papier en wor den met behangsellijm aange bracht. Er zijn ook prints op zelfklevend vinyl (erg stevig en afwasbaar) verkrijgbaar. Een kinderkamer met een eenvou dig effen behangetje verandert in een gezellig paradijsje door hier en daar zo'n rand aan te brengen. En dan niet alleen op de muur. Ze kunnen ook worden aange bracht op allerlei 'kinderka merspulletjes', waardoor wan den en diverse voorwerpen op elkaar worden afgestemd. Als er wat restjes overblijven zijn die er voor te gebruiken, maar een extra rolletje kost niemand de kop. Het vinyl sierband (en zeker he le kleine stukjes) blijft niet meteen goed plakken op de on dergrond, zodat het nog wat kan worden verschoven of ver plaatst. Pas als het naar ieders zin is opgeplakt, moet het met een pluisvrije doek goed wor den aangedrukt. Na enige uren is de hechting goed. Enkele ideeën: Maak van een lege wasmid- delton een mooie opbergbak. PUZZEL 2 10 9 4 10 2 9 5 1 3 2 8 6 7 5 8 5 9 7 5 10 2 9 8 10 2 9 9 6 5 8 9 2 5 9 TI 2l 3] 4l 5] 6l 71 8 9 10 OPGAVE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de Letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. onrustbarend: 2. spijt; 3. vol strekt; 4. afpersing; 5. muziekge zelschap; 6. drievoudig letter kundig produkt; 7. opvoeding; 8. verfrissende drank. OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: FIETSENSTALLING DOOR HANS VAN ES Tropische stormen op de zuidelijke Atlantische Oceaan hebben in West-Europa de warme belangstelling van weerkundigen. Zo'n cy cloon bereikt onze gebieden wel niet in zijn meest verwoestende fast maar de tot normale depressie omgebouwde bezoeker uit de tropen mist zijn uitwerking niet, eenmaal aangekomen in Westeuropese wa teren. De grote hoeveelheden warme en vochtige lucht, die uit de tro pen naar gematigde wateren wordt getransporteerd, kan de luchtcir- culatie in onze streken stimuleren of zelfs drastisch wijzingen. Wel, dat hebben we de afgelopen week gemerkt. De droogte is na 20 tot rim regen voorbij en het kwik maakte een duikeling van meer dai 10 graden. De depressie, die nu boven Scandinavië ligt en ons bin nen enkele dagen van de zomer in herfst deed belanden, was onstaa uit de restanten van wat eens de cycloon Felix was. Het is dit seizoer een.drukte van belang in de zeegebieden tussen West-Afrika en oostkust van Amerika. Hier worden de tropische stormen geboren en inmiddels zijn er tien stuks gesignaleerd, al dan niet uitgroeiend tot orkaansterkte. Zelden werden zo vroeg in het seizoen al zoveel werve stormen waargenomen. Verwacht wordt, dat het aantal van 16 stor men uit 1936 wordt overschreden. Recordjaar was 1933 met 21 tro pische stormen of 'hurricanes'. Ongetwijfeld zullen er in de komendi weken nog meer ex-tropische stormen hun stempel op het West-Eu- ropese weer gaan drukken. Deze week blijft de temperatuur aan de magere kant, omdat de wind voortdurend uit noord tot noordwest waait. Wel is het zo, dat de buiigheid en de wind geleidelijk minder worden. Het hogedrukgebied, dat vorige week de wijk nam naar de zeegebieden ten westen van Ierland, breidt zich tegen het weekeind - heel voorzichtig - weer in oostelijke richting uit. Vanavond trekt eer regenzonè over de zuidwestelijke helft van het land. Aan de achterzi de breekt morgen de lucht weer open, maar vooral de kuststrook blij gevoelig voor buien. Ook op donderdag blijft het nog niet helemaal droog. De maxima schommelen rond 17 graden. Tegen het weekein de kruipt het kwik naar 20 graden, maar het blijft ook dan (licht) selvallig. 111 en 16 gra Denemarken: Perioden met zon en op de plaatsen droog. Middagtemperatuur om streeks 16 graden. Engeland, Schotland, 'ales en ler(and: i Ierland en af en toe zon en vrijwel overal droog. In Schotland en Engeland overwegend bewolkt en vandaag perio- t regen. Morgen langere droge i. Maxima tussen 15 en 18 gra- België en Luxemburg: Vandaagochtend af en toe zon en moge lijk langs de kust een buitje. Later op de er bewolking en in de avond mo gelijk enige tijd regen. Morgen opklarin- n slechts een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaagochtend afwisselend zon en be wolking. Later op de dag van het westen nige tijd regen. Bretagne en een groot deel van Normandie houden het mogelijk droog. Morgen vooral in het noordelijk en noordoostelijk deel enkele Verder droog. Middagtempera- n 22 graden. Portugal: Aanhoudend zonnig en warm. Middag- temperatuur tussen 29 en 36 graden, morgen langs het noordelijk deel van de jst mogelijk enkele wolkenvelden lagere temperaturen. Zon afgewisseld door enkele wolkenvel- Droog. Middagtemperatuur circa 26 graden. Spanje: Zonnig en droog. Langs de Golf van Bis- d 25 graden. Elders 28 tot 37 graden. Canarische Eilanden: n droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden, morgen iets warmer. Marokko: Westkust: zonnig, maar vooral morgen flinke stapelwolken. Middagtempe- uur tbssen 28 en 32 graden. Tunesië: lar vandaag een kleine kans Middagtemperatuur langs j 30 graden of iets daaron der. Zuid-Frankrijk: Je Franse Alpen wisselend bewolkt :en enkele regen- of onweersbul. El- i vrij veel zon en op de meeste plaat- droog. In het Rhone-dal vooral van daag enige tijd de Mistral. Middagtem peratuur uiteenlopend van 23 tot 27 Mallorca en Ibiza: j zonnig en droog. Middagtempera ir ongeveer 28 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook enkele bui- len en meer zon. Middagtemperatuur i 22 graden in het noorden tot 26 in Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Van daag op Corsica mogelijk een stevige Middagtemperatuur rond 24 graden, in het zuidelijk deel van Sar dinië mogelijk enkele graden hoger. Malta: Vandaag stapelwolken en kans op een enkele regen- of onweersbui. Morgen en droog. Middagtemperatuur omstreeks 28 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag vanuit het westen stapelwolken n enkele regen- en onweersbuien. Op e Cycladen en omgeving waarschijnlijk droog. Morgen vrijwel overal droog en i\ zon. Middagtemperatuur vandaag rond 30 graden, morgen dalend d 25 graden. Turkije en Cyprus: n droog, morgen vanuit het westen stapelwolken en vooral in het I enkele buien. Middag temperatuur langs de kusten ongeveer 29 graden. Duitsland: bewolkt onwe 'egen cC3 Sneei °pl<lann6en Qs hagel zonnig 19 temp L lagedruk H hogedruk Polen: Vandaag veel wind en regen, moge ook onweer. Morgen van het zuidwes uit droger en enkele opklaringen. M dagtemperatuur disndag tussen 10 I 14 graden, morgen iets minder koud. t Tsjechië en Slowakije: -1- Overwegend veel bewolking en met i me vandaag perioden met regen, mo; .F lijk ook onweer. Middagtemperatuur ij geveer 14 graden. Hongarije: Overwegend veel bewolking en penod met regen, mogelijk ook onweer. Morg ook enkele opklaringen. Middagtem; ratuur ongeveer 14 graden. Je g ^JOS ran .ene WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1995 Zon-en maanstanden Zon op 06.48 Zon onder 20E Maan op 11.49 Maan onder 22\r Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.57 19.23 06.30 Laag 02.50 14.55 02.31 Weerrapporten 28 augustus 20 u Wenen half bew Ziirich regenbui Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew Casablanca zwaar bei Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende De volgende morgen zat heer Ollie goedig in zijn tuin van de zon te ge nieten. De grote snelheid waarmede hij zich de vorige dag had voortbe wogen had hem toch wel aangegre pen. Daarom had hij door Joost een prettig zitje laten inrichten waar hij zich weer wat herstellen kon. „Dit is het ware leven voor een heer", prevelde hij met een onbeduidend lachje. „Ik heb nog eens nagedacht over Sickbocks gedoe en ik ben tot de slotsom gekomen, dat het onzin is. Ik heb wel wat anders om over na te denken. Het is onbelangrijk... o... eh... dag jonge vriend!" „Dag heer Ollie", zei Tom Poes. „Ik kom u halen." „Mij halen?" vroeg de ander op schrikkend. „Wat bedoel je?" „We moeten weer aan het werk in die verdwenen druipsteengrot", ver klaarde Tom Poes. Daar zat heer Bommel toch wel even van te kijken. „Maar d-dat gaat niet!" riep hij tenslotte klagelijk. „Ik voel me lang niet goed. Dat gesol en ge draaf grijpt mij te veel aan, dat moest je weten. Ik denk nu eenmaal dieper dan een ander en daar heb ik tijd voor nodig." Met deze woorden greep hij naar het flesje om zich een verfrissing in te schenken, doch nu nam Tom Poes hem bij de hand en trok hem uit de stoel. „Kom", zei hij. „We moeten echt aan het werk. Ik heb nog eens nagedacht over wat Sickbock zei en ik ben tot de slotsom gekomen dat het belang rijk is." WOU? Meubelprijs niet simpel te verzilveren Een onderscheiding krijgen voor een meu belontwerp garandeert allerminst dat het bekroonde stuk ook daadwerkelijk in pro duktie wordt genomen. Zeker niet als de winnaar nog geen gevestigde naam heeft. Ellen Janssen werd zelfs driemaal onder scheiden voor haar stoelontwerp Toto, maar toch moest het toeval haar een hand je helpen. Pas nadat een medewerkster van een fabrikant een stukje over de stoel had gelezen, viel deze producent, uit Oirschot, te porren voor het ter hand nemen van de produktie. Deze maand, bijna een jaar na de bekroning van het ontwerp, komt er een serie van honderd Toto's uit de Brabantse fabriek. Ellen Janssen is ervan overtuigd dat het een goed verkoopbaar meubel is. Dat heeft de praktijk in elk geval reeds bewezen. Na het winnen van de prijzen zijn er in de werk plaats van haar samen met een compagnon gerunde ontwerpbureau 'Gemeen Goed Produkties' vijftig stuks vervaardigd. Die zijn allemaal verkocht via een aantal meu belzaken in het land waarmee Ellen reeds contacten had. Dat was trouwens ook al te danken aan de drievoudige onderscheiding bij de uitrei king van de Nederlandse Meubelprijzen in september 1994. Want daarvóór had Ellen bij diverse fabrikanten geleurd met haar ontwerp, maar nul op rekest gekregen. El len Janssen verwierf met de simpele, doch klassiek ogende Toto de 'Stijlprijs', de 'Prijs voor industriële produktkwaliteit' en een eervolle vermelding in de categorie 'Jonge Ontwerpers'. De stoel is door zijn vormgeving en materi aal niet direct goedkoop (zo'n 600 gulden), maar het is wel een blijvertje. Naar het laatste streeft Ellen Janssen. Gangbare mo dellen wil zij scheppen, waarin haar eigen stijl duidelijk naar voren komt, maar die qua verschijning en kwaliteit langer mee gaan en ook meer mensen aanspreken dan alleen een selecte groep trendsetters. Toto is het afgelopen jaar op een aantal tentoonstellingen te zien geweest. Ook op de komende Internationale Meu belbeurs Home Interior in Utrecht zal El lens ontwerp te zien zijn. Bezoekers kunnen op de 'Dag van het Wonen' zondag 3 sep tember, proefondervindelijk vaststellen hoe prima en plezierig de zit van deze uiterst simpele en perfect vormgegeven stoel is. Tijdens de beurs worden de meubelprijzen voor de elfde keer uitgereikt. Dit keer din gen er 225 inzenders mee. Al hun ontwer pen staan uitgestald. De competitie is te danken aan een groep van Nederlandse fa brikanten en designers die in 1985 de han den ineensloegen, omdat zij van mening waren dat het Nederlandse ontwerp meer aandacht verdiende. De inzendingen trekken elk jaar veel be kijks. De niet bekroonde ontwerpen soms nog meer dan de winnende. Jonge ontwer pers kunnen zich in de kijker spelen. Fabri kanten echter staan, zoals Ellen Janssen heeft ervaren, niet te dringen om hun ont werpen in produktie te nemen. De industrie blijft het liefst aan de veilige kant door te kiezen voor gevestigde namen, die ook re gelmatig inzenden. Zo wonnen in de cate gorie 'Beste Nederlandse meubelontwerp' de afgelopen jaren bekende ontwerpers als Gerard van den Berg, Mazairac en Boon- zaaijer, Jan des Bouvrie en Rob Eckhardt. Misschien komt Ellen Janssen daar later ook nog eens bij. De monddouche raakt in trek als hulpmiddel bij het reinigen van het gebit. Kranenfabrikant Hans Grohe heeft daarom een aantal series wastafelmengkranen met zo'n ding uitgerust. Be halve de uitvoering met één monddouche en één wandhouder is er ook een model met één wandhouder en vier douches. De ze douches zijn uitgevoerd in vier verschillende kleuren, zodat elk gezinslid zijn eigen sproeier onmiddellijk herkent. De Tur- bodent monddouche werkt met een pulserende waterstraal die in kracht traploos verstelbaar is. Het water wordt steeds vers en op de gewenste temperatuur aangevoerd. De douche leent zich niet alleen voor zachte reiniging van gebit en tandvlees, maar is tevens geschikt voor het schoonhouden van prothesen. Meer informatie: Hans Grohe, tel. 023-319114. Kraan met monddouche De eenvoudigste uitvoering voorziet if

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8