Frankrijk ondanks protesten klaar om op atoomknop te drukken Buitenland Altijd in de schaduw Premier Rwanda treedt af Jacht op profiteurs pensioenfondswoningen Peking stroomt vol met vrouwen DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 ild Gedenkteken slachtoffers Miinchen '72 münchen Het nieuwe gedenkteken voor de slachtoffers van de aanslag tijdens de Olympische Spelen van 1972 in München wordt 17 september in het Olympiapark onthuld. Uit veilig heidsoverwegingen is de onthulling verscheidene keren uitge steld. Bij de herdenking van de twintigste verjaardag in 1992, waarbij familieleden van de slachtoffers uit Israël aanwezig wa ren, is het initiatief genomen tot de oprichting van het monu ment. Parlement Nepal moet weer bijeen komen Het Hooggerechtshof van Nepal heeft gisteren ge oordeeld dat de ontbinding van het parlement, afgelopen juni, ongrondwettelijk was. Het gelastte het Huis van Afgevaardigden opnieuw bijeen te komen. Premier Adhikary, die een minder- heidsregereing leidt, probeerde met de ontbinding van het par lement een debat met de oppositie over zijn regering te voorko- Geen visserijakkoord EU en Marokko brussel De besprekingen over een nieuw visserijakkoord tus sen de Europese Unie en Marokko zijn gisteren opnieuw mis lukt. Europees Commissaris voor visserij Emma Bonino zei dat Marokko een laatste bod van de commissie had afgewezen en dat vijf maanden onderhandelingen in feite niets hebben opge leverd. Bonino dreigde zelfs met een herziening van de relaties tussen Europa en Marokko. De EU voert momenteel ook onder handelingen met Rabat over een handels- en samenwerkingsak koord. Kono geen kandidaat Japanse LDP Tokyo» Yohei Kono, de huidige leider van de japanse tieve Liberaal-Democratische Partij (LDP), ziet af van zijn kandi datuur voor een nieuw voorzittersmandaat. Kono, die vice-pre- mier en minister van buitenlandse zaken is, maakte zijn opzien barende besluit gisteren bekend. Daarmee is de weg vrij voor zijn rivaal Ryutaro Hashimoto (58). De voorzitter van de LDP wordt gezien als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van premier Murayama. Slachtingen in Burundi onderzocht new york» De Veiligheidsraad van de VN heeft besloten een in ternationale commissie in te stellen die de slachtingen in Burun di in 1993 moet onderzoeken. De commissie krijgt opdracht de feiten boven tafel te brengen rond de moord op president Mel- chior Ndadaye op 21 oktober 1993, evenals de slachtingen en andere gewelddaden die daarop volgden. Jericho gedeelteüjk weer open Jeruzalem» Vanaf vanmorgen vier uur is de afsluiting van de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever gedeeltelijk opgehe ven. Vrouwen, kinderen en mannen boven 35 jaar mogen de stad weer verlaten. Israël grendelde Jericho, dat door de Palestij- nen wordt bestuurd, woensdag af van de rest van de Westelijke Jordaanoever. Dat gebeurde twee dagen nadat bij een zelfmoor dactie van de fundamentalistische beweging Harnas op een bus in Jeruzalem vier passagiers om het leven waren gekomen. Tientallen slachtoffers strijd Somalië Mogadishu Hevige gevechten tussen rivaliserende milities in de Somalische hoofdstad Mogadishu hebben de afgelopen drie dagen aan achttien mensen het leven gekost. Meer dan 130 an deren raakten gewond. De strijd tussen aanhangers van clanlei ders Mohamed Farah Aideed en Ali Mahdi Mohamed namen gisteren evenwel enigzins af, aldus ooggetuigen en ziekenhuis functionarissen. Vervroegde verkiezingen Kroatië zagreb De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren vervroegde verkiezingen aangekondigd. De verkiezingen staan voor juni 1996 op het programma, maar ze kunnen al eind dit jaar worden gehouden, zo liet de president doorschemeren. Tudjmans Kroatische Democratische Unie (HDZ) heeft een nip te meerderheid in het parlement. Waarnemers en diplomaten menen dat de president gebruik wil maken van de huidige eufo rie in zijn land, nu de Kroaten grote delen grondgebied op de Serviërs hebben heroverd. De meest waarschijnlijke verkiezings datum is 29 oktober. Tachtig doden na zinken schip bij Jemen nicosia» Minstens 80 mensen, de meesten Eritreërs die illegaal Jemen probeerden binnen te komen, zijn verdronken toen hun schip zonk voor de kust van het Arabische land. Dat heeft radio Eritrea gisteren bekendgemaakt. Waardoor het schip is gezon ken is nog niet bekend. PORTRET JAMES MOLYNEAUX Hutu-vluchtelingen hebben nog minder reden om vanuit Zaïre naar huis te gaan De leider van de Noordierse Ulster Unionistische Partij (UPP), James Molyneaux, is zondag, daags na zijn 75ste verjaardag, onverwacht aftre den. De leider van de protes tantse meerderheid in Noord- Ierland wil zijn partij zo de ge legenheid geven tijdig een op volger te vinden vóór de Britse algemene verkiezingen, die ui terlijk mei 1997 zullen worden gehouden. De immer sobere James Moly neaux, de leider van de grootste protestantse partij in Noord- Ierland, stond in de afgelopen 16 jaar steeds in de schaduw van zijn fanatiekere en in elk geval luidruchtigere rivaal Ian Paisley. Dat hij niet zoals Pais ley voortdurend hamerde op het 'perfide' karakter van Lon den, kostte hem populariteit. Vele partijgenoten binnen zijn UUP zagen wel dat hun leider enigszins wereldvreemd was. Anderzijds zagen ze ook dat hij eendoorgewinterde politicus was, thuis in alle invloedrijke kringen binnen het parlement in Londen. Critici verweten hem naïviteit in zijn omgang met Britse regerin gen. Ze vonden dat hij er al te gemakkelijk van uitging dat Londen hun diep gekoesterde 'protestantse erfenis' niet zou verkwanselen. Ondanks dit alles hield Moly neaux vast aan twee hoofduit gangspunten. Hij volgde alles na wat Brits is tot bolhoed en paraplu toe. En hij bleef er vast besloten aan werken dat de pro testantse nachtmerrie be stuur door het katholieke Du blin of een in welke vorm dan ook herenigd Ierland geen werkelijkheid zou worden. Voor zijn tegenstanders bewees Londens akkoord met Dublin in Juist nu Rwanda meer dan ooit gebaat is bij politieke sta biliteit om de vluchtelingen in Zaïre zover te krijgen dat ze vrijwillig naar huis gaan, is een scheur ontstaan in de regering. Premier Faustin Twagiramungu is gisteren naar huis gestuurd omdat hij zijn werk niet goed zou doen. correspondent afrika Ook de Rwandese binnenlandse zaken, Seth Sen- dashonga, een Hutu, is gisteren afgetreden. Waarom hij aftrad is nog onduidelijk. In Kigali wordt verwacht dat binnenkort nog meer Hutu-ministers zullen af treden. Vanochtend werd de privé-telefoon van Twagira mungu afgesloten, evenals die van Sendashonga en van de mi nister van justitie. De premier had eerder verklaard voor zijn leven te vrezen. Twagiramungu is een gema tigde Hutu die vorig jaar in de regering werd benoemd om zijn stamgenoten vertrouwen te ge ven in een bestuur waarin voor al Tutsi's de dienst uitmaken. Het ontslag van de regeringslei der houdt zeker ook verband met zijn niet aflatende kritiek op het Rwandese leger en diens veel te grote invloed op het landsbestuur. Waarnemers vre zen dat het ontslag van Twagi ramungu voor nieuwe twijfels zal zorgen bij de Hutu-vluchte lingen in Zaïre. Vanwege de mislukte repatriëring is de spanning flink opgelopen in de opvangkampen in Oost-Zaïre. De VN hebben alle 'niet-essen- tiële' hulpverleners daarom aangeraden zich voor onbepaal de tijd terug te trekken. Nu de vrijwillige repatriëring van de Unhcr de vluchtelin genorganisatie van de VN op een mislukking is uitgelopen, vreest iedereen dat het Zaïrese leger de vluchtelingen opnieuw met geweld de grens zal over zetten. De Unchr hoopt echter dat het Zaïre op andere gedach ten kan brengen. Linkse Italiaanse politici en vakbondsleiders aangeklaagd rome eelco v 1985 over kantoren voor Ierse functionarissen in Belfast dat ook een Molyneaux het Britse streven niet icon verijdelen om Ierland een rol te laten spelen in de dagelijkse gang van zaken in Noord-Ierland. Dit jaar kreeg zijn leiderschap echter de definitieve klap toen de Britse premier John Major vriend en vijand verraste door pan-Ierse instellingen voor te stellen naast voortzetting van het Britse bestuur over Noord- Ierland. Dat was Londens belo ning voor het bestand dat in september 1994 een einde maakte aan het geweld van het katholieke Ierse Republikeinse Leger (IRA) en van de protes tantse terreurbewegingen. correspondent Een veredelde vorm van belletje-trek, zou je het spel kunnen noei Italianen zich dezer dagen met passie over geven. De regels zijn eenvoudig: controleer de namen bij de ingang van exclusieve flats en palazzi die eigendom zijn van de ver schillende pensioenfondsen. Bel aan, vraag of VIP Xhier werkelijk woont, probeer te weten te komen hoeveel huur er betaald wordt en ga naar de krant, die een en ander verwerkt in prachtige tabellen en platte gronden. Het laatste Italiaanse schandaal heet Casa Nostra. Een naam gekozen vanwege de naar maffia riekende procedure waarmee huizen van pensioenfondsen in het cen trum van Rome zijn vergeven aan politici, vakbondsleiders, magistraten en andere be langrijke personen. De VIP's of hun fami lieleden blijken huren te betalen, die ge baseerd zijn op een allang achterhaald pun tensysteem. De prijzen liggen gemiddeld vijftig procent onder de martktwaarde, en dat is meer dan genoeg om de volkswoede te ontketenen. Motor achter het schandaal is de krant II Giornale, eigendom van de broer van ex- premier Silvio Berlusconi en spreekbuis van de partij Forza Italia. De door de krant ge publiceerde namen en huren wekten de nieuwsgierigheid van minister Treu (Ar beid), die het afgelopen weekeinde de be standen vrijgaf van alle huurders van drie grote pensioenfondsen en gisteren een commissie installeerde om te weten te ko men volgens welke maatstaven de huizen zijn vergeven. Een magistraat in Rome heeft een onderzoek ingesteld en wil nagaan of de wet is overtreden. Dat Forza Italia en haar 'post-fascistische' coalitiepartner Nationale Alliantie glunde ren is begrijpelijk, want de profiteurs van de lage huren zijn vooral te vinden in het link se kamp. Massimo D'Alema en Walter Vel- troni, de beide voormannen van de PDS, zijn tegen de lamp gelopen, maar ook de \Toegere PDS-secretaris Occhetto en diens moeder Luisa. Moeder Occhetto blijkt 810 gulden te betalen voor een appartement van 277 vierkante meter in het hartje van Rome, terwijl de werkelijke waarde wordt geschat op 4.000 gulden. Het schandaal treft echter ook de vakbon den. Sergio D'Antoni, leider van de chris ten-democratische bond C1SL, betaalt 1.000 gulden te weinig voor een woning in de chi que wijk Parioli en blijkt een Turks bad te hebben geïnstalleerd op kosten van het fonds Inpdai. In dezelfde wijk wonen, even eens tegen sterk gereduceerde prijs, ook en kele medewerkers van D'Antoni. Vito Scalia, een vakbondsbaas in ruste van de CISL, maakt het echter het bontst: hij heeft een appartement van 224 vierkante meter op Piazza Di Spagna, het duurste punt van Ro me, en betaalt maandelijks 800 in plaats van 8.000 gulden. Alle betrokkenen beweren via officiële aan vragen en wachtlijsten hun woning te heb ben verkregen, maar niemand die dit na tuurlijk gelooft. Wat gebeurt, is dat de be wijzen worden geleverd van het zogenaam de consociatevismo, het systeem waarmee de christen-democraten en socialisten re geerden en de 'eeuwige' (communistische) oppositie en de vakbonden compensatie kregen op andere terreinen. De besturen van de pensioenfondsen, meestal per be roepsgroep georganiseerd, vormen zo'n 'compensatiegebied'. De klap in het linkse lamp is hard aangeko men. De gezworen vijanden van corruptie, nepotisme en vriendjespolitiek blijken ook hun vuile handen te hebben, en dit gegeven wordt keihard uitgebuit door de rechtse Vrijheidsalliantie. Onofficieel congres begint morgen Ongeveer tienduizend uit de hele wereld zijn gisteren in Peking aangekomen voor het forum van de niet-gouverne- mentele organisaties (NGO's) dat naast de officiële Wereld vrouwenconferentie van de Ver enigde Naties wordt gehouden. Tegen acht uur gisteravond rolde in de Chinese hoofdstad de zogenaamde Peking Express binnen. Op het perron schalde een fanfare van zo'n zestig jon ge Chinese pioniertjes, terwijl tientallen anderen stonden te zwaaien met bossen bloemen. In de trein zaten 250 vrouwen en enkele mannen uit vooral Oosteuropese landen. Ze heb ben in een kleine twee weken tienduizend kilometer afgelegd. De trein komt uit Parijs en maakte tussenstops in Berlijn, Warschau en Moskou. Alle pas sagiers doen mee aan het NGO Forum, dat morgen begint op een plaats zestig kilometer bui ten het centrum van Peking. Terwijl de trein voortraasde, hebben deelnemers uit Wester se landen in werkgroepen hun collega's uit voormalige com munistische landen wegwijs ge maakt in moderne vergader technieken, actievoeren en lob byen. ,,Er hing een uitstekende sfeer. Het oorspronkelijke idee was dat wij les zouden geven, maar ik heb het gevoel dat ik meer heb geleerd van de Oost europese vrouwen dan ik hen heb kunnen leren", zei een Amerikaanse deelneemster. Slechts vijftig van de bijna tweeduizend journalisten die de vrouwenconferentie zullen ver slaan, mochten van de Chinese autoriteiten de aankomst van de Vrouwentrein bijwonen. Het was opnieuw een teken van de vrees van de Chinese autoritei ten dat deelnemers aan het niet-officiële NGO Forum zullen demonstreren en China ge zichtsverlies zullen bezorgen. Chinese kranten hebben ge schreven dat tachtig procent van de NGO-deelnemers be staat uit radicale lesbiennes en prostituées. De politie heeft op dracht gekregen lakens bij de hand te houden voor het geval er naakt wordt geprotesteerd. Om dezelfde reden draagt per soneel bij de ingangen van ho- cape. WAARSCHUWING! VOOR BIERTAP PARTYSTAR DE LUXE VAN FASS-FRISCH. Van de Duitse fabrikant Fass-Frisch is onder de naam Partystar De Luxe een biertapsysteem op de markt dat in sommige gevallen is uitgerust met een ondeugdelijke houder voor de koolzuurpatroon. Als gevolg van een produktiefout bij de Duitse fabriek kan de patroonhouder scheuren, waardoor de koolzuurpatroon met enige kracht kan wegschieten. Interbrew Nederland, leverancier van de vijf-liter-biervaatjes van het merk Hertog Jan, en distributeur De Kikvorsch roepen de con sument op uitsluitend de kunststof patroonhouder van het biertap systeem Partystar De Luxe terug te sturen. Het betreft alleen Partystars De Luxe aangekocht na 1 augustus 1994. De bewuste biertap is ook op de markt gebracht als onderdeel van het "Hertog Jan Thuis Tap Pakket". De kunststof patroonhouder moet in een enveloppe worden gestuurd naar Partystar De Luxe, antwoordnummer 13040, 5200 VE 's-Hertogenbosch. Een postzegel is niet nodig. De consument ontvangt zo snel mogelijk een nieuwe patroonhouder. Moeder moet met dochtertje Engels praten Een rechter in Texas heeft een Spaanstalige moeder gisteren bevolen voortaan Engels te pra ten met haar dochter van vijf. Als het kind thuis alleen Spaans spreekt, is dat mishandeling, n „Als zij naai niet de taal ve andere kinder terwijl zij e staatsburger is, U dit kind", 3 eenthij. ichool gaat en de leraren en i kan spreken, Amerikaans Ian mishandelt chter Samuel Kiser tegen de moeder, Marta Laureano. „Dan verlaagt U haar tot het niveau van een dienst meid." Mevrouw Laureano, geboren en getogen in Mexico, spreekt vloeiend Engels. Zij wil echter Spaans spreken met haar doch ter opdat die tweetalig wordt. Ken IS nog mei Dexena. ucu in ccii wcuic iwcc wcncii rviiitri inddiiseutrciiitreiiisitri. icis ceii ldpc. i—opaaiih spiukcii mei i ter opdat die tweetalig i paruscees van zweedenWÊBBË A B correspondent jssfês5 iqiiqii efe Frankrijk staat op het punt de l eerste van een reeks kernproe- iven in de Stille Zuidzee te hou- 0 °f den. De laatste voorbereidin- 25 gen worden getroffen voor de 137 eerste explosie, aldus generaal Paul Vericel, directeur van het Centrum voor Nucleaire Expe- rimenten in de Stille Zuidzee. gc „We zijn nu heel dichtbij het i3i begin van de campagne", zei 3 hij in een telefonisch inter- view. Tot dusver is één kern- 6 bom naar de testplaats 13 Mururoa overgevlogen. Wan- j j neer de eerste proef plaats- 4 vindt wilde hij niet onthullen. 9 President Chirac kondigde op 13 juni aan dat vanaf 1 sep- 1tember de kernproeven wor- 9 den hervat. Tot mei 1996 zul- 1 len er dan zeven tot acht kern- bommen tot ontploffing wor- 5 den gebracht. 20 b Vlak voor de hervatting van de 6 Franse kernproeven in de Stille Oceaan dient zich in de warme wateren van Mururoa een twee- 31 de zeeslag aan. Een 'vredes- vloot' van zo'n dertig vaartuigen dreigt deze week onder aanvoe- 5 ring van Greenpeace de 12- 9 mijlszone van het atol binnen te varen, en daarmee de Franse I marine te provoceren tot een hardhandige reactie. Vericel ie waarschuwde gisteren opnieuw dat de proeven doorgaan, onge- 1C acht of er schepen of helikop- ters binnen de militaire zone 6 van 19 kilometer in het gebied 3 zÜn- In tegenstelling tot de eerste zeeslag, in juli, zou de komende echter wel eens golven kunnen losmaken die de Seine bereiken. Honderden journalisten hebben Japan staakt steun China Japan zal zijn ontwikkelings steun aan China opschorten uit protest tegen de Chinese kernproeven. Alleen humani taire hulp zal nog worden verleend, zei minister Ry utaro Hashimoto van handel gisteren na de kabinetszit- öng. De ontwikkelingssteun, be stemd voor specifieke projec ten, bedroeg 134 miljoen gul den in 1994. Dit jaar is nog maar 8,6 miljoen gulden uit gekeerd. De twee kernproe ven die China dit jaar hield, in mei en in augustus, heb ben felle protesten in Japan en andere landen teweegge bracht. zich in het gebied geïnstalleerd om van de gebeurtenissen ver slag te doen. Worldwide Televi sion Network heeft zelfs twee hotels in Tahiti afgehuurd om van daaruit haar beelden de ge hele wereld in te sturen. De Ja panse regering heeft minister MasayoshiTakemura (financi en) toestemming gegeven op persoonlijke titel naar Tahiti te gaan. Daar zal hij zich vrijdag bij een betoging tegen de her vatting van de Franse kernproe ven voegen. In juli enterde een commando van de Franse marine de Rain bow Warrior II, het vlaggeschip van Greenpeace, en sleepte het naar de internationale wateren. Deze keer komt Greenpeace met een helikopter, die gisteren al door de Fransen werd achter volgd en gedwongen om terug te keren naar het moederschip. Frankrijk wil koste wat kost voorkomen dat de helikopter op het atol landt. In eigen land kwam Jacques Chirac de afgelopen maand on der vuur te liggen van critici. Het invloedrijke dagblad Le Monde deed een dringend be roep op de president om van de proeven af te zien, een voor beeld dat werd gevolgd door Yves Rocher. Het cosmetica- concem plaatste een adverten tie in Duitse dagbladen, waarin het Chiracs geruchtmakende besluit de kemproeven te her vatten veroordeelde. Hoewel Yves Rocher zich in het verleden vaker een 'groen' imago aangemeten had, was het initiatief wellicht ook inge geven door angst voor een boy cot van Franse produkten. Greenpeace heeft altijd gewei gerd om tot zo'n boycot op te roepen, maar andere milieurid ders tonen minder scrupules. In hoeverré Franse wijnen en kazen dezer dagen gemeden worden, staat te bezien. Veel consumenten zullen het stand punt van Greenpeace huldigen dat wijn- en kaasboeren niet verantwoordelijk gesteld kun nen worden voor het beleid van hun president. Niettemin staat vast dat de golf van negatieve publiciteit die Chirac zich op de hals heeft gehaald, hem niet po pulairder heeft gemaakt. Blij kens een zondag gepubliceerde opiniepeiling is nog maar 39 procent van de Fransen tevre den over hun president, twintig procent minder dan in mei. In een poging om de storm die hij had ontketend, weer tot lig gen te brengen, deed Chirac een belangrijke concessie. Op 10 au gustus liet hij weten dat de acht proeven die hij wil laten doen, ook de laatste zullen zijn. Het nieuws over deze concessie, midden in de zomervakantie, vermocht echter de meeste stranden niet te halen, zodat het effect ervan op de Franse publieke opinie miniem was. En voor Greenpeace was het slechts een teken dat ook een Chirac op de knieën gedwongen kon worden. Voor het geval de golven van de slag in de Stille Oceaan de wate ren van de Seine niet zullen be reiken, organiseert de milieu organisatie deze week ook een kleinigheid in de Franse hoofd stad. Greenpeace heeft alle ei genaren van 'schepen, zeilbo ten, kano's en luchtbedden' op geroepen om vrijdag koers te zetten naar de brug Pont d'Iéna in Parijs, die middels een men selijke keten aan het Elysée-pa leis zal worden vastgeketend. Bij dat paleis, waar Chirac in ju ni zijn vermaledijde aankondi ging deed, zal dan een petitie worden afgeleverd die door twee miljoen mensen is gete kend. Dat Greenpeace deze handtekeningen in luttele we ken wist te vergaren (grootste bijdragen: Nederland en Japan), zal Jacques Chirac een aanwij zing geven van zijn populariteit buiten Frankrijks grenzen. Voorafgaand aan die actie in Parijs wordt op donderdag avond in een oplage van 100.000 exemplaren een specia le Greenpeace-publikatie ver spreid. Het geschrift zal het re sultaat bevatten van een opinie peiling in Frankrijk over de kernproeven eerdere peilin gen wezen er al op dat een meerderheid tegen is en een beroep van Nelson Mandela op Chirac om van die proeven af te zien. Geconfronteerd met zo veel oppositie was het moeilijk niet enige sympathie te hebben voor het standpunt dat Francois Godement, een onderzoeker aan het Franse Instituut van In ternationale Betrekkingen (IFRI), in een lang artikel in Li beration uitdroeg. President Chirac, zo schreef de weten schapper, had gewoon moeten doen wat de Chinezen altijd doen: achteraf melden dat er een kernproef heeft plaatsge vonden. Of, beter nog, wat de Verenigde Staten zo vaak de den: kernproeven zelfs achteraf niet melden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7