Buitenlandse Zaken woedend op Defensie Hof zet arts uit ambt Binnenland Een dochter voor Beatrix Offensief tegen oplosmiddelen in muurverf Militaire top vond lijst vermisten onbelangrijk Belgische politie vindt opgezette-dierentuin Jet Nijpels wil frisse start met 'Senioren 2000' DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Politie pakt Brabantse bende tilburg» De politie heeft gisteren ruim 140 mensen ingezet om in Midden-Brabant negen verdachten aan te houden en op vijf tien plaatsen huiszoeking te doen. De bende zou sinds vorig jaar tientallen auto's, paardetrailers, caravans en aanhangwagens hebben gestolen en verhandeld. De hoofdverdachte is een 37-ja- rige man uit Drunen. Verder werden zijn vrouw, een echtpaar j uit Udenhout en mannen uit Tilburg, St.Michielsgestel, Uden- i hout, Elshout en Waalwijk aangehouden. De schade die de ben- j de heeft aangericht, beloopt volgens de politie 'vele tonnen'. Ultimate fight mag niet meer den haag Ultimate fight, een vechtsport waarbij vrijwel alles is geoorloofd, zal in Nederland worden bestreden. Minister Sorg- drager van justitie en staatssecretaris Terpstra van sport zeggen in antwoord op kamervragen dat de overheid 'actief zal optre den tegen dergelijke gevechten. De bewindslieden ergeren zich eraan dat het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel „als de ge- woonste zaak van de wereld en zelfs als bron van vermaak wordt gepresenteerd". Volgens Sorgdrager is er in Nederland nog geen 'ultimate fight' gehouden. Man opgepakt na verdwijnen meisje helmond De politie heeft een 60-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden in verband met de vermis sing van een achtjarig meisje uit Helmond. Het meisje verdween op 10 augustus. Getuigen hebben haar een dag later nog gezien in gezelschap van de verdachte. De politie gaat er vooralsnog van uit dat het kind in leven is. Het verdere onderzoek moet dat ïitwijzen, aldus de zegsman. Man laat schapen aan lot over tholen De politie heeft zondag in een weiland bij Sint Philips- land vijf dode schapen in verregaande staat van ontbinding aan getroffen. Een ooi met een lam waren verder zodanig verzwakt dat een dierenarts ze moest afmaken. Bovendien stonden er nog eens 32 schapen zonder eten of drinken. De eigenaar van de die ren bleek niet te achterhalen. Een naburige landbouwer is bereid de nog in leven zijnde dieren te verzorgen. Volgens de dierenarts zijn de beesten hard aan krachtvoer en drinken toe. Als de eige naar wordt gevonden, zal tegen hem proces-verbaal worden op gemaakt. Dode en gewonden bij botsing lochem» Een 36-jarige automobiliste uit Doesburg is gistermor gen door een aanrijding op een kruising in Laren om het leven gekomen. Haar echtgenoot en 11-jarig dochtertje liggen met zware verwondingen in een ziekenhuis in Deventer. De aanrij ding ontstond toen het slachtoffer een voorrangsweg wilde over steken. Zij zag daarbij een tractor-combinatie over het hoofd, die bestuurd werd door een 32-jarige man uit Spakenburg. Thuistap van Hertog Jan gevaarlijk breda Het bierconcern Interbrew waarschuwt tegen het ge bruik van thuistaps met vijf-litervaatjes van het merk Hertog Jan. Er kan een ondeugdelijke houder voor de koolzuurpatroon in zitten. Ook vijf-litervaatjes Warsteiner kunnen aan het euvel lij den. Het gaat om de vijf-litervaatjes die na 1 augustus 1994 zijn gekocht. Als gevolg van een produktiefout bij de fabrikant kan de kunststof patroonhouder scheuren. Daardoor kan de koolzuur patroon met enige kracht wegschieten, zo waarschuwt Inter brew. In een advertentie vragen Interbrew Nederland en distri buteur De Kikvorsch vandaag de consument de kunststof pa troonhouder op te sturen. Er is een gratis telefoonnummer (06- 0629) voor mensen met vragen. Omstreden huisarts uitgeweken naar Spanje )en haag rijd let Haagse gerechtshof heeft in ïoger beroep een huisarts uit :ijn ambt gezet wegens grove mkunde en ernstige nalatig- ïeid. De man was sinds 1981 ïuisarts in het Zeeuwse Dirks and. Hij kreeg in 1991 en* 1994 Irie waarschuwingen en één )erisping. In oktober zette het nedisch tuchtcollege de arts uit tijn beroep. Inmiddels heeft hij n Spanje een bloeiende praktijk ior Nederlandse overwinte- De arts schreef recepten uit naam van patiënten voor vie de medicijnen niet waren jedoeld. De apotheek en de be rokken patiënten wisten daar van. Strikt genomen zou Je apotheek mensen noodzake- ijke geneesmiddelen kunnen mthouden, omdat ze niet ge- iruikt mogen worden in combi- ïatie met de medicijnen die de rit volgens de apotheeklijst lok slikt. Diplomaten 'verbijsterd' over gang van zaken Srebrenica Tussen de ministeries van buitenlandse zaken en defen sie groeit een controverse over de nasleep van de val van Srebrenica. Op Buitenlandse Zaken wordt volgens een betrokkene 'met verbijstering gadegeslagen' hoe Defen sie blunder op blunder stapelt. De diplomaten zijn ervan geschrokken, aldus een medewerker, hoe stuntelig de collega's van Defensie de gang van zaken rond Srebreni ca afwikkelen. genocide in Srebrenica') wor den op zijn zachtst gezegd als uiterst ongelukkig geïnterpre teerd. Vooral nu gebleken is dat de defensiestaf van tevoren op de hoogte was van de toespraak van Karremans. Zijn verklaring werd opgesteld door het hoofd voorlichting en tevoren gelezen door onder anderen Couzy en de woordvoerder van Voorhoe ve. Alleen de minister zelf was niet op de hoogte van wat Kar remans zou gaan zeggen. Deze reeks van blunders en Gewezen wordt op het verdwij nen van de verklaring van ma joor Franken, het mislukken van het ontwikkelen van een filmrolletje, de lijst met namen van moslims die ineens opdook en wellicht enkele andere 'ver rassingen' die tussen de pape rassen bij Defensie liggen. Ook de uitspraken van over ste Karremans (geen good guys en geen bad guysen generaal Couzy ('geen aanwijzingen voor licatieproblemen heeft rechtstreeks invloed op het in ternationale prestige van Ne derland, zo wordt gesteld. De diplomaten draaien overuren om dat prestige overeind te houden. Dezelfde diplomaten hebben hun twijfels over de haast van de defensiestaf waar mee de Nederlandse blauwhel men uit de enclave zijn wegge haald. Ambassadeur Biegman bij de VN in New York verwoordde de kritiek afgelopen weekeinde al: „Het maakt niet zo'n geweldige indruk als je erheen gaat om een gebied te beschermen en je eerste prioriteit is je eigen men sen eruit te halen". De Neder landse ambassade in Belgrado had, zo blijkt nu, er vergeefs op aangedrongen Dutchbat zo lang mogelijk in Srebrenica te hou den totdat het Internationale Rode Kruis toestemming had gekregen de enclave te bezoe ken. De uitspraak van Biegman sluit aan op de kritiek van de Franse minister van buitenland se zaken De Charette. Hij is van mening dat de Nederlandse blauwhelmen weinig hebben gedaan om de enclave te verde digen. De ophef die daarover in Nederland ontstond, zette de diplomatieke inspanningen voor betere relaties met Frank rijk weer onder druk. Bij de defensiestaf groeit tege lijkertijd de irritatie over de col lega's van Buitenlandse Zaken, bijvoorbeeld over de kritische woorden van Biegman. „Flet is buitengewoon makkelijk om vanuit je leunstoel een dergelijk oordeel te vellen. Het is heel an ders als je tot aan je knieën in de blubber staat", zegt een top functionaris van Defensie die niet genoemd wilt worden. De huisarts was verslaafd ge raakt aan het pepmiddel Ritalin. Hij verwerkte de stof samen met levertraan ook in zalven en paste die toe op patiënten met moeilijk sluitende wonden. Ver der paste hij huidpleisters op onverantwoorde wijze toe en voerde hij flapoorcorrecties uit terwijl een huisarts daartoe niet bevoegd is. De man heeft inmiddels in Spanje een praktijk in de buurt van Benidorm geopend, waar hij veel Nederlandse overwinte raars als patiënt heeft. Het hof vindt dat zeer bedenkelijk. De Spaanse inspectie voor volksge zondheid is op de hoogte ge steld van de uitspraak van het gerechtshof. Omdat de huisarts bij de Hoge Raad in cassatie is gegaan, mag hij van de Spaanse autoriteiten daar nog werken. Mocht ook de Hoge Raad be sluiten de arts zijn bevoegdheid te ontnemen, dan moet hij zijn praktijk in Spanje sluiten. balikpapan Nu heb je eindelijk een dochter, riep een lid van de hofhouding naar koningin Beatrix toen ze haar zojuist geadopteerde orang-oetan in haar armen nam. Zowel de koningin als prins Claus en prins Willem-Alexander adopteerden gisteren voor 1500 dollar een verweesde mensaap in het opvangkamp van de Nederlander Willie Smits, die voor de Indonesische regering ook een groot regenwoudproject uitvoert. Daarbij werd hij geconfronteerd met stropers die jagen op volwassen orang-oetans en zich verder niet bekommeren om eventuele jongen. In het kamp worden de mensapen verzorgd tot ze zelfstandig in de jungle kunnen overleven. Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken sprak gisteren al van een econo misch, politiek en emotioneel geslaagd bezoek. Donderdagochtend keert het koninklijke gezelschap weer terug naar Nederland. FOTO ANP COR MULDER utrecht gpd Muurverven die veel schadelijke oplosmiddelen bevatten, moe ten worden uitgebannen. Dat zei voorzitter J. van der Worp van de werkgeversvereniging van schildersbedrijven FOSAG gisteren op een bijeenkomst van de Bouw- en Houtbond FNV. Hij wil dat de verfindustrie de voor schilders ongezonde muurverven niet meer produ ceert. Werkgevers en werkne mers zijn het daar roerend over eens. Een vertegenwoordiger van de verffabrikanten stelde echter dat zo'n maatregel niet rijmt met de vrije markt. De Bouw- en Houtbond FNV HBO-Raad wil geen opleiding van drie jaar a n Nu is de vraag: ik me een mobie wil als eerste stap dat er in de schildersbranche maatregelen worden genomen om OPS te voorkomen. Zo pleit de bond voor een 'gedoseerd verbod' van verfsoorten die veel van de gewraakte stoffen bevatten. Maar de Nederlandse overheid is niet van plan met zo'n verbod te komen, stelde een woord voerder van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. In Nederland lijden volgens de Bouw- en Houtbond onge veer drieduizend ernstige lichamelijke en psychi sche klachten door langdurig werken met schadelijke oplos middelen. Jaarlijks komen daar zo'n 250 personen bij. Patiënten en andere betrokkenen vatten de symptomen meestal samen als OPS (Organo-Psycho-Syn- droom). Veelvoorkomende klachten die onder het OPS vallen, zijn: vergeetachtigheid, geïrriteerd heid, depressies, concentratie stoornissen, hoofdpijn, overge voeligheid voor alcohol. den haag gpd In zijn ruim dertig pagina's tellende verslag onthult Voor hoeve dat de lijst met de na men van 239 moslim-man nen die vorige week wijdag in Zagreb opdook, bij de crisis staf van de Koninklijke Land macht is zoek geraakt 'omdat men er geen bijzondere bete kenis aan toekende'. Om de zelfde reden werd pas op 27 juli tien dagen na dato de omstreden verklaring over het 'geregelde' vertrek van de moslim-vluchtelingen uit Sre brenica aan Voorhoeve door gespeeld: de landmachtstaf zag het belang van deze ver klaring niet in. Verder onthult Voorhoeve dat de persverkla ring die Dutchbat-comman- dant Karremans op 21 juli voorlas, en waarvan hijzelf af stand moest nemen, was op gesteld door het hoofd leger- voorlichting van het ministe- Voorhoeve prijst in zijn brief opnieuw de militairen van Dutchbat die hun taken in Srebrenica 'met grote inzet hebben vervuld' en 'alom waardering hebben geoogst'. Volgens de bewindsman wa ren de Nederlandse blauw helmen louter voor zelfverde diging toegerust en daarom niet in staat de Servische aan val die als een verrassing kwam af te slaan. Overi gens wijst hij erop dat onge veer 11.000 mannelijke mos lims al op 10 juli onder bege leiding van ongeveer 4000 be wapende moslims uit de en clave waren weggetrokken. Dat verklaart waarom vrijwel uitsluitend vrouwen, bejaar den en kinderen hun toe vlucht tot het Dutchbat-basis- kamp zochten. De fang i de mensenrechtenschendingen is volgens de WD-bewinds- man nog niet vast te stellen, maar het aantal doogescho- ten burgers en krijgsgevange nen schat hij op tussen de 2100 en 2700. Voorhoeve be strijdt dat hijzelf de ernst van deze tragedie heeft willen mi nimaliseren of onvoldoende medewerking heeft verleend aan VN-rapporteur Mazo- wiecki. „Op geen enkele wijze hebben VN-medewerkers aangegeven ontevreden te zijn over de medewerking van Nederland", zo schrijft hij. De felle kritiek op het func tioneren van het ministerie heeft de inkrimping van de centrale en Haagse krijgs machtstaven, die al vorig jaar werd aangekondigd, in een stroomversnelling gebracht. Volgens Voorhoeve zal hij nu snd streven naar de van een kleiner artement', waarbij me de onderlinge sterk wordt verbeterd. Elk krijgsmacht deel (landmacht, luchtmacht en marine) krijgt verder een 'verbindingsofficier' die in contact staan met het centra le Defensie Crisis Beheer- singscentrum (DCB). Ook is de instructie gegeven dat alle informatie die bij de crisis centra van de krijgsmachtde len binnenkomt, voortaan naar het DCB moet worden doorgestuurd. Inval in loods opgepakte Nederlander De Belgische politie heeft dit weekeinde in het Belgische grensplaatsje Dessel duizenden kadavers van beschermde die ren aangetroffen in een loods bij een woning van een 40-jari ge Nederlandse preparateur, De Hagenaar werd twee weken ge leden in Groot-Brittannië aan gehouden nadat de Britse poli tie in zijn boerderij in Wales ook al duizenden opgezette zeldza me dieren had opgespoord. De Belgische politie deed de inval in samenwerking met de inspectiedienst van het Belgi sche ministerie van Landbouw, de douane en de opsporingsor ganisatie van het Wereld Na tuur Fonds (WNF). Volgens de Belgische autoriteiten opereer de de man vanuit de driehoek Nederland/België/Groot-Brit- tannic. Gebleken is dat de ver dachte behalve in die landen ook actief was in Australië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Ca nada en Nieuw Zeeland. Doordat de omvangrijke ad ministratie van de handelaar in beslag is genomen, hopen de betrokken justitiële instanties een groot deel van het wereld omspannende netwerk van ille gale dierenhandel op te kunnen rollen. Uit de administratie van de man zou volgens het WNF blijken dat ook gerenommeerde Nederlandse instituten als mu sea en dierentuinen zaken de den met de Hagenaar. Verschei dene instellingen hebben in middels toegegeven van zijn diensten als preparateur en handelaar gebruik te hebben gemaakt, maar dat zou volgens hen volstrekt legaal zijn verlo pen. De Belgische justitie kwam na de inval in Dessel via een post bus van een tussenpersoon een andere privéverzameling in Kortrijk op het spoor. De inven tarisatie van die collectie duurt nog minstens een week. In de opslagruimte in Dessel - troffen politie en douane net als in Groot-Brittannië een groot aantal zeer zeldzame diersoor ten aan, waaronder sneeuwlui paarden, olifanten, ijsberen, neushoorns, zeeschildpadden, tijgers, bonobo's en de restan- i ten van duizend tot tweedui zend vogels. De opgezette bees ten werden volgens het WNF België op bestelling in een be paalde houding opgezet en ver volgens doorgevoerd naar parti culieren en instellingen. Door een uitgebreid internationaal netwerk van onder anderen ja gers kon de verdachte zijn in- mense collectie aanleggen. Tegen de man, die op 26 ok tober in Groot-Brittannië voor, de rechter moet verschijnen, is in 1991 door Belgische justitie al eens een proces-verbaal opge maakt. De omvang van de ver zameling en de complexiteit van het dossier had tot gevolg dat de man toen niet vervolgd werd. Ook in Nederland is de man nooit veroordeeld, hoewel justitie en het ministerie van Landbouw al vanaf het begin van de jaren tachtig op de hoogte waren van zijn illegale praktijken. Het WNF plaatst daarom vraag tekens bij het Nederlandse op sporingsbeleid. De organisatie wil dat de minister van justitie in het vervolg jaarlijks verslag doet van de resultaten in het onderzoek naar de illegale han del in dieren. telefoon veroorloven? den haag gpd B i n n kan e r Het Te begi n n e n ge cort is de vraag me veroorloven e n te hebben? nobiele telefoonnet Randstad, straks ii LIBERTEL I Nederland. Jet Nijpels maakt vandaag haar rentree in de Tweede Kamer als fractievoorzitter van Senioren 2000. Zo heet de afsplitsing van het roemruchte Algemeen Ouderen Ver bond (AOV), waarmee Nijpels en de haren na een ellendig jaar 'een frisse start' willen maken. „Het verleden was soms een nachtmerrie, laat de toekomst meer zijn dan een mooie droom", sprak de gewezen AOV-aanvoerster gisteren bij de presenta tie van de nieuwe ouderenpartij. Senioren 2000 begon gisteren waar het AOV voor de zomervakantie opgehouden was: met beschuldigingen richting het an dere kamp. „De fractie wil het nieuwe par lementaire jaar niet beginnen met weder om de last van een groep personen onder leiding van de heer Batenburg, die elk de mocratisch principe aan de laars lapt." AOV-oprichter en -voorzitter Batenburg zette Nijpels en de nieuwe Senioren 2000- voorzitter Turkenburg tijdens een tumul tueuze vergadering op 10 juni uit het AOV. „Het vrijwel onafwendbare morele en fei telijke failliet als gevolg van een gebrek aan interne democratie en organisatie maakt een effectieve belangenbehartiging voor ouderen door het AOV onmogelijk", luidde gisteren de repliek van Turkenburg. Senioren 2000 gaat ervan uit dat Baten burg achterblijft met een zo goed als fail liete boedel en een uit PR-oogpunt vrijwel onbruikbare naam. Daarmee telt de Kamer nu een scala aan ouderenvertegenwoordigers: Senioren 2000, ieder apart de ex-AOV'ers Hendriks, Verkerk en Van Wingerden en de Unie 55+ van Bertus Leerkes. In de Eerste Kamer zit Hendriks als Senioren 2000-vertegen woordiger straks naast AOV-senator Ba tenburg, met wie hij nog steeds geen woord heeft gewisseld. Waarschijnlijk zal de nieuwe partij in de Tweede Kamer door het leven moeten gaan als de lijst-Nijpels. Het is namelijk gebruikelijk dat afsplitsingen van bestaan de partijen in de Tweede Kamer door de kamervoorzitter vernoemd worden naar hun leider. „We hebben er weer zin in", zei Nijpels gisteren en dat is maar goed ook. Senioren 2000 heeft wel drie kamerleden (naast Nij pels zelf Aiking en Boogaard), een senator, een voorlopig hoofdbestuur, een pro gramma, een huishoudelijk reglement en een persvoorlichter, maar vooralsnog geen geld en geen leden. De 'te krappe begroting' moet voorlopig worden gevuld met de tien procent die betaalde Senioren 2000-bestuurders straks van hun salaris afstaan. Vanaf vandaag gaat de nieuwe partij leden werven, vooral onder het AOV. Voorzitter Turkenburg heeft geen idee hoeveel AOV'ers de over stap gaan maken. Het afgelopen weekeinde waren acht van de twaalf provincies vertegenwoor digd om ingelicht te worden over de nieu we partij. Maar dat zegt niets over het aantal gemeenteraads- en Provinciale-Sta- tenleden dat de overstap gaat maken, laat staan over het aantal gewone leden. Het eerste congres van de nieuwe partij staat in elk geval gepland voor het najaar van 1996 of het voorjaar daarna. Het partijprogramma van Senioren 2000 is een 'verdiepte versie' van het AOV-ge- dachtengoed. In een tien-puntenplan wordt, naast natuurlijk het behoud van de inkomensonafhankelijke AOW, onder meer gepleit voor een 'oudereneffectrap- portage'. Daarmee moeten alle maatrege len getoetst worden op ouderenvriende- lijkheid. Democratie en tolerantie staan hoog in het Senioren-vaandel, wordt meerdere malen gezegd met een onuitge sproken verwijzing naar Martin Basten- burg. Nijpels zou het liefst nooit meer te ma ken hebben met het AOV van Batenburg, maar dat lijkt onwaarschijnlijk. Zo menen de kamerleden van Senioren 2000 en het nog steeds met een bankroet bedreigde AOV wederzijds geld van elkaar tegoed te hebben.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3