Leidsch Dagblad 'Serviërs schuldig aan aanval' Generaal Couzy raakt deel van bevoegdheden kwijt X Treintje tussen centrum Leiden en parkeerterrein Z Conservator waarschuwde IT voor nu aangehouden man Rotterdam wil recyclingpark voor schepen Capelse tandartsen weigeren vluchtelingen GOED NIEUWS DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40863 LOSSE NUMMERS 1,65 Jet Nijpels gaat verder met Senioren 2000 Buitenland Frankrijk klaar voor de eerste kernproef Cultuur en Kunst Robert Long z r met 'Nu' terug J in de theaters Sport Joost Winnink zoekt zijn weg in de tennisjungle Stichting begint komend weekeinde Met een treintje uit de Rotter damse diergaarde Blijdorp worden vanaf zaterdag men sen die hun auto parkeren op het voormalige Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg naar de Leidse binnenstad ge bracht. Een plaatsje op het parkeerterrein, waar zo'n zes honderd auto's kunnen wor den gestald, gaat vijf gulden kosten. En dat is inclusief de rit naar de winkels in de bin nenstad en terug. Het Blijdorp-treintje (een van de drie elektrische treinen waarmee bezoekers in de Rot terdamse dierentuin worden rondgereden) was volgens voorzitter P. Labruyère van de stichting Stadsparkeerplan Leiden een lot uit de loterij. „Het bedrijf dat die rondritten in Blijdorp verzorgt wil er van af. Wij kunnen het voorlopig huren en als het bevalt kun nen we het kopen." De voorzitter vindt het trein tje ideaal voor het doel van de stichting. „Je kunt in een paar minuten 32 passagiers van de Haagweg naar de brug tussen de Apothekersdijk en de Aal markt brengen. Het treintje rijdt 16 kilometer per uur, en dat is toch mooi een kilometer harder dan de bus op de Bree- straat mag rijden. En het is pen milieuvriendelijk vervoermid del." De eerste week bestuurt Labruyère zelf het treintje. De tweede week neemt een ande re bekende Leidenaar het stuur in handen. Pagina 11: Middenstand inspecteert par keerterrein. m.'Handelaar in opgezette dieren gepakt LEIDEN CAROLINE V paso Hij wist aj veel langer dat de zaak niet deugde en tipte regel- i bun matig de toen verantwoordelij- iet noke ministeries. Maar met zijn dagte informatie gebeurde ogen schijnlijk niets. Conservator e nooC. Smeenk van het Leidse Na den rjtionaal Natuurhistorisch Muse- bezocht al in 1978 een nu in Wales opgepakte Nederlandse handelaar in opgezette dier soorten. „De man belde mij regelma tig op om iets aan te bieden. Ik ben toen bij hem thuis geweest in Den Haag en zag meteen dat de zaak niet deugde. Hij had zijn hele huis vol liggen met ka davers van bedreigde inheemse diersoorten zonder de bijbeho rende papieren. De roofdier schedels en luipaardvellen la gen zelfs op zijn bed. Ik heb het toenmalige ministerie van CRM later Landbouw gewaar schuwd." Het Leidse museum is met :n collectie van zo'n tien mil joen natuurhistorische objecten de grootste in Europa. Smeenk en zijn collega's krijgen regelmatig allerlei materiaal aangeboden. „Maar we trekken alles zorgvuldig na omdat we weten dat er veel gesjoemeld wordt met bedreigde dieren: in die handel gaan miljoenen om." j3 Het natuurhistorisch muse- um doet voor zijn aankopen van dode dieren regelmatig za kken met dierentuinen. Smeenk, ,jnnconservator van de weten- 13 schappelijke afdeling, geeft toe Bosnische premier eist tegenacties NAVO en VN na mortieraanval op Sarajevo Een mortieraanval op het centrum van de Bosnische hoofdstad Sarajevo heeft gisteren zeker 37 mensen ge dood en 85 verwond. De Amerikaanse en Bosnische re geringen leggen de schuld bij de Bosnische Serviërs. Die zeggen echter op hun beurt dat de Bosnische moslims de aanval hebben uitgevoerd om NAVO-luchtaanvallen op de Serviërs uit te lokken. Of de NAVO in actie komt, is nog onbekend. zekerheid vast, hoewel VN-spe- cialisten de zaak onderzoeken. De schoten kwamen uit het zui den. Daar liggen eenheden van het regeringsleger, maar vooral van de Serviërs. De Serviërs beschuldigden het regeringsleger van een ver- BOEDAPEST-SARAJEVO GPD-Rtr-AFP De beschieting was de ernstig ste aanval op Sarajevo sinds 5 februari 1994. Toen kwamen op vrijwel dezelfde plek 68 om. Wie verantwoordelijk stond vanochtend nog niet r geldingsaanval op de voorstad Ilidza die in Servische handen is. Daar zou een man zijn ge dood en zouden tientallen an deren gewond zijn geraakt toen een granaat een trouwstoet raakte. De aanval op Sarajevo kwam kort voor het geplande begin van nieuwe vredesbesprekingen in Parijs. De Amerikaanse ge zant Holbrooke zou onder an deren de Bosnische president Izetbegovic spreken. De ge sprekken zijn naar vandaag ver schoven. Holbrooke zei dat de aanval de inspanningen voor vrede niet zullen stoppen. De Bosnische premier, Silajd- zic, liet echter heel andere ge luiden horen. Hij eiste opschor ting van het vredesproces totdat de Verenigde Naties en de NAVO vergeldingsmaatregelen hebben genomen. Silajdzic: „We willen weten wat de rol van de NAVO in dit geheel is. Blijven ze toekijken hoe wij worden vermoord en afgeslacht? Is Sa rajevo een veilige zone of een getto des doods?" De Amerikaanse regering ver oordeelde de aanval. „Onze zeer besliste schatting is dat de Serviërs verantwoordelijk zijn voor deze schanddaad", aldus woordvoerder Burns van ministerie van buitenlandse ken. Hij wilde echter niets zeg gen over eventuele vergeldings acties. Beslissingen over lucht aanvallen moeten worden ge nomen door de NAVO en de Verenigde Naties, aldus Bums. De laatste tachtig Britse blauwhelmen zijn vannacht te ruggetrokken uit de moslim-en clave Gorazde. De VN, zo liet een woordvoerder in Zagreb doorschemeren, waren bang dat de Serviërs de blauwhelmen zouden gijzelen als voorzorgs maatregel tegen eventuele NAVO-aanvallen. zelf ééh keer zaken te hebben gedaan met de verdachte han delaar. „We hebben in 1981 een paartje zeer zeldzame en uitge storven vogels, huia's, gekocht. Dat gebeurde terwijl we wisten dat de man niet te vertrouwen was. Maar we hebben de bron van het materiaal zorgvuldig nagetrokken en de papieren klopten. We wilden die vogels graag hebben. Een andere over weging was dat we niet wilden dat deze dieren verloren zouden gaan in het particuliere circuit: we wilden het materiaal veilig stellen." Smeenk geeft toe dat de edu catieve afdeling van het Leidse museum de afgelopen jaren wél een aantal malen zaken heeft gedaan met de omstreden han delaar en preparateur. „Dat ge beurde zónder dat ik dat wist. Die afdeling was blijkbaar niet op de hoogte van de verdenkin gen tegen deze man. Maandag heb ik alle papieren gecontro leerd van die transpacties, en die deugden gelukkig allemaal. We hebben dus nooit iets ille gaals gekocht, dat kan ik echt met de hand op mijn hart ver zekeren. Het ging veelal om het prepareren van materiaal dat al in ons bezit was of om de aan koop van niet-zeldzame dier soorten zoals wezels of bun zings. We kunnen de buitenwe reld wat dat betreft met een schoon geweten tegemoet tre den." Pagina 3: Belgische politie vindt opgezette-dierentuin. Een van de gewonden wordt na de mortieraanval op Sarajevo n FOTO 'APRIKARD LARMA DEN HAAG GPD Overvallen op scholen in Amsterdam Gesprekken met Heeremac en Smit Internationale het woord is aan William Styron Na het lezen van een goed boek zou je je vele ervarin gen rijker en lichtelijk uitge put moeten voelen. Al lezen de leef je namelijk ettelijke levens. vandaag 18 pagina's Binnenland Buitenland Cultuur .10 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,12,13 RTV/programma's9 Sport17,18 Strips8 SBS 6 trekt 200.000 kijkers HILVERSUM GPP Het nieuwe commerciële tv-sta- tion SBS 6, dat gisteravond om zeven uur de eerste uitzendin gen is begonnen, heeft gemid deld 200.000 kijkers getrokken. Naar de film 'Raiders of the Lost Ark' hebben 280.000 men sen gekeken, de film 'Blind da te' trok zo'n 120.000 kijkers. SBS 6 haalde een gemiddeld markt aandeel van 4 procent. Hagenaar in woning gedood Een 59-jarige bewoner van de Valkenboskade in Den Haag is gisteravond in het ziekenhuis overleden na een schietpartij in zijn huis. Rond zes uur 's avonds trof zijn 15-jarige zoon hem met hoofdveiwondingen in de woning aan. De politie heeft na onderzoek de 58-jarige vriendin van de Hagenaar aan- gèhouden. Ook is een pistool inbeslaggenomen. Landmachtbevelhebber gene raal Couzy moet bevoegdheden inleveren als gevolg van de blunders bij de nasleep van de Srebrenica-crisis. Bij volgende vredesoperaties krijgt niet hij, maar chefstaf Van den Breemen de touwtjes in handen. Dat blijkt uit een toelichting van een topambtenaar van Defensie op de brief die minister Voorhoeve gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd over de chaoti sche weken na de val van Sre brenica. Couzy is de afgelopen weken binnen het departement naar verluidt zwaar bekritiseerd om dat hij de landmachtorganisatie in de Srebrenica-crisis niet goed in de hand had en zijn minister :rlegenheid bracht door de gebeurtenissen in de enclave op een persconferentie te bagatelli seren. De Tweede Kamer is boven dien niet helemaal tevreden de brief van Voorhoeve. Volgens de regeringsfracties PvdA, D66 en WD en het oppo sitionele CDA laat Voorhoeve nog diverse vragen onbeant woord. Zo gaat de minister niet in op het wissen van een video band en het verprutsen van een fotorolletje met mogelijk be wijsmateriaal tegen Bosnische Serviërs. Ook maakt hij niet dui delijk waarom Dutchbat al af reisde uit de enclave voordat het Rode Kruis toegang had ge kregen tot moslim-krijgsgevan genen. Volgens WD'er Blaauw is met name het verslag van Voorhoe ve over het 'geoetel' bij de land machtstaf onthullend. „Dat er hier een andere organisatie van verantwoordelijkheden komt, vervult mij met grote vreugde." „De minister is klungelig be diend en slecht geïnformeerd door zijn top", concludeert CDA-kamerlid De Hoop Schef- fer. PvdA-kamerlid Gcrrit Valk wil weten waarom de waarde ring van de feiten door de mi nister zo afwijkt van de land machtstaf. D66'er Hoekema zegt niet te snappen waarom zo lang gewacht is met het onder vragen van de Nederlandse blauwhelmen. De grote kamerfracties sluiten een parlementair onderzoek nog niet uit, maar de beslissing daarover valt pas als het onder zoek van de commissie-De Rui ter naar de nasleep van Srebre nica gepubliceerd is. Naar ver- AMSTERDAM wachting komt deze op 1 oktober met zijn rapport. Ook is er donderdag nog een mondeling overleg met de mi nister van defensie. Pagina 2: Tijd voor schoonmaak op De fensie. Pagina 3: Militaire top vond lijst ver miste moslims onbelangrijk. Buitenlandse Zaken woedend op Defensie. Gewapende mannen hebben gistermiddag twee scholep in Amsterdam tijdens een boeken verkoop overvallen. In een school in Amsterdam- Oost kwam een gewapende man binnen tijdens de verkoop van schoolboeken aan de leer lingen voor het nieuwe jaar. De overvaller bedreigde een perso neelslid met een vuurwapen en eiste geld. Toen niet direct werd gereageerd, kreeg het perso neelslid met het wapen een klap op zijn hoofd. Daarna pakte de overvaller enkele duizenden guldens uit een geldkist en liep naar buiten. Hij stapte bij een compaan achter op een brom mer en ging er vandoor. Ook het Augustinus-college in Amsterdam-Zuidoost is gister middag overvallen. Tijdens een boekenverkoop in de gymzaal kwamen tegen vier uur twee ge wapende, gemaskerde mannen binnen. Zij deden een greep in twee geldkisten. In beide geval len zijn de overvallers nog spoorloos. De politie kan nog niet zeg gen of beide overvallen met el kaar te maken hebben en of het mogelijk om dezelfde overval lers gaat. Rotterdam wil een groot recyclingpark, waar onder meer booreilanden en zeesche pen kunnen worden gesloopt. Het college van B en W ziet zeker mogelijkheden, om dat de Rotterdamse regio voordelen heeft die andere Europese havens niet hebben, onder meer het feit dat zich in Rotterdam nog steeds de grootste schrootmarkt ter we reld bevindt. Het Havenbedrijf Rotterdam voert reeds gesprekken met het Leidse bedrijf Heere mac, constructeur van offshore-installaties, en transporteur Smit Internationale. Het college verwacht dat de bloeiende recy- cling-industrie veel werkgelegenheid ople vert, zeker nu ook de sloop en hergebruik van offshore-installaties zich aandient. Dat laatste is een rechtstreeks gevolg van de succesvolle actie van Greenpeace tegen het plan van de Shell om het platform Brent Spar in zee te dumpen. CAPELLE AAN DEN U Vluchtelingen die proberen voor een reguliere controle naar de tandarts te gaan, krijgen in Capelle aan den IJssel nul op het rekest. Vluchtelingen die acute hulp nodig hebben, wor den wel behandeld. Voor gewo ne controles verwijzen de tand artsen uit Capelle de vluchtelin gen door naar collega's in Rot terdam of wordt hen gewoon de deur gewezen. „Ik heb zelfs ervaren dat een tandarts de deur op slot doet zodra een vluchteling uit Capel le zich meldt, omdat hij bang is straks alle vluchtelingen binnen te krijgen", aldus een gemeen teraadslid gisteren tijdens een commissievergadering. Voorzitter van de stichting Vluchtelingenwerk Capelle be vestigt het probleem. „Ik heb sterk de indruk dat er maar wei nig bereidheid is bij de Capelse tandartsen om vluchtelingen te helpen. Wat het probleem pre cies is weet ik niet, want de be trokkenen zijn verzekerd. Maar het blijft een heel gedoe om de ze mensen onder te brengen in een tandartsenpraktijk, simpel weg omdat geen tandarts hen opwil nemen." Volgens de stichting gaat het om zo'n honderd vluchtelingen, die categorisch worden afgewe zen als zij geen acute tandheel kundige hulp nodig hebben. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. r; Ia, dat is goed nieuws. Dus r 1 proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening: Deze bon in een envelop, zonder postzegel, •oordnummer 10050. 2300 VB Leidei OF BEL 071-12 80 30 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1