Joost Winnink zoekt weg in tennisjungle Koeman voelt niets voor rol Heintje Davids Sport Boskamp terug op oude nest 'eyenoord roept Henrik Larsson op het matje KATWIJK - SPARTA Abdellaoui aanvaardt excuses Wouters chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 Franker kiest Buis voor Jong Oranje leiden Tennisster Carlijn Buis is door bondscoach Stanley Fran ker geselecteerd voor Jong Oranje. De 18-jarige Voorhoutse, die afgelopen weekeinde een tweesterrentoernooi in Groningen met groot gemak op haar naam schreef, wordt komend jaar full-prof en wordt op internationale toernooien begeleid door bondstrai- ners. Jong Oranje is voor tennistalenten in Nederland vaak een "eken vooreen internationale doorbraak. De KNLTB de beloftes de reiskosten en de begeleiding voor haar rekening. Buis gaat een avondstudie economie volgen. "8 Blackburn Rovers verliest prestigeduel londen Blackburn Rovers worstelt met zijn vorm. De Engelse landskampioen leed gisteravond de derde nederlaag op rij. Op eigen veld verloor de voetbalclucb met 1-2 van Manchester Uni ted. De doelpunten vielen na de rust. Sharpe gaf United in de 46ste minuut de leiding met een carambole, 0-1. Topscorer Shearer maakte twaalf minuten later gelijk: 1 -1Met een won- I derschone lob was Beckham verantwoordelijk voor de derde op- en eenvolgende zege van United: 1-2. ook cht Pernette Osinga beroepsmilitair ,We dé den haag Schermster Pernette Osinga is in militaire beroeps- dienst gegaan. De Utrechtse heeft gisteren in Woensdrecht haar cale soldatenplunje opgehaald. Na haar basisopleiding gaat Osinga, be_ die rechten heeft gestudeerd, werken op de afdeling juridische teer! zaken van het luchtmachthoofdkwartier in Den Haag. Osinga neemt van 4 tot en met 16 september in Rome deel aan de eer ste militaire wereldkampioenschappen. Australiër ontslagen wegens diefstal brussel» Het bestuur van de Belgische voetbalclub Cercle Brugge heeft de Australische international Dominic Longo op staande voet ontslagen nadat hij was betrapt op diefstal. „Longo heeft geld gestolen uit de clubkas", aldus directeur Filips Dhondt van Cercle. De 25-jarige Longo kwam in 1992 bij Cercle, nadat hij eerder had gevoetbald voor de Newcastle Breakers en Black Town City. Real grijpt royaal naast Super Cup madrid» Real Madrid is het seizoen begonnen met twee neder lagen. De eerste tegenstander van Ajax in de Champions League verloor voor eigen publiek het tweede duel om de Spaanse Su per Cup tegen Deportivo La Coruna met 2-1. Het eerste duel was donderdag al met 3-0 verloren gegaan voor de Spaanse kam pioen. Hierro schoot na een half uur de bal uit een vrije trap rechtstreeks achter de doelman. Bekerhouder Deportivo sloeg in de slotfase terug. Negen minuten voor het einde tekende Manja- rin van afstand voor 1-1, in de 88ste minuut besliste Beguiristain het duel. Pele wil voetbalgeweld aanpakken sao pa ulo Sportminister Pele van Brazilië heeft aangekondigd de strijd aan te binden met het alsmaar toenemende voetbalge weld. „Als we niemand bestraffen, komt nooit een einde aan het geweld", zei de voormalige stervoetballer. „We moeten een voorbeeld stellen aan de rest van de wereld." Vorige week nog raakten ruim honderd fans gewond tijdens een jeugdwedstrijd tussen Sao Paulo en Palmeiras. Een 16-jarige jongen ligt nog in coma. Om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen waren de veiligheidsmaatregelen in Sao Paulo afgelopen zondag zeer streng. Fans die een trui droegen van hun favoriete club moch ten niet eens naar binnen. re Vrouwen Alecto tegen Ohio State e.n leiderdorp» Het vrouwenteam van Alecto, komend seizoen j nieuwkomer op het hoogste landelijke hockeyniveau, speelt 1 vanavond een wedstrijd tegen het universiteitesteam van Ohio ^nj State. De partij tussen de hoofdklasser en de Amerikanen begint Jom 19.30 uur op het terrein in de Leiderdorpse Bloemerd. Drent debuteert met zege op Flushing Meadow -lelie Van Ronald Koeman i ten. De 32-jarige libero van Feyenoord gaf bondscoach Guus Hiddink te kennen niet te willen terugkeren in de se- 3r "jlectie van Oranje. Het totaal -roo%an Koeman blijft 78 inter- n c9lands. Ruud Krol staat op 83. 'tuchl HiddinkTiad Koeman bena- meisderd een rentree te overwe- hejgen. De twee spraken elkaar °P8e'onder meer in Barcelona, e jaaUaar Feyenoord vorige week meedeed aan het Juan Gam- ,e ^"ipertoemooi. Oranje is verwik- llctje keld in een dramatische aan loop naar de Europese titel strijd in Engeland, met achter eenvolgende nederlagen te- 5 gen Tsjechië en Wit-Rusland» Koeman vroeg bedenktijd zei na de wedstrijd van kondag tegen FC Twente dat 3mei hij zjjn besluit had genomen, bleek dus negatief te zijn uitgevallen. Daarbij speelde dat Koeman, hij gebruik- chto D; i. Oo iet ge te die woorden onlangs zelf, geen 'Heintje Davids' wil zijn; een Amsterdamse artieste die telkens stopte en weer op nieuw begon. Koeman speelde op 9 juli 1994 zijn 78ste en laatste in terland, de kwartfinale van de wereldtitelstrijd in de Verenig de Staten tegen de latere kam pioen Brazilië. Met Rijkaard en Wouters nam hij afscheid van Oranje. Hiddink, die liet weten de beslissing van Koeman te res pecteren, maakt donderdag zijn selectie bekend voor de wedstrijd tegen Wit-Rusland op 6 sepember. Oranje moet zijn resterende duels (ook nog Noorwegen-thuis en Malta- uit) winnen om nog een kans te maken op deelname aan de eindronde. Nederland kan nog naar Engeland omdat ook Tsjechië begon te knoeien. Het is aannemelijk dat Hid dink met een paar afwijkende namen op de proppen komt, na het falen van een aantal 'vaste' krachten. Natuurlijk heeft hij even tijd om de pers te woord te staan, maar eerst wil hij een sigaret. Of de journalist die kan regelen. Joost Win nink heeft net de Engelse tennisnatie in rouw ge dompeld door Greg Ru- sedski, het tot Brit genatu raliseerde servicekanon uit Canada, uit de IJS Open te wippen. De 24-jarige ten nisser uit Peize, een dorpje op de grens van Drente en Groningen, vierde zijn de buut op een Grand-Slam- toernooi met een zege in vier sets: 7-6 (7-5), 6-4, 6-7 (6-8), 6-1. new york eric de bie gpd-verslaggever Schichtig om zich heen kijkend en met de bemachtigde peuk in zijn hand zoekt hij na afloop van de ruim twee uur durende partij een stil plekje. „Als de mensen zien dat ik rook, wordt dat meteen weer verkeerd uit gelegd", neemt hij een trek. Terwijl Monica Seles op het volgepakte centre-court wordt begroet met een hartelijk ap plaus, geniet Winnink honderd meter verderop in alle rust van zijn succesvolle optreden tegen de nummer 49 van de wereld. Op zijn eigen manier, zoals hij op zijn eigen manier zijn weg door de tennisjungle zoekt. Acht keer eerder probeerde Winnink zich (tevergeefs) te kwalificeren voor het hoofdschema van een Grand-Slamtoernooi. Vorige week lukte het eindelijk op de hardcourts van Flushing Mea dow. Ondanks het feit dat hij nauwelijks eten kon binnen houden, won hij drie partijen in de voorronde. „Ik ben vlak voor de play-offs van de Nederlandse competitie ziek geworden", vertelde de speler van De Metselaars. „Niets hield ik binnen. Mede daardoor verloren we van Popeye Goldstar. Toen ik hier in New York aankwam, ging het iets beter. Maar ik zag het niet echt zitten. Ik had voor zondag zelfs al een vlucht naar Florida geboekt. Ik wilde daar gaan trai nen. Maar helaas, dit toernooi- tje kwam ertussen", grapte de zelfbewuste Winnink. De tegenwoordig in Scheve- Goran Ivanisevic kan op de Grand-Slamtoernooien maar niet het geluk vinden. De Kroaat is de enige tennisser van de huidige top-zes die nog nooit één van de vier meest aansprekende titels heeft binnengehaald. Tijdens de '95-editie van de US Open zal daarin geen verandering komen. In de vierde set van zijn partij tegen de Nieuwzeelander Brett Steven moest Ivanisevic vanwege een verzwikte enkel opgeven. foto ap ningen woonachtige speler be geeft zich al een aantal jaren in de schaduw van zijn generatie genoten Richard Krajicek, Jan Siemerink en Jacco Eltingh. In tegenstelling tot die spelers moet Winnink bijna alles op ei gen houtje klaarspelen. De 'freelancer', zoals hij zichzelf ziet, kende in zijn carrière nooit de begeleiding van een bekende tennisschool. In zijn jeugd werd hij gevormd door Johan Knol, de huidige districtstrainer van Den Haag, en bondstrainer Fred Hemmes had hem enkele jaren onder zijn hoede. Vervolgens trok hij er in z'n eentje op uit. Vorig jaar had hij wei-even een coach, een zekere Dani Narizza- no, maar deze gaf zijn geld vol gens Winnink aan de verkeerde zaken uit. De Newyorker bleef echter zijn vriend en was gisteren de eerste die zijn vroegere pupil fe liciteerde met zijn „start van een nieuw begin", zoals Win nink de zege op Rusedski om schreef. De zevende tennisser van Nederland hoopt nu einde lijk een punt achter een zeer treurig zomerseizoen te hebben gezet. „Vanaf Atlanta, waar ik mijn tweede graveltoernooi speelde, ging het beroerd. In Hamburg kreeg ik vervolgens ook nog last van mijn schou der". In de kleuren van De Met selaars, waarvoor hij voor het vierde jaar op rij ccompetitie speelde, verloor hij daarna zijn ongeslagen status. Logisch dat Winnink, gezakt van de 160-ste naar de 222-ste plaats op de we reldranglijst, niet al te vrolijk de Atlantische Oceaan overstak. Geen stress „Ach, missschien was dat wel de ideale voorbereiding. Ik be gon geheel ontspannen aan de kwalificaties. Geen stress in mijn lijf. Daar ben ik toch ge voelig voor. Mijn prestaties op de baan zijn zeer afhankelijk van hetgeen in mijn omgeving gebeurt". Waarschijnlijk de re den dal de toch behoorlijk geta lenteerde Winnink tot nu toe niet voor een echte doorbraak heeft kunnen zorgen. „Zelf denk ik ook dat ik tot meer in staat ben, maar het moet er wel uit komen. Het probleem is dat ik te weinig tegen de 'grote jon gens' speel. Nu kwalificeer ik me, maar voor hetzelfde geld was ik uitgeschakeld en had ik weer vijf maanden op een nieu we kans moeten wachten". In tegenstelling tot Winnink maakt leeftijdgenoot Eltingh er tegenwoordig een gewoonte van om tijdens Grand-Slam- pieken. Na zijn kwartfinaleplaatsen in Melbour ne en Londen nam de Heerde- naar, die vandaag zijn 25-ste verjaardag viert, gisteren op Flushing Meadow een mogelijk voorschot op een nieuwe uit schieter. Met een regelmatige zege in drie sets (6-2, 6-2, 6-4) revancheerde hij zich op Wayne Black uit Zimbabwe, tegen wie hij twee weken geleden in New Haven nog onderuit ging. „Maar toen was ik fysiek ge zien niet in orde", aldus Eltingh, die na zijn uitschakeling in de eerste ronde van de Dutch Open vanwege een knieblessure drie weken rust nam. „In die periode heb mijn racket niet aangeraakt. Pas sinds een week train ik voluit. Vandaag gingen echter sommige slagen weer als vanzelf. Dat is een goed teken". chte Ronald Koeman: wel ii Oranje. het shirt van Feyenoord, r gpd-verslaggever Mevrouw Boskamp moet erom lachen. „Eindelijk was ik aan de beurt, morgen zouden we voor drie weken op vakantie naar Mexico gaan. Maar ik had het wel verwacht, het hing in de lucht. Ik had expres ook nog niets ingepakt." Want de vakan- Boskamp gaat niet door; neer is gisteravond weer begonnen als trainer- coach van Anderlecht. De verrassende rentree van Jan Boskamp, die een half jaar geleden nog nee zei tegen con tractverlenging, heeft alles te maken met de gezondheid van Raymond Goethals. De 73-jari- ge veteraan was anderhalve week geleden door Anderlecht gevraagd Herbert Neumann voorlopig op te volgen. De Duit se ex-trainer van Vitesse was na drie nederlagen ontslagen, vooral in een poging kwalifica tie voor de Champions League te redden. Goethals slaagde overigens niet. Na de 0-1 in Brussel tegen Ferencvaros werd het in Boedapest 1 -1 Zaterdag ontbrak Goethals op de bank bij Anderlecht wegens gezondheidsproblemen. Van daag werd hij echter weer ver wacht als coach bij de cruciale topper in eigen huis tegen Club Brugge. Gisteren werd echter duidelijk dat Goethals grotere problemen met zijn gezondheid heeft dan verwacht. In allerijl werd Boskamp vervolgens op getrommeld om het roer over te De oud-Feyenoorder ver klaarde gisteravond blij te zijn. „Eind vorig seizoen was ik doodmoe, uitgeblust. Nu ben ik weer zo fit als een hoentje en heb ik er weer zin in. Bovendien zou ik het zielig gevonden heb ben om nee te zeggen tegen meneer VandenStock die me vroeg te helpen", aldus Bos kamp. Ruim twee jaar was Boskamp trainer-coach bij Anderlecht, drie keer werd hij kampioen. Hij komt nu anders binnen. „Toen ik Peruzovic opvolgde, stond Anderlecht al vier punten voor, dat was een kwestie van conso lideren. Nu is het anders. Maar er zijn nog wedstrijden ge noeg". Anders dan Neumann vindt Boskamp de selectie niet onder de maat. Boskamp: „De ploeg is sterk genoeg om bovenin te spelen. Ik ben deze zomer niet gestopt omdat ik vreesde voor de kwaliteit, ook niet toen Mare Degryse dreigde te vertrekken. Vorig seizoen hebben we de laatste wedstrijden ook zonder Mare gespeeld. Toen heeft Bru no Versavel ons aan de titel ge holpen." De zomer bracht Boskamp met veel voetbal door. Hij was achtereenvolgens in Hongkong, de Verenigde Staten, Mexico, Tailand, Spanje en Marokko, ondermeer om er clinics te ge ven. Aanvankelijk zou hij jeugd trainer worden bij Anderlecht, maar over de bevoegdheden van de functie kwam Boskamp niet tot overeenstemming met de club. Even overwoog hij af gelopen weekeinde in te gaan op een aanbieding van de club van Hassan II, de koning van Marokko. Boskamp zei na am pele overweging nee. Dat deed hij dus niet tegen Anderlecht. Bij de kampioen van België tekende Boskamp een contract tot het einde van dit A.s. woensdag 19.00 uur (Amstel-cup) Eigen leden geen vrije toegang. Adv. aangeboden door Gebr. de Bolster Admiraal Helfrichweg 1, Leiden Terugkeer van Seles zonder veel bombarie new york «gpd De ontvangst was minder bombastisch dan verwacht. Bijna in stilte keerde Monica Seles gisteravond in New York terug op het Grand- Slampodium. Drie jaar na haar zege op Arantxa San- chez-Vicario in de finale van de US Open betrad ze weer het Louis Armstrong-stadion. Met knikkende knieëen, maar Ruxandra Dragomir uit Roemenië was zo aardig haar snel gerust te stellen: 6-3, 6- 1. Seles had vreselijk opgeke ken tegen haar eerste partij op Flushing Meadow. Meer nog dan tegen het demon stratieduel met Martina Na- vratilova in Atlantic City, waar de geboren Joegoslavi sche eind juli 28 maanden na de aanslag in Hamburg haar come-back vierde. Ook bij haar eerste officiële toernooi in Toronto, waar ze weer als vanouds iedereen van de baan blies, was ze niet zo ze nuwachtig geweest als giste ren. „Ik zei voortdurend te gen mezelf dat ik moest ont spannen. Ik deed maar wat, had'geen echt wedstrijdplan en wisselde dan ook goede met slechte slagen af', zei ze na afloop. Kriebels De 21-jarige inwoonster van Sarasota kreeg gisteren al vroeg de kriebels. Reeds om kwart over zeven 's ochtends arriveert ze op het tennis- complex in Queens om even een balletje te slaan. „Ik hou ervan om vroeg in de och tend te trainen. Dan is hel heerlijk rustig". Vervolgens keert ze terug naar haar ap partement op Manhatten, waar ze vier uur slaapt. Te gen vijven stapt ze op Flus hing Meadow weer uit de ge blindeerde limousine. Tweeëneenhalf uur later betreedt ze in een zee van flitslicht het centre-court. Geen trompetgeschal, geen speciale aankondiging zoals destijds bij Jimmy Connors. De ruim achttienduizend toeschouwers geven haar wel een staande ovatie. Seles lacht, zwaait vriendelijk en wint van Dragomir, die vorig jaar nog voor Groenekan in de Nederlandse competitie uitkwam. Handtekeningen Na afloop neemt Seles uitge breid de tijd om handteke ningen uit te delen. Ze is niet meer bang om dicht bij de reclameborden te komen, maar de veiligheidsbeambte die tijdens de pauzes con stant achter haar heeft ge staan, wijkt niet van haar zij de. Ook de speciale agenten in burger op de tribune blij ven waakzaam. Een half uur later staat ze in de grote interviewzaal de internationale pers te woord. Het valt op dat ze geen mo ment stilzit. De nervositeit straalt van haar af. Nee, aan het opnieuw winnen van de US Open denkt ze nog niet. „Het belangrijkste is dat ik weer meedoe aan een Grand-Slamtoernooi. Ik ver wacht verder niets van me zelf, alleen dat ik elke dag ge niet van hetgeen ik doe". ïnrik Larsson wordt vandaag bij de leiding van Feye- iord op het matje geroepen. De coaches Wim van anegem en Geert Meijer willen hem duidelijk maken zijn gedrag bij de wedstrijd FC Twente-Feyenoord wordt getolereerd. Larsson liet met een vernieti nde blik en een wegwerpgebaar voor de volle tribune jken dat hij het oneens was met zijn vervanging. Au- 'io Vidmar, die twee minuten later de gelijkmaker or Feyenoord op zijn naam schreef, kwam in het veld or Larsson. Van Hanegem: „Larsson krijgt te horen dat hij met lk gedrag te ver gaat. Hij moet weten waarom hij ordt gewisseld. Als hij daarvoor geen begrip kan op engen, kan hij helemaal op de bank blijven. Ik heb dit keuze genoeg waar het om aanvallers gaat." Feyenoords trainer vindt dat Larsson een voorbeeld moet nemen aan Vidmar. „Die heeft nog geen wed strijd in de basis gestaan, maar heeft een voortreffelijke, professionele instelling. Als ik hem op TV een interview zie geven, dan zegt hij dat hij moet knokken voor zijn plaats en dat het om Feyenoord gaat en niet om de spe ler Vidmar." Van Hanegem denkt dat Ronald Koeman met zijn be sluit om niet terug te keren in het Nederlands elftal veel 'gezanik' heeft voorkomen. Maar als de libero wel zijn rentree had gemaakt, had de Feyenoord-coach dat toe gejuicht. Van Hanegem: „Het is altijd leuk als je spelers worden geselecteerd. Ik zal er nooit één afraden uit te komen voor het Nederlands elftal. Koeman heeft op ei gen initiatief de boot afgehouden en die beslissing heb ik te respecteren. Als ik dan hoor dat Danny Blind al wilde bedanken voor Oranje bij een eventuele rentree van Ronald en de rest van Ajax dat weer niet zou accep teren, dan vraag ik me af of een speler als Blind wel be grijpt om welk belang het gaat. Het gaat om het Neder landse voetbal en niet om het individuele belang van een speler." Van Hanegem zegt zich goed te kunnen voorstellen dat,Koeman genoeg heeft aan Feyenoord en het drukke bestaan, met interlandwedstrijden, trainingskampen en buitenlandse trips zat is. Van Hanegem: „Toen wij afge lopen week in Spanje waren, keken de spelers van Feyenoord hun ogen uit. Daar, in Barcelona, zagen ze pas hoe groot de roem van de voetballer Ronald Koe man werkelijk is. Met Ronald erbij, raakte het hele ver keer ontregeld. De mensen werden helemaal gek. Au to's stopten, mensen begonnen aan hem te plukken. Als hij uit de lift van het hotel kwam, stond elke keer de hele hal vol met supporters en mensen die zijn handte kening wilden. Als je dat al zes jaar lang dag in, dag uit, meemaakt word je dat een keer zat." Ontslag Baric SALZBURG «ANP/RTR Otto Baric heeft gisteren ontslag genomen als trainer van Austria Salzburg. Baric geniet in Neder land enige bekendheid in voet balkringen onder zijn bijnaam 'Otto Maximal'. Voor de 62-jari- ge Kroaat was maximaal een stopwoord, waarmee hij wilde aangeven dat hij altijd streefde naar een maximaal resultaat. Dat haalde hij de laatste weken niet met zijn club. eindhoven »anpland. 'Kut-Marokkaan', noemde Wouters hem ook, waarop Abdellaoui zijn opponent uitmaakte voor 'oude lui'. Gisteren is Wouters onder meer ter verantwoording geroepen bij manager Arne- PSV'er Jan Wouters heeft gisteren telefonisch zijn excuses aangeboden voor discriminerende op merkingen aan het adres van Yassine Abdellaoui van NAC. Voor de voetballers en de clubs is de zaak daarmee uit de wereld. Wouters en Abdellaoui raakten zondag tijdens de door PSV met 3-0 verloren derby in Breda in verhitte discussie. De oud-international zei daar op dat Abdellaoui, een in Nederland geboren Marokkaan, beter kon oprotten naar zijn eigen Abdellaoui neemt genoegen met de 'veront schuldigingen. De linksbuiten ziet af van verdere stappen. De KNVB heeft geen actie ondernomen. De bond wacht allereerst op het wedstrijdrapport van scheidsrechter Jol, die overigens liet weten niets van het voorval te hebben gehoord.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17