Financiën Wassenaar zwaar onder druk Regenboog boven water 'Legende van verdwenen dorp zal altijd wel blijven bestaan' Van Beek is somber over kerosinetankers Vandalen jagen gemeente Voorschoten op kosten Regio Leiden/Rijn Veenstreek Leiderdorper geeft strijd voor uitbouw op Financiële meevaller gaat naar riolering 'De Rijndijk wordt straks alleen maar gevaarlijker' DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 Aanrijding door gladheid leiderdorp» Een vijfjarig jongetje is gistermorgen licht gewond geraakt bij een ongeval op de Leiderdorpse Persant Snoepweg. Het jongetje zat in een auto die werd bestuurd doorzijn 35-jari- ge moeder. De vrouw, woonachtig in Koudekerk, reed achterop een stilstaande auto. Door de regenval was het wegdek glad ge worden en kon zij niet op tijd remmen. Haar zoontje werd met lichte verwondingen aan zijn gezicht overgebracht naar het Eli- sabethziekenhuis in Leiderdorp. Bromfietser gewond hazerswoude Een bromfietser, woonachtig in Hazerswoude dorp, is licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Dorps straat in zijn woonplaats. Een 44-jarige automobiliste, afkomstig uit Benthuizen, reed op de Dorpsstraat en wilde linksaf de Gere- laan inrijden. Zij zag de bromfietser over het hoofd, waardoor een botsing volgde. De man kwam op de auto terecht en viel op het wegdek. Met verwondingen aan zijn gezicht en kaak is hij voor onderzoek overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Snorfiets gestolen m run Een 16-jarig Hazerswouds meisje is gister middag haar snorfiets kwijtgeraakt. De snorfiets stond op slot op het Stationsplein in Alphen. Toen zij na enkele uren terugkwam, was de snorfiets met een waarde van 2700 gulden verdwenen. Alphenaar mishandeld alphen aan den run Een 16-jarige Alphenaar is gisteravond zon der directe aanleiding mishandeld. Hij liep even na tien uur op de Marketenster toen een onbekende man hem drie keer in het gezicht sloeg. De dader ontkwam. De jongen is voor behande ling van zijn verwondingen naar het ziekenhuis gegaan. Tandem gestolen voorschoten Een 28-jarige inwoonster van Etten-Leur heeft aangifte gedaan van diefstal. Haar voor een handicap tandem speciaal aangepaste tandem is in de periode tussen 23 en 28 au gustus weggenomen uit de fietsenstalling van het station Voor schoten. woubrugge gerard van der geest burgemeester W. van Beek van Wou brugge is somber gestemd pver een definitieve oplossing voor de kerosinetankers, die van Rotterdam naar Schiphol door de Woudwetering varen. De aanleg van een pijplijn zou het aantal doorvaarten drastisch peperken tot één a twee per et- paal. „Echt optimistisch daar over ben ik niet", zei Van Beek [isteravond in de commissie al- ;emeen bestuur. Reden voor zijn pessimisme ;ijn de tegenstrijdige berichten iiei hem vanuit Schiphol rheceir De ene dienst daar houdt op de beoogde één of twee ankers. Een andere dienst ipreekt dat even vrolijk tegen, -let feit dat de pijplijn voor MAVO-doeleinden gebruikt zal vorden, bevordert de openheid 356 2 'oorschoten m3heGSTGE£st. AND te ogöe eigenaar van eesh%ijf aan de Rhijngeesterstraat- btad <reg 'ieeft gisteren ontdekt men ormafat inbrekers de dag ervoor :en Lëiadden geprobeerd binnen te [omen. Aan de zijkant van het OZB extra omhoogmogelijk banen bij gemeente weg wassenaar judy nihof Inwoners van Wassenaar kun nen met ingang van 1997 een extra verhoging van de onroe- rend-zaakbelasting (OZB) ver wachten. Daaraan valt volgens de gemeente niet te ontkomen als Wassenaar straks jaarlijks tien miljoen gulden minder krijgt uit het gemeentefonds. De financiële positie van de ge meente komt dan zo onder druk te staan, dat bovendien wordt overwogen om banen te schrappen. Daarbij wil de ge meente gedwongen ontslagen van ambtenaren voorkomen. Dat maakten burgemeester P. Schoute en wethouder C. Ap- troot (financiën/WD) gisteren bekend bij de presentatie van de begroting voor 1996. Volgens hen heeft Wassenaar de komen de jaren de grootste moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. „We zitten klem", aldus wet houder Aptroot. In 1996 kan de gemeente de problemen nog opvangen zonder extra verho ging van de OZB. Deze wordt alleen trendmatig verhoogd met 2,5 procent. Als de plannen van het rijk doorgaan om het geld uit het gemeentefonds anders te verde len, schiet Wassenaar er in 1997 2,5 miljoen gulden bij in. Dit bedrag loopt de jaren daarna geleidelijk op tot bijna tien mil joen gulden in het jaar 2000. De gemeente verzet zich heftig te gen de voorgenomen korting. Wassenaar vindt dat het kabinet de plannen moet afwijzen of 'sterk moet aanpassen'. „Maar ook als het wetsvoorstel gewij zigd wordt overgenomen, moet Wassenaar met een flinke kor ting rekening houden", aldus Aptroot. Omdat de gemeente de bui al enige tijd ziet hangen, zijn de afgelopen tijd al een aantal voorzorgsmaatregelen geno men. „Anders zouden giganti sche tekorten dreigen", aldus Aptroot. Zo werd al eerder afge sproken om de OZB jaarlijks te verhogen met 2,5 procent en de reinigings- en rioleringstarieven kostendekkend te maken. Ook werd begin dit jaar besloten om de toeristenbelasting met in gang van 1996 te verhogen, wat ongeveer drie ton moet opleve- Wassenaar hangt nog een 'ernstige bedreiging' boven het hoofd: de vorming van de stads provincie Haaglanden. Dit bete kent volgens Wassenaar dat kleinere gemeenten moeten in leveren ten gunste van een stad als Den Haag. Zo zou Wasse naar, als het binnen Haag landen valt, 50 procent van de opbrengst aan toeristenbelas ting moeten inleveren. Ook het plan voor een ingeze tenen-heffing voor inwoners van Haaglanden is Wassenaar een doorn in het oog. „We heb ben geen behoefte aan meer belastingen en extra heffingen. Als de grote steden problemen hebben, moeten ze die niet af wentelen op hun buren", aldus burgemeester Schoute. s- y* Tenslotte zijn daar de schippers. Hun belangenvereni ging Schuttevaer en de reders hebben belang bij zoveel moge lijk vaaractiviteiten, vreest Van Beek. De geplaagde burgemeester heeft zijn hoop gevestigd op ge deputeerde T. Jansen. Op 20 september zal Janssen 'pogen de goede informatie te geven', hoopt Van Beek. WD'er J. van Dam adviseerde Van Beek de door zijn partij vurig gewenste opheffing van het afmeerverbod aan de Comriekade in de be spreking met Janssen mee te Ook H. van der Nagel (CDA) pleitte voor een spoedige oplos sing Volgens hem is het le vensgevaarlijk als twee tankers elkaar in de kom van Woubrug- ge passeren. „De kluiten vliegen je dan om de oren." n macht werd gisteren op de Braassem gezocht naar de vrijdagmiddag gezonken Regenboog. 317 j /andalisme aan bomen en planten heeft de gemeente Voorschoten afgelopen halfjaar opgezadeld met een schade van ruim 23.000 3219; ailden. De gemeente is daar niet tegen verzekerd. Vorig jaar heeft 3159,le afdeling Groen bijna 40.000 gulden moeten uitgeven om schade loor vandalisme te herstellen. Niet alleen bomen en planten, maar ook de waterspeelplaats Velterdreef is vernield. Verder is er verschillende keren ingebroken ur in de loods van de plantsoenendienst in Noord-Hofland. Nagenoeg 143 5ille kosten komen voor rekening van de gemeente omdat de dader eestal niet te achterhalen is. De gemeente roept dan ook getui; vandalisme op om aangifte te doen bij de politie. 87. De Regenboog 16 is boven water. Na een lange zoekactie door o.a. Fred Bulk van Jachthaven de Nieuwe Haven in Woubrugge werd het kapitale zeilschip gisteren aange troffen in de diepe zandput van het Braassemermeer. Bulk heeft het schip naar ondiep water gesleept. Vandaag wordt geprobeerd de Regenboog aan de kant te krijgen. bij 700 meter, heeft een diepte van 16 a 17 meter. Was de boot (met een lengte van acht meter, een gewicht van 1500 kg en 42 vierkante meter zeil) elders in het meer gekanteld, dan zou een deel van de mast nog wel te zien zijn geweest. Daar is het meer hooguit zo'n drie meter diep. Even dacht Leimuidenaar Jan van Staveren dat hij de Regen boog zondagmiddag had ge vonden. „Ik had een anker uit gegooid en dat bleef haken", vertelt hij. „Vervolgens is ie mand er met meetapparatuur overheen gevaren en ook hij overtuigd dat de Re- P. Vas-Dias uit Leiderdorp heeft de strijd voor een uit bouw aan zijn woning aan de Emmastraat opgegeven. Hij gaat niet in hoger beroep te gen de beslissing van de rech ter. Deze bepaalde dat zijn uit bouw niet de gewenste hoogte van 2.90 meter, mocht heb ben, maar slechts twee meter mocht zijn. „Ga je in hoger be roep, dan zit je weer drie maanden in onzekerheid. Daar kan ik niet meer tegen. Het vreet te veel aan me." Vas- Dias overweegt nu om te gaan verhuizen. De Leiderdorper staat met lege handen. „Ik ben 7000 gul den kwijt en ik heb geen uit bouw. Zonder dat ik ooit iets fout heb gedaan." Het ontwer pen van een uitbouw en een bouwvergunning kostten Vas- Dias al veel geld. Daar komen nu de proceskosten van het door de buren aangespannen kort geding bovenop. De buren waren niet blij met de plannen van het gezin Vas-Dias, dat de huiskamer wilde vergroten met een uit bouw. Bij de gemeente kregen de buren met hun protest ech ter nul op het rekest. Vas-Dias kreeg een bouwvergunning en dacht gewoon te kunnen be ginnen. Maar de buren pro beerden het op een andere manier en stapten naar de rechter. 'Pot zijn grote verba zing werd Vas-Dias in het on gelijk gesteld. Hij kan er nog steeds niet over uit hoe het mogelijk is dat de uitbouw wel kan volgens de regels van de gemeente, maar dat de rechter anders oordeelt. En dat terwijl het in de buurt wemelt van de uitbouwtjes met een hoogte van 2.90 meter. „Onrechtvaar dig", vindt hij. Hoewel hij in hoger beroep wel een kans denkt te hebben om de zaak alsnog te winnen, legt hij het hoofd in de schoot. Hij kan het psychisch niet meer opbrengen om weer te moeten vechten. „Mijn gezin gaat er onder lijden. Jammer. We hebben het hele huis al verbouwd en nu hadden we geld om een uitbouw te ma ken. Dat geld ben ik kwijt, maar een uitbouw heb ik •marieta kroft De Regenboog die werd be stuurd door Cor de Groot zonk vorige week vrijdagmiddag tij dens de Nederlandse zeilkam- pioenschappen op het Braasse mermeer. De drie opvarenden konden tijdig van boord worden Tot gisteravond was het schip met een waarde van ongeveer een ton, zoek. Het was precies in de zandput gezonken. Deze put, met een omvang van 500 Dat bleek niet het geval te zijn. Wel vond Peter van Dam van de gelijknamige jachtwerf in Leimuiden gistermiddag op die plek een kooi, toen hij daar ging duiken. „Een kooi van zo'n drie bij vier meter en twee me ter hoog", aldus Van Dam. „Die kan voor dieren zijn gebruikt in een circus of dierentuin." Zijn neef Wim, die zijn duikerspak ook al aan had voor het geval hij Peter te hulp moest komen, ver onderstelt dat het ding daar ille gaal is gedumpt. „Dat moet de afgelopen twee of drie jaar zijn gebeurd. Anders had de kooi wel dieper gelegen. De put is immers wel 30 meter diep ge weest." Van Dam is diverse keren eer der betrokken geweest bij het duiken naar gezonken zeilsche pen. Nooit echter heeft hij mee gemaakt dat een schip zoek was. „Het is nu de derde keer in zes jaar dat dit in de Braassem is gebeurd", vertelt Wim. „Maar ik heb ze ook wel eens uit de Westeinder- en de Kagerplassen gehaald. Al die keren bleef de mast boven water." Dat een dergelijk ongeluk va ker voorkomt, komt volgens Van Dam omdat de 'Regenboogzeilers een harde kern zeilers vormen, jongens van de koningsklasse die niet zo snel bang zijn en flink veel risi co's durven te nemen." Cor de Groot reageert laco niek op het voorval van vrijdag middag. „Geschrokken was ik niet. Ik schrik nooit. Ik ben al leen blij dat de boot terecht is." gerard van der geest De bijna 400.000 gulden die Ja- cobswoude vorig jaar heeft overgehouden, wordt besteed aan het rioleringsbeheersplan. Vooral voor een gemeente als Jacobswoude met relatief veel buitengebied is een dergelijk project een kostbare zaak. Bur gemeester W. van Beek prees zich gisteravond in de commis sie financiën gelukkig, dat Ja cobswoude vroeger al goed is omgesprongen met het pro bleem. Desondanks zijn lasten verhogingen voor de burger on ontkoombaar. Dankzij het overschot van vo rig jaar zullen de lasten echter 'een demping van de lastenver zwaring voor de burger' te zien geven, aldus Van Beek. Ja cobswoude is een van de weini ge gemeenten waar dat lukt. Geheel in stijl met het onder werp verwoordde D66'er P. Van Hoessel zijn voorkeur voor het collegeplan: 'Dat werkt ontlas tend voor de burger.' 'oging tot inbraak in garage bedrijf hadden ze vergeefs een poging ondernomen een ruit uit het kozijn te lichten. Het glas is echter ingekit en de alumini- umrand is te sterk. Uit een tuin achter het bedrijf s wel een fiets weggenomen. liesbeth buitink De Rijndijk wordt door de uit breiding van de bebouwde kom alleen maar gevaarlijker. Dat schrijven twee Rijndijk-be woners in een bezwaarschrift aan de gemeenteraad van Rijn- woude. Het college besloot on langs de grenzen van de be bouwde kom te verleggen, zo dat op een groter gedeelte van de weg 50 kilometer per uur als maximum snelheid geldt. Di recte aanleiding voor de ver keersmaatregel waren twee do delijke ongelukken op de weg. De Rijndijkers Van Wetten en Van Rijn hebben de nieuwe grens van de bebouwde kom precies voor hun woningen ge kregen, maar willen die weg hebben. „De situatie die nu ontstaat is ons inziens veel ge vaarlijker geworden. De twee vrezen vooral voor overlast van geparkeerde vrachtwagens, die nu nog op de oude grens van de bebouw de kom staan. „Dat parkeren zal verschuiven naar de par keerplaatsen rond de Oost- vaartbrug. Alle paden rondom de Oostvaartbrug en de over steek van fietsers van het Jaag pad naar het fietspad richting Hazerswoude-Doip zullen nu ernstige zichbelemmering on dervinden. Het zicht rondom de Oostvaartbrug is al uiterst slecht", schrijven Van Wetten en Van Rijn. Zij zijn bovendien veront waardigd dat de verkeersbor den al verplaats zijn, hoewel de gemeenteraad nog over de maatregel moet beslissen. „Wat zijn de consequenties voor be- bedrijven die van buiten naar binnen de be bouwde kom 'verhuizen', mede in verband met de wet milieu beheer?", vragen ze zich in de hrief af. De verschuiving van de bebouwde kom èn het bezwaar van de twee aanwonenden worden op maandag 4 septem ber besproken ir openbare werkei jvoubrugge/rozendaal pen bakstenen monumentje, als vingertje dat naar de hemel 'ijst, tussen het groen even Woubrugge op de de uismg van Herenweg en uisweg. Een gedenktekst: ,Ter herinnering aan het ver dorp Jacobswoude." En [en terechtwijzing. „Geen mu tt verduren der uren geweld." verweerde gedenkteken be- vijst na zestig jaar weer en wind juistheid van die stelling, ir is het andere andere op- |chrift ook zo waarheidsge- ouw? Of staat hier een monu- herdenking van een le- <lass$ende? In elk geval is het verhaal on smakelijk verbonden met de ilaatselijke geschiedschrijver en lorpsveldwachter Otto van He iessen (1845-1937). Van He- n begon als eerste te spit- de plaatselijke geschiede- lis. Hij beschreef hoe vanaf de stiende eeuw het dorp - met jasteel en kerk - Jacobswoude orhejeleidelijk werd verlaten en uit- inde findelijk verdween als gevolg 5-l7.|an de vervening waardoor het hele gebied steeds drassiger werd. De vondst van een stenen sarcofaag, maar ook een aantal tekeningen waren voor Van He- messen bewijzen voor het be staan van het dorp op de krui sing van wegen. Als een soort kroon op zijn speurwerk, en als een soort gemeentelijk keur merk voor zijn verdiensten als historicus, werd in 1936 het mo nument opgericht. Klap Het was dan ook een klap toen professor H. van der Linden dertien jaar geleden het verhaal van Van Hemessen neerzette als een dorpslegende. Hij kreeg verontwaardigde reacties op de lezing die hij hield in Woubrug ge, waar hij als het ware in het hol van de leeuw verklaarde dat er nooit een verdronken dorp was geweest en al helemaal niet op de door Van Hemessen aan gegeven plek. Van Hemessen zou er door van zijn voetstuk zijn gehaald. Maar dat was nu juist niet zijn bedoeling vertelt de nu 73-jari- ge Van der Linden die inmid dels is verhuisd naar het Gelder se Rozendaal. „Ik wil heel na drukkelijk stellen dat Van He messen belangrijk werk heeft gedaan. Maar hij was een be kwaam veldwachter en geen historicus. Hij wist niets van de geschiedenis van de ontginning van het hele gebied. Dat kon hij ook niet weten, want die was toen nog niet bekend." Vol trots vertelt de rechtshis toricus Van der Linden over het onderzoek dat hij begin jaren vijftig deed naar de ontginning van het huidige veenweidege- bied. Een onderzoek waarop hij ook promoveerde. „De algeme ne opvatting was toen dat er voor 1200 niets in ontginning was gebracht. Ik heb ontdekt dat dit al veel eerder het geval was, vanaf het jaar duizend. Dat werd duidelijk uit de oudst be kende rekeningen van de gra ven van Holland. De oudste ne derzettingen ontstonden rond het huidige Woubrugge en kort daarna in Leimuiden, Rijnsater- woude en Vriezekoop. Al in 1044 stond er een kerk in het gebied." Van der Linden legt uit dat de eerste nederzettingen in de 'wil dernis' van het veengebied ont stonden aan het riviertje de Es- selijke, dat ooit stroomde tussen de Rijn en de Wijde Aa, iets ten westen van het huidige dorp vlakbij de huidige Oudendijk- seweg. Later in de dertiende en veertiende eeuw werden ook huizen gebouwd langs de Hei manswetering, op de plek van de huidige dorpskern. Kasteel Het gehucht aan de Esselijke was bekend als Esselijkerwoude en - omdat het onder het gezag viel van de opeenvolgende he ren Jacob van het Woud - ook wel als Jacobswoude. In dit Ja cobswoude stonden inderdaad een kerk en een kasteel, een rid derhofstad, beide aan de oever van de Wijde Aa. In de veertien de en vijftiende eeuw drong het water steeds verder op. Na de Elisabethsvloed van 1421 zou den kerk en ridderhofstad door de Wijde Aa zijn verzwolgen. Lang na die tijd was er nog sprake van een steenachtige on diepte in de Wijde Aa. Een jaar of vier geleden zocht Van der Linden nog met hulp van dui kers in de Wijde Aa naar deze restanten. Veel leverde dat niet op. Van der Linden: „Er liggen natuurlijke enige meters blub ber op die stenen. Bovendien kunnen ze ook zijn weggehaald. Stenen waren in die tijd waar devol." Voor de kerkgang weken de dorpsbewoners na het weg spoelen van kerk en kasteel uit naar de kapel bij het buiten van de heren Jacob van het Woud, op de kruising van Kruisweg en Herenweg. Rond dat buiten woonden volgens Van der Lin den wel wat mensen, maar uit de verkaveling is volgens hem ook duidelijk dat er geen sprake was van een dorp. Mooi verhaal Deze verplaatsing ligt volgens de hoogleraar aan de basis van de legende van het verdronken dorp. De kapel werd in 1574 tij dens het beleg van Leiden door de Spanjaarden verwoest. De toren bleef nog meer dan een eeuw staan, maar werd uitein delijk toch geveld door de tand des tijds. Net als het geloof in een verdronken dorp, als het aan Van der Linden ligt. „Maar de legende zal wel altijd blijven bestaan. Het is ook een mooi verhaal." Öa'siviéïïJ Het monumentje ter herinnering aan het 'verdronken dorp' Jacobswoude op de hoek van de vroegere Heren weg en Kruisweg, tegenwoordig doorgaande provinciale wegen. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13