Leiden Leiden onzorgvuldig bij sluiten koffieshop Bestelbusje op het dak blijft voer voor juristen Middenstand inspecteert parkeerterrein Bejaard echtpaar gewond Leidenaar bekent ontucht DINSDAG 29 AUGUSTUS 1995 11 Beschoeiing y| Het Rijn- en Schie- I Z kanaal krijgt een nieuwe beschoeiing. Dat is nodig: sinds 1911 was er niets meer aan gedaan. Regenboog (igDe Regenboog 16 I <3 is boven water. Het kapitale zeilschip is gevon den in de diepe zandput van het Braassemermeer. Fietsendief aangehouden leiden» Een 21-jarige Leidenaar is gisteren onder het spoorvia duct van de Rijnsburgerweg op heterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Een getuige had een surveillerende motoragent ge wezen op een man die bezig was fietssloten door te knippen. De politieman trof vervolgens onder het viaduct de Leidenaar aan met een betonschaar. Op de grond lagen twee opengeknipte slo ten. Hij bekende de fiets te hebben willen stelen. Taxichauffeur slaags met klanten leiden Een 29-jarige taxichauffeur kreeg gisteren op de Lage Rijndijk onenigheid met vier klanten. Tijdens de rit had een van de klanten in de auto overgegeven. Bij het afrekenen ontstond ruzie over het eerder afgesproken reinigingsbedrag van de taxi. De chauffeur kreeg zelf een emmertje sop aangereikt. Toen een van de klanten ook nog eens aan zijn portemonnee kwam, vie len er over en weer enkele klappen. De klant werd daarna door zijn vrienden meegenomen. Kleine drugvangst leiden De politie heeft gisteren bij een inval in een woning aan de President Steinstraat een geringe hoeveelheid harddrugs aan getroffen. Aanleiding voor de inval was informatie dat er in het pand zou worden gedeald in harddrugs. Vier mannen en een vrouw in de leeftijd van 20 tot 38 jaar werden aangehouden. Twee van hen verklaarden als klant in de woning aanwezig te zijn geweest. ANNO 1895 Donderdag 29 Augustus In het Nutsgebouw wordt gedurende enkele dagen een ten toonstelling van kachels gehouden. Wij zijn er een kijkje gaan nemen en kunnen verklaren dat zij wel de moeite waard is dat ook anderen er even heengaan. Aan den Bilderdam bij Leimuiden was het zoontje van den arbeider J.B. op het land aan het spelen bij een hoop asch van pas verbrand stroo. Door den wind geraakte er een vonk tus- schen de kleeren van het kind, die daarop vuur vatten. Deerlijk gewond werd het jongetje opgenomen; men vreest voor zijn le- ANNO 1970 zaterdag 29 augustus De Rijnlandse Molenstichting is door aankoop eigenaresse ge worden van de onlangs buiten gebruik gestelde Buurtermolen, een poldermolen bij Rijpwetering, wellicht daterend uit de 18 de eeuw. De molen, die op het Buurtereiland staat en uitmaalt op de Kever, is een elegant molentje, dat met zijn rode kop de Ka- gerplassen in hoge mate siert. Belangenvereniging verstandelijk gehandicapten zoekt vrijwilligers Niet meer betutteld worden, meer inspraak krijgen als het gaat om allerlei belangrijke za ken. Dal is wat de Belangenver eniging Verstandelijk Gehandi capten in oprichting wil berei ken. De kersverse organisatie, die nu nog onder de Sociaal Pe dagogische Dienst (SPD) valt maar op termijn zelfstandig gaat functioneren, is voor de ondersteuning van haar leden op zoek naar vrijwilligers. ,,De belangenvereniging be staat uit een aantal licht ver standelijk gehandicapte men sen, die ondanks hun beperkin gen zelfstandig kunnen functio neren", zegt Thea Mul van de SPD. „Zij hebben zich nu geor ganiseerd omdat ze in tal van zaken een stem willen krijgen. Het probleem voor deze men sen is dat er vaak vóór hen ge dacht wordt, als het gaat om werk, wonen en vrije tijd. Ze willen meer inspraak." Opkomen voor eigen rechten staat hoog in het vaandel van de belangenvereniging. De vereni- STILSTE STAD De gemeente Leiden heeft onzorgvuldig gehandeld bij de sluiting van koffieshop Bebop aan de Herenstraat. De president van de Haagse rechtbank, mr. E.R. Eggeraat, heeft de sluiting in kort geding ongedaan gemaakt, zo werd gisteren bekend. Uit de motivering van zijn vonnis, die vandaag openbaar werd, blijkt dat Leiden volgens de president de zaak onterecht heeft gesloten. veroorzaakte Bebop overlast in de buurt. Bebop ging in beroep tegen het besluit en spande een kort geding aan om onmiddel lijke sluiting te voorkomen. Rechter Eggeraat laat in zijn vonnis weinig heel van het ge meentelijk besluit. Aan de He renstraat worden de softdrugs verkocht in een afgescheiden gedeelte. Naast het verkoop punt zit een café dat van dezelf de eigenaar is. De twee zaken zijn door middel van een glazen Na controles van de politie be sloot Leiden Bebop en de aan de Nieuwe Beestenmarkt geves tigde Liberty te sluiten. Bebop voor vier maanden, Liberty zelfs voor tien maanden. In beide ge vallen was door de politie ge constateerd dat er zowel alcohol als softdrugs werden verkocht. Dat is in strijd met het gemeen telijk gedoogbeleid. Bovendien wand afgesloten. Alleen het per soneel kan aan de achterzijde van het café naar de softdrugs winkel lopen. Volgens de Haagse rechtbank heeft de eigenaar van Bebop met de gescheiden zaken wel degelijk gepoogd de verkoop van softdrugs te scheiden. Eg geraat erkent dat de afscheiding de gecombineerde verkoop mo gelijk maakt, maar volgens hem is dat niet aangetoond. Boven dien heeft de eigenaar van Be bop aangeboden de glazen af scheiding te vervangen door een stenen muur. De gemeente had dan ook eerst in overleg moeten treden met hem over die afscheiding. De rechter wijst er verder op dat de gemeente de eigenaar nooit heeft gewaar schuwd dat een sluiting op han den was. Volgens Eggeraat heeft Leiden daarmee onzorgvuldig gehandeld. Bovendien vindt de president van de Haagse rechtbank de sluiting van het café veel te ver gaan. Volgens hem had de ge meente moeten volstaan met sluiting van het verkooppunt voor softdrugs. Het argument dat het café geluidsoverlast ver oorzaakt gaat volgens hem ook niet op. De gemeente had vol gens hem op basis van de Wet milieubeheer maatregelen moe ten nemen om de geluidhinder aan te pakken en het café niet moeten sluiten op grond van overtreding van de Algemene Plaatselijke Verordening waarin de verkoop van softdrugs wordt ging wil zich verder gaan bezig houden met hulp bij problemen op het werk, thuis of bij de vrije tijdsbesteding en met het geven van voorlichting aan licht ver standelijk: gehandicapten. Ver der zal de groep zich bezighou den met het organiseren van activiteiten, bijvoorbeeld the ma-avonden maar ook disco- en filmavonden. De belangenvereniging in op richting komt momenteel eens in de drie weken bij elkaar, af wisselend in Leiden en Alphen aan den Rijn. De leden kunnen steun gebruiken van vrijwilli gers, die willen helpen bij het voorbereiden van vergaderin gen, het uitschrijven van notu len, de ledenwerving en het schrijven van brieven. De vrij willigers zouden gemiddeld zo'n twee uur per week kwijt zijn aan de werkzaamheden. Wie als vrijwilliger de vereni ging wil ondersteunen, kan een brief schrijven naar: Belangen vereniging Verstandelijk Gehan dicapten, p/a Roemer Visscher- straat 4a, 2332 TX Leiden. aigSEfp; •3crL:'' Peter Labruyère (met hand in de lucht) laat collega-middenstanders het Van Gend Loosterrein Het is stil op straat. De wind giert langs de ramen. Een ver dorde struik schuurt over de straatstenen. Een donkere ge daante steekt schichtig de straat over, onherkenbaar, diep weggedoken in de lange kraag van zijn rijzige regenjas. Ca mera's zwenken geluidloos en speuren in diepe verten. Leiden 1995, negen uur 's avonds: spertijd. Het gemeente bestuur heeft verordonneerd dat de stad vroeg naar bed moet. Niks Pleinpop, weg met Summer Jazz. Oploopjes van meer dan drie personen zijn verboden. Wie toch wil samen scholen en jolijt wil brouwen, krijgt ergens in de stad een plein toegewezen. Die pleinen zijn torenhoog ommuurd, zodat lawaai kilometers hoog in de lucht verwaait. En als het klokje van gehoorzaamheid slaat, schuift lang zaam een groot, zwaar gietijzeren putdeksel over het plein. Verstoken van licht en lucht, gaan feestgangers een voor een op kousevoeten huiswaarts. Want het bijna 20ste-eeuwse Leidse gemeentebestuur van de stilste stad van Nederland bepaalt zelfs welk schoeisel zijn burgers draagt. De 3-oktober-kermis duurt nog slechts één dag en wordt ge houden op het Luchtmachtplein in de Stevenshof. Het vuur werk is voortaan 's middags bij winkelcentrum De Koper molen. Maar helemaal zeker is dat niet. Een paar mid dagslapers hebben namelijk protest aangetekend. Op elke vierkante stadskilometer is nog slechts een kroeg, geblindeerd en in gewapend beton gegoten. Indien de mu ziek het niveau van het zoemen van een mug overstijgt, volgt onherroepelijk sluiting. Alle discotheken zijn omge vormd tot spreekruimten waar politici de band met de bur gers aanhalen. Wel kan overal in de stad space-koffie wor den gedronken, want op coffeeshops heeft het gemeentebe stuur helaas geen grip. Die zijn voor altijd open. De Pieterskerk is afgebroken. Vanwege het vroege slui tingsuur is het onderhoudsgevoelige pand niet meer te ex ploiteren. Het lawaai van de markt is ingeperkt cioor men sen slechts in kleine groepjes toe te laten. De zondagheili ging is weer in ere hersteld. Want stil moet het wezen, stil moet het zijn in die historische stad aan de Rijn. Alleen in de omgeving van het station zijn wat bedompte bouwgeluiden te horen. Het nog niet afge bouwde nieuwe stationsge bouw wordt alweer uitgebreid. Leiden heeft sinds kort het drukste station van het land. De treinen naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zitten overvol. Utrechtse Veer waar het stop licht op rood stond. Plotseling werd de man onwel en raakte met zijn auto een voor het stop licht wachtende fietser, reed over de kruising heen en kwam tegen een muur tot stilstand. Een 71-jarige Leidenaar en zijn oude vrouw zijn gisteren licht gewond geraakt bij een ijding op de kruising van het Utrechtse Veer en de Plan tage. Ze zijn voor onderzoek naar het AZL gebracht. De man reed met zijn auto over het De fietser viel i gewond. r raakte i leiden» aad rietveld „Wij hebben het niet kinder achtig aangepakt", zegt voorzit ter Peter Labruyère van de stichting, die het plan voor het parkeren op het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg voorbereidt. „We zijn al acht maanden bezig met de voorbe reiding." Gisteravond kon de middenstand op het parkeerter rein aan de Haagweg kennis ne men van de ideeën van de stichting Stadsparkeerplan Lei den. „De financiering voor de eerste vier maanden is rond, zowel voor de huur van het terrein, de inrichting, het vervoer naar de stad als de bewaking", vult be stuurslid Mark Los aan. „Er ko men videocamera's en er loopt permanent een bewakingsbe ambte met een portofoon rond. Want bewaking vinden wij erg belangrijk." Het parkeerterrein is elke dag van acht uur 's mor gens tot half zeven 's avonds open en op koopavonden tot half tien. De gemeente stond garant voor de geldlening, maar ook de Leidse ondernemers hebben volgens Los flink in de bus ge blazen. „En het hele stichtings bestuur werkt gratis en voor nop. Ons doel is om kostendek kend te werken. Mocht het par keerterrein geld opleveren dan wordt dat gebruikt voor promo- „Om het winkelend publiek van buiten Leiden duidelijk te maken, dat het hier met de par keervoorzieningen wel goed leiden 10 en 12 jaar oud, zou begin dit jaar zijn gelegd. De man, Een 46-jarige Leidenaar heeft die afgelopen week in zijn wo- bekend ontuchtige handelin- ning werd aangehouden wordt gen te hebben gepleegd met er van verdacht met meer kin twee kinderen uit zijn buurt, deren ontuchtige handelingen Het contact met de kinderen, te hebben gepleegd NAGERECHT Laatste dag Ze is streng maar rechtvaardig en het levende bewijs dat rech ters ook maar gewoon mensen zijn. Tussen de zittingen door draait mevrouw E. Timmer mans, scheidend politierechter te Leiden, zonder gêne een de tijdstabel dat toelaat omdat er wat verdachten niet komen opdagen, vrolijk in discussie met de officier, de bode en on dergetekende. Want ach, wat maakt het ook uit, het is haar laatste dag op het kantonge recht aan het Rapenburg, dus de zinnen mogen voor de ver andering best eens verzet wor den. Tijd voor een aardige anekdote van haar kant. „Ik hoorde laatst een verhaal van een collega over een wat oudere allochtone arbeider die met toestemming van de auto riteiten en met behoud van zijn uitkering was gerepatrieerd. La ter bleek dat van die 1200 gul den een heel dorp leefde, want zo waren de omstandigheden daar wel. Maar enfin, na ver loop van tijd ging die man dood en daarmee zou in één klap de bron van inkomsten van dat dorp droog komen te staan. Wat hebben ze nu gedaan? De wijs vinger van die man, een analfa beet, afgesneden en op sterk water gezet. Telkens als de half jaarlijkse brief met z'n vingeraf druk ondertekend diende te worden en verstuurd naar Ne derland, kwam de vinger te voorschijn en werd 'de stempel' gezet. Maar ja, op gegeven mo ment kreeg een ambtenaar hier toch achterdocht. Want de af druk werd steeds zwakker, de lijntjes steeds moeilijker te on derscheiden. Er zat blijkbaar toch sleet op. Zijn ze toch maar eens ter plekke gaan kijken. En vonden daar, in het gemeente huis van het dorpje, die pot met die vinger. De man bleek al ja ren dood." Clementie Hoewel hier dan formeel sprake mag zijn van oplichting, kan ze om dit staaltje inventiviteit van een steLdorpsbewoners harte lijk lachen. Zoals degenen, die die maandagochtend op haar laatste appèl dienen te verschij nen, voor het merendeel toch wel kunnen rekenen op enige vorm van clementie. Althans, tot op zekere hoogte dan en ook nog niet altijd. Want wat bij voorbeeld die 66-jarige Sassen- heimer had 'uitgevreten', dat kon in haar ogen absoluut geen genade vinden. De man had, met een hele ste vige slok op, in zijn woonplaats een bloembak geramd. Was ver volgens zonder de politie in te lichten naar huis getogen en had tot overmaat van ramp ook nog gepoogd iemand tot mein eed te verleiden. Als zou niet hij, maar zij de wagen hebben be stuurd. De officier eiste daarom een boete'van 2000 gulden en zes maanden intrekking van de rijbevoegheid. Politierechter Timmermans deed daar geen stuiver vanaf. „U hebt die bloembak niet bewust geramd. Dat had U niet eens in de gaten. Voor hetzelfde geld was het een vrouw met een kinderwagen ge weest of een fietser. Die hadden die klap nooit overleefd. U heeft zeer onverantwoordelijk gehan deld. En dat op uw leeftijd." Dan betoonde mevrouw Tim mermans iets meer consideratie voor de Noordwijker die met zeven biertjes op in zijn auto was aangehouden, dat grif had toegegeven, maar 'vergeten' had om de schikking van 600 gulden ook daadwerkelijk te be talen. „Ik kon dat op dat mo ment niet en ik dacht er komt later nog wel een aanmaning", zo verdedigde hij zich. Die kwam er niet. Wat er wél kwam was een dagvaardiging en de verzekering daarbij dat er flink wat bovenop dat bedrag zou komen. Maar dat viel mee. Om dat het de eerste keer was, om dat hij beloofde dat zijn vrien din voortaan zou rijden en om dat ze Leiden toch niet als een boeman wilde verlaten, hield ze het bij het oorspronkelijke be drag. Van de dankbare jonge man kreeg ze spontaan een hand. Hij een vriendelijke glim lach terug. Snel recht Waarna ze, ook al zat er nie mand in de zaal, zich 'en plein public' afzette tegen de plannen die zouden voorzien in het ver dwijnen van de kantonrechter hier ten lande. „Dat mag na tuurlijk niet gebeuren. Juist die laagdrempeligheid van kanton gerechten als Leiden, Delft of Alphen doet het prima. Kleine vergrijpen snel aan de kaak stel len, dat werkt. Daar gaat een voorbeeld van uil zien tenminste dat er snel recht wordt gesproken. Hoe groter een organisatie wordt, hoe lang zamer de molens werken. Ge lukkig is het laatste woord er nog niet over gezegd, want het zou echt een verlies voor de rechtsgang tot gevolg hebben. Althans, dat is mijn mening." Wat gaat politierechter me vrouw Timmermans, in het ver leden ook nog een aantal jaren kinderrechter, in de toekomst doen? „Voorlopig in de luwte verder. Bij de woensdagse raad kamer voor gevangenhouding in Den Haag. Waar wordt be paald of voorarresten al dan niet worden verlengd. Veelal ernstige feiten en delicten, ja. Dikwijls van levensbelang voor de verdachten. Over het alge meen wordt dat toegewezen aan ervaren rechters. Of dat ook promotie betekent? Nou, op sa laris ga ik er niet op vooruit, hoor. Je moet het meer zien als het op gezette tijden wisselen van de wacht. Dit om aardap pelmoeheid te voorkomen. Op zich niet slecht. Het voorkomt beroepsblindheid. Overigens is niets voor de eeuwigheid. Vori ge keer was ik een half jaar weg. Totdat er een lacune viel. Zat ik zo weer op mijn plek. Kan nu net zo gemakkelijk weer gebeu ren. Ik zal best nog wel eens in Leiden komen, denk ik zo." De reclame-auto op het dak van een pand aan de Korevaarstraat is daar voorlopig nog niet weg. Dat is de conclusie die raads man R. Dormeier trekt uit het kort geding dat zijn cliënt Sanjo bv heeft aangespannen tegen de gemeente Leiden. Dormeier ziet de juridische procedure rond de bestelbus met sand- wich-borden - die de gemeente een doorn in het oog is - met vertrouwen tegemoet. „De ge meente zit in de knoei", meent de Leidse advocaat. Twee keer heeft de gemeente Sanjo bv aangeschreven om de auto - een uiting van protest te gen het gemeentelijk reclame- beleid - te verwijderen. Die auto op het dak zou in strijd zijn met de verordening op het stads- schoon. Maar volgens Dormeier is de bepaling waarop de ge meente zich beroept 'veel te al gemeen'. Op 23 februari van dit jaar werd Sanjo te verstaan gegeven, dat de VW-bus binnen een week naar beneden moest wor den getakeld. Op die aanschrij ving volgde overleg tussen ge meente en advocaat, maar dat leidde tot niets. Een tweede aanschrijving ging op 23 juli de deur uit. De auto moest nu echt van het dak. Maar het bezwaar van Sanjo te gen de eerste aanschrijving moest toen nog worden behan deld door de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. Met het ad- die de hand moeten burgemeester wethouders een definitief be sluit nemen. En dat besluit is nog niet gevallen. De procedure die Leiden heeft gevolgd deugt volgens Dormeier van geen kant. „De gemeente had gewoon een be sluit op ons bezwaarschrift moeten nemen en verder de procedure moeten afwachten. Maar er was kennelijk weer haast bij. Daarvan heeft de rechter nu gezegd, dat dat niet juist was." Volgens Dormeier heeft de gemeente zich met de twee aanschrijvingen op glad ijs be geven. „Leiden wil bestuurs dwang toepassen om die auto van het dak te krijgen en dat kan alleen als er een spoedei send belang bij is. Maar dat is er kennelijk niet, want die auto staat er nu al een halfjaar." De advocaat vermoedt ook dat de twistappel, anders dan de gemeente beweert, niet in strijd is met de verordening op het stadsschoon. „De rechter heeft volgens mij gezegd, dat zij de bepaling waaruit dat zou blijken niet kan vinden in de verordening. Er is op gewezen dat de auto 'ontsierend' zou zijn, maar dat moet de gemeen te dan maar aantonen. En dat is moeilijk, want ontsieren is een subjectiefbegrip." Gemeente-ambtenaar J. Vel- lekoop denkt dat er voor de ge meente geen vuiltje aan de lucht is. „We hebben misschien juridisch-technisch een foutje gemaakt. In de aanschrijving worden twee artikelen uit dc verordening op het stadsschoon genoemd, waarmee die auto op dak in strijd is. Maar in het tweede van die artikelen staan de uitzonderingen op het alge mene verbod in artikel 1. En die uitzonderingen zijn allemaal niet van toepassing in deze zaak. Maar dat foutje kan in het besluit van B en W weer her steld worden." Een ding heeft het conflict tussen de gemeente en Sanjo volgens Vellekoop wel aange toond, en dat is dat de acht jaar oude verordening op het stads schoon aangepast moet wor den. Vellekoop: „Maar dat wis ten we eigenlijk al."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11