Dichtslag is een heerlijke grabbelton 'Ik ben een muurbloem op hun boekenbal' Boeken et uit Aardige misdaadroman verkracht door vertaler JOHN FRANCOME r5Sf. 7 W IJ 22 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 Ik was de weg kwijt, het waarom en hoe. Waar kwam ik uit? Ik werd het zoeken moe. Toen dacht ik aan de kiezels van Klein Duimpje: zo wist hij waarvandaan. Maar waarnaartoe? Guillaume van der Graft 75 POËZIE «RECENSIE HANS WARREN Guillaume vao der Graft De kiezels van Klein Duimpje. Boekmakerij Gert-Jan Bui ige! hei/ pen uur >ee •pe der Deze maand vierde Willem Bar nard, beter bekend als Guillau me van der Graft zijn vijfenze- ventigste verjaardag. Ter gele- va i ger,heid daarvan verscheen een bundel, die voornamelijk kwatrijnen bevat, onder de titel joeDe kiezels van Klein Duimpje. Die woorden keren terug in een van de versjes, dat hierboven is afgedrukt, relet ^an ^er Graft heeft enige re izen. ^en om te moPPeren over mis- ve} kenning. Dat doet hij dan ook, den maar op een milde manier: nq, ,,Het blijft maar tobben met ?n jj, Guillaume./ Hij is een clericaal 1t fantoom/ voor menigeen. An deren vinden/ zijn werk allesbe halve vroom". Hij is een domi nee-dichter, in de negentiende eeuw bijna een vanzelfspre kendheid maar in onze tijd een heel moeizame dubbelrol. Als dominee wordt hij niet helemaal vertrouwd door de ge lovigen, die 'zijn werk allesbe halve vroom' vinden. Als dichter wordt hij niet geheel serieus ge nomen door de critici, die ver onderstellen dat zijn andere hoedanigheid een bedreiging is voor de poëzie. Nu heeft Van der Graft het poëziebesprekers ook niet ge makkelijk gemaakt. Lezend in zijn werk kom je naast geslaag- trol;de en persoonlijke gedichten, ook nogal eens ronkende en cli chématige -liturgische teksten tegen. Zelf lijkt hij daar geen on derscheid tussen te willen ma ken, niet zonder trots merkt hij op: „Niet voor de exclusieve oren/ eilieve der literatoren/ schreef ik". Maar.spms merk jc dat hij het pijnlijk vindt min of meer buitengesloten te zijn: kijkt ,iWij praatten over dichters. Ik j vooral./ ik zei: de goden hebben hun getal,/ de literaten ook. Ik j sta daarbuiten,/ ik ben een 1 muurbloem op hun boeken bal". Dichten is alles voor hem. Dat blijkt ook uit deze feestelijk uit gevoerde bundel, gevuld met wat de auteur terloops 'particu liere aantekeningen' noemt. ,,lk leef alleen voor 't volgende ge dicht," bekent hij ergens. Qoor iets te maken blijft hij weliswaar Liïft kijf 'minder dan God', maar hij wordt zo 'meer dan alleen maar schepsel'. Een hem kenmerken de uitspraak over het belang van de poëzie luidt: „Het is niet veel. Het is mijn hele leven". Van der Graft is voortdurend op zoek naar twee kanten van de zaak, misschien omdat hij als dominee en als dichter tot twee verschillende werelden be hoort. Uit zijn beste gedichten over het geloof spreekt altijd twijfel: „Kon ik geloven wat er staat geschreven:/ alles komt goed in een toekomstig leven!/ Maar hoe kan daar ooit worden goed gemaakt/ wat hier geleden is en hier misdreven?" De dichter schrijft in deze korte gedichten over kerk en ge loof, over leven en dood, en vooral over de poëzie van zich zelf en anderen. In de afdeling met kwatrijnen over dichters is er aandacht voor onder meer Leonard Nolens en A. Roland Holst, voor Eliot en Heipe, maar qpk voor Salomo's 'Hoge Lied der zinnen' en Jqremia's 'prach tige, pijnlijke poëzie'. Guillaume van der Graft behoort, denk ik, tot Nederlands interessantste dichters. Hij is een van de schaarse auteurs met een eigen geluid, al is dat geluid dan ie dereen niet altijd aangenaam. Of zoals hij het zelf in een van de kwatrijnen uit De kiezels van Klein Duimpje zegt: „Ik schreef aan u allemaal/ in mijn moe ders verlegen taal,/ in mijn va ders vertwijfelde trant-/maar met mijn eigen hand." OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Dier met verdraaide liezen (6); 7. Waggelende kroegbaas (5); 8. Geen Frans en zeker geen vrolij ke! (5); 9. Zij poseert volgens voorschrift (5); 10. Pezig vlees van een varken (4); 11Gloeien de kandelaar (6); 12. Opkomen de bundel takken (6). Verticaal: 2. Op ros en stalen ros (5); 3. Tarzan was eraan verslingerd (6); 4. Oudste Europeaan in de ge vangenis (6); 5. Leuterplant (4); 6. Infanterist met lange oren (8); 10. De beschadiging van dit wa pen loopt schots en scheef (4); 11. Meer dan erg voor de horeca (3). KRUISWOORDRAADSEL Alles kan in nieuwe roman Mare Windsant "Als er al zekerheden bestonden, waren er meer dan genoeg redenen om daar van tijd tot lijd grondig aan te twijfelen.' De eerste zin van het tweede hoofdstuk van de kers verse roman Dichtslag van Mare Windsant. Zo'n zin daar lust ik wel pap van. Zeker als 'ie een hoofdstuk inluidt dat naar inhoud en stijl haaks staat op het eerste hoofdstuk, dat je het gevoel geeft in een melige histori sche streekroman te zijn beland. Met bij voorbeeld een zin als: „Vele malen had zij (de vierentwintigjarige Emily Helena Maria Jopheta barones van Schaijck geboren We- ringa thoe Waubach: rdb) Hubert in over weging gegeven zijn aandacht ook aan haar lustgevoelens te besteden, maar het had niet mogen baten." Wie dit boek leest, wordt als in een cake walk voortdurend heen en weer geschud en vindt op een aangename wijze nergens vas te grond onder de voeten. Inhoud, stijl en thematiek veranderen aan één stuk door. Alles kan in dit boek, niets is zeker. De his torische streekroman wordt een eigentijdse zedenschets, een spannende politieroman, een satire op de eeuwig op prirheurs jagen de journalistiek, een historische doktersro man 'Altied van je af snije,' hield de hooggeleerde zichzelf voor, 'dan krijddie geen onglukke'. Het ene mofnent bevinden we ons temid den van de hogere landadel in het eind ne- Marc Windsant. gentiende-eeuwse Zuid Limburg, inclusief hilarische dialogen in authentiek dialect: 'Oa, joa, sichertlisch, tadellos, Frau Baro nes'. Het andere moment brengt Windsant de lezer naar het Amsterdams van nu, in clusief even .hilarische dialogen in even authentiek dialect. 'Meid, ik sweer je op m'n auge dattut waar is.' Windsant vlecht twee hoofdverhalen, en een flinke hoeveelheid zijlijnen (die het on doenlijk maken de inhoud kort samen te vatten maar dat is ook helemaal niet no dig) op miraculeuze wijze tot één geheel. Alle ingrediënten zijn goed gedoseerd het wordt nergens vervelend, ver gezocht of tè melig. Dichtslag gaat over de literatuur die met een grote L of die daar voor door wil gaan. Wat te denken van een groep dichters die wil uitblinken in de anakoloet en waar af en toe zomaar een haiku uit rolt? Het is absoluut geen zwaarwichtig boek, waarin grote gedachten breed worden uit gemeten. Nee, het is een heerlijk boek waar de diepte aan de oppervlakte zit en dat je in één ruk uitleest, waarbij harde schaterbuien bijna onvermijdelijk zijn. (Nog een citaat, omdat ik het niet laten kan: 'In het kleine oranje boekje stonden al tweeëntwintig poëmen van eigen hand. Ze hadden hoofd zakelijk de natuur tot onderwerp, want voor uitingen die met zijn persoonlijk gevoelsle ven verband hielden achtte hij zich nog te jong.') Wie van literatuur houdt, maar de litera- tuurderigheid wel eens tot op het bot ont leedt wil zien in een uiterst vermakelijk boek, leze Dichtslag. En voor wie dit boek de eerste kennismaking is met het proza van Windsant van wie eerder enkele dichtbundels werden gepubliceerd, en die medeweerker is aan het tijdschrift De Zin gende Zaag is er een aangename verras sing. Van zijn eerste roman De Organisatie verscheen onlangs een goedkope herdruk. Peter van Zonneveld Album van Insulinde Amsterdam University Press Prijs 29,50 Mooi uitgegeven boekjes zijn prachtige hebbedinge tjes. Met niet minder dan 92 illustraties op 86 pagi na's is Album van Insulinde zeker zo'n hebbedinge tje. Het geeft bovendien een zeer praktisch overzicht van de Indische letteren. Niet alleen voor wie daar van al het een en ander weet, juist ook voor mensen die met die literatuur eens kennis willen maken, is de auteur een goede gids. Uitputtenc^kan het be knopte Album natuurlijk niet zijn, maar het geeft wel een goede indruk van wat er tussen 1595 en 1995 aan het papier is toevertrouwd. De complete tijd spanne die verliep tussen het reisverslag van schip per Bontekoe en Indische Duinen van Adriaan van Dis komt aan bod. Heel nuttig is dat Zonneveld voor afgaand aan elk van de vijf behandelde perioden een kort geschiedkundig overzicht geeft. Daardoor be grijpt de lezer tegen welk historisch decor de behan delde literatuur tot stand kwam. Ook vijftig jaar na Indonesië's onafhankelijkheid is deze tropische bron voor de Nederlandstalige literatuur trouwens nog niet opgedroogd.In die zin", aldus Zonneveld, ,,zijn de Indische letteren ook na vierhonderd jaar nog spring levend. THRILLER «RECENSIE AN VAN DER NAT ie Outsider Uitgeverij Fontein. Prijs: 29,50 Van vertalers van boeken mag mini maal worden verwacht dat ze een ge degen kennis hebben van de Neder landse taal. Bovendien zou het toch zo moeten zijn dat een vertaald boek nog eens door iemand wordt gelezen, alvo rens het in druk te laten verschijnen. Ik weet niet waar lean Schalekamp op school heeft gezeten, maar afgaande op zijn vertaling van 'Outsider', een erg aardige misdaadroman die zich af speelt in de Engelse paardenwereld, heeft hij meestentijds zitten slapen. Het kan toch niet zo zijn dat je een Engelse term als first of all vertaalt als 'eerst van al' en de typische Engelse afstandsmaat furlong zegt de Nederlandse lezer na tuurlijk niets, terwijl het meest eenvou dige woordenboek de oplossing geeft: 1/8 Engelse mijl oftewel 201 meter. Schalekamp heeft met zijn krakke mikkige vertaling het goed geschreven misdaadverhaal van ex-topjockey John Francome volkomen verkracht. Boven dien blijkt hij geen snars te begrijpen van de paardenwereld en ook dat mag toch een minimumeis zijn voor een vertaler van een dergelijk boek. Zeker omdat de gemiddelde Nederlands nau welijks iets afweet van de aan de ande re kant van de Noordzee zo waanzinnig populaire sport. V Dat laatste is misschien een nadeel voor de Nederlandse markt, maar 'Out sider' het tweede boek van Franco me - leest lekker. Een raad: koop de En gelse versie. Bespaart talloze malen kromme tenen. TWEE FL£.SSEN MALT&l£P KZ52 <OMME7VE SOEP, PAT ME TE PM/2.' /Ac &A ZEZE W£L SOEP MA/rEAS TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Bulle Bas stapte van zijn motor af en toen werd hij heer Bommel gewaar. ,,0... eh...", sprak hij. „Wat was dat?" „Wat?" vroeg heer Ollie, die het plot seling weer moeilijk vond om mee te komen. „Wat was wat, als u begrijpt wat ik bedoel?" „Ik zag iets langs flitsen", verklaarde de politiechef. „Het kwekte en zoem de... en nu ik er over nadenk leek het een beetje op u. Wat was dat?" „Ik weet het niet", zei heer Bommel dom. „Hm", gromde de commissaris. Hij wierp een wantrouwige blik op de ander; toen besteeg hij zijn motor weer eh reed knallend voort. „Laat het niet weer gebeuren!" riep hij nog over zijn schouder. Heer Ollie keek hem beteuterd na en be^on terug te sloffen naar het labo ratorium. „De storing schijnt opgeheven te zijn!" prevelde hij. „Wat doe ik hier eigenlijk? Ik wilde hulp halen of zo iets. Maar waarom? Daarnet was ik de snelste heer van de wereld en nu denkt Bas weer dat ik een traag ie mand ben. Ik moet eens een diep, rustig gesprek hebben met professor Sickbock. Die begrijpt mij tenmin ste." Nu, de geleerde begroette hem hartelijk. „Kijk, kijk!" riep hij uit. „Daar heb ben we onze proefpersoon weer! Uit stekend mijn waarde. Héél goed. Aan u is dus bewezen dat men iemands tijdloop veranderen kan. Dan moet het dus ook mogelijk zijn hem naar het verleden te zenden. Volgt u me? En dat verklaart de Bommel-legen de." „De legende?" herhaalde heer Bom mel zonder begrip. Om eerlijk te zijn had hij die helemaal vergeten. HET WEER DOOR HANS VAN ES Na een lange zomervakantie konden we vrijdag de zo vertrouwde Hol landse wisselvalligheid weer verwelkomen. In de kuststrook was in vier weken geen meetbare neerslag gevallen, nu konden eindelijk weer de regenmeters worden geleegd: 3 tot 7 millimeter. In het noor den van het land viel plaatselijk 10 tot 15 mm. Voortgedreven door een stevige westenwind stroomde vochtige, maar nog altijd vrij warme luchtover het land. Tijdens spaarzame opklaringen werd het landin waarts nog 24 graden; aan zee bleef het met 21 graden ook nog zacht. De snel overtrekkende bewolking nam in de loop van de mid dag soms dreigende vormen aan en diverse plaatsen in het westelijk kustgebied kregen korte, felle plensbuien. Dit was een voorproefje van het Noordzeebuien-festival, dat in de loop van dit weekeinde op volle toeren gaat draaien. Het lijkt er op, dat de atmosfeer op rigou reuze Wijze een aantal zaken recht wil trekken. Je ziet het wel vaker, dat gebieden, die wekenlang onder een hardnekkig weerregime heb ben geleefd, te maken krijgen met een type weer, dat neigt naar het andere uiterste. Dit voorjaar hebben we gezien, hoe in Rusland de maandenlang durende positieve afwijking in temperatuur werd ver ruild voor een betrekkelijk koele zomer. De wekenlange heerschappij van hoge druk, die in het Noordzeegebied langdurig droog en warm zomerweer veroorzaakte, maakt nu plaats voor een depressie, gevuld met koude lucht. Het weer krijgt dan ook duidelijk herfstachtige trek jes. Vandaag heerst er nog betrekkelijke rust. De buiigheid blijft be perkt en een vriendelijk zonnetje duwt het kwik nog omhoog tot 20 graden. Komende nacht komt een koude noordwestelijke stroming op gang, die een paar dagen kan aanhouden. De lucht is in de onderste paar kilometer erg onstabielVanaf het zeeoppervlak wordt de lucht naar boven toe met meer dan 1 graad per 100 meter kouder. Dat werkt snelle stijgbewegingen in de hand en buienwolken worden ge vormd. De aanvoer vindt plaats over de volle lengte van de Noordzee, zodat de stapelwolken alle tijd krijgen om fors uit te groeien. De kust strook krijgt de buien vers op de plank. Sommige zijn zeer pittig; on weer is mogelijk en er kunnen plaatselijk tientallen millimeters om laag komen. Tussen de bedrijven door is er nog wel af en toe zon; mo gelijk zijn er dan schitterende buienluchten te zien. Aan zee staat soms veel wind bij temperaturen, die vanaf maandag nog maar 17 of 18 graden halen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en zaterdag flinke zonnige perio Maxi 14 gra rond 18 graden. k kans op een bui. In t zaterdag perioden met re gen, zondag van het zui den uit enkele opklarin gen. uen an vee win I 18 n het noor Denemarken: Zaterdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag meer be wolking en vooral In het westen een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Elders zaterdag enige tijd regen, zondag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden op de Shetlands tot ongeveer 20 graden België en Luxemburg: Zaterdag af en toe zon en overwegend droog, maar later op de dag vanuit het westen regen. Zondag perioden met zon, in de Ardennen meer bewolking en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 21 Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag veranderlijk bewolkt en plaat selijk regen. Zondag in de westelijk gele gen departementen droog en tamelijk veel zon, naar het oosten toe meer be wolking en kans op een bui. Middagtem peratuur uiteenlopend van 20 graden aan de Kanaalkust tot 25 landinwaarts. Zondag iets lagere temperaturen. Zonnig. Middagtemperatuur en 36 graden. Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden Spanje: Zonnig en droog maar langs de Golf van Biskaje vooral zondag wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtemperatuur aamde Costa's tussen 28 en 32 graden, landinwaarts 32 tot 37 graden. Aan de Golf van Biskaie maxima rond 23 gra R O P A h\ W' U Al2* M iX. 27 i' riV (,29 30 ÖÏJ b.» koufront rva. of* L lagedruk H hogedruk 8 19 tempe,dtuu ,00°" h«hto pa«al tot tijd regen. Aan de zuidflank van het Alpenmassief droog en vooral zaterdag vrij zonnig. Middagtemperatuur van 21 graden aan de noordkant van de Alpen tot 28 plaatselijk aan de zuidkant, zon- Oostenrijk:^ Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, maar zaterdag aan de zuidflank van de Alpen droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur zaterdag ongeveer 23 graden, in Karinthie en r 3 26, zondag iets lager. Polen: Wis i tijd t tijd ZONDAG 27 AUGUSTUS 19 30 Maan onder 20.47 IJmuiden Katwijk Hoog 05 08 17.32 04 41 17.05 Laag 01.06 13.04 00.47 12.45 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1995 Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog Mid dagtemperatuur circa 29 graden. Marokko: Westkust: Veel zon, in het zuiden oo enkele wolkenvelden. Droog. Warm me vlak aan zee temperaturen rond 30 gra Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.46 18.07 05.19 *17.40 Laag 01.35* 13.56 01 16 13.37 Weerrapporten 25 augustus 20 ui Per.o i nog e i klein een bui. Middagtempera van 28 graden in het noorden tot iets boven de 30 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en vooral in de Py- reneeen en op het Centraal Massief plaatselijk regen. In de Provence en aan de Middellandse Zee-kust droog en veel Mistral. Middagtemperatuur meest tus sen 22 en 26 graden, in de Provence en aan dè Middellandse Zee 28 tot 31 gra den. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 30 graden. Italië: In de zuidelijke helft vooral zaterdag nog enkele, mogelijk zware regen- of on weersbuien. Zondag minder buien en geleidelijk meer zon. In de noordelijke helft juist zaterdag flinke perioden met zon en droog, zondag meer bewolking en een lokale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en vr overal droog. Middagtemperatuur 28 graden Malta: Perioden met zon en mogelijk een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog, maar op de Ionische Eilanden en vooral op het westelijk en noordelijk deel van het Griekse vasteland veranderlijk bewolkt en enkele, mogelijk zware, regen- of on weersbuien. Maximumtemperatuur tus sen 27 en 32 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon, aan de Turkse west kust ook enkele wolken. Maxima tussen 29 en 35 graden. Duitsland: Tamelijk veel wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Mid dagtemperatuur dalend naar ongeveer 20 graden. Zwitserland: In Madrid 8 Malaga Casablanca c Jonannesburg c 25 17 0.1 29 16 0.2 25 16 0.0 IO 10 29 22 0.0 iw 7 37 22 0.0 2 26 17 0.0 27 21 0.0 20 14 0.8 25 17 0.4 26 15 0 1 27 16 0.2 22 16 0 3 34 25 50 14 11 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7