RUST IN BLANKENBERGE Toerisme Escorts voor vrouwelijke reizigers in Italië Attractiepark met een rijke natuur ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 De Italiaan die reizigsters in hun achterwerk knijpt, be hoort tot een uitstervend ras. Maar de soort, die vrouwen met de ogen uitkleedt en met woorden lastigvalt, is er nog volop. Daarom kan het in Italië, vooral in het conservatieve zuiden, nog steeds erg onprettig zijn voor solo reizende da mes. Omdat men daar vreest dat de plaatselijke reputatie toeristes ervan weerhoudt toeristentrekkers als Pompeii en Capri te bezoeken, wordt nu getracht het reizen in die landstreek aangenamer te maken. Oscar Citro, eigenaar van een discotheek in Salerno, is een vrijwilligersorganisa tie begonnen die onder de naam Gentleman vrouwelijke toeristen begeleidt door de regio Campania, i pels de hoofdstad is. De organisatie bestaat sinds mei en er zijn i bijna allemaal mannen. Ze begeleiden toeristes naar bij voorbeeld de Blauwe Grot op Capri en naar de Griekse rui nes in Paestum. Medewerkster Annapaola Appicela: „Vrou wen mijden Campania uit angst voor berovingen en lastige mannen. Er zijn erg veel vooroordelen.". Tot nog toe komen de meeste vrouwen die vart de diensten van Gentleman gebruik maken uit Noord-Italië. Duitsland staat tweede. Op het ogenblik reiken diverse attracties in Campania gratis entreekaartjes uit aan vrouwen die bege leid worden door een Gentleman-escort. Ze hopen op die manier vrouwelijke bezoekers aan te trekken. Het gaat on der meer om nachtelijke tochten met een vissersboot en om theaters. Agropoli, een plaatsje vlakbij Paestum, geeft vrouwen gratis toegang tot allerlei voorstellingen. /TOERKOOP Reislijn Mega, super, werelds; attractieparken kunnen te genwoordig niet spectaculair genoeg zijn. Met doodenge achtbanen, kolkende rivieren en keel- dichtknijpende ruimteraketten strijden pretpar ken om de gunst van het publiek. Bij al dat ge weld is Telecoo een verademing. Zeker voor ou- ders en kleinere kinderen. Het niet al te grote pretpark ligt midden in de Belgische Ardennen, aan de voet van de waterval van Coo. Natuurlijk ontkomen ze ook in Telecoo niet aan de moderne tijd. Er is een heuse achtbaan, ge bouwd door Vécoma, de Limburgse hofleveran cier van alle pretparken van enige betekenis. Zoals alle achtbanen is het een adrenalineverho- gend apparaat; maar deze is niet idioot hoog, hij is geïntegreerd in de glooiende omgeving. En die omgeving van het pretpark mag er zijn. Wie zich voor de ingang door de onvermijdelijke souvenirstalletjes heeft geworsteld, komt in een park waar de natuur nog zichtbaar is. Uitgestrek te wouden op de heuvels rondom het dal, de wa terval die zich met een donderend geraas naar beneden stort, het riviertje de Lesse waarop rode kano's dobberen. Een tocht in de stoeltjeslift le vert een mooi uitzicht op over het dal met al zijn attracties. Voor de allerkleinste bezoekers is er een klim- dorp, een houten bouwwerk met trapjes, glijba nen, bruggen en tunneltjes. Maar ook voor een rondje 'botsboten' samen met pappa, bestaat veel belangstelling. Net als voor de fratsen van de be woners van het apeneiland. Het echte geweld ontbreekt in Telecoo, maar je kunt je er moeiteloos een dagje amuseren. Zeker wanneer je ook nog een kajak huurt om een eind je de rivier af te zakken. De verhuurder zorgt voor de terugtocht naar het park. Wie zich liever niet in zo'n wankel bootje begeeft, kan de coureur uil- hangen op de cartingbaan, een ruimtevlucht ma ken in de astroliner en zich nat laten spatten door in een 'boomstam' van de wildwaterbaap af te roetsjen. Slenteren door het dierenpark, een bal letje slaan op de mini-golfbaan of een rit maken in het treintje behoren ook tot de mogelijkheden. Het aardige van de bobsleebaan is dat je het net zo eng kunt maken als je zelf wilt. Stoere tieners suizen met de klep van hun pet in hun nek met een rotgang naar beneden, vliegen bijna uit de bocht om pas op het uiterste puntje van de baan een noodstop te maken. Voorzichtigere types glij den (rustig aan dan breekt het lijntje niet) met hun hand aan de rem door het bos naar beneden. Telecoo is dagelijks van 10.30 tot 19.00 uur ge opend. Er is een entreebiljet van 120 BE (waarbij voor de attracties appart moet worden bijbetaald) en één toegangsbiljet van 550 BE, dat recht geeft op gebruik van alle attracties (met uitzondering van de gemotoriseerde zoals de cartingbaan, bots boten en minimotor). Voor meer informatie (vanuit Nederland): 00.32.8068.4265. Wandelen met veerdienst Door de Yorkshire Dales lopen talloze wandel paden. FOTO NORTH SEA FERRIES North Sea Ferries, de veerdienst die onder meer de verbinding Hoek van Holland-Hull onderhoudt, biedt vanaf 4 september vijfdaagse wandelarrangementen aan in de Yorkshire Dales. Er kan tijdens het verblijf in Engeland worden gekozen uit negen ver schillende tochten die in afstand variëren van 5, 6 tot 16 kilometer. Prijzen vanaf 341 gulden per persoon inclusief de overtocht. Info en reserveringen: North Sea Ferries, telefoon 01819-55555. Fietsen door Eurotunnel Sinds 10 augustus verzorgt Eurotunnel een vervoerservice voor fietsen. Rijwielen en hun berijders worden met een speciale trein onder het kanaal getransporteerd. De info-centra van respectievelijk Calais en Folkstone fungeren als op- en afstapplaat- sen. De fietstrein rijdt drie keer per dag vice versa. Reserveringen kunnen worden ge maakt bij de terminal in Calais, telefoon (vanuit Nederland): 00.33.2100.6909. Parfum-veertiendaagse In Brussel wordt van 15 september tot 1 ok tober een parfum-veertiendaagse gehou den. Opzienbarendste gebeurtenis tijdens het evenement: op vrijdag 22 september wordt Manneke Pis in staat gesteld voor het eerst (en waarschijnlijk ook voor het laatst) van zijn leven parfum te plassen. Het 'zwaartepunt van de feestelijkheden ligt echter op de tentoonstelling van glazen ob jecten en parfumflesjes die art-nouveau ar tiest René Lalique ontwierp en die in De Botanique wordt gehouden. Wie zich per taxi naar de verschillende manifestaties laat vervoeren, zal dat in de meeste gevallen in een geurig wolkje kunnen doen. Vijfhon derd van deze voertuigen zullen namelijk worden geparfumeerd. Info (vanuit Nederland): 00.32.2.734.45.41. Vogeltrek bekijken op Vogeleiland Staatsbosbeheer stelt jongeren vanaf tien jaar in de gelegenheid vanaf het Vogelei land in Flevoland de jaarlijkse vogeltrek te bekijken. De excursies, die in overleg in september en oktober worden gehouden, duren drie uur. Er kunnen minimaal acht en maximaal twaalf personen mee. Info: telefoon 05275-2570. Pannekoeken eten in Gelderland Bij het Gelders Bureau voor Toerisme ver scheen voor het zeventiende achtereenvol gende jaar het gidsje 'Pannekoeken eten in Gelderland'. In de brochure zijn adressen en specialiteiten van dertig Gelderse panne koekhuisjes opgenomen. Het boekje is ver krijgbaar bij alle VW-kantoren in Gelder land en bij de grotere VVV-bureaus in Ne derland. De buren, hotel 't Gieterietje en het daarnaast gevestig de vis- en schaaldierenrestaurant Grifftoenvaren wel bij de aanloop op dit net even buiten het centrum, tegen over het station en naast het politiebureau gelegen stukje Kerkstraat. Hoteleigenaar Rik Moesman en zijn vrouw Martine kennen alle deuntjes van het orgel uit hun hoofd. Rik, grinnikend: „Als wij in onze living zit ten komt het orkest boven de televisie uit, maar ach... Gelukkig liggen onze hotelkamers zo dat de gasten er geen last van hebben". Het elf kamers tellende hotel ontleent zijn naam aan het vorige beroep van Rik: brons- en zilvergieter, Een jaar of zes geleden stopte hij daarmee en begon 't Giete rietje. Enkele van zijn kunstwerken sieren het interieur. Zelf voert hij het bewind in de keuken. „En je kunt zien dat daar een artiest aan het werk is", zegt Martine die van 's ochtends zes tot 's nachts half twee als gastvrouw in de weer is. Onder de 103 hotels die Blankenberge rijk is, neemt 't Gieterietje met slechts één ster een beschei den plaats is, maar het is vooral bij de Hollanders in trek. Voor 1.400 francs een nette tweepersoons kamer met uitgebreid ontbijt, dat mag voor een badplaats goedkoop worden genoemd. En je hebt een gratis par keerplekvoor de deur. VW Blankenberge maakt van dit stukje Kerkstraat zoals gezegd nauwelijks melding. Wel wordt de toerist warm aangemoedigd een rit te maken met de Pier-Express, een toeristisch treintje dat de bevalligste delen van de badplaats moet laten zien. Opgestapt bij het VW-kan- toor brengt het ons naar het Sea Life Center ('spectacu laire onderwaterwereld', waar het een poosje stil staat. Vandaar gaat het naar de strandboulevard. Daar stapt de bestuurder uit en verdwijnt met een handgebaar van 'ik ben zo terug'. Als hij na ruim een kwartier nog niet terug is stappen de passagiers mopperend uit, om te voet nog wat te bekijken en zich onder meer te verma ken met de capriolen die fietsers maken op het houten baantje van De Lustige Velodrome. Frituur-toerisme In het centrum langs de boulevard wemelt het van de restaurants en terrassen die zich vooral op het serveren van vis- en schaaldieren (mosselen, oesters) werpen, maar er is ook veel venster-verkoop. Het casino, fraai monument in art-deco-stijl, wordt gerenoveerd en het Casinoplein en de omgeving worden opgeknapt. Ook de pier en het Leopold III-plein krijgen een opknap beurt. Dat is volgens Martine en Rik Moesman wel hard nodig ook. Rik: „Zeventig procent van wat tegenwoordig in Blankenberge komt is sociaal toerist. Vroeger was Blan kenberge een badplaats van allure, net als Knokke. Jammer genoeg is steeds meer frituur-toerisme ont staan. Jongeren met motoren en brommers hangen hinderlijk rond op het Casinoplein. Er wordt zelfs in drugs gehandeld. Men dient hier krachtig op te treden, meneer. Maar bij ons in 't Gieterietje komt geen sociale toerist binnen, alleen gegoede middenstanders". Deze uitverkorenen mogen graag tot ver na midder nacht een neut nemen aan de kleine, houten bar. Rik, ziel van de plaatselijke carnavalsvereniging 'Zietanos' (Ziet u 't aan ons?), tapt er als enige in Blankenberge een exclusief trappistenbier uit Westvleteren. „Dat haal ik zelf op bij de abdij en ge kunt er maar een paar bak ken tegelijk van krijgen hè. Zes, acht of twaalf procent". J^Jadat enkele van deze sappen in enorme glazen zijn genuttigd en de bezoeker het gezelschap bij herhaling en met grote klem heeft moeten verzekeren dat den Hollander in het algemeen zeker niet neerkijkt op den Belg, wordt nog een korte waarneming gedaan bij de buurman Denees. Het Metro-orgel staat trillend van woede zijn best te doen, daverende klanken worden de straat op geramd, maar deze door-de-weekse avond blijft de dansvloer leeg en staren slechts enkele perso nen in een roes van moedeloosheid voor zich uit. Info: VW Blankenberge, telefoon (vanuit Nederland) 00.3250.412921 of Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-437,1017 BR Amsterdam, telefoon 020-6251251. De pier is het symbool van Blankenberge. Op de dansvloer van café-dancing 'Metro' in de Belgische badplaats Blankenberge vermaak- ten tijdens de oorlog Duitse soldaten zich op muziek van een groot 'mechanisch dansor- I kest'. Onder de dansvloer verborg de eigena- ressse Britse piloten en achter het orkest werd li naar Engeland geseind. Café en orkest bestaan jnog steeds en het vormt met hotel 't Gieterietje een toeristische attractie; die overigens in de VW-gids van de badplaats niet wordrge- noemd. J Een stortvloed van klanken barst los uit het dansorkest jlgenaamd 'Metro'. Bekkens, trommels, twee accorde ons, een saxofoon, trompet en trombone alsmede twee pijporgeltjes doen dramatisch hun best de gemoederen op te zwepen. De instrumenten zijn heftig in beweging, maar de bijbehorende muzikanten ontbreken. Gemeen groene en paarse kleuren komen uit de verlichting die het tien meter brede, mensloze orkest omgeeft. Een bij na spookachtige performance. Maar het computer-or chestra van café-dancing Metro aan de Kerkstraat in de Belgische badplaats Blankenberge oefent niettemin al jaren een onverwoestbare aantrekkingskracht uit op de wat oudere toerist. Ze komen met bussen van heinde en verre teneinde dit wonder te aanschouwen en elkan der op de dansvloer te omvatten. Op de zaterdagavond van ons bezoek wil het echter niet lukken met de stemming. Hoe het orkest ook schudt en davert, met welke lepe kietelingen de onbe mande accordeons het publiek ook proberen te verlei den, men zit als bevroren aan de formica tafeltjes. Vijf tien dames en heren, een uur geleden door een tou ringcar voor de deur gedeponeerd, hebben zich verza meld rond de fors bemeten dansvloer en sippen vreug deloos van hun glazen. Men staart streng naar het mid den van de vloer, alsof zich daar een meertje bevindt waarin een drenkeling rondspartelt die ih geen geval mag worden geholpen. Slechts even lijkt gezelligheid op te bloeiep. Een man en een vrouw (hij: strak gecorsetteerd in een donker bruin kostuum; zij: gehuld in een warrige compositie van gele en roze stoffen) zwieren enige minuten met grote verbetenheid in het rond, almaar harder en har der. Ineens laat de man los (of de vrouw hem) waarna zij ons door het venster dreigt te verlaten. Een tafel en een haastig toegestoken hand voorkomen dat. Even la ter is het etablissement weer gehuld in een bevroren stilte. Maar zo is het niet altijd. In de weekeinden zit het eta blissement stampvol, in hoofdzaak met toeristen. Dan is het dringen op de dansvloer. Vreemd, want café-dan cing Metro krijgt geen vermelding in de gids van VW Blankenberge. Dat is niet alleen merkwaardig omdat dit door de gebroeders Decap uit Antwerpen vervaardigde computer-orchestra bijna een unicum is (er bestaat slechts één identiek exemplaar, in Benidorm), maar ook omdat het établissement een roemruchte gëschie- denis heeft. Op precies dezelfde dansvloer waarnaar we nu zitten te staren, dansten tijdens de oorlog Duitse of ficieren, terwijl daaronder Engelse piloten werden ver borgen. Oorlogsonderscheiding De toenmalige kasteleinse Mama Caes (echte naam Jo sephine Wilms) had destijds al een mechanisch orgel in de zaak. Daarachter zaten verzetsstrijders te seinen naar Engeland. Mama Caes wist de Duitsers tot het ein de van de oorlog te misleiden en kreeg daarvoor later de hoogste onderscheidingen. Veel foto's en prenten aan de wanden herinneren aan die heroïsche jaren. De huidige eigenaar, Rudi Denees, verandert zo min mo gelijk aan het interieur. „Japanners, Engelsen, Fransen, Duitsers, Oostenrijkers, en vooral natuurlijk Nederlan ders ze komen allemaal even naar mijn zaak voor dat orgel. Het kost me wel veel aan onderhoud maar dat is het waard", meldt hij. De lustige Veldrome op de boulevard, een van de drukst bezochte attracties van Blankenberge. Roemeens Verkeersbureau verhuisd Het Roemeens verkeersbureau is verhuisd naar de Weteringschans 183 in Amsterdam. Het telefoonnummer bleef ongewijzigd: 020-6239044. Autoweg tot Genua Met de opening van een stuk weg van 30 ki lometer bij het Lago Maggiore, bestaat de verbinding Domodossola - Genua nu ge heel uit autostrada. De tijd dat automobilis ten zich met hun wagen door verschillende kleine dorpjes moesten wringen (wat veel oponthoud veroorzaakte) behoort hiermee tot het verleden. Pyreneeën per trein Een deel van de Spaanse kant van de Pyre neeën kan nu vanaf rails worden bekeken. Vanuit Lleida (Lérida) rijdt sinds enige tijd een toeristisch treintje naar Pobla de Segur. Tijdens de twee uur durende (gratis) rit wordt gestopt in Balaguer, San Llorenl^ de Montgai, Ager, Cellets en Tremp. Er worden alleen groepen toegelaten. Info (vanuit Nederland): mevrouw Rosa, telefoon 00.34.73.245498. Excursies door Lauwersmeer Boswachters geven tekst en uitleg tijdens excursies die Staatsbosbeheer organiseert door het Lauwersmeer. Dit voormalige stuk Waddenzee is vooral befaamd door het feit dat er duizenden vogels verblijven. Men karvzich alleen opgeven per groep (mini maal vijf en maximaal twintig mensen). Info en reserveringen: 05193-49177. Fietsend door Nederland Flet aantal ANWB/VW Fietsgidsen breidt zich gestaag uit. Kortgeleden kwamen de ti tels Noord-Limburg, Achterhoek, Twente en Salland/Vecht uit wat het totaal op ne gentien bracht. In elke brochure (sinds eni ge tijd in kleur uitgevoerd) staan circa twin tig routes van ongeveer dertig kilometer be schreven. Verder is in de gidsen relevante informatie over de betreffende streek opge nomen (geschiedenis, musea, type land schap enzovoort). De gidsen, waarvan er vorig jaar 120.000 werden verkocht, kosten 12,95 gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij alle ANWB-vestigingen en ANWB/VW- kantoren. Bijna .tegelijkertijd met de Fietsgidsen kwa men drie nieuwe topografische Dwarsstap Fietsmappen uit: Zeeuws Vlaanderen (met 27 trajecten), Walcheren /Noord - en Zuid- Beveland/Tholen (25 trajecten) en Schou wen Duiveland/Goeree Overflakkee (9 tra jecten). De mappen kosten 24,90 gulden per stuk en zijn eveneens verkrijgbaar bij al le ANWB-vestigingen en ANWB/WV-kan- toren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23