Leidsch Dagblad 22 'Aankoop van Fokker j\vas beslist geen fout' dkoelJ:/ 3 Studies van drie jaar in hoger onderwijs 'Behandeling Beatrix ongepast' Uitmarkt van start Verbijstering na nieuwe blunder van Dutchbat 'Chipknip' zal muntgeld niet helemaal verdringen GOED NIEUWS ATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40861 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 Binnenland Bende van Venlo -j loog er vrolijk op Buitenland Kunst los Gorazde wordt opgeofferd in ruil voor vrede Drie generaties zijn gek op Rolling Stones Sport Nederlandse hockeyers in finale EK tegen Duitsland Minister Pronk 'op afstand verbaasd' over Indonesische ontvangst koningin HET WOORD IS AAN Blaise Pascal Het is onmogelijk te leven zonder liefde. 19° pEN HAAG ANP niversiteiten en hogescholen in in de toekomst ook studies i drie jaar aanbieden, naast huidige opleidingen van vier r. De kortere opleidingen in hoger beroepsonderwijs zijn ledoeld voor studenten die van VWO of het middelbaar be- psonderwijs (MBO) komen, studies van vier jaar zijn be- itemd voor studenten met een [AVO-diploma. Een beperkt lantal afgestudeerden van de opleiding kan nog een •rvolgstudie van twee jaar vol- Dat zijn de voorstellen van 'ster Ritzen en staatssecre- Nuis van onderwijs in het nog vertrouwelijke Hoger On derwijs- en Onderzoeksplan '96, kortweg het HOOP. De plannen worden officieel gepresenteerd op prinsjesdag. Het ministerie van onderwijs wilde gisteren geen commentaar geven. De hogescholen en universiteiten gaven voor de zomer al te ken nen weinig te voelen voor een kortere cursusduur. Officieel willen ze pas na prinsjesdag re ageren. De studentenorganisa ties zien vooralsnog weinig in de plannen. De voorstellen hebben tot doel de gemiddelde tijd dat stu denten in het hoger onderwijs verblijven met een half jaar om laag te brengen tot vier jaar en ruim twee maanden. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft zich 'op afstand verbaasd' over de wijze waarop de Indo nesische autoriteiten zijn omgesprongen met de agenda van koningin Beatrix tijdens de eerste dagen van haar staatsbezoek aan dat land. De koningin is in de ogen van Pronk op 'een ongepaste manier' behandeld. den haag-manado anp een volle agenda echter uit tot woensdag. Op die dag werd de ontmoeting evenwel ingekort, wederom wegens tijdgebrek bij de Indonesische president. Waarnemers, maar ook Pronk, vinden deze handelwijze onge past. Waarnemers beschouwen het verder als pijnlijk dat tijdens het bezoek berichten naar buiten kwamen als zou het Indonesi Pronk deed zijn uitspraken gis teren in het TV-programma '2 Vandaag'. Hij wees onder an dere op de moeizame totstand koming van een privé-afspraak van president Soeharto met de koningin. Oorspronkelijk zou de koningin maandag een lunchaf spraak hebben met Soeharto. Deze stelde het gesprek wegens sche bewind twee politieke ge vangenen willen executeren. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Alatas heeft minister Van Mierlo verzekerd dat daarvan op dit moment geen sprake is. De veroordeel den hadden een gratieverzoek ingediend, maar dat is afgewe zen. De doodstraf hangt hen of ficieel nog steeds boven het hoofd, ook al is er al vijf jaar niemand terechtgesteld. Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander zijn gisteravond op Sulawesi aange komen voor een privé-verblijf van twee dagen. Voor het privé- karakter van het bezoek moet worden gevreesd, aangezien de bewoners van het eiland op de hoogte zijn van het bezoek. Ze hebben de gewoonte hoge gas ten met veel allure te verwelko- Dat gebeurde al tijdens een tussenstop van het regerings toestel PBX in Ujung Padang, het vroege Makassar. Daar wer den de Nederlandse gasten ver welkomd door mensen in tradi tionele kledij, die hen onder bij passende parasols met lovertjes naar de wachtkamer brachten om daar een kopje thee te drin ken. De aankomst op het vlieg veld Manado ging ook al niet onopgemerkt voorbij. Daar hadden zich nogal wat belang stellenden voor de uitgang van De Turkse regering contra de PKK. Ontvolkingspolitiek die zijn weerga niet kent. Ooit Het Beloofde Land, thans een groot probleemgebied: De Flevopolder. Groeipijnen in Almere en Lelystad. Marion Bienes viert haar 70ste verjaardag in een kooi. Protest tegen I proeven met dieren. 5. Volop werk voor premiejagers in »o,- Amerika. Avonturiers op J®-; de rand van de wet. Jazz-zangeres Denise )oi- Jannah. 'Ik houd van )0 I verrassingen en risico's'. De onvoorstelbare reis >0. van een Roemeens jochie. Door bizar toeval >o»- in Nederland. >o,- >0.- 'Mijn ex haat me Een i0'" boek over ervaringen en >o,- levensvragen rond echtscheiding. Onze Taal: Tot waar? HUUR ,NIET DUUR -T Amsterdam Volgens een schatting van de Amsterdamse politie hebben 40.000 mensen gisteravond het openluchtconcert bijgewoond van het Koninklijk Concertgebouworkest op bflür auto-petir het Museumplein. Onder leiding van chefdirigent Riccardo Chailly speelde het orkest de iiiden St. Aogtenstwot 14 071-134700 Eerste symfonie van Mahler. Het optreden vormde de opening van de achttiende Uitmarkt. infuT,~*>D "7 it was de vierde keer dat het Concertgebouworkest de Uitmarkt opende. Twee jaar gele den speelde het de Vijfde symfonie van Tsjaikovsky. Daar kwamen toen naar schatting 30.000 mensen op af. De Uitmarkt, de jaarlijkse opening het culturele seizoen in Neder land, duurt nog tot en met morgenavond. Het evenement speelt zich af in de theaters en op podia op het Leidseplein en het Museumplein. Er staan ruim driehonderd optredens op het programma. Alle voorstellingen zijn gratis. foto anp ruud hoff Ondernemingsraad DASA wil Dolores van tafel i de v ondernemingsraad van DA- IA meent dat de aankoop van okker beslist geen fout was. )R-voorzitter E. Enibrink is 'oorstander van een kapitaalin- ectie in Fokker door DASA en Ie Nederlandse overheid. De indergang van Fokker zou ook Duitsland hard aankomen, 'weeduizend werknemers van )ASA zijn betrokken bij de pro- luktie van onderdelen voor 'okker-vliegtuigen. Hilbrink zegt dat vandaag in en interview met deze krant. Vel heeft hij veel kritiek op het nanagement van DASA, dat iaar zijn mening te lang,heeft [ewacht met verdere 'integratie fan de Europese vliegtuigindus- rie. Samenwerking met de :ransen, Britten en Italianen is de OR-voorzitter t uit de pro- de enige manier o blemente komen. De werknemers van DASA ei sen dat de directie het vorige week uitgelekte saneringsplan 'Dolores' van tafel haalt. DASA moet er voor waken zichzelf en Fokker niet kapot de saneren, aldus de OR-voorzitter. Volgens Hilbrink is onder de Duitse werknemers van DASA geen sprake van een anti-Fokker stemming, zoals de media sug gereren. Inmiddels heeft de directie van DASA berichten tegenge sproken dat zij in Den Haag 1,1 miljard steun voor Fokker eist. Over bedragen is volgens een DASA-woordvoerder niet ge sproken. Volgende week pre senteert Foldcer-topman Van Schaik aan minister Wijers (eco nomische zaken) zijn visie op de toekomst. Hierin staat hoe de onderneming uit de proble men denkt te geraken. Duide lijkheid volgt echter pas in okto ber, als bekend wordt welke maatregelen DASA wil nemen om de gevolgen van de lage dol lar het hoofd te bieden. DASA onkent verder de lei dende rol van Fokker bij de bouw van regionale vliegtuigen over te willen nemen. Wel zal vermoedelijk bij de bouw van een nieuw vliegtuigtype van een andere werkverdeling sprake zijn dan nu het geval is. Dat komt omdat DASA wil dat ook anderen meedoen aan het pro ject. De bedoeling is dat er twee assemblagelijnen komen: één in Azië en één op Schiphol. Pagina 14: 'DASA kan niet zon der Fokker'. ABN-AMRO komt met een 24 uur-service amsterdam gpd Particulieren en kleine be drijven kunnen binnenkort dag en nacht bij de ABN-AM- RO terecht. De bank opent daartoe een zogenoemd 'call center' in Nijmegen waar klanten 24 uur per etmaal en zeven dagen per week telefo nisch terecht kunnen voor informatie en transacties, zoals het afsluiten van een hypotheek. Alle zaken worden ook doorgegeven aan het bank kantoor waar de beller zijn of haar rekening heeft. Bij het call center' zullen tweehon derd mensen gaan werken. Vooralsnog zullen alleen mensen uit Haarlem en om streken, Alkmaar en de kop van Noord-Holland, en uit het westen van Friesland bij het 'call center' terecht kun nen. Tijdens deze proefpe riode wil de bank het project nader bestuderen. Contant geld? Hij kan zich heel goed voorstellen dat er een toe komst is waarin dat niet meer nodig is. Hoewel, muntgeld zal volgens M. Peekei, directeur van de betalingsorganisatie Primeur Card, altijd wel blijven bestaan. Maar als 'zijn' kaart eenmaal is opgewaardeerd tot echte 'chip knip' kunnen dubbeltjes en kwartjes eigenlijk in de zak blij- De chipknip is een pinpasje, voorzien van intelligente chips. Het pasje moet worden geladen bij het bankloket in de muur. De chips berekenen vervolgens hoeveel van het gestorte bedrag is afgeschreven voor grote aan kopen en kleine diensten. Zoals de betaling van de parkeerme- ter, in de bus of bij de kruide- Primeur Card startte vorig jaar in Asten, waar zo'n vijfhon derd kaarten zijn uitgezet. In fe bruari van dit jaar werd Alphen het vliegveld verzameld. Een en ander is te danken aan de pers in Indonesië, die nog steeds aandacht aan het bezoek van de Nederlandse koningin en prinsen besteedt. 'In de Ja karta Post van gisteren stond zelfs vermeld dat er morgen een speciale Nederlandse kerkdienst Het koninklijke gezelschap was gisterochtend van Java ver trokken. Na een overnachting in het presidentiële gastenverblijf in Jogjakarta werd het tempel complex Prambanan bezocht en de sultan van Jogja in zijn zogenoemde Kranton. Verder werd het dorpje Cuturhayo be zocht. 13718° 13718° 13718° VANDAAG 36 PAGINA'S Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15 RTV/programma's8,9 Sport19,21 Strips Toerisme. .23 Lijst met namen moslims zoekgeraakt Proefin Alphen verloopt goed aan den Rijn het tweede proef gebied. Een kleine veertig on dernemingen doet daar mee aan de proef. Inmiddels zijn er 3.100 pasjes uitgezet, waarmee wekelijks 5.000 betalingen wor den gedaan. In totaal schat Peekei de met zijn kaart gedane betalingen op zo'n acht miljoen gulden. De proef in beide plaatsen bevalt goed. Volgend jaar moet het systeem zijn landelijke in troductie krijgen. Peekei rekent op een uitgifte van minimaal een miljoen kaarten. Daarvoor zoekt hij meer aandeelhouders. De organisatie kijkt daarbij naar bedrijven met kennis van de de tailhandel of technologische partners. Kapitaalkrachtige in vesteerders die de hoge marke tingkosten kunnen dragen, sluit Peekei niet uit. Vooralsnog is Peekei, ooit ver antwoordelijk voor de introduc tie van de Giromaat, tevreden. Klanten en winkeliers in Alphen In tegenstelling tot wat tot nog toe bekend was, beschikte Dut chbat na de val van Srebrenica over een registratielijst met daarop de namen van 239 mos lim-mannen in de leeftijd van 17 tot 60 jaar. Minister Voor hoeve wist tot voor kort niets van de lijst. De woordvoerder van Voorhoeve wilde gister avond niet ingaan op de vraag of de minister door de nieuwe onthulling in verlegenheid is ge bracht. Volgens Defensie heeft kolo nel Karremans in de 'chaotische laatste dagen' opdracht gegeven de lijst met moslim-namen naar het crisiscentrum van de land macht in Den Haag te faxen. Om 'onduidelijke redenen' is de lijst daar nooit gearriveerd. Pas toen vorige week de Amerikaan se Human Rights Organisation navraag deed naar de lijst, gaf Voorhoeve de marechaussee opdracht een onderzoek in te stellen. De Nederlandse VN- commandant in Tuzla, kolonel Brantz, zei gisteren in het TV- programma NOVA deze week bezoek te hebben gehad van de Nederlandse marechaussee, die op zoek was naar de lijst. De lijst dook gisteren uitein delijk op bij de VN in Zagreb. Op de lijst staan 239 namen van volwassen moslim-mannen, die tijdens de Bosnisch-Servische opmars hun toevlucht bij het Dutchbat-hoofdkwartier had den gezocht. Met behulp van deze lijst kan worden nagegaan welke van de 239 Servische verovering clave zijn gedood of verdwenen. Voorhoeve is de afgelopen weken inzake Srebrenica door gebrekkige interne communica tie meermalen op het verkeerde been is komen te staan. Zo had hij ook geen weet van een ak koord tussen Dutchbat en de Servische commandant Mladic over het etnisch zuiveren van de enclave. In eerste instantie ontkende minister Voorhoeve het bestaan van een dergelijk akkoord. Ook raakte een fo torolletje met daarop mogelijke bewijzen voor Servische oor logsmisdaden onklaar. De Tweede Kamer is verbijs terd over de nieuwe verrassin gen inzake Dutchbat. Defensie heeft nimmer over het bestaan van een namenlijst gerept, hoe wel kamerleden zich herhaalde lijk hebben afgevraagd of het niet verstandig zou zijn geweest registratie door te voeren. De buitenland- en defensie woordvoerders van WD, D66, PvdA en CDA in de Tweede Ka mer hebben ontstemd gerea geerd. „Dit lijkt een nieuwe blunder in een lange reeks", al dus D66-kamerlid Hoekema in het NOS-programma NOVA. WD'er Blaauw: „Hier moeten op het ministerie consequenties en conclusies uit getrokken worden". De Hoop Scl.effer (CDA) sprak van een 'onvergeeflijke misser'. PvdA- kamerlid Valk eist een onder zoek naar het functioneren van het defensie-apparaat. De Tweede Kamer praat volgende week over het debacle in Sre brenica. PROEFABONNEMEIMT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1