'Een hoge klassering zit in het bloed' Stercompost: overlast nog niet voorbij t Brood en spelen in het vluchtelingenkamp 'A Regio Leiden/Rijn Veenstreek Waaghalzen vermaken Warmonders 'Voorschoten moet zijn velden beter onderhouden' 'g Hanny treedt op in Meester :ATERDAG 26 AUGUSTUS 1995 Ruiten Troef in Alkemade verwerkt helft minder bonen roelofarendsveen marieta kroft Conservenfabriek Ruiten Troef in Roelofarendsveen heeft opnieuw te kampen met een achterblijvende pro- duktie. De fabriek verwerkte de afgelopen weken ruim een kwart minder doperwten dan gepland. Logistiek- manager B. van Velzen van Ruiten Troef verwacht dat de sperziebonenverwerking zelfs bijna 50 procent achter blijft bij het gemiddelde. Abnormaal", reageert hij. De oorzaak is volgens hem net als vorig jaar de aanhou dende warmte en droogte. Daardoor is de opbrengst van het land lager. Produktie De doperwtencampagne is nu zo'n twee weken achter de rug. Vorig jaar bleef de produktie van deze groente even ver achter als dit jaar. De verwerking van sperzie bonen is nog in volle gang. Maar nu al is duidelijk dat er dit jaar aanzienlijk minder bonen zullen worden ver werkt dan in 1994. „Vorig jaar viel het uiteindelijk toch nog mee", zegt Van Velzen. „Ik schat dat we toen zo'n tien procent onder de plan ning bleven." Consumenten Of de consumenten meer moeten gaan betalen voor de geconserveerde groenten is volgens Van Velzen nog niet te overzien. „De prijs die wij ontvangen ligt tevoren vast en heeft dus geen invloed op de produktie." Overigens zal het vaste personeel geen hin der ondervinden van de af name van het werk. Ruiten Troef werkt namelijk in het hoogseizoen deels met uit zendkrachten. Hoe groot de schade is voor Ruiten Troef is nog niet bekend. „Door de toch al grote concurrentie werkt een slechte oogst natuurlijk niet positief', aldus Van Velzen. „Fabrikanten zullen hun ver koopcontracten die met de afnemers zijn gesloten, hier- doqr, niet volledig kunnen uitleveren," Ontwikkeling Heeft het weer nu voor een tegenslag gezorgd,, andere te genslagen voor de Neder landse conservenindustrie hangen in de lucht, zo blijkt uit de woorden van de logis- tiek-manager. Van Velzen is bezorgd over de introductie van een nieuw Duitse super marktketen die de Neder-, landse markt met zeer lage prijzen wil bestoken. „Een gunstige ontwikkeling voor de consument, maar voor de fabrikanten een minder gun stige vanwege een verdere verlaging van de toch al lage marges tussen de kost- en af- nameprijs." warmond Menig waaghals haalde gisteravond halsbrekende toeren uit tijdens het ringsteken per speedboot in Warmond. Tot groot vermaak van de toeschouwers, die zich voor evenement in park Groot Leerust hadden verzameld. Het ringsteken is georganiseerd door Ondernemersvereniging Warmond in het kader van de Dag van Warmond. Vandaag is e braderie en vanavond is de traditionele Gondelvaart over de Leede. De activiteiten vallen samen met de Gouden Gaffelwedstrijden voor authentieke zeilschepen. FOTO HENK BOUWMAN Stank en vliegen Het aantal klachten over stank- en vliegenoverlast door het Alphense Stercompost is sinds vorig jaar weliswaar sterk afgenomen, voor de gemeente Alphen is de overlast nog altijd onaanvaardbaar. Het gemeentebestuur wijst het composteerbedrijf er in een brief op dat het afgelo pen moet zijn met de stank en de vliegen. Tegelijkertijd vragen B en W de provincie streng toe te zien op de nale ving van de vergunning van Stercompost. ij den rijn. ruud sep Het compostbedrijf aan De Schans kwam vorig jaar gere geld in het nieuws in verband met het grote aantal klachten over stank en vliegen. Vooral de Alphense wijk Gouwsluis had in het eerste jaar dat de fabriek draaide om de haverklap last. Volgens de directie hadden de klachten te maken met aan loopproblemen en met de hete zomer. Toen er maatregelen werden genomen tegen de vlie gen en de geurfilters werden verbeterd, nam het aantal klachten inderdaad af. In totaal kwamen er in 1994 zo'n 135 klachten binnen. In 1995 is er tot nu toe tussen de veertig en vijftig keer ge klaagd over Stercompost. Te veel, vinden alle betrokkenen, inclusief het bedrijf zelf. „We zijn er nog niet als fabriek", geeft directeur H. Beltman vol mondig toe. De directeur was eind vorig jaar zelfs zo ontevre den over de fabriek, dat hij alle banden met de ontwerper van de installatie verbrak. „We heb ben indertijd een installatie af geleverd gekregen met een aan tal makke punten erin. Maar we zijn druk bezig om die zaken aan te pakken. Het gemeente bestuur is daarvan op de hoog te. Ik vind het dan ook curieus dat er nu ineens brieven wor den geschreven." Stercompost gaat om te be ginnen volgende maand aan de slag met het beluchtingssys teem in de fabriek. Dat wordt voor een bedrag van 600.000 gulden aangepast. Wanneer die maatregel onvoldoende effect heeft, staan er voor de komende maanden nog meer zaken op de rol, in totaal voor enkele miljoe- Onafhankelijk daarvan heeft het bedrijf de afgelopen maan den al de nodige maatregelen getroffen. Beltman: „De vlie genoverlast hebben we inmid dels redelijk onder controle kan ik wel zeggen. In het hoogsei zoen worden elke veertien da gen in het hele bedrijf de vlie gen bestreden en als het moet zelfs elke week. Daarnaast kun nen we maatregelen nemen om snel te reageren op stankklach ten. Een maand geleden heb ben we nog vierhonderd kuub water dat afkomstig was uit het groente-, fruit- en tuinafval af gevoerd. Dat kost dertig- tot veertigduizend gulden, maar het werkt prima." De school bestaat nog uit een veldje in de open lucht met drie schoolborden en 150 kinderen. Maar er is in ieder geval onder wijs en voor zover de kinderen niet dë hele dag bezig zijn om hout te verzamelen om het eten op te koken, volgen zij enthou siast de lessen. En in het zieken huis kunnen ze voor te vroeg geboren kinderen weinig meer doen dan ze gewoon maar te eten geven, maar er is tenmin ste weer iets van medische zorg voor de 120.000 inwoners van het Tanzaniaanse vluchtelin genkamp Benaco, vlak aan de grens met Rwanda. Tweeënhalve dag verbleven de Alphense scholieren Marjo- lijn Weeda en Roberto Ommel (beiden 15 jaar oud) in het vluchtelingenkamp om er te praten met leeftijdsgenoten en hulpverleners. De reis was een initiatief van de AVRO, die ter gelegenheid van de vijftigste verjaarsdag van de Verenigde Naties een drietal reportages maakte over het yverk van de volkerenorganisatie. De afgelo pen twee weken waren uitzen dingen te zien over de opleiding van blauwhelmen en over een ter dood veroördeelde Ameri kaan. De laatste uitzending, aanstaande zondag, draait rond Roberto en Marjolijn in het kamp Benaco. Een jaar na de slachtpartijen en de massale vlucht uit Rwanda, hebben de Verenigde Naties in de vluchtelingenkam pen iets van een infrastructuur opgezet, waarin wordt gezorgd voor brood en spelen. „Toneel spelers geven constant voorstel lingen over allerlei alledaagse zaken. Dat je het water moet koken voor je het drinkt en dat je je handen moet wassen voor het eten", herinnert Marjolijn zich. Zij was erg onder de indruk van het ziekenhuisje in het kamp. „De mensen komen bin nen in de eerste fase. Dat is alle maal heel triest wat je daar ziet. Maar als het wat beter gaat, gaan de mensen door naar de tweede en derde fase. Je ziet dat de kinderen er op het eind weer heel vrolijk uitkomen. Dat is echt heel fijn. Al die ontwikke lingswerkers doen daar fantas tisch werk." Roberto werd vooral getroffen door de schooltjes. En door het voetballen natuurlijk. „Ze kun nen heel goed voetballen en ze zijn heel sportief. In het begin maakte ik een paar mooie bal len en kwamen de andere spe lers naar me toe om me te feli citeren." Roberto wist met zijn enthousiasme overigens de filmcrew de stuipen op het lijf te jagen. Wat valpartijen kwamen hem op wat lelijke schaafwon den te staan. „Dat was meteen paniek", vertelt hij. „Maar ik had het er wel voor over. Ik had graag nog wat langer met ze ge voetbald, maar we moesten al snel ophouden. Het filmen zat er op en we moesten terug naar het vliegtuig." Tweeënhalve dag in het vluchtelingenkamp vonden bei den ook eigenlijk veel te kort. Maar aan de 'andere kant was het lang genoeg om diepe in druk te maken. „Ik ben natuur lijk gewend aan het leven hier", vertelt Robertoi „Maar ik zal het leven daar wel in mijn achter hoofd houden. Ik weet nu wat een geluk ik heb gehad dat ik hier in Nederland ben gebo ren." Marjolijn: „In het kamp eten ze alleen maar mais, bo nen en meel. En dan kom je in Dar Es Salaam in je hotel, en dan liggen daar zulke bouten. Maar je moet je erbij neerleg gen. Je verandert er niets aan." De reportage over het bezoek aan het vluchtelingenkamp wordt aanstaande zondag om 18 uur op Nederland 1 uitge zonden als derde en laatste deel van de serie 'Vijftig jaar Vere nigde Naties'. voorschoten Alice van schuppen in het onderhoud van de vel den. „Het gaat er heel middel eeuws aan toe", zegt hij. „Er is maar één pomp en er kan maar één veld per dag worden be sproeid. Dat betekent dat de velden maar één dag in de week water hebben gehad. Zeker als we straks een nieuw sportcom plex krijgen, mag de gemeente wel wat beter met de velden omspringen, want dit vind ik echt schandalig." P. Eikhuizen van de afdeling Groen vindt niet dat de ge meente schuldig is aan de slechte toestand van de velden. „Die pomp is zo snel mogelijk vervangen, zodat het besproei en weer snel is hervat." Ook ziet hij 2 september niet als een har de afspraak. „Als het weer daar toe aanleiding geeft, kan er mis schien volgende week al wor den gevoetbald. We proberen dat in goed overleg met de be sturen van de verenigingen af te spreken." „Het is aan de gemeente te wij ten dat de voetbalvelden nu niet bespeelbaar zijn", zegt Rob de Jonge'van SVVoorschoten. „De ze zomer is de waterpomp ka pot gegaan, maar het duurde een week voordat er een nieuwe was. De velden hebben dus een week drooggelegen." De ge meente besloot afgelopen week dat er tot 2 september niet op de velden mag worden ge speeld. De langdurige droogte heeft de velden aangetast. „Dat de gemeente de velden tot 2 september afsluit, is tegen de afspraken in", zegt De Jonge. „We zouden na dit weekeinde kijken hoe de velden erbij liggen en dan beslissen. Volgende week hebben we een aantal wedstrijden gepland. Die zou den dan niet kunnen doorgaan, ook niet als het geregend heeft." De Jonge vindt dal de ge er geld moet steken VRIJE TIJD Rijnsaterwoudse paardenfokkers winnen bijzonder hoge premies LEIDEN Zwemvierdaagse. In de zwembaden De Zijl en De Vliet wordt van maandag 28 augustus tot vrijdag 1 september de avondzwemvier- daagse gezwommen. Deelnemers kunnen van 19-20.30 uur hun baantjes trekken en worden elke avond muzikaal begeleid door dis co- of orgelmuziek. Fotografen. De Leidse Amateurfotografen vereniging houdt op maandag 28 augustus een bijeenkomst in het wijkgebouwAktief aan de Berlagestraat. De bijeenkomst begint om 20 uur. Informatie: 071- 142865. Vrouwen. 'Werken onder moslimvrouwen' is het thema van een vrouwenkoffieochtend op woensdag 30 augustus in het stadhuis aan de Breestraat. De bijeenkomst duurt van 10-11.30 uur. Er is kinder opvang. Fietsen. Het dienstencentrum Merenwijk houdt op woensdag 30 au gustus een fietstocht van 30 kilometer. De tocht begint om 10 uur bij het centrum aan de Rosmolen. Informatie: 071-210653. Bloemsierkunst In de bibliotheek Merenwijk aan de Rosmolen en de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat zijn binnenkort tentoon stellingen te zien van de Japanse Ikebana bloemsierkunst. De expo- isitie staat van donderdag 31 augustus tot en met zaterdag 2 septem ber in de Merenwijk en van vrijdag 8 tot en met zondag 10 septem- iber in de centrale bibliotheek. Sranantongo. De Leidse Volksuniversiteit begint in september rnet een cursus Sranantongo voer beginners. De Surinaamse taal wordt op donderdagavonden van 19-20.30 uur in 25 lessen geleerd. Infor matie: 071-141141. LEIDERDORP Aquarellen. In het gemeentehuis aan de Statendaalder zijn tot en met 28 september aquarellen te zien die Christiaan Groothoff tijdens een herfst in Frankrijk heeft gemaakt. zoeterwoude De meezingers 'Kijkdoos' en 'Vanavond heb ik hoofdpijn' klinken op zaterdag 9 september in het Zoeterwoudse café de Meester aan de Zuidbuurtseweg. Hanny, die vroeger met de Rekels zong, treedt dan op tijdens de Hollandse Avond. Ook de vijfmans formatie The Yellow Roses treden op met Nederlandstalige muziek. De kaarten voor de Hollandse Avond zijn voor 15 gulden verkrijgbaar in het ca fé. De optredens beginnen om 21 uur. runsaterwoude» Ze zijn broers, buren, collega's en hebben ook nog dezelfde hobby: het fokken van Friese paarden. Recentelijk hebben ze in het Noordhollandse Wormer- veer bovendien allebei een eer ste premie gewonnen met twee hengstenveulens. „En dat is wel héél bijzonder", aldus bestuurs lid J. Hoogervorst van de Fok- vereniging Het Friese Paard in Noord- en Zuid-Holland. Het gaat hier om de Rijnsaterwoud se veehouders Tom en Henk Visser, al lang geen onbekenden meer in de paardenwereld. „Eerste premies voor heng stenveulens worden zelden uit gedeeld", vertelt de uit Roelo farendsveen afkomstige Hoog ervorst. „Juryleden zijn bang dat daarmee te veel de ver wachtingen worden geschapen dat de dieren ooit nog eens dek hengsten zullen worden." In totaal deden twee weken geleden 52 hengsten- en merry- veulens mee aan de keuring in Wormerveer. Alleen de gebroe ders Visser ontvingen de uitzon derlijk hoge prijs die lang niet altijd wordt uitgedeeld: Tom Visser met Joris V. van moeder Lowina en vader Reitse en Henk Visser met Jasper V. van moeder Oets én vader Jochem. De V. achter de namen is van Vrede hoef, de naam van de boerderij van de Vissers. Door de V. ach ter de naam van het veulen te zetten, kunnen Rijnsaterwoude- naars altijd in boeken terugzien waar en hoe de dieren na even- a kroft tuele verkoop terecht zijn geko- Verwacht hadden ze de hoge klassering niet. „We hoopten op een tweede premie", zegt Tom Visser. „Dat is al heel mooi." De prestaties zijn volgens hem niet te danken aan poets- en knip beurten. „Poetsen doen we al leen voor de keuring. Dan zijn we wel een dag bezig", vertelt de Rijnsaterwoudenaar. „Knip pen doen we helemaal niet. Paarden moeten een mooi be hang hebben: de manen en de staart moeten blijven zoals ze van nature zijn gegroeid." De gebroeders Visser kochten dertien jaar geleden een pony en begonnen met hun hobby. Toen een buurman die Friese paarden hield tien jaar geleden overleed, namen de Vissers de dieren over. Sindsdien fokken ze Friesen, zwartkleurige dieren met mooie ranke benen en een bijzondere manier van lopen. Inmiddels hebben ze er acht. Is er een ring&teekwedstrijd in de regio, zoals tijdens de Alphense jaarmarkt, dan zijn de Vissers van de partij. Net zoals bij keu ringen. De hoge klassering tijdens de keuring in Wormefveer zit vol gens Tom Visser vooral in het bloed, in de afkomst van de veulens dus. „Deze dieren zijn van een hele oude, bekende ge neratie. Daarom hadden we al een voorsprong. Want voor de keuring werden we al gebeld door mensen die de veulens wilden kopen toen ze zagen wie de moeder en vader waren." Tom (links op de foto) en Henk Visser behaalden onlangs eerste premies met hun hengstenveulens Joris V. maar goed geweest ook" BEN DE BRUYN Tom en Henk hielden de boot af. Ze wilden er zelf mee naar Wormerveer. „Dat is achteraf foontjes van potentiële kopers Dm. toegenomen. „Vandaag nog Sindsdien zijn het aantal tele- kreeg ik iemand uit Duitsland i de telefoon. Verkopen doe :e nog niet. Nu wacht ik er

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15