Leidsch Él Dagblad ontsnapt aan ramp lepra. Help Rotterdam Energiebedrijf stortte vervuilde grond Nieuwsgierige slang Kunst in de bus £2995, A.S. JHulshoff GOED NIEUWS Indië-debat vloog Beatrix naar de keel Produktie buiten schot bij reorganisatie Fokker WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40858 LOSSE NUMMERS 1,65 Binnenland Buitenland Kunst Sport Iets te verkopen? Specialisten Zaïre blijft Alexandra van Dagzegeen 3 willen loon C vluchtelingen over Q Marken legt accent contract voor naar werken J grens zetten op kwaliteit Jeroen Blijlevens HET WOORD IS AAN Na een aanvaring tussen een zeeschip en een binnen- vaarttanker bij de raffinaderij Kuwait Petroleum Euro poort aan de vijfde Petroleumhaven in Rotterdam, zijn vanmorgen de explosieve stoffen nafta en LPG vrijgeko men. De raffinaderij werd ontruimd en de nabijgelegen Europaweg en het Calandkanaal werden afgesloten voor alle verkeer. Al- minder warrriy Uit de gezonken binnenvaart- tanker lekt nog steeds nafta. Om half tien vanmorgen was het ex plosiegevaar echter geweken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De vijf opvarenden van het binnen vaartschip konden bijtijds van boord worden gehaald door roeiers die helpen bij het afme ren van de schepen. Een mede werker van de raffinaderij, die op de steiger stond, liep een shock op. De tanker is half gezonken. De aanvaring ontstond in dichte mist toen de autoferry Endea vour van de rederij P O uit de vaarroute liep en de binnen- vaarttanker Cornelius ramde. De Endeavour voer dwars door de steiger van Kuwait Petrole um, waardoor brandstofleidin gen werden vernield. De tanker LPG te laden. Op het mo ment van de aanvaring had de Conselius ongeveer 1.500 kubie ke meter lading ingenomen. Een nog onbekende hoeveel heid LPG lekte weg. De gunstige Zonder medeweten van gemeente Leidschendam windrichting zorgde ervoor dat de gaswolken wegdreven over het water. Volgens een woord voerder was er geen direct ge vaar voor de omgeving. Uit het binnenschip ontsnap te nafta. Beide ontvlambare stoffen zorgden voor ontplof fingsgevaar op het bedrijfster rein van Kuwait. Het bedrijf heeft de LPG-leiding inmiddels afgesloten. De nafta uit het bin nenschip wordt overgepompt. De politie slqpt de omgeving van de raffinaderij hermetisch af. Ook pdlitiemensen mochten niet voorbij de afzettingen. Bij de Milieudienst Rijnmond (DCMR) kwamen in de loop van de ochtend tientallen klachten binnen over stank. Aan beide kanten van de Eu ropaweg ontstonden kilometer slange files. Reizigers werden teruggestuurd. Vooral automo bilisten, vrachtwagenchauffeurs en fietsers die net met de P O- boot uit het Britse Huil waren aangekomen, vroegen zich af hoe ze ooit op hun eindbestem ming konden komen. I3722° 14722° 13718° 40% 30% 50% 30% 40% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio 13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport19,21,23 Strips10 leiden Walter Getreuer hoopt dat Leidenaars van slangen gaan houden. De Delftenaar heeft tientallen bakken met mamba's, pythons, cobra's Botanicus. Vanaf morgen zijn de slangen te bewonderen voor het publiek. Gisteren mochten fotografen en journalisten alvast een kijkje nemen een nieuwsgierige boa. Pagina 15: 'Slang is niet alleen stokdoof, ook kippig'. en boa's tentoongesteld in de Hortus Deze fotograaf zoekt 'lenscontact' met Het Energiebedrijf Rijswijk- /Leidschendam (ERL) heeft de cember vorig jaar zonder voor zorgsmaatregelen en zonder medeweten van de gemeente Leidschendam tweehonderd ton vervuilde grond gestort in de buurt van het Klaverblad in Stompwijk. Het spul was ge vaarlijk voor de volksgezond heid. Het heeft er volgens de ge meente ongeveer twee weken open en bloot gelegen voordat het werd ontdekt. Toen het nutsbedrijf weigerde om de grond weg te halen, heeft de gemeente het zelf Dat was op 24 december. Vol gens de gemeente zijn inmid dels met het ERL en andere nutsbedrijven 'afspraken ge maakt om dit soort situaties in de toekomst te voorkomen'. Bij het ERL was vanmorgen nie mand voor commentaar bereik baar. De verontreinigde grond be stond uit puin, asfaltbrokken en sintels en was afkomstig van de .Meerlaan en de Dr. van Noort- straat in Stompwijk. Tijdens het leggen van een gasleiding onder deze wegen stuitte het ERL op de materialen, die dienden als funderingslaag onder de wegen. In het verleden werd dergelijk puin wel vaker voor dit doel ge bruikt. De ERL wilde schade aan de leidingen voorkomen, haalde het puin weg en deponeerde het bij het Klaverblad. Toen de gemeente dit ont dekte, vroeg ze het ERL het ma teriaal te verwijderen en voorlo pig op te slaan. Dat weigerde het nutsbedrijf, dat de gemeen te aanwees als verantwoordelij ke voor de afvoer. Later bleek dat dit klopte. De gemeente is immers eigenaar van de wegen waaruit het materiaal tevoor schijn is gekomen. Zowel het af voeren als het verwerken van het puin, moet de gemeente zelf betalen. Hiermee is een bedrag van ruim 50.000 gulden ge moeid. Uit de monsters die de ge meente van het materiaal nam bleek dat de grond sterk ver hoogde gehaltes gevaarlijke stoffen bevatte. Om risico's voor spelende kinderen en vervuiling van de onderliggende grond te voorkomen is het materiaal in opdracht van de gemeente in containers opgeslagen op een terrein aan de Westvlietweg. Het is de bedoeling het puin op milieuvriendelijke wijze te ver werken. Snelkrakers snel gepakt usse»johan zwaan Een 23-jarige en een 28-jarige Hagenaar zijn vanmorgen kort na het plegen van een snelkraak bij een opticien in Lisse aange houden. De mannen gooiden een stoeptegel door de ruit van de zaak en namen uit de etalage vijftien dure brillen mee. Ze gingen er vandoor in een auto, die al snel werd gesigna leerd door de politie. Die kon hen gemakkelijk aanhouden. Beide Hagenaars zijn bekenden van de politie. Eén van de twee was nog maar net op vrije voe ten. OPRUIMING KORTINGEN TOT 60% rJencikoya) ij sluiten de opruiming af met een extra toegift, waardoor vele originele merkmeubelen in uw bezit kunnen komen voor soms meer dan gehalveerde prijzen. O.a. een uitgelezen kollektie M prijzen, u.a. een uitgelezen KoueKtie- S0*"** zitmeubelen in leer!___A 1 1 f f 100 jaar anders denken over wonen Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 8 712141 maandag t/ 4001 1 m vrijdag i ■mill* Xlljy Lepra Slichting UmjmjLM Steun de aktieTlelp Ineke Petter in Laos'. Giro 50500 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. njü Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement^ I Naam:Voorletters:- m/u Nr. bank/giro: I Handtekening:. Koningin had gevoel dat ze het nooit goed kon doen Explosieve stoffen vrij na aanvaring Josh Billings Sommige mensen lijken wij zer te worden in de ouder dom, maar ze worden eigen lijk alleen maar eigenwijzer. Mie kranteknipsels over het Indië-4ebat wilde koningin Beatrix op een gegeven mo- het liefst uit het raam van haar paleis gooien. Ze wilde afstand nemen van alle meningen over de vraag of ze narhens Ne- derland nu wel of niet aan Indonesië excu- )u moeten aanbieden over de kolonia le oorlog. Zoveel verschillende emoties ;elden een rol, dat ze het gevoel kreeg dat het toch nooit goed zou kunnen doen, ■vertelde ze gisteren in Jakarta tijdens een ontmoeting met de pers. Gisteren maakte de koningin in de resi dentie van de Nederlandse ambassadeur een ontspannen indruk. Haar toespraak, waarnaar velen hebben uitgekeken, is uit gesproken en daarmee is de zwaarste klus geklaard. Over die rede is veel gewikt en ge wogen, vertelt ze. Proberen niemand voor het hoofd te stoten maar toch iets zinnigs te zeggen over de koloniale oorlog. Dat was moeilijk. Beatrix laat merken dat ze blij is dat ze vandaag Jakarta verlaat. Vooral de eerste dag was ze gespannen, geeft ze toe. De kranslegging op het Nederlandse en Indo nesische ereveld en haar belangrijke tafelre de maken zo'n dag emotioneel en zwaar. Verder had ze weinig tijd voor contacten met de Indonesische bevolking. Daarom verheugt ze zich op het vervolg van het staatsbezoek, dat haar en prins Claus naar Sumatra, Sulawesi en Kalimantan voert. Vandaag zijn de koningin, haar man en haar oudste zoon aangekomen in de Oost- javaanse stad Surabaya, nadat ze vanoch tend afscheid hadden genomen van presi dent Soeharto en diens echtgenote. Ze heeft hen uitgenodigd voor een bezoek aan Ne derland. Pagina 3: Economische band bloeit op. leiden Olieverfschilderijen, kleurenfoto's en stripachtige beeldverhalen sieren de komende weken een aantal regionale bussen op. Door reizi gers onderweg naar huis of werk te confronteren met kunst wil het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden een brug slaan tussen kunste naars en publiek. Aan het plafond van buslijn 13 en 14 hangt volgende week een foto van Dieter Schutte. Hij heeft de Leidse binnenstad als uitgangspunt genomen voor zijn kleurenfoto's. In de bus zien we een foto van een bewoner van een in rood baksteen opgetrokken huis aan de Jan van Goyenkade, die het Leidsch Dagblad leest. Aan de kunstma nifestatie 'In Vervoering' doen tien kunstenaars mee. Evenzoveel bus sen zijn 'behangen' met kunstwerken. De manifestatie, die zondag be gint, duurt tot en met 23 september. foto cbk Opnieuw mes in ondersteunende diensten Het produktieapparaat van Fok ker is door de laatste drie reor ganisaties tot op het bot toe uit gekleed. Op verschillende Fok ker-vestigingen moet nu wor den overgewerkt om de achter standen in het werk in te lopen. De tijdige aflevering van vlieg tuigen aan de klanten is in ge vaar. Daarom blijft de werkvloer bij een nieuwe reorganisatie grotendeels buiten schot. Wel zal opnieuw het mes in „de on dersteunende diensten" wor den gezet. Dat zal 'slechts' enkele hon derden banen kosten. Geen 1.700, zoals het onderzoeksbu reau McKinsey in opdracht van moederbedrijf DASA heeft bere kend. Fokker-topman B. van Schaik zei gisteren in Indonesië, waar hij met een belangrijke handelsmissie is, dat het ver wachte nieuwe banenverlies bij Fokker beperkt zal blijven tot de niet bij de produktie en verkoop betrokken afdelingen. Hij noemde geen getallen, maar be vestigde dat het banenverlies in vergelijking met vorige reorga nisaties mee zal vallen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1