I Niet geschrokken, illeen erg kwaad' ;iv 'Wie hier komt wonen, weet dat het industriegebied is' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vrijmarkt E Donderdag, 24 augustus om 11.00 uur is het zover. De openingsparty van Hennes Mauritz (damescollectie) in de Haarlemmerstraat 70-74 in Leiden. Tot donderdag!!! Ginjaar al 75 jaar echt familiebedrijf Flippo-ruilen en cardio-fietsen bij Gondelvaart Oude Wetering Woutje Brugge houdt weer speelweek 14 JINSDAG 22 AUGUSTUS 19 w alphen aan den r den Rijn is het afgelopen weekeinde de fontein gestolen. De spuiter lag in de vijver bij het bedrijfsgebouw. De dieven namei ook twee onderwaterlampen mee die de straal verlichtten. De totale buit heeft een waarde van 3000 gulden. ontein gestolen Bij e i bedrijf aan de Schans in Alphen a .Vitrage verdwenen bc nieuwkoopDe bewoners in een huis aan de Lindelaan in Nieuwkoop moeten nieuwe vitrage kopen. De oude is gisteren gestolen. Het textiel werd weggenomen van de waslijn toen de des huizes even boodschappen was gaan doen. De waar de buit is 450 gulden. Tuinmeubilair weg eimuiden Bij twee huizen aan de Meerewijck in Leimuiden is in *de nacht van zaterdag op zondag het tuinmeublair uit de achter tuin meegenomen. De dieven zijn waarschijnlijk via de Ring- mart met een boot bij de tuinen gekomen. Het Wassenaarse Senioren Uit zendbureau PART houdt zater dag 2 september een vrijmarkt voor ouderen in het Deylercen- trum aan de Hofcampweg. Ou deren kunnen voor 15 gulden een kraam huren en daarop hun hobby's, eigen kunstnijver heid of verzamelingen laten zien. De markt is van 12-18 uur. Overigens wil het bureau meer doen dan alleen een markt or ganiseren. Via PART kunnen Wassenaarse ouderen ook met elkaar in contact komen om voor elkaar klusjes te doen, of om allerlei vertier te organise ren. Informatie: 01751-14180. 'igenaars zitten met ravage na brandstichting in bedrijfspanden aldadigheid. Dat is het enige motief dat J. Caalrs van Jo- la Textiles, een groothandel in sokken en panty's, en P. in Ruiten van Quality Computer Center kunnen beden- in voor de brandstichting bij hun bedrijven. Beide za- in aan de Lasso in Roelofarendsveen liepen in de vroe- zaterdagochtend forse rook- en waterschade op. indruk. „Het is nu eenmaal ge beurd. Ik kan wel gaan jamme ren, maar dat maakt niets uit. De verzekering betaalt de scha de. Het is alleen een hoop ge doe." Hoeveel panty's en sok ken er verloren zijn gegaan weet hij niet en durft hij zelfs bij be nadering niet te schatten. „Dat is de boekhouder nu aan het uitzoeken." Een sokken- en panty-schaar ste in Nederland en België, waar hij ze afzet, verwacht Caalrs niet. „Daarvoor zijn er te veel groothandels." Bang dat het personeel - behalve zijn zoon ook twee vertegenwoordigers en een secretaresse - na hun va kantie een poos zonder werk komt te zitten, is hij ook niet. „Nee hoor er is genoeg te doen." Het andere door de brand aangetaste bedrijf is het boven de sokkengroothandel gevestig de Quality Computer Centre. Dit bedrijf met uitsluitend free lancers in dienst, levert compu ters voor de grafische industrie. Eigenaar Van Ruiten verbleef in het pand toen zaterdagochtend rond vijf uur de brand uitbrak. irieta kroft ïide eigenaars zijn er zeker n dat de pyromaan het niet op hun bedrijven heeft munt. „Ze hebben auto's in fik gestoken die niet van ons i", zegt Caalrs. „Het vuur is die auto's overgeslagen ar ons pand." De uit België comstige Caalrs is eigenaar n de sokkengroothandel. Om zijn zoon met vakantie is, udt hij zich in het pand bezig regelen en opruimen, -let vertrek is deze maandag- ddag al bijna leeg. „De mees panty's en sokken hebben we delijk hierboven opgeslagen", helt Caalrs. Hij laat de hoek 3A m het gebouw zien waar de ^nd heeft gewoed. Daar Iig- n nog veel zwartgeblakerde, jgescheurde en ook door het uswater aangetaste dozen s-kras door elkaar. Voor de sneuvelde ramen zijn schut- igen aangebracht. In het pand Ingt nog een sterke rooklucht. ramen staan daarom wijd be Belg maakt een nuchtere „Ik werd wakker van een auto alarm", vertelt hij. Geschrokken is hij niet. „Nee, ik ben alleen maar erg kwaad. Als ze nou een kraak zetten, dan heb je het idee dat ze het ergens voor doen. Maar om nu zomaar auto's van iemand anders in de fik te steken, daar kan ik niet bij. De dader zal wel op het kerkhof liggen." Hij laat het kantoor zien: een leeg vertrek met zwartgeblaker de muren en bureau's. Van Rui ten schat de schade die vooral bestaat uit door roet aangetaste computerapparatuur op een bedrag tussen de een en twee ton. Maar dat is het ergste nog niet, merkt hij op. „Daar ben ik voor verzekerd. Maar ik ben er niet voor verzekerd dat mijn be drijf stil ligt. Dat kan wel enkele maanden duren. Ik moet klan ten doorsturen en ik loop de kans dat ze wegblijven. Die strop kan wel oplopen van drie tot zeven ton." Het onderzoek naar de brandstichting is nog in volle gang. „We weten nog helemaal niet in welke hoek we moeten zoeken. We hebben geen enkele aanwijzing", zegt politiewoord voerder J. Oppelaar. Hij is er nog niet zo zeker van of het mo tief wel 'baldadigheid' is. „De brand ontstond vijf uur 's mor gens. De meeste jongeren zijn dan al naar huis." HM Kleiwarenfabriek Ginjaar be staat dit jaar 75 jaar en is een echt familiebedrijf. Jolanda Ginjaar volgde enkele jaren ge leden haar vader op, die het bedrijf weer van zijn vader had overgenomen. Anno 1995 maakt de fabriek nog steeds dezelfde op de bouw gerichte produkten als vroeger, zoals schoorsteenpotten, -kappen en muurafdekkingen. Jarenlang was het een en al handwerk wat de klok sloeg. Dat leverde een hoop arbeidsplaatsen op. Toen de schoorsteenpotten nog stuk voor stuk op de draai tafel werden vervaardigd, werk ten er wel 30 mensen bij Gin jaar. Het overscheppen van klei gebeurde ook met de hand. De man die dit de hele dag moest doen, moet beresterk zijn ge weest. „Na een paar uur schep pen kreeg hij een 'rilletje' zoals hij dat noemde. Dan kreeg hij het koud. Hij at dan een boter ham met spek en ging weer door." Tegenwoordig gaat het meeste werk mechanisch en telt de fabriek nog maar acht personeelsleden. Alleen bij op drachten voor restauraties, komt het vaak op handwerk aan en kruipt er weer een me dewerker achter de draaitafel. „We kunnen heel speciale din gen maken. Wat dat betreft zijn we veel flexibeler dan een grote fabriek." FOTO» BEN DE B, Medewerkers van de kleiwarenfabriek in de weer met het vullen van een van de ovens. Kleiwarenfabriek niet op een schopstoel na klachten leiderdorp. judy nihof De kleiwarenfabriek verplaat sen naar een andere locatie? Er is geen haar op het hoofd van Jolanda Ginjaar die daarover denkt. Hoe graag sommigen misschien ook zouden zien dat de Doeslaan in Leiderdorp lou ter woonbuurt wordt. „Deze kant van de Doeslaan is vol gens het bestemmingsplan in dustriegebied. En dat weten de die hier komen wo- Een poos geleden stoorde niemand zich nog aan de acti viteiten van kleiwarenfabriek Ginjaar, die 75 jaar geleden in handen kwam van de opa van Jolanda. „Er toeterde wel eens iemand als er een vrachtwagen in de weg stond, maar verder niet", aldus Ginjaar. De laatste tijd ergeren som migen zich opeens wel aan de aanwezigheid van het bedrijf. Volgens de stichting Leefbaar Leiderdorp zou de fabriek bij voorbeeld geen bestaansrecht meer hebben. Hiervoor voert de stichting als argument aan dat het bedrijf de aan- en af voer via het water aan de ach terzijde heeft verlegd naar de weg aan de voorkant. Sinds dien zouden vrachtwagens met hun laad- en loswerkzaamhe- den zorgen voor overlast. Volgens Jolanda Ginjaar is er nooit sprake geweest van ver plaatsing van aan- en afvoer van het water naar de weg. „Dat is een heel raar argument. r het r ge gaan. Alleen de klei werd heel lang geleden over het water aangevoerd. Maar dat is zo lang geleden. Ik ben nu 40, maar dat kan ik me amper her- Dan is er nog de over het plan van de gemeente om een aantal parkeerplaatsen in de Doeslaan om te zetten in speciale laad- en losplaatsen voor bedrijven. Dit is tegen het zere been van een aantal be woners. Weliswaar wordt de straat dan niet meer geblok keerd, maar gaan er wel par keerplekken voor de bewoners verloren. Ook Ginjaar heeft be denkingen bij het plan. „Daar zou dan dag en nacht niet meer geparkeerd mogen wor den door de bewoners. Maar wij hebben die plaatsen niet dagen nacht nodig." Om parkeerplaatsen te spa ren, kan de laad- en losplaats wat haar betreft komen op een stukje openbaar groen pal voor de fabriek. „Dat wordt toch niet onderhouden. In de strui ken wordt alleen maar rotzooi gegooid." De parkeerdruk in de straat vermindert volgens Ginjaar echt niet als de kleiwarenfa briek zou verdwijnen. „Dan ko men er woningen voor in de plaats en zouden i de s De mee zich dat helemaal r nog veel aat staan, realiseren Hitte houdt publiek weg bij Plantarium oude wetering hazerswoude-dorp Een beurs houden in een glazen huis terwijl de mussen van het dak vallen en half Nederland aan het strand ligt. Dan is het niet vreemd wanneer de bezoe kersaantallen een tikje tegen vallen. „Je kunt wel zeggen dat het publiek heeft gekozen voor het strand", geeft Plantarium - woordvoerder F. van Suchtelen toe. De internationale vakbeurs voor de boomkwekerij trok dit jaar zo'n twintig procent min der bezoekers dan vorig jaar. Maar met bijna 17.000 kijkers èn kopers waren de 226 stand houders op de beurs alleszins tevreden. Het waren vooral de gewone tuinliefhebbers die dit jaar ver stek lieten gaan op Plantarium. De vakgenoten, voor de stand houders de meest interessante doelgroep, kwamen als vanouds in groten getale naai' het Inter national Trade Centre. Het aan tal buitenlandse bezoekers had zelfs in het geheel niet te lijden van het warme weer. Opvallend was dat er dit jaar veel belang stellenden uit het Verre Oosten naar Hazerswoude kwamen. Naast grote delegaties uit China en Japan bracht ook de Chinese ambassadeur in Nederland een bezoekje aan de beurs. De deelnemers aan de beurs waren dan ook zeer tevreden. Bij een 'enkele stand was op zondagmiddag te lezen dat de betreffende kweker al zijn han del voor dit jaar al had verkocht. Ook andere kwekers wisten in de verzengende hitte - de tem peratuur liep op bepaalde mo menten op tot hoog boven de dertig graden - prima zaken te doen. Een metershoge klimwand, een hobby-markt, een Gondelvaart- loterij, een competitie op car dio-fietsen en een flippo-fair voor de jeugd. Dat zijn de nieu we activiteiten rond de jaarlijkse gondelvaart in Oude Wetering die zaterdag weer wordt gehou den. Maar ook de bekende 'suc cesnummers' als de gevelver- sierwedstrijd, de Gondelvaart zelf en de drakenbootraces ont breken niet. Voor de draken bootraces hebben zich zestien teams ingeschreven. Deze ped delwedstrijd wordt gehouden in De Wetering en begint 's mor gens om elf uur ter hoogte van Jac. Kolijn en Boot Beton. Voor de waaghalzen staat er een klimwand opgesteld in de Veerstraat. De snelste en meest behendige klimmer valt in de prijzen. Naast de klimwand kunnen bezoekers wedijveren om de titel 'sterkste benen van Alkemade'. Het gaat erom wie het meeste vermogen uit een cardio-fiets haalt. Twintig deelnemers meldden zich inmiddels voor de hobby- markt in de Veerstraat. Zij de monstreren hun hobby's, zoals het werken met droogbloemen, fimo-klei, kralen, bijenwas enz. Loten worden zaterdag voor een gulden verkocht. Hoofdprijs is een week vakantie in de Ach terhoek. Op 5 september is de trekking. De flippo-fair haakt in op de flippo-rage. Belangstellenden kunnen er flippo-en, fiippo's ruilen of meedoen aan een wedstrijd 'wie bouwt het hoog ste flippo-monument van Oude Wetering?'. De prijsuitreiking is 's middags vijf uur. Een jury bestaande uit de heer Koek van Boekhandel Vee- HANS KOENEKOOP,0 ACTIEF nerick en mevrouw Wever na mens de Oude Weteringse mid denstand beoordeelt 's avonds om acht uur de versierde gevels van bewoners langs de Wete ring. De jurering van de boten is in handen van de Alkemadese wethouder Nugteren en burge meester Van Beek van Ja- cobswoude. Grote, kleine, commerciële, verenigings-boten en 30 sleep boten van de Werkgroep De Sleepboot doen 's avonds vanaf half negen mee aan de gondel vaart. Vanaf 's middags vier uur zijn de sleepboten, die langs de kade liggen, te bezichtigen voor het publiek. De gondelvaart wordt om half elf afgesloten met vuurwerk op het Braassemermeer. Daarna kan het Gondelbal worden be zocht in de feesttent aan de Plantage tegenover café-restau rant De Brasem. LEIDEN Rijnsons. Het muzikale duo de Rijnsons treedt donderdag 24 augustus op tijdens de Midzo merfeesten van winkelcentrum Luifelbaan in Leiden Zuid West. Het oer-Leidse duo speelt van 13.00 tot 17.00 uur op het open lucht podium, waar tijdens de driedaagse feesten ook nationale coryfeeën als Corrie Konings en de Havenzangers optreden. De feesten duren tot en met zater- dag. Ontspanning. Een ontspan ningsmiddag voor ouderen wordt op zondag 27 augustus gehouden in dienstencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk. Van 14.00 tot 16.00 uur zingt het koor 'Tussen wal en schip'. Toe gang: 2,50 gulden. Informatie: 071-233208. Heempark. In het Leidse Heem park wordt op zondag 27 augus tus een excursie gegeven met als thema 'bijen en hun drachtplan- ten'. De excursie begint om 14.00 uur op de binnenplaats aan de Oegstgeesterweg. ALPHEN AAN DEN RIJN Fietstweedaagse. De toerclub Avanti houdt op woensdag 23 en donderdag 24 augustus een fietstweedaagse met tochten van 35 kilometer. De start is bij Avanti's clubgebouw aan de Westkanaalweg vanaf 18.00 uur. De eindcontrole sluit om 21.00 uur. Deelname kost 5 gulden. Informatie: 01720-21020. ZOETERWOUDE-RIJNDUK Papier. De drumfanfare De Rijn tamboers komt op zaterdag 26 augustus oud papier en vodden aan huis ophalen. Zoeterwoude- naren die de ophaalploeg heb ben gemist, kunnen tot 14.000 uur papier en vodden afgeven bij de containers op de parkeer plaats van de Eendenkooi. Van de opbrengst worden instru menten en uniformen betaald. Jongen gewond na ontploffing nieuwkoop Een 18-jarige jongen uit Den Haag is gistermiddag ernstig ge wond geraakt bij een ontplof fing in een vakantiewoning aan het Zuideinde in Nieuwkoop. De ontploffing ontstond toen de jongen in het houten vakantie- bedrijf benzine mengde voor een buitenboordmotor, terwijl in de woning een gaspit brand de. De Hagenaar moest met ernstige brandwonden aan be nen en rug worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij de ontploffing, rond 16.00 uur, raakten zowel het interieur van de woning als de kleding van de man in brand. De Hage naar liep direct naar de water kant en dook in het water van de Nieuwkoopse plassen. Daar mee wist hij ernstiger verwon dingen te voorkomen. Het inte rieur van de vakantiewoning brandde gedeeltelijk uit. De brandweer schat de materiële schade op ongeveer 50.000 gul den. Oldtimerdag in Voorschoten voorschoten De Centrum Winkeliers in Voorschoten houden op zater dag 2 september de Oldtimer dag. Ruim 100 auto's, tweewie- Iers en legervoertuigen die ten minste 20 jaar oud zijn, rijden 's morgens door de Voorschoten- se straten, 's Middags zijn de oldtimers te bewonderen in het centrum. De prijzen, onder meer voor de mooiste oldtimer, zullen om 15.00 uur worden uit gereikt door wethouder F. ten Have. In de passage in de Schoolstraat zijn op de Oldti merdag miniatuurvoertuigen te zien. Ook is de Eendenclub aan wezig en besteedt de biblio theek aandacht aan deze twee de Oldtimerdag. woubrugge De stichting Woutje Brugge houdt van zondag 27 augustus tot zaterdag 2 september de jaarlijkse speelweek in Wou- brugge. Het evenement begint op zaterdag met een autopuz- zelrit van ongeveer 80 kilome ter. die vertrekt bij sporthal Ou dendijk om 11.00 uur. 'Knutselen voor kleintjes' staat voor maandag 28 augustus op het programma. Kinderen van 3 tot en met 5 jaar kunnen in Jeugdland III onder meer brillen, bijtjes en vouwvlinders maken tussen 10.30 en 12.00 uur. Ook op maandag kunnen kinderen van 8 tot en met 14 jaar deelnemen aan de traditio nele huttenbouw aan de Wil genlaan. Van 10.00 tot 19.00 uur gaan de jonge bouwvakkers aan het werk. Het huttendorp wordt om 19.00 uur in brand gesto ken. De kinderen moeten hun eigen gereedschap meenemen. Maandagavond wordt een 'wa- ter'fietstocht gehouden. Tussen 17.00 en 19.00 uur kunnen de deelnemers starten bij de Wijk. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar kunnen op dinsdag 29 au gustus knutselen in Jeugdland III. De knutseldag duurt van 10.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Van dinsdag 15.30 uur tot woensdag 10.00 uur wordt een tentenkamp gehou den aan de Wilgenlaan voor kinderen van 10 tot en met 14 jaar. Op woensdag 30 augustus wordt van 10.00 tot 17.00 uur een braderie gehouden, met onder meer een kinderpicknick en een playbackshow. De pop pendokter zit op donderdag 31 augustus van 9.00 tot 12.00 uur klaar in de Wijk. In sporthal Ou dendijk vindt dan van 10.30 tot 14.30 uur een Aladdin-training plaats voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Kinderen van 9 tot en met 14 jaar kunnen vanaf 18.00 uur meedoen aan een dropping, die begint bij de Ba tehof. In Woudsoord wordt voor vanaf 15 jaar vanaf 19.30 uur een klaverjas- en sjoelavond gehouden. Een kinderpicknick wordt op vrijdag 1 september gehouden voor Idnderen van 3 tot en met 7 jaar op het grasveld aan de Watermunt. De picknick duurt van 9.45 tot 13.00 uur. Kinderen van 14 jaar en ouder kunnen die dag meedoen aan een drop ping. die om 23.00 uur aan de Wilgenlaan begint. Vissers tot en met 14 jaar kunnen op zaterdag 2 septem ber hun hengel in de Wetering uitwerpen tussen 8.00 en 10.30 uur. 's Avonds wordt in sporthal Oudendijk een playbackshow en feestavond gehouden, die om 19.30 uur begint.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15