Nog 150 boten illegaal in de Leidse grachten 'Geld en hypotheken zijn niet langer taboe' Bejaarde Leidenaar voelt zich een gevangene Leiden ip. Begeleid wonen krijgt geld voor verbouwing Gratis gymnastiekoefeningen bij NS —BANDAG 21 AUGUSTUS 1995 J Ik- lekje te hoog voor dronken man ipEN Het hekje rond het monument in het Van der Werfpark leek vrijdagmiddag net iets te hoog voor een 35-jarige Leide- aar. Zwaar onder invloed van alcohol probeerde hij over het ekte stappen, waarbij hij ongenadig ten val kwam. Hevig |oedend is de man afgevoerd naar het Rijnland ziekenhuis. I Vaarschuwing helpt niet pEN» Een briefje met de tekst dat betreden van de boot streng irboden is, dat de politie geregeld controleert en dat overtre- ;rs streng worden gestraft, had niet de gewenste uitwerking. Ltegendeel. De 59-jarige eigenaar van een boot die ligt afge- iieerd in de buurt van de Sumatrabrug moest dit weekeinde instateren dat iemand ondanks de waarschuwing zijn boot ld betreden. De boot bleef roerloos achter. De dieven waren er indoor gegaan met de complete stuurinrichting. ehoonmaakster stuit op inbreker den» De schoonmaakster van een grand café aan de Steen- aat schrok zich zaterdagmorgen een hoedje toen zij bij het igin van haar werkzaamheden gestommel hoorde. Zij ging op iderzoek uit en stuitte op een man die zich snel uit de voeten If aakte. De man bleek 750 gulden wisselgeld, geld uit de gokkast een diaprojector bij zich te hebben. De diefis binnen geko- en door een ruit te vernielen. iprok anden los en ketting weg den» Een 31-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag mishandeld bestolen toen hij even zat uit te rusten op een bankje bij de nnewijzer bij molen De Valk. De man kreeg op het bankje ge- schap van een andere man, die hem plotseling bij de nek kte en hem een paar keer in het gezicht stompte. De klappen ■erden hem een bloedende mond en twee losse tanden op. ivendien bleek de man er vandoor te zijn gegaan met de gou- n halsketting van het slachtoffer. Iron ken achter het stuur ii jen» Dronken automobilisten hebben de politie het weekein- veel werk bezorgd. Vrijdagmiddag hield ze op de Haagweg 145-jarige Leidenaar aan, die door zijn rijgedrag door de ind viel. Stopsignalen negeerde hij. Zaterdagavond ramde een dere Leidse automobilst twee auto's op de Morsweg. Hij wei- rde te blazen en koos te voet het hazepad. De politie heeft 3S m achterhaald. Ook deze chauffeur had te diep in het glaasje tot ce'cen- Zijn rijbewijs werd ingenomen. 30 Jibreker steelt geld den Bij een inbraak in een woning aan de Gerrit Kasteinstraat [rijdagmiddag 2600 gulden gestolen. De bewoner had het geld Jbewaring voor een vriend. De inbreker is binnengedrongen lur' Hdat hij de voordeur heeft opengebroken. keer inbraak in viskraam 00 1)ENInbrekers zijn zaterdagochtend andermaal actief geweest ude viskraam aan de Diamantlaan. Het is bij een poging geble- h. Er is braakschade aan twee deuren. Vorige week kreeg de uits'|craam voor de derde keer in zes jaar bezoek van inbrekers, n ruin en „jbreker verrast kinderen Een inbreker heeft spelende kinderen in de woonkamer 15.15phön huis aan de Leidse Herengracht verrast door zondag ergen op zijn gemak wat spullen te doorzoeken. De kinderen legen hem wat hij kwam doen maar de man ging rustig door it zijn speurtocht. Nog voordat zij hun ouders konden roepen, b de dief op zijn fiets vertrokken. De buit bedroeg vier tientjes lomstig uit een portemonnee had gehaald. De man was door vs, 07ikpenstaande voordeur binnengekomen. braken Hoge Rijndijk en» Twee Hagenaars van 18 en 25 jaar zijn zondagmorgen ir de Leidse politie aangehouden op verdenking van een aan- nbraken aan de Hoge Rijndijk. In een van de woningen is die itend 300 gulden ontvreemd, een rijbewijs, paspoort en cre- caarten. Ook de auto van de bewoner is gestolen. Het meren- van de buit is later die dag in Den Haag teruggevonden. De is nog spoorloos. TsJaar een derde verdachte wordt nog ge- ht. CHEF'HENNY VAN E' D, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356413 •eg NNO 1895 WT lertentiën. Waarschuwing! De ondergeteekende wenscht ichoond te blijven van de valsche beschuldigingen en praat die van zijne Echtgenoote verteld worden, aangezien ze on- ir zijn; anders worden ze politiezaken. Dirk Snoecken te Lei dorp. rout ondergeteekende beveelt zich aan bij de Ouders van alhier toe oolgaande Kinderen, buiten de stad wonende, tot het leveren en k:!e'3ru^eri van hun „Twaalf Uurtje" in haar Melksalon. Wed. (ruit-de Graaf, Kort-Rapenburg. lijk r toe met plus arkee tes: 2 anuit 0 Woensdag 21 Augustus Tijdag 21 augustus geJNO 1970 2( pioretti-College in Lisse, dat gevestigd is in 20 noodlokalen de 1ste Poellaan, maakt een enorme ontwikkeling door. Het uwe schoolgebouw, dat aan de Oranjelaan in aanbouw is, zal 6 to het gereedkomen al véél te klein zijn, zegt de Directeur, Drs. V. Terwijn. Gezien het nog steeds groeiend aantal leerlingen, er door ongeveer 200 leerlingen nog gebruik moeten worden ïaakt van de noodlokalen. Het cursusjaar '71-72 wil men in de yhieuwe school beginnen, El Alternatieve groepen willen huisbaas van zichzelf zijn leiden wim koevoet „Niet alleen aan morgen maar ook aan overmorgen denken." In alternatieve Leidse groepe ringen is dat het nieuwe motto. Het maakt volgens Heieen van Beelen een stuk begrijpelijker waarom krakers, verspreiders van socialistische geschriften (boekhandel Manifest), feminis ten, woongroepen, de natuur voedingswinkel en de redactie van het linkse blad Lokaal Ka baal geïnteresseerd zijn in de aankoop van hun onderkomen aan de Koppenhinksteeg en de Hooglandse Kerkgracht. Om de aankoopplannen kracht bij te zetten, was er gisteren een goedbezocht festival voor de deuren van het linkse bolwerk. Marco Van Duijn: „De teloor gang van links is hier duidelijk niet aan de orde." Van Beelen en hij maken deel uit van het bestuur van de spe ciaal opgerichte stichting Pand in Eigen Hand. De stichting krijgt in haar streven eigenaar te worden van de benedenverdie ping van Hooglandsekerkgracht 4 en Koppenhinksteeg 2 en 4 hulp van de in Utrecht zetelen de VAKgroep (Verenigde Ar- beids Kollektieven). De VAK groep had in Leiden eerder de hand in de huisvesting van een woongroep. Van Duijn: „Vroeger waren we eigenlijk gewoon overal te gen, nu zijn we nadrukkelijker vóór dingen, vooral als ze ons helpen onze idealen te verwe zenlijken. Over geld en hypo theken praten, is niet langer ta boe. Geld als middel kan, niet als doel." Van Beelen: „We dur ven zelfs het woord 'strategie' in Met het openluchtfestival 'Het Binnenste Buiten' lieten de 15 groeperingen van Koppenhinksteeg en Hooglandse Kerkgracht gisteren zien dat 'links Leiden' springlevend is en dat het ze menens is met de aankoop van hun onderkomen. foto ben de bruyn de mond te nemen." tementen en bedrijfsruimte in deel van de stad hebben af van De oprichting van de stich- dit deel van de stad bouwen, de onzekerheid over hun huis- ting vormde een reactie op de Los van de gemeentelijke plan- vesting. „Als je telkens tijdelijk plannen van de gemeente, de nen willen de tien tot vijftien bent gehuisvest, kun je niets eigenaar van de grotendeels ge- groeperingen die hun activitei- opbouwen. Een kraker trekt al- kraakte panden. Die wil appar- ten op de drie adressen in dit tijd aan het kortste eind. Vroeg of laat moet-ie wat anders zoe ken", aldus Van Beelen. „Een kraker moet niet al zijn tijd en energie kwijt zijn aan verven en leidingen aanleggen. Voor de aankoop en de op knapbeurt van de gebouwen is ongeveer een miljoen gulden nodig. De stichting Pand in Ei gen Hand laat uitzoeken wat de haalbaarheid is van de plannen. Binnenkort wordt alles duide lijk. Voor het onderzoek heeft de gemeente 15.000 gulden subsidie gegeven. Van Beelen en Van Duijn zien ook hierin een bewijs van de sterk gewij zigde opstelling van de gemeen te. Aanvankelijk was ze niet ge ïnteresseerd in de plannen van de stichting en hield ze de boot af. De laatste tijd is er intensief en constructief overleg. Winkel rij De bedoeling is om van de on derste verdiepingen van de panden een winkel rij te maken. Boekhandel Manifest, een alter natief eetcafé en de Wereldwin kel zouden een sterke combina tie vormen, denken de twee, „die afstraalt op de andere pro jecten, die in de bovengelegen ruimtes moeten worden onder gebracht." De Wereldwinkel zit nu nog bij het Museum van Volkenkunde maar moet daar over twee jaar weg omdat het museum uitbreidt. Van Beelen merkt op dat de ene groep kapitaalkrachtiger is dan de andere. Toch hoeft vol gens haar niet een van de zö'n honderd vrijwilligers bang te zijn dat de stichting Pand in Ei gen Hand groepen zonder of met weinig inkomsten de deur wijst. „Juist door het pand in ei gen hand te krijgen, kunnen groepen met weinig geld een vaste plek krijgen. Ook groepen die elders in de stad een onder komen hebben, kunnen wel licht hier onderdak krijgen." Eerste vaartuig wordt woensdag verwijderd Ongeveer 150 pleziervaartuigen liggen nu nog illegaal in de Leidse wateren. De eigenaars van deze boten hebben tot twee keer toe niet gereageerd op waarschuwingen van de gemeente Leiden. Het staat de gemeente nu vrij deze boten uit het water te slepen. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening heeft de eer om komende woensdag 23 augustus het eerste illegale pleziervaartuig te verwij deren. De politie zal hem assisteren. leiden hans koenekoop 'Schoon schip' heet de actie die begin van de zomer startte. Alle Politie beëindigt house-party's De Leidse politie heeft zater dagnacht twee keer een illegale house-party stopgezet. De eer ste was rond twee uur onder een viaduct van Rijksweg A44. Zo'n 45 mensen stonden al klaar om te feesten. De party werd afgefloten toen de politie dreigde de geluidsapparatuur in beslag te nemen. Om vijf uur trof zij hetzelfde tafereel aan in De Vlietlanden. Dit feest werd werd ook beëindigd. bootbezitters die geen haven geld aan de gemeente betaal den, kregen een sticker op de boot geplakt. Met daarop de dringende mededeling zo snel mogelijk over de brug te komen met de vereiste liggelden. Het resultaat na twee van dergelijke waarschuwingen mag er zijn: Van de 400 illegale boten zijn er nog 150 overgebleven. Maar voor deze boten kent de gemeente nu geen pardon meer. Ze worden uit het water gehaald en maximaal een half jaar opgeslagen. Daarna volgt openbare verkoop. Eigenaren die hun boot toch terug willen, moeten binnen dat halfjaar re ageren. Het terugkrijgen kost ze zo'n drie- vierhonderd gulden. Verplicht De gemeente Leiden zelf wint twee dingen met de actie 'schoon schip'. Doordat meer bootbezitters de verplichte lig gelden betalen, krijgt de ge meente allereerst meer inkom sten (zo'n 35.000 gulden op jaarbasis). Voorts is door de re gistratie van alle boten voortaan de controle op illegale vaartui gen een stuk gemakkelijker. leiden alice van schuppen Stichting De Binnenvest heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bijdrage van 35.000 gulden gekregen voor de verbouwing van het nieuwe pand voor bege leid wonen aan de Zonneveld- straat. De totale aanpassing van het pand gaat ruim 50.000 gul den kosten. Stichting De Binnenvest zorgt voor crisisopvang en begeleid wonen voor mensen met een psychiatrische achtergrond. Het begeleid wonen is onlangs ver huisd van Leiderdorp naar Lei den. Het nieuwe pand wordt bewoond door zes jonge man nen. Om de woning voor hen geschikt te maken moet onder meer de keuken worden uitge breid en wordt er door het plaatsen van een wand een ex tra kamer gecreëerd. Verder wordt er nieuwe vloerbedekking gelegd en wordt de badkamer opgeknapt. H. van Vliet, adjunct-direc teur van de stichting, is blij met de bijdrage. „We hebben het bedrag half juni bij het Juliana Welzijn Fonds aangevraagd. We zijn blij met de snelle reactie." Om de resterende kosten van de verbouwing te dekken heeft de stichting de diakonie in Leiden om een bijdrage gevraagd. Het Juliana Welzijn Fonds on dersteunt groepen en organisa ties die zich inzetten voor het maatschappelijk welzijn. Per jaar worden meer dan 1100 bij dragen toegekend. Muur bederft uitzicht bewoners Beatrixstraat :n»jan preenen y 5(f0lg van voorpagina iveel sportscholen er ook le grond worden gestampt, beste fitheidstrainingen den nog alijd verzorgd r de Nederlandse Spoorwe- En nog gratis ook. Als je 20 traste lasten voor een trein- rtje tenminste buiten be- ouwing laat. anmorgen stond weer een ands rst originele opgave op het jramma: probeer met zo mogelijk tegenstrijdige in- natie met de trein in Haai en Amsterdam/Lelystad te [S{ ïen. De deelnemers aan de tendgymnastiek waren swaar gewaarschuwd voor jelijke overlast, maar daar- werd de moeilijkheidsfac- Keera ;rnjel simpeler 0p. 01 alle vroegte meldden zich itesiy morgen voor de conditie- ook belangstellenden die bit Leiden naar Den Haag 27 trien. Zij hadden het echter gemakkelijker. Als alterna- konden zij kiezen voor sen, die uitgebreid werden ;ekondigd en om de paar minuten vertrokken. Van dergelijke service bleven de reizigers naar Haarlem en Amsterdam/Lelystad versto ken. Zij moesten het doen met de mededelingen dat er trei nen zouden voorrijden, maar wanneer en waar was lange tijd niet bij de informatie inbegre- peh. De eerste trein naar Haarlem en Hoorn zou om 6.29 uur ver trekken, maar tegen zevenen prijkte die aanvangstijd nog al tijd op de borden. Tot dat mo ment was er nog volop begrip op en rond de perrons waar de belangstelling voor die 'vroege' trein nog nooit zo groot is ge weest. De wachttijd kon in elk geval uitstekend worden benut voor wat rek- en strekoefenin gen. Het geduld leek beloond toen eindelijk een trein het aandurfde om over het nieuwe spoor richting Leiden te rijden. 'Over enkele ogenblikken loopt binnen op spoor 5 de trein naar Amsterdam en Lelystad. Daarna komt op hetzelfde spoor de trein naar Haarlem en Hoorn'. Het is het teken voor het zwaardere gedeelte van de gymnastiekoefeningen. Als alle 'Amsterdammers' en 'Lelystedelingen' zich hebben geïnstalleerd en de Haarlem en Hoorngangers vergeefs uit kijken naar 'hun' trein, volgt de eerste correctie: 'Het voorste gedeelte van de net binnenge lopen trein gaat naar Amster dam, het achterste gedeelte naar Haarlem en Hoorn'. Als jong, oud en kras met of zon der hulpmiddelen naar de nieuwe plaats zijn gesprint, wordt de volgende verandering omgeroepen: 'Herstel. Het voorste gedeelte gaat naar Haarlem en Hoorn, het achter ste gedeelte naar Amsterdam en Lelystad'. Van enig begrip voor de pro blemen van NS is bij velen al lang geen sprake meer. Zeker niet bij een vrouw die demon stratief haar zonneklep af neemt voor een conducteur die zelf ook niet meer lijkt te weten waar hij naar toe moet: „Petje af voor NS. Jullie zijn er weer in geslaagd om er een rotzooi van te maken". leiden jaap van sanduk Zevenendertig jaar lang woont de 83-jarige Leidenaar J. van Loon in de Beatrixstraat. Tot voor kort met plezier. Maar dat is nu voorbij. Van Loon is woe dend op de gemeente Leiden en vooral op woningbouwvereni ging Zijl en Vliet. Had hij altijd een aardig uitzicht op straat, sinds kort turen Van Loon en zijn vrouw vanuit de achtertuin op een betonnen muur. „Hij werd daar zomaar neergezet, zonder overleg. M'n dochter ging boodschappen doen. Komt ze terug en vraagtwat doen die werklui daar, pa? Ik schrok me rot. Verder zag ik dat ze de ver lichting uit onze brandpoort aan het verplaatsen waren naar de speelplaats om de hoek. Ter wijl die lamp juist zo handig was als ik thuiskwam na een avondje peuren. Van Loon is vooral kwaad omdat zijn aan huis gebonden demente vrouw nu helemaal geen kant meer op kan. „Ze zat altijd in de tuin, praten met de kinderen op de speelplaats. Ze is dol op kinderen. We hadden zelf een gezin met tien kinde ren. Nu heeft ze niks meer. En ze is te goed om weggestopt te worden. Zeker niet in zo'n be nauwd hokkie in een verpleeg huis." Volgens Van Loon is iedereen blij met de nieuwe situatie, be halve hijzelf. Het speelplein achter zijn huis is een stuk ver kleind omdat de nabijgelegen flats aan de Willem de Zwijger laan een achtertuin kregen. Langs het plein, dat volgens Van Loon door jongeren werd ge bruikt maar nu is veranderd in een kinderspeelplaats voor de kleintjes, werden hoge beton nen muren opgetrokken. „Waarom nou niet gewoon wat hekken?" verzucht de Leide naar. „Zo lijkt het net de lucht- Van Loon woont al 37 jaar aan de Beatrixtraat. Met plezier, zoals hij zegt. Maar dat is nu over. plaats van de Scheveningse ge vangenis!" Een telefoongesprek met wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet leverde niet veel op. „D'r is een soort opzichter langsge- weest, hij stelde zich niet eens voor. Die man keek eens rond en zei toen: als we er nou eens een mooi schilderstuk opzetten? Ik zei gelijk: maak dat je weg komt!", vertelt Van Loon vol op winding. Hij ziet het er niet van komen dat het betonnen bouwwerk wordt weggehaald. „Nee, dat zal wel niet gebeuren. Maar waar om komen ze nou tevoren niet even praten, zodat we weten wat er aan de hand is. Daar gaat het mij om." Overigens heeft het plaatsen van de muur ook gevolgen ge had voor de waterafvoer. „Na een flinke regenbui krijg ik al het hemelwater in m'n kolk. Dat loopt zo over dat ik mijn tuin niet meer uit kan. Ook de schuur staat dan blank." Van Loon en zijn vrouw wor den verzorgd door hun dochter, die met haar man en kind in woont. Mevrouw Van Loon kan foto henk bouwman geen seconde alleen worden ge laten. „Thuiszorg vind ik goed", zegt Van Loons dochter: „Maar dan moeten ze je niet gaan in bouwen en wegstoppen." „En dat terwijl ze een eindje verderop, in het Noorderpark, een verpleeghuis willen neer zetten", voegt Van Loon er hoofdschuddend aan toe.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9