'We zijn nu één grote familie' PT) tri Robbers Hengelsport Vier dagen waterplanten tellen op Nieuwkoopse Plassen ■o m o j KARPER Mijmeringen Karpervissen is de laatste jaren bijzonder populair, vooral onder jeugdige hengelaars. Zij overnachten langs de waterkant in spe ciale camouflagetentjes en hebben hun hen gels (soms drie, wat verboden is) nauwgezet geïnstalleerd in hun van elektronische beet- verklikkers voorziene hengelsteunen. Meestal een complete stellage op verstlebare pootjes, die naar Engels voorbeeld 'roei pot' wordt genoemd. Als aas worden steevast boilies gebruikt. Dat zijn kleine deegballetjes, gemaakt van een mix van allerhande hoogwaardige voedings stoffen o.amelkpoeders, meelsoorten), kleur- en geurstoffen, die een hard huidje kregen door ze een paar minuten in heet water onder te dompelen en vervolgens te drogen. Het uit Engeland overgewaaide aas is een ware rage geworden. Gezien de grote hoeveelheden die vaak op de visstek worden gedeponeerd is de aanschaf van kant-en-klaar boilies een kostbare zaak en gaat de karpervisser- nieuwe-stijl er dikwijls toe over ze zelf te 'rollenmet behulp van grote deegspuit en plateaus voor diverse afmetingen. Meestal worden zelfhakende systemen toege past met forse loodgewichten waarbij het aas niet op de haak wordt gezet maar er via een dun draadje, de zogenaamde 'haar', wel mee verbonden is. Is de hele santekraam eenmaal geïnstal leerd, een karwei dat geruime tijd in beslag neemt, dan kan de visser zich opzijn meege brachte bedchair ter ruste begeven en wach ten totdat hij wordt gewekt door het door dringende 'gebliep'van de wakers. Het is dan nog slechts een kwestie van afdrillen want de vis heeft zichzelf gehaakt bij het wegzwemmen. Misschien proeft u het af aan cle door mij ge kozen terminologie: ik kan er niet warm voor lopen. Enerzijds omdat het een uiterst passieve vorm is die riekt naar 'beroepsma tig vissen' (vangen staat voorop, niet de ma nier waarop), anderzijds omdat al te veel goeie stekken verpest zijn door het dumpen van zoveel boilies dat de karpers er amechtig van worden en nauwelijks nog enige bijtlust aan de dag leggen. Kwalijk bijverschijnsel is dat men -gezien de kapitaalsinvestering in lokaas - ook te al len tijde meent aanspraak te kunnen maken op de stek. Het deponeren van zogenaamde 'markers' in het water moet soms dat veron derstelde eigendomsrecht nog eens krachtig ondersteunen. Dat rivaliserende boilie-stor- ters soms zelfs met elkaar op cle vuist gaan is een uitwas van deze karpergekte. Nee, geef mij de actieve 'ouderwetse' visme- thode maar. Gewoon met een pennetje op de lijn peuteren met een brokje aardappel of een paar gezoete maiskorrels in cle buurt van rietkragen of drijvende waterplanten. Zelf het ogenblik bepalen waarop je meent te kunnen hans laan. Genieten van een fraaie opsteker of wegloper en van het ge- krijs van een aangesproken slip op de werp- molen wanneer het raak is. Een andere zeer betreurde ontivikkeling in de karpervisserij is de afname van het aan tal spiegelkarpers. Acht, negen van cle tien karpers die je tegen woorclig vangt zijn WÊHÊÊÊÈ schubkarpers afkomstig uit cle vijvers van de OVB (Organisatie ter Verbetering van cle Binnenvisserij) of nazaten daarvan, jaren- lang heeft de OVB vrijwel uitsluitend dit ty pe karper gekweekt met bovengemeld ge volg. Gelukkig kwam men daar tot inkeer e is de fraaie spiegelkarper weer in het kweek- programma opgenomen. Het zal nog wel JtJJI even duren voor het effect echt merkbaar worclt: Mocht u overigens het Nederlands record voor de karper willen verbeteren: cle grootste was er eentje van 49 pond en 2 ons en die passeerde bij meting juist de meter: 101 cm. I (Foto beschikbaar gesteld door het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis- serij). BRAM VAN LEEUWEN -3 uur varen- Tel. 01718-13228 3 of 41^ uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk Vanuit, Katwijk naar en over de Kagerplassen via Rijnsburg, Oegstgeest, Kagerplassen, Kagerland, langs Leiden. Afvaart: ma. t/m zondag dagelijks om 14.00 uur. Prijs: volw. ƒ19,50/65 16,50/3 t/m 11 jaar ƒ13,50 Extra afvaart op di., wo., en do. ook om 11.00 uur. 4% uur varen Vanuit Katwijk via de Oude Rijn langs Leiden, Koudekerk, Alphen a/d Rijn, Braassemermeer, Kagerplassen. Afvaart: ma. t/m zo. dagelijks om 12.30 uur. Prijs: volw. 27,-/65 23,-/3 t/m 11 jaar ƒ19,- Voor vreselijk grote vangsten rap naar: Haven 24 Leiden -071-226107 's Maandags gesloten BAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 t e bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder hi leer te vinden op en rond het Braassemermeer. Tips en sugges- es voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven r m de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de re dactie op de wal (tel. 071-356441). De Weco- vloot in de Leidse grach ten. FOTO HIELCO KUIPERS Er varen er nog maar 115 over de Europese wateren, maar toch is de WeCo motorsloep in de watersportwereld behoorlijk bekend geraakt. De eigenaars zijn allemaal bijzon der trots op hun fraaie overnaadse polyester reddingssloep (die zo'n 40.000 gulden kost). Vandaar ook dat een groot aantal van de ze eigenaars, verdeeld over 29 sloepen, za terdag meedeed aan de 'WeCo-tocht', com pleet met vragenboekje en barbecue, door de regionale wateren. De donkerblauwe, groene of rode sloepen voeren zaterdag over de Kaag, door Warmond, over de Zijl en door de Leidse binnenstad. ,,We hebben deze tocht georganiseerd omdat wij dit jaar ons eerste lustrum vie ren", vertelt Nel van de Weteringh, die sa men met haar man Co het Rijnsaterwoudse WeCo bv runt. „Maar ook willen wij de ei genaren van de sloepen met elkaar laten kennismaken. Alle mensen zijn gek op va ren en gek op hun sloep. Ze konden het bij het begin van de tocht gelijk met elkaar vin den. Wij zijn nu eigenlijk al één grote fami lie." De WeCo eigenaars zijn van heinde en ver gekomen om mee te varen in de tocht. „Er varen een stuk of wat Friezen mee, een paar mensen uit de omgeving van Dordrecht en er is zelfs iemand helemaal uit Osnabrück gekomen", zegt Van de We teringh. „Niet iedereen is met zijn eigen sloep gekomen. Maar de mensen zonder boot varen gewoon met een andere WeCo- bezittermee." De WeCo sloep is een kopie van een orgi- nele houten reddingssloep die het echtpaar van de Weteringh vond in een weiland in Oost-Duitsland. Het ontwerp stamt uit 1946. „Het begon voor ons eigenlijk als een hobby", legt Nel van de Weteringh uit. „Mijn man maakte die sloep na. Gewoon voor onszelf. Maar we kregen er zoveel goe de reacties op, dat we met de boot op de Hiswa zijn gaan staan. Tja en toen is de hobby een bedrijf geworden." VALERIE LEENHEER -e cyprinus carpio Er bekaaid vanaf komen Overigens wordt in de Zaanstreek het woord (be)kauwen of (be- )keeuwen gebruikt wanneer vissen in slecht water boven komen om lucht te happen. Het woord (be)kaaien wordt hiermee soms in verband gebracht. Zondag20 augustus, Melkweg 110. De nacht haalt niet alleen het slechte in een mens naar boven. De nacht brengt ook het slechte in een mens omlaag. Sneller en heviger dan gewenst. Mijmert de ka pitein. Hoeveel uren heeft hij hier in deze vacirperiode niet doorgebracht, met aan zijn linkerhand de kalender van Ons Oranjehuis en rechts de verjaardagskalender Kat- wijkse Gezichten? De hele maand augustus kijkt strand paviljoenhouder Cees van Beelen (Katwijkse Gezichten) vanaf zijn plek boven het wasbakje neer op H.K.H. Prin ses Margriet en Z.H. Prins Bernhard jr. (Ons Oranje huis). Het is stil op straat en het boek van de kapitein ligt bo ven, naast zijn zo schielijk verlaten bed. De kalender van Ons Oranjehuis leert dat Jorge Guillermo en H.K.H. Prinses Irene op respectievelijk 1 en 5 augustus hun ver jaardaghebben gevierd. Toeval bestaat niet. Beiden heb ben het in hun leven ook niet gemakkelijk gehad. Mij mert de kapitein. Het tekstje onder Cees van Beelen meldt: 'Ik ben ge woon..., niets bijzonders, maar ik bak wel lekker vis.'Ge bakken vis! De kapitein vertrekt weer in een kramp. Varen is roofbouw plegen op het lichaam. Mijmert de kapitein. Wat zal het nu weer zijn geweest dat hem mid denin de nacht vanaf de te warme echtelijke sponde heeft doen afdalen? Dat ene plakje ham dat op een ver geten plekje in de koelbox enkele dagen overschoot, tot dat het uiteindelijk - veroverde uiterste houdbaarheids datum - opzijn bolletje terechtkwam? Of is het de ome let die - op een overhellende boot - niet gelijkmatig kon worden verwarmd? De sjaslieks clan, die - stijfbevroren gekocht bij een slagerij in Noorden - net iets te lang op het voordek hebben liggen ontdooien? Of de Magnum uit de onvoldoende gekoelde vrieskist vcm een varende ijscoman, waarvan bij de eerste hap alle chocola als lava over zijn smetteloze polo clroop? In het eerste deel van het woord bittergarnituur zit al iets van spijt en ontluistering opgesloten. Mijmert de kapitein. Wat 's mid dags begint als roerei leidt 's nachts tot de onvermijdelijke uitsmijter. En alles leidt - met een beetje fantasie - weer tot roerei. De klok van de Maranathakerk slaat clrie keer. En als het tegen zit hoort hij haar ook nog een vierde keer slaan. Het zijn de overuren waarvan in de CAO voor de dagbladjournalistiek niet wordt gerept. Mijmert de kapitein. Wie op zoek is naar uitdrukkingen uit de scheepvaart, komt er bij dit spreekwoord bekaaid vanaf. Bij het zien van het woord kaai zou je immers denken dat wordt gedoeld op de kaai, ofwel de kade of wal in bijvoorbeeld een haven. Dat is echter niet het geval. Bekaaid is namelijk oud Nederlands voor vuil en bedorven maar ook voor verbijsterd, versuft, teleurgesteld. Met die beteke nis moet dit spreekwoord worden verklaard. Wie bij een prijs vraag niets of bijna niets wint, komt er bekaaid vanaf. Ze kwam dertig jaar geleden al op de Nieuwkoopse Plassen als een soort jonge onderzoeker van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Nu is Han- neke den Held senior beleids medewerker natuur en planolo gie bij de provincie Zuid-Hol land. En vier dagen per jaar ver laat ze haar kantoor, laat alle bestemmings- en streekplannen liggen en stapt in een bootje van de vereniging Natuurmo numenten om waterplanten te tellen. Samen met Mare Schmitz, evenals Den Held bio loog maar werkloos, bezocht ze de afgelopen week zo' honderd plaatsen om de tellingen te ver richten. Gezeten in het kleine bootje met een enorme hoed op. „Die heeft Mare gemaakt van een hoed die vorig jaar werd ver kocht toen het Nederlands elftal in Amerika voetbalde", vertelt Hanneke. De provinciale ambtenaar is nauw betrokken bij het eutro- fieringbestrijdingsproject, het project dat de overbemesting van het water moet tegengaan. Zij houdt zich vooral bezig met het aantal waterplanten. „Er zijn honderd plaatsen op de Nieuwkoopse Plassen waar we in 1987 waterplanten hebben geteld. Twintig van deze plaat sen worden jaarlijks geteld, maar nu doen we ze alle hon derd omdat dit jaar voorlopig voor het laatst onderzoek wordt gedaan." Haar conclusie is dat het aan tal waterplanten enorm is toe genomen sinds er minder fos faat in het water zit. „Dertig jaar geleden zag je hier overal het Groot Nimfkruid. In '87 trof je het bijna nergens aan. En nu zie je op veel plaatsen weer. Ook het Kranswier, dat er uitziet als een soort kerstboom, vind je weer op veel plekken."' De verbetering is een direct gevolg van het heldere water, de zogenoemde doorzicht van het water. Planten hebben licht no dig om te kunnen leven. Hoe beter de doorzicht, hoe meer planten. „Het water wordt scho ner, dat is duidelijk. Al zou ik nog steeds niet hier willen zwemmen. Ik vind het niet leuk, ik vind het niet aantrekkelijk ge noeg. Het water is nog steeds te troebel." De Nieuwkoopse Plassen spe len al jaren een rol in het leven van Hanneke den Held. „Ik kwam hier dertig jaar geleden als lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudies. In mijn werk bij de provincie beoordeel ik allerlei ontwikke lingen aan de hand van de streekplannen. Het is ook leuk om hier in het echt te zien wat ik de rest van het jaar op papier zie." Den Held schreef zelfs in 1976 een boek over het gebied. Het boek dat ze samen met haar broer maakte kreeg de titel Het Nieuwkoops Plassengebied mee. Hoewel het met de water planten goed lijkt te gaan, is het nog niet optimaal. Een van de oorzaken is de recreatievaart. Als motorboten varen wordt de bodem losgewoeld en dat be perkt de doorzicht van het wa ter. „De grotere vaart is niet aantrekkelijk voor de natuur. Maar je kunt het ook niet tegen houden. Het is iri feite een com promis. In het verleden waren er nergens aanlegplaatsen en legde iedereen de boot in het riet. Ik heb toen als ambtenaar zelf gezorgd voor de aanleg plaatsen. Want als mensen toch aanleggen, kun je beter voor goede plaatsen zorgen." HENNYVAN EGMOND»

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7