Irak klaar voor sr*' invasie Koeweit' GOED KOOP H Buitenland Einde aan herdenkingen Driehonderd doden bij treinongeluk in India —N.-Zeeland IJnaar het Hof Hoop gloort voor Liberia na akkoord 'Zie je welvrouwen horen hier niet thuis' VS blijven bemiddelen na dood onderhandelaars CS® Tamils verliezen geld MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 President Sao Tomé vrijgelaten lissabon De coupplegers in het Afrikaanse Sao Tomé en Princi pe hebben vrijdag president Miguel Trovoada vrijgelaten. De militairen namen het democratisch gekozen staatshoofd dins dag vast, toen zij zonder geweld de macht overnamen op de twee eilanden voor de Afrikaanse westkust. Doden na overstromingen in Marokko rabat» Zeker 156 mensen zijn verdronken bij overstromingen als gevolg van hevige regenval in de nacht van donderdag op vrijdag ten zuiden van Marrakech (Zuid-Marokko). De water overlast heeft ook grote materiële schade aangericht, zo maakte het ministerie van binnenlandse zaken zaterdag bekend. ETA: Wij konden koning doden bilbao De Baskische terreurorganisatie ETA heeft zaterdag ge meld dat ze op Mallorca een aanslag op koning Juan Carlos had kunnen plegen. In een door de Baskische krant Egin gepubli ceerd communiqué staat dat de ETA twee keer de kans heeft ge had, de vorst te doden. Op 9 augustus werd op Mallorca een uit drie personen bestaand ETA-commando opgepakt. Neonazi's ontkomen na verboden mars scHNEVERDiNGEN» Ongeveer 250 Duitse en Nederlandse r hebben zaterdagmiddag met vlaggen en spandoeken door het Duitse stadje Schneverdingen gemarcheerd. De Duitse politie, die een mars verwachtte in Hannover, was volledig verrast door de demonstratie. De politie nkwam pas ter plaatsen toen de ne- zonazi's al weg waren. Tsjetsjenen overvallen politiebureau moskou Tsjetsjeense guerrillastrijders hebben een politiebu reau overvallen in Argoen, een plaatsje ten oosten van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Ze houden vier politiemannen in gijzeling. Volgens het Russische persbureau Interfax voerden tussen de 250 en 300 militante aanhangers van Doedajev de aanval uit en verklaarden ze het gebouw te zullen verdedigen. Volgens gevluchte schoonzoon van Saddam Hussein: 'Irak had bijna -w- -m -■ atoombom voor Plannen voor een Iraakse invasie van Koeweit en Saudi- Arabië zijn verijdeld. De inval had nog deze maand moe ten plaatsvinden. Dat althans zegt de eerder deze maand naar Jordanië gevluchte schoonzoon van Saddam Hus sein, generaal Hussein Kamel al-Majid. Volgens hem heeft zijn vlucht uit Bagdad een streep door de plannen van de Iraakse president gehaald. ■J-BAGDAD AP-Rtr Hussein Kamel zei Iraakse troepenbewegingen in de richting van de Iraakse ha venstad Basra een voorberei ding waren op een invasie in Koeweit. Volgens de gevluchte Irakees, die leiding gaf aan het geheime Iraakse wapenpro gramma, hadden alle legereen heden opdracht gekregen Koe weit en oostelijke delen van Saudi-Arabië binnen te vallen. Deze orders werden ingetrok ken na zijn vlucht, op 8 augus tus, samen met zijn broer eveneens een schoonzoon van Saddam en enkele mede standers en hun aanhang. Hussein Kamel zei dat het Iraakse kabinet en de Revolutio naire Commandoraad de inva sieplannen hadden besproken op bijeenkomsten waarop hij ook aanwezig was. Na de vlucht van de broers namen de Verenigde Staten 'ongebruikelijke' troepenbewe gingen in Irak waar. Daarop be sloten ze extra materieel en manschappen naar het Golfge- bied te sturen en geplande ge zamenlijke oefeningen met Jor danië te vervroegen. De Ameri kanen waren ook bang voor Iraakse represailles jegens Jor danië, nadat dat land de vluch telingen politiek asiel had ver leend. Irak heeft de Verenigde Naties 'belangrijke en betekenisvolle' informatie gegeven over zijn biologische wapens. Ook deed Bagdad een boekje open over zijn nucleaire programma's. Dit heeft Rolf Ekeus, het hoofd van de speciale VN-commissie voor de ontmanteling van het Iraakse bewapeningsprogramma, giste ren verklaard. Ekeus, die enkele dagen gele den in Bagdad al 'belangwek kende gegevens' had gekregen, zei dat hij nog meer informatie verwacht. Bagdad had hem vo rige week dringend verzocht naar Irak te komen om nieuwe informatie in ontvangst te ne men. Die uitnodiging volgde op de vlucht naar Jordanië van ge neraal Hussein Kamel Hassan. Ekeus heeft, zo verluidt in re geringskringen in Amman, van daag in Jordanië i ting met Hussein Kamel en i hoge Jordaniërs, onder wie minister van buitenlandse ken. De Iraakse leider Saddam Hus sein had nog maar drie maan den nodig om een atoombom gereed te hebben voor een test, toen de geallieerde troepen het bezette Koeweit te hulp scho ten en de Golfoorlog begon. Dat heeft de Britse krant Tlie Observer gisteren gemeld. De krant beriep zich op bronnen die in contact staan met het Amerikaanse team dat Saddams naar Jordanië ge vluchte schoonzoon, generaal Hussein Kamel al-Majid, on dervraagt. Deze vroeg op 8 au gustus samen met zijn broer en hun vrouwen, beide doch ters van Saddam, politiek asiel Iraaks geheime atoompro gramma werd pas ontdekt na de invasie van Koeweit in 1990. Aanvankelijk schatte de CIA dat Irak vier of vijf jaar nodig zou hebben voor het bouwen van een atoombom. Maar tij dens de oorlog daalde de schatting naar zes maanden. Als het bericht in The Observer op waarheid berust dan bete kent dat, dat de Irakezen al een bom hadden en deze al leen nog moesten testen toen het Iraakse leger in augustus 1990 Koeweit binnenviel. londen Het Verenigd Konink rijk heeft het afgelopen week einde op feestelijke en traditio nele wijze de lange reeks her denkingen van gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog af gesloten. Gisteravond waren er in Londen, Edinburgh, Cardiff en Belfast gelijktijdig met veel muziek en militair ceremonieel vertoon gelardeerde bijeenkom sten, waarin de doden en nabe staanden werden geëerd. Eerder op de dag werden overal in het land herdenkings- en dankdien sten gehouden. Zaterdag verzamelden zich rond Buckingham Palace naar schat ting 200.000 toeschouwers bij de parade ter ere van 'VJ Day', waaraan 15.000 veteranen van de oorlog in Azië deelnamen. Voorop liep prins Philip, die zelf in de oorlog tegen Japan in ac tie kwam. Op de tribune was het gezin van prins Charles voor voor de bijzonder gelegenheid weer herenigd (foto), 's Avonds werd de lucht boven Londen gekleurd door een spectaculair vuurwerk, afgestoken op vijf boten op de Theems. De ko ninklijke familie bekeek het ge heel vanaf het koninklijke jacht Britannia. foto»epa Einde burgeroorlog in zicht IMeer dan 300 mensen zijn gis teren omgekomen bij een van de ernstigste treinrampen in de I Indiase geschiedenis. Twee trei- den haag anp Nieuw-Zeeland wil dat het In ternationale Hof van Justitie uit- we'spraak doet tegen de voorgeno- men Franse kemproeven. De 'ambassadeur van Nieuw-Zee- land in Nederland heeft van- EINmiddag om twaalf uur officieel jbij het Hof het verzoek inge- AUS,diend in om zich opnieuw te puigen over de Franse kern- Nieuw-Zeeland vraagt het EN Hof een oude zaak, tegen de bo- vengrondse Franse kernproeven EN- uit 1973, te heropenen. Boven- wil zij in een voorlopige voorziening een verbod op de hervatting van de (nu onder- AFTgrondse) proeven. nen die op weg waren naar New Delhi, reden op een afstand 200 km van de hoofdstad op el kaar. Zeker 400 mensen raakten gewond bij de botsing ter hoog te van Firozabad, ten zuidoos ten van de Indiase hoofdstad. Het ongeluk gebeurde nadat een trein op het spoor bij Firo zabad een koe had aangereden. De trein kwam hierdoor tot stil stand, waarna een sneltrein, on derweg van de oostkust naar New- Delhi, met honderd kilo meter per uur op de stilstand treinstellen inreed. Aangenomen wordt dat door een menselijke fout het sein voor de achterop rijdende trein op groen was blijven staan. De twee treinen vervoerden meer dan 2300 reizigers. De directeur van de getroffen spoorweg maatschappij vreesde vanmor gen dat het aantal slachtoffers verder stijgt. Militairen helpen burgers bij het bergen van de doden en ge wonden. Premier P.V. Nara- simha Rao, die vorige week tij delijk minister van spoorwegen werd, heeft hoge functionaris sen naar de plek van de ramp gestuurd. Het is het vierde In diase treinongeluk dit jaar. Het treinongeluk in India heeft e s ravage veroorzaakt. Gevreesd wordt dat het slachtofferaantal nog zal stijgen. Amerikaanse kadetten blij met 'falen' Shannon Faulkner ■hansdebruun Tientallen kadetten stonden vrijdag te en te juichen op het exercitieter- i 'The Citadel', een van Amerika's augijoudste militaire academies. Zij gooiden hun petten in de lucht, namen elkaar op gehdde schouders en hadden de grootste pret. dat alles omdat een van hen kort daar- bekend had gemaakt er het bijltje bij te gooien. Vier dagen nadat de nieu- opleiding was begonnen, kon Shannon 'aulkner het niet meer aan. e kadetten vierden dat als eer hing. Want Shannon Faulkner is een vrouw fen The Citadel is een van de laatste puur mannelijke bastionnen die er in de VS nog «ijn. Drie jaar lang vocht Faulkner een juri disch gevecht om als allereerste vrouw tot 'e exclusieve militaire school in Charleston n South Carolina te worden toegelaten. En nu dat gelukt was, gaf zij de strijd op. „Zie je is de veelgehoorde reactie. „Vrou- t horen hier niet thuis". (Voor de vele vrouwengroepen en juristen jdie Faulkner de afgelopen drie jaar in haar bctie gesteund hebben, was haar besluit om a een week al voor gezien te houden norme dreun. Maar zij bezweek aan e spanningen. Op de eerste dag al slaagde fcij er niet in net als overigens vier man nelijke kadetten om bij een temperatuur t 37 graden de fitheidstest te voltooien, e viel flauw, meldde zich ziek en uiteinde lijk gaf zij op. Totaal gedesillusioneerd, ver- Waarde zij. De strijd van Faulkner heeft in Amerika de laatste jaren grote aandacht getrokken. De 'S willen een geëmancipeerde samenleving kijn en volgens de wet mag niet naar ge- placht worden gediscrimineerd. Maar voor- pi in het leger valt tegen de vooroordelen te- Een vrouwen moeilijk te vechten. Toch zijn 0e grote militaire academies, zoals die van pVest Point (landmacht), Annapolis (mari- jne) en Colorado Springs (luchtmacht) al ja ren opengesteld voor vrouwen. Waar hier en daar kent Amerika nog man- jnenbastions, die weigeren een vrouw toe te laten. „Dat tast de geheiligde sfeer van onze (academie aan", zei een kadet vrijdag met uitgestreken gezicht. Vanaf het moment dat Faulkner haar aspiraties uitte om tot The Citadel te worden toegelaten, kwam een Tnti-campagne op gang. Faulkner werd met Ie dood bedreigd, op straat uitgescholden ïn het kantoor van haar advocaten werd tesmeurd. In kranten verschenen ingezon- Ongeval op berg Igman sarajevo-washington den brieven waaruit niets anders dan pure haat sprak. Nu had Faulkner zich ook op slinkse wijze toegang tot de 153-jaar oude The Citadel verschaft. Op haar aanmeldingsformulier had zij niet vermeld vrouw te zijn. Zij werd toegelaten op grond van haar uitstekende middelbare-schoolcijfers. Pas toen de toela- tingsbrief in de bus was gevallen, liet zij we ten vrouw te zijn. The Citadel weigerde haar prompt, waarna de nu 20-jarige aan haar juridische strijd begon. Die eindigde begin dit jaar toen het Hooggerechtshof bepaalde dat The Citadel niet het rechrt had om Faul kner te weigeren. De leiding van de academie aanvaardde dat vonnis hoewel Faulkner fysiek niet fit werd gevonden en deed alles om haar op te nemen. Er werden speciale sanitaire voorzieningen aangelegd, een speciaal slaaphok gemaakt en de regel dat alle eer- ste-jaarskadetten bij hun aantreden kaal ge schoren moeten worden werd voor haar opzij gezet. Maar het was al gauw duidelijk dat Shannon Faulkner geen normale stu dent zou zijn. Mannelijke kadetten liepen met T-shirs waarop The Bitch (de teef) stond. Auto's re den rond met bumperstickers tegen Faul kner. Bij haar komst werd gedemonstreerd met borden als Save the males, shave the Whale. De campuskrant van The Citadel noemde haar Shrew Shannon (feeks Shan non). Het huis van haar ouders werd beko geld. De bedreigingen werden zo serieus genomen dat Faulkner, toen zij maandag haar opwachting maakte in Charleston, door vier politiemannen werd begeleid. Vanaf nu is The Citadel weer alleen voor mannen, tot grote vreugde van de huidige bewoners. „We zijn niet blij dat zij weg is", zei een kadet zaterdag. „Maar we zijn blij dat we weer met mannen onder elkaar zijn". Maar de aanhangers van Faulkner voorspellen dat die vreugde van korte duur zal zijn. Meervrouwen zullen nu, aange moedigd door het voorbeeld van Faulkner, proberen de traditionele mannenbastions open te breken. De Verenigde Staten zetten hun vredesinitiatieven inzake ex- Joegoslavië met kracht voort ondanks de dood van de afge zant Robert Frasure en twee van zijn collega's. Dat heeft president Clinton het afgelopen weekeinde verze kerd in een reactie op de dood van Frasure, die zaterdag veron gelukte op de berg Igman bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Frasure was één van de archi tecten van het Amerikaanse Joegoslavië-beleid en speelde een belangrijke rol bij de uit werking van het laatste VS-vre- desplan. Onderminister Holbrooke (buitenlandse zaken) keert op 28 augustus naar Sarajevo terug voor onderhandelingen met de Bosnische president Alija Izet- begovic. Algemeen wordt de dood van Frasure toch be schouwd als een terugval in het proces om via onderhandelin gen het'conflict in ex-Joegosla- vië te beëindigen. De onderhandelingen lopen in elk geval verscheidene dagen vertraging op, doordat de Ame rikanen een nieuw onderhande lingsteam moeten samenstel len. Diplomaten in Sarajevo menen dat de kans op het op laaien van het geweld de ko mende dagen groeit. De strij dende partijen zouden mogelijk terrein willen winnen met het oog op toekomstige onderhan delingen. Dit pessimisme werd gevoed door de berichten over gevech ten in grote delen van Bosnië. In het zuiden van de moslimen clave Bihac raakten gisteren Bosnische regeringstroepen en de Bosnische Serviërs slaags. Het regeringsleger startte hier een offensief tegen de Serviërs. Frasure's gepantserde auto raakte door het wegzakken van de rijbaan van de weg af en viel in een 400 meter diep ravijn. Het Franse voertuig, dat ook ex plosieven en munitie transpor teerde, ging enkele keren over de kop en vloog in brand. Be halve Frasure (53) lieten ook twee andere leden van de Ame rikaanse delegatie het leven: Jo seph Kruzel (50), onderminister van defensie, belast met Eu ropese en Canadese zaken, en luchtmachtkolonel Samuel Nelson Drew (47), lid van de Nationale Veiligheidsraad. Hol brooke bleef ongedeerd omdat hij in een andere auto zat. de strijdende partijen in Liberia zijn het zaterdag in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja geworden over een be stand en het delen van de staatsmacht. Na bijna zes jaar burgeroorlog, die aan meer dan 150.000 mensen het leven heeft gekost, wordt op 26 augustus een staakt-het-vuren van kracht. Binnen veertien dagen moe ten een overgangsregering en een nieuwe interim-staatsraad worden gevormd, die als collec tief staatshoofd zal functione ren. Deze moet de vorming van een democratische regering binnen één jaar voorbereiden. Het akkoord werd na vier daagse onderhandelingen be reikt, ruim drie weken voor het verstrijken van een ultimatum van de VN, die hadden gedreigd zich uit Liberia terug te trekken als er voor 15 september geen vooruitgang wordt geboekt in het vredesproces. Een dozijn eerdere akkoorden was niet na geleefd. In Abuja waren voor de eerste keer de leiders van alle belang rijke facties bij elkaar. Twee deelnemers aan de onderhan delingen weigerden het akkoord te ondertekenen: generaal He- zekiah Bowen van de Strijd krachten van Liberia (AFL), het voormalige regeringsleger, en Roosevelt Johnson, de leider van de Krahn-tak van de Vere nigde Bevrijdingsbeweging (ULIMO-K). Staatsraad en overgangsrege ring, die op 2 september in Monrovia moeten worden geïn stalleerd, moeten de 60.000 strijders van de diverse gewa pende groepen ontwapenen voordat verkiezingen kunnen worden gehouden. Voorzitter van de staatsraad wordt hoogle raar in de letterkunde, Wilton Sankawulo. De strijd in Liberia begon zes jaar geleden toen Charles Taylor, de leider van het Nationale Patriottische Front van Liberia (NPFL), en zijn strij ders dictator Samuel Doe afzet ten en executeerden. De oorlog sloeg daarna echter om in een etnische strijd. Er zijn in totaal zeven strijdende partijen. De twee grootste, waaronder die van Taylor, krijgen ieder een ei gen zetel in de staatsraad. Drie kleinere partijen krijgen een ge zamenlijke afgevaardigde, twee zetels gaan naar burgerverte genwoordigers en de zesde zetel is bestemd voor de voorzitter die door de andere vijf leden wordt gekozen. KRENTENBOLLEN van •19 ELKE DAG GOED NIEUWS S PORTRET: WILTON SANKAWULO Verstandige beslisser Colombo Rtrreld, met schepen, mobiele ra dars, zelfmoordcommando's en luchtafweergeschut. Dat kost al lemaal geld. In het noordelijke schiereiland Jaffna, dat zij onder controle hebben, heffen zij be lastingen. Maar het meeste geld komt van aanhangers in het buitenland. De operatie van de politie valt samen met een onderzoek naar een zelfmoordactie eerder deze maand in de Srilankaanse hoofdstad, waarbij 24 om het leven kwamen. De Srilankaanse politie heeft de opstandige Tamil-tijgers een gevoelige klap toegebracht door hun geldschieters aan te pak ken. Politiechef Kotakadeiya zei gisteren dat omgerekend ruim 65.000 gulden in beslag was ge nomen bij hun organisatie, de Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Elam (LTTE). De Tamil-tijgers hebben één van de grootste en best uitge ruste guerrillabeweging ter we- Wilton Sankawulo, de i interim-president van Liberia, is een prominent schrijver en oud-ambtenaar. Zijn vrienden beschrijven hem als een ver standig beslisser. De kopstuk ken van de al zes jaar in een burgeroorlog verwikkelde Li beriaanse facties, die in de Ni geriaanse hoofdstad Abuja bij een waren voor overleg, kozen Sankawulo tot neutrale voor zitter van een overgangsrege ring voor het Westafrikaanse land. Hij is professor Engels aan de universiteit van Liberia. Krachtens een nieuw vredesak koord dat gisteren in de Nigeri aanse hoofdstad Abuja is gete kend wordt de raad over twee weken beëdigd. De raad gaat het land twaalf maanden leiden tot er verkiezingen worden ge houden. Daarna dient een de mocratisch gekozen regering het landsbestuur definitief in handen te krijgen. „Sankawulo is geen studeerkamergeleerde, maar je zou hem een verstandig beslisser kunnen noemen. Hij is een goed schrijver," aldus een collega-sinds-jaren, James Wolo. De 58-jarige Sankawulo komt in de plaats van de op voorhand omstreden raadsvoorzitter die in het nu voorlaatste vedesak- koord was voorzien het tradi tionele stamhoofd Tamba Tailor, die de 90 al gepasseerd is. Tailor blijft wel lid van de raad. Sankawulo is in 1937 geboren in het dorp Haindi in het district Bong County in het midden van Liberia. Nadat hij in Liberia de middelbare school had gevolgd, behaalde hij een graad in de theologie aan een Luthers semi narie in de Verenigde Staten. Ook behaalde hij een graad in het Engels aan de Universiteit van lowa. Hij heeft een reeks korte verha len op zijn naam staan en een roman met de titel The Rain and the Night, die in 1979 is ge publiceerd. Ook heeft hij een biografie geschreven van Willi am Tolbert, de president van Li beria die door Samuel Doe werd gedood toen deze in 1980 de macht greep. Sankawulo is een vooraanstaand lid van de Libe riaanse schrijversbond. Vanaf 1983 was hij drie jaar di recteur-generaal van het kabi net van Doe. In latere jaren werkte hij op het ministerie van voorlichting. Hij doceert enkele uren per week Engels en werkt verder op het bureau van de ka tholieke kerk in Monrovia. Het is Shannon Faulkner (derde van links) uiteindelijk niet gelukt c Citadel thuishoort. Al op de eerste dag van de ontgroeningsweek welijke kadet flauw. Vrijdag gaf ze de ongelijke strijd op. te bewijzen dat ze op The i de opleiding viel de vrou- fotoap

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5