Ouder worden brengt geen eenzaamheid Onze Top 10 van deze week. chl Binnenland IOV heeft slechts 'hier :n daar een schuldje' Veronica wellicht niet op Amsterdamse kabel Bidden voor regen De vetste en de beste iOuderen zouden excuus Beatrix waarderen' Zomer '95 nog lang niet de allerwarmste RAI wil kenteken voor bromfietsen O 235 1.99 X3S 1.- BAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 Miljoen gulden schade brand Sappenieer hoogezand-sappemeerEen brand in een boerderij in Sappemeer heeft zaterdagavond voor een miljoen gulden schade aangericht, n de boerderij stonden zo'n twintig caravans en enkele bootjes lie allemaal in de vlammenzee verloren zijn gegaan. De brand is /ermoedelijk ontstaan tijdens reparatiewerk aan het dak. ^ij verbod chauffeur bierbrouwerij zwolle Een 46-jarige chauffeur van een bierbrouwerij heeft za terdag de verleiding niet kunnen weerstaan. De politie trof de auto van de man even buiten Zwolle in de berm van de weg aan. De bestuurder lag in de wagen te slapen en bleek zijn lading aan een strenge test te hebben onderworpen. De man kreeg een rij verbod van twaalf uur opgelegd. Alkmaarder dood bij schietpartij alkmaar Bij een schietpartij op een druk parkeerterrein in Alk maar is zaterdagmiddag een 37-jarige man uit Alkmaar dodelijk getroffen. De identiteit van de verdachte is bij de politie bekend, maar hij kon ondanks een intensieve zoekactie nog niet worden aangehouden. De schietpartij voltrok zich temidden van winke lend publiek. Volgens de politie leefden beiden al geruime tijd in onmin met elkaar. Wachtlopende militairen overvallen den haag Twee bewakers van de Alexanderkazerne in Den Haag zijn zaterdagavond overvallen en beroofd van hun wapens. De overvallers droegen bivakmutsen en waren vermoedelijk gewa pend met een pistool en een geweer. Zij dwongen de bewakers de bosjes in te gaan bij de achteringang van de kazerne. Daar werden beide bewakers met handboeien aan een boom vastge ketend. De overvallers zijn er vervolgens te voet met de pistolen en de munitie van de bewakers vandoor gegaan. Boerderijbrand: 300 biggen dood Pjttenberg Bij een brand in een varkensschuur in het Overijs selse Luttenbergzijn zaterdagmiddag driehonderd biggen om gekomen. Enkele tientallen andere varkens moesten door een dierenarts worden afgemaakt. Over de oorzaak van de brand en net schadebedrag is nog niets bekend. Winkelier dood bij overval Ouizen Een 34-jarige eigenaar van een kledingzaak in het NÖordhollandse Huizen is vrijdagmiddag overleden na een vechtpartij met een winkeldief. De politie in Gooi- en Vecht streek heeft enkele uren later een 29-jarige man uit Huizen aan- ;ehouden, die een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Hem vordt diefstal met geweld ten laste gelegd. Volgens èen politië le voordvoerder achtervolgde de winkelier de dief een paar hon- lerd meter buiten de zaak. Tijdens de daarop volgende vecht- j partij viel de winkelier dood neer. geen zeid jvian gedood door eigen tractor [nspuk Een 33-jarige inwoner van Enspijk (gemeente Gelder- malsen) is zaterdag door zijn eigen tractor gedood. Het slachtof fer was met een andere inwoner van Enspijk in het weiland be- tig een slang van een beregeningsinsrallatie te laten leeglopen. Hij was net uit zijn tractor gestapt en stond een paar meter ach- ler de trekker. Het slachtoffer had echter niet in de gaten dat de trekker niet op de handrem stond en achteruit reed. acf Algemeen Ouderen Ver- nd (AOV) denkt dit jaar zon- financieel verlies af te kun- n sluiten. Volgens het nieuwe dpbouw Management Team' t dee MT) van de door ruzies en fi- d, lasnciële problemen geteisterde )or ïderenpartij is de situatie 'niet kwai)skleurig', maar van nakend mmdllissement is geen sprake. Dat heeft het acht peacl refe^OE en politiehonden sussen el in asielzoekerscentrum 1 ^en gpd gd- iigdf lieuo|pt Mobiele Eenheid, Toen. itatieteam en een aantal hon- Jn heeft de politie Gooi- en P°tychtstreek zaterdagmiddag in asielzoekerscentrum C'railo Laren een grote vechtpartij Algerijnen en Iraniërs ^brkomen. £)rje asielzoekers addqn uan het terrein gezet. ongeregeldheden begon- jn vrijdagavond al. In de re- patieruimte ontstond een ichtpartij waarbij enkele men- ii gewond raakten. Eén van de Se aanstichters, een Algerijn, prd na het handgemeen door I politie meegenomen om af I koelen in een cel. Toen de an negen uur later werd vrij- KTA wil hogere vergoeding goeding te laag en eist er een die enkele malen hoger is dan die uit het modelcontract. De kabelexploitant heeft de Am sterdamse programmaraad ge vraagd een andere zender te zoeken om het vrijkomende gat op te vullen. De doorgifte van de twee andere HMG-stations, RTL 4 en RTL 5, is niet in ge vaar, omdat het contract daar voor nog doorloopt. Een woordvoerder van HMG noemt de financiële eisen van KTA exorbitant hoog. HMG vindt niet alleen het contract met de Amsterdamse exploitant veel te duur, maar vreest dat als zij daarop ingaat ook andere ka belexploitanten hun financiële eisen gaan opschroeven. Veronica dreigt over anderhalve week als commerciële zender te moeten starten zonder te kun nen uitzenden via het Amster damse kabelnet. De onderhan delingen tussen de Holland Me dia Groep (Veronica, RTL 4 en RTL 5) en de lokale kabelexploi tant KTA over doorgifte van Ve ronica zijn vastgelopen. De financiële eisen die de nieuwe eigenaars van KTA aan Veronica stellen, gaan aanzien lijk verder dan het modelcon tract dat de omroep eerder met de Vecai, de overkoepelende or ganisatie van kabelexploitanten, heeft afgesloten. KTA. dat 480.000 aansluitingen in beheer heeft, vindt de financiële ver- waalre Terwijl de meeste mensen geen genoeg kunnen krijgen van het mooie weer, zijn de boeren het zat. Op het jaarlijkse oogstdankfeest in het Brabantse Waalre baden gisteren zo'n vijftienhonderd mensen voor regen. Gelukkig werd hun gebed niet meteen verhoord, want de mis had in de openlucht plaats. De aanhoudende droogte zorgt in de landbouw voor veel problemen. foto anp marc BOLSius Oudere weet zich meestal omringd door tien mensen amsterdam De overgrote meerderheid van mensen van 55 jaar en ouder voelt zich helemaal niet eenzaam, zoals veelvuldig wordt verondersteld. Gemiddeld hebben ze zo'n tien mensen met wie ze regelmatig contact hebben, maar die kring wordt kleiner naarmate mensen ouder worden. Dat komt net zozeer door de leeftijd op zich, maar door het verlies van een partner en het afnemen van de mobiliteit. gende week officieel gepresen teerd. Nestor onderzoekt de gevol gen van de vergrijzing op ver schillende terreinen. In 1988 namen de toenmalige ministe ries van onderwijs en weten schappen en van welzijn, volks gezondheid en cultuur het ini tiatief tot het onderzoek. In 1992 werden 4.400 ouderen in de leeftijd van 55 tot en met ne gentigjaar ondervraagd. Dit blijkt uit de eerste rapporta ge van een grootschalig Nestor- onderzoekprogramma (Neder lands Stimuleringsprogramma Ouderenonderzoek) naar socia le netwerken van ouderen. De Vrije Universiteit in Amsterdam en het Nederlands Interdiscipli nair Demografisch Instituut in Den Haag verichtten het onder zoek. Het onderzoek wordt vol- Echt verrassende uitkomsten levert het onderzoek overigens niet op. Het sociaal netwerk van 55-plussers blijkt gemiddeld uit tien personen te bestaan. Klei nere dan wel grotere netwerken vallen niet te verklaren uit de leeftijd, maar uit de persoonlij ke levensloop van ouderen. Be palende factoren zijn bijvoor beeld of ouderen getrouwd zijn (geweest) en of ze kinderen hebben. Kinderloze ouderen blijken in hun sociale contacten vaker terug te vallen op broers en zusters, vrienden en kennis sen dan ouderen met kinderen. Bewuste selectie in de rela ties, door gezondheidsproble men of verlies van capaciteiten, leidt ertoe dat ouderen zich op een steeds kleinere groep rela- i tellende OMT de medewerkers van de partij het afgelopen weekeinde meege deeld. Volgens de financiële ex perts van het OMT is er weinig aan de hand. Dit jaar zal 'ver moedelijk zonder verlies' wor den afgesloten. Het AOV heeft volgens OMT-woordvoerster Groen 'hier en daar een schuld- je'. Om hoeveel het precies gaat, wil Groen niet zeggen. s het de bedoeling hem bij de poort de toegang tot het opvangcentrum te ontzeg gen. De man wist echter toch binnen te komen, waarna de el lende opnieuw begon. Zater dagmiddag liep de spanning op. „Twee groepen van ongeveer honderd man stonden tegen over elkaar", aldus politie woordvoerder Bakker. De komst van de politiehon den werkte echter preventief. De ME'ers hoefden niet op te treden en de rust keerde weer. Tot 's avonds laat bleef de ME in de buurt. De leiding van het asielzoekerscentrum gaat de ko mende weken bekijken wat de 'onderliggende stroom' kan zijn van de ongeregeldheden. kortenhoefTientallen palingrokers hebben zaterdag in het Noordhollandse Kortenhoef gestreden c ken. Ad van Hienen uit Weesp (zie foto) gooide hoge ogen. Zijn geheim: roken met eikenhout en o| oudere generatie Indonesiërs zou het waarderen als koningin Beatrix van- yond in haar toespraak excuses aanbiedt er is gebeurd tijdens de onafhan- ilijkheidsstrijd. Dat gebaar zou zeer, zeer ipathiek zijn", zegt generaal Sorento [3) die tijdens het bewind van Soekarno ?n hoge positie in het leger had en goed vriend is met prins Bernhard. hem zit de Amsterdammer Pans lomper (68). Hij is op bezoek in zijn )rmalig geboortehuis, het tegenwoordige iuseum Gedung Joang '45 dat geheel is ge- ijd aan de onafhankelijkheidsstrijd. Nadat familie Schomper. die hier vroeger een >tel had, het koloniale pand in 1931 ver- ■t, werd dit hèt honk van de Indonesische ijheidsstrijders. Hier hebben voormalig resident Soekarno en vice-premier Hatta strijd tegen het koloniale Nederland Jorbereid. et contact tussen de generaal en Schom- er, die destijds door de Indonesische vrij- eidsstrijders werd opgepakt, in zes voor- 'k talige Jappenkampen terecht kwam en in de br )46 het |an(j uit wist te komen, lijkt op dit loment verzoenend. De gastheer buigt, tikt en glimlacht. Bedienden sjouwen af i aan met thee en klepon, traditionele Indonesische koekjes gemaakt van rijst en suiker. Maar achter die beleefdheden, die in Indo nesië zo gewoon zijn, schuilt meer. Het ver leden is nog niet helemaal vergeten en ver geven. Volgens generaal Sorento zou de ou dere generatie Indonesiërs het 'zeer, zeer, zeer' (hij herhaalt dit woord letterlijk drie keer) waarderen als Beatrix vanavond na mens de Nederlandse regering haar excuses zou aanbieden voor wat de Nederlanders tijdens de onafhankelijkheidsoorlog, vooral tijdens de politionele acties, de Indonesiërs hebben aangedaan. Het móet niet per se. want een gast op de knieën dwingen en in verlegenheid brengen past immers niet in de Javaanse cultuur, maar de Nederlandse vorstin zou daarmee wèl veel goed maken, benadrukt Sorento. Het steekt volgens hem veel oud-strijders dat Beatrix niet op de zeventiende augus tus, de dag dat Indonesië haar vijftigjarige onafhankelijkheid vierde, in Jakarta was. „Het was voor ons een grote eer geweest als de koningin dit feest had bijgewoond." Hij beseft heel goed dat de gebeurtenissen in Indonesië tussen 1945 en 1949 in Neder land nog altijd gevoelig liggen. Hij herinnert zich nog de komst van zijn vriend prins Bernhard, eind jaren zestig. „De prins vloog zelf, hij wilde landen, maar durfde niet. Hij was bang voor de ontvangst. Maar Bern hard werd hier hartelijk verwelkomd. Hij had tranen in zijn ogen." De generaal wil hiermee benadrukken dat het Indonesische volk absoluut niet haat dragend is. „We hebben niets tegen de Hol landers, maar we waren wèl tegen het kolo nialisme." Sorento vindt dat Indonesiërs heel open zijn naar Nederlanders. „Zeker als je dat vergelijkt met jullie houding te genover de Duitsers. Na een bezetting van vijf jaar voelen jullie nog altijd wrok. Maar wij hebben meer dan 350 jaar koloniaal be wind achter de rug." Schomper kent ook geen wrok meer, zegt hij. Hij noemt het zelfs 'een emotionele ge waarwording' dat uitgerekend in zijn ge boortehuis de onafhankelijkheidsoorlog is voorbereid. Vanaf de veranda van fjet voormalige hotel, waar nu beelden van Soekarno en Hatta staan, kijken Schomper en de generaal over de stad uit. Massa's jongeren stromen de straat op, op weg naar het Merdeka-plein waar nog steeds het onafhankelijkheidsfeest wordt gevierd. Van top tot teen gekleed in rood en wit, de nationale kleuren. Deze jon ge generatie maakt zich niet druk over de vraag of de Nederlandse vorstin al dan niet excuses zal aanbieden, want van 'Beatrix' hebben de meesten nog nooit gehoord. Slachtoffers van zogeheten Bersiap-periode herdacht Zo'n vierhonderd Indische Nederlanders heeft zaterdag middag, in het bijzijn van mi nister van binnenlandse zaken Dijkstal, bij het Nationaal Bur germonument in Roermond de burgeroorlogsslachtoffers in Nederlands Oost-Indië 1945-1949 en Nieuw Guinea 1949-1961 herdacht. In de herdenkingsplechtig heid werden met name de slachtoffers van de Indonesi sche revolutie, de zogeheten Bersiap-periode, herdacht. Na de capitulatie van Japan op 15 augustus 1945 was er in het voormalig Nederlands Indië geen vrijheid, maar brak er een periode van chaos en ter reur aan. In deze Bersiap-pe riode vielen veel burgerslacht offers onder de Nederlanders, Indische Nederlanders, Indo nesiërs en Chinezen. Tienduizenden burgers uit Nederlands-Indië vluchtten naar Nederland. „De integra tie van de Indonesische repa trianten mag als zeer geslaagd worden beschouwd", zei mi nister Dijkstal. „Als kabinet stellen we deze integratie vaak als voorbeeld als we spreken over de integratie van al die andere buitenlanders die in Nederland wonen." Dijkstal hecht waarde aan het behoud van het Indische erfgoed in Nederland. „We zijn nog steeds nauw met Indonesië verbonden. Daar van getuigt ook het bezoek van de koningin. Het is goed dat de herdenking van de slachtoffers van de Bersiap- periode in Roermond zijn ei gen plaats inneemt." Aan het slot van de herden king legden diverse vertegen woordigers van de Neder lands-Indische gemeenschap, commissaris van de koningin in Limburg, Van Voorst tot Voorst, bisschop Wiertz en de burgemeester van Roermond Kaiser kransen bij het Burger- wageningen gpd De dit ties richten. Familieleden krij gen daarin vaak de belangrijkste positie. Vrouwen blijken beter in staat dan mannen om de af wezigheid van de partner te compenseren. Zij breiden hun contacten uit. Met name de kerk vormt vaak een belangrijke ontmoetingsplaats. Tussen mannen en vrouwen zijn geen verschillen gevonden in het aantal contacten met fa milieleden of in de grootte van de netwerken. Vrouwen blijken wel vaker alleen te wonen. Zij hebben meer te kampen met la gere inkomens, een lagere op leiding en een slechtere ge zondheid. Desondanks toonde het onderzoek niet aan dat vrouwen zich vaker voelen dan r •vergoten zomer va: jaar zou de heetste kunnen wor den sinds in 1706 de officiële temperatuurregistratie begon. Maar de laatste tien dagen van augustus moeten dan nog be hoorlijk warm zijn, want de 'meteorologische zomer' ein digt al op 1 september. Om het in 1947 gevestigde record aan zonneschijn te breken, mag zich vrijwel geen wolkje meer aan de hemel vertonen. Het zomerdroogterecord van 1921 zal zeker niet worden ge broken. Volgens Meteo Consult in Wageningen waren juni en juli namelijk wat neerslag be treft vrijwel normaal. De gemiddelde dagtempera tuur van het door weerkundi gen als 'zomermaanden' aange merkte trio juni, juli en augus tus kwam tot en met afgelopen donderdag uit op 18,4 graden: 2,2 graden warmer dan normaal en gelijk aan de zomer van 1976, tot nu toe de tweede van de eeuw. In 1947, de heetste zo mer waarover betrouwbare sta tistieken bestaan, werd het ge middeld 18,7 graden. „Om dat record te evenaren is tot en met 31 augustus nog een gemiddelde dagtemperatuur nodig van 20,75 gradenbere kent Ciska Goedhart van Meteo Consult. Ze betwijfelt of dat wel haalbaar is. „Het gaat immers om een 24 uurs-gemiddelde, dus de nachttemperatuur telt ook mee." In de legendarische zomer van 1947 scheen de zon in De Bilt 840,3 uur. Tot en met afge lopen vrijdag werden in De Bilt 672 uren zonneschijn geregi streerd. Het afgelopen weekein de kwamen daar nog zo'n 28 uur bij (waardoor het totaal op 700 komt), zodat de zon de ko mende tien dagen nog ruim 140 uur zal moeten schijnen om het record van 1947 te evenaren of misschien te breken. Goedhart verwacht niet dat dat lukt, met name niet omdat de dagen steeds korter worden. amsterdam. gpd en zijn daardoor populair bij dieven. RAI-directeur Worm wil bim nen enkele weken met een plan komen om voor brom- en snor fietsen het verzekeringsplaatje te vervangen door een echt ken teken. Elke bromfietser krijgt nu jaarlijks bij het verlengen van de verzekering een nieuw verzeke ringsplaatje met een nieuw nummer, terwijl een kenteken eenmalig wordt verstrekt. Voor kentekens geldt een centrale re gistratie, waardoor veel eenvou diger te achterhalen valt wie de rechtmatige eigenaar is. Brom- en snorfietsen moeten kentekenplaten krijgen, net als auto's en motorfietsen. Dit staat in een nog niet gepubliceerd plan van de Rijwiel- en Auto mobielindustrie (RAI). De RAI denkt daarmee een halt toe te roepen aan het groeiend aantal diefstallen van vooral bromscooters. Van de bijna 60.000 brom- en snorfietsen die er jaarlijks worden verkocht, zijn er steeds meer van het scootermodel. Ze kosten tussen de drie- en vijfduizend gulden i het Nederlands kampioenschap palingro- een temperatuur van zestig graden precies. foto anp marcel antonisse Paprika, rood, groen of geel, 500 gram Braziliaanse perssinaasappelen, net 2,5 kilo Rundervinken, kilo 380914.90 100 gram ®o CT1 Knip wit of bruin, heel C(1 Margarine, 2 pakjes 250 gram C(1 Gemalen belegen kaas 48+, zakje 150 gram Uit de diepvries: Cd Spinazie, pak 450 gram Verkadë Sultana, naturel appel ®a>®®, volkoren cassis of chocolade duopak 350 gram Sunil Ultra of Color, pak 2 kilo U388) of navulpak 2 kilo 13399) Cd Kattenvoeding, mix- (3,491, vlees- of viskrokantjes, pak 800 gram 1.49 2.99 s3051.55 23% 1.98 309 79 408" 3.98 nü 10.99 -329 2.69 Extraatje van deze week: (gjg Uit de bedieningsafdeling: Yorkham, naturel, Chili of krokant, O ÓQ per 100 gram @®®®^L9"Z.jy 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 augustus as.Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3