Leidsch Dagblad Help 13 Nieuwe aanslag in Jeruzalem lepra. iRustig begin van staatsbezoek aan Indonesië 1 BEL: 071-128030 53 Treinenloop nog niet volgens het boekje Onwetende reiziger vervoert explosie ven in bagage naar VS Oud-wethouder De Vreeze burgemeester Enkhuizen Voor derde keer grote knokpartij in Noordwijk Vergeefs de boom in om kastanjes te redden mij GOED NIEUWS 1 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40856 LOSSE NUMMERS 1.65 Feiten en Meningen Actievoeren op de Mont Blanc, een y 'tussendoortje' Buitenland Kunst Nieuwe interim-president Liberia geldt als J 'verstandige beslisser' SummerJazz: ritmisch meedeinen op terras .Sport FC Utrecht is veel te lief voor Ajax Nog geen abonnee b'HZeker zes doden en tachtig gewonden bij ontploffing in stadsbus teen zware explosie aan boord van een stadsbus in Jeruzalem heeft vanmorgen aan ze- jker zes mensen het leven gekost. Er zijn tachtig gewonden, van wie er volgens de poli tie tien in levensgevaar verkeren. Een van de doden is vermoedelijk een Palestijnse zelf- kte Jmoordcommando, die zich met een lading explosieven onder de passagiers had ge- 2aPPmengd. Kort na de aanslag ontving de iArabische dienst van de Israëli sche radio een telefonische me idedeling van iemand die zich s de islamitische verzets- kol Boulevard reed in het noor beweging Harnas voor de aan- delijke stadsdeel Ramot Eshkol. slag verantwoordelijk stelde. Er bleef weinig meer van de bus Om acht uur vanmorgen ont- over dan een verkoolde massa plofte de bom in het achterste ijzer. Van een tweede bus, die er deel van een gelede bus, die direct achter reed, vlogen alle met 85 passagiers over de Esh- ramen uit de sponningen, met een aantal licht gewonden als gevolg. Het is de tweede busexplosie in Israël binnen een maand. Drie weken geleden kostte een soortgelijke aanslag in Tel Aviv aan zes mensen het leven. Geen enkele organisatie heeft zich voor die actie openlijk verant woordelijk gesteld. Waarschijnlijk zullen na het incident van vanmorgen de Ga- zastrook en de Westelijke Jor- daanoever voor onbepaalde tijd S4 Willem Alexander zet regeringstoestel aan de grond De historische kus uit 1971 is vanmorgen bij de aankomst van mctd koningin Beatrix, prins Claus en inR. irikroonprins Willem-Alexander in door/gakarta niet herhaald. Toen ko- Izevejningin Juliana en prins Bern- KapeiJhard in dat jaar Indonesië be- otcno^ochten, begroetten zij de vrouw van president Soeharto imet een kus. Vanmorgen bleef het op het Istana Merdeka-pa- leis, waar het koninklijk paar of- nabij ^ciee' door Soeharto en echtge- met ofiote Tien werd ontvangen, bij m^4ianden schudden. 'rR Koningin Beatrix^ prins Claus en Willem-Alexander arriveer den om half elf plaatselijke tijd os zes vanmorgen> Neder landse tijd) op het vliegveld van Jakarta. Het regeringstoestel iviseujpBx werd gevlogen door de fipjkroonprins. De hoge gasten ■Jjwerden verwelkomd door mi- Mn is ter Alatas (buitenlandse za- °cor (ken). Nadat de gasten op het podi- iiijkc Jum voor het paleis waren ont- 'ndamcjvangen, klonken de beide volks- ikdaaJiederen en kanonschoten. [Langs de paleistuin stond de »Uerewacht opgesteld, buiten de ioorten zes meter hoge bill- ioards, met daarop de portret en van prins Claus en koningin Beatrix. Een afbeelding van Wil- m-Alexander was er niet. Op de overdekte veranda van het paleis begon meteen al het "tgebreid handen schudden iet een lange stoet diplomaten. Daarna was een gesprek ge pland met Soeharto, maar dat is IVINlverschoven naar woensdag. De Indonesische president was niet aanwezig bij de lunch die daar op volgde, uidei Na de lunch vertrok het gezel schap naar het Indonesische ereveld Kalibata en het Neder landse ereveld Menteng Pulo, i7,gr Koningin E x, prins Claus en prins Willem Alexander werden vanmorgen ontvangen door president Soeharto. waar slachtoffers van de onaf hankelijkheidsoorlog worden herdacht. Op beide begraaf plaatsen waren tot teleurstelling van de Nederlanders veteranen geen Indonesische veteranen aanwezig. Volgens RVD-direc- tcur Van der Voet konden de Indonesische veteranen niet aanwezig zijn door een admini- fout: ze kregen op het laatste moment geen pasje. De Jakarta Post, de grootste Engelstalige krant, wijdde een commentaar aan het histori sche staatsbezoek. De krant schreef dat de discussie over ex cuses van de koningin over het optreden van Nederland tijdens de onafhankelijkheidsoorlog vooral in Nederland wordt ge voerd. „Indonesië heeft het ver leden vergeven, echter niet he lemaal vergeten.'' De bekendmaking, eind vori ge week, van de op handen zijn de executie van zeven Indonesi sche gedetineerden (onder wie twee politieke gevangenen) was een provocatie van het Indone sische leger. Dat zegt de in Ja karta wonende mensenrechten activist en voormalig deserteur uit het Nederlandse leger Jan 'Poncke' Princen. „De militaire top wil daarmee duidelijk ma ken dat bemoeienis van de Ne derlandse regering niet wordt geduld als het gaat om schen ding van mensenrechten", al dus Princen. NS tevreden over verloop operatie worden afgesloten. De grens met de Gazastrook is juist giste ren na tien dagen heropend. De heropening werd mogelijk na dat de Palestijnse politie afgelo pen wijdagavond de voort vluchtige Waer Nasser had aan gehouden. Nasser worjit ervan verdacht dat hij een zelfmoord- terreuractie had willen uitvoe ren in het centrum van Tel Aviv. Israël heeft vanmorgen on middellijk de onderhandelingen met de PLO opgeschort. LEIDEN ANP/WIM KOEVOET Bij de NS waren ze er al een beetje bang voor. De kans dat kortsluiting zou optreden op het moment dat de elektriciteit op het nieuwe extra baanvak tussen Leiden en Den Haag zou worden ingeschakeld, was groot. Opsporen van het euvel kost veel tijd. Toch liep van nacht, toen de bovenleidingen onder stroom werden gezet, niet alles in de soep. Eén spoor bleefbruikbaar. Het treinverkeer op een van de drukste trajecten van het land kon daardoor vanochtend om vijf uur, na een stremming van drie dagen, haperend weer op gang komen. Het alternatie ve vervoer met snel- en stop bussen tussen Leiden en Den Haag CS en HS bleef doordraai en. - Vanochtend reed er twee maal per uur een stoptrein. De NS verwachtten dat de treinen later op de ochtend weer nor maal konden gaan rijden over beide sporen. Er rijden nog geen intercity's. De komende tijd moet met vertragingen re kening worden gehouden. Volgens B. Keizer, voorlichter van NS Railinfrabeheer, rijden de treinen de eerste twee weken met aangepaste snelheid over het nieuwe spoor. Dat wil zeg gen met 70 kilometer per uur. „Normaal is dat 140 kilometer per uur." De spoorverdubbeling is vol gens Keizer goed verlopen. Twee keer traden vertragingen op. De eerste keer was vrijdag toen de NS kampten met storin gen aan seinen en wissels. De tweede keer was zaterdag. Toen speelden een kapotte kraan en de hitte (waardoor spoorstaven uitzetten) de NS parten. Beide keren werd de achterstand in het werkschema ingelopen. De afgelopen dagen zijn 70 80.000 passagiers met de bus vervoerd. Het spoorwegbedrijf verwachtte iets meer passagiers met bussen te moeten vervoe ren, namelijk 90.000, en ging aanvankelijk zelfs uit van 150.000. Bij de NS bestaat vol gens Keizer grote tevredenheid over het verloop van de opera tie. Er zijn gevallen bekend waarbij reizigers met de bus eerder op de plek van bestem ming zijn gearriveerd dan wan neer ze met een tijdig rijdende trein zouden zijn gegaan." Pagina 9: Gratis gymnastiekoe feningen bij NS. HET WOORD IS AAN C. Buddingh' Wie een stok heeft, begint doorgaans al gauw uit te kij ken of er niet ergens een hond valt te slaan. WEERSVERWACHTING ÏSSSSfl? 50% 40% Uitgebreid weeroverzicht op p. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's21 Sport13 t/m 19 Strips20 WD en CDA stellen vragen over blunder marechaussee SCHIPHOL GPP/BILL MEYER Door een blunder van de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol is vrijdag een passa gier met een kleine hoeveelheid explosieven van Amsterdam via het Amerikaanse Detroit naar Orlando gevlogen. De explosie ven waren door de marechaus see in zijn bagage gestopt, in het kader van een test. De ma rechaussee vergat echter de springstof uit de tas te halen. De nietsvermoedende passa gier werd bij aankomst in Or lando aangehouden. Pas na contact tussen de Amerikaanse autoriteiten en de marechaus see op Schiphol mocht hij zijn reis voortzetten. Volgens de woordvoerder van de marechaussee op Schiphol, kapitein A. van Pelt, voert zijn korps met enige regelmaat tests uit die het veiligheidspersoneel op Schiphol alert moeten hou den. Vrijdag werd de vlucht van de Amerikaanse maatschappij Northwest Airlines naar Detroit- Orlando in zo'n proef betrok ken. De marechaussee verstop te enkele grammen van een ex plosief in het zijvakje van de reistas van de passagier. „De collega die bij de belading van het vliegtuig de explosieven ontdekte, werd plotseling naar een andere opdracht geroepen en vergat hel testmateriaal uit de koffer te halen", aldus Van Pelt. „De zaak is heel vervelend vooralle betrokkenen." Van Pelt wil verder niet veel kwijt over de test zelf. „Wij willen criminelen niet al wijzer maken dan zij zijn." Overigens heeft de mare chaussee zelf de fout wereld kundig gemaakt. „Een blun der", zo geeft Van Pelt toe. Of er disciplinaire maatregelen wor den genomen tegen de betrok ken marechaussee, wil Van Pelt niet zeggen. Het opzettelijk verbergen van explosieven in de koffer van een onwetende passagier, is door politici met ongeloof ontvan gen. WD en CDA spreken van een blunder van de marechaus see en hebben Justitie om op heldering gevraagd. Het CDA-Tweede-Kamerlid Van der Heyden is verbaasd dat zoiets heeft kunnen gebeuren. Hij spreekt van een grove fout en wil opheldering van Justitie. Volgens de CDA'er moet het een gigantisch misverstand zijn van de Koninklijke Marechaus see te denken dat men vrijelijk kan beschikken over de bagage van mensen die Schiphol passe ren. „Ik vind dat Nederland met deze zaak in Amerika totaal voor gek slaat." Ook het WD-kamerlid Otto Vos is onaangenaam verrast door de fout van de marechaus see en wil dat Justitie op korte termijn opheldering verschaft. „De methode die hier is gehan teerd, is onaanvaardbaar", al dus Vos. A KOEVOET Het Leidse PvdA-raadslid Steven de Vreeze (43) is met ingang van 16 september benoemd tot burgemeester van Enkhuizen. Hij volgt D. Krajenbrink, een CDA'er, op. In het Enkhuizense college zit één PvdA-wethouder. De Westfriese gemeente telt bijna 17.000 in woners. De Vreeze maakt sinds 1984 deel uit van de Leidse gemeente raad. In 1989 werd hij fractievoorzitter. Twee jaar later werd hij wethouder Financiën. Hij kwam in de plaats van Paul Bordewijk die aftrad. Door de voor de PvdA slechte verkiezingsuitslag in maart het vorige jaar, moest de partij onder meer een wethoudersze tel inleveren. Dat werd die van De Vreeze. Het raadslid van Marokkaanse afkomst, Hassan el Houari (32), volgt De Vreeze op. 00 u Met NOORDWIJK PAUL V R KOOI) Voor de derde keer in één maand is het afgelopen week einde in Noordwijk tot een massale knokpartij gekomen. de wapenstok moesten zes tien agenten 25 vechtersbazen zien te scheiden, die elkaar in de nacht van zaterdag op zon dag hardhandig te lijf waren ge gaan op de Grent. Volgens de politie ontstond ruzie in een café aan de Grent. Twee groepen bezoekers stonden daar zo lijnrecht tegen over elkaar, dat ze op straat werden gezet. Daar raakten de partijen vervolgens slaags, on danks alle inspanningen van de ingeschakelde sus-ploeg. Hoewel er flinke klappen wer den uitgedeeld, heeft geen van de betrokkenen aangifte ge daan. Ook de cafébaas niet, want binnen was niets vernield. De politie moest dan ook na korte tijd een 23-jarige man uit Woerden vrijlaten, die kelijk was aangewezen als stichter van de vechtpartij. MONICA WESSELING De twee actievoerders in de boom. FOTO HENK BOUWAAAN Het menselijk schild in de strijd tegen de kap van twee kastanje bomen in de Multatulistraat in Leiden is niet stevig genoeg ge bleken. Vanmorgen in alle vroegte zijn de twee kastanjes gesneuveld. Maar niet zonder slag of stoot: omdat twee 'erkende' Leidse natuurliefheb bers en -kenners in de bomen waren geklommen, moest de politie erbij komen om het kap pen mogelijk te maken. De vijftig jaar oude bomen in de Multatulistraat zijn al inzet geweest van een rechtszaak. De rechter besloot vorige week dat de bomen tegen de vlakte mochten om ruimte te maken voor de bouw van elf woningen. De Leidse 'milieuwereld' is woedend. De kap van de bo men (behalve de twee kastanjes zijn een els en een berk gesneu veld) is volgens de natuurlief hebbers het zoveelste bewijs van het beroerde milieubeleid van het gemeentebestuur. Om dit aan de kaak te stellen klommen de Leidse universitair docent en stadsecoloog G.J. de Bruyn en natuurvorser Paul Schwartzman vanmorgen de boom in. Verwacht werd dat de kap al direct om zeven uur 's morgens zou plaatshebben en dus zaten de mannen bij het krieken van de dag al op hun hoge post. Anderhalf uur later arriveerden de zagers en de me dewerkers van de gemeente. „Er moeten geen doden vallen", constateerden die laconiek, waarna ze de politie inschakel den. De gezagsdragers losten de zaak uiterst voorzichtig en vriendelijk op. „Vraagt u de mannpn maar uit de boom te komen. Als ik het doe en ze wei geren, dan betekent dat meteen het officieel weigeren van een dienstbevel. Dat is zo zwaar", aldus de agent tegen een van de milieu-medestanders op de grond. De Bruyn en Schwartz man gaven hun protest vrijwil lig op. „We weten dat we uitein delijk de kap niet kunnen te genhouden. Dat is ons doel ook niet. De rechter heeft immers al besloten", aldus De Bruyn. Verbijsterd zijn ze wel, de Leidse natuur- en milieumen sen. „Deze groep kastanjes is uniek. Nergens in Leiden komt zo'n»mooie groep nog voor. Bo vendien zijn de bomen indivi dueel ook het sparen waard. Ze zijn vijftig jaar oud en kernge zond. Ze hadden gemakkelijk 150 jaar kunnen worden." Ik heb Steun de aktie'Help Ineke Petter in Laos'. Giro 50500 Lepra Stichting PROEFABONNE1MENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ia, dat is goed nieuws. Dus n i proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1