Heidoorn wint op nieuw parcours Oranje heeft te veel kansen nodig Hoop en vrees bij baanrenners Museeuw neemt wraak Sport Parker wint Grand Prix in Rhenen Luxeprobleem Horn door afmeldingen ongewild opgelost MANDAG 21 AUGUSTUS 1995 ie J. /ereldkampioenschappen ielrennen in Colombia. Er zul- heel weinig wielrenners blij met deze door de UCI be- ichte locatie. De hoogte (2600 eter) en het gevoel van onvei- jheid zijn factoren die het ver- Zuidamerikaanse nd weinig aanlokkelijk maken, r voor Maria Jongeling en de overige voorlopig gese- :teerde baanrenners die eind ptember en begin oktober oeten proberen zich te kwali- :eren voor de Olympische leien in Atlanta. 3 Maria Jongeling aakt zich zorgen. De Rijswijk- tijdrijdster prolongeerde za- rdag in Alkmaar bij de natio- baankampioenschappen ir achtervolgingstitel door in finale haar 18-jarige zus Jet - mogelijk een nog groter ta- it dan Maria - met minder a een seconde te kloppen 58.96-3.59.73). Maria Jonge- g is echter moe, moe en nog ,,is moe. Twee hoogtestages in Slorado hebben haar er niet olijker op gemaakt. ,,Ik kan er is niet tegen", wist ze zater- g. ,,Ik ben er beide keren icht uitgekomen en nog heb r last van. De eerste keer, in i, werd ik in de laatste twee ;en van de stage ziek en mis- ijk. Toen ik thuis kwam sliep wel zestien uur op een dag." Eind augustus gaat ze met de inploeg weer naar Colorado vervolgens naar Colombia, weet niet wat het moet wor- maar ik moet er heen wil ik kwalificeren voor de Spelen Atlanta. Wat mij betreft mag WK ergens anders worden louden." )e KNWU stopt dit jaar een jantisch bedrag in het baan- ilrennen. Althans, zo lijkt het. t merendeel verdwijnt echter de tonnen kostende voorbe ding voor de WK met hoogte- de reis- en verbiijfs- Colombia zelf. laancoach Peter Nieuwen- s verkeert in vergelijking met collega Gerrie Knetemann i nog in de gelukkige situatie hij over medaillekandidaten beschikt. Ingrid Haringa met name, die op de puntenkoers haar wereldtitel gaat verdedigen en op de sprint probeert een medaille te behalen. Zaterdag maakte de Hoofddorpse politie agente er echter een potje van. Zij had gezien het krachtsver schil er meer van kunnen ma ken dan uitsluitend verdedi gend te rijden. De nationale titel op dit onderdeel was uiteraard voor haar, zoals ze eerder in de week kampioene werd op de sprint en de 500 meter tijdrit. Veteraan Peter Pieters is een andere belangrijke steunpilaar van Nieuwenhuis. Misschien dat hij op de achtervolging de laatste acht kan halen. Zijn kan sen zullen echter vooral liggen in de puntenkoers, waarop hij zaterdag de nationale titel be haalde voor John den Braber en Richard Rozendaal. Met Jarich Bakker en Robert Slippens zijn daarmee meteen de namen ge noemd voor de achtervolgings- ploeg. Pieters moet de kar trek ken, zeker tot en met de Olym pische Spelen. Daarbij zou steun van Leon van Bon, die vo rige week tijdens de Grand Prix- wedstrijd klassement in Alk maar eens te meer bewees de beste baanrenner van Neder land te zijn, zeer welkom zijn. Die steun zal voorlopig uit moe ten blijven tot volgend jaar, als de Apeldoornse wielerprof tot een akkoord kan komen met zijn ploegleider en sponsors. De laatste 'veteraan' waar Nieuwenhuis zijn hoop op ves tigt is Dirk Jan van Hameren, al hoewel hij bij mondiale evene menten nooit echt heeft geex- celleerd. De Utrechtse prof start op de 1 kilometer tijdrit en de keirin. Peter Nieuwenhuis was na het NK niet ontevreden. „Kijk, het sprinttoernooi stelde natuurlijk weinig voor. Maar in de achtervolgingsploeg zit best perspectief mei een stel redelijk jonge renners. In de breedte zit er groei in. Wat meer potentieel, wat meer talentvolle renners en we kunnen misschien de kloof met de internationale top wat kleiner maken. Daar moeten we naar toewerken." RHENEN ANP Trampas Parker was de verras sende uitblinker in de Neder landse Grand Prix motocross 500 cc, gisteren in Rhenen. De Amerikaan werd met de derde en eerste plaats winnaar van het dagklassement. Parker werd op het Kwinte- looyen-circuit geen enkele kans toegedicht. Zijn 360 cc metende KTM zou in het zware zand blij ven steken, zo luidden de prog noses. De Amerikaan logen strafte die voorspellingen met twee bliksemstarts. In de eerste manche werd hij nog voorbij gereden door Boonen en Smets. In de tweede manche vertrok Parker wederom op kop. Zijn voorsprong liep op tot 20 se conden. Smets werd tweede en behield met zijn voorsprong van negentien punten de beste papieren voor de wereldtitel, met nog één Grand Prix op de kalender. Gert-Jan van Doorn had in Rhenen het snelst getraind, maar in de eerste manche lag hij snel in verloren positie door een valpartij. In de tweede manche werd de 30-jarige Ne derlander achter de toppers Parker en Smets derde. Carlo Hulsen reed naar de vierde en vijfde plaats. John van den Berk behaalde moegestreden twee keer de achtste plaats. In het Japanse Suzuka kwam Stefan Everts een stap dichterbij de wereldtitel in de 250cc. De Belg werd tweede en eerste. Landgenoot Bervoets zag zijn achterstand groeien, van acht tien naar 29 punten. Pedro Tragter eindigde als achtste en derde. Hij behield daarmee de zesde plaats in de WK-stand. Remy van Rees uit Leidschen- dam viel in beide manches ten prooi aan de hitte en haalde de finish niet. De Nederlandse zij- spancrossers hebben het er in het Tsjechische Nepomuk goed vanaf gebracht. De gelegen heidscombinatie Jacky Janssen- Henry van de Wiel scoorde een derde en een vierde plaats. Janssen klom naar de zesde plaats in het WK-klassement. Kops/Hurkmans werden eerst negende, later zesde. Bondscoach Hans Hom trok gistermiddag na afloop van de Grote Prijs op het CHIO een enigszins zuur gezicht. „We staan er niet zo goed voor", bromde hij. Een sombere con clusie met het Europees Kam pioenschap voor springruiters, eind september in het Zwitserse Sankt Gallen, voor de deur. De vooruitzichten waren in de aan loop naar het internationale concours in het Kralingse Bos nog wel zo prettig. Het aanbod was dermate royaal, dat Hom op voorhand tien combinaties (nominatief) inschreef voor het EK. De Twent bevond zich toen nog in de luxe positie, dat hij een uiteindelijke beslissing over de samenstelling van de EK- ploeg op de lange baan kon schuiven. Vrijdag vond de eerste aan slag plaats op het humeur van Horn. Ruiter Voorn voelde dat zijn ros Jewel's Amethyst niet lekker in zijn vel stak. Consulta tie bij een vee-arts leerde dat de 10-jarige ruin een lichte pees kwetsuur had opgelopen. Na af loop van de door de Brit Mi chael Whitaker met Everest Two Step gewonnen Grote Prijs, deelde Hom mee dat hij inmid dels ook een streep heeft gezet door de namen van Eric Wil- lemsz Geeroms met Casimir en Henk van de Pol met Juriquilla. Beide combinaties ontbraken gisteren op de deelnemerslijst van de Grote Prijs. De prestaties van Roelof Bril met Bollvorm's Burggravin spraken meer tot de verbeel ding. De ruiter uit Brummen haalde gisteren alleen door een ongelukkige fout op de sloot de tweede manche niet. Bril ont breekt in elk geval op het EK. De 8-jarige merrie Burggravin be wees in Rotterdam dat het dier geen obstakel te hoog is. Met haar hoopt Bril volgend jaar naar de Olympische Spelen in Atlanta af te kunnen reizen. Om het dier op het aanstaande EK los te laten, zou volgens Bril echter te vroeg zijn. Horn deelt die mening. De positie die Voorn innam, zou de bondscoach het liefst met Eric van der Vleuten willen opvullen. De Brabander heeft met zijn brave merrie Vink's Especiale immers een ongekend succesvol jaar achter de mg. De combinatie was al tweede op het NK, won de Grote Prijs van Drammen en werd vierde tij dens de Grote Prijs op CSI Arn hem. En Van der Vleuten voeg de daar gisteren een vijfde plaats aan toe tijdens de Grote Prijs van de Rotterdamse Ha- Net als Bril wil Van der Vleu ten zijn paradepaardje liever niet aan de gevaren in Sanks Gallen bloot stellen. „Zoals de zaken er nu voorstaan, heb ik in Especiale voor het indoor-sei- zoen een fantastisch paard. Door deel te nemen aan het EK, zou het paard veel vertrouwen kunnen kwijtraken. Dan is de merrie straks een jaar van slag." Horn zag gisteren tevens dat zijn 'kopmannen' Lansink en Tops hun dag niet hadden. „Ze hielden zich aardig overeind, zonder dat er van uitschieters sprake was", oordeelde Hom. Twee ruiters grepen de kans om bij Hom in de gunst te ra ken. Zowel Wcut-Jan van der Schans als Rob Ehrens bleef van fouten verstoken tijdens de eer ste loodzware omloop. Hun op treden in de tweede manche was minder opwindend. De al tijd degelijk acterende Van der Schans met Leroy Brown kwam met één afgeworpen boom bin nen. Met Jonggor's Stolen Thunder staakte Ehrens zijn rit na een fout en een weigering in dedubbelsprong. Hom ondertussen, wikt en beschikt. Het is allemaal niet zo moeilijk vertelde hij: „Het is ge woon een kwestie van wegstre pen." Van Grunsven blijft ongeslagen ROTTERDAM GPD Dressuurvedette Anky van Grunsven is na het behalen van het wereldkampioenschap op de Kür nog altijd ongeslagen met haar paard Cameleon Bon fire. Het afgelopen weekeinde was de amazone uit het Bra bantse Gemert andermaal on genaakbaar in de Kür tijdens het CHIO in Rotterdam. Het was dezelfde proef v eerder dit jaar in Los Angeles de Wereldbeker dressuur op haar naam schreef. In het voor dres- suurbegrippen rumoerige Rot terdam hield Van Grunsven haar teamgenoten uit de natio nale équipe Sven Rothenberger met Olympic Bo (tweede) en El len Bontje met Olympic Silvano (derde) op eerbiedwaardige af stand. Van der Marei wordt tweede en raakt record kwijt Trouwen acht iit de droom én serietje roeien met een eetje tegenwind heeft de ederlandse vrouwen acht it de droom geholpen. De m is weliswaar nog niet de wereldtitel wel ver De wereldkampioen- happen op het Kaukajarvi- het Finse Tampere, egonnen voor Nederland in Het Oranje-achttal met urvrouw Jissy de Wolf, vo- jaar uit het niets vierde i de wereld, begon het ti- ltoernooi als favoriet. De apieren hoofdrol was inge ven door de overwinning de Rotsee Regatta van Lu- m. Met liefst vier seconden :egen de Duitsers een lesje, nder leiding van de Pools- merikaanse coach Kris Kor- iniowski is het Nederlandse mwenroeien groot gewor- n; wereldkampioen in de ir-zonder en winnaar van a reeks internationale dstrijden in verschillende isciplines. Ook bij de giste- Finland begonnen WK il hij met zijn dames van ch doen spreken. wen achten had- en gisteren na de folkloristi- :he opening het rijk alleen, idereen kende de onge- :hreven wet: wie Luzern nt, wint de WK niet. Op t Kaukajarvi-meer stond j evige tegenwind, niet gun- Tidfig voor de Nederlandsen i techniek moeten i't|ebben. Van twee series gisteren ngen de winnaars recht reeks door naar de finale olgende week gisteren, ranje was na 100 meter al irslagen. De start verliep door het gebrek aan ire kracht bleef de ploeg te- achterstand aanhik- in. „Kijk eens wat er in de boot meer aan spier- assa zit", zei assistent- )ach Dilo Kruijswijk. „Bij 'n tegenwind kunnen wij aar niet tegenop." Duits- nd won met bijna vijf se- infnden verschil voor Rus- Nederland. In de an- rie waren vijf boten feller dan de Nederlandse. Verenigde Staten plaatste ch eveneens direct voor de ndstrijd. Donderdag is de irkansing voor Nederland, n de herkansing moet het, kon het", legde utinier Rita de Jong uit. Jat we maar de achtste tijd ibben, ach dat maakt dan f iet meer uit. Eerste of twee zijn toch in de fina- Het voorseizoen was triest. Overheerst door blessures en ziekte. Zaterdag stond hij er wel. Met een perfecte licha melijke conditie en een sterke geest. Frank Heidoorn won verrassend het Open Nederlands Triathlon Kam pioenschap in Almere. Met een record op het nieuwe parcours. De tijd van 8.10.58, een verbetering van 5 mi nuten en 23 seconden van het oude record van Jan van der Marei, was goed voor de bonus in de vorm van een auto. terug te draaien omdat hij niet op die vervelende Almere afscheid wilde r De basis voor zijn i ning legde Heidoorn op het fietsgedeelte over 180 kilometer. Na 70 kilometer passeerde hij koploper Merzlov. De marge met de overige concurrenten liep vervolgens op naar 11 mi nuten. „Toch durfde ik niet in de zege te geloven. Vorig jaar liep Bernhard dat aantal minu ten uit op mij tijdens de mara thon." De enige concurrent die tij dens de ruim 42 kilometer te voet nog naderde, was Jan van de Marei uit Ter Aar. Op de Gooimeerdijk hervond Hei doorn zijn ritme. „Toen ik na 25, 26 kilometer lopen nog een ruime marge had, begon ik aan de overwinning te denken", keek Heidoorn terug op zijn prestatie. De wetenschap dat Almere-haven in zicht begon te komen en dat het parcoursre- cord nog steeds tot de mogelijk heden behoorde, gaven hem nieuwe krachten. Hij bleef met 8.10.58 ruim 5 minuten onder de oude toptijd van Jan van der Marei, die in 1992 op 8.16.21 was uitgekomen. De verslagen kampioen maal de niet om zijn nederlaag. Daar voor gingen het zwemmen („Vlak achter mijn concurren ten") en de afsluitende mara thon (als eerste in 2.50) hem te goed af. Alleen mislukte de ge plande versnelling op de fiets. Van der Marei, op 2 september waarschijnlijk al weer aan de start van de SPC-triathlon in Al phen aan den Rijn: „Ik had na honderd kilometer dichter in de buurt van Heidoorn willen ko men. Zo'n versnelling is mij eer der wel eens gelukt, maar zater- Heldoorn (26) had het meeste baat bij de verandering die de organisatoren op het fietsge deelte van 180 kilometer door voerden. Het rondje door de polder verdween, een stuk van dertig kilometer snelweg kwam ervoor in de plaats. Almere wist dat de eerste man en vrouw on der de oude toptijden zouden duiken. Als bonus was er een auto uit geloofd. De man of vrouw die het meeste van de oude toptijd zou afknabbelen, werd eigenaar van de wagen. Heidoorn haalde er bij de mannen ruim 5 minu ten af, Katinka Wiltenburg sloeg bij de vrouwen met 3 minuten en 19 seconden een kleiner gat. Voor beiden was de race een re vanche op vorig jaar. Heidoorn liet zich toen verrassen door de Zwitser Olivier Bernhard, Wil tenburg was door ziekte afwe zig. Zaterdag vreesden de deelne mers de langdurige uitputting slag. Vooral door de tempera tuur, die de 30 graden passeer de. De watertemperatuur was zelfs zo hoog dat reglementair niet met het beschermende wet-suit gezwommen mocht worden. Nauw overleg met twee artsen en de triathlonbond le verde de deelnemers uiteinde lijk toch dispensatie op. Heidoorn vestigde zich al snel in de voorste gelederen. Zater dag klom de Huizenaar hij met andere favorieten vier minuten na de Rus Merzlov uit het water. Hij was in gezelschap van Rob Barel, vorig jaar uitgeschakeld door een lekke band. Barel (37) zou eigenlijk niet meer in Alme re starten, maar besloot enkele maanden geleden die beslissing Bij het oprijden van de wieler baan Oerlikon schoot de finale van een jaar eerder even door zijn hoofd. Met de overwinning in het Kampioenschap van Zü- rich in handen vergat Johan Museeuw toen even de Italiaan Bortolami aan de binnenkant. Gisteren nam hij wraak. Op- nieuw in een sprint. Dit keer was het verschil met Gianni Bugno ook minimaal, maar wel van de positieve kant bekeken. Maarten den Bakker bekroonde zijn aanvallende op treden in de negende wereldbe- kerwedstriijd met de vijfde plaats. In de sprint kon de TV- M'er niet aan Museeuw tippen. De 29-jarige Belg, dit seizoen al winnaar van de Ronde van Vlaanderen, verstevigde zijn lei dende positie in het klassement van de Coupe du Monde. De achterstand van nummer twee Laurent Jalabert bedraagt al 88 punten. Den Bakker was zondag in de negende wereldbekerwedstrijd de hele dag in touw. Met zeven collega's zette hij vroeg in de wedstrijd aan voor een vlucht die uiteindelijk zo'p 150 kilome ter zou gaan duren. Aanvanke lijk zat daar ook de Australische Nederlander Patrick Jonker, ploeggenoot van Jalabert bij ONCE, bij. Met de Italianen Scinto, Piccolillo, Fina, San- taromita, de Australiër Hodge en de Fransman Roux reden de twee Nederlanders naar een maximale voorsprong van ruim acht minuten. Op 35 kilometer van de streep was van die marge nog de helft over. Onder aanvoering van de ploeggenoten van Museeuw ging het daarna snel minder met de kopgroep, die door uit- valpogingen van Scinto ook ver deeld raakte. Uiteindelijk kwam Scinto toch voorop. Zijn landge noten Furlan en Donati sloten als eerste aan, vervolgens kwa men ook Coppolillo en Den Bakker er weer bij. Toen ze in een groepje rondrijdende ama teurs terecht kwamen - de orga nisatoren slaagden er niet in al lerlei wedstrijden rond de we- reldbekerklassieker gescheiden te houden - zaten plotseling ook Museeuw en de Italiaanse kam pioen Bugno in de kopgroep. Zes man - Scinto reed in de voorlaatste bocht naar de wie lerbaan rechtdoor - bereikten Oerlikon nog net voor een ja gende achtervolgersgroep. Mu seeuw startte de sprint onderin de baan, Bugno er boven. De Belg hield een banddikte over. Vorig jaar verschalkte de Itali aan zijn sterker geachte Belgi sche tegenstander nog in de sprint aan het einde van de Ronde van Vlaanderen. Terwijl de sproei-installa- tie voor verfris sing zorgt, ont doet een deel nemer in Almere zich na het voor het fietsen van zijn 'wet- suit'. FOTO UNI TED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK dag zat het er niet in. Daardoor begon ik met een achterstand van elf minuten aan de mara thon. Toen ik na een kilometer of twintig niet meer op Hei doorn inliep, heb ik de hoop op de overwinning opgegeven." Bij de vrouwen kwam de overwinning van Katinka Wil tenburg ook snel tot stand. Ze nestelde zich vroeg aan kop en stond die niet meer af. Alleen bij het zwemmen was Marijke Zee kant een geduchte tegenstands ter, maar op de fiets was de la tere winnares ongenaakbaar. Achter Wiltenburg vochten Ir ma Heeren, Cora Vlot en de Al- phense Ada van Zwieten om de tweede plaats. Atlete Heeren profiteerde van haar loopspecialiteit. Vlot ein digde als derde, de moegestre den Van Zwieten als vierde. Op dat moment had Heidoorn al met een diepe buiging de dui zenden toeschouwers aan de streep bedankt voor de geweldi ge steun en de sfeervolle aan komst. Het Nederlands mannen-hoc keyteam koerst bij het Europees kampioenschap in Dublin recht op de halve finales af. Ook 'con current' Spanje kon Oranje za terdag niet uit balans brengen. De ploeg van bondscoach Roe- lant Oltmans won de derde en belangrijkste groepswedstrijd met 3-1, mede dankzij twee treffers van de excellerende Jac ques Brinkman. Alle doelpunten vielen in de eerste helft. Met nog twee duels te spelen, tegen de middelmati ge teams van Wales (vandaag) en België (morgen), is Neder land al vrijwel zeker van een plaats in de halve eindstrijd (vrijdag). „We hebben een hele grote stap gezet naar de laatste vier", concludeerde Oltmans te vreden. Het Nederlands team, waarin Bastiaan Poortenaar nog altijd ontbreekt wegens een enkel blessure, kampt in Ierland in feite nog maar met één pro bleem. Het elftal heeft te veel kansen nodig om te scoren. In de duels met Schotland (4-1) en Frankrijk (6-1) was de afwerking al onzorgvuldig, maar in de wedstrijd tegen Spanje maakten de volgelingen van Oltmans het wel erg bont. Zeker tien doelrij- pe mogelijkheden, waaronder vier strafcorners, leverden niets op. „We hebben het onszelf weer eens onnodig moeilijk ge maakt", erkende Oltmans. „We .hadden het duel veel eerder moeten beslissen. Dat is het enige verwijt dat ik mijn spelers kan maken. Zelf beseffen ze dat maar al te goed. De spelers we ten ook dat het rendement om hoog moet als ze Europees kampioen willen worden." Middenvelder Brinkman ver scheen ontelbare keren kansrijk in de cirkel, vaak aangespeeld door de ouwe vos Delissen. Met twee treffers deed Brinkman zichzelf en het team te kort. Hij schoot nog wel op de paal, iets dat Wouter van Pelt (strafcor- ner) en Remco van Wijk na de rust ook deden. Delissen maak te het tweede Nederlandse doelpunt uit een strafbal, zijn derde treffer van 6,40 meter in Dublin. Spanje, dat de eerste groeps wedstrijden tegen Frankrijk (3- 1) en Wales (2-0) eveneens won, vormde geen echte bedreiging voor het Nederlandse team. Het behoort al jaren tot de Europese subtop, zonder de grote twee (Nederland en Duitsland) ooit serieus te belagen. De laatste zege op Oranje dateert uit 1986 bij het WK in Londen. „Ik ben geen moment bang geweest voor deze wedstrijd", etaleerde Oltmans na afloop het vertrou wen in zijn ploeg. De zelfbewuste bondscoach laat de komende dagen zijn se lectie zoveel mogelijk met rust. Een stukje fietsen, een beetje croquet spelen („een dolletje") en licht trainen. De wedstrijden tegen Wales en België vormen een leuke en bruikbare inleiding op het grote werk, vrijdag tegen titelhouder Duitsland of Enge land. „Maar ook de laatste twee groepsduels tellen uiteraard nog mee. Ik sluit echter niet uit, dat sommige spelers een dagje vrij krijgen. Want iedereen moet topfit zijn voor het afsluitende gedeelte van het EK." Jacques Brinkman zal van daag tegen Wales ongetwijfeld zijn opwachting maken. Hij be gint aan zijn 200e interland. Brinkman is na Cees Jan Diepe- veen (286), Mare Delissen (229), Floris Jan Bovelander (226), Tom van 't Hek (221) en Ties Kruize (202) de zesde interna tional die deze „magische" grens bereikt. „Winnen en scoren tegen Wales, meer verlang ik niet", lachte hij. „Ik ben best een beetje trots op mijn jubileum. En ik ben nog lang niet van plan te stoppen." Leo Klein Gebbink sticht gevaar voor het doel van keeper Ramon Jufresa. een plaats in de halve finale. Tegenstander is waarschijnlijk Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19