9 Keurkorps krijgt maar geen keurmerk Mike Tyson: 40 miljoen in 89 seconden Waterpolosters gewaarschuwd Sport WIE ZEI DAT MMM Mislukte sprong kost Jongejans een medaille Waterpolo 'ers stellen ondanks harde training teleur op EK )e Nederlandse waterpoloselectie traint harder dan ooit. )e ploeg heeft met behulp van NOCNSF-geld een brede re en begaanbaardere route naar internationale roem litgestippeld dan ooit. En toch lijkt de top verder weg lan ooit. Als het ergens op aankomt, schieten de spelers mie! ndividueel en als team hopeloos te kort. Dan lijkt het liet uit te maken of er vier dagen dan wel vier maanden ils professional is geleefd. De valse EK-start in Wenen is iet laatste bewijs. dis VENEN Tieli ri Grappen en fouten worden afgestraft itzondering is doelman an de Bunt. Hij alleen gaf cat e nederlagen in de voorronde iean het Europees kampioen- ij kl chap tegen Spanje (6-10) en )ekraïne (7-10) een „draaglijk" anzien. Van de Bunt was er 14 liet blij mee, want ook de enige edette zal het keurkorps van de lederlandse Kroaat Ivo Trum- niet van een keurmerk voor- ien. Daarvoor moeten in de erste plaats namelijk doelpun- Maijen worden gemaakt, niet alleen oveel mogelijk voorkomen. Het toernooi om de FINA Cup olgende maand in Atlanta, iaar vijf van de zeven Europese eelnemers zich kunnen kwali- Dr de Olympische pelen, mag dan het hoofddoel 'lijn van 1995, een aardig resul- J lat bij de EK was niet te vers- 3! iaden geweest. Om in septem- de Verenigde Staten op 2 mogen rekenen dan al ien op meedoen, was aan het de Coubertin-plein in (enen ten minste een plekje bij 2 beste acht nodig geweest. Al a twee dagen lijkt de voorbe- liding verspilde moeite, Sy- phus-arbeid. parringpartner et ontbrak tegen de sterke panjaarden, onlangs nog een willig sparringpartner, aan iel, vooral aan lef. Dat had de- istreuze gevolgen voor het verzicht en het verantwoorde - jkheidsgevoel, voor techniek taktiek. Doelman Jesus Rol- n had in het Ernst Happel-sta- ;ion, waar op de atletiekbaan k j ax- trainer Louis van Gaal in De Telegraaf: MS is zo dat, net als aatschappij, je alleen iet elkaar kunt functioneren als goede afspraken worden ge- 'de makt. In het voetbal is dat niet \tijd even gebruikelijk geweest, op het niveau van Ajcix is et een absolute voorwaarde om problemen op te lossen waar te maken krijgen. Je j int het echt vergeten om op isis van een beetje vrijheid, lijheid een muur te slechten t Noc 'a^s dat vrijwel wekelijks i doen. lem over de komst van Mar- Santos: Het heeft zowel het imago van fekkfK als dat van het Nederland- voetbal een geweldige impuls 'geven. Een paar jaar geleden issen; 'as het toch ondenkbaar dat je dergelijke topvoetbalier uit ïe^or Italiaanse competitie had i lokken?Inmiddels is er i klimaat geschapen, aarin spelers als Santos beslui- r Nederland te kiezen, ndahks dat hij er financieel (Haiief eens zoveel op vooruit ging, '/4e p tilde hij per se naar een club aar hij prijzen kon winnen. mé Notten, bondscoach van iruba, in het Algemeen Dag- Dortijdig ver- ek bij River ate: I De club kwam aantal l anten het con- ict niet na. Fi- ncieel zat het iet goed en ook lijn huis kreeg ik niet. Ook zo ts: als mijn was machine kapot is, ik naar een Iodgieter. Die a zet mij op lijst en komt w langs als het 'm uitkomt. In ederland zou ik at nooit hebben 'pikt, zou ik mijn mond open Men gedaan. Op Aruba werkt )'n houding alleen maar tegen em: ien wedstrijd begint hier nooit tijd. Pas als alle spelprs zijn 'arriveerd wordt e rerdi jeter van jen Hoogenband in ll(e Volkskrant: 'k had een keer een artikel gele- 'n waarin stond dat de records in Matt Biondi niet te breken de P aren of er moest ee ymen die zo sterk e lenteerd was. Een paar weken later brak Popov een wereldre cord van Biondi. Ik stelde me echt zon Rus voor, zo'n beer, die heel relaxed is, zich van nie mand wat aantrekt, een super mens. Dat viel me behoorlijk te gen. Hij zag er helemaal niet uit als een Olympisch kampioen. Voor de start stond-ie ook ge woon inz'n brilletje te kwijlen. Tessa Apeldoorn, één van de vrouwenacht roeisters, in De Volkskrant, over bondscoach Kris Kor2:eniowski: Vorig jaar werd veel vaker een traantje gelaten als hij weer zat te foeteren. Ach man, effe dim men, gniffelen we nu wel eens." Bondscoach Korzeniowski in De Volks'krant over het WK- goud: Alleen ben ik bijgelovig met het oog op Atlanta. De wereldkam pioen wojdt haast nooit na een jaar Olympisch kampioen. Mis schien moeten we vlak voorde finale inhouden om keurig twee de te worden. Herbert Neumann in het AD over zijn vroege ontslag bij An- derlecht: „Ik heb in die korte tijd slechts twintig procent van mijn kun nen laten zien. Simon Kistemaker in VI: Strijd Wil ik zien. En vechtlust. Gecombi neerd met goed voet bal. Idem, over de geruch ten dat hij zijn baan bij FC Utrecht tedanken heeft aan Hans Kraay jr.: „Nee, ik heb mijn baan te danken aan mijn kwali teiten. Mijn eigen kwali teiten. Al zal Kraay, toen mijn naam ter spra ke kwam, best positieve dingen over me gezegd hebben. Idem: „Ajax krijgt hier veel te weinig tegenstand. Veel ploegen begin nen met heel veel angst en ge weldig veel respect tegen Ajax te voetbcdlenIk geniet ook als ik Ajax zie voetballen, maar angst en respect lijkt me niet op zijn plaats. Kijk naar het buitenland, naar de wijze waarop Manches ter United en bayern München aangepakt worden. Zo vind ik dat Ajax ook veel scherper moet worden ben treden. WENEN ANP De eerste drie dagen van de Eu ropese kampioenschappen wa terpolo hebben de Nederlandse delegatie twee conclusies opge leverd. De mannen tellen weer een reusachtige bak water is neergezet voor het waterpolo- toernooi, een kaartje kunnen gaan leggert in een plaatselijk koffiehuis. Hij werd niet op de proef gesteld. Niels van der Kolk, Marco Kunz, Harry van de Meer, bij AZ &PC en Polar Bears schutters van formaat, konden niets, durfden niets. Ander, vervan gend talent voor de afronding kwam ook niet bovendrijven. De verantwoording werd elkaar gegund, nooit zelf genomen. Slechts het geworstel van de al leen al door zijn functie beperk te midvoor Koos Issard had enig effect; toen de berusting over het aanstaande verlies overi gens al lang had postgevat. Sip „Alsof er aan elke arm honderd kilo hing", stelde Trumbic sip maar wel trefzeker vast. Aan de voorbereiding kan dat niet heb ben gelegen. Fysiek is de ploeg tip-top, maar van stressbesten digheid is ondanks het werk van psycholoog Hardy Menkehorst net als vorig jaar bij het WK wei nig te merken. In Rome ver zachtte de achtste plaats (en deelneming aan de FINA Cup) het leed van de handvol neder lagen nog. In Wenen is er al na twee duels geen troost meer. Van Spanje, "met wereldster ren als Jordi Sans en Manuel Es- tiarte, verliezen is nog tot daar niet mee en de ten steeds beter op hun tellen gaan passen. De eerste groeps wedstrijden tegen Spanje (17-6) en Griekenland (7-6) werden 'natuurlijk' gewonnen, maar verliepen lang niet altijd volgens verwachting. Tegen de Spaansen hoorde de eindstand wel bij de status van de titelverdediger, bij de wisse ling van speelhelft zag het er iets anders uit. Nederland kwam vrij vlot op 5-2, maar zag de marge geheel verdwijnen door de goed bedoelde pogin gen alles zo mooi mogelijk te doen. Ingrid Leyendekker, met Ka rin Kuipers topcoorster met vier treffers, zorgde vlak voor het einde van de tweede periode nog voor 6-5. Dat benam Span je de laatste lucht voor langdu riger verweer. Bondscoach Kees van Hardeveld, bijgestaan door zijn voorganger Peter van den Biggelaar, kon alsnog gaan tur- Gisteren tegen Griekenland kreeg de Europese kampioen een scherpere waarschuwing. kalm aan doen er tegenwoordig niet meer bij. Oranje dacht bij 7-2 in het begin van de laatste periode de buit binnen te heb ben. Griekenland kwam met vier doelpunten in vijf minuten angstaanjagend dichtbij en in de laatste 38 seconden net niet meer langszij. Nederland was overigens ook in dat kwalijke geval eerste gebleven in groep C. op zinde niemand. Dat ver krampte, dat besluiteloze, dat hulpeloze... „Zelfs de routiniers verloren door de mentale belas ting hun ervaring", verzuchtte Trumbic. Aanvoerder Hans Nieuwenburg mocht zich als eerste aangesproken voelen. Hij draait al vele jaren mee, maar nu duizelde het ook hem. Verkrampt „Tegen Spanje maakten we een verkrampte indruk omdat we met de handrem erop speelden. Je bent onbewust bang om te schieten, want als ie niet zit, is een Spanjaard weg die wel i duel uit met Harry v scoort. Tegen Oekraïne, zeker geen Spanje, gebeurde dat vol gens mij niet. Zaterdag werd er zelfs met een man meer nog niet geschoten. Nu werden al leen de mogelijkheden gemist. Ikzelf liet ook twee honderd procent-kansen liggen. Tja, waar ligt dat aan? Geen idee. We moeten heel snel killers-in stinct kweken. Ook ontbrak de heilige wil bij ons. Die vloeide weg, terwijl die Oekraïners wel alles-of-niets-speelden." Nieuwenburg vroeg zich nog niet af waarmee hij de afgelo pen maanden bezig is geweest. Hij bleef ook overtuigd van de mogelijkheden van deze ploeg, van het aanwezige talent en van de kwaliteiten van Trumbic als trainer en coach. „Het is niet zo dat we zeggen 'laten we dat ex tra geld maar terugstorten', maar we realiseren ons nu wel dat we de mensen hier teleur hebben gesteld. Dat is frustre rend en pijnlijk." Nog is de olympische hoop niet vervlogen, nog is er kans de investering in tijd en guldens eruit te krijgen, is het niet in At lanta, dan wel bij de nog ko mende kwalificatietoernooien in '96. Zonder zelfvertrouwen is dat echter moeilijk, misschien wel ondoenlijk. En dat zal met winst op Oostenrijk (0-20 tegen Hongarije en 2-26 tegen Kroa tië) ook niet echt i De misère van de oranje bad mutsen begon zaterdag in het Stadionbad, waar Edwin Jonge jans zich meldde voor de finale van de 3-meterplank. Hij deed het aangeslagen, omdat de naar Amersfoort verhuisde schoon- springer vlak voor vertrek naar Oostenrijk kreeg te horen dat zijn eerder behaalde olympi sche limieten zijn geschrapt. „Ik heb bij toernooien in Straats burg en Rome voldaan aan de NOC-grens van 540 punten. Nu blijkt dat de resultaten ongeldig zijn verklaard. Straatsburg, om dat ik geen twaalf maar zes sprongen heb gedaan. Rome, omdat die wedstrijd eerst in Bolzano zou worden gehouden en later is verplaatst. Dat had den we moeten melden of zo iets. Kijk, halen doe ik het toch, maar vervelend is het wel. Ik held lekker ontspannen willen springen dit jaar. Nu moet ik weer aan de bak". Bij de afzet van zijn tweede sprong - op dat moment stond Jongejans op de derde plaats - ging het volledig mis. De voor malige wereldkampioen op de 1-meterplank kwam schuin op de plank terecht, won te weinig hoogte bij zijn afzet en dender de, zoals hij het zelf omschreef 'als een neergeschoten vogel' in het water. Voor de moeite kreeg hij 0,99 punt. Daarmee zat zijn finale, met een elfde plaats, er op. Gisteren volgde dan wel overtuigend plaatsing voor de finale van de 1-meterplank, ba len deed-ie. „Op de 3 meter ging ik weg voor een plak, die was haalbaar. En dan dit, een volkomen mislukte sprong, na al die jaren ervaring. On-voor- stel-baar". Rap was het, maar nie^eens zÜn snelste zege, maar zonder twijfels wel de bestbetaalde. Mi ke Tyson stapte zaterdagavond na een afwezigheid van vier jaar weer voor het eerst in de boks- ring om er 89 seconden later met zijn 42ste profzege, zonder een schrammetje, maar wel 25 miljoen dollar (ongeveer 40 mil joen gulden) rijker weer uit te stappen. Ontevreden kon Tyson dus niet zijn, maar de verbazing was in Las Vegas groot na de partij die geen partij was. Peter Mc- Neeley, zijn volslagen onbeken de opponent kwam op een bi zarre manier aan zijn einde. Ty son had hem. al twee keer naar het canvas doen gaan, maar McNeeley stond nog behoorlijk op zijn benen, toen zijn mana ger Vince Vecchione in de ring sprong. Daarmee was diskwalificatie een feit en was de partij over. De bijna 17.000 mensen in het MGM Grand Hotel in Las Vegas - onder wie talloze beroemdhe den uit de showwereld - konden het helemaal niet waarderen. Zij hadden van 200 tot 1500 dol lar neergeteld voor een echt ge vecht, en daarvan was geen sprake geweest. Er werd stevig gevloekt, getierd en gejoeld. Vecchione wilde na afloop geen uitleg geven over zijn ge drag. Ook McNeeley zelf gaf aan dat hij nog best had kunnen doorgaan. Mike Tyson, die Mc Neeley al na zeven seconden voor de eerste keer naar de grond joeg, kreeg zodoende geen kans om te tonen of hij in derdaad weer terug is in top vorm, na drie jaar in de gevan genis te hebben gezeten omdat hij een 18-jarig schoonheidsko ninginnetje verkracht had. Geen wonder dat ook hij teleurgesteld Bloed „Ik kwam om te vechten", zei Tyson. „Ik dacht niet dat ik hem te hard had geraakt. Ik was dan ook verbaasd dat zijn hoek de partij ineens stopte. Maar mis schien was het wel het beste voor McNeeley. Hij was anders flink gewond geraakt. Want ik ga voor bloed", zei Tyson na de partij die hem nauwelijks zweetdruppels had gekost. r opponent Peter McMeely. Het gevecht z r korte duur zijn, tot verdriet van de vele dik betalende Maar boksliefhebbers uitten na afloop al de vrees dat deze farce hun sport nog meer in diskre diet zal brengen. Zo weinig voor zoveel geld, dat moet tot reac ties leiden. Alleen al aan recettes in het MGM werd zaterdagavond al 15 miljoen dollar binnengehaald. Bovendien werd de partij in één miljoen Amerikaanse huishou dens via de betaal-televisie be keken, a raison van 49.95 dollar. De totale opbrengst van de mi ni-partij overschrijdt dus de 65' miljoen dollar. Waardoor er na aftrek van het prijzengeld een leuke,winst overblijft. En als McNeeley nu nog op een normale manier was uitge schakeld. Maar zelfs de scheids rechter, Mills Lane, zei na af loop verbaasd dat „McNeeley zo hard vocht als hij kon en ik begrijp dan ook niet waarom Vecchione in de ring kwam". Misschien was het om te voor komen dat zijn pupil te zwaar beschadigd zijn chèque van slechts 540.000 dollar zou moe ten gaan innen. Protest Tyson heeft nu 42 maal gewon nen, waarvan 36 maal via knock-out, en slechts één keer verloren. McNeeley's staat van dienst toont 36 overwinningen en nu twee verliespartijen, maar zijn zeges kwamen bijna zonder uitzondering tot stand tegen In de hal van het MGM-hotel werd zaterdag overigens gede monstreerd door vrouwengroe pen, die protesteerden tegen de heldenverering die Mike Tyson ten deel valt na zijn gedwongen afwezigheid. 'Verkrachting is geen sport' stond op spandoeken. En 'Vrou wen zijn geen boksbal'. Tyson houdt overigens nog steeds vol onschuldig te zijn. Hij gedroeg zich goed in de inrichting, bleef trainen en bekeerde zich tot de islam. Binnenkort neemt hij een andere naam aan, zoals Cassius Clay zich in het verleden liet dopen tot Mohammed Ali. Zijn volgende tegenstander wordt waarschijnlijk Bruce Sneldon, die zaterdagavond zijn titel van de World Boxing Asso ciation met succes verdedigde. Middenvelder Jac ques Brinkman is door het bestuur van de Nederlandse hockey- bond (NHB) wegens ongeoor loofde reclame op de vingers getikt. De routinier van Oranje droeg bij het Europees kam pioenschap in Dublin tijdens de eerste twee wedstrijden een petje met de naam van een hoc- keymerk waarvan hij zelf im porteur is. De selectie van het Nederlands elftal heeft een an dere kleding- en materiaalspon- „Via een faxbericht van één regel werd mij te verstaan gege ven de pet af te doen", bromde Brinkman na de triomf op Spanje. „Een beetje flauwe ma nier, maar ik kan wel begrip voor de bondsbeslissing op brengen. Het reclamepetje was dan een geintje met achtergrond. Ik handel niet voor niets in hoc- keyspullen." Logo De uiterst strenge wedstrijdlei ding in Dublin had Brinkman eerder al opgedragen het logo op zijn pet te verkleinen. Regle mentair mag elk kledingstuk van een speler slechts één recla me-uiting van maximaal zes vierkante centimeter dragen. Het Brinkman-logo was ruim twee keer zo groot. Het nieuwe tenue van Oranje moest vlak voor het begin van het EK ook al naar een Iers naai-atelier om alle overtollige beeldmerken weg te werken. In de wedsfrijd tegen Spanje speelde Nederland met de kou sen binnenste-buiten om de lo go's onzichtbaar te maken. „Lekker hoor, met het bad stof-gedeelte bij de voet aan de buitenkant", schamperde Brinkman. „Het is allemaal ge zeur om niets. Eindelijk komt hockey in Europa op televisie en tonen sponsors interessse, maar de bobo's blijven moeilijk doen. Uit pure balorigheid wil de ik het logo van mijn hockey- merk in mijn haar laten scheren of op mijn arm laten tekenen. Dat vond mijn vrouw echter geen goed idee." Krachtpatser Dmitri Saoetin, die zater dag Europees kam pioen werd op de 3-meterplank met 670,38 punten, hoeft van de Russische nationale zwembond tegenwoordig niet te rekenen op meer dan een „handvol dol lars". Toch kan de 21-jarige schoonspringer uit Voronesj aardig rondkomen. Hij „eet als het ware van de plank". Zijn inkomen dit jaar is al op gelopen tot zo'n 50.000 gulden. „En daar hoef ik niets van af te staan aan de Russische federa tie." De belangrijkste financiële bron is de reeks Grand Prix- wedstrijden van de wereld- zwembond (FINA), waar be hoorlijk wat prijzengeld is te verdienen. Saoetin was de beste op zowel de 3-meter als de to-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17