FC Utrecht beleefd tegen Ajax Hosanna-sfeer in de Maasstad Kistemaker hekelt fans Echtparen en tennis: dubbele fout Van der Gouw ter discussie Krajicek verliest na twee matchpoints Kunstzwemsters zevende utrecht anp Ongemeen fel heeft Simon Kistemaker, trainer van FC Utrecht, zondagmiddag na het duel met Ajax uitgehaald naar zijn eigen supporters. „Ik heb me gestoord aan hun gezang. Het was uitermate ergerlijk." Vrij kort na het begin van de tweede helft klonken uit het vak van de Utrechtse aanhang liederen die uiterst beledigend waren voor de moeder van Patrick Kluivert. Opvallend was dat de jonge vedette onmiddellijk reageer de door de bal keihard achter de Utrechtse doelman Van Ede te schieten. Ook Van Gaal was van plan geweest opmerkingen te plaatsen over het incident, maar zag daarvan af na de woorden van Kistemaker. Simon heeft mijn mening zeer goed verwoord. Ik sluit me daarbij aan." Van Gaal zei Kluivert be wust kort voor het einde te hebben gewisseld. „Hij speelde een heel goede par tij. Gezien de omstandighe den gunde ik hem een pu- bliekswissel. Kluivert ver diende het applaus." 19.31 Het getrouwde stel loopt op iet. De vrouw mist de makkelijke volley en de man kijkt haar aan met een dodelij- SCOOI ke blik. Even later slaat hij van achteruit een simpele forehand onder in het net. Zij blikt ach-: terom met een houding van 'jij bent ook lekker bezig'. Echtparen die gaan tennis sen, dat is een dubbele fout. Verliefde koppeltjes die op de j)aan gaan stoken in hun eigen goede huwelijk. En een echtpa- l~ drer)-toernooi, dat is helemaal de goden verzoeken. Bij de Alphense tennisclub TEAN kennen ze de grappen en tel: 07de vooroordelen over tennis voor 'wettige vechtgenoten'. Het weerhield de vereniging er liet van om ze uit het hele land damnaar Alphen te halen. Op het ;evaar af een echtscheidings- oernooi op het park te hebben. „Het zal wel loslopen en als er echt mensen uit elkaar willen: aan het einde van de dag pas sen we snelrecht toe voor de liefhebbers," lacht Henk Ham ming. Hij is de initiatiefnemer van het eerste Open Echtpa ren-toernooi van TEAN voor C- en D-spelers en het is een doorslaand succes. Het imago van de 'vechtpa- ren' is dat van kibbelende part ners die elkaar van alles verwij ten. Want tegen je eigen man of vrouw ben je kritischer dan tegen een vreemde metgezel. En thuisgekomen spelen de ge trouwden, zonder pottekijkers, hun wedstrijd nog eens over. Het beeld van echtparentennis is weinig vleiend, in de praktijk valt het uiteraard reuze mee. Na drie dagen is er in Alphen nog steeds geen huwelijk op de klippen gelopen. Voor zover bekend althans. Er doen 93 koppels mee. De meesten komen uit de regio Leiden, maar er zijn ook deel nemers uit Overijssel en Zee land. Ze maken de verre reis niet voor een potje. Er wordt vrijdag, zaterdag en zondag in poule-vorm gespeeld en elke gewonnen partij levert 25 gul den op. De deelnemers worden elke dag verwend met een ont bijt en ook onderdak wordt ge regeld. De gouden formule schuilt mede in het feit dat de echtparen geen haast hebben om naar huis te gaan. De man mag een extra biertje bestellen, want 'moeders' is er zelf bij en zit niet alleen thuis. De barom- zet schiet omhoog. Hamming wil in de toekomst ook graag een B-veld in Al phen. In elk geval zal het toer nooi de komende twee jaar doorgaan, want de ING-bank is bereid om het originele evene ment te blijvèn sponsoren voorlopig. „In deze regio be stond een echtparentoemooi nog niet. Het slaat enorm aan en de reacties zijn louter posi tief." In Alphen zijn de deelnemers alleen op sterkte ingedeeld, niet naar leeftijd. Er doen paren mee van begin twintig, maar ook koppels die er al een zilve ren bruiloft op hebben zitten en richting 'goud' gaan. Niek en Barbara Prinsen uit Oegst- geest bijvoorbeeld. Lid van OLTC, beiden reeds 65-plus. „We dubbelen om precies te zijn al 42 jaar samen. Niet zo moeilijk uit te rekenen, want we zijn 42 jaar getrouwd," zegt Niek. Barbara: „Ik kom uit Wales en wist niets van tennis. Toen ik ontdekte dat je met een enkele klap vijftien punten kon scoren, was ik niet meer weg te slaan van de baan." Niek: „Ru zie hebben wij nooit. We heb ben afgesproken de wedstrij den niet mee naar huis te ne men. Het is toch fantastisch dat we na meer dan veertig jaar tennis nu hier ons eerste prij zengeld bij elkaar slaan." Henk Hamming was gisteren met zijn vrouw Anita winnaar van het C-toernooi. Zij zijn ge routineerde dubbelaars. Ooit stonden ze in de finale van een toernooi waar de hoofdprijs een Peugeot was. Ze verloren net aan. Hamming: „Het gaat er hier qua prijzen minder hef tig aan toe. Maar ook bij ons moet je een trouwboekje of een samenlevingscontract kunnen overleggen. Je kunt immers makkelijk sjoemelen als kop- Als er twee mannen komen die een 'homo-huwelijk' heb ben gesloten dan mogen ze meedoen? Hammink: „Pfffff- ...dat risico zit er natuurlijk in, maar we zullen zo'n koppel toch weigeren. Ik ben niet ou derwets en hou niet van discri minatie, maar het zou dan toch een mannendubbel zijn en dat kan eigenlijk niet op een echt parentoemooi." De positie van doelman Van der Gouw bij Vitesse staat na acht seizoenen en zijn 335e competi tiewedstrijd ter discussie, hoe wel hij zondag twee strafschop pen stopte in het duel met Feyenoord. Dat gebeurde voor het laatst op 13 september 1964 toen Ajax-doelman Boomgaard twee „pingels" stopte tegen MW (2-2). Bovendien schoten de Maastrichtenaren er toen ook nog een derde naast. Trainer Spelbos liet ondanks het unieke van Van der Gouws prestatie zijn ontevredenheid over het optreden van de 32-ja rige routinier na de nederlaag van 2-5 tegen de Rotterdam mers duidelijk blijken. Hij ver weet zijn keeper te weinig lei ding te geven aan de defensie, schreef twee tegentreffers - niet ten onrechte - op diens conto. Dat Van der Gouw twee straf- schopppen stopte nam de coach voor kennisgeving aan. „Ik ga eens rustig denken wat ik ga doen", zei Spelbos. „Hij voetbalt te weinig mee. Hij zorgt voor onrust in de achter hoede. Als hij geen leiding kan geven wordt het erg moeilijk hem te handhaven." Van der Gouw, sinds 1988 in Arnhemse dienst, hoorde de aantijgingen gelaten aan. Vroeg zich af waarom hij als belang rijkste zondebok van de fors uit gevallen nederlaag werd gezien. „Het is de mening van Spel bos. Zijn goed recht, maar ik ben het volstrekt met hem on eens. Die eerste strafschop was mijn schuld. Toegegeven. Ik heb die misstap toch hersteld?", verweerde de doelman zich. MAANDAG 21 AUGUSTUS 1995 ,lf sn Piket liet zaterdag zien in vorm te zijn. Hij gaf in 2Q ci Donner Memorial-schaak- lernooi de partij tegen Nunn jg p de 41e zet gewonnen, terwijl e stelling beter voor hem wa« Ie Leiderdorper verkeerde e veronderstellingen qq ïat net te zijn gevangen. ui Timman heeft het afgelopen guswJeekeinde de leidende positie shouden. Vrijdag stond de msterdammer nog gelijk spelers, zondag met één randa Zuniga uit Peru. engeaj Timman won zaterdag i 5.20, iren-eindspel van landgenoot L .40, an Wely. In de negende ronde ehaalde hij op het nippertje rnise tegen de Spanjaard Sa- Granda Zuniga won van Sji- en kwam remise overeen Jeroen Piket, ag. 1 ljimman is in de tweede editie 1.00,7m het Donner Memorial op de ag. ïl'eg terug naar de schaaktop. de winst op Van Wely was iman zondag met zwart 'ïinder op dreef. Tegen Salov ntsnapte hij op miraculeuze L. Herfijzi wenen De Nederlandse kunstzwemsters eindigden op het EK in Wenen op een zevende plaats. Voor de ploeg van bondscoach Heather Johnston geldt een excuus. Zij waren al zeker van het missen van de Olympi sche Spelen. Dat was een hinderlijke geestelijke bagage die mee moest worden getorst in Wenen, foto anp rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Willem van Hanegem wilde de euforie, die na de 5-2 zege op Vitesse dreigde te ontstaan, een beetje temperen. Feyenoords briljante seizoenstart, met vijf spetterende goals in een bijna volle (37.000) en swingende Kuip, deed meteen een lobby voor een handvol Feyenoorders in de eerstvolgende interland van Oranje ontstaan. Maar de Kromme merkte, net als zijn li bero Ronald Koeman later, op dat de Rotterdammer een beetje met z'n benen op de grond moet blijven staan. Het enthousiasme, de Koe man-gekte en de plotselinge hosanna-sfeer in de Maasstad bewijzen eens te meer dat in het profvoetbal alles valt of staat met successen. Regi Blinker en Ulrich van Gobbel hebben na afloop opeens weer honderden 'vrienden' aan de bar van de 'business-promenade' in het Maasgebouw en bij de achter ban - de sponsors en de haven baronnen - zeurt ook geen mens meer over de positie van Willem van Hanegem. Na een haperend begin, waarbij Ronald Koeman een aantal van zijn lange passes niet zag aankomen en de flankspe lers Tomek [wan en Giovanni van Bronckhorst verzuimden om hun directe tegenstanders onder druk te zetten, denderde de rood-witte trein met veel vlagvertoon over de Arnhemse formatie heen. Het verweer van Vitesse, dat vroeg in de wedstrijd de kans miste om op voorsprong te ko men (Jerry Simons schoot al leen voor De Goey over), was halverwege de eerste helft al ge broken. Het vertrek van Arco Jo- chemsen, die eerst Blinker vast hield (le geel) en daarna Trust- full vloerde (2e geel, dus rood) had daar alles mee te maken. Spelbos: „Soms kun je nog wel eens stunten met tien man, maar dat zat er tegen dit Feye noord echt niet in." De thuisclub hield de Arn hemse club in een wurggreep. Bij rust was de voorsprong 'slechts' 2-0. Doelpunten van Orlando Trustfull en Regi Blin ker, die de bal bijna dwars door het net kogelde na een indruk wekkende solo van Ulrich van Gobbel. Maar het had minstens 5-0 'moeten zijn. Giovanni van Bronckhorst kopte de bal, oog in oog met doelman Raymond van der Gouw, over het doel en Ronald Koeman en Henrik Lars- son misten allebei een straf schop. Dat Ulrich van Gobbel zich weer naar zijn oude niveau te- rugknokt heeft alles te maken met de aanwezigheid van Koe man. Als de rappe mandekker zich niet had bezondigd aan een 'domme' overtreding op Leo Koswal, die Vitesse een pe nalty (5-2) opleverde, zou hij net als Trustfull een 'tien' heb ben gescoord. Nu haalde hij met dat schoonheidsfoutje de franje van zijn optreden af. Een dikke acht was er ook voor Regi Blinker, die moeizaam op gang kwam maar zijn rol als nieuwe centrumspits met twee doel punten en een fraaie assist bij de tweede goal van Trustfull nog meer glans gaf dan tegen Ajax en Chelsea het geval was. Van Hanegem dacht er daar om geen seconde over om Blin ker naar de kant te halen. Dat deed hij wel met Tomek Iwan, die nog enige tijd nodig heeft om in het elftal te groeien. De Pool hield zich voor zijn doen rustig en miste duidelijk een aantal automatismen. Gaston Taument nam na een uur zijn plaats in en de vleugelspits had slechts anderhalve minuut no dig om de bal vanaf de achter lijn op'de schoen van Henrik Larsson (3-1) te leggen. Feyenoord - Vitesse 5-2 (2-0). 22. Trustfull 1-0, 45. Blinker 2-0, 51. Gorter 2-1, 62. Larsson 3-1, 65. Trustfull 4-1, 68. Blinker 5-1, 78. Atteveld 5-2 (straf schop). Scheidsrechter: Jol. Toeschou wers: 35.214. Rode kaart (2x geel): 34. lochcmsen (Vitesse). Gele kaart: Van Gobbel (Feyenoord), Van der Looi (Vi- Feyenoord: De Goey; Zwijnenherg, Koeman, Van Gobbel en Witschge (30. Heus); Iwan (59.Taument), Trustfull, Bosz en Van Bronckhorst; Larsson (64. Vidmar) en Blinker. Vitesse: Van der Gouw; Sturing, Jo- chemsen, Bos en Vermeulen (69. Van der I.ooi); Atteveld, Gorter (71. Koswal) en Van Wanrooy; Simons, Makaay (46. Robson ernstig ziek porto Zonder de ernstig zieke coach Bobby Robson heeft Porto zondag de topper tegen Sporting gewonnen, 2-1. Porto is de ti telverdediger in Portugal. Robson verblijft in een Londons zie kenhuis waar hij een spoedoperatie onderging. De voormalig coach van PSV en het Engels nationale elftal lijdt aan maagkan ker. Drie jaar geleden werd hij geholpen aan een vorm van darmkanker. Witschge blijft thuis rotterdam Rob Witschge blijft maandag thuis wanneer Feye noord naar Spanje vliegt. Daar neemt de bekerwinnaar dinsdag en woensdag deel aan het Juan Camper-toernooi in Barcelona. De tot linkerverdediger omgeturnde middenvelder raakte zon dag in de wedstrijd tegen Vitesse (5-2) geblesseerd aan een bo venbeen. Hij moest na een half uur het veld verlaten. Hij werd vervangen door Heus. Feyenoord reist.met twintig spelers naar de Catalaanse hoofdstad. Marcio Santos één helft tegen ARC alphen aan den run Marcio Santos, de Braziliaanse aanwinst van Ajax, speelt weer. Zaterdag maakte hij zijn rentree in het tweede elftal, in een vriendschappelijk duel met de amateurs van ARC uit Alphen aan den Rijn. Santos speelde een half duel mee als mandek ker, de positie die hij straks in het eerste ook zal gaan inne- De wereldkampioen van 1994 maakte een fitte, maar ongeïn teresseerde indruk. In de loop van de week komt hij opnieuw in actie bij de reserves, mogelijk dat hij daarna de overstap naar het eerste maakt. >0.3 iew haven anp RIJN 720 7e terugkeer in de top-tien van irstrale wereld lag in het verschiet, indre Agassi vormde bij dat uit- jangspunt de laatste hindernis Richard Krajicek. Hij liet de lead xcentrieke nummer één van de wereld in de eindstrijd van het oernooi in New Haven zweten, elfs diep buigen, maar niet nock out gaan. Twee gemiste 3~4ciatchballen gaven de Ameri- voldoende kracht de we ieropstanding van de Hagenaar beteugelen: 3-6 7-6 6-3. C tel Krajicek herstelde zich in jkelalew Haven van een zwakke pe- iode. Hij speelde zonder irrita- pijnigde zijn tegenstan- ed.gers met snoeiharde opslagen, lecker ging er tegen hem uit, Kafelnikov pakte hij zaterdag avond in. Hij kwam tegen de als 35O0jjercje geplaatste Rus vroeg in wedstrijd in de problemen, de tweede game veroverde Kafelnikov op „love" de opslag Het bleek de laatste dreiging an de Rus, want Krajicek brak i'rect terug. „Het gebeurt vaak, speler na verlies van ijn opslagbeurt geconcentreer- verder gaat. Bij mij werkt tenminste zo", zei de Ne- erlander over die cruciale fase. In de tweede set ontspoorde afelnikov. De irritatie bij de liep steeds hoger op, na en- jele ballen die net buiten de lij onderlijke hinder van leroen Piket nen belandden. Hij was zo woe dend dat hij een bal de tribunes in timmerde. Het kostte hem een officiële waarschuwing van de umpire. Zijn weerstand was wel gebroken, met twee keer 6-4 stoomde Krajicek door naar de finale. De vierde ontmoeting tussen Agassi en de Nederlander was onderhoudend. Krajicek, voor de finale al goed voor 42 aces in vier duels, startte sterk. Het fris se begin resulteerde in de eerste setwinst: 6-3. De spelers maak ten er een lange tweede set van. Bij 6-5 kreeg de Nederlander twee matchballen. Agassi, die zijn tiende finale van het sei zoen speelde, sloeg zich door die moeilijke periode. In de tiebreak herstelde Agas si het .evenwicht. Soepel zelfs, met 7-2. Van de vijf beslissings games die hij tegen de Neder lander speelde, verloor de Ame rikaan er niet één. Het bleek de aanzet tot zijn twintigste opeen volgende overwinning. Bij 2-3 in de derde set won de Ameri kaan vier games op rij en de partij. Voor Agassi was het zijn zevende toernooi-overwinning, alleen Sampras (Indian Wells), Courier (Tokyo) en Chang (At lanta) waren hem dit seizoen in een eindstrijd de baas. De over winning in New Haven was goed voor een premie van bijna twee en een halve ton. Ferdi Vierklau van FC Utrecht kan niet verhinderen dat Edgar Davids de score voor Ajax opent. foto united photos de boer Het mag allemaal best wat harder en steviger tegen Ajax, vond Simon Kistemaker aan de vooravond van de nieu we competitie. Maar het is volgens de trainer van FC ytrecht nooit zijn bedoeling geweest om de Ajacieden vogelvrij te verklaren. Dat klopte, de bewijzen lagen op het veld. FC Utrecht hield het gistermiddag ondanks een rode kaart voor Ferdy Vierklau, hij kreeg twee keer geel na charges tegen Mare Overmars, heel netjes tegen de landskampioen. Ajax stelde zoveel beleefdheid wel op prijs en tikte de Utrechters in de tweede helft naar een kansloze 4-0 nederlaag. amsterdam gert van puk gpd-verslaggever Simon Kistemaker gedroeg zich gistermiddag zelf ook als een gentleman in De Meer. Hij leg de eerst haarfijn uit wat hij met zijn 'uit het verband gerukte' uitspraak in Voetbal Internatio nal had bedoeld.Ajax scherper aanpakken betekent niet dat er maar lukraak geschopt en ge tackeld moet worden. Dat kan ook anders, zoals wij vandaag in de eerste helft hebben laten zien. Dat heb ik bedoeld met Ajax scherper aanpakken." Voor Patrick Kluivert was een opvallende rol weggelegd. Hij haalde met een schitterende treffer op sportieve wijze zijn gram op de fans van FC Utrecht, die met spreekkoren zijn moeder beledigden. Dat ge beurde in de tweede helft toen niet alleen Patrick Kluivert maar heel Ajax opbloeide tegen FC Utrecht. Want voor rust liep de ploeg van Simon Kistemaker de Amsterdammers heel effectief voor de voeten. De eerste kans van de wedstrijd ontstond pas na een goed half uur spelen en werd nota bene weggegeven door Utrechter Hans Visser. Hij leverde de bal zo in bij Nwanko Kanu, maar de Nigeriaan strandde van dichtbij op doel man Jan Willem van Ede. Louis van Gaal had bewonde ring voor het gedurfde verzet van FC Utrecht. Maar hij hield zijn spelers in de rust voor dat de individuele kwaliteiten van Ajax hoe dan ook de doorslag zouden geven. „Utrecht speelde achterin één op één en probeer de zover mogelijk vooruit te verdedigen. Dat is gewaagd én moeilijk. Daar kunnen we bij Ajax over meepraten. Eén mo ment van onachtzaamheid en er ligt een zee van ruimte voor de tegenpartij." FC Utrecht sprong in de tweede helft inderdaad heel snel in de fout. Laatste man Erik ten Hag ging veel te ver voor zijn eigen defensie voetballen en toen lag het hart van de Utrechtse achterhoede hele maal open. Edgar Davids, op aangeven van Finidi George, profiteerde daar in de 48-ste minuut als eerste van. En de ploeg van Simon Kistemaker werd helemaal afgeserveerd toen middenvelder Hans Visser niet meer de moed kon opbren gen om de inschuivende Danny Blind op te vangen. De routinier bracht Patrick Kluivert twee keer in stelling. Zijn eerste treffer werd volko men onterecht afgekeurd we gens buitenspel, maar in de 59- ste minuut was het wel raak. Kluivert gaf zijn bewaker Ten Hag in een rechtstreeks sprint duel het nakijken en joeg de bal in volle ren als een granaat in de touwen. Een doelpunt om in te lijsten. Als dank voor bewezen diensten fungeerde Kluivert in de 62-ste minuut als aangever voor Blind. Ook de aanvoerder van de Amsterdammers trof op voorbeeldige wijze de roos. In valler Martijn Reuser gaf Van Ede een kwartier voor tijd voor de vierde keer het nakijken: 4-0. En Louis van Gaal constateer de dat het goed was. „Het pu bliek heeft een hele leuke wed strijd gezien. Niet alleen dankzij Ajax, maar ook dankzij FC Utrecht? Die ploeg heeft zeker een compliment verdiend." Ajax - FC Utrecht 4-0 (0-0). 48. Davids 1-0, 59. Kluivert 2-0, 62. Blind 3-0, 73. Reuser 4-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 19.182. Rode kaart (2x geel): 75. Vierklau (FC Utrecht). Gele kaart: Ten Hag (FC Utrecht), Blind (Ajax). Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Bogarde; Ronald de Boer, Kluivert (85. Musampa) en Da vids; Finidi (66. Wooter), Kanu (66. Reuser) en Overmars. FC Utrecht: Van Ede; Vierklau, Ten Hag, Nascimento en Plugboer; De Jong (71. Asmus), Van der Net, Visser en Van Kessel; Hofstede (77. Wijnands) en Boussatta(71.Booy). Van Hanegem tempert Feyenoord-euforie na 5-2 tegen Vitesse

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13