'Japanse Harley' prima alternatief Opvolger Peugeot 405 mim, elegant en tijdloos Weg en wiel Airbag voor voetgangers Mitsubishi mini-Pajero Vrouwen fietsen meer dan mannen Autobedrijf BOS Classic Edition Honda Shadow Ace VT1100 C2 Harley-liefhebbers en Ja panse motorfietsen. Het is water en vuur. Harley-rij ders willen het ritmische gedreun van een hard wer kende motor fysiek erva ren. Dat is het spreekwoor delijke 'Harley-gevoel', door geen andere motor fiets geëvenaard. Dat er af en toe een spiegeltje aftrilt, of een schroefje losraakt, ach, dat hoort er nu een maal bij. Wie mannelijk wil rijden moet er wat voor overhebben. ALKMAAR ANDRÉ HOOGEBOOM Tot voor kort was er geen alter natiefvoor een Harley Davids on. Het fraai ogende Ameri kaanse stalen ros was enig in zijn soort. Hoeveel choppers en cruisers er ook op de markt ver schenen, de Harley bleef ongeë venaard. Tot dit jaar. Ook Hon da heeft ingezien dat er een an dere vorm van motorrijden be staat en bracht de VT 1100 C2 Shadow Ace Classic Edition op de markt. Een hele mond vol. maar het is dan ook een motor fiets die niet in een naam is te bevatten. De VT 1100 is in meer dan een opzicht een plaatje. Dat daar een prijskaartje aanhangt is dan ook niet zo verwonder lijk. De VT 1100 is een oase in de woestijn van het gemiddelde. Een prettig alternatief voor de liefhebbers van macho-machi nes, die niet principieel alles uitsluiten waar geen HD op staat. Want principes kosten over het algemeen veel geld. Een HD rijden is een dure hob by. Een Fat Boy kost al gauw 40.000 gulden. Voor het Honda- alternatief ben je meer dan 10.000 gulden goedkoper uit. Het rijwielgedeelte van de VT 1100 Classic Edition is al zeer in het oog springend. Hij is afge leid van de VT 1100 Shadow en is in dat opzicht een échte Ja panner. De balhoofdshoek is Technische gegevens: Motor. Vloeisiofgekoelde 45 graden V- twin. met een bovenliggende nokkenas en 3 kleppen per cilinder Cilinderin houd 1.099 cc Max vermogen: 37 kW (50.3 pk)/4.500 tpm (DIN) Ontsteking: computer gestuurde digitale transistor- onisteking. Start: elektrisch Aantal ver snellingen 5. Eindoverbrenging: kar- danas. Zithoogte; 730 mm. Tankin- houd: 15 liter (2.5 liter reserve) Vering: voor 41 mm teleskoopvoorvork met 150 mm veerweg, achter 2 schokbrekers met in vijf standen verstelbare veer- voorspanning Remmen: voor hydrau lisch bediende schijfrem met dubbel- zuigerremklauw. achter hydraulisch be- klauw. Gewicht: 260 kg. met 32 15' een tikje steiler dan bij zijn voorganger. Dat zorgt voor makkelijker sturen bij lage snelheden. De versnelling is, naar Harley-voorbeeld, ook met de hak te bedienen. De brede voorvork biedt ruimte aan een 120/90-18 band. Achter zit een 170/80-15 gemonteerd en dat leidt tot een aangename brede zit. Inderdaad alsof je op de rug van een paard zit. Het fraaie ui terlijk is een van de troeven van de nieuwe Honda. De machine is heel 'basic'. Geen toerenteller, geen elektronische snufjes. Hij is te krijgen in twee kleuren: zwart/rood, of zwart/mint. Het motorgedeelte wordt ook ver fraaid door de verchroomde karterdeksels, met zwarte cilin ders en en koppen. De watergekoelde 1100 V Twin heeft een specifiek rijgedrag. Karakteristieke klappen in de gigantische cilinders, een zoge naamde lange slag. Het is een motorfiets, die ondanks z'n gro te inhoud, niet ontworpen is voor topvermogen, maar voor duurzame gematigde snelhe den. Geknipt voor het afleggen van onafzienbare afstanden, zoals Amerikaanse woestijnen. Of over de afsluitdijk... Het maximale vermogen be draagt 50,3 pk bij het relatief la ge toerental van 4.500 omwen telingen per minuut. Het maxi mum koppel van 88,3 Nm staat al bij 2.500 toeren per minuut ter beschikking. Dat betekent relaxed rijden en toch nog het Vehikel en oude techniek Klassieke auto's, motoren, autobussen, vrachtwagens en een grote hoeveelheid on derdelen en verzamelobjec ten zijn allemaal te vinden op de zomereditie van de traditionele vak- en publieks- beurs Vehikel, dit weekeinde in Utrecht. De 27ste aflevering is weer groter dan de voorgaande en zal rond 1.100 deelnemers tellen. Voor een deel zijn dat leden van auto- en motor clubs, waarvan de meeste aanwezig zijn. Tijdens de beurs is tevens een deel van de ruimte gereserveerd voor hobbyisten, die per dag een stalletje kunnen huren. Vehikel vindt plaats in de Utrechtse Jaarbeurs op 18, 19 en 20 augustus en is geopend van 10 tot 17 uur. Een toe gangskaartje kost vijftien gul den, 65-plussers betalen 12,50 en kinderen tot 12 jaar een tientje, tenzij ze klei ner zijn dan een meter want dan mogen ze voor niets naar binnen. Oude techniek Gekoppeld aan Vehikel is een aparte beurs, genaamd Oude Techniek Hiertoe is de Ire- nehal van de Jaarbeurs ge vuld met allerlei apparaten en machines, uiteenlopend van mechanisch speelgoed, fototoestellen en klokken tot stoommachines en oude vliegtuigmotoren. De beurs brengt aJle mogelijke techni sche verzamelgebieden on der één dak. Oude Techniek is geopend op zondag 20 au gustus van 10 tot 17uuren de toegang bedraagt een tientje. Wie beide beurzen wil bezoeken, krijgt korting op genoemde entreeprijzen. Voor meer informatie: tel. 030 - 328808. Vlak bij de Volvo-fabriek in het Zweedse Torslanda is in het plaatsje Arendal een 3.600 vierkante meter groot fabrieksmuseum geopend. Het toont de hele geschiedenis en alle kanten van het merk Volvo. Naast auto's zijn er vliegtuig- en scheepsmotoren en vrachtwagens te zien. De collectie bevat in bruikleen afgestane voertuigen van particuliere verzamelaars, en natuurlijk uniek fabrieksmateriaal, waaronder diverse protypes. Een model 263 GL bijvoorbeeld, een luxe combi-coupé op basis van de 240/260 die nooit in produktie kwam, en een V8-prototype dat men ooit overwoog voor de Amerikaanse markt. Verder staat Volvo's oudste auto er, een ÖV4 (ÖV staat voor Open Voertuig) uit 1927 en ook de beroemde 'Katterug' PV 444 (foto) ontbreekt niet in de collectie. Zeer de moeite waard dus voor elke Volvo-liefhebber. Het persbericht meldt niets over de Nederlandse Volvo's, hun voorgeschiedenis is wellicht beter te zien in het DAF-museum in Eindhoven. foto votvo VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 De lapanse autofabrikant Toyota heeft een airbag ontwikkeld, die voetgangers bij een botsing moet beschermen. De dubbele luchtzak zit onder de motorkap en treedt in werking als specia le sensoren aan de bumper daar aanleiding toe zien. Dit meldt het Duitse tijdschrift P.M.-Magazin. Volgens Wolf-Henning Fanslau van Toyota Duitsland is uit proeven met poppen gebleken dat de voetgangers-airbag het gevaar van hoofdwonden kan verminderen. Toyota presenteert het systeem in oktober. Het is nog onduidelijk of en zo ja wan neer de eerste auto's met deze airbag verkrijgbaar zullen zijn. De Japanse autokoper blijft erg jréj nodegevoelig. De laatste trend b( schrijft weer uiterst compacte jrnaten voor, liefst in de catego rie vrijetijds-auto's. Daaraan be antwoordt de mini-Pajero die Mitsubishi onlangs in Japan uit- j bracht, een model dat waar schijnlijk niet zal worden geëx- )orteerd. j||Hij valt in de voordelige mini- r klasse, met een wettelijk voor geschreven lengte van maxi maal 3,3 meter en een motorin- ïoud van maximaal 660 cc. Dat [twj Tioet een hele toer geweest zijn, om een robuuste Pajero zoals wij hem kennen zo te doen crimpen. De wielbasis van het l-deurs model werd met 22 centimeter ingekort, de buiten lengte met niet minder dan 70 cm. De dwerg-Pajero biedt heuse 4- cilinder motoren, met vier klep pen per cilinder goed voor 52 pk, met vijf kleppen per cilinder en een turbo zelfs 64 pk sterk. Naar keus gekoppeld aan een handgeschakelde 5-bak of 3- traps automaat, en natuurlijk inschakelbarevierwielaandrij- ving. De prijs is niet echt 'mini': tussen 22 en 30 mille, bij auto- prijzen die in Japan gemiddeld iets lager liggen dan bij ons. Toch denkt Mitsubishi maande lijks 3.500 van deze speelgoed- Pajero's in Japan af te zetten. BOEKEN Na-oorlogse cabriolets verzameld Jet zal een combinatie zijn van iet mooie weer, de redelijk be- aaibare prijs en de drang naar der ets nieuws. Hoe dan ook, de :abriolets zijn dit jaar niet aan ie slepen. Het lijkt wel of ieder- :en opeens in een 'auto zonder lak' wil rijden. Jitgeverij Ars Scribendi haakt in >p de populariteit van de ca- iriolet met een boek waarin tal- oze bekende en minder beken- Ie open auto's zijn verzameld. is een onderverdeling ge naakt in cabrio's uit Engeland, )uitsland, Frankrijk, Italië, tmerika en Japan. De getoonde vagens zijn na de Tweede We reldoorlog op de markt geko men en bieden met elkaar een grillig beeld van een halve eeuw cabrio-ontwikkeling. Het aanbod loopt uiteen van de 3-wielige Messerschmitt cabrio en een opengewerkte Renault 4 tot peperdure Ferrari's, Jaguars en Rollsen zonder dak en diver se buitensporige Amerikanen uit de jaren vijftig en zestig. Het (groot formaat) cabrio-boek telt 112 pagina's, is voor het grootste deel uitgevoerd in full- color en kost 49,50, tot 1 sep tember betaalt men echter nog de speciale zomer-prijs 39,50. Oldtimer-almanak zeer toegankelijk edere liefhebber van klassieke oertuigen vindt voor diens lobby weer een schat aan gege- ens in de nieuwste uitgave van 'oiture's Oldtimer Almanak 'oor de Benelux. Het handzame ekje met bijna 300 pagina's tost 19,95 en ligt sinds kort bij le tijdschriftenwinkel. Het be klat een evenementenkalender oor dit jaar, een lijst van mer- enclubs en een omvangrijk verzicht van bedrijven die iets loen met of voor historische oertuigen. )e inhoud is zeer toegankelijk, doordat de bedrijven niet alleen zijn gerangschikt naar voertuig- merken, maar ook naar hun aard. Welke toepasselijke tijd schriften er zoal zijn, staat ook in de almanak, evenals een overzicht van Europese musea (35 pagina's!). Voorin vindt men een handig overzichtje van APK-keuring en belastinghef fing voor historische voertuigen. Naast auto's komen motor- en bromfietsen aan bod. Een soort encyclopedie in zakformaat dus. /EGWERKZAAMHEDEN Dverzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, iamengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen jia ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden lijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Haarlem (A 5) lussen Geuzenveld en Rottepolderplein. Zaandam - Amsterdam (A 8) ussen aansluiting N8 en knooppunt Zaandam. Diemen richting Amstelveen (A 9) "ussen knooppunt Holendrecht en Ouderkerk, overdag. Eindhoven richting Maastricht (A 2) "ussen Maasbracht en St. Joost, overdag. Arnhem - Oberhausen (A 12) 'er hoogte van knooppunt Velperbroek, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) 'er hoogte van Bleiswijk, overdag. Breda richting Rotterdam (A 16) ussen Prinsenbeek en Zonzeel, avond en nacht. Rotterdam richting Bergen op Zoom (A 29) ér hoogte van de Heinenoordtunnel, avond en nacht. Den Bosch richting Arnhem (A 50) 'ussen A2 en Wijchen, overdag. Tilburg richting Den Bosch (A 65) 'ussen Berkel-Enschot en Helvoirt, overdag. Eindhoven richting Venlo (A 67) 'ussen Geldrop en Asten. Venlo - Eindhoven (A 67) 'ussen Velden en Helden. Boxmeer richting Goch (A 77) Tussen Gennep en grensovergang. gevoel hebben dat er een mo torblok onder je staat te werken. Met andere woorden: de Shadow Ace voelt, net als een Harley, tijdens het rijden Spar taans aan. Het trillen van de motor geeft een extra dimensie aan het rijden. Dat heeft te ma ken met een speciale techniek, die in de hedendaagse motor fietsen-industrie nauwelijks toe gepast wordt. De kruktappen voor de drijfstangen van beide cilinders liggen in een lijn. De karakteristieke pulserende V- Twin-loop en de opeenvolging van de klappen van het uitlaat- geluid zijn hiervoor verantwoor delijk. Om echter te voorkomen dat het trillen hinderlijk wordt, is het motorblok netjes in rubber opgehangen. Net als bij... een Harley. Alleen, je rijdt met de prettige zekerheid van de Ja panse techniek. En dat is nu juist een van de grote plussen van de Shadow Ace. Een HD is als de liefde. Je neemt gewoon genoegen met de mindere kan ten van je partner. Zoals de vaak lostrillende onderdelen, het soms onhandelbare karakter. Een Honda geeft zekerheid. Dat is misschien wat 'burgelijker', maar dat is een keuze, een af weging. Die nog eens prettig ge steund wordt door de lagere prijs. En dat geeft misschien net de doorslag voor alle motorrij ders die wel houden van een Amerikaanse fiets, maar nèt die drempel niet durfden over schrijden. Zij hebben nu een passend alternatief. Mondeo beste Ziakenauto De Ford Mondeo is uitgeroepen tot Zakenauto van het Jaar in Nederland. Tweede werd de Opel Astra en derde de BMW 3- serie. De jury koos de Mondeo vanwege concept, kwaliteit, rij- eigenschappen, veiligheid, ac ceptatie in de zakelijke markt en de gunstige kilometerkosten. Eind oktober wordt de Peugeot 405 afgelost door een moderne opvolger, die logischerwijze 406 heet. Vergeleken met de acht jaar oude 405 is de opvolger rui mer en in technisch opzicht op gewaardeerd. Helaas voor Peu geot was de primeur van de re gensensor, die automatisch de ruitewissers in werking stelt, net geïntroduceerd door Mercedes op nieuwe E-serie. Maar die valt in een heel andere prijsklasse, stelt men tot troost vast. De 406 is een auto in traditione le Peugeot-stijl, waarbij comfort en ingetogen elegantie voorop staan. Voor het eerst debuteren tegelijk benzine- en dieselver sies, tot nu toe kwamen de die sels altijd later. Maar een nieu we stationwagon verschijnt pas in de herfst van 1996. Erna volgt nog een coupé-versie. Echt verrassend is de modelle ring van de 406 niet. eerder is het een moderne uitvoering van Peugeot's kenmerkende stile ring. De klanten zullen het niet anders willen, want altijd brengt dat een tijdloze elegantie mee. De 406 toont aanzienlijk ge- strekter dan zijn voorganger, de lage neus en hoge achtersleven met op beide prominent de Peugeot-leeuw ogen best in- BLIK IN HET VERLEDEN drukwekkend. Het ziet eruit of de auto meer groeide dan de 15 centimeter extra lengte en 3 cm langere wielbasis die de techni sche gegevens melden. Het resultaat binnenin is goed merkbaar, achterin heeft de 406 meer zitruimte dan de 405. Ook lange personen kunnen er nog precies goed hun benen kwijt. Daar zit de hele winst, want de kofferbak groeide niet. Dat was ook niet direct nodig. Wel heeft de 406, in tegenstelling tot zijn voorganger, een omklapbare achterbankleuning om het laad ruim te vergroten. Daaronder schuilt een nieuwe onafhankelijke ophanging voor de achterwielen met een 'meestuureffect' in de bocht. Als het zo goed werkt als bij de 306 belooft dat een uitstekend stuurgedrag. Dat gaat dan mooi samen met de gekozen krachti ge motoren. Het begint met een nieuwe 16-klcps 1.8 liter van 112 pk, uit bestaande modellen nam men de 16-kleps 2.0 liter (135 pk), 1.9 turbodiesel (90 pk) en 12-kleps 2.1 td 110 pk) over. Standaard is een airbag in het stuurwiel, een derde remlicht boven aan de achterruit en een in hoogte en lengte verstelbaar stuurwiel. Elektrisch bekrachtig de geneugten zoals centrale portiervergrendeling biedt het basismodel SL nog niet. Het interieur ziet er heel netjes uit, met een dashboard in twee kleurstellingen en luxueus aan doende stofbekleding. Bij de zwakste benzine- en dieselmo tor kan een volledigere ST-uit- rusting gekozen worden, waar bij Peugeot discreet zorgt dat van buiten de basis- en ST-ver- sie vrijwel niet van elkaar te on derscheiden zijn. De sterkste benzine- en dieselmotor gaan samen met de omvangrijice SV- aankleding, waartoe ook de ge noemde regensensor achter de voorruit behoort. In de Merce des E merkten we al hoe bijzon der handig het is als de wissers vanzelf gaan werken zodra de ruit nat wordt. Om een bij de nieuwste auto's vaak opduikend nadeel kon ook Peugeot niet heen: de grotere, beter beveiligde en aangeklede 406 weegt meer dan een 405. Het verschil komt op circa 150 kilogram, wat de keus voor ster ke motoren verklaart. Opvallend snel is de 406 er niet mee, het ligt daarom niet in de bedoeling later goedkopere versies met zwakkere motor te brengen. Over de prijzen is nog weinig bekend. De importeur hoopt op een basisprijs onder de 40.000 gulden, maar ver daaronder zal waarschijnlijk niet lukken. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Vrouwen fietsen over het algemeen veel meer dan mannen. Tot hun zestigste jaar gebruiken vrouwen voor 33 procent van al hun verplaatsingen de fiets, ter wijl de mannen voor nog geen 20 procent de fiets pakken. Dit blijkt uit onderzoek naar ge bruik van de fiets in Nederland door de projectgroep Master- plan Fiets van het ministerie van verkeer en waterstaat. Tot 20 jaar is de fiets vanzelfspre kend het meest gebruikte ver voermiddel, omdat er dan nog geen geld is voor de aanschaf van auto of brommer. Daarna wordt vooral voor mannen de auto het belangrijkste middel van vervoer, in veel mindere mate geldt dit voor vrouwen. Tot op zestigjarige leeftijd fietsen vrouwen veel meer dan mannen. archieffoto gpd Vanaf het zestigste levensjaar gaan vrouwen de fiets wat min der vaak gebruiken en mannen juist meer. Dan kan te maken hebben met het ter harte ne men van medische adviezen om meer te bewegen teneinde hart- en vaatziekten te voorko men. Schijfrem het best Volgens de Duitse Consumen tenbond is de hydraulisch be diende schijfrem het beste en betrouwbaarste type rem voor een fiets. Deze rem bestaat uit een vrij kleine metalen schijf die aan de wielnaaf vastzit. Daarop past een knijprem die aan het frame gelast is. Het systeem wordt al langer toegepast op motoren en auto's. De bond zegt er direct bij, dat de schijf rem veel duurder is dan norma le fietsremmen. De meerprijs is minimaal 200. Bovendien zijn ze met een halve tot driekwart kilo veel zwaarder dan normale remmen en lang niet alle fietsen zijn robuust genoeg voor mon tage. Vork en spaken moeten te gen veel grotere remkrachten opgewassen zijn. Uit een vergelijkende test tus sen schijfremmen, velgremmen, trommelremmen en cantilever- remmen (kenmerkend voor ATB's) bleek dat schijfremmen onder alle omstandigheden, goed blijven werken. Regen, modder en sneeuw hebben geen enkele negatieve invloed op het remmen. Vooral velg- remmen en cantileverremmen laten het onder die omstandig heden nogal eens afweten. Voor het bedienen van schijf remmen is evenveel kracht no dig, maar deze is veel beter te doseren. Het hydraulische sys teem bestaat uit een met olie gevulde kabel die de gebruike lijke stalen remkabel vervangt. De druk die op de remhendel wordt uitgeoefend wordt zon der energieverlies overgebracht op de knijprem aan de schijf. De rem is nauwkeurig af te stel len en de remblokjes gaan lang mee. De firma Sachs maakt schijfremmen die uitsluitend voor eerste montage aan fietsfa- brikanten worden geleverd en niet los te koop zijn. GS")? P Pil P (™)T Peugeot-dealer A I I\J vgn Hollands Midden DYNAMISCH OP WEG. Hoorn 79A - Alphen a.d. Rijn 01720-33334 Dorpsstraat 13 - Hazerswoude 01728-9234

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7