Nieuwe bomaanslag Parijs: 17 gewonden Huwelijk Mandeia's loopt nu ook officieel ten einde Volgens generaal Mladic staat Karadzic alleen Buitenland '.Bagdad doet boekje open over wapens Noodweer in Argentinië Langdurige schoonmaakklus Hartaanvallen zijn bedreiging voor rokers tussen de 30 en 50 jaar Graf Mitterrand tussen Gallische historie VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 Soja-olie voor borstvergroting neuchatel» De Zwitserse onderneming LipoMatrix heeft een al ternatief voor borstimplantaten op basis van siliconen ontwik keld. De nieuwe implantaten zijn gevuld met het natuurprodukt soja-olie. Dit meldt de krant Journal de Genève. Het produkt, dat al zou zijn goedgekeurd door de Europese Unie, komt in het na jaar op de markt. Soja-olie kan zonder gevaar door het lichaam worden geabsorbeerd, terwijl met siliconen in het verleden pro blemen zijn ontstaan bij borstvergrotingen. Ook staan de soja- implantaten het opsporen van borstkanker niet in de weg, aldus de producent. Gondeliers blokkeren Canal Grande venetië Boze gondeliers hebben gisteren het Canal Grande, de belangrijkste vaarroute in de Italiaanse stad Venetië, geblok keerd. Dit is hun zoveelste zet in de 'oorlog' tegen de motorbo ten die de gondels ernstige overlast bezorgen. Doelwit van de actie van gisteren waren de 'waterbussen' van de gemeentelijke vervoermaatschappij ACTV. Interim-president Sao Tomé benoemd lissabon De militaire coupplegers in het Westafrikaanse ei landstaatje Sao Tomé en Principe hebben parlementsvoorzitter Francisco Fortunato Pires gisteren benoemd tot interim-presi dent. Dat heeft het Portugese persbureau Lusa gemeld uit de hoofdstad Sao Tomé. De verklaring was ondertekend door Ma nuel Quintas de Almeida, de leider van de militairen die dinsdag de macht grepen in de voormalige Portugese kolonie. Politie vindt wapenarsenaal neonazi's karlsruhe De Duitse politie heeft sinds maandag in geheime opslagplaatsen van neonazi's wapens en zo'n veertig kilo explo sieven gevonden. Dat heeft de opperste federale aanklager, Rolf Hannich, in Karlsruhe meegedeeld. Deze grootste wapenvondst sinds jaren bij extreem-rechts is mogelijk gemaakt dankzij de medewerking van spijtoptant Peter Naumann. Bomaanslag op Spaanse politiekazerne madrid Bij een bomaanslag op een politiekazerne in Noord- oost-Spanje zijn gisteren veertig mensen gewond geraakt, vooral burgers die in de directe omgeving wonen. In Arnedo ontplofte een autobom bij de kazerne van de Guardia Civil. De Spaanse politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk is geweest van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Joodse leider in Oslo dood gevonden oslo» De voorzitter van de joodse gemeente van Oslo, Kai Fein- berg, is gisteravond dood gevonden. Hij was sinds woensdag spoorloos. Nog onduidelijk is of de 73-jarige Feinberg een na tuurlijke dood is gestorven of zelfmoord heeft gepleegd. Fein berg, een overlevende van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz, stond aan het hoofd van de circa duizend leden tel lende joodse gemeenschap in de Noorse hoofdstad. Anti-terreurteams actief in Kashmir new delhi Anti-terreureenheden uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Duitsland bevinden zich in de4ndiase regio Kashmir om een einde te maken aan de gijzeling van vier wes terse toeristen. Dit is vanochtend vernomen in de zomerhoofd- stad van Kashmir, Srinigar. De eenheden overleggen met hun ambassades over de mogelijkheden om de gegijzelden uit han den van een groep extremistische moslims te krijgen. Premier Juppé vraagt bevolking niet in paniek te raken parus »c ees v Drie weken na de bloedige aanslag op een ondergrondse trein is Parijs gisteren andermaal getroffen door een bom. 2'eventien mensen, voor een groot deel buitenland se toeristen, raakten gewond bij de explosie. Drie van hen, onder wie een kind, zijn er ernstig aan toe, maar geen van hen verkeert meer in levensgevaar. voor paniek en dat er al sprake is van een spiraal (van terreur)", aldus de premier. De aanslag, zo kort na de vorige, riep echter direct herinneringen op aan de reeks bloedige aanslagen die Parijs in de jaren tachtig trof. Die golf van terreur eiste tien tallen levens. Na de aanslag werden alle vuilnisbakken op de metro- en treinstations afgesloten. Perso neel van winkels, bioscopen en andere openbare gelegenheden begon de inhoud van tassen te controleren. Maór, zoals een woordvoerder van een organi satie van slachtoffers zei: ,,Je kunt niet achter iedere vuilnis bak in Parijs een politieman correspondent De bom was gedeponeerd in een vuilnisbak op de Avenue de Friedland, niet ver van de Are de Triomphe, trekpleister voor duizenden toeristen. Vrijwel on middellijk na de explosie, die plaatsvond om half zes gister middag, opende de politie de jacht op een grijze Mercedes met een diplomatiek nummer bord. Een van de inzittenden, een Iraniërs, werd gepakt maar snel weer vrijgelaten. É)e Iraan- se ambassade ontkent iedere betrokkenheid bij de aanslag. Volgens een arts ter plaatse waren drie van de slachtoffers Italianen. Een andere getuige zei dat onder de gewonden een Hongaars gezin was. Premier Juppé gewaagde van „veel bui tenlandse slachtoffers, met na me Engelsen die voor de zomer periode in Parijs zijn". Juppé was binnen een uur ter plekke. Hij riep de Parijzenaars op om niet in de greep te raken van de angstpsychose. „Ik ge loof nog niet dat er reden is Deskundigen van de politie zouden op de plek van de bom aanslag de restanten hebben gevonden van een camping- gastankje, dat waarschijnlijk de explosieven had bevat. Daar mee zou de aanslag bij de Are de Triomphe een opmerkelijke gelijkenis vertonen met die van vorige maand op de metrotrein. Ook bij die aanslag werd een campinggastank gebruikt, zij het een veel grotere. Het onderzoek naar de aan slag van drie weken geleden, waarbij behalve zeven doden ruim tachtig gewonden vielen, heeft nog niet tot arrestaties ge leid. Maar een aantal sporen zou naar België lopen. De gebruikte campinggastank was afkomstig uit België, wat er op zou kunnen duiden dat de terroristen dat land als uitvals basis gebruiken. Dat vermoe den is nog versterkt door een recente wapenvondst in België. Een van de wapens die daarbij boven water kwam, was van een type dat op 11 juli werd ge bruikt om een gematigde Alge rijnse geestelijke in Parijs te ver moorden. Floewel de politie in Parijs geen enkel scenario uitsluit, wordt de kans groot geacht dat de bomaanslag op de trein het werk was van Algerijnse terro risten. Dezen verwijten de Fran se .regering het militaire regime in Algiers met militaire en eco nomische hulp in het zadel te houden. Er zou echter ook één feit tegen die lezing pleiten: Al gerijnse terroristen hebben de gewoonte de verantwoordelijk heid voor hun aanslagen op te eisen, wat ze na de aanslag van vorige maand niet hebben ge daan. Rokers in de leeftijdscategorie van dertig tot vijftig j aiar lopen vijf keer zo veel risico een hart aanval te krijgen als leeftijdgenoten die niet ro ken. Dat blijkt uit ccn studie waarvan de uit komst 'vandaag openbaar werd gemaakt in het vakblad! British Medical Journal De helft van het aantal hartaanvallen onder volwassenen tot de middelbare leeftijd is te wij ten aan roken, concludeert het uitgebreidste rapport over de relatie tussen roken en hart aanvallen dat ooit is gepubliceerd. „Hoe jonger BAGDAD-WASHINGTON AFP-Rtr Irak heeft gisteren r vens verstrekt over zijn biolo gische en nucleaire wapenpro gramma's. Het hoofd VN- de pening van Irak (Unscom), Rolf Ekeus, maakte dat bekend na een onderhoud met vice-pre- mier Tariq Aziz in Bagdad. „We zullen deze informatie evalueren en de besprekingen (met de Irakezen) voortzetten", zei Ekeus. Het Iraakse bewind had hem vorige week dringend verzocht naar Irak te komen om nieuwe gegevens in ontvangst te nemen. De plotselinge uitnodiging volgde op de vlucht naar Jorda nië van generaal Hussein Kamel Hassan, de architect van Iraks bewapeningsprogramma. De Iraakse regering beschuldigde hem ervan belangrijke gegevens achter te houden. Washington besloot gisteren militair materieel naar de Perzi sche Golf te sturen voor de uit rusting van 27.000 soldaten. Het vliegdekschip Theodore Roose velt ligt al voor de kust van Is raël. De maatregelen komen voort uit bezorgdheid over on gewone Iraakse troepenbewe- ■m» san carlos de barilocheDe Argentijnse grenspolitie steekt een handje toe bij de evacuatie van een familie uit San Carlos de Bariloche, vlak bij de Chileense grens. Hevige sneeuwstormen hadden ervoor gezorgd dat de familie vijf dagen lang het huis niet uit kon. Het extreme winter weer heeft aan zeker zestien mensen het leven gekost. Boeren in het getroffen gebied zeggen zo'n 300.000 schapen te hebben verloren. De Zuidafrikaanse president, - Nelson Mandela, heeft een offi ciële scheiding van zijn omstre den vrouw Winnie aangevraagd. Dat meldt een radiostation in Johannesburg dat zich beroept op betrouwbare bronnen. Man- dela's woordvoerder wil het be richt niet bevestigen, maar ont kent het ook niet. Geruchten over een op han den zijnde scheiding doen al de ronde sinds de president Win nie enkele maanden geleden ontsloeg als onderminister van cultuur en wetenschappen. De reden voor dat ontslag was haar niet aflatende kritiek op de re gering. Het was voor het eerst dat hij openlijk te kennen gaf genoeg te hebben van het op treden van de vrouw van wie hij al sinds 1992 gescheiden leeft. Mandela heeft een officiële scheiding steeds uitgesloten uit dankbaarheid voor de steun die Winnie hem in de jaren van zijn gevangenschap heeft verleend. In zijn autobiografie gaat hij uitvoerig in op zijn verlangen naar Winnie in die jaren en op het fantastische gevoel haar na zijn vrijlating eindelijk weer te kunnen omhelzen en zijn fami lie om zich heen te hebben. In de tijd rond zijn vrijlating was Winnie het middelpunt van diverse schandalen. Zo zou ze persoonlijk betrokken zijn ge weest bij de ontvoering en dood van een tienjarige jongen die door haar lijfwacht van verraad werd verdacht. Maar die schandalen hebben volgens Nelson niet de doorslag gegeven bij het besluit te schei den van tafel en bed. Moeilijker te verwerken was dat Winnie hem niet trouw was. Tijdens zijn gevangenschap had ze een aantal verhoudingen gehad. Dat kon hij nog wel acceptéren. Maar tegen de onthulling dat ze ook na zijn vrijlating nog een minnaar haid, bleek hun relatie niet bestand Hun huwelijk werd vanaf het eerste moment gedomineerd door de strijd tegen de apart heid. Omda t Nelson al vrij snel door het ANC werd gevraagd ondergronds te gaan werken, hebben ze uiteindelijk maar twee jaar echt samengeleefd. Daarna waren hun nog maar een paar korte, geheime ont moetingen beschoren, tot ze el kaar gescheiden door een ruit in de gevangenis weer zagen tij dens de zeldzame, korte bezoe ken die Winnie onder toeziend oog van een bewaker mocht af- MONA MEDEDELING MONA heeft besloten de produkten Biogarde Roer en Stand, zowel naturel als met vruchten en Biogarde Brunch van het merk MONA en het Albert Heijn huismerk uit de winkels terug te halen. Deze maatregel betreft niet Biogarde Drink en Biogarde Kwark. Uit kwaliteitsonderzoek is gebleken dat de voor deze produkten gebruikte yoghurtcultuur mogelijk een schimmel bevat, wat kan leiden tot smaakafwiikingen en een kortere houdbaarheid dan die gebruikelijk worot gegarandeerd. Eventuele consumptie van deze produkten brengt echter geen enkel gevaar voor de gezondheid mee. Het betreft uitsluitend bovengenoemde produkten met de houdbaarheidsdata tot en met "THT 25/8". Aangezien MONA de hoogste kwaliteitseisen aan haar produkten stelt, biedt MONA haar consumenten uiteraard de gelegenheid het aankoopbedrag voor de betreffende produkten retour te krijgen. Consumenten die hiervan gebruik willen maken, wordt verzocht het gedeelte van de verpakking waarop de houdbaarheidscode (de THT code) staat uit te knippen en o.v.v. naam, adres en bank- of gironummer, op te sturen naar: MONA, Antwoordnummer 1185, 6200 VB Maastricht. Een postzegel is niet nodig. Voor nadere inlichtingen kunnen consumenten gebruik maken van de speciale MONA Biogarde Informatielijn: 06-03-62. Deze lijn is vanaf vrijdagochtend 18 augustus en a.s. zaterdag tijdens kantooruren (van 09.00 tot 17.00 uur) bereikbaar. MONA biedt haar oprechte verontschuldigingen aan voor het ontstane ongemak. -i usinks Op de rivier Kolva, in de buurt van de Russische stad Usinsk, zijn werkers nog altijd bezig met het opruimen van de dikke laag olie die daar vorig najaar in is terechtgekomen door lekkende leidingen. De olie stroomt nog steeds verder de toendra's van het noordelijke Komi binnen. FOTO REUTER GENNADY GALPERIN je bent, hoe groter de kans op een hartaanval door roken", aldus dr. Rory Collins van de Brit se Hartstichting. Ze stelt dat tachtig procent van de hartaanvallen bij mensen van middelbare leeftijd door roken wordt veroorzaakt. Aan het onderzoek hebben 14.000 overleven den van hartaanvallen in Groot-Brittannië en 32.000 van hun familieleden meegedaan. Vol gens de onderzoekers is het probleem het grootst in de industrielanden. Ze signaleren echter in de ontwikkelingslanden een sterke toename van het aantal hartinfarcten doordat daar steeds meer mensen gaan roken. correspondent Gelegen op de Mont Beuvray, een smaragdgroene heuvel in het glooiende landschap be zuiden Chateau-Chinon, had Francois Mitterrand zich mis schien geen beter perceeltje kunnen aanschaffen. Op een mooie dag kan de oud-presi dent vanaf zijn land over het landschap van de Nièvre sta ren, terwijl hij de geschiede nis overpeinst die hier 2.000 jaar geleden werd geschreven. Maar op de dag waarop Francois Mitterrand op de Mont Beuvray neerstrijkt, zul len deze aardse genoegens hem niet langer zijn gegund. De man die Frankrijk veertien jaar bestierde, heeft het land niet gekocht voor de bouw van een buitenverblijf. Hij wil er begraven worden. Het weekblad L'Euénement du Jeudi onthulde gisteren dat de oud-president op de Mont Beuvray ter aarde wil worden besteld. Weliswaar spreken de plaatselijke autori teiten dat tegen, maar de fo to's in het weekblad spreken voor zichzelf. Op een ervan is het perceeltje (10 bij 10 me ter) te zien, al keurig afgeba kend. De Mont Beuvray is geen heuvel van dertien in een do zijn. Op haar hellingen liggen de overblijfselen van Bibracte, de Gallische hoofdstad die 25 jaar na Christus in verval raakte om eeuwen later door ene Mitterrand weer aan de vergetelheid te worden ont rukt. Onder Mitterrand wer den de ruïnes van de Galli sche vestingstad tot be schermd gebied verklaard. Dat was in 1984. Een jaar la ter, toen de opgravingen nog moesten beginnen, bracht de president er zijn eerste be zoek. Dat werd in 1989 gevolgd door een tweede, waarna niet alleen de oude vestingstad, maar de hele heuvel tot na tuurpark werd bestempeld. In 1990 werd vervolgens met staatshulp een NV'tje gesticht dat het archeologische werk op zich nam; nog een jaar la ter kocht de staat de hele heuvel. Nooit eerder had de staat het terrein van een ar cheologische opgraving tot natuurpark verklaard, laat staan gekocht. Maar meer zou volgen. Op 4 april dit jaar verscheen Mit terrand opnieuw op de hellin gen. Daar was nu plotseling een museum verrezen, geheel gewijd aan de gebeurtenissen die zich daar twintig eeuwen eerder hadden afgespeeld. Uit hun schooljaren herin nerden de Fransen zich de gebeurtenissen in de oude Gallische hoofdstad hooguit als een voetnoot. Maar bezoe kers aan het museum verna men nu dat Bibracte de ba kermat was geweest van het machtigste aller Gallische vol keren, de gevreesde Eduens. In de krijgshaftige traditie van Asterix en Obelix hadden de ze moedige Eduens jarenlang standgehouden tegen de Ro meinse oorlogsmachine van Julius Caesar. Voor Mitterrand moet de keuze niet moeilijk zijn ge weest. Waar anders kon een staatman van zijn gewicht worden begraven dan tussen de voorvaderen van de natie? Om publiciteit te verkrijgen ensceneerde een jeugdige Mitterrand ooit zijn eigen dood. Dat hij ook zijn eigen begrafenis moest regelen, was daarop slechts een logisch vervolg. Staande op de top van de Mont Beuvray liet Mit terrand op 4 april zijn ogen over de in historie-gedrenkte heuvels glijden en sprak: „Op deze plek hoor ik thuis". Zestienduizend Amerikanen proefkonijn washington afp Zestienduizend Amerikanen, onder wie vrouwen en kinde ren, zijn als proefkonijn ge bruikt bij medische experimen ten met radioactieve straling. Dat maakte het ministerie voor energie gisteren in Washington bekend. Uit dit officiële cijfer blijkt dat veel meer mensen bij de proe ven waren betrokken dan tot nu toe werd aangenomen. De ex perimenten begonnen in de Tweede Wereldoorlog en duur den tot midden jaren zeventig. Op een persconferentie ver zekerde de minister van ener gie, Hazel O'Leary, dat de mees te proeven een doorbraak op medisch terrein tot doel had den. Maar ze gaf toe dat er ook een duistere kant aan de experi menten zat. Het ministerie inventariseer de de afgelopen anderhalf jaar 435 medische experimenten waarbij mensen werden bloot gesteld aan straling. De be schikbare documenten geven geen uitsluitsel in hoeverre de deelnemers aan de experimen ten vrijwilligers waren. Volgens het ministerie roept ongeveer tien procent van de ruim vierhonderd gevallen ver ontrustende vragen op. Bij een deel van de experimenten wa ren baby's, gevangenen en psy chiatrische patiënten betrok ken. Taiwan meldt rakettest China De Chinese marine heeft giste ren ten noorden van Taiwan ge leide raketten afgevuurd. Dal heeft Defensie in Taipei gemeld. De Chinese operatie volgt op zes eerdere rakettesten. De Tai wanese regering denkt dat die zijn bedoeld als intimidatie. De Bosnisch-Servische leider Karadzic staat alleen. Zijn rivaal, generaal Mladic, liet gisteren in een verklaring weten dat Karad zic de steun heeft verloren van de 'twee pilaren' van de Bosnisch-Servische gemeen schap: het leger en het volk. Karadzic en Mladic kwamen eerder deze maand openlijk in conflict toen Karadzic de popu laire generaal degradeerde na het verlies van twee strategisch belangrijke steden in West-Bos- nië aan de Kroaten. Mladic wei gerde toen het bevel over te dragen en kreeg de steun van de hele Bosnisch-Servische leger top. Karadzic, beducht voor een coup, draaide daarop zijn be sluit terug. Hoeveel Karadzic nog in de melk te brokkelen heeft, is on duidelijk. Zijn machtsbasis wordt steeds kléiner en beperkt zich nu tot het Bosnisch-Servi sche parlement in Pale. De Ser vische president Milosevic, voorheen een bondgenoot, toont zich de laatste tijd opval lend vredelievend in de hoop dat de economische sancties te gen zijn land worden opgehe- Milosevic liet zich gisteren door de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Richard Holbrooke inlichten over het nieuwe Amerikaanse vredesplan, dat naar verluidt voorziet in opdeling van Bosnië in zestig procent Servisch en veertig procent moslim- /Kroatisch gebied. Holbrooke sprak eerder deze week over dit plan met de Bosnische en Kroatische regeringen, die zich gematigd positief toonden. Vol gens het onafhankelijke Servi sche persbureau Beta zou ook Milosevic zijn steun voor het plan hebben uitgesproken, al zou hij het niet eens zijn met militaire details. Milosevic zou nu bij Karadzic aandringen op aanvaarding van het vredes plan. De afgelopen dagen is de druk op de Bosnische Serviërs op het slagveld opgevoerd. Kroatische en Bosnische rege ringstroepen hebben in een ge zamenlijk offensief de Serviërs in de Westbosnische plaats Dvar omsingeld. De val van Dvar zou nog slechts een kwes tie zijn van tijd. Vanochtend meldde de Kroatische radio zelfs al dat Dvar zou zijn ver overd. Onafhankelijke bronnen hebben dat echter nog niet be vestigd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5