Oudere wil zijn leven niet rekken DIRK VAN DEN DROEK Ambassadeur wil banden aanhalen ïfl Zeventig procent van zwartwerkers heeft baan Binnenland Honderd piek voor ongemak tijdens stroomstoring Minister: Brommobiel mag niet op fietspad rijden Mishandelaar prostituées: Ik heb een hekel aan hoeren SUnRMARKTENWN DIGROS en 'Ieder moet bepalen welke theorie hij gelooft' VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 Verdachten ontvoering bekennen i pfuwarden De vier Friezen die ervan worden verdacht deze week de 57-jarige Leeuwarder zakenman G. Snijder te hebben ontvoerd, hebben gisteren bekend. Duidelijk is dat de vier man nen (48, 33, 31 en 22-jaar oud) de zakenman uit Financiële mo tieven hebben ontvoerd. De 48-jarige verdachte uit Vrouwenpa rochie is het brein achter het mislukte plan. Snijder werd dins dagavond uit zijn vakantiewoning ontvoerd. De politie vond hem woensdag op aanwijzing van de hoofdverdachte terug. De man had zeventien uur vast gezeten, maar verkeerde in goede Taxibedrijf eist schadevergoeding PTT wieringen Het taxibedrijf Noord-West in Wieringerwerf eist in kort geding van PTT-Telecom een schadevergoeding van circa een half miljoen gulden. De naam van het taxibedrijf ontbreekt in de nieuwste editie van de regionale telefoongids van PTT-Te lecom. Het bedrijf erkent de omissie en biedt de taxi-onderne ming de 'standaardvergoeding' van 15.000 gulden aan, maar het taxibedrijf verwerpt dit bod. Het zou in geen verhouding staan tot de geleden schade. Chauffeur tankwagen omgekomen asten Bij een ongeluk met een tankwagen op de snelweg A67 ter hoogte van Asten (tussen Helmond en Weert) is gistermiddag de 46-jarige chauffeur uit België om het leven gekomen. De chauffeur heeft een wegafzetting niet gezien en is op een auto van Rijkswaterstaat gebotst. De vrachtwagen kantelde en vloog in brand. Het slachtoffer raakte bekneld in zijn cabine en is in de vlammen omgekomen. De brand is overgeslagen naar een stuk natuurgebied naast de snelweg, maar volgens de brandweer is het vuur daar onder controle. Brokx wil buiten Tilburg gaan wonen Tilburg Burgemeester Brokx van Tilburg wil buiten de stad gaan wonen. Hij heeft de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, F. Houben, verzocht hem te ontheffen van de verplichting om in Tilburg te blijven wonen. Brokx wil een wo ning in het bosrijke Oisterwijk kopen. Hij woont nu in een huur- appartement in Tilburg. Als verklaring voor zijn verhuizing geeft de burgemeester dat het einde van zijn ambtstermijn nadert. Broer en zus omgekomen bij ongeluk zevenaar Een verkeersongeluk op de Al2 bij de afslag Zevenaar heeft gisteren het leven gekost aan twee Duitse kinderen, een broer en zus van acht en dertien jaar. De kinderen reden mee in een bestelbusje, dat werd aangereden door een personenauto. Het busje kwam in de berm en kantelde. De vier andere inzit tenden, de vader van de twee kinderen en nog twee kinderen met hun vader, raakten gewond. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Dortmund. Rijkswaterstaat wil mistdetectie bij Breda breda Rijkswaterstaat overweegt op de A27 en A58 rond Breda een mistdetectiesysteem aan te leggen. Dat moet gekoppeld ie wal worc*en aan geP'ande aanleg van een verkeerssignalerings- systeem °P ^eze we§en' waarmee middels lichtbaldcen maxi- mj]jajmumsnelheden worden aangegeven. Öp de wegen rond Breda j^011101"1 va^er mistongelukken voor dan gemiddeld in Nederland, et bli!^°'§ens ^et KNMI heeft dit te maken met klimatologische om- om s standigheden in combinatie met de overgang van zand- naar Terj^S101^ en met grondwaterstand in dit gebied. Deze week rln08 waren er tw00 kettingbotsingen in dichte mist op het ver deiNndingsstuk tussen de A27 en de A16 ten zuiden van Breda. "P jeventig procent van het zwarte Jverk wordt gedaan door men- ed'njen een baan hebben. De ocle hjesterende dertig procent komt t^oor rehening van huisvrouwen Procent) cn uitkerings- werkzoekenden Jien procent). Dat zegt onder- ïrist v|oeker P-Ahaart van OSA, een it ^rganrsatie die zich bezighoudt +/Jiet arbeidsmarktonderzoek. De onderzoeker denkt niet at zwart werk in goede banen te vi an worden geleid door bijvoor- eeld dienstencheques, door de iverheid gesubsidieerde bon klusjes 'op zwart irijsniveau' kunnen worden be- aald. Een voorwaarde voor zo'n systeem is volgens Allaart dat Werkzoekenden met een uitke ring aan werk komen. Aange zien slechts tien procent van de zwartwerkers een uitkering heeft, betwijfelt hij dat. Hoewel hij niet uitsluit dat een uitkering juist remmend werkt op het aanpakken van zwart werk (pak- en strafkans), wijst alles erop dat het hebben van bepaalde kwalificaties en de motivatie om iets bij te verdie nen van doorslaggevend belang zijn. Werklozen met een uitke ring missen deels kwalificaties en sociale vaardigheden om op de informele arbeidsmarkt aan de slag te kunnen. Formalisering van zwart werk is bovendien niet aantrekkelijk voor een uitkejingstrekker, om dat de 'witte' inkomsten op de uitkering worden gekort. Allaart vreest dat als er in een geforma liseerd systeem geen selectie wordt toegepast, ook dit werk grotendeels zal worden gedaan door mensen zonder uitkering. Het Energiebedrijf Delfland keert per ge zin in Bleiswijk en Bergschenhoek hon derd gulden uit in verband met de drie da gen durende stroomstoring drie weken ge leden maar erkent daarmee niet de aan sprakelijkheid. Dat zei directeur P. de Bree gisteren voor de NPS-radio. Inwoners van Bleiswijk en van een deel van Bergschenhoek zaten eind vorige maand drie dagen zonder stroom nadat brand was ontstaan in een transformator huisje. Daardoor ontdooiden koelkasten en vrieskisten en kon er niet meer elek trisch worden gekookt. Het energiebedrijf verkondigde daags na de storing niet aansprakelijk te zijn voor de schade. De Consumentenbond vond dat in strijd met de wet. Bij het gerechts hof in Den Haag loopt hierover een proce- Molukkers en Papoea's in actie voor onafhankelijkheid Papoea's grepen de onafhankelijkheidsdag van Indonesië a op 1 juli 1971. wassenaar De Indonesische ambassadeur in ons land, J. Kadarisman, vindt dat de tijd rijp is voor een intensivering van de ban den tussen zijn land en Neder land. Dat zei hij tijdens de vie ring van de vijftigste verjaar dag van de republiek Indone sië, gisteren in Wassenaar. De plechtigheid werd bijgewoond door zo'n vierduizend belang stellenden. Een auto parkeren was bijna onmogelijk, beveiligingsmensen waren ruim vertegenwoordigd en hapjes en drankjes konden vanaf een uur of twaalf worden afgehaald bij de talrijke stand jes. Vijftig jaar onafhankelijk, re den genoeg voor een feestje. De plechtigheid in de tuin van de ambassadeurswoning in Wassenaar begon met het voor lezen van de proclamatie van de onafhankelijkheid. Ook werden de gevallenen van de onafhan kelijkheidsstrijd herdacht. Een uitgebreide ceremonie rond het hijsen van de vlag maakte de viering compleet. Ambassadeur Kadarisman memoreerde in zijn toespraak de Huidige relatie tussen zijn land en Nederland. ,,Die is re delijk goed, maar het kan veel beter", zo stelde hij. De verhou ding bekoelde in 1992 toen Ne derland kritiek uitte op het bloedige optreden van Indone sische militairen tegen demon stranten op Oost-Timor. Indo nesië verbrak toen de ontwikke lingsrelatie met Nederland. „Nederland was altijd een van de grootste investeerders in Indonesië maar staat nu, na Singapore, op de zesde plaats. Het zou fijn zijn derland weer gaat stijgen op die ranglijst", aldus Kadarisman. Het kabinet heeft inmiddels al besloten uit de algemene mid delen een bedrag van tweehon derd miljoen gulden te reserve ren om het Nederlandse be drijfsleven betere kansen te ge ven in Indonesië. In tegenstelling tot de feeste lijkheden in Wassenaar trokken in Den Haag twintig Papoea's in een demonstratieve optocht door de stad en zijn op het Bin nenhof acht Molukkers in hon gerstaking gegaan. Beide volken eisen een onafhankelijke staat. In de Oosttimorese stad Gleno werd tegen de Indonesische an nexatie van de voormalige Por tugese kolonie gedemonstreerd. Toen de politie een einde wilde maken aan de betoging, werden twee agenten gedood. Veertien demonstranten zijn gearres teerd. De Indonesische emiritus- hoogleraar Soemitro Djojohadi- kusomo krijgt een eredoctoraat in de economische weten schappen aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Soemitro speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van de Indonesi- FOTO ANP FRANS VANDERUNDE sche economie. Intussen heeft de Nederland se journalist Willem Oltmans te horen gekregen dat Jakarta hem een visum weigert. De reden is zijn brochure Bon Voyage, ma jesteit, waarin hij koningin Beatrix afraadt president Soe- harto te bezoeken. Oltmans ver gelijkt Soeharto in dat geschrift behalve met Pol Pot ook met Hitier, Goebbels en Quisling. De Indonesische ambassade raadt hem af als toerist naar Indone sië te reizen, omdat hem ook dan de toegang zal worden ont- Meerderheid stelt kwaliteit leven voorop De overgrote meerderheid van de 55-plussers in Neder land vindt dat hun leven bij ernstige ziekten of gebreken niet ten koste van alles moet worden gerekt. Zo'n 82 pro cent onderschrijft de stelling dat de kwaliteit van het le ven voorang moet hebben boven verlenging van het le ven. n haag gpd Een iets groter aantal (85 pro cent) vindt bovendien dat als een patiënt geen verdere be handeling meer wenst, er van medische zijde geen druk op hem of haar mag worden uitge oefend om loch nog een behan deling te ondergaan. Dit is gebleken uit een enquê te onder ouderen die volgende week wordt gepubliceerd in het ouderenblad Plus. Het onder zoek, uitgevoerd door het bu reau Research and Marketing, laat verder zien dat 77 procent van de ouderen zich op eniger lei wijze gediscrimineerd voelen vanwege hun leeftijd. In de meeste gevallen (43 procent) gaat het om discriminatie op rerk of bij het verkrijgen erk. de Ruim zestig procent ouderen is blijkens de enquête ontevreden over de sociale ze kerheid en de veiligheid in Ne derland. Zo'n dertig procent van de ondervraagden toont zich bereid extra voor veilig heidsmaatregelen (meer politie en dergelijke) te betalen. Tien procent heeft daar zelfs meer dan twintig gulden per maand den haag anpop de rijweg thuishoort. Het probleem is echter dat de mi nister als gevolg van Europese regelgeving de loelaling ervan niet kan weigeren. Volgens de huidige verkeers- wetgeving gelden voor de brommobiel dezelfde regels als voor een bromfiets. Dat bete kent dat de brommobiel dertig kilometer per uur binnen de be bouwde kom mag rijden en veertig daarbuiten. Het gebruik van gordels is verplicht. Jorritsma overweegt tenslotte een rijverbod voor brommobie- len buiten de bebouwde kom in testellen. Jongeren onder de achttien mo gen niet rijden op een brommo biel. De onlangs geïntroduceer de vierwielige bromfiets die eruit ziet als een kleine perso nenauto mag niet op het fietspad rijden. Met deze en an- Jorritsma (verkeer) voorkomen dat de brommobiel de veilig heid en doorstroming van het verkeer kan belemmeren. Jorritsma stelt dat de brom mobiel, die tot anderhalve me ter breed kan zijn, niet op het fietspad, maar eigenlijk ook niet De aanhouding van de man is een gevolg van het onderzoek dat op gang kwam nadat in ja nuari in het Eemskanaal het lijk werd aangetroffen van een naar later bleek vermoorde prostitu- ijn in Groningen de sten van nog twee s gevonden. Van de breekt nog steeds Voor de rechtbank in Gronin gen is gisteren een gevangenis straf van drie jaar en TBS met dwangverpleging geëist tegen een 28-jarige man uit Assen. De man zou de afgelopen jaren een aantal tippelaarsters uit Gronin gen hebben mishandeld, be dreigd en verkracht. Dat gebeurde volgens de offi cier van justitie nadat hij de vrouwen in de stad had opge pikt en met hen naar een afge legen plek buiten de stad was gereden. Nadat zij hun diensten hadden bewezen, dwong hij hen opnieuw tol allerlei hande lingen en dreigde hen te doden als ze niet toegaven. Eén van de vrouwen drukte hij de keel dicht. Zij zag kans te ontkomen door hem hard in zijn tong te bijten en over zijn gezicht te krabben. stoffelijke re tippelaarster dader(s) on! ieder spoor. Tijdens het politie-onderzoek meldden drie vrouwen hun er varingen met de Assenaar. Om dat twee van hen zijn kenteken hadden genoteerd, kon de poli tie hem eenvoudig opsporen. De man ontkent dal hij ooit vrouwen heeft willen doden. Wel zegt hij eigenlijk een hekel te hebben aan hoeren en een onweerstaanbare drang te voe len om macht over hen uit te oefenen. Hij zegt te genieten als ze pijn hebben en bang zijn. Creationisten geloven in schepping en niet in Darwin louis burgers Ze beschikken over een onwankelbaar ver trouwen in de schepping, zoals geschreven staat in de Bijbel. Bij de creationisten be staat geen twijfel over de goddelijke hand die de aarde in zes dagen deed ontstaan, evenmin als er vraagtekens komen bij Adam, Eva en de Zondvloed. De letterlijke tekst van de Bijbel is voor hen heilig. De deelnemers aan het zesde Europese Congres van Creationisten dat in Soester- berg wordt gehouden, vragen zich zelfs af of de aarde niet toch gewoon het centrum van het heelal is. Dan zou Galiléï ('en toch be weegt zij') ongelijk hebben. Voor de Zuidafrikaan Philip Stott is dat al lang geen vraag meer. Hoe durven wij, ge wone mensen, te denken dat de ruimte on eindig groot is? Nee, de Bijbel waarschuwt al dat niemand het moet wagen de 'heme len' op te meten, zegt hij en haalt 1 Corin- tiërs 1 aan. „Alle wijsheid van deze wereld is dwaasheid!" Stott 'bewijst' zijn stelling ook. Zoals met de constatering dat in de astronomie veel ge werkt wordt met aannemingen in plaats van met feiten en bewijzen. Zoals de snel heid van het licht, die volgens de weten schap aftijd constant is en waar Stott vraag tekens bijzet. „Wie zegt dat die snelheid ook in het verleden altijd gelijk is geweest". God heeft immers de hemelen geschapen door ze uit te rekken. Dat proces is nu voor bij, stelt hij onomwonden vast, en dus zit er geen beweging meer in. Zo zijn de 125 creationisten in Soesterberg het er ook over eens dat de wereld geen miljoenen jaren oud is, maar zo'n zeven duizend jaar geleden werd geschapen. Het tijdschema dat de geologen hebben opge steld aan de hand van fossielen en rotsfor maties, wordt door hen verworpen. Geologen mogen misschien praten over een periode van 250 miljoen jaar tussen het Precambrium en het Carboon, de tijd waar in het steenkool werd gevormd, de creatio nisten zien dat anders. Steven Robinson: „In werkelijkheid was dat een periode van één jaar. We weten ook dat in dat jaar de Zondvloed plaatsvond". Robinson noemt zich deskundige op het gebied van chronologie en tijdrekening. „Traditionele geologen zeggen dat er tel kens miljoenen jaren verliepen bij het ont staan van verschillende rotsformaties. Daar hebben zij geen enkel bewijs voor". Robinson constateert dat de ontstaansge schiedenis van de aarde vooral gepaard ging met catastrofes. Daardoor ontstonden de verschillende gesteenten. „En twee ver schillende gesteenten zijn vaak slechts van elkaar gescheiden door een dunne laag. Waarom zou het miljoenen jaren duren om een dergelijke laag te laten ontstaan?" Het creationisme als evangelische stroming ontstond in z'n huidige vorm zo'n dertig jaar geleden in Amerika. Daar publiceerden in 1961 John C. Whitcomb en Henry M. Morris hun studie The Genesis Flood. Zij waren de eersten die aan de hand van de Bijbel twijfels uitten over de geaccepteerde geologische geschiedschrijving. Inmiddels is het creationisme ook lot Euro pa doorgedrongen. In Nederland behoort het tot het gedachtengoed van tal van fun damenteel christelijke groeperingen en van de Evangelische Hogeschool in'Amersfoort. Die organiseerde ook het congres, dat extra in de belangstelling staat vanwege de dis cussie over de vraag of de theorie van Dar win wel of niet in het schriftelijk eindexa- Robinson wil overigens best toegeven dal het 'niet onmogelijk' is dat de wetenschap gelijk kan hebben wanneer zij uitgaat van honderden miljoenen jaren van aardse ge schiedenis. „Als je op dat niveau met elkaar gaat praten, is het vaak een kwestie van ge loof. Zij geloven, op basis van hun verkla ringen, in die theorie. Ik geloof in God en Gods woord en dan neem ik ook aan dal Hij gelijk heeft wanneer Hij zegt dat Hij de aar de geschapen heeft in zes dagen". De Griekse filosoof Apostolos Frangos praat liever over de Informatie als de bron van al le kennis en Gods woord. „De schepping is Zijn gedachte, Zijn daad. Mensen die gelo ven in de evolutie, verklaren het ontstaan van deze wereld als een geleidelijke ontwik keling. Eigenlijk zeggen ze dat het niet mo gelijk is wat we hier hebben, en dus hebben ze die lange tijdsspanne nodig als verkla ring". De creationisten nemen daarentegen aan, zegt Frangos, dat het een daad van God was. „Ik weet dat veel christenen toch de evolutietheorie aanvaarden, maar ik geloof dat zij dat doen uit een soort van minder waardigheidsgevoel. De aanhangers van de evolutie geven een verklaring in de vorm van een theorie. Dat doen wij ook. Elk indi vidu moet zelf maar bepalen welke theorie hij wil geloven". 'Darwin-leer juist voor 't eerst in examenstor zoetermeer De evolutietheorie is niet ge schrapt uit het centraal schrif telijk examen biologie, maar juist voor het eerst als ver plicht examenonderdeel opge nomen in het schoolonder zoek. Van het schriftelijk eind examen heeft het nooit deel uitgemaakt. In de toekomst wordt de theorie van Darwin wellicht wel opgenomen in het centraal schriftelijk examen. Staatssecretaris Netelenbos schrijft dit in antwoord op vra gen van de Kamerleden Lam- brechts en Bakker (beiden D66). De D66'ers waren boos over het schrappen van de theorie uit de examenstof. Volgens Ne telenbos zijn zij onjuist geïn formeerd en heeft de theorie van Darwin nog nooit als zoda nig deel uitgemaakt van het examenprogramma. De staatssecretaris verwijst naar haar oud-college Ginjaar- Maas, die eind 1989 besloot de theorie in de schoolonderzoe ken op te nemen, omdat die naar haar mening volledig ont brak in de examenstof voor het WVO. Netelenbos: „Iets derge lijks geldt voor MAVO/VBO in 1994 dat met ingang van 1996/97 wordt vervangen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3