Leidsch Dagblad ^et i, Keukenhofbos uit voorzorg gesloten Draven in Noordwijk Opnieuw bomaanslag in Parijs I luchtkwaliteit bij Schiphol 'acceptabel' Marco stopt ^ar* Princen bekent Nederlanders te hebben gedood in Indonesië Indië-monument vernield GOED NIEUWS VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40854 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ,M1 L Binnenland Buitenland Kunst Kiezen tussen B Darwin of de scheppingsleer i Hartaanval bedreigt jonge rokers Sport Opgenhaeffen op Leids SummerJazz Alfons Groenendijk zoekt revanche nStremming NS levert geen 4 problemen op I i leiden wim koevoet Heen reizigers die ziende blind ;n horende doof zijn, konden fanochtend in de problemen ;omen door de treinstremming ip het baanvak tussen Leiden ;n de stations Den Haag CS en "S. Het alternatieve busvervoer j iet snel- en stopbussen, die j im de vijf en vijftien minuten lertrekken, draaide even na half g ien al op volle toeren. Dat was lijna een half uur voordat het einverkeer werd lamgelegd. jjp- De grootste stremming uit de ;eschiedenis van de NS duurt, als alles goed blijft gaan, tol naandagochtend vijf uur. De i ,/^kl if ;omende dagen is het baanvak inbruikbaar in verband met de ;poor\'erdubbeling tuusen de --"fl ileutelstad en Den Haag. De verwijzingen en informa- ie puilden vanochtend het sta- ion uit en de functionarissen jan NS-Reizigersinformatie in hesjes konden onmo- elijk worden misgelopen. Aan de AZL-zijde van het sta- ion staan twee taxichauffeurs r beteuterd bij. Zij hoopten te irofiteren van de chaos op het lation, maar de NS hebben al les dik voor elkaar. ,,Ik sta hier il anderhalf uur te niksen", zegt |r een. „Ik denk dat ik het na nenen niet drukker krijg. Ik baal fr ook van dat er nu rond het itation zo veel reclame wordt jemaakt voor de bussen. Nee, wij mogen hier geen reclame haken voor de taxi, zelfs niet foor de treintaxi." Wegens gevaar voor brand MDS-patiënte bijt KLM-purser ichiphol gerard van putten Een over haar toeren geraakte passagiere heeft dinsdagavond nok gemaakt tijdens een LM-vlucht van Nice naar Am sterdam. Een KLM-purser die trachtte te kalmeren werd jloor de 31-jarige vrouw, een JDS-patiënte, in de arm gebe- en. De vrouw werd overmand door paniek, toen de KL 338 de ending inzette. Een medepas- Sagiere wilde weten hoe laat het jvas en haalde uit haar tas een wekker. De vrouw dacht dat het om een bom ging en eiste dat pe deur werd geopend om het ding naar buiten te gooien. De purser kon de vrouw pas na eni ge tijd overmeesteren. HET WOORD IS AAN Catherina van Siena Een moedig mens gebruikt geluk en pech als zijn linker en rechrerhand. Het Keukenhofbos in Lisse is gesloten met het oog op brandgevaar in deze kurkdroge tijden. Borden bij de in gangen melden vanaf vandaag het verbod, dat door eige naar J.C.E. graaf van Lijnden is afgekondigd. lisse-den haag arie in 't veld-gpd Het bos ligt tegenover de Keu kenhof en is alleen toegankelijk voor bezitters van wandejkaar- ten. Dat zijn er zo'n tweehon derd. Volgens de graaf vormen 'rokerijen' het grootste gevaar voor zijn 43 hectare grote bos: „Mensen hoeven maar een peuk weg te gooien en de boel wordt één grote puinhoop". Zijn jachtopziener moet erop toezien dat inderdaad geen mensen het bos in gaan. Water dicht zal die controle niet zijn, beseft de graaf. Het bos gaat weer 'open' zodra de droogte voorbij is. In de duinen is het gevaar voor brand minstens even groot, maar Staatsbosbeheer denkt geen moment aan een verbod. Volgens woordvoerder E. Huge is dat niet te controle ren: „We hebben zo'n vijftig in gangen in ons tweeduizend hectare grote gebied, dat zich uitstrekt van de Langevelderslag tot voorbij de Wassenaarse Slag. Bovendien, mensen zouden dan niet eens naar het strand kunnen". Een rookverbod lijkt hem zelfs gevaarlijk: „Dan gooien mensen snel hun peuk weg als ze een boswachter zien. Nee, je kunt alleen maar hopen dat mensen voorzichtig zijn. En veel patrouilleren. In deze droge tijden lopen constant twee mensen van ons rond, met een portofoon". Toch ontstond vorige week nog een brandje in de duinen langs de Randweg in Noordwijk. Een halve hectare bos ging in vlammen op, met alle gevolgen vandien voor veldmuizen, hage dissen en andere bewoners. Volgens Huge komt dat door onvoorzichtigheid. „Laatst nog kwamen we Duitsers tegen die in de duinen aardappels wilden poffen op een vuurtje." Augustus zal volgens Meteo Consult in Wageningen met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de geschiedenis ingaan als de warmste en droogste maand van deze eeuw. Het is de afgelopen 95 jaar nog niet eerder voorgekomen dat in de eerste twintig dagen van een augustusmaand in De Bilt geen regen is gevallen. Jonge bomen op de Veluwe, in het Gooi, de Peel en Drente hebben het 't moeilijkst door de droogte. „Het wortelstelsel bij deze bomen is nog onvoldoen de ontwikkeld, begieten is dan noodzakelijk", aldus woord voerder Noordman van de Bo- menstichting. Maar ook bomen in de grote steden raken in de problemen omdat die vaak in te kleine plantgaten staan. De stichting roept de burgers dan ook op het autowassen een keer over te slaan en een noodlijden de boom water te geven. Volgens het Bosschap moet een groot deel van de dit voor jaar aangeplante bomen wor den vervangen. Het gaat daarbij om 1.500 hectare nieuw bos. Eén hectare kost tussen de 5.000 en 7.500 gulden. 15725» 1«724° 14725° 20% 30% 20% 30% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagiric VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport17,18,19 Strips8 Weg en wiel 7 noordwijk» Speedy Jacy maakte zijn favorietenrol op de Noordwijkse Boulevard gistermiddag meer dan waar. Pikeur Ruud Pools stuurde het als derde getipte paard op een van de mooiste kortebaanparcoursen van Nederland naar de overwinning. Pools bleef daarmee zijn grootste rivaal Guus Knijnenburg met Jim Jam Rozz voor. Bij de totalisator was deze in de finale geklopte combinatie zwaar favoriet. Gadegeslagen door schaars gekleed publiek legde Haunting Frisia met als rijder Sjaak Sijm tot ieders verrassing beslag op de derde plaats. In totaal deden twintig paarden mee aan de kortebaandraverij van Noordwijk. foto dickhocewoninc parus Brandweerlieden lie pen gistermiddag af en aan na een nieuwe bomaanslag in de Franse hoofdstad. Een winkel in de buurt van de plek des onheils werd razendsnel tot provisorisch veldhospitaal omgetoverd. Pagina 5: Zeven tien gewonden bij bomaan slag Parijs. foto reuter charles platiau iarlem richard mooyman 2 luchtvervuiling in Haarlem- bermeer levert volgens de hui- "_2 milieunormen geen gevaar op voor de volksgezondheid. In Hoofddorp was vorig jaar wel durende twee dagen sprake fan ernstige smog, maar dat is rolgens landelijke richtlijnen tegestaan. Andere vervuilende itoffen blijven onder de toege stane waarden. Deze conclusies trekt het Bureau Milieutech nisch Onderzoek van de provin cie Noord-Holland op grond van metingen met drie 'snuffel- palen'. De GGD Amstelland-De Meerlanden maakt zich al ge ruime tijd zorgen over het op vallend grote aantal kinderen met luchtwegklachten in de re gio, maar minister Borst (volks gezondheid) wil geen toestem ming geven'voor een uitgebreid vervolgonderzoek. Ook veel be- woners.zijn ongerust over de in vloed van de vervuiling door Schiphol en de snelwegen A 4 en A 9 op de gezondheid. Volgens de Noordhollandse milieugedeputeerde F. de Zeeuw is de luchtkwaliteit in Haarlemmermeer 'aanvaard baar'. Stap in de trein en voor je het weet zit je te gillen in de achtbaan. Glij je van de hoogste en langste glijbaan. Of sta je mid den tussen de cowboys en indianen. Vraag maar eens naar RAIL IDEE. Het voordelige trein- en toegangskaartje van NS. Veruit de prettigste weg naar het attractiepark: Eén keer afrekenen en alles is geregeld. U reist 20% goedkoper dan met een los treinkaartje. Forse korting op de toegang van het attractiepark. Koop de pocket Er-op-Uit' boordevol Rail Ideeën bij het NS-loket of bel voor meer informatie over dagjes uit met de trein: 06-9292 (50 ct/m). Hij hield het kort, gis- teren tijdens de in het hoofdkwartier van zijn v club AC Milan beleg- i de persconferentie. „Ik» 7" f - heb eenvoudigweg - j besloten op te houden met het vak van voet baller", zo kondigde Marco van Basten (31), volgens velen de beste spits aller tijden, zijn definitieve af- fcÉ» scheid aan. „Ik kan niet meer doen wat ik wil. Ik kan niet meer 'Waarom maakt men zich niet druk om al die dode Indonesiërs?' !2 y f Am*. i F* hardlopen, niet meer schieten. Ik ben een manke man, die niet eens meer in staat is om een partijtje te tennisen met mijn JR vrienden", aldus Van Basten, op de foto jui chend weglopend na een van zijn doelpunten tijdens het Europees kam pioenschap in 1988. Met het besluit van Van Basten kwam een einde aan een lijdensweg van bijna drie jaar, waarin hij vier keer werd geope reerd aan zijn onwillige enkel. „Ik heb tweeënhalf jaar gevochten als een beest. Krijg nu maar allemaal het lazarus met die enkel. De mazzel. Ik heb het gehad. Ik begrijp niets van die enkel." Pagina 17: 'En op de achtste dag schiep God...' foto anp beverwijk eric jan weterings Een Indië-monument-in-aan- bouw in Beverwijk is in de nacht van woensdag op don derdag beschadigd. Onbeken den vernielden vers metselwerk in de nacht na het leggen van dc eerste steen. Het monument wordt ge bouwd door oud-strijders, die de schade inmiddels hebben hersteld. Naar verwachting kan de officiële onthulling op 9 sep tember doorgaan. Een aantal oud-Indiëgangers uit Beverwijk is jaren bezig geweest geld in te zamelen en sponsors te werven om het monument te kunnen bouwen. den haag-jakarta gpd De voormalige deserteur Ponc- ke Princen, die tegenwoordig actief is als mensenrechtenacti vist in Jakarta, heeft bekend dat hij tijdens de politionele acties in Indonesië een aantal Neder landers heeft gedood. Princen legde deze bekentenis af in het laatste Marathon-interview van deze zomer dat de VPRO-radio vanmorgen heeft uitgezonden. Interviewer Van den Boog aard wijst Princen erop dat veel Indië-veteranen hem niet zo zeer kwalijk nemen dat hij in dertijd deserteerde, maar dat hij daarna, als strijder in het leger van Soekarno, op zijn eigen mensen heeft geschoten. Heeft hij daar nu wel of geen Neder landers bij om het leven ge bracht? Op die vraag antwoordt Prin cen als volgt: „Dat zal ongetwij feld wel het geval zijn geweest. Want ik heb geschoten in de richting van de Nederlanders die hetzij in het dorp zaten of daar patrouille liepen. Hoeveel slachtoffers daarbij zijn geval len, zou ik niet weten; kan ik ook niet vermoeden. Want in een gevecht schiet je niet ge richt op Pietje, Jantje of Klaasje: je schiet gewoon in de richting van de vijand." Princen lijkt niet te begrijpen waarom veel Nederlanders hem dat stukje van zijn verleden nog steeds nadragen. „Waarom maakt men zich niet druk om al die dode Indonesiërs? Dat zijn er waarschijnlijk honderd- tot tweehonderdduizend geweest. Men moet deze zaak niet zo eenzijdig benaderen." De mensenrechtenactivist voelt zich ook niet verantwoor delijk voor de doden die er door zijn hand aan Nederlandse kant zijn gevallen. „Het is niet waar dat ik de opperbevelhebber was van het Indonesische leger. Ik kan dus moeilijk verantwoorde lijk worden gesteld. Degene die daarvoor verantwoordelijk was, was de toenmalige (Nederland se) regering, die de mannen naar Indonesië heeft gestuurd." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/girc I Handtekening: lop. zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1