'Ik wil er niet via de achterdeur uit' Zie ik die toffe gasten van vroeger weer wat vaker' dai Hf _fe Betaald Voetbal De Roode en Telstar bijna rond >ld(! De doorbraak van Dennis Krijgsman 'De hele stad voelt zich gedegradeerd' IJDAG 18 AUGUSTUS 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 356463 VELSEN/LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het bestuur van eerste-divi- sionist Telstar heeft Ron de Roode alsnog een verbintenis aangeboden. De Roode heeft het voorstel voorgelegd aan zijn zaakwaarnemer Peter Gerards die dit weekeinde samen met de Leidenaar be kijkt of het een handtekening waard is. Telstar-bestuurder Van der Horst liet onlangs weten: „Als zijn financiële eisen niet te gortig zijn, kan De Roode bijtekenen." De middenvelder kreeg in april van het vorig jaar van de toenmalige trainer Simon Kistemaker te horen, dat op zijn verblijf in Velsen Zuid geen prijs meer werd gesteld. Dat was zuur, want De Roode had zich net hersteld van een ernstige ziekte die hem maanden buitenspel hield. Hij kwam er echter bo venop en na 'Kistertmakers vertrek, gaf diens opvolger Cor Pot te kennen dat hij De Roode wilde behouden voor Telstar, mits de blonde Lei denaar goed door een zoge heten 'test'-periode zou ko men. Na hem de afgelopen we ken aan het werk te hebben gezien, bracht Pot een posi tief advies uit. De Roode hoopt dan ook dat hij zijn loopbaan in ieder geval nog een jaar bij de sa- teliet-club kan doorbrengen. In de komende dagen wordt de knoop doorgehakt. De Roode is in afwachting van het verlossende telefoontje van Gerards. In de tussentijd blikt hij al vast vooruit: „Het is in de voorbereiding inderdaad goed gegaan en we hebben een aardig traningskampje achter de rug. Zaterdag is er de derby tegen AZ. Dat leeft hier enorm, maar ze zijn vrees ik toch wat verder dan wij. AZ heeft in ieder geval goed ingekocht, maar wie weet." „In het komende seizoen is er 'bij Telstar natuurlijk de hoop op een periodetitel. Het is maar een wedstrijd of acht en ook wij kunnen zo'n kans pakken. Rechtstreekse pro motie, daar zijn we waar schijnlijk toch iets te ligt voor. MAASTRICHT LOMAN LEEFMANS M pe trots van Limburg speelt komend jaar slechts eerste di- risie. Us MW'ke degradeerde via de nacompetitie en er is de Maastrichtenaren veel aan ge legen om direct weer op het joogste plan terug te keren. (\Vant het is zo dat niet alleen Je club, maar de hele stad is jedegradeerd, zo voelen ze dat j lier", aldus Jeffrey van As, de p-jarige Leidenaar is Lim- i' lurgse dienst. „En men is hier /J jok overtuigd dat we weer 7jm F1^11 °P een kampioen- fchap hebben. Op onze open jag kwamen tegen de zeven- luizend bezoekers. Welke de- kadant heeft dat eerder mee- temaakt?" Merenwijker Van As kwam p jonge leeftijd via Rooden- urg bij de Ajax-jeugd terecht ik al h speelde nog een seizoen in e bajet tweede. Tot de hoofd- d diehacht van de Amsterdamse ïl al lub drong hij niet door en riodefrje jaar geleden werd hij uit- trk ofeleend aan MW. Met name voorl jaargang 1993/94 kwam laastricht niet alleen in het *n isieuws door het verdrag dat uidenaar de stad werd genoemd, loeielaar ook door de goede pres- jc 's ities van de plaatselijke voet- kano^lclub, met Van As meestal rm ofc back. Zo bleek de Geusselt i zijn lor de 'grote drie' van Neder- tegiid een onneembare vesting, pt te jax en Feyenoord speelden er iter oijlijk, PSV verloor, deren) i het! duur n sovbe anders ging het in het af- et neilopen voetbaljaar. Het ont- '1 erooak de ploeg aan inzet en het ds po%rd vechten met een zachte een $Na de exit via de nacompe- tje >iie wilde Van As ook niets lie- tjes kjr dan vertrekken. Naar een toedejib die wél op het hoogste ni- !au acteert. „Ik wilde weg. Ik ;ravel |n nog jong maar heb al een roegejar jaar ervaring in de eredi- jevolaje, dan wil je niet afzakken. •en inmks de degradatie heb ik ivel z; rj aardig seizoen gespeeld dus bleek ik te duur te zijn. elk geval wordt het nog een ir MW, want ik heb voor izelf uitgemaakt dat ik maar jaar in de eerste divisie wil ven." en d( fan As is duidelijk. MW vilde :hts h oude hele ig kr nj'/ ik zo' ml ik t dat Alfons Groenendijk staat op scherp bij Sparta ip Lankhaar terug in Alphen na negen jaar Belgische competitie SPARTA Alfons Groenendijk (Leiden) Arjan van der Laan (Nieuwkoop) Dennis Krijgsman (Alphen aan den Rijn) EERSTE DIVISIE AZ Michael Buskermolen (Leimui- den) CAMBUUR Leonard van Utrecht (Noordwijk) Bram Marbus (Noordwijk) DORDRECHT'90 Joop Lankhaar (Alphen aan den Rijn) Hennie de Romijn (Leiden) EINDHOVEN Mario Captein (Alphen aan den Rijn) HERACLES Klaas Vink (Noordwijk) MW Jeffrey van As (Leiden) TELSTAR Ron de Roode (Leiden) Rogier Kordes (Hillegom) BUITENLAND Glenn Helder (Leiden, bij Arsenal in Engeland) Arjan van Heusden (Alphen, bij Port Vale in Engeland) Remco Torken (Leiden, bij Loke ren in België) Leon Meijs (Oegstgeest, bij Turn hout in België) Alfons Groenendijk heeft in de voetballoze maanden juni en juli veel nagedacht. Over voétbal vooral. Ergens halverwege het vorige sei zoen bij Sparta wilde hij nog een punt zetten achter zijn voetballoopbaan. ,,Dat heb ik serieus overwogen, maar ik dacht: dat kan niet Fons. Na veertien jaar prof voetbal kan jij niet zomaar stoppen omdat alleen an deren vinden dat het over is." Het verhaal van de prof en gevoelsmens Alfons Groenendijk. LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN „Overal waar ik al die jaren heb gespeeld had ik een goede band met het publiek opgebouwd. Bij Sparta kreeg ik die kans niet, dat vond ik misschien nog wel het pijnlijkste. Er is een beeld van mij geschetst na mijn start in Rotterdam dat niet strookt met de werkelijkheid. In het Rotterdams Dagblad heb ik een jaar lang moeten lezen dat het over is met de voetballer Alfons Groenendijk, terwijl ik wist dat het niet zo was." Kritieken '„Toen ik via Manchester City bij Sparta kwam, was ik de aan koop die het moest laten zien. Ik zal de eerste zijn om te er kennen dat ik een wisselvallig eerste half jaar kende. Daarna ben ik beter gaan draaien en in de degradatiestrijd van Sparta heb ik mijn verantwoordelijkhe den genomen als routinier. Maar de kritieken gingen maar door. Op een gegeven moment werd ik het zo zat dat ik een journalist in de kraag heb gegre pen om de kwaliteit van zijn colbertje te testen. Eigenlijk schrok ik er zelf van en achteraf vond ik ook dat ik het beter niet had kunnen doen, maar ik ben op zo'n moment impulsief." „Het gaat om een tendens waar je zelf niets aan kunt ver anderen. Op een bepaald mo ment gaat iedereen buiten Rot terdam geloven dat ik bij Sparta op de wip zit, terwijl ik nota be ne een zekerheidje ben op links. Dan verschijnt er zelfs in een Leids zondagsblad dat ik naar Spanje ga omdat ik mijn plaats kwijt raak in het elftal, 's Avonds werd ik door een hoop mensen II 28-jarige Joop Lankhaar ft aan de vooravond van zijn p seizoen als profvoetballer, 'grootste deel van zijn carri- speelde zich af in België bij ,traditierijke clubs Racing ihelen en Lierse SK. Nu is hij jg op de Nederlandse vel- j bij Dordrecht '90 om pre- te zijn en Lankhaar woont r in Alphen aan den Rijn, de —jts waar hij oorspronkelijk laan kwam. is maar een half uurtje rij naar Dordt. En nu ik hier n, zie ik gelukkig al die jon- uit mijn tijd bij Den Haag wat vaker, want dat zijn gasten", aldus Lankhaar. die 'toffe gasten' bedoelt haar zijn voormalige me- lelers Alfons Groenendijk, de Roode en Marco van Al- i. Samen zorgden zij begin tachtig voor een grote lse' inbreng bij FC Den Ook keeper René Stam, daar nu nog onder de lat werd als Leidenaar be- uwd omdat hij aan de uni- teit studeerde. „We reden met zijn vieren naar de lingen en hebben daar een Ie periode gehad. Na een jaar zijn we allemaal uit el- gegaan, maar hebben altijd act gehouden. Toen Fons s lanchester City speelde en zat, zagen we elkaar minder, maar onlangs op trouwen waren ze er weer taal." ikhaar speelde in de jeugd e w Alphen en was in zijn >rentijd lid van ARC. Op zeventiende kwam de over- naar Den Haag, waar hij jaar zou blijven. „Op een ren moment zaten we in trainingskamp in Oost- tland. Toen kreeg ik van zaakwaarnemer te horen r interesse was van Racing leien, dat toen nog op het j| ste niveau speelde. Ik had trek in een buitenlands tuur en speelde daar met 'r anderen Ben Wijnstekers Patrick Asselmans. Die ie naam zegt mensen hier weinig, maar dat was een grote naam in België." Lankhaar maakte de korte hoogtijdagen van het Mechelse voetbal mee. Beide clubs uit de Vlaamse stad, Racing en KV, speelden 'in eerste klas' en KV won in 1988 zelfs ten koste van Ajax de Europa Cup 2. Ook Lankhaars daden als voorstop per bij Racing, de vereniging waar de bekende TV-commen- tator Rik de Saedeleer in de ja ren vijftig in de spits stond, ble ven niet onopgemerkt. Toen bondscoach Rinus Mi- chels in december 1987 voor de interland in en tegen Grieken land met een reeks afzeggingen van topspelers werd geconfron teerd, kwam plotseling de naam van de Alphense Belg in beeld. Die wedstrijd was veelbespro ken omdat de Grieken Rhodos als thuisbasis kozen uit protest tegen het feit dat het Neder lands elftal, na het bomincident tegen Cyprus, toch naar de later zo succesvolle EK in Duitsland mocht. Oranje won met' 3-0 maar Lankhaar, die toen net als Hendrie Krüzen en John de Wolf debuteerde, heeft daarna nooit meer een Oranje-shirtje mogen aantrekken. De Alphenaar raakte verder in de vergetelheid omdat Racing degradeerde en inmiddels zelfs in de derde klasse is beland. Lankhaar maakte die schande niet meer mee. Hij verkaste naar het historische stadje Lier, slechts een luttel aantal kilome ter noordelijk. „Bij Mechelen ging het er allemaal heel famili air aan toe, ik heb daar ook vrienden gemaakt die ik zekér nog eens ga opzoeken. In Lier lieten de bestuursleden nogal eens overduidelijk merken dat zij de mensen met het geld en dus de baas waren. Dat stond me niet aan. Ik vind dat ieder een gelijk behandeld moet wor den, los van geld of beroep", zo uit hij zijn onvrede over de lei ding van Lierse SK. Twee jaar bleef hij bij de mid denmoter die vorig seizoen werd getraind door Eric Gerets en slechts op twee punten Eu ropees voetbal miste. „Ik kwam een paar weken geleden terug Van As wil maar één jaar eerste divisie toch vooral tevreden zijn. Ie zit soms in een goeie waaier en soms in de verkeerde. Toen ik via Den Haag bij Roda beland de. liep het zo lekker dat ik op de drempel van het Nederlands elftal stond. Eric van der Luer heeft Oranje gehaald, maar die zat met een dikke jas aan op de tribune toen ik bij Roda zat. Ajax verkocht Richard Witschge aan Barcelona en een uur later hing Leo Beenhakker voor mij aan de lijn. Ja, dat is geluk." Miljoenentransfer „Dat Louis van Gaal later op links iets anders wilde dan Alf ons Groenendijk is zijn recht. De trainer Van Gaal wordt daar door mij niet op beoordeeld. Ik heb de UEFA Cup gewonnen met Ajax, als invaller dat weet ik ook wel. Maar als je bij Ajax zit en je speelt niet dan nog kom je overal terecht. De hele wereld kent je naam. Twee keer was ik betrokken bij een miljoenen transfer, dan heb je het toch niet slecht gedaan. Alles op een rijtje zettend, zeg ik: ik ben ge slaagd." „Dat neemt niet weg dat ik nu bij Sparta weer iets neer wil zet ten. Met mijn ervaring kan ik in dit elftal nog veel betekenen. In deze ploeg zijn enkele goede krachten weggevallen en er zijn louter jeugdspelers voor in de plaats gekomen. En toch is dit Sparta sterker, dat meen ik." ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Dennis Krijgsman speelt al vijf jaar betaald voetbal, maar bij Vitesse en Sparta kwam het nooit tot een vaste stek. Nu heeft hij zich bewezen bij de Rotterdamse eredivisieclub. Niet als spits maar als rechter middenvelder wist hij trainer Henk ten Cate te overtuigen. Samen met Arjan van der Laan net als Krijgsman een ex- ARC'er en al wat langer basis speler vormt hij nu een ge vaarlijk koppel op rechts. Ten Cate, gekomen van Go Ahead, is zeer te spreken over de verrichtingen van de 23-ja- rige voetballer. „Dennis is voor mij een openbaring. Hij heeft zich ontpopt als één van de beste Spartanen. Misschien heeft hij wel het meeste te bie den van alle spelers, al is het de vraag of dat er ook allemaal uitkomt. Maar door hem ver trouwen en speeltijd te geven heb ik gemerkt dat zijn niveau groeit. Hij is een alleskunner. Snelheid, techniek, links- en rechtsbenig, hij bezit in feite alles wat een voetballer moet hebben. Bovendien is hij zo wel aanvallend als verdedi gend aanwezig in de ploeg." Volgens Krijgsman gaat het 'wel lekker'. De voetballer die Groenendijk: „Er is een beeld van mij geschetst na mijn start in Rotterdam dat niet strookt met de werkelijk- heid."FOTO BEN DE BRUYN opgebeld, ze begonnen allemaaj over mijn vertrek bij Sparta. Dat verdien ik allemaal niet, ik weet waar ik mee bezig bén." „Ik speel al veertien jaar prof voetbal. Als je je weet te hand haven bij clubs als Roda en Ajax dan heb je een winnersmentali teit nodig, die heb ik. Het kan toch niet zo zijn dat ik dan bij Sparta, kwalitatief misschien wel de minste ploeg waar ik in terecht ben gekomen al die ja ren, niet zou overleven?" getergd „Nee, ik ben niet beschadigd of gefrustreerd, noem het getergd. Misschien klinkt het alsof ik me moét bewijzen, maar wat moet ik nou eigenlijk bewijzen. Als ik mijn loopbaan bekijk, moet ik „Sparta wordt in de bladen afgeschilderd als een degrada tiekandidaat, maar deze ploeg degradeert gewoon niet. Dennis de Nooijer staat er weer. Dennis Krijgsman gaat er tien maken, net als Arjan van der Laan. En ook ik zal mijn steentje bijdra gen. Ze moeten me gebruiken zoals ik ben. Ik ben geen speler die op snelheid vier man pas seert, maar met mijn kwalitei ten kan ik het spel wel snel ma ken. Dat leerde ik bij Ajax. Daar stond ik in het begin altijd in het midden bij de rondo. Later niet meer. Ik voel dat bij Sparta mijn oude niveau weer terug is. Ik ben tot rust gekomen. Ik ben vader geworden, heb nu een huis, de rust is wedergekeerd en ik ga mijn carriere waardig af sluiten. Mijn contract loopt nog twee jaar door, ik ben 31 en ik wil er niet uit via de achter deur." REGIONALE PROFS Spelers uit regio Leiden die ko mend seizoen actief zijn in het betaalde voetbal EREDIVISIE: AJAX Edwin van der Sar (Voorhout) FEYENOORD Rob van Dijk (Voorhout) RODA JC Edwin Vurens (Stompwijk) GO AHEAD EAGLES Cees Marbus (Noordwijk) Marcel Valk (Rijnwoude) RKC Johan Garrelfs (Nieuwkoop) HEERENVEEN Carlo l'Ami (Wassenaar) Jeffrey Talan (Katwijk) een full-profcontract heeft dat eind dit seizoen afloopt, voelt dat hij vertrouwen krijgt. „Dat ontbrak er steeds aan, ik was voortdurend twaalfde of der tiende man. Nu voel ik dat ik één van de elf ben geworden en daardoor speel je toch pret tiger." Het middenveld is nieuw voor hem. „Ik blijf opduiken in de spits en blijf scoren. Soms steek ik het hele veld over om bij de eerste paal te verschij nen. Dat kost kracht, maar ik kan het opbrengen en ik wil het opbrengen." Dennis Krijgsman ARCHIEFFOTO moet promoveren anders ver trekt de Leidenaar. „Op papier hebben we een goed team. Er zijn weliswaar elf jongens ver trokken en de groep is van 22 naar 18 man teruggebracht, maar het trio dat van Den Haag is gekomen (Vriesde, Gentile en Hoogendorp, red.) is een versterking. De groep is ook een stuk jonger geworden, van gemiddeld 27 jaar naar nu 23. Er heerst een sfeer van 'we willen terug'. Maar ja, dat zal bij Cambuur of Dordrecht '90 niet anders zijn." Pittig gesprek Met zijn ervaring gaat Van As er bijna automatisch vanuit dat een basisplaats voor hem is weggelegd. „Ik had in de voorbereiding een kleine te genvaller doordat ik korte tijd last had van mijn achillespe zen. Maar vorige week vrijdag in de bekerwedstrijd tegen Fortuna was ik plotseling ge passeerd, dat was een gróte te genvaller. Nu schijnt onze nieuwe trainer (Jan Reker, red.) dat vaker te doen, om mensen scherp te houden, maar ik heb na afloop toch een pittig gesprek met hem gehad. Want ik wil wel weer wat van me laten horen, op de velden." Joop Lankhaar is weer terug in zijn oude woonplaats Alphen van vakantie en toen bleek dat tijdens mijn afwezigheid het be richt op TV was gekomen over een overgang naar Dordrecht. Moest ik een paar keer bellen en toen bleek dat ook zo te zijn. We waren zo rond. Ik heb met transfers nooit moeilijk gedaan. Voor mij is het simpel: ik heb een bepaald bedrag in mijn hoofd wat ik wil verdienen, als dat geboden wordt, zijn we snel klaar. Alleen duurde het dit keer wat langer omdat de clubs er onderling niet uit konden ko men. Sinds een week of twee is het zeker." Connecties Lankhaar heeft net een huis ge kocht in Alphen en hoopt zijn loopbaan nog een jaar of vijf in Nederland voort te kunnen zet ten. „Op mijn 34ste denk ik dat ik het voor gezien houd. Daar om ga ik nu cursussen volgen voor jeugdtrainer en hoop ook nog wat voor een firma in sport artikelen te gaan doen. Ik heb immers veel ervaring en de no dige connecties opgedaan." Uitdaging Wat de toekomst ook zal-bren gen, eerst staat eèn nieuwe uit daging en een nieuw seizoen in Dordrecht voor de deur. Wat staat Lankhaar aan de Krom mendijk te wachten? Het speel tje van financier Cees den Bra ven is net gedegradeerd, zag een fors aantal spelers vertrek ken, maar kocht ook aardig in. Lex Schoenmaker is de nieuwe trainer en hij nam Leidenaar Henny de Romijn en Harry van der Laan mee van FC Den Haag, terwijl ook andere jjrva- ren krachten als André VVasi- man en Lankhaar kwamen. „We weten nog niet waar we staan. Zes nieuwe spelers inpas sen is niet gemakkelijk en dat gaat in de eerste wedstrijden misschien problemen geven. Daarbij ben ik geblesseerd aan mijn hamstring. Het herstel hoeft niet langer dan twee we ken te duren, maar het is geen goed begin van de competitie." „Ik denk dat we uiteindelijk wel bij de eerste vijf moeten kunnen eindigen. Het behalen van de nacompetitie is het doel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19