Meer mensen aan werk geholpen opkamen" Vier jaar tegen drankzuchtig en gewelddadig trio geëist 'Kleine rampjes' bij El Cid crisisbalie r kucu Leiden Paul de Leeuw heeft grote Inbreker vrij en weer aangehouden Dief gooit fles Felicitaties voor 70-jarig bruidspaar Bomen Multatulistraat sneuvelen toch VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1995 Hotelkamers leeggeroofd i eiden Diverse kamers in het hotel Haagse Schouw aan de Haagse Schouwweg zijn gisterochtend leeggeroofd. Insluipers zijn via openstaande ramen naar binnen gekomen. Uit een van de kamers werd een computer ter waarde van 3000 gulden, ei gendom van een Duitse gast, gestolen. Uit een andere kamer zijn 2000 Duitse Marken en 9 kledingstukken weggegrist. Van de parkeerplaats werd ook nog een auto, merk Audi, gestolen. Die is later op de dag in Wassenaar teruggevonden. Inbreker geeft zich vrijwillig aan leiden Om tien over negen gisteravond kwam de aangifte bin nen van een inbraak in een woning aan de Zoeterwoudsesingel, nog geen uur later meldde de dader zich vrijwillig bij de balie van het politiekantoor. „Misschien heeft hij spijt gekregen, we weten het nog niet", zei woordvoerder R. Blom vanochtend. Vandaag wordt de 38-jarige dief, die een cd-speler had buitge maakt, gehoord. De politie had de man overigens al op een lijst je staan van verdachten. Meer dan 100 huizen zonder stroom leiden Zo'n 140 huizen in de omgeving van de Plantijnstraat en Lammenschansweg zijn gistermiddag getroffen door een stroomstoring. Om half vijf was er kortsluiting in een verdeelsta tion in de woonflat Cronestein. Daardoor raakten 14 andere transformators in de directe omgeving onklaar. Over de oorzaak van de kortsluiting tast de Energie- en Watervoorziening Rijn land nog in het duister. Acht van de 14 transformators konden na een uur al weer worden opgestart, de rest een kwartier later. Alleen het verdeelstation in de flat Cronestein was pas weer om acht uur 's avonds gerepareerd. De bewoners hebben er weinig van gemerkt, want meteen na de kortsluiting is de noodstroom- voorziening in werking getreden. ANNO 1895 Maandag 19 Augustus In het herberglokaal van den heer T. Wagenaar te Roelof Arends veen, hangt eene eigenaardige verrasssing, die door de natuur in ecne komkommervrucht is voortgebracht. Twee grote agurken nl. zijn rechthoekig op elkander vastgegroeid, zóó, dat de punt van de een zit in het zijvlak van de ander, zooals op zee het eene schip met zijn boeg soms een ander in de flanken zit. Genoemde wondervrucht is afkomstig van den tuin van C. Zaal aldaar, en de samengroeiing is door geenerlei kunstmiddelen in de hand gewerkt. ANNO 1970 dinsdag 18 augustus Een Bodegraafse huisschilder beging in het Alphense Ridderveld gistermorgen de onvoorzichtigheid om een verfbus met bran dende terpentine, waarop hij knakworstjes wilde warm maken, te dicht bij een stapel kisten met stro te plaatsen. Het stro vatte onmiddellijk vlam, waarop een groot aantal ruiten barstte. De totale schade wordt geraamd op 15.000 gulden. eiden valerie reld. heel 'ramp-achtig' 3 lit, het grote bord vastgemaakt en paal op het Schutters- Met dikke zwarte letters itaat erop: EL CID CRISISBA- ',IE. Je verwacht aan die balie, ;evestigd in het schoolgebouw De Twee Sleutels, dan ook ïuilende studenten die ten ïoorden van Groningen wonen in nog steeds geen kamer heb- :n of paniekerige studenten n wie de OV-kaart gestolen is. vlaar dat is niet het geval. „Nee, geen ernstige taferelen er", legt Gert-Jan de Jong, ïoofd crisisbalie en vijfdejaars isftudent bestuurskunde, uit. „De is alleen maar bedoeld als soort aanspreekpunt voor le aankomende studenten die leelnemen aan de El Cid- veek." De problemen waarmee studenten aankloppen bij de irisisbalie, die nog tot en met terdag van 's ochtends negen t 's avonds tien uur is be- and, zijn 'kleine rampjes'. „Ze zijn het deelnemersboek- kwijt, waardoor ze niet meer >ij de studentenverenigingen lar binnen kunnen en 's onds niet meer kunnen eten", 'ertelt Gert-Jan. „Dat komt ei- jenlijk het meest voor. Wij zor- dan voor dat ze een ïieuw boekje krijgen." Ook zijn er veel studenten die urn groepje kwijt zijn. De men den achter de crisisbalie kunnen NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES,ETC. erk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest- irk daceunlncK Onderhoudsarm Diverse fraaie kleuren Volledige garantie Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! W KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI ACA. iFabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 - fax 01713-15202 dsceunlncN E3 Bekende homo's debatteren over acceptatie «valerie leenheer Het COC Leiden had gister avond flink uitgepakt. Voor het Homo-debat in het COC-ge- bouw aan de Langegracht wa ren een paar kopstukken uit de homowereld uitgenodigd. Mo de-ontwerper en kleurenexpert Frank Govers, kookgek en tv- bekendheid Joop Braakhekke en eerste kamerlid Annemarie Grewel. Met een paar pittige stellingen moest een aantal hot- items uit de homo-wereld wor den aangepakt: het homohuwe lijk, homo-emancipatie en ho mo's als commerciële doel groep. Maar uiteindelijk ging de discussie maar om éen ding: worden homo's en lesbo's in Nederland nou wel of niet geac cepteerd? Volgens Frank Govers -'ik zit hier vanavond als Frank en niet als Frank Govers'- zijn de Ne derlandse homo's goed geïnte greerd in de samenleving. „We leven in dit land in goede har monie met elkaar", zo zegt hij. Joop Braakhekke is het daarmee eens. „Ik zeg altijd: je moet ge woon jezelf zijn en niet bang zijn. Dan komt het wel goed. Het kan best een strijd zijn om geaccepteerd te worden, maar ja, het leven is nou eenmaal een strijd." Mensen als Paul de Leeuw hebben volgens de pa nelleden veel gedaan voor de acceptatie van homo's. „Die jongen heeft gewoon een grote aaibaarheidsfactor. En daarom is hij zo populair. Hij heeft veel bereikt, zeker voor de jonge- Toch worden er wel wat kant tekeningen geplaatst. „Ik ken iemand met een goede functie cht alweer verdenking Kopstukken uit de Nederlandse homowereld discussieerden gisteravond c Frank Govers, Annemarie Grewel, Joop Braakhekke en Cees van Wijk. bij een overslagbedrijf in Rotter dam, maar hij kan zijn homo seksualiteit in zijn werkkring niet bekend maken", vertelt Cees van Wijk, voorzitter van de NV1H COC (Nederlandse Ver eniging tot Integratie Homo seksuelen). „Dat wordt in die omgeving gewoon niet geac cepteerd." Ook Judith Schuijf van de vakgroep homostudies in Utrecht, is niet zo positief. „Nederland is alleen maar tole rant als het om geld gaat", zegt zij somber. Het COC Leiden had dit debat in het kader van de El Cid-week georganiseerd. De vereniging wil hiermee de aan komende studenten kennis la ten maken met het COC. De be kende Nederlanders, Braakhek ke en Govers, waren volgens Rob de Rooij van het COC niet moeilijk strikken voor het debat. i homseksuelen. Van links naar rechts Judith Schuijf, hielco kuipers „Dal ging eigenlijk heel makke lijk", vertelt hij trots. „Een brief je en een telefoontje en het was geregeld. Er waren nog wel stu denten die dachten dat er een nep-Govers en een nep-Braak- hekke zouden komen, maar ze waren het toch echt." Een 27-jarige Leiden een paar uur op was, is afgelopen ni aangehouden op van inbraak. De man werd woensdagnacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een drankzaak aan de Raamsteeg in Leiden. De politie zond hem gisterochtend met een dagvaar ding naar huis. Afgelopen nacht zagen voor bijgangers een man een ruit in gooien van een slijterij aan het Levendaal. Met een hoop diank ging deze ervandoor. Uit de be schrijving van zijn uiterlijk maakte de politie op dat het om de 27-jarige Leidenaar ging. De man werd thuis weliswaar op bed aangetroffen, maar de kleding aan zijn voeteneind vol deed precies aan het signale ment. In de poort naast zijn wo ning lag bovendien een tas met vijftien flessen drank. De politie voelt de man, die alles ontkent, vandaag aan de tand. FOUT - In het bericht, maandag in deze krant, over het buiten festival Het Binnenste Buiten van de stichting pand in eigen hand en 'Bar Boos' is een fout geslopen. Het festival bij de Koppenhinksteeg wordt gehou den op zondag 20 augustus. In het bericht werd zaterdag 20 augustus als datum genoemd. dan uitzoeken waar de student moet zijn. Bovendien kunnen studenten die geen slaapplaats hebben tijdens de introductie week hun slaapzak neerleggen in één van de tot slaapzaal om getoverde klaslokalen. Alle problemen zijn voor de mensen van de crisisbalie wel op te lossen, zodat de studenten snel weer met hun groep de stad in kunnen trekken. Maar soms zijn er ook problemen die wat minder leuk zijn. „Wij zijn ook een contactpunt voor ou ders en familie", vertelt Gert- Jan. „Als er dus een sterfgeval is in een familie dan worden wij gewaarschuwd en moeten we proberen de student op te spo ren en op te vangen. Dat zijn minder leuke dingen. Maar ja, het is goed dat er in dat soort gevallen een contactpunt is, want als de studenten in de stad rondzwerven zijn ze voor fami lie natuurlijk bijna niet te berei ken." Een winkeldief heeft gister avond voor opschudding ge zorgd in een supermarkt aan het Diamantplein in Leiden. Medewerkers pakten de agres sieve man beet omdat hij iets zou hebben gepikt. Daarop beet hij hen in de armen. Hij rukte zich los en liep de zaak uit met een fles wijn. Bij de uitgang gooide hij de fles in de richting van een groepje medewerkers en klanten. Een vrouwelijke klant kreeg de fles tegen het ge zicht. De man, een 31-jarige Leidenaar, vluchtte daarna een flat in tegenover de supermarkt. De politie kon hem daar aan houden. leiden Ze zijn alletwee 93 jaar oud, kennen elkaar al sinds hun zesde levensjaar en zijn nu maar liefst ze ventig jaar met elkaar getrouwd. Het 'op en top' Leidse echtpaar Broers-Slegtenhorst is daarom gisteroch tend in het zonnetje gezet door burgemeester Goekoop, familie, vrienden en de medebewoners en leiding van het verzorgingshuis 't Huis op de Waard. Meneer B. Broers is zelf bijzonder trots dat hij zo'n lang en gelukkig huwelijk heeft met zijn echtgenote. „Ja, zeventig jaar met één en dezelfde vrouw, zoals het hoort", zegt hij tevreden. Het echtpaar is altijd heel actief geweest in de Leidse speeltuinvereniging 'Ons Eiland'. Broers, die in zijn werkzame tijd eindmonteur bij de Leids Lichtfabrieken was, en zijn vrouw hebben twee zonen, een kleindochter en een kleinzoon, een achterkleinzoon en een achterkleindochter. Het zeventig-jarig huwelijk was niet het enige feestje in 't Huis op de Waard aan de Kaarsenmakers straat. N. van der Reijden werd gisteren honderd jaar oud. De oud-kelner van de Kaagsociëteit vierde zijn verjaardag in kleine kring op zijn kamer. Komende maandag moet burgemeester Goekoop alweer naar 't Huis op de Waard. Dan gaat hij me vrouw W. Verplancke felciteren met haar honderdste verjaardag. „Dit moet een heel gezond huis zijn, met al die jubilea", zo zei de burgemeester. foto hielco kuipers De arbeidsbureaus in de regio Rijnstreek hebben in het eerste halfjaar 3850 werkzoekenden aan een baan gehol pen. De bureaus, gevestigd in Leiden, Alphen aan den Rijn, Lisse/Katwijk en Gouda, hebben met dit resultaat ruim de helft van de doelstelling voor 1995 gehaald. Het arbeidsbureau in Leiden hielp 1112 werkzoekenden aan de slag. leiden/regio alice van schuppen Directeur van het Leidse ar beidsbureau K. van Grunsven is tevreden met de nieuwe cijfers. „De resultaten zijn boven ver wachting", aldus Van Grunsven. „Er is sprake van een daling van ons bestand. We moeten sep tember nog even afwachten, omdat veel afgestudeerden zich dan inschrijven, maar als dat meevalt is er sprake van een structurele daling." In totaal staan er in Leiden bijna 11.000 werkzoekenden bij het arbeids bureau ingeschreven. De arbeidsbureaus richten zich vooral op langdurig werk lozen en etnische minderheden. In Leiden konden 128 allochto nen aan het werk. Dat is 15 meer dan vorig jaar, maar daar staat tegenover dal het aantal allochtonen dat bij het arbeids bureau staat ingeschreven nog steeds stijgt. Arbeidsbureau Lis se/Katwijk kon 76 allochtonen aan het werk helpen, twee keer zoveel als vorig jaar. Ook het aantal langdurig werklozen dat het afgelopen half jaar aan een baan geholpen kon worden, is hoger dan verwacht. In totaal gingen in de regio 942 langdurig werklozen aan het werk. Volgens Van Grunsven is het voor beide groepen moeilijk om aan een baan te komen. „De werkgelegenheid herstelt zich licht, maar allochtonen en lang durig werklozen profiteren daar niet van. Vooral jongeren en ge schoolde vrouwen kunnen snel ler aan hel werk." Het aandeel jongeren in het bestand daalde van 29 naar 27 procent. De arbeidsbureaus hebben meer dan 2000 werkgevers be zocht om nieuwe vacatures te verwerven. In totaal zijn in de Rijnstreek 6000 vacatures bin nengehaald. Daarvan is ruim de helft vervuld. In Leiden bleef het aantal vacatures iets achter bij de verwachtingen. „Er zou dit jaar sprake zijn van een groei van de vacatures van 15 pro cent", zegt Van Grunsven. „Wij zien dat in Leiden niet gebeu ren. Vooral in de bouw en de detailhandel zijn weinig banen en ook de gezondheidszorg maakt een pas op de plaats." In totaal staan bij de arbeidsbu reaus in de regio nog ruim 26.000 werklozen ingeschreven. monica wesseling De twee kastanjes en de berk in de Multatulistraat in Leiden gaan maandag tegen de vlakte. De Haagse rechtbank heeft een verzoek tot schorsing van de kapvergunning van de hand ge wezen. Kap van de bomen is nodig om de bouw van wonin gen mogelijk te maken. De kap van een els in dezelfde straat leidde eerder tot de nodig com motie; de boom werd neerge haald nog voor de termijn van bezwaarmaken hiertegen ver streken was. De vroegtijdige kap, door de Leidse milieuwethouder J. Lau rier betiteld als 'een foutje', wekte de woede van Frans Ha- gedoorn, bewoner van de Bos- huizerkade en voorzitter van de stichting Leefbaar Zuidwest. Hij diende dan ook het schorsings- verzoek in. De vroegtijdige kap van de els is het gevolg van verwarring rondom de kapvergunning. De vergunning voor twee kastanjes, een berk en een els werd per ongeluk twee keer gepubliceerd, half juli en begin augustus. Ha- gedoorn had alleen de tweede keer gezien en diende een be zwaar in tegen de voorgenomen kap. Teglijkertijd diende hij bij de rechtbank een schorsings- verzoek in. Tot zijn ontsteltenis zag hij de dag daarop (begin au gustus), dat de els al gekapt Laurier verklaarde destijds dat na de eerste publicatie van de kapvergunning twee be zwaarschriften werden inge diend die beide tegen de kap van de kastanjes waren. De ambtenaren dachten toen dat er dus al wel een kapvergunning voor de berk en els was ver strekt en iieten de zaag zetten in de els. LEIDERDORP ROTTERDAM-ZUID Meubelplein 8 - Tel. 071/416395 Stadionweg 39C - Tel. 010/4827765 S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. Het parkeerterrein aan de Dar- winweg wordt komende maan dag opgeheven. Op dit terrein, de voormalige helihaven van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL), konden enkele tien tallen auto's worden gestald. Bezoekers van het AZL, die er in de regel hun auto parkeren, moeten vanaf die dag gebruik maken van de nieuwe parkeer garage op het AZL-terrein. De Darwinweg zelf is vanaf die dag tot Kerstmis afgesloten voor alle verkeer. De gemeente Leiden gaat er onder mi lering aanleggen. Tegen een 40-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank door de officier van justitie een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier jaar geëist. De man zou zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan diefstal met geweld, aan meerdere inbraken, heling en ontucht met een 10-jarig jongetje. Hij was sinds maart op vrije voeten na drie-en-een-half jaar te hebben vastge-, zeten wegens verschillende vergrijpen. Zijn 61-ja rige moeder, die zou hebben deelgenomen aan de gewelddadige diefstal en aan een inbraak, hoorde twaalf maanden tegen zich eisen, waar van zes voorwaardelijk. Tegen een 24-jarige plaatsgenote, een kennis van de twee, werd vijf tien maanden geëist waarvan vijf voorwaardelijk. Ook zij zou hebben deelgenomen aan de diefstal met mishandeling. Bovendien zou ze zich schul dig hebben gemaakt aan een aantal vernielingen. Het was me de verjaardag wel geweest van de 61-jarige Leidse, op 6 mei van dit jaar. In het Plantsoen had ze 's middags al een partijtje gege ven, waarbij onder anderen haar zoon en de 24- jarige Leidse aanwezig waren geweest. De drank vloeide daarbij rijkelijk. Op een gegeven moment had het gezelschap besloten de festiviteiten voort te zetten in de woning van een man die toevallig op het feestje verzeild was geraakt. Daar aan de Geregracht ontstond vervolgens een ruzie die volledig uit de hand liep. De 24-jari- ge Leidse vloog de man naar de keel en kneep die dicht. De 61-jarige vrouw zou hem vervolgens met een mes in de borst hebben gekerfd. Ook zou hij zijn geslagen en geschopt, onder anderen door- de zoon. De man miste nadat het gezelschap was verdwenen onder meer reischeques, waardepa pieren, een scheerapparaat, drank en de huissleu tel. De twee vrouwen erkenden de mishandeling grif, al zei de 61-jarige vrouw niet met het mes ge stoken te hebben. De 40-jarige Leidenaar zei al leen tussenbeide te zijn gekomen. En van de dief stal, daar wist geen van drieën iets van af, zo zei den ze. Ook van de diefstal een dag later van een aantal dure flessen whisky uit een Rijnsburgse slijterij, zei hij niets te weten. De inbraak bij een auto-dealer in Emmen, enkele weken daarvoor, bekende hij wel. De gestolen spullen, onder meer kleding en auto-radio's, had hij voor „een paar honderd gulden" verkocht. „Ik heb daar dure flessen whisky voor gekocht. Ik droomde van whisky toen ik vastzat." Ook de inbraak bij een notaris aan de Zoeter- woudse Singel in Leiden gaf hij toe gepleegd te hebben. De ontucht met het tienjarige zoontje van zijn toenmalige vriendin in april van dit jaar, nee die was slechts voortgesproten uit het haar brein. „Na een maand gingen we uit elkaar. Ik vermoed dat zij wraak wilde nemen." De officier van justitie wees er echter op dat de moeder, de zus van de moeder, het zoontje en diens broertje allemaal soortgelijke verklaringen hadden afge legd. Bovendien was de verdachte al twee keer eerder veroordeeld wegens openbare schennis en verkrachting. De 24-jarige Leidse gaf bovendien toe in maart van het vorig jaar onder invloed van alcohol in Leiden bij een tankstation een beeldscherm en een pincodeapparaat te hebben vernield. Een tas met tien zojuist gekochte flesjes bier was uit haar handen gevallen. Toen haar werd verzocht de boel op te ruimen, ontstak ze in woede en ver nielde ze de boel. De officier van justitie achtte alle ten laste ge legde feiten bewezen. „Wat voor 'n straf moet je nu geven? Ik heb zelden zoveel ellende bijelkaar gezien. Het is duidelijk dat drank inderdaad meer kapot maakt dan je lief is." Uitspraak op 31 augustus.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13