weg uit plassen Bakdoord Groene soep Nieuwkoop is trots op zijn 'ballen' Wind tegen 0 Nieuwkoop en de band met de hennepkwekers OMTZIGT 1 WATERSPORT B.V. Zijn Leidse 'ballen' over het al gemeen niet erg populair, in Nieuwkoop zijn ze trots op de plaatselijke variant. Geen bral lende jongeheren met een spraakgebrek, maar bruine, kle verige babbelaars. Sinds jaar en dag wordt de lekkernij gemaakt in de 'ballenbakkerij' van de fir ma A. Bots in de Dorpsstraat. Vergane glorie is het eigenlijk, want Bots loopt - in tegenstel ling tot zijn vader en grootvader - niet te koop met de snoepjes. Zijn winkel is nog het meest te vergelijken met die van Malle Pietje. In de stoffige, muf rui kende ruimte is van alles te koop, maar de Nieuwkoopse ballen liggen niet in de schap pen. Wel panty's, polyester he renpantalons, katoenen dames slips, knopen en alcoholhou dende dranken. ,,Ik doe er niet meer zoveel aan", zegt Bots, die met een be zem door de winkel sloft. „Maar we hebben de ballen wel altijd in voorraad." Zo' twee keer per jaar duikt Bots een dagje de speciale ruimte in om het lokale suikerwerk te fabriceren. Alleen de oudere, autochtone Nieuw- kopers weten dat ze bij Bots ('textiel en woninginrichting') ook terecht kunnen voor een middeltje tegen het hoesten. Ooit was dat anders, was de Nieuwkoopse 'bal' een bekend exportprodukt van het Zuidhol landse plassendorp. De vader van de huidige bedrijfsleider stond dagelijks te 'bakken' in een piepklein fabriekje aan huis. „In heel Nederland waren de ballen te koop", zegt Bots. „Mijn vader had een contract met Simon de Wit, die het sui kerwerk inkocht voor super markten." Door de overname van Simon de Wit door Albert Heyn, in 1975, raakte de Nieuwkoopse specialiteit in de vergetelheid. .Albert Heyn zag er niets in om de ballen te verkopen." De hui dige Bots treurt niet om die te loorgang. „Ach, ik maak ze al leen nog als ik ze nodig heb. Verder doe ik er geen moeite voor om ze populairder te ma ken. Waarom zou ik? Ik heb zo veel andere dingen in de win kel", zegt hij met een vermoei de glimlach. Zijn bezem draait trage rondjes tussen hoge sta pels lege dozen. „Heeft u nog meer vragen?" Dieren in nood in de sloot Voor de dieren is het de laatste tijd ook veel te warm. Daarom zoeken ze regelmatig verkoeling in het water. En soms komen ze er dan niet meer op eigen kracht uit. Gistermorgen om acht uur moest de brandweer in actie komen omdat een koe ter hoogte van Rijpwetering langs de provinciale weg 5 (Leiden- Roelofarendsveen) in het water stond. Later op de ochtend ver keerde een paard in de sloot achter de manage aan de Voor weg in dezelfde situatie. De bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder meer te vinden op en rond de Nieuwkoopse Plassen. Tips en sug gesties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden doorge geven aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de wal (tel. 071-356441). Donderdag 17 augustus, Nieu wkoopse Plassen Weerslag van een monoloog van de schipper van de Leidsch Dagblacl-boot (tijdelijk even gezagvoerder van een kano), gericht tot een enkele tientallen meters voor hem uit kanoënde redactrice. Een duik in 't Joppe of de Braassem? Veel mensen zien er vanaf omdat het water eruit ziet als een groene soep. De oorzaak: de blauwalg die door het warme weer de wa terkwaliteit en het plezier van de recreanten ernstig verpest. Nee, dan verdient een duik in de Nieuwkoopse Plassen de voorkeur. Helder water, geen drijvende troep, het is een fraai natuurgebied. De Nieuwkoopse Plassen zijn niet vanzelf zo schoon gebleven. Miljoenen guldens heeft het in Leiden gevestigde Hoogheem raadschap van Rijnland erin geïnvesteerd om de kwaliteit van het water op peil te houden. Linda Frinking, aquatisch ecoloog bij het schap, is nauw betrokken bij het zo genaamde eutrofiëringbestrijdingsproject. Eutrofiëring is een duur woord voor overbe mesting. En die is fors teruggedrongen in de afgelopen zes jaar. „Eind jaren '80 werd vastgesteld dat het evenwicht volledig was verstoord. Er was te veel vermesting, het water bevatte te veel fosfaten en stikstof. Daardoor raakte het watersysteem ontwricht en ontstond de welbekende groene soep", vertelt Linda Frinking. „Acht jaar geleden was niet duidelijk wel ke maatregelen we konden nemen om de overbemesting tegen te gaan. De provincie bepaalde dat de Nieuwkoopse Plassen een natuurgebied met hoge aquatische waarde was. Zij stelde dus normen aan het water en wij, als hoogheemraadschap, proberen die normen te halen." Omdat onduidelijk was welke maatrege len het juiste effect zouden sorteren, werd besloten op verschillende plaatsen een eu- trofiëringbestrijdingspiciect te beginnen. Zo werd de Geerplas (onderdeel van de Langeraarse Plassen) gebaggerd. Maar dat leverde geen echt lagere fosfaatbelasting op. In Nieuwkoop werd de vervuiling bij de bron aangepakt. Woonboten en huizen werden versneld op het riool aangesloten, er werd alleen nog water ingelaten dat was gedefosfateerd in een installatie die werd gebouwd bij de sluis in de Ziende en er kwamen waterscheidingen, zodat vervuild water niet zomaar de Nieuwkoopse Plassen in kwam. Er is zelfs een soort deur, een klepstuw, waar alleen kanoërs door kunnen. „Als ze op een knop drukken, zakt de deur het water in en even later komt hij weer omhoog." De aanpak bleek een groot succes. De fosfaatbelasting werd met 80 procent ver minderd en de waterkwaliteit is een stuk beter. Frinking noemt de Nieuwkoopse Plassen 'het minst vervuilde watersysteem' dat het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft. Op de Nieuwkoopse Plassen is de betere waterkwaliteit ook te bewonderen. Er zijn meer planten zoals waterlelies. „Dat komt door de betere doorzichtbaarheid van het water. Waterplanten hebben licht nodig om te groeien en in de zomer kunnen we een halve meter diep kijken. In de winter zelfs nog iets meer. Zo'n doorzicht halen we op een heleboel plaatsen niet." Het succes is voor een groot deel te dan ken aan het feit dat de Nieuwkoopse Plas sen een afgesloten watersysteem is. Contro le op wat er binnenkomt is mogelijk, in te genstelling tot bijvoorbeeld De Kagerplas- sen. „Daar stroomt het water door. Met als gevolg dat er veel fosfaatrijk water in de plassen komt, hetgeen weer leidt tot algen- groei." Het is om die reden dat de maatregelen die in Nieuwkoop zo succesvol zijn niet overal kunnen worden genomen. Frinking benadrukt dat vooral het Rijk maatregelen moet nemen. „Als wij het binnen het hele gebied van Rijnland op deze manier aan pakken is het effect veel te klein. Dat lukt ons nooit. Het Rijk zal maatregelen moeten nemen om de overbemesting tegen te gaan." Als voorbeeld noemt zij het gebruik van het kunstmest dat voor het water scha delijk is. „Waarom gebruiken we niet veel meer natuurlijke mest", vraagt zij zich at. Volgens Frinking is het probleem vrij sim pel: „Er is gewoon te veel vervuiling door mensen. Elk ecologisch systeem heeft een bepaalde draagkracht en die hebben wij al lang overschreden. Overigens is ook het hoogheemraadschap zelf schuldig aan de overbemesting. Want een van de grootste bronnen van overbe mesting zijn de zuiveringsinstallaties waar in het schap het rioolwater schoonmaakt. Het gereinigde water bevat nog veel te veel fosfaten. Door het uitbreiden van de water zuiveringen met een defosfatiseringsinstal- latie kan die bron worden aangepakt. Rijn land investeert daarin honderden miljoe nen guldens. Hoewel Nieuwkoop een succes is, gaat het maar om een klein deel van het water dat het hoogheemraadschap beheert. El ders zullen de algen nog lange tijd geregeld de kop opsteken. Moedeloos wordt Frinking daar niet van: „Je moet het voor jezelf heel simpel houden. De provincie stelt een norm voor een bepaald water. Die moet je probe ren te halen. Daar richten wij ons op, ook al duurt het lang." HENNY VAN EGMOND FOTO HIELCO KUIPERS Henk Schreuder, chef-kok van het gerenommeerde Oegstgeester restaurant De Beukenhof, levert speciaal voor De Waterkrant een aantal zomerse recepten. Dit is aflevering 5. - „Ik ga maar niet zo hard, want anders komt de neus van de kano zo ver omhoog dat ik niets meer van de om geving zie. - „Ik heb de hele ochtend al aantekeningen gemaakt. Mijn rechterarm is wat pijnlijk." - „Ik denk dat ik het eerste stuk de techniek ga perfec tioneren. Daarna concentreer ik me wel op de snelheid. - „Ik denk dat jouw kano toch van wat lichter materi aal gemaakt is. - „Het lijkt wel of er aan mijn kant van het water ho gere golven staan. - „Ik ben geloof ik toch meer een roeier dan een pedde laar. De Nieuwkoopse Plassen: helder water, geen drijvende troep. 4> O - „Op die korte afstanden kom ik nooit zo tot m'n recht. Ik moet het meer van m'n uithoudingsvermogen hebben. - „Hebben we nu alweer wind tegen?" - „Ik dacht al dat die verhuurbaas me niet mocht. Geeft-ie me de meest rottige kano mee die hij heeft. - „Zouden die anderen niet ongerust zijn, als we zo lang wegblijven?" - „In dit slootje doe ik maar even wat rustiger aan. Ik ben bang dat ik met m 'n golfslag de oevers beschadig. - „Zou mijn kano, omdat ik zwaarder ben, nu erg veel dieper in het water liggen?" - Als ik ook m'n badkleding aan had, kon ik me wel wat soepeler bewegen. - „Ik zie twee gemene honden op de kant staan. Zullen we teruggaan?" -Volgens mij is de vorige huurder bjj het eskimo teren onderaan de boot blijven hangen. Ik voel me steeds zo - „Nee, ik bleef niet achter. Ik ben even in dat kreekje wezen kijken of daar nog wat interes sants was te zien." - „Als ik teveel kracht zet, ben ik bang dat ik de peddel breek. - Zo'n kano is toch eigenlijk niet gebouwd op iemand van 1.94 meter. Heb jij ook zo'n last van je rug en je benen? - „Ja, ik kom. Ik moest even in houden voor die zeilboot. - „Je kanoot in een uurtje tijd nog een aardig eindje weg, he'. - „Vanaf deze kant lijkt de plas nog breder. - „Misschien is het toch beter om een beetje in m'n buurt te blij ven, voor je eigen veiligheid. - Erna, hoor je me? Eeerrrrna?! Eeeeeerrrnaaaaaaaaaaa!!!!! Zeeduivel in roomsaus met sjalotjes, spekjes, paddestoelen en tijm Ingrediënten: 4 x 150 gram zeeduivel 1 ds champignons 4 sjalotten 50 gram spek 2 dl witte wijn 5 dl room peper, zout en een takje tijm Bereiding Paddestoelen fijn snijden, spek in blokjes snijden en sjalot grof snij den. Dit alles in een pan licht aanzweten in de boter en afblussen met witte wijn en room, blaadjes toevoegen. Vis peperen, zouten en licht bloemen en in de olijfolie beide kanten bakken en verder garen in de roomsaus. |Gerecht in een diep bord serveren met als garnituur haricot verts Al voor 1572 was Nieuwkoop een broedplaats voor hennepkwekers. Op de landerijen rondom de Zuidein der- en Noordeinderplassen groeide het basismateri aal voor nederwiet volop. Veel ingezetenen van de toenmalige 'Heerlikheyt van Nieukoop ende Noorden' verdienden op 'hennip-worven' hun brood. De stichting Historisch Genootschap wijdt in het laatste nummer van 'Rondom Nieuwecoop' een arti kel aan die onvermoede kant van de plaatselijke histo rie. Een beetje geschrokken is het genootschap wel van de historische ontdekking. Was Nieuwkoop in de zestiende eeuw, 'naast een plaats waar de alcohol soms te rijkelijk kon vloeien', een verzamelplaats van drugsverslaafden? Bestudering van een verhandeling over hennepteelt uit 1828 stelde het genootschap gerust. Hennep werd in het verre verleden op grote schaal gekweekt in heel Zuid-Holland. Voor, zoals het artikel vermeldt, 'meer dere produkten', zoals zeep, medicijnen, veevoer en touw. Over de produktie van nederwiet heeft het genoot schap in de gerechtelijke archieven van Den Haag niets kunnen vinden. Waarna de historici tot de con clusie komen dat 'de dronkenmakende kracht' van hennip waarschijnlijk weinig bekendheid genoot in het zestiende-eeuwse Nieuwkoop. Dat het dorp tegenwoordig wel weet waar Abraham de mosterd haalt bleek een paar maanden geleden. Voor de Haagse rechtbank moesten in april dertien Nieuwkoopse drugdealers terechtstaan voor de ver koop van cocaïne, speed en XTC. Officier van justitie G. van Belzen kon er met zijn hoofd niet bij dat het lie felijke dorpje aan het water een netwerk van drugs dealers herbergt. „Schrikbarend dat in zo'n landelijke omgeving zoiets gebeurt. Als je door Nieuwkoop rijdt kun je je niet voorstellen dat er op zo grote schaal in harddrugs wordt gedeald. De tijden veranderen, ook in Nieuwkoop. ERNA STRAATSMA Quick Silver opblaasboot 260 st. inclusief Mercury BB motor 3.3 pk Prijs vanaf ƒ2990,- OOK DIV. ANDERE AANBIEDINGEN OMC Express 260 Prijs inclusief Johnson B.B. motor 3 pk vanaf ƒ3269,- Industriekade 0, 2172 HV Sassenheim, Tel. 02522-32604 -3 uur varen Tel. 01718-13228 3 of 41/z uur varen. Vertrekt uit de haven van Katwijk Vanuit, Katwijk naar en over de Kagerplassen via Rijnsburg, Oegstgeest, Kagerplassen, Kagerland, langs Leiden. Afvaart: ma. t/m zondag dagelijks om 14.00 uur. Prijs: volw. ƒ19,50/65 16,50/3 t/m 11 jaar ƒ13,50 Extra afvaart op di., wo., en do. ook om 11.00 uur. 4% uur varen Vanuit Katwijk via de Oude Rijn langs Leiden, Koudekerk, Alphen a/d Rijn, Braassemermeer, Kagerplassen. Afvaart: ma. t/m zo. dagelijks om 12.30 uur. Prijs: volw. /27,-/65 23,-/3 t/m 11 jaar ƒ19,- Dé specialist voor scheepsaccu's (§roenen-,^ LEIDEN Hij kwam met een nat zeil thuis Ooit was het de gewoonte de zeilen nat te maken oindat ze dan meer wind konden vangen. Zo ging het laveren (zig-zag- gend over het water gaan, bijvoorbeeld bij wind tegen) een stuk beter. Wie met een nat zeil thuiskomt, is stomdronken. De slinge rende gang van een dronkaard wordt vergeleken met het la veren van een schip (met natte zeilen). De tekst die halverwe ge de zeventiende eeuw werd gevonden op een drinkbeker van het Nijmeegse schippersgilde, rechtvaardigt deze verkla ring ruimschoots. Er stond op: 'Met natte seylen ist goet la- veere. Die my veel drinckt salt oock wel leeren'. Ze moesten de zeilen strijken Een goede schipper strijkt de zeilen bij hele harde wind, als het uit het oogpunt van veiligheid onmogelijk is om verder te zeilen. Ook was het vroeger wel gebruikelijk de zeilen te laten zakken bij wijze van begroeting van een voornamer schip. In beide gevallen komt het erop neer dat een schipper zijn meerdere erkent, er als het ware voor wijkL De uitdrukking wordt in figuurlijke zin gebruikt wanneer ie mand het niet kan winnen van een ander en dat verlies er kent door op te geven. In de loop van de tijd heeft de uitdruk king een wat bredere betekenis gekregen. Zo wordt ze ook ge bruikt om aan te geven dat iemand is gestorven. Linda Frinking: „De doorzichtbaarheid van het water is verbeterd." FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11