Zeehonden leven het liefst in oostelijk deel Waddenzee Natuur Milieu Zilveren maan doet het goed Autoroute door Vallee d'Aspe TfC* WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-196276 Inspectie van vogelmaagjes Zeevogels die dood op het strand gevonden worden, met name Noordse stormvogels, hebben meestal stukjes plastic in hun maag. Overboord gekieperd plastic, met name piepschuim, is een voor vogels dodelijke vorm van zeevervuiling. Ze zien het plastic voor voedsel aan. Officieel mogen scheepsbemanningen hun plastic afval niet meer 'over de muur' gooien. Een internationaal verdrag tegen zeevervuiling (Marpol) verbiedt dat, de Noordzee is tot special area uitgeroepen. Jan Andries van Franeker, verbonden aan het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) op Texel, gaat on derzoeken of de zeelieden zich aan het Marpol-verdrag houden. Gedurende twee jaar zal Van Franeker dode Noordse stormvo gels verzamelen, en de maaginhoud aan een inspectie onder werpen. Als het goed is, en er dus geen scheepsafval meer in zee gedumpt wordt, zullen de vogelmaagjes minder plastic moeten bevatten dan voorheen. De zilveren maan. De herintroductie lijkt geslaagd. Er werden in 1993 30 exemplaren uitgezet, de populatie bestaat nu uit minstens 200 stuks. FOTO MARTIJN DE JONCE „Het smaakt naar meer." Jan van der Made, voorman van de in Wageningen gevestigde Vlin derstichting, is enthousiast over de herintroductie van de zilve ren maan in de schrale graslan den langs de Meije bij Zegveld. De zilveren maan is een schitte rende dagvlindersoort, die uit ons land verdween door de te loorgang, cq isolatie, van de leefgebieden. De zilveren maan heeft zompige terreinen nodig, waarin moerasviooltjes groeien. De viooltjes zijn de voedselplant van de rupsen. Staatsbosbeheer heeft ten behoeve van de vlin ders het beheer van de schrale graslanden langs de Meije aan gepast. Er zijn stukken afge- plagd, met het doel ze natter te maken. Het lukte. Op de afge- plagde gedeelten kiemden mas saal moerasviooltjes, waardoor de leefomstandigheden voor de zilveren maan sterk zijn verbe terd. In 1993 werden er 30 exemplaren uitgezet. Van der Made schat dat de populatie nu uit minstens 200 stuks bestaat. Her en der in het terrein wor den zilveren manen waargeno men, waardoor gesproken kan worden van een geslaagde her introductie. Van der Made wil daarom dat andere terreinbe heerders, zoals Natuurmonu menten en de provinciale land schapsstichtingen, hun terrein beheer ook meer gaan afstem men op vlinders. PUZZEL 123456789 V -- ■HiniH, OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. geluk; 2. bouwval; 3. bezink sel, staat in Azië; 4. vogelpro- dukt, een zekere, peuter; 5. vreemde munt, sleepnet; 6. in orde, snijwerktuig; 7. woonschip, klein hokje; 8. voegwoord, ge hoororgaan, id est; 9. dierenver blijf, geestdrift; 10. garde; 11. geestelijke. Verticaal: 1. lofdicht, boom; 2. gewaagd; 3. bid (Lat.), roem, papegaai; 4. zoon van Jakob, gevaarte; 5. ter inzage, ex tempore; 6. enig, ge loofsbelijdenis; 7. Europeaan, fa milielid, pausennaam; 8. vlinder soort; 9. bouwland, takje. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. bepaling; 2. Eurydice; 3. drijf ijzer; 4. afspraak; 5. nijlpaard; 6. krijgsman; 7. essentie; 8. nota bele. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: BEDAN KEN en PRIJSLIJST. Het sleutel woord luidt: POTSIERLIJK. In het Nederlandse deel van de Wad denzee is de Dollard het beste woon gebied voor gewone zeehonden. Onder gunstige omstandigheden (nauwe lijks verstoring, goede waterkwaliteit) be staat een zeehondengroep voor ongeveer 25% uit jonge dieren. In de Dollard wordt dit percentage gehaald. Enkele groepen be staan zelfs voor ruim 30% uit jongen. In het westelijke gedeelte van de Waddenzee is de situatie een stuk beroerder. De gewone zee hondengroep die verblijft op een zandbank in het Eijerlandse gat, tussen Texel en Vlie land, telt slechts 8% jongen. De oorzaak is volgens zeehonden-onder- zoeker Peter Reijnders vooral de minder goede waterkwaliteit in de westelijke Wad denzee. Er is instroom van water dat van origine afkomstig is uit de Rijn. Het bevat nog altijd flink wat verontreinigingen, onder andere PCB's. En juist PCB's beïnvloeden de reproductie van zeehonden. Zeehonden- groepen in de oostelijke Waddenzee tellen niet alleen meer jongen dan de kolonies in de westelijke Waddenzee. Ze zijn ook qua aantal groter. Tegenover kolonies van 100 tot 150 dieren in het Dollardgebied staan mini-groepen van 7 tot 10 dieren in het ui terste westen van de Waddenzee. In de Waddenzee leven thans 1360 gewone zeehonden. Reijnders verwacht een verdere groei. Rond de eeuwwisseling zal het aantal gegroeid zijn tot ongeveer 3000 stuks. Te gen die tijd zullen veel vaker dan thans het geval is gewone zeehonden te zien zijn in de Noordzee. Nu al maken zeehonden vanuit de Waddenzee lange voedseltochten naar de Noordzee. De dieren zijn alleen in de periode mei/september aan de Wadden zee gebonden, als de vrouwtjesdieren jon gen krijgen en die moeten zogen. Reijnders maakt zich zorgen over de gevol gen van de proefboringen naar gas in de Waddenzee, die medio volgende maand zullen beginnen. Hij vreest dat de boringen en alles wat daar mee samenhangt voor ernstige verstoring van de zeehonden zul len leiden. De organisatie waarvoor hij werkt, het Instituut voor Bos- en Natuuron derzoek (IBN) op Texel, heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) ge vraagd in de periode mei/september hele maal niet te boren, en in de overige maan den ver uit de buurt te blijven van door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij aangewezen zeehondenreservaten. Speurtocht naar muizen Op zoogdierengebied kent Noord-Holland nog talrijke 'wit te vlekken', wat er leeft is goed deels onbekend. Een daarvan is West-Friesland. De Noordhol landse Zoogdierenstudiegroep (Nozos) doet er iets aan. In het weekeinde van 15-17 september zullen leden van de Nozos in ventariseren welke kleine zoog dieren er leven in diverse bui tengebieden langs het IJssel- meer. Speciale aandacht krijgen de waterspitsmuis en noordse woelmuis. De Nozos is op zoek naar mensen die aan de mui zeninventarisatie in West-Fries land mee willen werken. Het meeste werk gebeurt 's nachts, als de vallen regelmatig gecon troleerd moeten worden. De beestjes worden gevangen in zogeheten 'life-traps'. Na deter minatie herkrijgen ze hun vrij heid. Voor aanmelding en nade re informatie: Jaap Postma, tel. 020-6838707. Integraal waterbeheer De Nederlandse waterschappen beginnen warm te lopen voor integraal waterbeheer (natuur- en milieuvriendelijk). De afgelo pen jaren hebben ze meege werkt aan zo'n 340 proefprojec ten ter bestrijding van vermes ting en verdroging. Verder wer den vele kilometers milieu vriendelijke oevers aangelegd, en projecten uitgevoerd ter ver sterking van de Ecologische Hoofdstructuur (de verbin dingsroutes voor planten en dieren). Vooral in Noord- en Zuid-Holland zijn veel projec ten uitgevoerd. Alle protesten waren tevergeefs. Dwars door de Vallee d'Aspe in Frankrijk, het laatste bruine be- rengebied in de Pyreneeën, wordt een autoweg aangelegd, de E7. Met dynamiet, bulldozers en shovels banen de wegenbou wers zich een asfaltroute. Een door de vallei stromende rivier wordt omgeleid, stukken bos omgehakt, etcetera. Vallee d'As pe heeft nog altijd een zeer ho ge natuurwaarde. Niet alleen vanwege de beren. Het gebied herbergt veel meer bijzonderhe den. Zoals gieren en allerlei zeldzame soorten planten. Op gestoten in de vaart der volke ren biedt de Vallee d'Aspe nu een trieste aanblik. Natuurbe schermers vrezen het ergste. Ze voorspellen dat de laatste Pyre- neeënberen binnenkort op het asfalt van de E7 zullen sneven. Nog altijd voeren ze actie, maar de situatie is in feite hopeloos. De nieuwe autoroute gaat Pau met Zaragoza verbinden en krijgt de status van Europese hoofdverkeersader. De weg wordt met forse EG-subsidies OM /FOFRF 0AU IMOROT &FSTRSOFAV 1 MAAR FA/R. TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende In het witte gebouwtje op de heuvel top was professor Sickbock bezig zijn apparaten uit te leggen. „Ge ziet hier", zo sprak hij, „drie klokken. De middelste geeft de tijd aan waaraan de aardbol is onderworpen. Het is met andere woorden ongeveer drie uur, aardse tijd. Volgt ge me, ventje?" „Ja", zei TonrPoes ongeduldig. „Ik weet wel wat een klok is, hoor. Maar wat hebben die mollen en die mui zen en de slak er mee te maken?" „Voor de een verloopt de tijd sneller dan voor de ander", hernam de ge leerde. „Wanneer ge u verveelt gaat hij langzaam, doch wanneer ge pret maakt gaat hij snel; is dat duidelijk?" „Ja, ja", zei Tom Poes. „Maar wat..." „Tijd", vervolgde de ander, „is be trekkelijk. Het moet dus mogelijk zijn om op een andere tijd of een ander tempo over te stappen, nietwaar? Dat kan ik nu met dit apparaat doen. Ik kan uw levensritme neutraliseren en vervolgens aanpassen aan een van de beide klokken. De rechter bijvoor beeld loopt zó snel, dat de wijzers niet meer te zien zijn. Maar voor de door u genoemde mollen en muizen loopt dit uurwerk geheel normaal. Hebt ge dat?" „Ja", mompelde Tom Poes, „ik geloof het wel. Die beesten zijn dus versneld, hè?" „Zo zoudt u het kunnen noemen", gaf de geleerde toe. „Om het ver schijnsel geheel duidelijk te kunnen maken zou ik een geschikt proefper soon moeten hebben. Ik zoek ie mand, wiens levensritme langzaam verloopt; een figuur met trage ge dachten en reflexen..." Op dat moment werd de deur ge opend en een klagende stem stoorde zijn betoog. „Tom Poes!" riep de stem. „Wat doe je daar? Begrijp je dan niet, dat er iets gedaan moet worden? Het wordt tijd, dat we aan mijn legende gaan werken." H W door Hans van Es Tropische orkanen doen het goed dit jaar boven de zuidelijke Atlani sche oceaan. In de afgelopen week werden opnieuw twee wervelstol men geboren. Felix en Gabrielle zijn al weer de nummers zes en zej van dit jaar en dat is opmerkelijk veel als we bedenken, dat het hoogseizoen van deze tropische creaties nog moet beginnen. Terwijl de hogedrukrust boven onze omgeving ongestoord blijft, i den de wervelstormen door West-Europese meteorologen goed in di gaten gehouden. Bestaat er dan gevaar dat zo'n onruststoker zijn w nietigende energie op onze Atlantische kusten richt? Normaal g ken niet; ook niet in het huidige tijdperk van opwarming. Er is mij e enkel geval bekend van een dreigende orkaan, daterend uit septem ber 1961, die wel erg dichtbij kwam. De orkaan Debbie - in die tijd kregen deze tropische monsters allee meisjesnamen! - bevond zich toen op een zeer ongebruikelijke posi k bij de Azoren-eilanden. Vervolgens werd ze meegesleurd door de At H lantische straalstroom en schampte als zeer diepe ex-tropische d& pressie de Ierse westkust. Hoewel het zeewater daar veel te koud i< voor een tropische orkaan, zat er zoveel vaart in het systeem, dat c tropische eigenschappen van de cycloon deels behouden bleven, land kreeg een storm te verwerken met uitchieters die de orkaan kracht ver te boven gingen en flinke schade aanrichtten. Vaak worden de tropische wervels op hogere breedte omgevormd tl normale depressies, die bijna elk jaar West-Europa aandoen met dj gebruikelijke portie regen en wind. Misschien wordt dit ook het lot van Felix, een onberekenbare rakker, die het referendum op de Ber 'I muda-Eilanden in de war schopte. Wellicht last hij eerst nog een tu dezt senstop in langs de Amerikaanse oostkust, alvorens roemloos ten o foto der te gaan in de straalstroom richting West-Europa. Mocht dit laat begin volgende week gebeuren, dan zou er wellicht weer wat levenc heid ontstaan in onze 'weerkeuken' boven de Atlantische oceaan. De laatste weken werden de wind-en regen brengende depressies contstant naar het hoge noorden gestuurd door toedoen van de als- j/ maar aanhoudende hogedruk boven onze omgeving. Vooralsnog vei raid c andert er weinig aan deze zomerblokkade. Het hoog boven de Noor te ga zee geeft de zon tot in het komende weekeinde alle ruimte; de kans op een broodnodige bui is vrijwel nihil. De temperatuur hangt een beetje van de windrichting af. Bij noordoosten- of noordenwind wor [^tv het 25 tot 27 graden. Mogelijk ruimt de wind tegen het weekeinde weer naar oost; dan stijgt het kwik door naar 30 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het noorden, en elders voornamelijk langs de westkust, veel bewolking en perioden met regen. Vooral in het zuidoosten nu en dan zon en kleinere neerslagkansen. Middag- temperatuur langs de westkust tussen 14 en 19 graden, in het zuidoosten maxima rond 27 graden. Zweden: In de noordelijke helft flink wat wolkenvelden en met name vandaag regen. Naar het zuiden toe meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur van daag uiteenlopend van 20 graden in het noorden tot 25 of meer in de zuidelij ke helft. Denemarken: Flinke perioden met zon. Droog. Maxima oplopend tot ongeveer 24 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met flinke zonnige perio den. In het noorden soms ook wolken velden en een kleine kans op wat lichte regen of motregen. Middagtemperatuur van 22 graden in Ierland tot rond 27 plaatselijk in Engeland; in het westen van Schotland maxima rond 18 graden. België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen overwegend zonnig. In het oosten wat meer bewolking en met na me morgen kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden, aan de stranden van Nor mandie en Bretagne iets lager. Portugal: Droog en zonnig, maar langs de west kust ten noorden van Lissabon ook mist of wolkenvelden. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, maar langs de westkust bij wolkenvelden plaatselijk veel koeler. Landinwaarts maxima rond 35 graden. Madeira: Flinke zonnig perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Zonnig, landinwaarts kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur aan de costa's rond 30 graden, morgen langs de Golf van Biskaje iets lager. Landin waarts maxima tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Droog. Maxima 30 graden of iets hoger. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee meest rond 30 graden. Naast zon soms een lokale onweersbui. Maxima vlak aan zee iets boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden, maar in de bergen in het oosten meer bewol king en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 27 graden, in het zuiden lokaal 30 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon, maar ook een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 31 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot tijd enkele, soms stevige, regen- en on weersbuien. Met name morgen kan plaatselijk veel neerslag vallen. Enige daling van temperatuur met op morgen maxima meest tussen 24 en 28 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar vooral morgen ook wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur on geveer 29 graden. Malta: Naast zon van tijd tot tijd ook bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 31 gra- Griekenland en Kreta: In Griekenland veranderlijk bewolkt en enkele onweersbuien. Op Kreta en de ei landen in de Egeische Zee droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 28 graden. Turkije en Cyprus.- Droog en veel zon. Middagtemperatuur aan de stranden rond 30 graden, langs de Turkse zuidkust plaatselijk bedui dend hoger. Duitsland: Droog en vrij zonnig, maar in het zuid oosten ook kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwitserland: Nu en dan zon. maar ook enkele regen- of onweersbuien. Morgen kan plaatselijk veel neerslag vallen Middagtempera tuur rond 24 graden, vandaag in Wallis en Tessin circa 28 graden. Oostenrijk: Af en toe,zon en enkele regen- of weersbuien. Middagtemperatuur 23 graden. Polen: In het noorden geregeld zon en schijnlijk droog. Naar het zuiden meer bewolking en mogelijk een weersbui. Middagtemperatuur van rond 22 graden, morgen iets hoger. Tsjechië en Slowakije: Afwisselend zon en bewolking en op buiige regen, soms met onweer, dagtemperatuur vandaag rond 21 den, morgen een beetje hoger. Hongarije: Veranderlijk bewolkt en van tijd tot enkele regen-of onweersbuien Midi temperatuur tot rond 23 graden. DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1 Zon- en maanstanden Zon op 06.27 Zon onder 21 Maan op 23.49 iefl Maan onder 14 eit< Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.44 21.16 08.17 20'4 Laag 05.01 17.15 04.42 16|nd! Weerrapporten 16 augustus 0 Amsterdam half bew Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt zwaar be* Kopenhagen licht bew. Las Palmas half bew half bew nw 1 licht bew. ono 2 zwaar bew. w 2 half bew no 5 r 1 nw2 Luxemburg half bew licht bew licht bew Wenen half bew Zurich licht bew Bangkok half bew Buenos Aires zwaar bei Casablanca zwaar bei Johannesburg onbew Los Angeles zwaar bei New Orleans onbew New York onbew TelAviv half bew Tokyo licht bew 23 14 25 11 22 15 24 10 23 12 23 16 25 14 24 12 31 24 28 23 21 15 28 15 27 16 25 14 29 20 24 16 24 15 25 16 18 7 20 13 28 19 24 14 20 13 28 22 32 21 29 17 30 18 25 15 35 19 31 23 33 18 31 23 16 12 20 14 24 21 24 16 24 14 21 13 30 19 22 23 11 19 12 22 14 24 15 26 22 21 9 23 16 37 23 32 23 33 23 34 27 32 19 35 24 20 14 Dwars door de laatste berenvallei rukt het asfalt op. FOTO MARTIJN DE JONCE

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8