'Zuiverder situatie in Kroatië' Belgrado is door oorlog deprimerende stad geworden Militairen willen Sao Tomé redden Ultimatum extremisten verstreken t s roti nti Buitenland se! Soebandrio naar huis Verdediging Dusan Tadic in beroep OENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 Groër legt ambt in september neer wenen De omstreden Weense aartsbisschop Hans-Hermann ■v Groër heeft gisteren aangekondigd dat hij zijn ambt op aandrin- paus Johannes Paulus op 14 september neerlegt. Groër 'ordt opgevolgd door Christoph Schönborn, die door het Vati- caan als zijn coadjutor werd aangesteld nadat de 75-jarige kardi- beschuldigd van seksueel misbruik van minderjarige jongens meer dan 20 jaar geleden. Groër is nooit in het open baar op de beschuldigingen ingegaan. Mummies gevonden in Siberië josKQUArcheologen hebben op een Scythische begraafplaats jn het Siberische ijs de gemummificeerde lichamen van een 3.000 jaar oud gevonden. Volgens het persbureau Interfax draagt de man een mantel van bont, laarzen en een broek die typisch was voor de Scythen, een oud noma disch volk uit het gebied aan de Zwarte Zee. De man heeft rood haar, op zijn rug en zijn borst heeft hij een tatoeage van een eland. Het paard droeg een pantser. Ooievaars geëlektrocuteerd boekarest In het oosten van Roemenië zijn bij een bizar onge- één klap veertig ooievaars geëlektrocuteerd. De ooievaars waren neergestreken op een hoogspanningskabel. Hun massale aanwezigheid veroorzaakte waarschijnlijk een kortsluiting, 1 waardoor de vogels de dood vonden. Een natuurbeschermer I vond de ooievaars afgelopen weekeinde dood en verbrand op de grond. 'olitieke gevangene na 44 jaar vrij •pul» Zuid-Korea heeft gisteren 1.780 gevangenen, onder wie t werelds langst vastzittende politieke gevangene, vrijgelaten. De amnestie werd verleend in het kader van de 50ste viering van de bevrijding van de Japanse bezetting. De ex-gevangene, de 70- jarige Kim Son-myung, werd 44 jaar geleden tijdens de Koreaan se oorlog (1950-1953) opgepakt wegens spionage voor het com munistische noorden. Doden door bosbranden in Portugal lissabon De bosbranden die sinds het weekeinde Portugal teis teren, hebben gisteren de eerste slachtoffers geëist. Drie mensen kwamen in Sao Pedro do Sul in het centrum van het land in de vlammen om, toen zij in paniek per auto probeerden te vluch- Volgens de brandweer is de afgelopen drie dagen op meer dan 1.500 plaatsen brand ontstaan, vaak als gevolg van brand stichting. In Portugal heerst al maanden t klip, PLO stemt in met akkoord autonomie tunis» De leiding van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren ingestemd met de deelakoorden met Israël uitbreiding van de Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever. Het uitvoerend comité van de PLO stelde tevens richtlijnen op voor het vervolg van de onderhandelingen. Tsjetsjenen willen wapens inleveren jroznyDe Tsjetsjeense opstandelingen zijn bereid hun wa pens in te leveren. Dat heeft de Tsjetsjeense stafchef, Asian Maschadov, tegenover de pers in Grozny gezegd. „Alle strijders zullen hun wapens afgeven behalve degenen die deel uitmaken de zelfverdedigingseenheden", aldus Maschadov. De eerste opstandelingen zullen vandaag hun wapens afstaan in gebieden het zuidoosten van de Kaukasische republiek. Een herople ving van het geweld in de republiek lijkt daarmee afgewend. China gooit activisten land uit China heeft vanochtend twee activisten van de milieu organisatie Greenpeace het land uitgezet. De twee, een Frans- in een Rus, werden op het vliegtuig naar Parijs gezet. Zij gisteren samen met vier andere Greenpeace-activisten gearresteerd na een korte protestdemonstratie op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking tegen de voorgenomen kernproe- in China en Frankrijk. De vier anderen gaan naar Hong Kong. Van Mierlo ziet eind oorlog in Bosnië mogelijk dichterbij komen Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken acht het mogelijk dat etnische zuiveringen een oplossing voor de oorlog in Bosnië dichterbij brengen. Dat zei de bewinds man gisteren, nadat hij was ingelicht over het nog ver trouwelijke Amerikaanse plan om een eind te maken aan de oorlog in Bosnië. „Mogelijk dat voor het krijgen van een politieke oplossing verschuivingen (van bevolkings groepen) moeten plaatsvinden", aldus Van Mierlo. den haag gpd „Er begint in Kroatië zou kunnen 'zuiverder' situatie t In Servië is dat ook minister gisteren in ting voor de RTL- wat je staansmogelijkheid komt, 'als steeds het kan op een multi-etnische ontstaan, wijze'. zei de Volgens Van Mierlo moet n toelich- overigens de beschermde mos- Vol- limenclave Gorazde niet wor den opgegeven, hetgeen onder deel zou zijn van het Ameri kaanse initiatief. De Bosnische premier Alija Izetbegovic heeft zich de afgelopen dagen fel ver zet tegen het als 'wisselgeld' ge bruiken van Gorazde. Het Amerikaanse voorstel zou voorzien in een opdeling van Bosnië in 60 procent Servisch en 40 procent moslim- /Kroatisch gebied. Amerikaanse regeringsfunctionarissen probe ren hiervoor de steun te winnen van de strijdende partijen. On derminister van buitenlandse zaken Richard Holbrooke sprak gisteren met de Kroatische re gering. Een bezoek aan de Bosnische leiders in Sarajevo werd vanwege weersomstandig heden uitgesteld. In westefse hoofdsteden is voorzichtig op het initiatief van Washington gereageerd. Men lijkt te vrezen dat de Servische agressie met 60 procent te zeer beloond zou worden. Moskou heeft laten weten niet akkoord te gaan met de militaire ele menten van het plan. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic verklaarde gisteren voorstander te zijn van een grote topconferentie, zoals de Russen hebben voorgesteld. Karadzic zei voor het einde van de maand 'belangrijke politieke initiatieven' te verwachten. Vol gens anonieme bronnen zou den VN-bemiddelaars in Genè- ve in het geheim contact heb ben gelegd met het Bosnisch- Servische leiderschap om een vredesregeling uit te werken. Ondertussen wordt de etni sche zuivering van Banja Luka voortgezet. Volgens de VN zijn gisteren nog eens zo'n 900 vluchtelingen, merendeels Kroaten maar ook moslims, uit het Servische bolwerk verdre ven. In kleine bootjes steken zij de grensrivier de Sawa tussen Kroatië en Servisch Bosnië over. Volgens nog onbevestigde be richten zijn gisteren ook in de noordelijke Servische provincie Vojvodina Kroaten uit hun hui zen gezet om plaats te maken voor Krajina-Serviërs. 800 Kraji- na-Serviërs zouden zich hebben verzet tegen het plan van de Servische regering hen te huis vesten in de zuidelijke autono me Kosovo-regio, die onder Ser visch bestuur staat maar voor 90 procent wordt bevolkt door Albanezen. Volgens Radio Sarajevo heb ben de Bosnische regeringstroe pen gisteren aanzienlijke ter reinwinst geboekt bij hun offen sief tegen de Serviërs bij het Centraalbosnische plaatsje Donji Vakuf. De vroegere Indonesische vice- premier Soebandrio is vandaag kort na middernacht uit de ge vangenis in Jakarta ontslagen. Hij werd dertig jaar geleden, na de coup van 1965, gevangen ge zet. In 1966 werd hij ter dood veroordeeld, maar die straf is in 1980 omgezet in levenslang. De nu 81-jarige Soebandrio heeft volgens de krant Jakarta Post gezegd dat hij zich verre zal houden van politiek: „Dat is niets meer voor mij. Ik ben blij om vrij te komen. Ik heb ook geen wrok tegen de regering." Soebandrio heeft tijdens zijn lange verblijf in de gevangenis veel in de Koran gelezen: „Ik sta op het punt naar het hierna maals te gaan en ik wil niet naar de hel." Met Soebandrio kwam tevens de voormalige luchtmacht-chef Dhani (71) vrij. Ook hij heeft 'no hard feelings'. Ook inlichtingen officier Soetarto (77) wordt 'op humanitaire gronden' ter gele genheid van de viering van de onafhankelijkheid op vrije voe ten gesteld. Soebandrio, breed la chend tijdens de pers conferentie na zijn vrijlating. Naast hem Omar Dhani. FOTO REUTER lillary Clinton ;evraagd Peking Ie mijden 'Problemen maken coup noodzakelijk' Over lot vier gegijzelde toeristen nog niets bekend GENEVE Rtr-DPA-yi )e echtgenote van de in China ustzittende mensenrechtenac- ivist Harry Wu heeft gisteren beroep gedaan op de vrouw fan de Amerikaanse president, lillary Clinton, om niet deel te lemen aan de Wereldvrouwen- :onferentie in China. Tijdens persconferentie in Genève rei Li Wu dat deelname van de iresidentsvrouw aan de confe rentie door Peking politiek mis bruikt zou kunnen worden. De 58-jarige Harry Wu, die tot taierikaans staatsburger is ge naturaliseerd, werd op 19 juni bij zijn aankomst in China gear resteerd en zit nog steeds vast op beschuldiging van spionage. Wu heeft in China als politiek gevangene negentien jaar in ge-" rangenissen en werkkampen doorgebracht. De Amerikaanse presidentiële noordvoerder McCurry zei dat lillary Clinton 'misschien vol- ende week' een beslissing zal bemen over haar deelname. 3 TOMÉ» Sao Tomé en Principe krijgt een door het leger geleide 're gering van nationale redding'. Dat hebben de ontevreden mi litairen aangekondigd die gis teren in de Afrikaanse eilan denstaat het bewind van presi dent Miguel Trovoada omver wierpen. Onder druk van de Verenigde Staten en Portugal, de belangrijkse geldschieters van de voormalige Portugese kolonie, hebben de opstande lingen gisteravond premier Gra9a gevraagd deel te nemen aan de coup. „Wij roepen de militairen op de macht meteen terug te geven aan het democratisch gekozen bestuur van Sao Tomé", zei een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington. Indien de militai ren dat niet zouden doen is de VS bij wet gedwongen de eco nomische hulp van 300.000 dol- SAO TOME Sao Tomé e Principe Hoofdstad: Sao Tomé Aantal inwoners: 112.000 Oppervlakte: 960 km2 (Nederland 41.785 km2) Bevolkingsdichtheid: 117 (Nederland 397) Talen: Portugees, Crioulo lar die voor dit ja te trekken, zei de woordvoerder. Portugal zou Trovoada asiel hebben aangeboden. Luitenant Quintas de Almeida zei gisteren namens de coup plegers dat de aanhoudende economische en sociale proble men een staatsgreep noodzake lijk hadden gemaakt. Quintas de Almeida staat aan het hoofd vijf jon- ge officieren die de de macht in handen hebben. De militairen bestormden gis terochtend het presidentieel pa leis en zetten Trovoada gevan gen in een kazerne. Premier Gra^a werd onder huisarrest ge plaatst. Later werden het parle ment ontbonden en de vier jaar oude democratische grondwet opgeschort. Sao Tomé en Principe was een van de eerste Afrikaanse landen die democratische her vormingen doorvoerde. De marxistische en enige partij, de voormalige bevrijdingsbewe ging MLSTP, begon al midden jaren tachtig met democrati sche heivormingen die in 1991 tot vrije verkiezingen en haar ei gen nederlaag leidden. Tot dan toe werd het eilandstaatje voor de kust van Gabon met harde hand geleid door Manuel Pinto da Costa. Naar verluidt zouden de militairen aanhangers zijn van Da Costa. President Trovoada (58), die in 1991 als onafhankelijke presi dentskandidaat werd gesteund door de belangrijkste oppositie groepering van destijds, de Par tij van Democratische Conver gentie (PDC), kon steeds min der overweg met de regering. Die was sinds vorig jaar weer in handen van de MLSTP. Ook kon hij einde maken aan de econo mische crisis: 38 procent van de bevolking is werkloos. Het ultimatum dat extremisten in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir hebben gesteld is vandaag verlopen. De islamitische separatisten houden nog vier westerse toeristen vast en heb ben gedreigd hen te zullen doden als de Indiase regering vijftien gevangen medestrijders niet vrij laat. De Indiase autoriteiten staan in contact met de gijzelnemers, maar doen daar geen nadere mededelingen over. De vier westerlingen werden begin vorige maand in gijzeling genomen, samen met een Noor, die door de ontvoerders werd gedood. Zijn stoffelijke resten zijn zondag gevonden. Islami tische organisaties hebben een algemene staking uitgeroepen uit protest tegen de moord. In de stad Srinagar bleef vandaag vrijwel alles gesloten en bijna niemand begaf zich op straat. Jammu en Kashmir is de enige Indiase deel staat waar moslims een meerderheid vormen. Veel moslims willen dat het gebied wordt aange sloten bij Pakistan of onafhankelijk wordt. Maar de huidige gijzelingsactie wordt algemeen veroor deeld. den haag gpd VN-tribunaal voor ex-Joegoslavië zou 'niet bevoegd' zijn raad het Tribunaal geen jurisdictie toekennen in de zaak-Tadic, noch enige andere zaak, omdat de oorlog om Bosnië 'duidelijk geen internationale kwestie' is.' De kansen van het beroep, waarover begin september een openbare hoorzitting plaatsvindt, worden niet hoog ingeschat. De 39-jarige Tadic is de enige van de 46 aange klaagden die tot dusver in handen is van het Tri bunaal. Hij wordt beschuldigd van moord, marte ling en verkrachting in het 'dodenkamp' Omarska in het Noordwesten van Bosnië. De verdédiging van de van oorlogsmisdaden ver dachte Dusan Tadic zal in beroep gaan tegen de uitspraak van het VN-tribunaal voor ex-Joegosla vië dat het 'bevoegd' is de Serviër te berechten. Vorige week verwierp rechter Gabrielle Kirk Mc Donald een motie van Tadic' advocaat Wladimi- roff, waarin deze stelde dat een juridische basis voor het Tribunaal geheel ontbreekt. Volgens Wladimiroff kon de VN-Veiligheids- ■GRADO HANS GERTSEN rrespondent [Het dagelijkse leven hier is zwaar geworden. Door psancties zijn veel alledaagse spullen vrijwel niet r te vinden. En als ze er al zijn, dan zijn ze voor met een normaal inkomen totaal onbetaal- r". Alexander wijst bij wijze van voorbeeld op de ui een sportzaak. Voor de onverlichte vi- e vergaapt een groepje jongeren zich aan de (jeuwste modellen Nike- en Reebok sportschoe- Ze kunnen er alleen maar van dromen. De schoenen J kosten minimaal 250 dinar per paar. Dat is vrijwel een modaal maandinkomen. „Ik kijk niet eens meer ^aar dit soort etalages. Het levert alleen maar frustra- Hes op", zegt Alexander. Ook voor de 30-jarige journalist met zijn ruim 'twee- Haal modaal' is dit soort luxe al lang niet meer weg- "ejegd. „De enigen die zich zoiets nog kunnen per- otteren zijn de oorlogswoekeraars, de profiteurs en tokkelaars. Dat soort mensen is dankzij de oorlog rijk geworden. De overgrote meerderheid van de in i. Belgrado leeft op of rond het bestaans- vertelt Alexander. De fronten in Kroatië en Bosnië zijn ver weg, maar de nu al vier jaar durende oorlog in het voormalige Joe goslavië en de internationale sancties tegen het regi me van de Servische president Slobodan Milosevic hebben ook het leven van de naar schatting twee miljoen inwoners van Belgrado ingrijpend gewijzigd. Straathandel De industriële produktie is grofweg gehalveerd ten opzichte van 1990, tienduizenden mensen hebben hun baan verloren en proberen te-overleven via de straathandel in sigaretten of benzine. Een groot deel van de liften in de Servische hoofdstad werkt al jaren niet meer omdat de belangrijkste fabriek in Kroatië staat. Sinds het begin van de oorlog zijn er daardoor vrijwel geen reserve-onderdelen meer te krijgen. Hetzelfde geldt voor honderden stadsbussen die voor de oorlog in Kroatië of Slovenië vervaardigd zijn. Het ooit voorbeeldige openbare vervoer in Belgrado kan vooral 's winters de drukte absoluut rtiet meer aan doordat veel bussen dan vrijwel permanent buiten dienst zijn. Medicijnen zijn een ander schaars goed in de hoofdstad van Servië en 'rest-Joegoslavië' (Ser vië en Montenegro). Bijna 80 procent van de phar- maceutische industrie van het voormalige Joegosla vië was immers in Kroatië of Slovenië geconcen treerd. „Als je hier onverhoopt naar het ziekenhuis moet, ben je aan de goden overgeleverd", zegt Olga, een 25-jarige persattaché van het Internationale Rode Kruis. Haar moeder moest vorig jaar een kleine ope ratie aan haar hand ondergaan. Tijdens de operatie moest haar vader in allerijl op zoek naar verband omdat het ziekenhuis, een van de grootste van de stad, niets meer in voorraad had. „Over simpele maar vitale dingen als steriele naalden hoef je niets eens te praten. Die zijn er simpelweg niet meer. Hechtnaalden die volgens het boekje voor strikt een malig gebruik zijn, moeten daardoor na iedere ope ratie gesteriliseerd worden". Paradijs sens zo fraaie etalage van het 'paradijs arbeiderszelfbestuur' dat het voormalige Joego slavië voorwendde te zijn, lijkt tegenwoordig in veel opzichten op de hoofdstad van een Derde-Wereld- land. Maar al die materiële problemen zijn niet wat de bewoners het meeste opbreekt. „Veel erger is dat de sfeer in de stad totaal veranderd is. Belgrado was een levendige, vrolijke stad met een fantastisch uitgaansleven. Ik ga tegenwoordig vrijwel nooit meer uit. Niet alleen omdat het geld voor uit spattingen ontbreekt, maar vooral omdat het gevaar lijk is geworden", vertelt Alexander. De oorlog heeft indirect gezorgd voor een gigantische verandering van de samenstelling van de bevolking van de stad. Naar schatting 300.000 inwoners van Belgrado zijn de oorlog en de sancties ontvlucht. Tienduizenden, meest goed opgeleide jongeren die zich niet konden vinden in de extreem-nationalisti sche politieke ommekeer die aan de oorlog vooraf ging, of die geen zin hadden hun levens te riskeren in een oorlog die ze niet wilden, zijn gevlucht naar West-Europa, Canada, Australië of de Verenigde Sta ten. Hun plaatsen zijn ingenomen door honderdduizen den Servische vluchtelingen uit Bosnië en Kroatië. Dat zijn overwegend mensen van het platteland zon der al te veel opleiding. „Veel van die vluchtelingen gedragen zich agressief en zijn bewapend. De sfeer in de stad is er totaal door veranderd. Belgrado is Bel grado niet meer", zo meent Olga. Óndanks alles denkt Alexander er niet over het voor beeld van diverse van zijn vrienden te volgen en ook te vertrekken. „Dit is de stad waar ik geboren en ge togen ben. Ik kan me nergens anders thuisvoelen". Olga is wat minder stellig. „Ik ben vooral gebleven vanwege mijn ouders. Die hebben hulp nodig. Als je hier iets nodig hebt, ben je aangewezen op 'dobre ve- sa' (goede relaties). Via-via lukt het nog wel eens om schaarse goederen waar je dringend behoefte aan hebt, zoals medicijnen, te ritselen. Ik voel me hier daarom nuttig zolang de oorlog duurt. Maar mis schien vertrek ik daarna wel". „Belgrado is niet meer de stad waar ik van hield, zo verzucht ze even later. „Belgrado is een deprimeren de stad geworden. En er is weinig hoop op spoedige politieke of economische veranderingen. Niets be weegt; het is net alsof iedereen in een soort taaie modder verstrikt is geraakt".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5