Gemengde gevoelens over excuses Japanse premier Binnenland DES-hormoon tast bij man vruchtbaarheid niet aan Kamer wil meer onderzoek naar politionele acties RABO-bank Terneuzen weigert asielzoekers Herdenkingsdienst Van Aardenne Rechter eist arrestatie verdachte AH-zaak Eenderde wil een algeheel rookverbod WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 Bos in vlammen na brandstichting miiverdal Bij een bosbrand rond Nijverdal is gistermiddag drie duizend vierkante meter natuurgebied in vlammen opgegaan. De brandweer had de vuurzee in een half uur onder controle. De politie heeft aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. Het is al de vierde keer in korte tijd dat er in deze omgeving brandjes zijn gesticht. De politie heeft nog geen spoor van de dader. Vrouw eist mishandelingsverbod iflystad Een vrouw uit Ens in de Noordoostpolder heeft de rechter in Lelystad gisteren in kort geding gevraagd om een mis handelingsverbod voor haar echtgenoot. Sinds het paar in schei ding ligt, zou de in Nagele wonende man haar meer dan eens in en rond de echtelijke woning hebben mishandeld, bedreigd en lastiggevallen. Volgens het Wetboek van Strafrecht is mishande ling of een poging daartoe strafbaar. Maar dat is pas achteraf. Het verbod dat de vrouw eist moet volgens de advocaat werken als 'stok voor de deur'. Eis: 12 jaar na doodslag in winkel utrecht Tegen een 30-jarige inwoner van Amersfoort is giste ren voor de Utrechtse rechtbank twaalf jaar gevangenisstraf ge- eist wegens doodslag. De verdachte viel begin dit jaar in een su permarkt in blinde woede een man aan die even daarvoor de vriendin van de Amersfoorter een klap in haar gezicht had gege ven. Voor de ogen van het winkelende publiek schopte hij de man dood. ,,Ik ging door het lint" verklaarde de verdachte. Zijn slachtoffer had psychische problemen waardoor hij geregeld agressief werd. Drie jaar geëist wegens ontucht Irqtterdam Wegens ontucht onder bedreiging is gisteren voor de rechtbank in Rotterdam drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 75-jarige man uit Hellevoetsluis. De verdachte bekende an derhalfjaar lang seksspelletjes met meisjes uit zijn woonplaats te hebben gedaan. Zo had hij tegen betaling gemeenschap met twee van hen, meisjes van twaalf en dertien jaar oud. Anderen haalde hij over tot diverse seksuele handelingen. Politie ontdekt drieduizend kilo hasj laren De politie heeft gistermiddag in Blaricum drieduizend ki- lo hasj in beslag genomen. De drugs hebben een straatwaarde J van zo'n zes miljoen gulden. De 49-jarige verhuurder van het jjjjl busje waar de drugs in werden gevonden, J sterdam, werd aangehouden. Helderse postbodes samen op pad m helder» De post in de Helderse Grevelingenstraat en omge ving wordt de komende tijd door een postbode-duo bezorgd. Tot deze voor Nederland unieke maatregelen heeft de PTT be sloten nadat afgelopen zaterdag een bezorger in Nieuw Den Helder in elkaar is geslagen. Sinds het incident, waarbij geen post gestolen werd, hebben de collega's van de gemolesteerde man de schrik in de benen. De PTT besloot daarom tot de tijde lijke 'duo-banen'. Justitie Zwolle vervolgt CP'-er niet zwolle Het openbaar ministerie in Zwolle heeft besloten het Zwolse gemeenteraadslid Henk Ruitenberg (CP'86) niet straf rechtelijk te vervolgen voor zijn discriminerende uitlatingen tij dens de algemene beschouwingen van de gemeenteraad vorig jaar november. De belangrijkste reden hiervoor is de veroorde ling van Ruitenberg ook landelijk voorzitter van CP'86 door de Amsterdamse rechtbank begin mei voor nagenoeg identieke feiten. Bleiswijkers krijgen schadevergoeding delft» Het energiebedrijf Delfland is alsnog bereid om de gedu peerden van de stroomstoring die onlangs het dorp Bleiswijk twee dagen lang van elektriciteit beroofde een schadevergoeding te geven. In de loop van de week beslist de directie van Delfland om welke bedragen het gaat. Tot nu toe had Delfland steeds op grond van leveringsvoorwaarden iedere aansprakelijkheid van de hand gewezen. Voor Bleisijk wil het energiebedrijf een uit zondering maken, omdat dit dorp al enkele malen achtereen is getroffen door een stroomstoring. Mosseloogst helft van vorig jaar yerseke De mosseloogst op de Waddenzee is slecht dit seizoen. De mosselsector voorspelt dat de totale aanvoer vanuit Neder land blijft steken op 500.000 mosselton. Dat is de helft van de oogst vorig jaar. Hoge prijzen zijn het gevolg. Eidereenden die zich op de Waddenzee tegoed doen aan de schelpdieren zijn waarschijnlijk de grootste boosdoeners. Ook voorjaarsstormen hebben schade aangericht op de percelen. Duizenden bij herdenking Japanse capitulatie DES-hormoon tast de vruchtbaarheid van mannen die tijdens en voor hun geboorte n zijn blootgesteld, niet aan. Dit blijkt uit een groot Ameri kaans onderzoek. De resultaten staan in het wetenschappelijke tijdschrift The New Journal of Medicine. Het DES-hormoon werd tussen 1947 en 1975 voor geschreven aan vrouwen, veelal een poging een miskraam te voorkomen. In Nederland heb ben naar schatting tussen de 200.000 en 400.000 vrouwen DES geslikt. Dochters van moeders die het middel tijdens hun zwanger schap gebruikten, hebben daar nadelige gevolgen van onder vonden, variërend van on vruchtbaarheid tot kanker aan geslachtsorganen. Zij hebben verder vaker dan andere vrou wen complicaties tijdens de zwangerschap. DES-zonen heb ben vaker dan, andere mannen afwijkingen aan de geslachtsor ganen. Maar het hormoon heeft geen invloed op hun vrucht baarheid of seksualiteit. Het DES Aktie- en Informatie centrum noemt de onderzoeks resultaten een belangrijke ge ruststelling voor de duizenden mannen die niet wisten wat de gevolgen van DES zouden kun nen zijn. Wel wijst een woord voerster op het belang het on derzoek in de toekomst te her halen, omdat niet is uitgesloten dat er op latere leeftijd alsnog problemen ontstaan. In de VS loopt nog een studie naar pro blemen bij DES-kinderen, dat verder strekt dan vruchtbaar heidsproblemen. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat er nader on derzoek moet komen naar ge dragingen van Nederlandse mi litairen bij de politionele acties eind jaren veertig in Neder- lands-Indië. Op zo'n onderzoek zal bij minister-president Kok worden aangedrongen door in ieder geval de fracties van WD, PvdA en D66. In een reactie op de gister avond op de TV vertoonde do- Advocaat steunt Indonesische slachtoffers PvdA-woordvoerster S. Dijks- ma zei geschrokken te zijn van de verhalen van getuigen van de gebeurtenissen bij Rawagedeh. „Daar moeten we wat mee doen", aldus Dijksma. Het PvclA-kamerlid vindt overigens dat een onderzoek niet beperkt moet blijven tot Rawagedeh al leen. ,,Wij willen niet op ieder incident reageren en vinden dus dat er een breed onderzoek naar het Nederlandse optreden in die tijd moet komen." Het Amsterdamse advocaten kantoor Van der Kroft gaat zich op verzoek van de Allochtonen- krant inzetten voor Indonesiërs die geleden hebben onder de zogenoemde politionele acties en hiervoor een schadeloosstel ling eisen. Dat heeft de jurist P. van der Kroft gisteren beves tigd. Via ambtelijke kanalen in Indonesië zullen formulieren worden verspreid, waarmee slachtoffers of familieleden Van der Kroft een volmacht kunnen geven hun belangen te beharti gen tegenover de Staat der Ne derlanden en een schadeloos stelling te eisen van materiële of immateriële schade wegens let sel of onherstelbaar leed dat door de Nederlandse militairen zou zijn toegebracht. Op formu lieren kunnen betrokkenen of familieleden aangeven wat hun is aangedaan. Nadat de volm achten verzameld zijn, kan een onderzoek ter plaatse worden uitgevoerd, bijvoorbeeld door de Verenigde Naties of Amnesty International. 'De Rawagedeh' verklaarde WD- Tweede-Kamerlid Blaauw van morgen dat hij vindt dat er meer duidelijkheid moet komen over wat zich indertijd precies in Indonesië heeft afgespeeld. De TV-documentaire heeft naar zijn oordeel meer onduidelijk heid dan duidelijkheid ge bracht. ,,Er is geen goed onderscheid meer te maken tussen de aan tallen omgekomen mensen die in de documentaire werden ge noemd en die al eerder bekend waren. We wisten dat twintig mensen standrechtelijk zijn neergeschoten en dat er hon derdvijftig bij de aanval zelf zijn omgekomen. Maar volgens een verklaring van een van de getui gen zouden er door het schieten met een machinegeweer veel meer mensen zijn gedood. Om die duidelijkheid te krijgen, is dus een nader onderzoek ge wenst. Want als die bewering niet wordt weerlegd, blijft er ten onrechte een smet rusten op de aldus Blaauw. Emoties kwamen naar boven tijdens de herdenkingsbijeenkomst bij het Indisch Monument in Den Haag. Met gemengde gevoelens hebben oud-Indië-gangers en - veteranen gisteren gereageerd op de excuses die de Ja panse premier Murayama de slachtoffers van de Japanse agressie eerder op de dag had aangeboden. Het Neder landse kabinet reageerde bij monde van minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) en premier Kok wel positief. den haag anp-Rtr-dpa ficiële karakter van de excuses is daarmee voor hem niet vol doende aangetoond. Boekholts kritiek staat haaks op de uitlatingen van minister Van Mierlo, die verheugd rea geerde. Een woordvoerder van het ministerie noemde de excu ses van bijzondere betekenis, juist in het vijftigste jaar van de bevrijding. Premier Kok zei dat hij wel waardering heeft voor de Japanse verontschuldigingen, hoewel ze de pijn niet kunnen wegnemen. Voorzitter S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden hecht nog minder waarde aan de verontschuldigingen dan Boekholt, vooral omdat Mu rayama het betalen van smarte- Duizenden mensen hebben gis teren in Den Haag herdacht dat Japan vijftig jaar geleden capi tuleerde en dat daarmee een einde kwam aan de Japanse be zetting van Nederlands-Indië. Gesprek van de dag was de re devoering van de Japanse pre mier waarin hij spijt betuigt en verontschuldigingen aanbiedt aan alle slachtoffers van het Ja panse bewind tijdens de Twee de Wereldoorlog. Voorzitter R. Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augus tus 1945 plaatste vraagtekens bij de status van de verontschuldi gingen, omdat die zijn gemaakt op een persconferentie. Het of- geld aan de slachtoffers van de Japanse bezetting nadrukkelijk heeft uitgesloten. Vice-voorzitter Horstmeier van de Stichting Herdenking 15 augustus 1995 was gistermor gen in zijn toespraak op de her denkingsbijeenkomst in het Haagse Congresgebouw wat po sitiever. Hij zei voor een gehoor van ongeveer vierduizend men sen: „Laten we hopen dat deze excuses voor Japan een merkte ken zijn om een begin te maken met een juiste geschiedschrij ving voor geheel Japan." Na de bijeenkomst in het Congresgebouw begon 's mid dags de herdenkingsplechtig heid bij het Indisch Monument, waaraan naar schatting zo'n ze venduizend mensen deelna men. De acteur Willem Nijholt opende de plechtigheid met de voordracht van een verzameling bevrijdingspoëzie. Nijholt was zelf geïnterneerd in een jon genskamp in Nederlands-Indië. De aanwezigen namen ver- FOTO GPD ROLAND DE BRUIN volgens een minuut stilte in acht en na het Wilhelmus luid de de onlangs bij het monu ment geplaatste klok. Koningin Beatrix legde de eerste krans. Er waren ook kransen van onder andere de Nederlandse rege ring, Australië, Nieuw-Zeeland, Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Indonesië, en van tal van organisaties van slachtof fers en veteranen. Ook in Azië is verdeeld gerea geerd op de rede van Muraya ma. Maar daar ging men echter niet zo ver als sommige Wester se organisaties die de verklaring ronduit onvoldoende vinden. China bijvoorbeeld verwelkom de de excuses maar wees erop dat veel Japanners nog steeds ontkennen dat Japan fout is ge weest. De Australische premier Keating verwacht dat de veront schuldigingen de meeste tegen standers van Japan in de oorlog tevreden zullen stellen. 'Het kost ons louter geld' terneuzen gpd De RABO-bank i weigert al negen maanden asielzoekers als nieuwe klant. „Er wordt te weinig gestort en het kost ons alleen maar geld", laat een medewerker van de bank weten. De plaatselijke di recteur windt er geen doekjes om. Zijn bank heeft zich lange tijd loyaal opgesteld en vindt dat nu andere banken aan de beurt zijn. Eerder deze week werden twee asielzoekers heengestuurd toen ze bij het RABO-bankfiliaal in het Terneuzense winkelcen trum Zuidpolder een rekening wilden openen. Ze kregen te horen dat het voor de bank niet interessant was hen als cliënt te nemen. Er zouden zich te veel Pensioengeld niet geheel naar verzorgingshuis Een bejaarde van wie de partner in een verzorgingshuis is opge nomen, hoeft niet het hele pen sioen van de opgenomen part ner te missen maar mag de helft houden. De Afdeling Bestuurs recht van de Raad van State heeft dat bepaald in een door de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) aange spannen proefproces. De rechter vindt dat de over heid wat al te schraperig is ge weest bij haar interpretatie van de Wet op de Bejaardenoorden. Daardoor kon veelal het hele pensioen van de opgenomen partner worden opgeëist voor de verzorging. De achtergeble ven partner hield dan vaak niet meer over dan een AOW-uitke- ring. De ANBO vindt de regeling vooral voor vrouwen nadelig omdat de meeste oudere vrou wen nauwelijks of geen eigen pensioenvoorziening hebben opgebouwd, maar ook niet kon den delen in pensioen van hun man. Het ministerie van volks gezondheid en welzijn wil de Wet op de Bejaardenoorden wijzigen. Dordrecht Gisteren werd in de Grote Kerk in Dordrecht een herdenkingsdienst gehouden voor de op 10 augustus overleden oud-minister Van Aardenne. Hij werd gisteren begraven. Van Aardenne, die lid was van de VVD, leed aan een spierziekte. Hij werd 65 jaar. FOTO ANP FRANS VANDERLINDE asielzoekers aanmelden en de kosten waren te hoog in ver houding tot het bedrag dat uit eindelijk op de rekening wordt gestort. „Dat klopt", laat directeur J. Wisse van de Rabobank in Terneuzen weten. „Wij vinden dat wij onze maatschappelijke verantwoordelijkheid meer dan genoeg hebben gedragen. Het is niet meer haalbaar rekening nummers te blijven verstrekken. De asielzoekers komen met hun begeleider vooral naar ons toe, omdat de bank als sociaal be kend staat. In het verleden heb ik de gemeentelijke sociale dienst en de Vereniging voor Vluchtelingen laten weten dat de asielzoekers ook naar andere banken moeten stappen." Bij RABO-bank Nederland in Utrecht wordt in eerste instan tie verschrikt gereageerd op de Terneuzense aanpak. Afdelings directeur externe communicatie H. van Mierlo: „Ik ken de pro blematiek. Het speelt overigens niet alleen in Terneuzen. Wij merken dat vooral de mensen van Vluchtelingenwerk de asiel zoeker adviseren naar de RABO- bank toe te gaan. Maar er wordt vergeten dat sommige banken in de problemen kunnen ko men. Het kost veel en er wordt weinig verdiend. Onze mede werkers krijgen vaak te maken met een taalprobleem en dan komt de dienstverlening aan de andere cliënten in het gedrang. Maar ik moet toegeven dat dit ons in grote verlegenheid brengt. Wij zijn een bank die zich altijd sociaal heeft opge steld, maar het loopt uit de hand. Ik weet dat RABO-banken in sommige steden duidelijke afspraken hebben gemaakt met organisaties die opkomen voor asielzoekers." De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) in Amster dam heeft inmiddels kennis ge nomen van de gang van zaken in Terneuzen. „Het gaat hier om individueel beleid van een bank om wel of niet een reke ning te openen voor iemand. Wij hebben daar geen zeggen schap over. Hoewel er een groeiend aantal asielzoekers is, hebben wij over deze kwestie tot nu toe relatief weinig klach ten gehad", weet onderdirec teur J. S. Schoemaker. arnhem gpd De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de onmiddellijke arrestatie geëist van een 27- jarige man uit Bussum. De man wordt verdacht van betrokkenheid bij de overval op de AH-vestiging in Oosterbeek in mei 1990. Daarbij vielen twee doden en een zwaargewonde. De verdachte verscheen niet op de zitting. Hij houdt zich schuil sinds hij twee maanden geleden als mede dader werd genoemd door de man die voor de overval levenslang kreeg. Officier van justitie mr. J. Koers eiste ge vangenneming van de man uit Bussum omdat „er geruis is dat hij wil vertrekken naar Zuid-Amerika". Koers ziet onder an dere in het feit dat de flat van de verdachte is ontruimd een duidelijke aanwijzing voor een op handen zijnd vertrek. Advocaat van de verdachte Moszkowicz spreekt tegen dat er sprake is van vlucht- gevaar. Volgens hem is zijn cliënt met wie hij regelmatig telefonisch contact heeft niet in het buitenland en kan hij, als het zou moeten, „binnen één uur hier zijn". Als hij naar Zuid-Amerika had willen vluchten, dan had hij daar volgens Moszkowicz al lang kunnen zitten. Rechtbankpresident mr. A. Steeg ba seerde het uiteindelijke arrestatiebevel dan ook niet op het risico dat de man zijn biezen pakt, maar op de noodzaak dat de maatschappij tegen hem wordt be schermd. Door de bloedige overval in Oosterbeek is de rechtsorde volgens Stéeg ernstig geschokt. Met de arrestatie wil de de rechtbank bovendien voorkomen dat verdachte en getuigen elkaar kunnen be ïnvloeden. Afgesproken is dat rechters de Bussem- se verdachte binnen 24 uur na zijn arres tatie horen. Op 21 september wordt de zaak hervat. Onderzoek onder tweeduizend Nederlanders amsterdam anp Eenderde van de Nederlandse bevolking is voorstander van een algeheel rookverbod. Niet alleen in openbare gebouwen, maar ook thuis en in andere privé-ruimtes als de eigen werk kamer en de auto is een sigaret, een pijp of een sigaar dan ta boe. Voorstanders van het ver bod zijn uiteraard vooral te vin den onder de niet-rokers, maar toch vindt ook een kwart van de rokers een totaal verbod ge rechtvaardigd. Dat blijkt uit een onderzoek onder tweeduizend Nederlanders van Bureau Tele- panel, verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam. Sinds 1 januari 1990 mag in Nederland in de openbare ge bouwen niet meer gerookt wor den. Van de ondervraagden on dersteunt 79 procent dat ver bod. De meningen verschillen echter als het gaat om naleving van het verbod. Veertig procent vindt dat het goed wordt nage leefd en eenderde vindt dat het 'redelijk' gaat. 14 procent vindt echter dat het matig tot slecht wordt nageleefd. Van sancties om het niet-roken af te dwingen wil een grote meerderheid evenwel niets weten, slechts 18 procent is daar voor. Ruim zes tig procent vindt het de taak van de overheid maatregelen te nemen die het roken moeten beperken. Dertig procent vindt het geen zaak voor de overheid en tien procent heeft geen me ning. Het kabinet overweegt ta baksartikelen alleen via spe ciaalzaken te verkopen. Daar voor krijgt het veel steun van de bevolking. Bijna zestig procent stemt ermee in. Slechts 16 pro cent van de ondervraagden is voor een verbod op tabaksrecla me. Bijna een kwart vindt het een goed idee als de reclame tot de speciaalzaken wordt beperkt. Ruim veertig procent wil dat het huidige beleid wordt voortgezet. De rest wist geen antwoord op de vraag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3