Nederlandse verzekeraar moet blikveld verruimen Adviseurs stomen koningin klaar voor staatsbezoek Beatrix en Claus puffen eerst uit in Singapore Feiten &Meningen Met water valt heel veel geld te verdienen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 De band tussen Nederlanders en water is sterk en al eeuwen oud. Water is onze* vriend en onze vijand. Het is onze vijand in zoverre het ons bedreigt in ons voortbe staan. Afgelopen winter was daarvan weer een staaltje te zien toen onze rivierdijken het ternauwernood hielden. Een andere dreiging overigens dan de dreiging vanuit zee. Die hebben we met de Deltawerken goeddeels afgewend. En het went snel om zonder angst voor het water te leven, zozeer zelfs dat niemand meer wakker ligt van een flinke storm. De techniek heeft veel in de hand en daar vertrouwen we op, maar er hoeft maar iets te gebeuren of de oude ang- sten zijn weer terug alsof ze nooit zijn weg geweest. Het water heeft ons echter meer gebracht dan het ons heeft afgenomen. Lange tijd waren sloten, kanalen en rivieren de enige wegen waarover wij ons over wat langere afstanden in Nederland konden bewegen. Beroepsreizigers en goederenvervoer maak ten dankbaar gebruik van deze mogelijk heid. Pas in de loop van de negentiende eeuw kwam daarin verandering en ontwik kelde zich een wegen-infrastructuur, die hedeji ten dage het belang van het water voor het vervoer verre overschaduwt. Ook de zeeën hebben ons meer opgele verd dan gekost. We hebben ze bevaren om handel te drijven en om meer dan vier eeu wen geleden een rij ke kolonie te ver werven, het huidige Indonesië. Met het verlies daarvan heb ben we het heden ten dage nog moei lijk. Het uitroepen van de Republiek Indonesië op 17 au gustus 1945 door Soekarno en Ilatta roept bij sommigen nog steeds bittere PIMKJKIUYN herinneringen en medewerker zelfs wrok op. De beroepsvisserij was en is van groot belang. De handels vaart is nog steeds een bedrijfstak van ge wicht, zij het niet meer zo levendig als in vroeger jaren. De ouderen onder ons herin neren het zich nog, de Rotterdamse en Am sterdamse havens krioelend van de grotere en vooral ook kleinere schepen. De hoe veelheid overgeslagen goederen is sedert dien met een veelvoud toegenomen, maar de drukte is aanzienlijk minder/Grotere schepen en gemechaniseerde overslag heb ben van de havens een betrekkelijke mens- arme bedrijfstak gemaakt, met heel veel minder activiteit en gezelligheid. Veel Nederlandse schepen varen nu on der vreemde vlag, omdat ons land, vooral qua arbeidskosten, veel te duur is. De meeste varen nog wel met Nederlandse of ficieren, maar de rest van de bemanning wordt dikwijks gerekruteerd uit lagelonen landen. Het paarse kabinet heeft zojuist enige maatregelen in de fiscale sfeer geno men om dit tij te keren. En als de tekenen niet bedriegen dan zal een aantal Neder landse scheepvaartbedrijven zijn schepen weer terugvlaggen, zonder dat dit natuurlijk een terugkeer kan betekenen naar de ver houdingen van weleer. Schepen zijn omgebouwd tot moderne fabrieken en kantoren. Het scheepshuis is in veel gevallen net een modern fiatge bouwtje qua uiterlijk en inrichting. Er zijn nog maar heel weinig mensen nodig en of ficieren zijn tegenwoordig all-round: ze doen zowel dienst op de moderne brug als in de moderne machinekamer, waar ze de bewakers zijn van computergestuurde ap paratuur. Veel van die schepen lopen öf heel grote havens binnen öf worden voor vreemde kusten gelost. De bemanning blijft gewoon aan boord ei> passagieren is er nauwelijks meer bij, ook omdat ligdagen duur zijn en de moderne logistiek^e sche pen zo snel mogelijk weer met wacht bui tengaats brengt. Van de romantiek in de ha vens en aan boord van de schepen is weinig meer over. Het is een beroep zoals zoveel andere beroepen en het heeft iets van de kleur van ons leven weggenomen. Toch blijkt zo'n maritieme traditie be hoorlijk diep te zitten en zich vlak onder de oppervlakte schuil te blijven houden. Sail 1995 in Amsterdam heeft dat maar weer eens bewezen. Er komen 4,5 miljoen bezoe kers op af, bijna eenderde van de totale Ne derlandse bevolking en dat in een paar da gen tijd. Geen manifestatie die dat weet te evenaren. Op zulke momenten blijkt dat onze band met het water en met de roman tiek daaromheen nog heel sterk is. Elke manifestatie in het kader van Sail was gegarandeerd een succes met heel veel publiek. De intocht van de zalmvissersvloot en andere zeilende vissersschepen in Haar lem op weg naar de grote parade van IJmui- den naar Amsterdam deed een halve stad leeglopen en daarna was het bij voortduring niel anders. Het geld dat onze overheden daarvoor over hebben, steekt daar schril bij af. Am sterdam trok er zes ton aan garantstellingen voor uit. Het rijk helemaal niks. Het moest allemaal van sponsorgelden komen, terwijl het economisch rendement zonneklaar is en de Fiscus aan het eind van de keten staat. Onze koninklijke familie beschikt over een jacht dat die naam nauwelijks waardig is. Onze belangrijke havensteden, Rotterdam en Amsterdam, bezitten niet eens een jacht. De Batavia is het enige fatsoenlijke en authentieke VOC-schip dat we hebben en ook daaraan wordt nauwelijks belastinggeld gespendeerd. Toch valt daar veel geld mee te verdienen en heel veel reclame in de we reld voor ons land mee te maken. Een flinke investering in een vloot van dit soort en de organisatie van dit soort manifestaties ver dient zichzelf terug. En waarom zou Rotter dam met zijn schitterende Kop van Zuid ge woon niet dingen naar de organisatie van Sail 2000? 'Ontwikkeling buiten branche moet ook in de gaten worden gehouden Veel grote Nederlandse verzekeraars lijken vooral bezig met zichzelf. Terwijl het relatief kleine Ohra al polissen via Internet verkoopt en branche-vreemde organisaties als de Bovag, de ANWB, credit-cardmaatschappijen, Kwik-Fit en Marks Spencer graantjes beginnen mee te pikken, blij ven de grote Nederlandse verzekeringsmaatschappijen druk bezig met het venverken van hun re cente fusies. Ze lijken zich nauwelijks bewust van de gevaren van de razendsnelle ontwikkelingen in de verzekeringswereld. Pas wanneer een buitenlandse concurrent in één klap een procent of vijf van de markt zou 'pakken', gaat in de Nederlandse hoofdkantoren de alarmbel rinkelen, denkt verzekeringseconoom Laurens Goudriaan. In samenwerking met de management con sultants van KPMG doet Goudriaan onder zoek naar de strategieën van de grote Ne derlandse verzekeraars. Hij vindt dat de grote maatschappijen sneller op de ontwik kelingen moeten reageren. Ze zijn volgens hem te veel bezig met de interne organisa tie, het verwerken van fusies, bankverzeke- ren en het aanpassen van software. Terwijl de kansen elders liggen. „Als er iets in de samenleving gebeurt zoals bij de stelselwijziging met de ziekte kosten, de WAO, de opheffing van het ver bod op fusies tussen banken en verzeke raars blijken de verzekeraars wel razend snel te kunnen reageren", zegt L. Wilde man, consultant bij KPMG. „Dan doen ze allemaal een stap in dezelfde richting en zitten daarna ook weer allemaal op hetzelf de lijntje. Echt onderscheid op basis van specifieke kennis of competentie is er in de Nederlandse verzekeringsbranche niet bij. „Maar dergelijke speciale vaardigheden heb je wel degelijk nodig als de markt echt in beweging komt, alleen moeten we de voor beelden daarvan nog wel uit het buitenland halen. Zoals Bill Gates, de man van het do minante software-huis Microsoft, al heeft aangekondigd zich op de financiële dienst verlening te willen storten via zijn eigen netwerk. De gasbedrijven in Engeland gaan dezelfde kant op, evenals warenhuizen als Marks Spencer en in Frankrijk Lafayette. „Wat wij met dit onderzoek willen stimule ren, is dat de Nederlandse verzekeraars hun blikveld verruimen. Ook naar mogelijkhe den buiten de eigen branche kijken bijvoor beeld, waar ze met hun specifieke compe tenties mogelijk ook aan de slag zouden kunnen. In plaats van alleen snel te reage ren op ontwikkelingen, kunnen ze met hun macht de toekomst zelf meebepalen". aldus Wildeman. De theorieën over de strijd om de toekomst op basis van 'kerncompetenties' (kernactiviteiten) van bedrijven heeft de econoom-in-spe en consultant Wildeman ontleend aan de management-goeroes Ha mel en Prahalad. Deze laatste Amerikaanse Indiër adviseerde een imposante rij indus triële multinationals, waaronder Philips. Regelmatig was de goeroe in Eindhoven om de operatie Centurion op gang te krijgen. „Maar bij banken en verzekeraars ligt dat anders dan bij produktiebedrijven", aldus J.FLJ. Zegering Hadders, directeur algemene zaken van bankverzekeraar ING Groep. „Onze concurrentiekracht ligt in de wend baarheid van de organisatie, de flexibiliteit en het toepassen van automatisering. Een spaarprodukt blijft toch gewoon een spaar- produkt. „Zo is Coca Cola nog steeds hetzelfde pro- dukt. De kerncompetentie van dat bedrijf lijkt me het voortdurend aanpassen van de reclame aan de markt. De produktontwik- keling in de verzekeringsbranche is ook niet zo revolutionair als in de industrie", aldus Zegering Hadders. En nieuwe spelers op de markt? Zegering Hadders: „We hébben hier al concurrentie bij de vleet. In Nederland zijn 461 schade verzekeraars actief en 165 bedrijven die le vensverzekeringen verkopen. Komt daar een warenhuis of autohandel bij dan zijn het er 462. Ook het electronische verkoop kanaal hebben wij via Girotel van de Post bank al jaren in huis". De grootste verzekeringsgroep binnen ING, Nationale Nederlanden, beschouwt het op bouwen van dochters in uiteenlopende lan den als een uitbouwen van de kernactivi teit. Van de grond af aan en met succes. Daarin ziet de bank meer dan in het uitbrei den naar andere sectoren. Op de aanbeve lingen van goeroe Prahalad, Wildeman en Goudriaan zit de ING-topman niet direct te wachten. De voorzitter van de raad van bestuur van verzekeraar Ohra, drs. B.J.J.M. Hüsmann, is stukken enthousiaster over de strategische aanpak van Prahalad en de zijnen. „Wij passen dat ook zoveel mogelijk toe in onze beleidsplannen. Van het verzekeren tegen ziektekosten naar preventie bijvoorbeeld. We beschikken over twintig fitness-centra die worden omgevormd tot, Ohra Gezond heidscentra. „En we waren de eerste verzekeraar op In ternet. Dat begon als een experiment, maar intussen krijgen we via dat kanaal maande lijks duizend aanvragen voordocumentatie en aanmeldingsformulieren binnen. In vijf tien procent van de gevallen leidt dat tot het afsluiten van een verzekeringspolis", aldus Hüsmann. Maar het gros van de grote verzekeraars in Nederland is te afwachtend, vinden de twee onderzoekers. „Ze hebben redelijk vertrou wen in de eigen branche en stoppen de energie vooral in de eigen, interne aanpas singen. Daarmee ligt het gevaar van een of twee grote buitenlanders die het hier willen proberen, wel om de hoek. En het gevaar kan ook nog uit een totaal onverwachte hoek komen. Daarom is het voor de Neder landse verzekeraars van groot belang ook de ontwikkelingen buiten de eigen branche scherp in de gaten te houden", aldus Wilde- AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS ORANiAPresident Mandela van Zuid-Afrika bij het standbeeld van Hendrik Verwoerd, ooit eerste minister en architect van het apartheidsbeleid. Het beeld staat in Orania, waar Mandela op bezoek was om zich namens de zwarte ge meenschap te verzoenen met de weduwe Verwoerd. FOTO REUTER JUDA NGWEN Zelden is een staatsbezoek van koningin Beatrix zo behoed- zaaip voorbereid. De missie naar Indonesië, die maandag 21 augustus begint, moet een groot succes worden. In de werkkamer van premier Kok en op paleis Huis ten Bosch wordt al ruim een half jaar uit gebreid gesproken over de ge voeligheden van deze reis. Beatrix moet in de voormalige kolonie de juiste toon aan slaan. Er hangt in januari 1995 een ge spannen sfeer in de werkkamer van premier Kok. Aan tafel zit ten de ministers Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Voor hoeve (defensie). Tegenover hen geëmotioneerde vertegen woordigers van de Indië-vetera- nen en de Indische gemeen schap in Nederland. Het geheime onderhoud gaat over Poncke Princen, die in 1948 overliep naar de Indone siërs en die van Van Mierlo vlak voor het kerstreces een visum heeft gekregen. De oud-strijders voelen zich zwaar miskend. Kok probeert hen tot bedaren te brengen. Hij wil rust in de tent: De premier benadrukt dat hij aan de vooravond van het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Indonesië het oor logsverleden niet opnieuw wil oprakelen. Dat kan een scha duw werpen op de historisch zeer belangrijke reis; Indonesië viert immers zijn vijftigjarige onafhankelijkheid. De Indië-delegatie heeft daar begrip voor. Als de regering zorgt dat Princen straks uit de buurt van Beatrix blijft, zullen de veteranen zich rustig hou den. Het woord is nu aan Voor hoeve, als minister van defensie verantwoordelijk voor het vete ranenbeleid. Princen zal op af stand van de koningin worden gehouden, belooft Voorhoeve. Het verzoenende onderhoud is typerend voorde voorbereidin gen van het staatsbezoek. Zel den is een reis van de vorstin zo behoedzaam uitgestippeld. In het torentje van Kok, op paleis Huis ten Bosch en op het minis terie van buitenlandse zaken vindt al ruim een jaar overleg plaats. Kok heeft persoonlijk een be langrijke rol gespeeld bij het op ruimen van gevoelige obstakels. Toen minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking begin dit jaar voorstelde een politiek debat te voeren over het Neder landse Indonesië-beleid in de jaren veertig, liet Kok direct we ten dat het kabinet daar niets voor voelde. Zo'n debat zou bij veteranen oude wonden open rijten en dat zou de reis van de koningin nog moeilijker maken. Naar verluidt besprak de pre mier de delicate kwestie tijdens zijn wekelijkse overleg met Beatrix op Huis ten Bosch. Hij liet daar duidelijk doorscheme ren dat het de taak van de vor stin is om in Jakarta op gepaste wijze aandacht te besteden aan de Nederlandse rol tijdens de onafhankelijkheidsstrijd. Kok snoerde politici de mond; het woord is straks aan het staats hoofd. De voorzichtige manier waarop dit bezoek wordt voorbereid, staat in schril contrast met de ontspannen sfeer waarin konin gin Juliana in 1971 naar Indone sië reisde. Van Indië-debatten of excuses over de politionele acties was geen sprake. Het was juist leuk dat Juliana als eerste Nederlandse vorstin na het ko loniale tijdperk naar Indonesië toog. Tijdens de zeer succesvol le reis repte Juliana met geen woord over de koloniale oorlog. Beatrix krijgt het veel zwaarder en heeft zich mede daarom ter dege voorbereid. Een van de personen bij wie ze advies in won, is Pieter Kooijmans, oud minister van buitenlandse za ken en hoogleraar volkenrecht. Kooijmans is immers betrokken geweest bij het besluit om de koningin dit jaar naar Indonesië te laten reizen. Verder is hij goed op de hoogte van de toe stand van de mensenrechten in Indonesië. De bouwstenen voor de zeer belangrijke toespraak die de vorstin zal houden tijdens het staatsbanket zijn grotendeels aangedragen door Indonesië- experts van het ministerie van buitenlandse zaken. Verder was directeur-generaal politieke za ken mr. J.M. Vos (adviseur van Van Mierlo) een belangrijke bron voor Hare Majesteit. Hij staat in direct contact met grootmeester Floor Kist, het hoofd van de hofhouding, die de samenstelling van de toe spraak coördineert. De eigen inbreng van de konin gin moet overigens niet worden onderschat. Dat bleek onlangs nog tijdens het staatsbezoek aan Israël. In haar rede voor het Israëlische parlement ontze nuwde ze de mythe dat Neder landers zo heldhaftig zouden zijn geweest in de oorlog: „Tachtig procent van de Neder landse joden werd vermoord." Later bleek dat deze zin, die diepe indruk maakte in Israël en Nederland, door de koningin hoogstpersoonlijk was toege voegd. DEN HAAG CARINE NEEFJES Kroonprins vliegt zelf naar Verre Oosten Voordat koningin Beatrix op maandag 21 augus tus aan haar staatsbezoek in Indonesië begint, brengt ze met prins Claus een paar dagen in Singapore door. Het koninklijk paar vertrekt mor gen met een KLM-vliegtuig vanaf Schiphol. In het weekeinde kunnen Beatrix en Claus in Singapore bijkomen van hun jetlag, zodat ze uitgerust aan hun tiendaagse reis door Indonesië kunnen be ginnen. Kroonprins Willem Alexander, die zijn ouders tij dens het staatsbezoek vergezelt, vliegt zelf met het regeringsvliegtuig PBX naar Indonesië. Na een aantal tussenstops (het toestel kan zo'n grote afstand niet in één keer afleggen) haalt Alexander zijn ouders op in Singapore, waarna het konink lijk gezelschap op maandag 21 augustus geza menlijk in Jakarta arriveert. De eerste dag van het staatsbezoek zullen konin gin Beatrix en president Soeharto kransen leggen op het Indonesische ereveld Kalibata en op het Nederlandse ereveld Menteng Pulo. Daarmee worden de slachtoffers herdacht die vielen tijdens de Indonesische onafhankelijkheidsstrijd in de tweede helft van de jaren veertig. Beide staats hoofden zullen 's avonds aan het banket toespra ken houden die de Nederlandse televisie recht streeks uitzendt (Nederland 3 vanaf 16.30 uur). De tweede dag staat in het teken van de econo mische betrekkingen. In het kielzog van de vor stin reist een handelsdelegatie onder leiding van minister Wijers (economische zaken). Het is de grootste en zwaarste economische missie sinds de Tweede Wereldoorlog. Surabaya, met 2,5 miljoen inwoners de tweede stad van Indonesië, staat voor volgende week woensdag en donderdag op het programma. Het koninklijk gezelschap zal daar onder meer een ontmoeting hebben met de Nederlandse marine. Het koninklijk gezelschap brengt het weekeinde van 26 en 27 augustus 'privé' door op het eiland Sulawesi. Daarna brengen Beatrix, Claus en Wil lem Alexander nog een officieel bezoek aan de ei landen Kalimantan en Sumatra. Donderdag 31 augustus vliegt de koninklijke familie naar Neder land terug. DEN HAAG GPD THAILAND BRUNEI Manado Palembang S UfAATRA Jakarta OOST-mtOR 1 Darwin AUSTF FIU™s,<fe Staatsbezoek van JÉ W koningin Beatrix aan Indonesië ■auou i' ui, jltAWfS'; M rCrlM" N D O 1 'jjjj '"•^Surabaya Yogyakarta Beknopt programma: '■«T" 25 augustus (Yogyakarta). bezoek dorp Caturharjo te gast in kraton (het paleis van de sultan van Yogyakarta) bezoek tempelcomplex Prambanan H 26 en 27 augustus (Manado) privé-verblijfin Manado 27e per vliegtuig naar Kalimantan 01 28 augustus (Balikpapan): bezoek aan tropenbos bij post Wana Riset (orang-oetan-project) oerwoudwandeling Wartono Kadribos Q 29 augustus (Palembang): oudheidkundig museum bezoek kunstmestfabriek bezoek rubberonderzoekstation bezoek palmolieplantage per vliegtuig naar Padang B 30 augustus (Padang): Andalasuniversiteit Academie voor Muziek en Dans centrum Minangkabau-cultuur 31 augustus (Padang): Einde staatsbezoek Vertrek uit Padang naar Singapore anp - bron: Rijksvoorlichtingdienst 23 augustus (Surabaya): officieel afscheid president in Jakarta per vliegtuig naar Surabaya welkom in provinciehuis bezoek kampong Tambakrejo ontvangst Nederlandse en Indonesische autoriteiten aan boord van marineschepen HMS Van Nes en HMS Van Galen 24 augustus (Yogyakarta): rondvaart door haven Surabaya per vliegtuig naar Yogyakarta bezoek aan boeddhistisch monument Borobudur ontmoeting met de gouverneur van Midden-Java en de susuhunan van Solo 22 augustus (Jakarta): museum Puma Bhakti Pertiwi Taman Mini Indonesia Indah (expo Indonesische gewesten) Imax Theater (film over Indonesië) Academie voor Kunsten Produksi Indonesia 1955 (tentoonstelling) ontvangst Nederlandse gemeenschap in residentie ambassadeur Ti/dens het staatsbezoek wordt koningin Beatrix vergezeld door prins Claus en prins Willem-Alexander 21 augustus (Jakarta) aankomst in Jakarta vanuit Singapo^ ceremonieel welkom in presidentieel paleis laanslegging Indonesisch ereveld Kalibata kranslegging Nederlands ereveld Menteng Pulo bezoek aan Erasmus Huis staatsdiner in presidentieel paleis

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2